Varisler hakkında bilmediklerimiz

Sevgili Hürriyet okurları… Günümüzde her iki kişiden birinde görülen varisleri TOBB ETÜ Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi bölümü doktorlarından Op. Dr. Cemal Aslan ile konuştum. İşte verdiği bilgiler...

Haberin Devamı

Venöz yetmezlik (reflü, kaçak) dediğimiz rahatsızlık, toplardamar sistemindeki kapakçık (valf) sisteminin bozulması sonrası bacaklarda kanın göllenmesi ile ortaya çıkmaktadır. Varis cilt altındaki toplardamarların (ven) genişleyerek uzaması, kıvrımlı hale gelmesi ile ciltten kabarık olarak görülmesidir. Aynı zamanda cilt altındaki ince kılcal damarlardaki yapısal bozukluk sonrası da ortaya çıkabilmektedir.

Varisler hakkında bilmediklerimiz

Op. Dr. Cemal Aslan

*

Varisler oluştuktan sonra bacaklarda ve ayak tabanlarında ağrı, şişlik, ayaklarda yanma, gün içerisinde oluşan ağrı ve dolgunluk hissi görülebilmektedir. Gece ortaya çıkan bacak krampları, ayaklarda uyuşma, karıncalanma, sıcak mevsimlerde ayak bileklerinde kaşıntıya da sebep olabilmektedir. Varislerdeki belirtiler ise ayak bileklerinde ödem, cilt altında görülen mavi ve mor damarlar, ciltte kabarık şekilde görülen damarlar ve ayak bileklerinde hiperpigmentasyon dediğimiz renklenmeler ve ciltte incelmeler görülmektedir. Eğer varisler tedavi edilmez ise ileri evrelerde iyileşmeyen yaralara neden olmaktadır.

*

Haberin Devamı

Varislerin en büyük sebebi genetiktir. Ailede varis hastası var ise diğer aile bireylerinde de görülebilir. Kadınlarda erkeklere nazaran daha sık görülür. Özellikle hamilelik sonrası ortaya çıkabilmektedir. Obezite, yaşlılık, uzun süre hareketsiz oturmak ya da ayakta kalmak da varislerin oluşma sebepleri arasında sayılabilir. Varis tanısı için bir Kalp ve Damar Cerrahi uzmanına başvurmanız gerekmektedir. Hasta ile ilk görüşmede mevcut şikâyetleri ve belirtileri değerlendirilir. Ardından hasta ayakta iken yapılan dopler USG ile tanısı konulur. Özellikle dopler USG tetkikinin tedaviyi yapacak doktor tarafından yapılmasını önermekteyiz.

*

Varis tedavisi basit kompresyon çoraplarından başlayıp çok komplike metodlar ile yapılmaktadır. Bunlar; klasik cerrahi tedavi yöntemi, endovenöz lazer ablasyon, radyofrekans ablasyon ve skleroterapi (köpükle varis tedavisi) uygulanabilmektedir. Skleroterapi yönteminde hastaya anestezi uygulanmadan günlük seanslar şeklinde yapılmaktadır. Varis tedavisinin hangi yöntemle yapılacağına karar verilirken hasta bir bütün olarak değerlendirilmelidir. En uygun yöntem hastaya göre karar verilmesidir. Varisler tedavi edilmediği takdirde yaşam kalitenizi etkilemektedir, ilerleyen evrelerde iyileşmeyen yaralar oluşmasına sebep olmaktadır. Bir dolaşım bozukluğu olduğundan dolayı yaşamı tehdit edebilecek derin toplardamar tıkanıklarına sebep olabilmektedir.

 

Yazarın Tüm Yazıları