EKSTRA
MENÜ

Ülkü Tamer

Ülkü Tamer haberleri sayfasında güncel ve son dakika Ülkü Tamer hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 494 Ülkü Tamer haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Ülkü Tamer Haberleri

Yeryüzü şiirin yüzü oluncaya dek

Yeryüzü şiirin yüzü oluncaya dek!

İlkin albeni demeyi hak eden kapaklarıyla dikkat çekiyor Ketebe’nin ‘Yeryüzü Şiirleri’ dizisi. Asıl olarak da dizide yer alan şairlerin adları elbette, Lorca’dan Pound’a, Jacob’dan Ungaretti’ye şiirin yeryüzü olan şairler.

17.09.2021Kitap Sanat
Doğan Hızlan, Mikis Theodorakisi anlattı: Besteleri ses belleğimizde yaşayacak

Doğan Hızlan, Mikis Theodorakis'i anlattı: 'Besteleri ses belleğimizde yaşayacak'

Hürriyet Gazetesi Yayın Danışmanı, edebiyat ve müzik eleştirmeni Doğan Hızlan, Mikis Theodorakis'in müzik tarihine ve siyaset sahnesine katkılarını şöyle anlattı:

2.09.2021Magazin
Füruzan: Ancak özgür bireyler aydınlık bir toplum yaratabilir

Füruzan: Ancak özgür bireyler aydınlık bir toplum yaratabilir

Öykücülüğümüzün köşe taşlarından, yayımlandığı 1971 senesinden beri edebiyat tarihimizin en güçlü eserlerinden biri olan ‘Parasız Yatılı’ 50 yaşında. Füruzan’ın ilk kitabı olan, yoksul çocukların, kadınların dünyasına incelikle dokunan eser, yarım asırdır farklı kuşaktan okurların ilgisiyle sarmalanıyor. Yapı Kredi Yayınları’nın ‘Parasız Yatılı’ için hazırladığı numaralandırılmış özel baskı, Füruzan okurları için özel bir armağan. Bu vesileyle Füruzan’la uzaktan uzağa da olsa yaşamdan, İstanbul’dan, memleketten ve dünyadan söyleştik.

13.05.2021Kitap Sanat
Yazar yayıncılar

Yazar yayıncılar

Hüsamettin Bozok’un kurduğu Yeditepe dergisi ve yayınları, bütün yazarların uğrak yeriydi. Edebiyatçıların kurduğu derneğin toplantıları da burada yapılırdı, yalnız İstanbul’da olanlar değil, Ankara’dan gelenler de Yeditepe’ye mutlaka uğrarlardı.

1.04.2021Kitap Sanat
8. Sınıf Türkçe Metinle İlgili Sorular Sorma Ve Soruları Cevaplama konu anlatımı

8. Sınıf Türkçe Metinle İlgili Sorular Sorma Ve Soruları Cevaplama konu anlatımı

Türkçede yazın türleri manzum (şiir) ve mensur (düz yazı) olmak üzere ikiye ayrılır. Düz yazılarda yer alan paragraflara metin denir. Kısa yazılar genelde giriş - gelişme - sonuç bölümü olmak üzere üç paragraftan oluşur. Uzun yazılarda paragraf sayısı daha fazla olabilir. 8. sınıflar için Metinle İlgili Sorular Sorma ve Soruları Cevaplama konusunu örnek metinlerle anlattık.

11.01.20218. SINIF
Sevinç ‘sızı’yor

Sevinç ‘sızı’yor!

Şükran Yiğit’in yeni romanı ‘Burası Radyo Şarampol’, anlamak üzerine kurulu. İlk ayrılıklar, kayıplar, kavuşmalar, büyüme öyküsü; evet, hepsi var, ama hepsinde de, her zaman bağışlamak söz konusu olmasa da, bir ‘anlama’ çabası ve isteği var.

8.01.2021Kitap Sanat
Okuyanlar ve yazanlar

Okuyanlar ve yazanlar

Bitlis’ten Amerika’ya göç eden yazar William Saroyan’ın “İnsanlar ikiye ayrılır, okurlar ve yazarlar. Okurlar yazmazlar, yazarlar da okumazlar” demişti. Hildebrandt’ın ‘Yazar’ adlı şiiri de okur-yazar ilişkisine dair ironik bir saptama yapar...

7.01.2021Kitap Sanat
Ülkenin şirazesi şiir

Ülkenin şirazesi şiir

Necmiye Alpay’ın yeni kitabı ‘Beklediler Gitmedik’, ilkgençliğinden bugüne şiirin, şairin, ülkenin tam içinde yer almış, şiraze sahibi bir eleştirmenin izleriyle dolu. 1940’lardan bu yana, Necmiye Alpay’ın büyüteci, rehberliği ile şiirler ve şairlere ‘yaklaşıyoruz’.

26.06.2020Kitap Sanat
Tomris Uyar kimdir Tomris Uyar Google’da Doodle oldu

Tomris Uyar kimdir? Tomris Uyar Google’da Doodle oldu!

Tomris Uyar’ın hayatı merak edilen konular arasında yer alıyor. Tomris Uyar kimdir, sözleri nelerdir? Çağdaş Türk öykücülüğünün öncülerinden yazar Tomris Uyar’u bugün Google doodle yaptı. Önemli isimler için günün anlam ve önemine uygun çalışmalar hazırlayan Google, Tomris Uyar’ı da unutmadı. İşte 2003 yılında kanser nedeniyle vefat eden ünlü yazar ile ilgili merak edilenler…

11.05.2020Gündem
Her daim, ‘Devridaim’

Her daim, ‘Devridaim’!

Adı Julio Cortazar, Carlos Fuentes, Juan Rulfo ve Marquez ile birlikte anılan Guatemalalı yazar Augusto Monterroso’nun iki yapıtını okudum. Biri ‘Devridaim’, diğeri ‘Toplu Eserler ve Diğer Hikayeler’. Nasıl buldum? 1921-2003 yılları arasında yaşamış ve yazmış olan Monterroso ile keşke tanışmış olaydık diye hayıflandım! Neden derseniz, kitabını açmış da yazdıklarını tek tek bana okuyormuş gibi bir yakınlık içinde buldum kendimi. Çok iyimser bir yazar, en çok da bundan sevdim sanırım.

8.05.2020Kitap Sanat
Badem çiçeği gibi yahut daha ötesi

Badem çiçeği gibi yahut daha ötesi

Hiçbir şey iç açıcı değilken, nefes açıcı bir kitapla karşılaşmak da badem çiçeğinin yahut müjdenin ta kendisi!

7.05.2020Kitap Sanat
Yazarları büyüten kitaplar

Yazarları büyüten kitaplar

Yazdıkları romanlarla, hikâyelerle, çocuklar için kaleme aldıklarıyla hayal gücümüzü harekete geçiren, bizi besleyen yazarlar çocukluk çağlarında neler okurdu? Onları büyüten, heyecanlandıran, hatta belki de bugünün yazarları olmalarının yolunu açan romanlar, öyküler, çizgi romanlar hangileriydi? 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle yazarlardan çocukluklarının en kıymetli, onları bugün bile heyecanlandıran kitaplarını dinledik...

16.04.2020Kitap Sanat
Zahrad baharı

Zahrad baharı

Ermeni şair Zahrad’ın güler yüzlü şiirlerini bir araya getiren ‘Bambaşka Bir Bahar’, kapısı bahardan bir şiir çarşısı gibi... Biz okurken Zahrad da gülümsüyor gibi, öyle mavi bir his, öyle mavi bir şiir.

9.04.2020Kitap Sanat
Havada asılı duran alacakaranlık gibi öyküler

Havada asılı duran alacakaranlık gibi öyküler

17 seçme öykünün yer aldığı ‘Emily’ye Bir Gül’de William Faulkner, beyazlar, Kızılderililer ve siyahlar arasındaki hiyerarşik ilişkiyi gündelik hayatın yeknesaklığında iç yakıcı bir şekilde anlatıyor.

9.01.2020Kitap Sanat
Dünden bugüne çeviriyi hatırlamak

Dünden bugüne çeviriyi hatırlamak

İyi çevirmenler ülkemize birçok değerli kitap kazandırmıştır. Şiir çevirisi üzerine Jean Cocteau’nun bir sözü tekrarlanır durur: “Şiir bir başka dile çevrilemez, yazıldığı dile bile.” Oysa dünyanın iyi şairlerinden birçoğunu bizim şairlerimiz dilimize çevirmişlerdir...

19.12.2019Kitap Sanat
Gösteri 40. yılında yenilendi

'Gösteri' 40. yılında yenilendi

Yaklaşık 40 yıldır sanatla iç içe yayın hayatına devam eden Hürriyet Gösteri dergisi yeni tasarımıyla günün dinamiğini yakalıyor. Gösteri’nin yeni tasarımı ve içeriği okuyucuyu zengin bir sanat eleştirisi dünyasına davet ediyor.

18.12.2019Kitap Sanat
Hadi ipucu ‘Gündökümü’, ‘Günlerin Tortusu’ ve ‘Yazılı Günler’ eserlerinin yazarı kimdir

Hadi ipucu ‘Gündökümü’, ‘Günlerin Tortusu’ ve ‘Yazılı Günler’ eserlerinin yazarı kimdir?

Hadi’nin 25 Ekim tarihli ipucu bu kez edebiyat dünyasından geldi. İpucunda ‘Gündökümü’, ‘Günlerin Tortusu’ ve ‘Yazılı Günler’ eserlerinin yazarı soruldu. Söz konusu yazar, Türk edebiyatının üç büyük yazarı da kendisine büyüleyici aşk şiirleri yazmıştır.

25.10.2019Keyif
Gedik Sanat Yeni Projelerle Seyirci Karşısında

Gedik Sanat Yeni Projelerle Seyirci Karşısında

Sanat yönetmenliğini opera sanatçısı bariton Caner Akgün’ün, müzik direktörlüğünü ve orkestra şefliğini ise genç kuşağın en önemli isimlerinden Cemi’i Can Deliorman’ın gerçekleştirdiği Gedik Sanat, yenilikçi ve idealist bir programla 2019-2020 sanat sezonuna start veriyor.

Mektuplarla ‘sevgili Erdal’

Mektuplarla ‘sevgili Erdal’

Erdal Öz, kendisini sevgi ve iyilikten inşa etmiş, sağlığını sanki arkadaşlıkta bulan bir insan gibiydi. ‘Sevgili Erdal – Erdal Öz’e Mektuplar - 1. Cilt’te yazar ve şairler yazdığı mektuplarla Türkiye’deki yayıncılığın bu erdemler üzerinden dönüşümünü dile getiriyor.

28.03.2019Kitap Sanat
Yaz eğlenceleri, tuluat kumpanyaları

Yaz eğlenceleri, tuluat kumpanyaları

Eski yaz eğlencelerinin içinde tuluat tiyatrolarının ayrı bir yeri vardı. Kimleri seyrettim buralarda? Başta İsmail Dümbüllü’yü. Pişekâr Tevfik vardı, ‘Karagöz ile Hacivat’ gibi, Dümbüllü her söyleneni yanlış anlardı. İkinci tuluat kumpanyası da Şevki Şakrak’tı.

13.03.2019Kitap Sanat
‘Çok Bi Çocuk’

‘Çok Bi Çocuk’

Türk edebiyatının iki ironi ustası, Salâh Birsel ve Feyyaz Kayacan’ın 100. doğum yılındayız. Bu vesileyle Salâh Bey’in denemeleri kadar lezzetli şiirlerini, Feyyaz Kayaca’nın fantastik, büyülü kitabı ‘Çocuktaki Bahçe’yi bir kez daha okumakta fayda var.

13.02.2019Kitap Sanat
Uğur Mumcu, Grup Gündoğarken şarkılarıyla anılacak

Uğur Mumcu, Grup Gündoğarken şarkılarıyla anılacak

Uğradığı bombalı saldırı sonucu hayatını kaybeden Türk gazeteci, yazar ve araştırmacı Uğur Mumcu, vefatının 26’ncı yıldönümünde Grup Gündoğarken şarkılarıyla anılacak.

23.01.2019Keyif
Şükrü Erbaş sihri

Şükrü Erbaş sihri

En yenisi ‘Otların Uğultusu Altında’ dahil Şükrü Erbaş’ın tüm kitapları, şiirin insanın doğal hali olduğunu göstermekle kalmıyor, insanın ateş hali, su hali, toprak hali gibi şiir hali de olabileceğine canlı kanlı birer örnek. Acının söylettiği, bilgeleştirdiği, sessizleştirdiği ve artık yalnızca şiire dönüştürebildiği bir ‘hal’den söz ediyoruz.

16.01.2019Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

‘Sıfır’ın Yaz Tatili’

Öğrenciler tatilden döndüklerinde bazı öğretmenlerin kompozisyon konusu şuydu: “Tatili nasıl geçirdiniz, tatilinizi anlatın.”

14.09.2021

Dergi sayfalarında bir dolaşma

Pandemi döneminde bizi edebiyattan, sanattan haberdar eden dergileri varakladım. Seçmelerde kendi beğenim dışında karşıt görüşlerin de yer aldığı yazılara da değindim.

13.08.2021

Tomris Uyar tartışması

Online kitap satış sitesi Idefix’in ziyaretçi trafiğini artırmak için dün yaptığı paylaşım büyük bir tartışmaya yol açtı.

28.05.2021

Ekşioğlu ve kitap çizerleri

Son günlerde Ertuğrul Özkök ve İhsan Yılmaz, Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun başarılarını yazdılar, yurtdışında yayınlanan kapaklarını yazılarına koydular.

25.05.2021

‘Hey Gidi Yıllar’ın hatırlattıkları

Zeynep BİLGEHAN’ın Hey Gidi Yıllar’ını okurken İnönü ailesinin anılarımdaki yeri belleğimde canlandı.

6.05.2021

Karagöz müsünüz yoksa Hacivat mı?

Karagöz oyununu da seyrettim, metinlerini de zevk duyarak okudum.

1.04.2021

Ölmeden önce hangi resmi görmek isterdiniz?

‘Ölmeden önce yapılması gerekenler’ listeleri ilgisini çeker insanların.

24.02.2021

Pazar plakları

Bildiğiniz parçaların yeni icralarını dinlemenin ayrı bir tadı vardır.

21.02.2021

Nâzım’ı dinleyerek okumak

Büyük şiir ustasının destansı kitabı ‘Kuvâyi Milliye’yi bir de dinleyerek okuyun... Genco Erkal’ın görüntülü yorumuyla yayımlanan kitaptan çok farklı bir lezzet alabilirsiniz.

9.01.2021

Devlet Tiyatroları’nda korona sessizliği

Devlet Tiyatroları’nın emektar dekor ve kostüm tasarımcısı Ali Cem Köroğlu’nun COVID-19 nedeniyle Ankara’da tedavi gördüğü hastanede 5 Aralık’ta hayatını kaybetmesi üzerine başlayan tartışmalar devam ediyor.

9.12.2020

Bir ‘sonradan görme’nin kısa araba sevdası tarihi

Her insanın kendine ait bir “araba” ve “berber” tarihi vardır.

29.11.2020

70’lere damgasını vuran şarkılar

1970’ler Türkiye’nin siyasetten sanata uzayan hareketli bir zaman dilimi. İki kitap bu dönemin özelliklerini yazıya döktüler.

15.11.2020

Masalları unuttuk mu?

Yanlış bir masal gündeme gelmeseydi, masalların dünyasına adım atamayacaktık.

1.09.2020

CD’nin kapağında Kennedy’nin fotoğrafı var

Bir CD kapağı, Kennedy’nin öldürülmeden önce üstü açık otomobildeki son fotoğrafı.

19.07.2020

Mısır'ın 'Z' kuşağının yolsuzlukla savaşı

Pazar günü Al Monitor haber sitesinde Mısır’ın “Z” kuşağı ile ilgili ilginç bir yazı yayınlandı.

14.07.2020

Umut hayatımıza eşlik etsin

Sanat ve edebiyat ortak kitabı olan üç aylık ‘Virüs’ dergisinin yeni sayısı çıktı.

14.04.2020

Çağdaş sanat kuramlarının izinde Nâzım Hikmet tiyatrosu

Esra Dicle’nin kitabı ‘Ben Yüz Çiçekten Yanayım’, Nâzım Hikmet tiyatrosunun özelliklerini ele alıyor. Ama Hikmet’in tiyatrosunun izini sürmek ne zor iş...

21.03.2020

Orhan Pamuk’un Hababam Sınıfı

Fotoğrafa Osmanlı şiiri üzerine çalışmış önemli uzmanlardan biri olan Walter G. Andrews için hazırlanan kitapta rastladım. Nobel ödüllü ünlü yazarımız Orhan Pamuk’un sporla ilgisinin olabileceği hiç aklıma gelmemişti. Masasının başında sürekli üreten ‘Saf ve Düşünceli Romancı’ydı o benim için. Resim merakını bildiğimiz Pamuk, meğer Robert Kolej yıllarında okulun basket takımında oynamış.

25.01.2020

Bir jüride 40 yıl

CUMA akşamı Behçet Necatigil Şiir Ödülü töreni yapıldı. Kırk yıldır ailenin desteğiyle süren ödüle bir süre için ara verildi.

17.12.2019

Santur virtüözünün yeni CD’si

Türk müziğinin sevdiğim, dinlediğim sazlarından biri de santurdur.

15.12.2019

Kadın-erkek hepimiz taciz mağduruyuz ve direnmeliyiz

Onur Ünlü, nevi şahsına münhasır yönetmenlerimizden. Öykülerini damardan anlatıyor ve insanın kalbine akıyor. Yetmezmiş gibi bazen de kafa atıyor! Kimseye eyvallahı olmayan bir adam. Biraz cins. Ve absürt. Sadece filmleri değil, kendisi de öyle aslında. Bazen dalga mı geçiyor, ciddi mi anlayamıyorsun. Ama herkesin aynı olmaya başladığı bir dünyada Onur Ünlü’nün itirazları, çıkışları, bakış açısı, kafası, insanın ruhuna çok iyi geliyor. Şu aralar oyuncu Hazar Ergüçlü’yle aşk yaşıyorlar. İkide bir magazin basınında haber oluyorlar. Millet aralarındaki yaş farkına takmış, ne önemi varsa... Benim bu röportajı yapma sebebim, bomba bir roman yazmış olması: ‘Kızçocuğu’. Çok çarpıcı bir hikâye. Kahramanı Ayşe, 12 yaşında tecavüze uğruyor, bir çocuk dünyaya getirmek zorunda kalıyor. Yaralarını kısmen sardıktan sonra da intikamını alıyor. Ünlü, intikamın bir direnme biçimi olduğunu söylüyor. “Ben kindar biri değilim ama bu dünyanın işini, olası bir öbür dünyaya bırakma fikri midemi bulandırıyor!” diyor ve şöyle devam ediyor: “Birisi bana tecavüz edecek olsaydı, öbür dünyada cayır cayır yanacağını bilmek beni rahatlatmazdı! Çünkü ben öbür dünyada değilim. Buradayım. Demek ki meseleyi burada çözeceğiz!”

1.09.2019

Zülfü kime benzetti kime ise hiç benzetmedi

Zülfü Livaneli siyaset, kültür sanat üzerine bir şey yazdı mı, kelime kelime okurum. Çünkü çok önemserim Livaneli’yi...

25.08.2019

Sinema yazan eleştirmenler

ANKARA’da yayımlanan bir dergide* ilgimi çeken bir inceleme okudum.

25.07.2019

Tatile giderken

Tatil çantanıza neler koyarsınız? Sanırım bütün gününüzü deniz güneş, kum ve akıllı telefonla geçirmeyeceksiniz. Yıl içinde çıkan kitap eklerini okudunuz mu? Onlardan seçkin bir liste yaptınız mı? Diyelim ki, o dergileri takip etmediniz, kitapçılara uğramadınız. En kolayından bir liste oluşturmanın yolunu size sunayım.

1.06.2019

Böyle bir kadının aşk mektupları yakılır mı

 Bu haftanın en güzel mülakatını “Tuhaf” dergisinde okudum.

17.03.2019

Popüler dergilerin içeriği

POPÜLER kültür dergilerinin işleviyle eksikliğine daha önceleri de değinmiştim. Birçok yazarı, şairi daha geniş bir okur kitlesine ulaştırdığı iddia edilebilir. Rakamlarla bunu ispatlayamasalar da diyelim ki bu doğru olsun.

15.01.2019