EKSTRA
MENÜ

Tomris Uyar

Tomris Uyar ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tomris Uyar haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 235 Tomris Uyar haberi bulunmuştur.

Tomris Uyar Haberleri

Yazarların kendi seçtikleri...

Yazarların kendi seçtikleri...

Edebiyatçılar hakkında hazırlanan ‘eserlerinden seçmeler’ türü kitapları, yazarların sağlığında çıkarmak, onların da bu kitabı görmesini sağlamak gerektiği kanaatindeyim.

24.09.2020Kitap Sanat
7. Sınıf Türkçe Söyleşi Ve Günlük konu anlatımı

7. Sınıf Türkçe Söyleşi Ve Günlük konu anlatımı

Günlük, otobiyografik özellikler taşıyan bir düz yazı türüdür. Birçok yazarın ve ünü ismin tuttuğu günlükler kitaplaştırıldı ve okuyucularıyla buluştu. Söyleşi ise iki kişinin belli bir konu hakkında düşüncelerini sohbet havası içerisinde anlatan düz yazılardır. 7. sınıflar için söyleşi ve günlük konusunu anlattık.

14.09.20207. SINIF
‘Sıkışmış’ dünyalara açılan kapılar

‘Sıkışmış’ dünyalara açılan kapılar

Esra Erdoğan, öyküde yürümek istediği yönün neresi olduğunu bilen ve öyküleriyle de bunu gösteren ilk kitabı ‘Kocamın Adı, Ağzımın Tadı’ ile merhaba diyor okurlara. Her öyküsü ile başka başka duyarlılık kanallarını okşamak istiyor Erdoğan öyküleriyle.

27.08.2020Kitap Sanat
Has edebiyatın geçmişten gelen sesi

Has edebiyatın geçmişten gelen sesi

Kimileri tarafından öldükten sonra tanınan, kimileri tarafından ise adı bile bilinmeyen usta bir kalem Selçuk Baran. 1960’ların sonlarından kalemi bıraktığı 1990’ların ortalarına kadar edebiyatın en has yerinden ses verdi. Şimdi bütün öyküleri gözden geçirilerek ayrı ayrı basılıyor. İlk kitaplar ise ‘Yelkovan Yokuşu’ ve ‘Tortu’.

7.08.2020Kitap Sanat
Yinelemeye, aynılaşmaya, aynılığa HAYIR

Yinelemeye, aynılaşmaya, aynılığa HAYIR!

‘Dar Zamanlar Üçlemesi’nin son kitabı ‘Hayır’ın kahramanı Aysel Dereli, askeri darbeden sonra kaleme aldığı yazısını şöyle bitirir: “Her durumda özgür kimliğimizi koruyabilmek ancak edimle söylenebilecek şu iki sözcüğe bağlı: Yinelemeye hayır. Aynılaşmaya hayır, aynılığa hayır.” Bu cümleler aslında 91 yaşında hayata veda eden Adalet Ağaoğlu’nun edebiyat anlayışının ve dünya görüşünün ifadesidir. Böyle bir fikriyattan hareketle Ağaoğlu, uzun ve parlak yazarlık kariyerinde farklı konulara değinmiş, farklı anlatım olanaklarını denemiş ve romanımıza farklı bir boyut kazandırmıştır.

16.07.2020Kitap Sanat
Birini neden severiz

Birini neden severiz?

Mert Şer’in yeni öykü kitabı ‘Yalnızlar Apartmanı’ başka seslerin yalnızlıklarına ses olurken, insanlara hoyratça bağlanıp sonrasında bunun ağırlığı altında daha da yalnızlaşanlara kulak kabartıyor.

2.07.2020Kitap Sanat
Turgut Uyar Kimdir Turgut Uyarın Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Turgut Uyar Kimdir? Turgut Uyar'ın Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Türk edebiyat tarihinin en önemli olan şairlerinden biri Turgut Uyar’dır. Turgut Uyar ikinci yeni akımının şairlerinden biridir. Büyük şair Turgut Uyar kimdir? İşte Turgut Uyar'ın kısaca hayatı, eserleri (kitapları), sözleri ve şiirlerini sizler için derledik.

18.05.2020Gündem
Yazar Tomris Uyarın hafızalara kazınan sözleri -  Turgut Uyarın büyük aşkı Tomris Uyara yazdığı şiir...

Yazar Tomris Uyar'ın hafızalara kazınan sözleri - Turgut Uyar'ın büyük aşkı Tomris Uyar'a yazdığı şiir...

Türk edebiyatının güçlü öykü yazarı, şairleri kendine hayran bırakan kadın Tomris Uyar , hem eserleri hem de aşklarıyla adından söz ettirmişti. Tomris Uyar'ın en uzun soluklu ilişkisi olan Turgut Uyar, 1985’te hayatını kaybetti. Büyük aşktan geriye Turgut Uyar'ın Tomris Uyar'a yazdığı şiirler kaldı, bunlardan en bilineni ise 'Bozuk Saat'. Vefatının üzerinden yıllar geçen Tomris Uyar sözleri ve kitabından alıntılarıyla edebiyatseverler tarafından anılıyor. İşte, Tomris Uyar'ın sözleri, kitaplarından alıntıları ve Turgut Uyar'ın büyük aşkı Tomris Uyar'a yazdığı o şiir...

11.05.2020Gündem
Tomris Uyar kimdir Tomris Uyar Google’da Doodle oldu

Tomris Uyar kimdir? Tomris Uyar Google’da Doodle oldu!

Tomris Uyar’ın hayatı merak edilen konular arasında yer alıyor. Tomris Uyar kimdir, sözleri nelerdir? Çağdaş Türk öykücülüğünün öncülerinden yazar Tomris Uyar’u bugün Google doodle yaptı. Önemli isimler için günün anlam ve önemine uygun çalışmalar hazırlayan Google, Tomris Uyar’ı da unutmadı. İşte 2003 yılında kanser nedeniyle vefat eden ünlü yazar ile ilgili merak edilenler…

11.05.2020Gündem
‘Tanrım, lütfen piyango bana çıkmasın’

‘Tanrım, lütfen piyango bana çıkmasın!’

Amerikalı yazar Shirley Jackson kadınlar, çocuklar, mutfak, kutsal annelik miti ve o dev Amerikan rüyası balonuna, yazdıklarıyla çuvaldızlar sokup çekmiş, çok cesur ve çok yetenekli bir yazardır. Onun kitaplarının okuyan üzerindeki etkisi epeyce uzun sürer.

7.05.2020Kitap Sanat
Edebiyat Üçlemesi için ilk buluşma 18 Şubatta

'Edebiyat Üçlemesi' için ilk buluşma 18 Şubat'ta

Gedik Sanat, Edebiyat Üçlemesi projesiyle Zorlu PSM Platinum Sahnesi’nde 3 prömiyer ile 18 Şubat’ta seyircinin karşısında olacak.

27.01.2020Kitap Sanat
Karanlıktan aydınlığa, yok oluştan var oluşa...

Karanlıktan aydınlığa, yok oluştan var oluşa...

Amerikalı yazar William Styron onu intiharın eşiğine getiren ‘çöküntü’ sürecini ‘Karanlık Gözükünce’de anlatıyor. Styron’un karanlıktan aydınlığa doğru yolculuğu depresyondan mustarip insanlara, onlarca yıldır umut ışığı oluyor...

20.12.2019Kitap Sanat
Jehan Barbur ile Tomris Uyar dertleşiyor

Jehan Barbur ile Tomris Uyar dertleşiyor!

Başarılı şarkıcı ve yazar Jehan Barbur, ‘Uyumsuza Notlar’da iç dünyasının kapılarını aralayıp uyumsuzluğunu kendi ruh haline benzettiği büyük öykücü Tomris Uyar’la dertleşiyor. Ortaya hem Barbur’un arzu ettiği gibi bir Tomris Uyar portresi çıkmış hem de gelecekte hakkını vererek Tomris Uyar biyografisi yazacaklar için iyi bir kaynak oluşmuş.

7.11.2019Kitap Sanat
Hadi ipucu ‘Gündökümü’, ‘Günlerin Tortusu’ ve ‘Yazılı Günler’ eserlerinin yazarı kimdir

Hadi ipucu ‘Gündökümü’, ‘Günlerin Tortusu’ ve ‘Yazılı Günler’ eserlerinin yazarı kimdir?

Hadi’nin 25 Ekim tarihli ipucu bu kez edebiyat dünyasından geldi. İpucunda ‘Gündökümü’, ‘Günlerin Tortusu’ ve ‘Yazılı Günler’ eserlerinin yazarı soruldu. Söz konusu yazar, Türk edebiyatının üç büyük yazarı da kendisine büyüleyici aşk şiirleri yazmıştır.

25.10.2019Keyif
Gedik Sanat Yeni Projelerle Seyirci Karşısında

Gedik Sanat Yeni Projelerle Seyirci Karşısında

Sanat yönetmenliğini opera sanatçısı bariton Caner Akgün’ün, müzik direktörlüğünü ve orkestra şefliğini ise genç kuşağın en önemli isimlerinden Cemi’i Can Deliorman’ın gerçekleştirdiği Gedik Sanat, yenilikçi ve idealist bir programla 2019-2020 sanat sezonuna start veriyor.

Yeni sezon, yeni kitaplar...

Yeni sezon, yeni kitaplar...

Yerli edebiyatın ustalarının en yeni eserleri, dünyanın dört bir yanından ödüllü romanlar, çarpıcı biyografiler, yeni keşifler, tarih, bilim, anı türünde dikkat çeken çalışmalar... Yayın dünyası yeni sezona hazırlanırken önümüzdeki günlerde tanışacağımız kitapları seçtik, öne çıkanları derledik...

22.08.2019Kitap Sanat
Aşk’a kadar kapalıyız”

'Aşk’a kadar kapalıyız”

Nazan Arısoy’un yeni romanı Aşk’a Kadar Kapalıyız’ın lansmanı 17 Nisan Çarşamba günü Etiler Maria’s Restaurant’ta gerçekleşti.

24.04.2019Etkinlikler
Deniz Çakır: Bana bir şans verin, belki de seversiniz

Deniz Çakır: Bana bir şans verin, belki de seversiniz

Ekranın en beğenilen oyuncularından Deniz Çakır şimdilerde ‘Vurgun’ dizisinde ve ‘Beyaz’ isimli oyunda rol alıyor. “Bir daha dünyaya gelsem, yine kadın olmak isterdim. Ben zaten zor şeyleri sever ve seçerim” diyen Çakır’la buluştuk, hakkında çıkan iddiaları, yaşadıklarını, aşkı ve hayatı konuştuk.

Kadıköye dönmek, yuvaya dönmek gibidir...

Kadıköy'e dönmek, yuvaya dönmek gibidir...

Mario Levi’nin yeni romanı ‘Bir Cuma Rüzgârı’nda sahne yine İstanbul. Bu kez Kadıköy sokaklarında yüklü geçmişleri, pişmanlıkları, kayıpları, yalnızlıklarıyla dolaşan insanlarla tanıştırıyor bizi. Roman, yedi kitaplık bir serinin ilki. Sırada eski İstanbul’un diğer semtleri var. Levi’yle romandaki gibi bir cuma günü buluştuk, Kadıköy sokaklarında dolaştık, Çarşı’dan alışveriş yaptık ve semt üzerine, İstanbul üzerine, değişim üzerine konuştuk.

Cemal Süreya ölüm yıl dönümünde anılıyor... İşte Cemal Süreya’nın sözleri

Cemal Süreya ölüm yıl dönümünde anılıyor... İşte Cemal Süreya’nın sözleri

Bugün, İkinci Yeni akımının en tanınan ve en sevilen isimlerinden Cemal Süreya’nın ölüm yıl dönümü. Cemal Süreya, 9 Ocak 1990 tarihinde 59 yaşındayken şeker komasından hayatını kaybetmişti. İşte, vefatının üzerinden 29 yıl geçmesine rağmen gönüllerde taht kurmaya devam eden Cemal Süreya’nın hayatı ve sözlerinden bazıları...

9.01.2019Gündem
Türkan Şoray, ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ın sonunda Kadir İnanır’a dönmek istedi

Türkan Şoray, ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ın sonunda Kadir İnanır’a dönmek istedi

Usta senarist ve yönetmen Ali Özgentürk, 70 yıldır 500’den fazla defterde tuttuğu notlarını ‘Gizli Defterlerim’ kitabında bir araya getirdi. Kimler yok ki: Yaşar Kemal, Yılmaz Güney, Atıf Yılmaz, Hülya Avşar, Türkan Şoray, Kemal Sunal ve niceleri... Anılar, sevinçler, acılar... Kısa süre önce hayatını kaybeden Bernardo Bertolucci’nin de yakın dostu olan Özgentürk’le buluştuk, gizli defterlerin sayfalarında dolaştık.

Sanatçıyız diye neden İstanbul’a mahkûm olalım ki

Sanatçıyız diye neden İstanbul’a mahkûm olalım ki?

Kendine has tarzı ve sözleriyle, müzikte bambaşka bir dil yaratan Jehan Barbur, “Kuzgun’u Uçmak”la karşımızda. Albümdeki dört şarkıdan biri de Can Bonomo’yla yeniden yorumladığı Cem Karaca parçası ‘Kirlenmiş Çığlık’. Barbur’la hem bu son albümü hem de Gümüşlük’teki yeni hayatını konuştuk.

Yaratıcı Yazarlık Atölyesi başlıyor

Yaratıcı Yazarlık Atölyesi başlıyor

Kendi kurmaca metinlerinizi yazarken yaratıcılığınızı daha iyi ortaya koyabilmek, içgörü kazanmak, temel yazım ve kurmaca teknikleri hakkında bilgi düzeyinizi yükseltmek, edebiyat dolu zaman geçirmek için bu atölyeyi kaçırmayın.

6.09.2018Kampüs
Zarafet sınırlarının aşılmasına tahammül edemiyorum

Zarafet sınırlarının aşılmasına tahammül edemiyorum

Doğan Hızlan ile Hürriyet’te çalışmaya başladığım günden bugüne, yani altı yıldır hemen her gün görüşüyoruz. Ben onun beşinci kattaki odasına gidiyorum, yaklaşık 10-15 dakika edebiyattan siyasete günlük sohbetler yapıyoruz. Siz buna dedikodu da diyebilirsiniz rahatlıkla... Yeni kitabı ‘Yazı Kalır’ın çıktığını görünce yine kapısını çaldım. Kitap, adeta bir edebiyat belgeseli, Hızlan’ın edebiyatçılarla geçmişte yaptığı söyleşilerden oluşuyor. Adalet Ağaoğlu’ndan Yaşar Kemal’e kimler yok ki içinde? Kitaptan yola çıktık, yazın dünyasının içine daldık...

Selahattin Hilav ile Kınalıada sefası

Selahattin Hilav ile Kınalıada sefası

Hürriyet Yayınları’nda birlikte çalıştığımız Adnan Semih Yazıcıoğlu bizi sık sık hafta sonlarında Kınalıada’daki evinde ağırlardı. Selahattin Hilav’la gittiğimiz bu davetlerde bize zaman zaman ünlü grafiker İhap Hulusi de katılırdı.

12.04.2018Kitap Sanat
Şurası söyleşip güldüğümüz yer...

Şurası söyleşip güldüğümüz yer...

Bu bir gün olacaktı! Bu kez yolum, çocukluğumun ve gençliğimin geçtiği mahalleye düştü. Bildik sokaklara, tanıdık insanlara, hatta akrabalara dışarıdan bakmaya çalışmak zor; şahsi geçmişin izini sürmek eğlenceliydi. Hasılı, sınırları Çatalçeşme’den Altıntepe’ye genişleterek yaptığım Bostancı turunun yeri apayrı...

Lafın tamamı deliye söylenir

Lafın tamamı deliye söylenir!

Şermin Yaşar, ‘Tarihi Hoşça Kal Lokantası’nda uzatmadan, tadını kaçırmadan okuru içine alan ve etkilendiği yerde hikâyenin devamıyla onu baş başa bırakıp, anlatmak istediği bir sonraki kahramanın sözlerine başlayan öyküler anlatıyor.

9.11.2017Kitap Sanat
Bir sürgünün roman olan hayatı

Bir sürgünün roman olan hayatı

Aşkla ve sanatla dolu geçen bir ömür Cemal Süreya’nınki. Tam da bu yüzden “Üstü kalsın” diyebilmiştir gitmeden daha…

7.11.2017Kitap Sanat
İlk bakışta aşk

İlk bakışta aşk!

Oktay Rifat’ın bir şiirinden esinle kurgulanan Borusan Contemporary’deki ‘Ağaç, Gölge, Deniz, Ay’ sergisini küratörü Necmi Sönmez yazdı: Bir sanat eseriyle diyalog kurabilmemiz, bilgimizden çok hislerimize bağlıdır. ‘İlk bakışta aşk’ her zaman mümkündür; işte François Morellet’nin kırmızı neon eseri, işte Boo Moon’un fotoğrafları, işte Rick Silva’nın dijital videosu...

26.10.2017Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Aşk renklidir, hayata renk verir

Türk Dil Kurumu’nun, “Aşırı sevgi ve bağlılık duygusu, sevi, sevda” olarak tanımladığı aşk, filozoflardan edebiyatçılara, müzisyenlerden ressamlara ve heykeltıraşlara kadar çok sayıda farklı disiplinden profesyonelin odağında olmuştur.

15.02.2021

Ne izlesem okusam dinlesem

Viola Davis’in Oscar’lık performansıyla ‘Blues’un Annesi’ Ma Rainey’e hayat verdiği Netflix filmi “Ma Rainey’s Black Bottom”, bir kaç ay önce kaybettiğimiz ‘Black Panther’ Chadwick Boseman’ın son filmi olmasıyla da dikkat çekiyor. George Clooney’nin yönettiği ve oynadığı bilimkurgu draması “The Midnight Sky”, Hindistanlı sinemacı Prantik Narayan Basu’nun ödüllü kısalarını buluşturan Kundura Sinema seçkisi “Zamansız Masallar” ve Peter Strickland’ın sarsıcı başyapıtı “Burgonya Dükü”, haftanın diğer seyir seçenekleri. Raflarda bu hafta, yeni baskısını uzun zamandır beklediğimiz Patricia Highsmith polisiyesi “Trendeki Yabancılar”, playlist’imizde de elektronik müziğin yeni keşiflerinden Alper Çağan’ın ilk albümü “The Things I Wait For” var.

18.12.2020

CHP’li Özgür Özel’e içtenlikli bir bravo

CHP’li Özgür Özel, bir video çekip kamuoyunun dikkatine sunmuş.

7.12.2020

Bursa’nın başı moderniteyle belada

Halil Ziya Doğruöz, Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması’nın bu yılki kazananı. Bursalı genç bir yazar. Yarışmaya son anda katılmaya karar verip, derece ihtimalini aklından bile geçirmezken, “Geçmiş zaman aynasında Bursa” temasında yazdığı hikâyesi ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

2.10.2020

Kısa öykülerin sessizliği

“Kısa öyküler yalnızların çığlığıdır” diyen Susan Lohafer:

27.06.2020

Bu bağ dünyayı daha yaşanabilir kılacak

NE zaman Çin’deki Yulin Köpek Eti Yeme Festivali yaklaşsa, protestolar ve festivalin durdurulması için yapılan çağrılar karşımıza çıkıyor.

6.03.2020

Jehan Barbur ile ‘#BağımızVar’

Jehan Barbur bu yazının başrolünde. Yakın zamanda yayınlanan ‘İki Keklik’ şarkısıyla kültüre, tarihe ve insana dair değerleri hatırlatmayı ve yaşatmayı hedefleyen ‘Bağımız Var’ projesinde yere alan sanatçı 2020’de hem ilk albümünün 10. yılını hem de sahnedeki, 17. yılını kutluyor. Bu sebeple Jehan Barbur’un müzik kariyerine mercek tutup, sanatına dair detayları bu yazıda toplamak istedim.

15.01.2020

Yerel yönetimlere yazar derneklerine çağrımızdır

Reşat Nuri Güntekin’in Tekirdağ’da ‘Çalıkuşu’ romanını kaleme aldığı evi yandığı günden beri, edebiyatımıza yön veren diğer yazarlarımızın yaşadıkları evleri konuşuyoruz. Soru şu: Onları yeterince koruyor muyuz? Hürriyet olarak buradan yerel yönetimlere çağrımızdır: Gelin bu evleri birlikte koruyalım.

12.01.2020

Kim bu Cumhurbaşkanı’nın adını verdiği Wagner’ciler

CUMHURBAŞKANI Erdoğan geçen hafta yaptığı bir konuşmada, biraz kapalı ifade ile ilginç bir bilgi verdi.

18.12.2019

Beni tehdit eden Rahmi Turan’a sesleniyorum... Demek Tan’da yaptıklarını bana da yapacaksın ha!

PAZAR günü... Akşamüzeri... “Mail’lerime şöyle bir bakayım” dedim. Tak diye karşıma çıktı Rahmi Turan’dan gelen mail... Okudum. Canım sıkıldı. Adam resmen, “Hakkımda yazı yazmaya devam edersen sana bel altından saldırırım, sana iftira atarım, sana kara çalarım” diye beni tehdit ediyordu.

12.12.2019

Notaların birleştirdiği hayatlar

Aynı meslekten olanların mesleklerini icra ettikleri zamanın dışında, evdeki hayatları nasıldır? Birbirleriyle meslekleri üzerine fikir alışverişinde bulunurlar mı? Aynı işyerinde çalışanların eve dönüşleri nasıl bir atmosfer yaratır?

27.10.2019

Sanata mecburi bir es

Bugün sanatı yazmak istemiyorum, ondan konuşmayı da abes buluyorum.

25.08.2019

Annenize hangi kitapları armağan edebilirsiniz

Haftalık Amerikan kitap dergisi New York Review of Books, Anneler Günü için bir kitap seçkisi yapmış.

3.05.2019

Böyle bir kadının aşk mektupları yakılır mı

 Bu haftanın en güzel mülakatını “Tuhaf” dergisinde okudum.

17.03.2019

Tiyatro oyuncusunun kaderi

DİZİLERİN olmadığı, bu kadar çok filmin çekilmediği zamanlarda tiyatro oyunlarının kayıtları yapılmamıştır. Çoğu oyunları gördük ama yeniden onu ekrana getiremiyoruz.

5.02.2019

Bir çizgi ustası kedileri severse...

Çizginin ustası Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun ‘Benim Kedilerim’i kedi sevenlerin başucu kitabı olacak, ilgisiz kalanları da kedi sahibi yapacak.

29.12.2018

Çevirmenleri hatırlamak/hatırlatmak

BAZI tekrarları yapmanın gereğine inanırım. Yinelemeler sayesinde bazı meslek sahipleri unutulmaz, bilmeyenler de bilir, bilinir hale getirilir.

1.10.2018

‘Salondaki kadınlar ayağa kalkın’

BU yıl ‘Three Bilboards Outside Ebbing, Missouri’ filmiyle ‘En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne değer görülen Frances McDormand, ödülünü almak için sahneye çıktı ve şöyle dedi:

5.03.2018

Aşık olunacak erkeğin özellikleri

1980’lerin ilk yılları... Üç kadın denizin karşısında oturuyorlar.

12.09.2017

Ankara’daki ‘A8’ lobisinin başkanı

BİR süredir kulağıma “Varlık Fonu’nun başkanının başını yemek istiyorlar” gibi söylentiler geliyordu.

8.09.2017