EKSTRA
MENÜ

Tehlike

Tehlike haberleri sayfasında güncel ve son dakika Tehlike hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 38.865 Tehlike haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Tehlike Haberleri

Okullarda testler sıklaştırılmalı

Okullarda testler sıklaştırılmalı

SPD’li sağlık politikası uzmanı Karl Lauterbach, tatil sonrası okullarda ciddi anlamda vaka artışı beklediğine dikkati çekerek, federal düzeyde testlerin sıklaştırılması gerektiğini söyledi. Aynı zamanda gastronomi işletmelerinin de tehlike altında olduğunu belirten Lauterbach, “Okullar gibi buraların da kış aylarında havalandırılması zor olacak. Bu nedenle tüm Almanya genelinde bağlayıcı test uygulaması yapılması gerekir” dedi.

25.10.2021Avrupa
Tehlike sürüyor

Tehlike sürüyor

Müsilajın oluşmasında deniz suyu sıcaklığının önemli bir faktör olduğunu ve son dönemde Marmara Denizi’nin soğumadığını söyleyen Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer, “Sıcaklığın düşmemesi bir etmen. Fakat deşarjların da bu bölgede günlük 8 milyon metreküp civarında olduğu düşünüldüğünde müsilajın olası etkilerinin görülmesi muhtemel” dedi.

25.10.2021Gündem
Serie Ada lider Napoli, Roma engeline takıldı

Serie A'da lider Napoli, Roma engeline takıldı!

İtalya Birinci Futbol Ligi'nin (Serie A) 9. haftasında lider Napoli, başkent deplasmanında Roma ile 0-0 berabere kaldı.

24.10.2021Futbol
Aylar süren takip ortaya çıkardı: İşte dünya üzerindeki en tehlikeli eşya

Aylar süren takip ortaya çıkardı: İşte dünya üzerindeki en tehlikeli eşya!

Koronavirüs salgını hayatımıza gireli neredeyse iki yıl oldu. Bu süre zarfında hayatımızın değişmez bir parçası haline gelen koruyucu maskeler ve tıbbi kullanım için üretilen eldivenler birer atık haline geldiğinde büyük tehlike saçıyor. Ancak madalyonun öteki yüzündeki sahtecilik çok daha büyük bir sorunu işaret ediyor.

24.10.2021Dünya
Dünyanın en yaşlı Diana maymunu öldü

Dünyanın en yaşlı "Diana maymunu" öldü

Koruma altında yaşayan ve "dünyanın en yaşlı Diana maymunu" olan Washington Japonya'da öldü.

24.10.2021Dünya
Okan Bayülgen yakında ‘Dünya düz’ derse şaşırmam

Okan Bayülgen yakında ‘Dünya düz’ derse şaşırmam!

Okan Bayülgen katıldığı bir televizyon programında insanlığın hiç uzaya gitmediğini iddia etti. 1969’da Ay’a inildiğinin de yalan olduğunu savunan Bayülgen’e sizce Nobel Fizik Ödülü gelir mi?

24.10.2021Magazin
‘Sorun sadece aydınlatma ve kamera yetersizliği değil... Güvenli bir kent tasarımı için toplumsal cinsiyet eşitliğini gözetmek şart’

‘Sorun sadece aydınlatma ve kamera yetersizliği değil... Güvenli bir kent tasarımı için toplumsal cinsiyet eşitliğini gözetmek şart’

İngiltere’de kadınların gitmek istedikleri yere güvenli bir şekilde varıp varmadığını kontrol eden bir uygulama geliştiriliyor. Benzer uygulamaların sayısının artması ne anlama geliyor; sokakları kadınlar için güvenli hale getirmenin yolu bu mu? ‘Kadınlar için kentsel tasarım’ çalışmalarıyla bilinen Dr. Deniz Altay Baykan bu yöntemi işlevsel bulsa da kentin tüm kamusal alanlarının acilen düzenlenmesi gerektiğini söylüyor.

24.10.2021Hürriyet Pazar
Şah kartalı vurdular

Şah kartalı vurdular

Bulgaristan’da geçen haziran ayında yavruyken hafif yaralı bulunup tedavisi yapılarak, halka ve GPS vericiyle takibe alınan nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara’nın Temelli bölgesinde tüfekle vurulmuş halde ölü bulundu.

24.10.2021Ekonomi
Nesli tehlike altındaki Şah Kartal Ankarada tüfekle vuruldu

Nesli tehlike altındaki "Şah Kartal" Ankara'da tüfekle vuruldu

Bulgaristan'da yavruyken hafif yaralı bulunup tedavisi yapılarak, halka ve GPS vericiyle takibe alınan nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'nın Temelli bölgesinde tüfekle vurulmuş halde ölü bulundu.

23.10.2021Haber
Nesli tehlike altında... GPS vericiyle takip ediliyordu: Ankarada öldürüldü

Nesli tehlike altında... GPS vericiyle takip ediliyordu: Ankara'da öldürüldü

Bulgaristan'da yavruyken hafif yaralı bulunup tedavisi yapılarak, halka ve GPS vericiyle takibe alınan nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'nın Temelli bölgesinde tüfekle vurulmuş halde ölü bulundu.

23.10.2021Gündem
Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankarada tüfekle vuruldu

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Bulgaristan'da geçen haziran ayında yavruyken hafif yaralı bulunup tedavisi yapılarak, halka ve GPS vericiyle takibe alınan nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'nın Temelli bölgesinde tüfekle vurulmuş halde ölü bulundu.

23.10.2021Gündem
Kızılırmak Deltası’nda zirai tarım ilacı tehdidi

Kızılırmak Deltası’nda zirai tarım ilacı tehdidi

Türkiye'nin önemli sulak alanlarından Samsun'daki 56 bin hektarlık Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde bilinçsizce kullanılan zirai tarım ilaçları nedeniyle türler yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Sebahat Sullivan, “Zirai ilaçlar deltanın biyoçeşitliliğine, toprak yapısına, kuş türlerinin nesillerine, manda yetiştiriciliğine, göllerde yaşayan canlı türlerine, balıklara, insan sağlığına zarar veriyor. Önüne geçmek için büyük çapta organik tarım yapılması gerekiyor” dedi.

23.10.2021Gündem
Sette trajedi: Kurusıkı silahla yönetmeni vurdu

Sette trajedi: Kurusıkı silahla yönetmeni vurdu

Oscar’lı aktör Alec Baldwin, ‘Rust’ adlı filmin çekimleri sırasında sette kullandığı silahın ateş alması sonucu görüntü yönetmeni Halyna Hutchins’ı öldürdü. Yönetmen Joel Souza’nın da yaralandığı olayla ilgili soruşturma başlatılırken, Baldwin Twitter’dan, “Üzüntümü ifade edecek bir söz bulamıyorum” mesajını yazdı.

23.10.2021Dünya
Çığ düşmesi kısaca nasıl oluşur Çığ düşmesine neden olan etmenler nelerdir, vereceği zararlar neler...

Çığ düşmesi kısaca nasıl oluşur? Çığ düşmesine neden olan etmenler nelerdir, vereceği zararlar neler...

Çığ düşmesi, birçok canlının ölümüne sebep olan tehlikeli doğa olaylarından bir tanesidir. Çığ oluşumu karın tabakalar halinde birikmesi ile meydana gelir. Bir sesin enerjisi ile düşebileceği gibi kendiliğinden de çığ düşmesi meydana gelebilir. Peki, Çığ düşmesi kısaca nasıl oluşur? Çığ düşmesine neden olan etmenler nelerdir, vereceği zararlar nelerdir sizin için derledik.

22.10.2021Pratik Bilgiler
Son dakika: Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasarayın maçları sonrası UEFA sıralaması Şampiyonlar Ligine katılım için çok kritik...

Son dakika: Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray'ın maçları sonrası UEFA sıralaması! Şampiyonlar Ligi'ne katılım için çok kritik...

Avrupa'daki temsilcilerimiz Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray'ın hafta içi oynadıkları maçların ardından UEFA Ülke Sıralaması güncellendi. Ülkemizin sıralamadaki yeri, Şampiyonlar Ligi'ne takım gönderebilmemiz açısından büyük önem taşıyor. Sıralamadaki mevcut konumumuz, 2 yıl sonrası için büyük tehlike arz ediyor. İşte detaylar...

22.10.2021Futbol
Vay lüfer vay... İstanbulun simgesi küllerinden doğuyor

Vay lüfer vay... İstanbul'un simgesi küllerinden doğuyor!

Lale, erguvan gibi yüzyıllardır İstanbul'un simgelerinden olan hatta 19. yüzyılın ikinci dönemine de ismini veren lüfer balığı, son yıllarda yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. 2000'lerin başında, yok olmaması için uğruna kampanyalar düzenlenen lüferin kaderi, Marmara Denizi'ni kaplayan müsilaj ile değişti. İşte lüferin yeniden aramıza dönüşünün öyküsü ve onu tekrar kaybetmemek için yapmamız gerekenler

22.10.2021Gündem
Almanya’da yeni tehlike: AY.4.2 varyantı 280 vakaya rastlandı

Almanya’da yeni tehlike: AY.4.2 varyantı 280 vakaya rastlandı

Önceki varyantlara göre çok daha hızlı yayıldığı belirtilen AY.4.2 isimli yeni Delta mutantlı koronavirüse Almanya’da da rastlandığı duyuruldu.

22.10.2021Avrupa
Brandon Lee ve Halyna Hutchins: 28 yıl sonra film setinde aynı trajedi

Brandon Lee ve Halyna Hutchins: 28 yıl sonra film setinde aynı trajedi

Takvimler 31 Mart 1993 tarihini gösteriyordu. Babasını da bir filmin çekimleri sırasında kaybeden genç oyuncu yeni filminin setindeydi. Hiç beklenmedik bir şey oldu. Diğer aktörlerden biri, senaryo gereği kullanılan bir silahı ateşlede ve genç oyuncu trajik bir şekilde hayatını kaybetti. Oysa daha kariyerinin başındaydı ve evlenmek için de gün sayıyordu.

22.10.2021Magazin
Yeniden gündeme geldi... Korkutan dolandırıcılık Herkesi tehdit ediyor, banka sorumlu

Yeniden gündeme geldi... Korkutan dolandırıcılık! Herkesi tehdit ediyor, banka sorumlu

Son günlerde konuşulan haberlerden biri ses taklidi ile dolandırıcılık... Yapay zeka teknolojisi kullanarak uluslararası bir şirketin yöneticisinin sesini taklit eden dolandırıcılar, BAE'deki bir bankadan 325 milyon TL'lik transfere onay verilmesini sağlaması ve daha önceden de benzer olayların yaşanması bu teknolojiyi yeniden gündeme getirdi. Herkes tehlike de mi? Dolandırıcılıkların önüne nasıl geçilecek? İşte detaylar...

22.10.2021Ekonomi
Alec Baldwin kimdir, kaç yaşında, nereli İşte, ünlü oyuncu Alec Baldwin filmleri

Alec Baldwin kimdir, kaç yaşında, nereli? İşte, ünlü oyuncu Alec Baldwin filmleri

Oscar'a aday gösterilen dünyaca ünlü oyuncu Alec Baldwin yapımcılığını ve başrolünü üstlendiği “Rust” filminin çekimleri sırasında kurusıkı tabancayı ateşledi ancak silahtan çıkan mermiler hem görüntü yönetmeni hem filmin yönetmenine isabet etti. Bu talihsiz olayın ardından Alec Baldwin ile ilgili bilgiler merak konusu oldu. Peki, Alec Baldwin kimdir, kaç yaşında, nereli? İşte, ünlü oyuncu Alec Baldwin filmleri...

22.10.2021Hayat
Alec Baldwin kimdir, kaç yaşında İşte Alexander Rae Baldwin filmleri

Alec Baldwin kimdir, kaç yaşında? İşte Alexander Rae Baldwin filmleri

ABD'li film yıldızı Alec Baldwin, Rust film çekimi sırasında görüntü yönetmeninin kazayla ölümüne neden oldu. Görüntü yönetmeni Halyna Hutchins (42) hayatını kaybederken filmin senaristi ve yönetmeni Joel Souza (48) ise yaralandı. Talihsiz kaza ardından Alec Baldwin'in hayatıyla ilgili bilgiler merak konusu oldu. Peki, Alec Baldwin kimdir, kaç yaşında? İşte Alec Baldwin filmleri

22.10.2021Magazin
Rizedeki heyelan sırasında büyük panik

Rize'deki heyelan sırasında büyük panik

RİZE’nin Çamlıhemşin ilçesinde sağanak sonrası meydana gelen heyelanda, yanındaki toprak parçası kopan inşaat halindeki binada bulunan 2 kişi, büyük korku yaşadı. Cep telefonu kamerasına da yansıyan heyelan sırasında yanındaki kişiyle sahibi olduğu binadan çıkıp kaçarak uzaklaşan Yusuf Yeniçırak, “Korkunç bir gün yaşadık” dedi.

21.10.2021Gündem
İdlib de tezkerede

İdlib de tezkerede

Irak, Suriye ve Lübnan’a asker gönderilmesine ilişkin tezkerelerin süresi uzatılıyor. Süre uzatımına ilişkin tezkereler Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Meclis’e gönderildi.

21.10.2021Gündem
Almanyada enflasyon yükselebilir

Almanya'da enflasyon yükselebilir

Alman Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü'nün raporunda iş gücünde ücret baskısının tüketim veya üretim maliyetleri gibi klasik enflasyon faktörlerinde ılımlı ve geçici etkiye sahip olduğuna da vurgu yapıldı.

20.10.2021Ekonomi
Irak ve Suriye tezkeresi Mecliste

Irak ve Suriye tezkeresi Meclis'te

Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda Cumhurbaşkanı'na verilen yetkinin iki yıl daha uzatılmasını öngören Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, TBMM Başkanlığına sunuldu.

20.10.2021Haber
Son dakika... Irak ve Suriye tezkeresi Mecliste

Son dakika... Irak ve Suriye tezkeresi Meclis'te

Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda Cumhurbaşkanı'na verilen yetkinin iki yıl daha uzatılmasını öngören Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, TBMM Başkanlığına sunuldu.

20.10.2021Gündem
Son Dakika: Nihat Kahveciden Beşiktaş yorumu Katkısı yok, mecburen sahadalar...

Son Dakika: Nihat Kahveci'den Beşiktaş yorumu! "Katkısı yok, mecburen sahadalar..."

TRT Spor yorumcusu Nihat Kahveci, temsilcimiz Beşiktaş'ın UEFA Şampiyonlar Ligi'nde Sporting Lizbon'a 4-1 yenildiği mücadeleyi masaya yatırdı.

20.10.2021Futbol
Ahmet Davutoğlunun asansör kazası öncesi ve sonrası kamerada

Ahmet Davutoğlu'nun asansör kazası öncesi ve sonrası kamerada

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun, Van'da konuk olduğu yerel radyo ofisine çıkmak isterken asansörde yaşadığı tehlikenin ardından yaşanan kısa süreli panik güvenlik kamerasına yansıdı. Radyonun genel yayın yönetmeni Salih Geçken, Davutoğlu'nun kullandığı asansöre kendisinin de bindiğini, ancak sayı fazla olunca asansörden çıktığını belirterek, "Sayın Davutoğlu'nun bindiği asansör birinci kattan zemin kata hızlıca bir iniş yaptı. Sonra radyomuza geldi. 15 dakikalık bir dinlenmeden sonra yarım saat süren bir radyo programı yaptık" dedi.

19.10.2021Gündem
NASAdan yeni uyarı... 7 asteroit Dünyayı teğet geçecek

NASA'dan yeni uyarı... 7 asteroit Dünya'yı teğet geçecek!

NASA, önümüzdeki haftalarda 7 asteroitin Dünya'nın yakınından geçeceğini bu asteroitlerden bir tanesinin Empire State binası büyüklüğünde olduğunu duyurdu.

19.10.2021Dünya
Marmara’ya özel koruma kalkanı

Marmara’ya özel koruma kalkanı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, müsilajla boğulan Marmara Denizi için kritik bir adım attı. Hürriyet’in edindiği bilgiye göre Bakanlık, Marmara Denizi’nin, Haliç, Boğazlar, Adalar dahil olmak üzere Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇKB) ilan edilmesi için Cumhurbaşkanı’na sunmak üzere teklif hazırladı.

19.10.2021Gündem
156 neyin numarası, hangi durumlarda aranır ve ne işe yarar 156 hattı saatleri nedir ve ücretli midir

156 neyin numarası, hangi durumlarda aranır ve ne işe yarar? 156 hattı saatleri nedir ve ücretli midir?

Güvenlik konusunda en önemli numaralar içerisinde 156 gelir. Mutlaka her bireyin bilmesi gerektiği en önemli sabit numaralar içerisinde gelmektedir. Peki, 156 neyin numarası, hangi durumlarda aranır ve ne işe yarar? 156 hattı saatleri nedir ve ücretli midir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

19.10.2021Araştırma
Arin Gölü, kuraklık nedeniyle yüzde 15 küçüldü

Arin Gölü, kuraklık nedeniyle yüzde 15 küçüldü

Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde, göçmen kuşların önemli konaklama alanlarından olan Arin Gölü, kuraklık nedeniyle küçülüyor. Siirt Üniversitesi Coğrafya Bölüm Başkanı Doç. Dr. Adnan Alkan, Arin Gölü'nün yüzde 15 küçüldüğüne dikkat çekerek, çekilmenin kuraklığın yanı sıra bölgede artan tarımsal faaliyetlerden de kaynaklandığını söyledi.

18.10.2021Haber
Arin Gölü, kuraklık nedeniyle yüzde 15 küçüldü

Arin Gölü, kuraklık nedeniyle yüzde 15 küçüldü

Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde, göçmen kuşların önemli konaklama alanlarından olan Arin Gölü, kuraklık nedeniyle küçülüyor. Siirt Üniversitesi Coğrafya Bölüm Başkanı Doç. Dr. Adnan Alkan, Arin Gölü'nün yüzde 15 küçüldüğüne dikkat çekerek, çekilmenin kuraklığın yanı sıra bölgede artan tarımsal faaliyetlerden de kaynaklandığını söyledi.

18.10.2021Gündem
Göllerde çürüme felaketi Tehlike ciddi boyutlara ulaştı

Göllerde 'çürüme' felaketi! Tehlike ciddi boyutlara ulaştı

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği bilim danışmanı ve emekli öğretim üyesi Dr. Erol Kesici, 2009 yılında Türkiye'nin en önemli 8 doğal tatlı su gölünde yaptıkları su analizlerinde tespit ettikleri zehir etkili siyonobakteri türlerin, bu yıl alınan numunelerde 3-4 kat artış gösterdiğine dikkat çekti. Dr. Kesici, mavi-yeşil alg olarak da bilinen bu siyonobakteri istilasıyla göllerin çürümeye başladığı uyarısında bulundu.

18.10.2021Haber
Pandemi akıl sağlığını vurdukça psikoz vakaları artıyor

Pandemi akıl sağlığını vurdukça psikoz vakaları artıyor!

Pandeminin insanların ruh sağlığı üzerindeki etkileri aylardır tartışılıyor... Salgının, kaygı ve stres bozuklukları, depresyon vakalarında ciddi bir artışa neden olduğu bilinirken yapılan son araştırmalar çok daha korkutucu bir tablo ortaya çıkardı. İngiltere'de yapılan araştırma psikoz vakalarında yüzde 75'lik bir artış olduğunu ortaya koydu.

18.10.2021Dünya
Göllerde çürüme felaketi Tehlike ciddi boyutlara ulaştı

Göllerde 'çürüme' felaketi! Tehlike ciddi boyutlara ulaştı

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği bilim danışmanı ve emekli öğretim üyesi Dr. Erol Kesici, 2009 yılında Türkiye'nin en önemli 8 doğal tatlı su gölünde yaptıkları su analizlerinde tespit ettikleri zehir etkili siyonobakteri türlerin, bu yıl alınan numunelerde 3-4 kat artış gösterdiğine dikkat çekti. Dr. Kesici, mavi-yeşil alg olarak da bilinen bu siyonobakteri istilasıyla göllerin çürümeye başladığı uyarısında bulundu.

18.10.2021Gündem
Rus aktris Peresild: Keşke daha kalabilseydik

Rus aktris Peresild: Keşke daha kalabilseydik

ABD’den önce uzayda çekilen ilk filme imza atmayı hedefleyen Rus çekim ekibi dün yörüngedeki Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan Dünya’ya döndü. Rus aktris Peresild, “Keşke daha uzun süre kalabilseydik. Orada yaşadıklarımı ömür boyu anlatabilirim” dedi.

18.10.2021Dünya
İçlerinde kadınlar da var... FIFA açıkladı: Tehlike altındaki 100 futbolcu Afganistandan tahliye edildi

İçlerinde kadınlar da var... FIFA açıkladı: Tehlike altındaki 100 futbolcu Afganistan'dan tahliye edildi

Taliban'ın yönetimi ele geçirmesinden sonra Afganistan'dan tahliyeler de devam ediyor. Ülkedeki kaos ortamından ve yeni yönetimden uzaklaşmak isteyenler dış ülkelerin de yardımıyla teker teker gidiyor. Bu kervana son olarak futbolcular da katıldı. Açıklama ise FIFA'dan geldi.

16.10.2021Dünya
Yargı dizisinde Çınar öldü mü Yargı 5. bölüm fragmanları soru işareti bıraktı

Yargı dizisinde Çınar öldü mü? Yargı 5. bölüm fragmanları soru işareti bıraktı

Yargı 5. bölüm fragmanları ardından Çınar'ın akıbeti merak konusu oldu. Yargı 5. bölüm fragmanında bir kavgaya karışan Çınar kanlar içerisinde kalıyor. Peki, Yargı dizisinde Çınar'a ne oldu, öldü mü? İşte Yargı 5. bölüm fragmanları...Yargı 5. Bölüm 2. Fragmanı yayında! Çınar cezaevinde şişleniyor!

16.10.2021Televizyon
Avrupayı alarma geçiren tehlike her 5 kuştan biri yok olabilir

Avrupa'yı alarma geçiren tehlike! her 5 kuştan biri yok olabilir

Kuşların tehlike kategorilerini belirleyen ve neden yok olduklarını ortaya koyan Avrupa Kuşları Kırmızı Listesi güncellendi.

15.10.2021Dünya
Türkiyeyi bekleyen tehlike... 30 milyonluk göç dalgasıyla karşı karşıya kalabiliriz

Türkiye'yi bekleyen tehlike... '30 milyonluk göç dalgasıyla karşı karşıya kalabiliriz'

Prof. Dr. Levent Kurnaz, ABD merkezli Climate Central adlı organizasyonun küresel ısınma ile ilgili hazırladığı yeni çalışmayı değerlendirdi. Levent Kurnaz, Türkiye için en kötü senaryonun kuraklık ve Pakistan, Mısır, Etiyopya gibi ülkelerde yaşanan sıcaklık artışları sonrası Türkiye'nin 2 yıl içinde 20-30 milyonu bulacak göç dalgasıyla karşı karşıya kalması olduğunu belirtti. Prof. Dr. Kurnaz ayrıca, 'Bilim insanları bu yüzyılın sonuna kadar deniz seviyesinde 2 metreye yakın yükselme olabileceğini söylüyorlar. 2 metre İstanbul, İzmir gibi şehirler için çok ciddi bir miktardır, az buz bir şey değil.' ifadelerini kullandı.

15.10.2021Gündem
Metrobüste kör eden maske uyarısına 4 yıl 6 aya kadar hapis istemi

Metrobüste kör eden maske uyarısına 4 yıl 6 aya kadar hapis istemi

Avcılar'da metrobüste maske takması için kendisini uyaran güvenlik görevlisi Şükrü Turan'ı (48) darbederek, tek gözünü kaybetmesine neden olan Ömer Senem (19) hakkında 'Kemik kırılmasına neden olacak şekilde kasten yaralama' suçundan 4 yıl 6 aya kadar hapis cezasıyla istemiyle dava açıldı. Turan'ın avukatı Mustafa Alpağut ise müvekkilinin maske konusunda tüm toplum sağlığı için şüpheliyi uyardığını, şüphelinin darbetmesi sonucu müvekkilinin kör kaldığını belirterek "Umut ederiz ki şüpheliye hakkaniyetli olarak verilecek ceza caydırıcı olur ve bu şekildeki vahim olaylar bir daha yaşanmaz" dedi.

15.10.2021Gündem
Son dakika... Dünyanın ne kadar zamanı kaldı Kanadalı uzmanlar tarih vererek uyardı

Son dakika... Dünyanın ne kadar zamanı kaldı? Kanadalı uzmanlar tarih vererek uyardı!

Dünya iki yıla yakındır koronavirüs kâbusundan uyanamazken etkisini artık somut olarak hissetmeye başladığımız iklim krizi için en kötü senaryo belli oldu. Dünyayı bekleyen kabus senaryosu için tarih veren Kanadalı bilim insanları yaşanamayacak bölgeleri de açıkladı.

15.10.2021Dünya

Yazar Sonuçları

Çocukları bekleyen büyük tehlike!

Cuma günü oğlumun okulundan bir e-posta geldi. Şöyle diyordu: “Çocuğunuza Squid Game dizisini izletmeyin, oyununu oynatmayın. Akran zorbalığına teşvik ediyor. ” Biraz sosyal medyayı kurcaladım, psikolog ve psikiyatristlerle konuştum. E-posta kendini doğruluyordu. Birçok ebeveyn çocuklarının ısrarı ve geri kalacağı korkusu ile şiddet ve cinsel içerikli bu +18 diziyi izlemelerine izin vermiş.

25.10.2021

‘Dune’kü çocuk ‘Mesih’ olur mu?

Frank P. Herbert’ın kült bilimkurgu serisi ‘Dune’ son uyarlamasıyla huzurlarımızda. Genç Paul Atreides’in kitlelerin beklediği ‘Mesih’ vasfına erişme sürecine odaklanan yapım, görselliğiyle dikkat çekiyor. Kadroda Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson ve Javier Bardem gibi isimler var.

23.10.2021

Hava ve çevre kirliliği sperm kalitesini düşürüyor

Hava ve çevre kirliliğinin sonuçlarının sperm kalitesine yansıması mümkün mü? Peki ya çevreyi kirleten unsurların endokrin fonksiyonlarına etki etmesi? Bu yazımda hava ve çevre kirliliğinin sperm kalitesi üzerindeki düşürücü etkilerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu kez hem keyifli hem de düşündürücü okumalar diliyorum.

18.10.2021

Bu kaza ders olsun

Süper Lig'in 9. haftasında Adana Demirspor ile Öznur Kablo Yeni Malatyaspor kozlarını paylaştı.

17.10.2021

Hepimiz gerginiz

Geçtiğimiz hafta dünyaca ünlü tıp dergisi Lancet’ta bir araştırma yayımlandı. Hatta bizde de haber oldu ama üzerine daha fazla konuşmak, düşünmek gerekirdi diye düşünüyorum. Haber şu; “COVID-19 pandemisi nedeniyle küresel çapta depresyon ve kaygı bozuklukları artıyor. Türkiye’deki vaka artışı ise Avrupa’nın zirvesinde.” Bir sohbetimizde Prof. Dr. Arif Verimli hocam ‘Pandemi elbette bitecek ama bittiğinde yoğun bakımların yerini psikiyatri servisleri alacak” demişti. Haklıymış! Psikiyatrist Doç. Dr. Veysi Çeri ve Dr. Emine Kılınç’a hem araştırmayı nasıl okumak gerektiğini hem de depresyonda olup, olmadığımızı anlamanın ve tedavinin yollarını sordum.

17.10.2021

Allah’ın Sevgilisi

Şair ne güzel ifade etmiş: ‘Düşünüyorum: O’ndan evvel zaman var mıydı?

16.10.2021