EKSTRA
MENÜ

Türk Edebiyatı

Türk Edebiyatı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Türk Edebiyatı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 6.505 Türk Edebiyatı haberi bulunmuştur.

Türk Edebiyatı Haberleri

Avrupa Türk geleneğini hâlâ “döner” sanıyor

Avrupa Türk geleneğini hâlâ “döner” sanıyor

Yunus Emre Enstitüsü, kültürümüzü dünyaya tanıtmak hedefiyle proje üretmeyi sürdürüyor. Enstitü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş koronavirüse rağmen çalışmaların aksamadığını, aksine Türkçe kurslarına dünyanın dört bir yanından giderek daha fazla talep geldiğini söyledi: “Normalde Roma’daki merkezimizde Türkçe öğrenenlerin sayısı 40-50 kişiydi. Pandemi nedeniyle ilk kapanma orada olunca 400 kişi başvurdu. Latin Amerika’da ise başvuru sayısı 5 bine ulaştı. Üstelik orada merkezimiz yok, hiç gitmedik bile. 2020 sonuçlarına göre Türkçe, dünyada öğrenilen yabancı diller arasında beşinci sırada...”

2.03.2021Magazin
Kütüphane ihtiyacına alternatif çözüm

Kütüphane ihtiyacına alternatif çözüm

İnsan odaklı projelerle hayatı güzelleştirmeye devam edeceklerini söyleyen Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, bunların bir örneği olan Kitap Kafe’yi vatandaşla buluşturduklarını söyledi.

26.02.2021Ekonomi
Alfabe Değişiklikleri Türk Edebiyatına Nasıl Etki Etmiştir Türklerde Alfabe Değişikliklerinin Etkileri

Alfabe Değişiklikleri Türk Edebiyatına Nasıl Etki Etmiştir? Türklerde Alfabe Değişikliklerinin Etkileri

Alfabe değişiklikleri Türk edebiyatına nasıl etki etmiştir? Türklerde alfabe değişikliklerinin etkileri nelerdir? Alfabe değişikliği eski yazılı eserleri nasıl etkilemektedir? Alfabe değişikliğinin bilime ve teknolojiye katkıları nelerdir? Alfabe değişiklikleri Türk edebiyatına nasıl etki etmektedir ve etkileri nelerdir hakkındaki tüm bilgileri sizler için derledik.

23.02.2021Araştırma
Edebiyat dünyasının çok yönlü yazarı: Tahsin Yücel

Edebiyat dünyasının çok yönlü yazarı: Tahsin Yücel

"Ne yazdımsa insanlara dair yazdım şimdiye kadar." ifadesini kullanan, öykü dünyasının önemli yazarlarından Prof. Dr. Tahsin Yücel, vefatının 5. yılında anılıyor.

21.01.2021Keyif
‘Eski tüfekler’in yazarına veda

‘Eski tüfekler’in yazarına veda

Gazeteci yazar Emin Karaca dün koronavirüs nedeniyle 72 yaşında hayata veda etti. Karaca, Nâzım Hikmet’ten Vedat Türkali’ye, Hikmet Kıvılcımlı’dan Esat Adil’e ‘eski tüfekler’ diye andığı Türk edebiyatı ve solunun önemli isimlerinin biyografilerini kaleme almıştı.

13.01.2021Kitap Sanat
Türk edebiyatının sesli öyküleri milyonlara ulaşıyor

Türk edebiyatının sesli öyküleri milyonlara ulaşıyor

İlki 2007, ikincisi 2009 yılında hazırlanan ‘Öyküler ‘SES’leniyor’ adlı 42 CD'den oluşan çalışma, ücretsiz olarak edebiyatseverlere açıldı.

12.01.2021Keyif
6. Sınıf Türkçe Anı Ve Gezi Yazısı konu anlatımı

6. Sınıf Türkçe Anı Ve Gezi Yazısı konu anlatımı

Bazen hayatımızdaki anıları ve gezi yazılarını kaleme alırız. Hikayemizi defterimize yazarız ve bunları başkalarıyla paylaşırız. Şimdi anı ve gezi yazılarının neler olduğunu sırasıyla inceleyeceğiz ve öğrenmeye çalışacağız. İşte 6. sınıf Türkçe anı ve gezi yazısı konu anlatımı.

31.12.20206. SINIF
Hem yazdılar hem yayımladılar

Hem yazdılar hem yayımladılar

Yazar, eleştirmen pek çok dostum aynı zamanda yayınevi kurarak bu alanda da kültür dünyamıza büyük emek verdiler. Demirtaş Ceyhun, Fahir Onger, Muzaffer İlhan Erdost ve Hayati Asilyazıcı bunlardan birkaçı. Yazdıkları ve yayımladıkları kitaplarla bir kez daha hatırlatmak istiyorum onları.

24.12.2020Kitap Sanat
Edebiyat Öğretmeni nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Edebiyat Öğretmeni olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Edebiyat Öğretmeni nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Edebiyat Öğretmeni olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Hem özel sektörde hem de devlet memurluğu olarak edebiyat öğretmenliği en çok rağbet gören meslekler içerisinde yer alır. Tabii bu mesleği yapabilmek için belli başlı bazı kriterleri yerine getirmek gerekmektedir. Peki, Edebiyat öğretmeni nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Edebiyat öğretmeni olma şartları, maaşları ve iş imkanları hakkında bilinmesi gerekenler.

16.12.2020Meslekler
Türkoloji Bölümü Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Türkoloji Bölümü Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Tercih dönemine yaklaşırken pek çok lisans bölümü de araştırılma içerisine girmiştir. En çok araştırılan lisans bölümleri hangisi diye incelediğimizde ise Türkoloji bölümünü görüntülemekteyiz. T Türkoloji bölümü ile ilgili yoğun bir araştırma yapılmaktadır. Peki, Türkoloji bölümü nedir? Türkoloji bölümünden mezun olanlar ne iş yaparlar? Türkoloji bölümünden mezun olanlar hangi unvanı alırlar? Türkoloji bölümü dersleri nelerdir? İşte Türkoloji bölümü ile ilgili derlediğimiz bilgiler.

Türk Halkbilimi Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Türk Halkbilimi Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Ülkemiz genç nüfus oranı oldukça yüksek ülkelerden bir tanesidir. Özellikle her geçen yıl daha da çok artan genç nüfus oranı ve teknolojinin gelişmesi ile farklı meslek dalları da ortaya çıkmaktadır. Ancak bunun yanı sıra bazı meslekler özellikle kültürümüz tanımak açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Kültürümüzü tanımak amacıyla üniversitelerde var olan mesleklerden bir tanesi de Türk Halk Bilimi Bölümü’dür. Türk halk bilimi Bölümü ile ilgili detaylı bilgileri derledik.

Türk Dili Ve Edebiyatı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Türk Dili Ve Edebiyatı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Türk Dili ve Edebiyatı bölümü, Türk dil yapısını, Türk tarihi içindeki gelişimini ve diğer dünya dilleri içindeki yeri, bu dillerle ilişkisini ve geçmişten günümüze evrimini inceleyen bir bölümdür. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü nedir? Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunları ne iş yapar? Gibi soruların cevabını sizler için derledik.

Yazar-yayıncılar ve Fethi Naci

Yazar-yayıncılar ve Fethi Naci

Fethi Naci siyasal inancı yüzünden işsiz kalınca aldığı tazminatla yayıncılığa başlamaya karar veriyor. Fethi Naci ile İbrahim Kalpakçıoğlu’nun aynı kişi olduğu anlaşılınca geliyor bunlar başına... Dostlarıyla konuşuyor, Cemal Süreya’nın önerdiği adı benimsiyor: ‘100 Soruda’...

3.12.2020Kitap Sanat
İslami İlimler Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

İslami İlimler Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Ülkemizde toplam 29 üniversitede İslami İlimler bölümü bulunmaktadır. Bu bölümü bazı özel üniversitelerde burslu ve 0 Arapça okumak da mümkün. İslami İlimler bölümünün eğitim programında hangi dersler var, bölümden mezun olanların iş imkanları neler? Sizin için detaylı bir şekilde derledik.

İslam Ve Din Bilimleri Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

İslam Ve Din Bilimleri Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

İnsanlar hayatlarını kaliteli ve sıkıntısız geçirmek için sağlam ve seveceği işler aramaktadır. Meslek sahibi olmak için ise gerekli üniversite sınavlarına girip istenilen bölüm tercih yolu ile seçilmektedir. Bu bölümlerden birisi de İslam ve din bilimleri bölümüdür. Bu bölümü tercih edecek öğrenciler bu işe ilgi duyması gerekmektedir. Cevabı merak edilen İslam ve din bilimleri bölümü nedir? Mezunu ne iş yapar, amacı nedir, dersleri nelerdir? İş olanakları nedir? Gibi soruların cevaplarını sizler için derledik.

İngiliz Dili Ve Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

İngiliz Dili Ve Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Son dönemlerde üniversitelerin eğitim kapasitelerinin artması ile birlikte yeni bölümlerde eklenerek tercih çeşitliliği fazlalaşmıştır. Bu bölümlere bir yenisi geçtiğimiz yıllarda İngiliz Dili ve Karşılaştırmalı Edebiyat bölümü olarak eklenmiştir. Klasik İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden ders olarak farklı olan Karşılaştırmalı Edebiyat bölümü nedir? Mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler hangileridir? Dersleri nelerdir? Sizler için derledik.

Frankfurt’ta onur konuğu olmak

Frankfurt’ta onur konuğu olmak

2008 yılında, Kültür Bakanlığı’nın girişimiyle Türkiye, Frankfurt Kitap Fuarı’nın konuk ülkesi olmuştu. Türk edebiyatının önemli adları, sanatçılar, illüstratörler fuara katıldı. Türk yazarlar için hazırlanan bir sergi de açıldı.

26.11.2020Kitap Sanat
Türkçe Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Türkçe Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Günümüzde Türkçe Öğretmenliği bölümü genel olarak pek çok sayıda kişi tarafından talep görmektedir. Bu nedenle sizler için Türkçe Öğretmenliği bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları nelerdir? Detaylı bir şekilde araştırdık ve derledik.

Türk Dili Ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Türk Dili Ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Türk dili yapı ve gelişimine katkı sağlayan, diğer diller ile olan bağlantısını inceleyen, tarihte ve bugünde ne durumda olduğunu incelemek üzere eğitim veren Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümü nedir? Türk dili ve edebiyat mezunu ne iş yapar? Türk dili ve edebiyat öğretmenliği bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları nelerdir? Sorularının detaylarını meslek seçimi açısından yön vermesi amacıyla sizler için derledik.

Garip akımının yıldız şairi: Orhan Veli Kanık

Garip akımının yıldız şairi: Orhan Veli Kanık

Şair, yazar ve çevirmen Orhan Veli Kanık, vefatının 70. yılında anılıyor.

13.11.2020Keyif
Ataol Behramoğlu kimdir

Ataol Behramoğlu kimdir?

Ataol Behramoğlu sosyal medyada paylaşılan bir şiire verdiği yanıtla gündeme geldi. Türk edebiyatının önemli isimlerinden Behramoğlu, Twitter’da kendi imzasıyla paylaşılan şiiri 'Benim böyle bir sözüm yok' diye yanıtladı. Bu paylaşım ardından Ataol Behramoğlu'nun hayatı bir kez daha gündeme geldi. Peki, Ataol Behramoğlu kimdir?

24.10.2020Hayat
Yusuf Atılgan ölüm yıl dönümünde kendi sözleriyle anılıyor – İşte Yusuf Atılgan sözleri

Yusuf Atılgan ölüm yıl dönümünde kendi sözleriyle anılıyor – İşte Yusuf Atılgan sözleri

Türk Edebiyatı’nın başarılı isimlerinden Yusuf Atılgan ölüm yıl dönümünde unutulmadı. Aylak Adam ve Anayurt Oteli romanları günümüzde hala en çok okunanlar arasında yer alan Yusuf Atılgan ölüm yıl dönümünde kendi sözleriyle anılıyor. Yusuf Atılgan’ın bunalım edebiyatı olarak bilinen türün en başarılı örneklerinden olan Anayurt Oteli, 80’li yıllarda bir filme uyarlanmıştı. İşte Yusuf Atılgan’ın hayatı ve sözleri…

9.10.2020Keyif
İntibah kitabını kim yazmıştır İntibah kitabı özeti, konusu ve karakterleri

İntibah kitabını kim yazmıştır? İntibah kitabı özeti, konusu ve karakterleri

İntibah, Türk Edebiyatı tarihinin ilk edebi romanlardan biri olarak değerlendirilmektedir. Romanda romantizm akımının etkisi görülür. Bu özel romanına dair İntibah kitabını kim yazmıştır? İntibah kitabı özeti, konusu ve karakterleri bilgileri derledik.

6.10.2020Araştırma
‘Yazar öğretmen’lerin kitapları basılacak

‘Yazar öğretmen’lerin kitapları basılacak

MEB, öğretmenleri yazmaya teşvik etmek ve aynı zamanda okuma kültürüne katkı sunmak için bir adım attı. MEB’in yayınladığı kitap dizilerinden herhangi birine uygun roman, hikâye, masal ve şiir türlerindeki öğretmen eserleri değerlendirilecek ve uygun görülenlerin baskısı yapılacak.

29.09.2020Eğitim
En iyi şiirler listesi - Sevgilinize okuyabileceğiniz en iyi 10 şiir

En iyi şiirler listesi - Sevgilinize okuyabileceğiniz en iyi 10 şiir

Sevgi oldukça güçlü bir duygudur. Sevgi ile yapılan her şey güzelleşir, sevgi ile her şey daha iyiye gider. Sevgi duygusunun ifade edilebileceği birçok yol vardır. Bu yollardan biri ise şiirdir. En iyi şiirler hangileridir? Sevgiliye okuyabilecek en güzel şiirler nelerdir? İşte Sevgiliye okunabilecek olan en iyi 10 şiir.

28.09.2020Yaşam
13. Erdal Öz Edebiyat Ödülü Jale Parlanın oldu

13. Erdal Öz Edebiyat Ödülü Jale Parla'nın oldu

Can Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için ailesi tarafından her yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü, yeni sahibini buldu.

28.09.2020Keyif
Geçiş Dönemi Türk Edebiyatı Nasıldır Geçiş Dönemi Eserleri Ve Özellikleri

Geçiş Dönemi Türk Edebiyatı Nasıldır? Geçiş Dönemi Eserleri Ve Özellikleri

Türk edebiyatı çeşitli dönemlerden oluşmaktadır. Her dönemin kendine has özellikleri vardır. Bu dönemlerden en çok araştırılanlardan biri de Geçiş Dönemi Türk Edebiyatı'dır. Türk edebiyatını bir bütün olarak anlayabilmek adına öğrenmek isteyenler için Geçiş Dönemi Türk Edebiyatı Nasıldır? Geçiş dönemi eserleri ve özellikleri konularını alt başlıklarla sizler için hazırladık.

25.09.2020Araştırma
Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı Nasıldır Cumhuriyet Dönemi Şairleri, Şiirleri Ve Özellikleri

Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı Nasıldır? Cumhuriyet Dönemi Şairleri, Şiirleri Ve Özellikleri

Türk Edebiyatı, bulunduğu dönem ve özelliklerine bakılarak bazı gruplara ayrılmıştır. Günümüze en yakın dönem de Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatı olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki, bu dönemin şairleri kimlerdir, şiir ve hikaye örnekleri nelerdir? İşte Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının özellikleri hakkında detaylı bilgiler.

25.09.2020Araştırma
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalından Pelosinin sözlerine sert tepki

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan Pelosi'nin sözlerine sert tepki

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın gündemi değerlendirdi. Yunanistan-Türkiye arasındaki istikşafi görüşmeler konusunda 61'inci tur görüşmeler kaldığı yerden aynen devam edecek. Daha önceki konular ne ise hangi konu başlıkları vardıysa bunlar müzakere edilecek." diyen Kalın, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'nin Türkiye'ye yönelik söylemine karşı "(Pelosi) Türkiye'ye karşı husumet içerisinde olan ön yargılı bir siyasetçidir. Daha önce Ermeni soykırımı iddiaları konusunda da böyle bir tavır içerisine girmişti" ifadesini kullandı.

25.09.2020Gündem
Gazeteci, yazar Osman Akkuşak hayatını kaybetti

Gazeteci, yazar Osman Akkuşak hayatını kaybetti

Gazeteci ve yazar Osman Akkuşak, 89 yaşında hayatını kaybetti.

14.09.2020Gündem
7. Sınıf Türkçe Anlatım Biçimleri (Betimleme, Öyküleme, Açıklama, Tartışma) konu anlatımı

7. Sınıf Türkçe Anlatım Biçimleri (Betimleme, Öyküleme, Açıklama, Tartışma) konu anlatımı

Nesir yazı tipi dilimize Tanzimat Döneminde Fransız edebiyatının etkisiyle girmiştir. Geleneksel Türk edebiyatı ürünleri genel olarak nazım biçimleri ile verilmiştir. Bu sebeple Tanzimat öncesi verilen eserler ve Tanzimat sonrası eserlerden farklıdır. 7. Sınıf Türkçe dersi konuları arasında bulunan anlatım biçimleri de Tanzimatla birlikte edebiyatımıza girmiş yeni durumlardır. 7. Sınıf sosyal bilgiler Türkçe dersi betimleme, öyküleme, açıklama, tartışma anlatım biçimleri ile ilgili detayları derledik.

14.09.20207. SINIF
Timur İmparatorluğu tarihi - Timur Devleti (Timurlular) Kuruluşu, Kurucusu, Hükümdarları, Sınırları Ve Yıkılışı hakkında özet bilgi

Timur İmparatorluğu tarihi - Timur Devleti (Timurlular) Kuruluşu, Kurucusu, Hükümdarları, Sınırları Ve Yıkılışı hakkında özet bilgi

Timur Devleti, Büyük Timur İmparatorluğu ya da Timurlular olarak da anılan, askeri ve devlet teşkilat yapısında Türk-Moğol Devleti unsurlarını barındıran bu büyük Türk İslam Devleti’ne dair Timur İmparatorluğu tarihi, Timur Devleti (Timurlular) kuruluşu, kurucusu, hükümdarları, sınırları ve yıkılışı konularını sizler için derledik.

26.08.2020Sözlük
2. Göktürk Devleti tarihi - Kutluklar Kuruluşu, Kurucusu, Hükümdarları, Sınırları Ve Yıkılışı hakkında özet bilgi

2. Göktürk Devleti tarihi - Kutluklar Kuruluşu, Kurucusu, Hükümdarları, Sınırları Ve Yıkılışı hakkında özet bilgi

2. Göktürk Devleti tarih araştırmacılarının ve tarihe ilgi duyanların araştırdığı konuların başında gelmektedir. Özellikle Türk Tarihi hakkında araştırma yapmak isteyenlerin merak ettiği konuların başında gelmektedir. 2. Göktürk Devleti tarihi, kuruluşu, kurucusu, hükümdarları, sınırları ve yıkılışı nasıl gerçekleşmiştir? Konu hakkında detaylı araştırmaları derledik.

25.08.2020Sözlük
Edremit Belediyesinden Sabahattin Aliye Vefa

Edremit Belediyesi'nden Sabahattin Ali'ye Vefa

Türk Edebiyatı'nın tanınmış ismi Sabahattin Ali'nin bir dönem yaşadığı Balıkesir’in Edremit ilçesinde ki evi Edremit Belediyesi tarafından Sahabattin Ali Anı Evi olarak ilçenin kültürel mirasına kazandırıldı.

25.08.2020Seyahat
Enver Gökçe kimdir nereli Enver Gökçe şiirleri ve eserleri

Enver Gökçe kimdir nereli? Enver Gökçe şiirleri ve eserleri

Enver Gökçe, Türk Edebiyatı için önemli eserler ile katkı sağladı. Türk şiirinde 1940 kuşağı ya da 'Acılı Kuşak' olarak anılan toplumcu şairlerin önde gelen temsilcileri arasında yer aldı. Peki, Enver Gökçe kimdir nereli? İşte, Enver Gökçe'nin eserleri ve şiirleri hakkında detaylı bilgiler

22.08.2020Gündem
6. Sınıf Türkçe Soru İşareti Ve Ünlem İşareti konu anlatımı

6. Sınıf Türkçe Soru İşareti Ve Ünlem İşareti konu anlatımı

Noktalama işaretleri hemen hemen her sınıf düzeyinde verilen becerilerden biridir. Sarmal eğitim sistemine göre her sınıf düzeyinde daha geliştirilerek öğrencilere kazandırılmaya çalışılan bilgi ve becerileri içerir. 6. Sınıf düzeyinde noktalama işaretlerinin verilmesi de yine öğrencilerin bu konuyu daha ayrıntılı bir şekilde öğrenmesinde etkili olmaktadır. Noktalama işaretleri arasında bulunan 6. Sınıf soru işareti ve ünlem işareti konu anlatımı ile ilgili detayları derledik.

21.08.20206. SINIF
6. Sınıf Türkçe Kesme İşareti, Eğik Çizgi Ve Yay Ayraç konu anlatımı

6. Sınıf Türkçe Kesme İşareti, Eğik Çizgi Ve Yay Ayraç konu anlatımı

Yazı yazarken duyguların daha iyi ifade edilebilmesi adına, duraklamaların ve vurguların daha net anlaşılabilmesi için noktalama işaretleri kullanılmaktadır. Yazılarda noktalama işaretleri kullanıldığı zaman okuduğunu anlama çok daha kolay bir şekilde olmaktadır. İşte, tüm detaylar.

21.08.20206. SINIF
Tevfik Fikret şiirleriyle anılıyor – İşte Tevfik Fikret şiirleri ve sözleri

Tevfik Fikret şiirleriyle anılıyor – İşte Tevfik Fikret şiirleri ve sözleri

Türk şiirine yeni ufuklar aralayan Tevfik Fikret, vefatının üzerinden 105 yıl geçti. Türk Edebiyatı tarihinde değişme ve gelişme bakımından önemli bir yeri olan Servet-i Fünûn Dönemi’nin önde gelen isimlerinden biri olan Tevfik Fikret şiirleri ve sözleriyle anılıyor. İşte Tevfik Fikret şiirleri ve sözlerinden derlemeler…

19.08.2020Hayat
Vefalı bir edebiyat arkeoloğu

Vefalı bir edebiyat arkeoloğu

En vefakâr yazarlarımızdan, bir tür ‘edebiyat arkeoloğu’ olan Selim İleri bu kez Ahmet Hamdi Tanpınar’ı, Türk edebiyatının bu en kıymetli yazarının hayatını, eserlerini, kişilerini alıp bir roman yaratmış. Tanpınar hem yaşarken değer verilmeyen eserleriyle hem de yaşamöyküsü ve kişiliğiyle ‘Yaşadınız Öldünüz, Bir Anlamı Olmalı Bunun’un konusu olmuş. Roman, kahramanlarından Tanpınar’a, Tanpınar’dan eserlerinin kahramanlarına uzanıyor.

14.08.2020Kitap Sanat
İlk eser desteği başvuruları ağustosta başlayacak

'İlk eser desteği' başvuruları ağustosta başlayacak

Kültür ve Turizm Bakanlığınca yeni ve özgün edebiyat eserlerinin üretilmesi, yeni yazarların desteklenmesi amacıyla başlatılan "ilk eser desteği" uygulaması için başvurular 1 Ağustos'tan itibaren alınacak.

29.07.2020Keyif
Ustaya veda

Ustaya veda

İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede vefat eden Türk edebiyatının önemli isimlerinden Adalet Ağaoğlu (91), Ankara’da düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.

16.07.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Avrupa Türk geleneğini hâlâ “döner” sanıyor

Yunus Emre Enstitüsü, kültürümüzü dünyaya tanıtmak hedefiyle proje üretmeyi sürdürüyor. Enstitü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş koronavirüse rağmen çalışmaların aksamadığını, aksine Türkçe kurslarına dünyanın dört bir yanından giderek daha fazla talep geldiğini söyledi: “Normalde Roma’daki merkezimizde Türkçe öğrenenlerin sayısı 40-50 kişiydi. Pandemi nedeniyle ilk kapanma orada olunca 400 kişi başvurdu. Latin Amerika’da ise başvuru sayısı 5 bine ulaştı. Üstelik orada merkezimiz yok, hiç gitmedik bile. 2020 sonuçlarına göre Türkçe, dünyada öğrenilen yabancı diller arasında beşinci sırada...”

2.03.2021

Hangi yazar ve sanatçılar Rockefeller bursu aldı

Türk-Amerikan ilişkilerinde önemli bir yeri var Rockefeller ve Ford vakıflarının.

27.01.2021

Bazı AK Partililer ve yakınları torpille Çin aşısı oluyormuş

CHP’li bir milletvekili, birkaç gündür şu iddiayı dile getiriyor:

12.12.2020

Spotify değil, Sakaryalı bu kızın geleceği de kurtulur

Dün sabah itibarıyla RTÜK dünyanın en büyük streaming müzik platformuna 72 saat süre verdi.

14.10.2020

Eminim MİT şu iki olayı ve bu fotoğrafları görmüştür

Şimdi yazacağım “perde arkası” bilgiler 24 saat arayla bana ulaştı.

8.10.2020

Cumhuriyet Gazetesinde gizli edebiyat savaşını kim kazandı

Cumhuriyet gazetesinde 18 Eylül gününden beri gizli bir edebiyat savaşı yaşanıyor.

6.10.2020

Her gecesi mehtaplı Heybeliada

Yalova’dan sabah erken saatte kalkan adalar vapuru ile Sirkeci’ye kadar gidip işlerini hallettikten sonra akşamüzeri de aynı vapurla geri dönmüş yüzlerce Bursalı vardır. Her nedense bu güzelim vapur hattı son yıllarda iptal edildi. İstanbul’un adalarına ulaşmanın tek yolu artık İstanbul’a gitmek. Bir zamanlar Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın bisikletiyle gezdiği huzurlu sokakları, ince zevklerin ürünü tarihi köşkleri, dünyaca ünlü dini yapıları, sakin kır kahveleri, sahile sıralanmış balık lokantaları ve yemyeşil doğasının yanı sıra, şarkılara konu olmuş mehtaplı geceleriyle Heybeliada güneşli ama esintili bir sonbahar gününü sizinle paylaşmayı bekliyor.

14.09.2020

Yazılmayan Türkçenin izinde

Elginkan Vakfı, 5. Uluslararası Türk Dili ve Edebiyatı Kurultayı’nın ana konusu ‘Geçmişten Günümüze Yazılmayan Türkçe’ olarak belirlendi. Bundan önceki dört toplantıda edebi dili, yazı dilini konu alan bildirilerin sunulduğu kurultayda bu kez de yörelerimizde canlı bir biçimde konuşulan Türkçenin ağızlarını, Türk argosunu, meslek dillerini bilimsel yönden ele alacak bildirilere yer verilecek.   

25.08.2020