EKSTRA
MENÜ

Selim İleri

Selim İleri haberleri sayfasında güncel ve son dakika Selim İleri hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 2.359 Selim İleri haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Selim İleri Haberleri

Selim İleri kimdir, kaç yaşında Selim İlerinin hayatı ve kitapları

Selim İleri kimdir, kaç yaşında? Selim İleri'nin hayatı ve kitapları

Türk edebiyatının usta isimlerinden Selim İleri sağlık sorunlarıyla gündeme geldi. Yüksek tansiyona bağlı olarak beyninde damar tıkanıklığı oluşan Selim İleri'nin tedavisi sürüyor. Usta yazar, 2012'de Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne layık görülmüştü. Peki, Selim İleri kimdir, kaç yaşında?

13.10.2021Gündem
Son dakika: Selim İleri İstanbulda hastaneye kaldırıldı

Son dakika: Selim İleri İstanbul'da hastaneye kaldırıldı

Türk edebiyatının usta isimlerinden Selim İleri (72) beyin embolisi kaynaklı rahatsızlık geçirdi. Erdal Öz Edebiyat Ödülü, önceki akşam Dada Salon’da gerçekleştirilen törende usta yazar Selim İleri’ye sunulmuştu.

13.10.2021Gündem
Selim İleri: Beni mutlu kıldınız

Selim İleri: Beni mutlu kıldınız

Can Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz’ün anısına her yıl ailesi tarafından verilen Erdal Öz Edebiyat Ödülü, önceki akşam Dada Salon’da gerçekleştirilen törende usta yazar Selim İleri’ye sunuldu.

13.10.2021Kitap Sanat
Erdal Öz ödülü Selim İleri’nin

Erdal Öz ödülü Selim İleri’nin

Can Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz’ün anısını yaşatmak üzere ailesi tarafından her yıl düzenlenen prestijli Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nün 14’üncüsü usta yazar Selim İleri’nin oldu.

28.09.2021Kitap Sanat
Erdal Öz Ödülü Selim İleri’nin...

Erdal Öz Ödülü Selim İleri’nin...

Can Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz’ün anısını yaşatmak üzere ailesi tarafından her yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nün 14’üncüsü usta yazar Selim İleri’nin oldu.

27.09.2021Kitap Sanat
Bu kez kadınların da sesi duyuluyor

Bu kez kadınların da sesi duyuluyor

Barış Bıçakçı, uzun bir aradan sonra yazın dümenini tekrar öyküye doğru kırdı ve yeni kitabı ‘Doğum Lekesi Gibi Bir Gülümseme’yle okurlarının karşısına çıktı. Yazarın hayatı edebiyatla alımlama derslerinden bir yenisiyle daha karşı karşıya kalıyoruz Bıçakçı’nın öykülerinde. Fakat dikkat çeken önemli bir detay var: Bıçakçı’nın bu yeni öykülerinde kadınların, kadınlığın, bunun yanında çocukluğun sesini de duyuyor okur.

17.09.2021Kitap Sanat
30 Nisan hangi burç ve burcu ne 30 Nisan tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

30 Nisan hangi burç ve burcu ne? 30 Nisan tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Burçlar, günümüzde büyük bir öneme sahip olmaktadır. Özelikle 30 Nisan tarihinin hangi burcu kapsadığını ve bu burcun özelliklerini, yükselenini, 30 Nisan tarihinde meydana gelen olayları ve yine bu tarih içerisinde doğan ünlüleri sizler için derledik.

13.09.2021Burçlar
Yazı yakınında tut

Yazı yakınında tut!

Merih Akoğul okumak, kitabının adından da hislenerek hep o ‘yaz’ı duymaktır. Akoğul’un Ağustos’u (Yok) en yazdır. “Nasıl geçti habersiz” şarkıyken, nasıl geçtiğinin ve geçmediğinin ruha, tene, belleğe kazıldığı ve yazıldığı şiirdir. Baştan başa bir yaz destanıdır. Kargışıyla, kusuruyla, iyiliğiyle, düşleriyle, kırıklıklarıyla, acısı, sıkıntısı, mutluluğuyla, maviliği ve karanlığıyla en kısa en uzun destan.

2.07.2021Kitap Sanat
Çok yönlü bir usta: Attilâ İlhan

Çok yönlü bir usta: Attilâ İlhan

Birçok edebiyatçı, birçok iyi yazar, şair; yazıdaki başarılarını konuşmada gösteremez. Attilâ İlhan her ikisinde de zirvede bir addı. Edebiyat matinelerinin yıldızıydı. Mavi Kuşağı’nda da birçok genç şairi etkiledi.

24.06.2021Kitap Sanat
Otantik bir İstanbul turu

Otantik bir İstanbul turu

Bozacı naraları, yoğurtçu çıngırakları, kunduracı tıkırtıları ve sokak müzisyenlerinden yayılan ezgiler… Kadim şehrin kaybolmaya yüz tutmuş nostaljik seslerini, İstanbul âşığı isimlerin duygularında aramaya ne dersiniz? Selim İleri’den Peyami Safa’ya, Fatih’ten Cihangir’e edebiyat dolu bir geziye çıkalım.

18.04.2021Seyahat
Selim İleriden sevindiren haber; fizik tedaviye başladı

Selim İleri'den sevindiren haber; fizik tedaviye başladı

Türk edebiyatının usta isimlerinden Selim İleri, yaklaşık 2 hafta önce beyin embolisi sonucu kaldırıldığı hastanede fizik tedaviye başladı. Selim İleri'nin 10 gün daha hastanede kalacağı öğrenildi.

23.03.2021Kitap Sanat

'Yılın Telif Kitabı Ödülü' Selim İleri'nin

30 yaşına basan Dünya Kitap tarafından bu yıl 28'inci kez verilecek 'Yılın En İyileri Ödülleri'nin sahipleri belli oldu. Seçici kurullar kitap dünyasında beş ayrı kategoride 10 ödül belirledi. Ödüller, önümüzdeki aylarda yapılacak törenle kazananlara takdim edilecek.

12.03.2021Kitap Sanat
Selim İleri kimdir nereli kaç yaşında

Selim İleri kimdir nereli kaç yaşında?

Selim İleri, senarist ve eleştirmenlik misyonu ile tanınıyor. Selim ismini Yavuz Sultan Selim'den ötürü ablası Meral İleri koydu. Babası yüksek makine mühendisi Hasan Hilmi İleri, annesi ise ev hanımı Süheyla İleri'dir. 1953'te konuk profesör olarak Almanya'ya giden babası ailesini yanında götürdü. İlkokula başlayacağı yıl aile İstanbul'a döndü. 1955'te Cihangir İlkokulu'nda birinci sınıfı okudu. Birinci sınıf bitmek üzereyken okumayı sökememiştir. Sonraki sınıfları ise Firuzağa İlkokulu'nda okudu. 1960'ta ortaokul eğitimini Galatasaray Lisesi'nde yatılı olarak aldı. Buradan ayrılıp önce Bakırköy Lisesi'ne ardından Atatürk Erkek Lisesi'ne kaydolur. Burada Kafka'yı Türkçeye kazandıran Fransızca öğretmeni, edebiyatçı Vedat Günyol ve edebiyat öğretmeni, yazar Rauf Mutluay, İleri'nin hayatına etki eder. İşte, Selim İleri hakkında detaylı bilgiler

8.03.2021Gündem
Selim İleri rahatsızlandı

Selim İleri rahatsızlandı

Türk edebiyatının usta isimlerinden Selim İleri (71) beyin embolisi kaynaklı bir rahatsızlık geçirdi. Hastaneye kaldırılan İleri'nin hayati tehlikesinin olmadığı öğrenildi.

8.03.2021Magazin
Selim İleri korkuttu

Selim İleri korkuttu

Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden Selim İleri (71) rahatsızlanarak hastanede tedavi altına alındı.

8.03.2021Kitap Sanat
2020nin en iyi 50 kitabı: Edebiyat

2020'nin en iyi 50 kitabı: Edebiyat

Pandemiyle geçen 2020’nin tek tük iyi yanlarından biri hayatımızda kitaplara daha çok yer açmamız oldu. Peki, yılın en çok iz bırakan kitapları hangileriydi? Hürriyet Kitap Sanat olarak oluşturduğumuz 23 kişilik jürimiz bu sene yayımlanan yerli ve çeviri kitapları, edebiyat ve edebiyat dışı kategorilerinde ayrı ayrı değerlendirdi. Jürinin gönderdiği ‘en iyi 10 kitap’ listelerindeki sıralamaya göre yaptığımız puanlama sonucunda, Ayfer Tunç’un son romanı ‘Osman’ en çok oyu alarak edebiyat kategorisinde birinci oldu. İşte jürimizin seçkisiyle 2020’nin edebiyat kategorisindeki en iyi 50 kitabı.

24.12.2020Kitap Sanat
100 puanlık soru: Liselerdeki edebiyat dersi, Orhan Pamuk’un eleştirdiği gibi ‘sıfır’ mı

100 puanlık soru: Liselerdeki edebiyat dersi, Orhan Pamuk’un eleştirdiği gibi ‘sıfır’ mı?

Orhan Pamuk’un “Lise edebiyat derslerinin yazarlığıma katkısı sıfır” sözlerine, okuduğu Robert Kolej’in 40 yıllık edebiyat öğretmeni Mehmet Uysal’dan yanıt geldi. Mehmet Hoca, “Yadırgadık” dedi.

19.12.2020Gündem
Özgürlük, Atatürk, güven, eşitlik, nefes, vatan, sevda, cumhuriyet

Özgürlük, Atatürk, güven, eşitlik, nefes, vatan, sevda, cumhuriyet

Bugün Cumhuriyet Bayramımızın 97’nci yıldönümünü kutluyoruz. Salgın önlemleri nedeniyle meydanlarda geniş katılımlı kutlamalar yapılamasa da Türkiye’nin dört bir yanı kırmızı-beyaz, yürekler Cumhuriyet coşkusuyla dolu. Biz de her kesime sorduk: “Sizin için tek kelimeyle Cumhuriyet nedir?”

29.10.2020Gündem
‘Kelebeğin Ölümü’ sadeliğin güzellikle buluşması

‘Kelebeğin Ölümü’ sadeliğin güzellikle buluşması

Galeri Siyah Beyaz, sezonu Ali Kotan’ın ‘Kelebeğin Ölümü’ başlıklı sergisiyle açtı. Usta yazar Selim İleri’nin metinlerinin eşlik ettiği ‘Gece Sirenleri’ serisinden ilk defa sergilenecek resimlerin yanı sıra dışavurumcu, soyut ve figüratif eserlerin yer aldığı sergiyi Kotan’la konuştuk.

9.10.2020Kitap Sanat
Yazın kaçırdıklarınızı şimdi okuyun

Yazın kaçırdıklarınızı şimdi okuyun

“Şu sıra ne okusam?” diye düşünenlerdenseniz raflarda yerini bu yaz almış kitaplara göz atabilirsiniz. Bazısı yasak bir aşk hikâyesini konu alıyor, bazısı ebeveynler ve çocuklar için eğlence niteliğinde, bazısı da mizahi öyküler içeriyor.

Geçmişin popüler yazarları bugün okunuyor mu

Geçmişin popüler yazarları bugün okunuyor mu?

Edebiyatın bir moda yanının olduğu gerçeği inkâr edilemez. Şimdi iyi yazarlarımızın eserleri sinemaya aktarılıyor mu? Türk edebiyatının ölümsüz adlarının önceden çekilen eserleri büyük ilgi görmüştü, neden bu anlayış son zamanlarda unutuldu?

26.08.2020Kitap Sanat
Vefalı bir edebiyat arkeoloğu

Vefalı bir edebiyat arkeoloğu

En vefakâr yazarlarımızdan, bir tür ‘edebiyat arkeoloğu’ olan Selim İleri bu kez Ahmet Hamdi Tanpınar’ı, Türk edebiyatının bu en kıymetli yazarının hayatını, eserlerini, kişilerini alıp bir roman yaratmış. Tanpınar hem yaşarken değer verilmeyen eserleriyle hem de yaşamöyküsü ve kişiliğiyle ‘Yaşadınız Öldünüz, Bir Anlamı Olmalı Bunun’un konusu olmuş. Roman, kahramanlarından Tanpınar’a, Tanpınar’dan eserlerinin kahramanlarına uzanıyor.

14.08.2020Kitap Sanat
Tanpınar, kadına şiddet meselesini 1950’lerde görmüş ve yazıklanmış... Oysa zamanında kimse üzerinde durmamış

Tanpınar, kadına şiddet meselesini 1950’lerde görmüş ve yazıklanmış... Oysa zamanında kimse üzerinde durmamış

Yeni kitabı ‘Yaşadınız Öldünüz, Bir Anlamı Olmalı Bunun’da okuru Ahmet Hamdi Tanpınar’ın dünyasıyla buluşturan yazar Selim İleri “Onu benim için özel, benzersiz yapan Doğu ve Batı kültürleri arasındaki sarsıntılı sıkışmışlığı. 1930’lardan başlayarak birçok meselemizi saptamış. Bugüne birçok göndermesi var” diyor.

Has edebiyatın geçmişten gelen sesi

Has edebiyatın geçmişten gelen sesi

Kimileri tarafından öldükten sonra tanınan, kimileri tarafından ise adı bile bilinmeyen usta bir kalem Selçuk Baran. 1960’ların sonlarından kalemi bıraktığı 1990’ların ortalarına kadar edebiyatın en has yerinden ses verdi. Şimdi bütün öyküleri gözden geçirilerek ayrı ayrı basılıyor. İlk kitaplar ise ‘Yelkovan Yokuşu’ ve ‘Tortu’.

7.08.2020Kitap Sanat
O eski ‘güzel dönem’den nefes nefese çağına yolculuk

O eski ‘güzel dönem’den nefes nefese çağına yolculuk

Kruvaze ceketi ve fötr şapkasıyla hemen fark edilen 22 yaşında bir delikanlı hızlı adımlarla Babıâli yokuşundan aşağı iniyordu. Az sonra aralarında Oktay Akbal, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Behçet Necatigil, Haldun Taner gibi Türk edebiyatının efsane isimlerinin olduğu masada yerini alacaktı. Kulağa Woody Allen’ın ‘Paris’te Gece Yarısı’ filmi gibi gelen bu sahnenin kahramanı, yazar Erdal Öz’ün deyimiyle ‘kültür sanatın cumhurbaşkanı’ Doğan Hızlan’dı... Hızlan, bizi kendi kuşağının ‘Belle Epoque’ çağından bugünün ‘nefes nefese dönemi’ne doğru yolculuğa çıkardı.

2.08.2020Gündem
Çıkış var

Çıkış var!

Sevdiğim şair ve öykücü Serkan Türk, ‘Ausgang’ ile romana başladı. Doğrusu şiirlerini öyküleri, öykülerini de şiirleri kadar çok sevdiğim Serkan Türk’ün ilk romanı ‘Ausgang’ da, yazarın şiir ve öykü sevgisini neredeyse eşit olarak paylaştırdığı bir kitap olmuş.

24.07.2020Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Selim İleri’yi kutluyorum

Erdal Öz Ödülü, bu yıl Türk edebiyatının büyük ustası Selim İleri’ye verildi.

30.09.2021

TEKNOFEST’i 100 binler gezdi - Türkiye’nin umudu gençler

Dünyanın en büyük teknoloji etkinliği, Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Teknofest’e üç torunumla (Cem, Kerem ve Ayşe) gidip gezdik. Bu ziyaretimizin amacı, biraz da Almanya’dan gelen gazeteci dostumuz Halit Çelikbudak’ın  (aynı zamanda makine ve uçak mühendisidir) uyarısı sayesinde oldu: “Mutlaka görmelisin, iftihar ettim, Avrupa’nın böyle bir etkinliği kıskandığını söylemek durumundayım” dedi.

28.09.2021

Maçka Palas’taki buluşmalar

Yazar evlerinin korunmasının, müzeye dönüştürülmesinin gerekliliği üzerine Hürriyet’te bir kampanya başlatmıştık. Kendi evlerinin ya da uzun süre oturdukları evlerin müze yapılması düşüncesi kabul gördü.

7.09.2021

İnci Çayırlı ve Ferhan Şensoy aramızdan ayrıldı

Biri müzik dünyasından, diğeri de tiyatro dünyasından iki acıyı birlikte yaşadık.

2.09.2021

Almanya’da seçim anketinde sürpriz - Sosyal Demokratlar önde

Almanya’da 26 Eylül’de seçim var. Bu seçim Şansölye Angela Merkel’in ayrılmasından sonra Almanya’nın siyasi topografyasını değiştirecek bir seçim.

2.09.2021

Neden herkes bir zamanların en kötü adamına konuşuyor

CHP Genel Başkanı’nın eşi Selvi Kılıçdaroğlu, Armağan Çağlayan’ın YouTube kanalının konuğu olmuş.

25.07.2021

Karşıdan bakınca yalnızca utandım

Bu fotoğrafı Kos açıklarından geçerken çektim... Karşımda Bodrum... İşte o an düşündüklerimi yazıyorum...

25.07.2021

Hem nesnel hem öznel bir portreler kitabı

Atillâ Dorsay’ın ‘Hayatımızı Aydınlatan Muhteşem Kadın Dostlarım’ kitabıyla, sinema tarihimizdeki ünlü kadınları daha da yakından, iyi bir sinema eleştirmeninin kaleminden tanıyoruz...

17.07.2021

Magazinin böylesi

Hayata dair ne varsa benim ilgimi çeker. Bazı yaftalarla soyutlamadan yana değilim. Homeros’un dediği gibi, insana ait her şey bana yabancı değildir.

16.03.2021

Sivas’tan sonra Muğla da ekim izni istiyor! Kenevir lobilerine dikkat

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ilk başta 19 olan kenevir ekimi il sayısı, Sivas’ın da katılmasıyla 20’ye yükseldi.

25.02.2021

Bir Osmanlı-Cumhuriyet entelektüeli

A. Emel Kefeli’nin hazırladığı Halide Edib Adıvar kitabı, yazarların, eleştirmenlerin, akademisyenlerin yazılarından oluşuyor. Önsöz, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un.

20.02.2021

Dergilerde ne var

Virüs dergisinin bu ayki ressamı Kayıhan Keskinok.

26.01.2021

350 yıllık kültürün mirasını geleceğe doğru aktarmalıyız

Koleksiyoner Esat Uluumay tarafından 60 yılda oluşturulan Osmanlı Halk Kıyafet ve Takıları Koleksiyonu, konusunda ilk ve dünyadaki en kapsamlı ihtisas koleksiyonlarından olma özelliği taşıyor. Usta koleksiyonerin vefatından sonra mirasını devralan kızı Feyza Uluumay Gökalp, İmparatorluğun son 350 yılını anlatan kültür emanetinin doğru strateji ve desteklerle ülke ekonomisine katkı sağlayacak önemli bir merkeze dönüşebileceğine dikkat çekiyor.

24.12.2020

Ahmet Ümit’in romanı bitmek üzere

Son günlerde adalara yolculuk etmek, beni kendime daha çok yaklaştırıyor. Geçenlerde adaya giderken aklıma yazar Ahmet Ümit de geldi; kendisini hemen aradım ve yeni romanını sordum. Yazar, Büyükada’daki evinde, yeni romanına odaklanmış durumda.

4.11.2020

Türkiye'nin en gizli kapaklı ve en açık magazincileri kimlerdir

Pandemi sırasında magazinin önemini bir kere daha anladım. Setler, sahneler, kulüpler kapanınca magazin de en büyük kaynağını yitirdi. Zaten grileşmiş hayatımızın rengi iyice kaçtı. Eve kapandığım günlerde magazinin önemini daha da iyi anladım. Oturup küçük ve şahsi bir “Magazin ansiklopedisi” yaptım. İşte magazinde Türkiye’nin enleri...

26.09.2020

Selçuk Baran’ı keşfetme fırsatı

Yazarın iki kitabı, ‘Yelkovan Yokuşu’ ve ‘Tortu’nun yeni basımları yapıldı. Okuyunca fark edeceksiniz, Baran’ın öyküleri günlük yaşamın duyarlılığını, küçük ayrıntıların hayatımızı nasıl belirlediğini sadelikle yansıtıyor.

26.09.2020

Hümeyra’yı dinlerken

Hümeyra’yı uzunçalardan dinliyorum.

20.09.2020

Beethoven’a dair her şey

Bu yıl pandemi gündeme yerleşti ve her şeyi gölgede bıraktı. Oysa Beethoven’ın 250. doğum yılı kutlanacaktı tüm dünyada.

10.09.2020

Boğaz’da kahvaltı

“İstanbul’da Boğaziçi’nde, bir fakir Orhan Veli’yim; Veli’nin oğluyum, tarifsiz kederler içinde. Urumelihisarı’na oturmuşum; oturmuş da bir türkü tutturmuşum” (İstanbul Türküsü, Orhan Veli Kanık)

10.09.2020

Beethoven’a dair her şey

Bu yıl pandemi gündeme yerleşti ve her şeyi gölgede bıraktı. Oysa Beethoven’ın 250. doğum yılı kutlanacaktı tüm dünyada.

9.09.2020

Zaferi kutlayalım ama...

30 Ağustos zaferini elbette coşkuyla kutlayacağız ama kazanıncaya kadar geçen süreyi öğrenelim.

30.08.2020

Sanat paravanda kaldı

Türkiye’nin ilk yeni medya ve video sanatı galerisiydi Açık Ekran.

19.08.2020

Pazar günü çeşitlemeleri

Cumartesi-pazar günleri bir hüzün çöker içime. Olağan düşünme sistemim birden değişir, abesle iştigale dönüşür.

7.07.2020