EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Sondaj

Sondaj ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sondaj haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 4.947 Sondaj haberi bulunmuştur.

Sondaj Haberleri

Akçakocada doğalgaz üretimine doğru

Akçakoca'da doğalgaz üretimine doğru

Düzce'nin Akçakoca İlçesi açıklarında Karadeniz'de bulunan doğalgazın Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları'na (ERDEMİR) ulaştırılması amacıyla boru hattı yapımına başlandı.

4.02.2006Gündem
Su setleri, su taşkınlarını nasıl önlüyor

Su setleri, su taşkınlarını nasıl önlüyor?

ABD’de Katrina kasırgasının silip süpürdüğü New Orleans’ı deniz ve sulardan koruma setlerinin nasıl yıkıldığı saptandı.. Sular, setleri en dibinden yıkıyor... İşte size su setlerinin nasıl koruduğu ve en sık yapılan hatalar üzerine Scientific American’da yayımlanan bilgiden bir özet.

10.02.2006Spor
Edirnede doğalgaz bulundu

Edirne'de doğalgaz bulundu

Edirne'nin Süloğlu İlçesi'ne bağlı Geçkinli Köyü'nde, Merty Energy Petrol Arama Eğitim Danışmanlık ve Servis Hizmetleri Limitet Şirketi'nce yapılan aramalarda, “Batuumur -1” kuyusundan sonra “Arpacı-1” kuyusunda da doğalgaz bulundu.

20.02.2006Ekonomi
Kastamonuda petrol iddiası

Kastamonu'da petrol iddiası

Kozmik bilim, bio enerji, sağlıklı yaşam gibi konular üzerinde uluslararası alanda çalışmaları bulunan Prof. Dr. Ahmet Maranki, Kastamonu'nun Daday Ballıdağ etekleriyle, Tosya'nın Karadene mevkiinde petrol çıktığını ileri sürdü.

4.03.2006Gündem
OMV, 1 milyar dolara PO’ya geldi, yeni petrol devi göründü

OMV, 1 milyar dolara PO’ya geldi, yeni petrol devi göründü

Avusturya merkezli petrol ve doğalgaz şirketi OMV, Petrol Ofisi’nin (PO) yüzde 34’ünü 1 milyar 54 milyon dolara satın almak için Doğan Grubu ile anlaştı. Anlaşmayı Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan ile OMV Başkanı Wolfgang Ruttenstorfer imzaladı. PO’yu "eşit ortak" olarak yönetecek ikili, bölgede rafineri ve petrol aramaya da odaklanacak.

13.03.2006Ekonomi
Doğa

Doğa

17.03.2006Spor
Petrol trafiği

Petrol trafiği

Syriana, petrol endüstrisi ve Amerika'nın Ortadoğu politikası üzerine, belgesel tadında bir film. Uyuşturucu kaçakçılığını anlatan Trafik filminin senarsiti olarak dikkatleri üzerine toplayan Stephen Gaghan'ın senaryosunu eski bir CIA ajanı olan Robert Baer'in See No Evil adlı kitabından esinlenerek yazdığı ve yönettiği Syriana'da çeşitli hikayeler farklı kollardan ilerliyor ve sonunda bir yerde kesişiyor. Körfezdeki intihar bombacıları, kirli işlerde kullanılan CIA ajanları, Amerika'nın kapalı kapılar arkasına gizlediği çıkarcı Ortadoğu politikası, iktidar kavgaları, hepsi filmde kendine yer buluyor. Emekli olmaya hazırlanan bir CIA ajanı olarak izlediğimiz George Clooney'ye, 15 kilo alıp, sakal bırakarak canlandırdığı bu rol, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar'ını getirdi.

19.03.2006Gündem
Sondaj seferberliği başlıyor

Sondaj seferberliği başlıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın talimatı doğrultusunda ülkede gömülü kaynakların ekonomiye kazandırılması yönünde yürütülen çalışmalara öncülük eden MTA Genel Müdürlüğü, bu projenin önemli bir etabını oluşturan sondaj çalışmaları ile ilgili start verdi.

26.03.2006Ekonomi
Zaho’da petrol üretimi için geri sayım

Zaho’da petrol üretimi için geri sayım

Irak'ta Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) kontrolündeki Zaho kentinde Norveç şirketi tarafından sürdürülen sondaj çalışmalarının tamamlanma aşamasına geldiği, önümüzdeki ay üretime başlanacağı açıklandı.

12.04.2006Gündem
Bakan Pepe: Bir aydır biliyorduk

Bakan Pepe: Bir aydır biliyorduk

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Tuzla Orhanlı'da bir vatandaşın ihbarıyla ortaya çıkan tehlikeli atık içeren varillerle ilgili olayı, yaklaşık 1 aydır bildiklerini ve takip ettiklerini söyledi.

16.04.2006Gündem
Suriye sınırında petrol bulundu

Suriye sınırında petrol bulundu

Geçen yılın Aralık ayında Suriye sınırında petrol arama çalışması başlatan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde açtığı 5 kuyudan 3'ünde petrol buldu.

18.04.2006Ekonomi
Teröre sıfır tolerans

Teröre sıfır tolerans

Bakanlar Kurulu'nda imzalanan ve TBMM'ye gönderilen Terörle Mücadele Kanunu'nda değişiklik öngören tasarıyla, terör suçu kapsamı yeniden belirlendi. Eskiden başka kanunların kapsamında değerlendirilen suçlar artık terör suçu olarak da değerlendirilebilecek.

18.04.2006Gündem
Mayınlı arazide petrol bulduk şimdi Cudi Dağı’nda aranacak

Mayınlı arazide petrol bulduk şimdi Cudi Dağı’nda aranacak

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nca (TPAO) Suriye sınırında açılan 3 kuyuda petrol bulunduğu bildirildi. Geçen yıl aralık ayında Suriye sınırında petrol arama çalışması başlatan TPAO, Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde açtığı 5 kuyudan 3’ünde petrol buldu.

18.04.2006Ekonomi
DGM’den daha ağır

DGM’den daha ağır

Terörle Mücadele Yasası’nda (TMY) değişiklik öngören tasarı, DGM dönemindekinden bile ağır bazı hükümler içerirken, terör suçunun kapsamı yeniden belirlenip genişletildi.

18.04.2006Gündem
Müzeler ve kütüphaneler devrediliyor

Müzeler ve kütüphaneler devrediliyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı güzel sanatlar galerileri, müzeler, kütüphaneler, kültür merkezleri ile danışma büroları belediyelere, belediye sınırları dışında kalanlar ile il halk kütüphaneleri ve arkeolojik eser bulunan müzeler ise özel idarelere devrediliyor.

19.04.2006Gündem
Yüzlerce Diyarbakırlıya AB fonlarıyla iş

Yüzlerce Diyarbakırlıya AB fonlarıyla iş

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Ticaret ve Sanayi Odasının, AB tarafından onaylanan 18 projesi kapsamında, yüzlerce kişinin istihdam edileceği bildirildi.

20.04.2006Gündem
Okyanuslarda köpekbalıkları devriye gezecek

Okyanuslarda köpekbalıkları devriye gezecek

Okyanusta sinsice dolanan, belli belirsiz elektrik sinyallerini algılayıp en ufak bir koku aldığında hiçbir özelliği olmayan derinliklerde saatlerce dolanan bir köpekbalığının kafasından geçenleri okuyabildiğinizi düşünebiliyor musunuz?

21.04.2006Spor
TPAO: Hopa petrolü Türkiye ihtiyacının büyük kısmını karşılar

TPAO: Hopa petrolü Türkiye ihtiyacının büyük kısmını karşılar

TPAO Genel Müdürü Saim Dinç, Hopa’da bulunan petrol rezervinin Türkiye ihtiyacının büyük kısmını karşılayacak büyüklükte olduğunu açıkladı. Dinç, Hopa’daki rezerv miktarının 2 yıllık çalışma ile netleşeceğini söyledi.

3.05.2006Ekonomi
EGEÇEPten Cumhurbaşkanına mektup

EGEÇEP'ten Cumhurbaşkanı'na mektup

Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) Dönem Sözcüsü Avukat Arif Ali Cangı, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e mektup göndererek, Çevre Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun, bazı düzenlemeler için TBMM'ye geri gönderilmesini dileğini iletti.

9.05.2006Gündem
Kan zehirlenmesi tedavisinde küçük ama pahalı bir gelişme

Kan zehirlenmesi tedavisinde küçük ama pahalı bir gelişme

Sepsis veya halk arasında kan zehirlenmesi olarak da bilinen hastalığın teşhisi, kesin tanıya imkan verecek belirgin ve güvenirli semptomların çok az araştırılmış olması nedeniyle çok zor.

12.05.2006Spor
1 milyar dolarlık ortaklık tamam PO, rafineri için kolları sıvadı

1 milyar dolarlık ortaklık tamam PO, rafineri için kolları sıvadı

Petrol Ofisi’nin yüzde 34’ünün Avusturyalı enerji devi OMV’ye satışı dün resmen gerçekleşti. 1 milyar 54 milyon doları peşin ödeyen OMV, Petrol Ofisi’nin yüzde 34’ünü devraldı. Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan ile OMV Başkan Vekili Gerhard Roiss, en az 5 milyon ton kapasiteli bir rafineri yatırımı yapacaklarını açıkladılar.

16.05.2006Ekonomi
TMYde terör kapsamına alınan suçlarda değişiklik

TMY'de terör kapsamına alınan suçlarda değişiklik

TBMM Adalet Alt Komisyonu, Terörle Mücadele Yasa (TMY) Tasarısında, terör kapsamına alınan suçlarda değişiklik yaptı.

29.05.2006Gündem
Suriye sınırında 2 kuyuda daha petrol bulundu

Suriye sınırında 2 kuyuda daha petrol bulundu

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nca (TPAO), 7 ay önce Mardin'in Nusaybin İlçesi yakınlarındaki mayınlı arazilerde açtığı 5 kuyudan Batı Kozluca'daki 3 kuyuda bir süre önce petrol bulunmasının ardından Sınırtepe ve Çamurlu'daki kuyularda yapılan sondaj çalışmalarında da petrole ulaşıldı.

8.06.2006Ekonomi
Sondajla linyit aranacak

Sondajla linyit aranacak

Enerji üretiminde dışa bağımlılığın azaltılarak yerli enerji kaynaklara yönelme çalışmalarını sürdüren Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü, Linyit kömürü arama amaçlı sondaj çalışmaları başlatıyor.

20.06.2006Gündem
Denizlide fay hattı kaç tane

Denizli'de fay hattı kaç tane?

Denizli Belediyesinin 4 yıl arayla hazırlattığı fay hatlarıyla ilgili 2 ayrı raporda, 2 ayrı sonuç ortaya çıktı. Pamukkale Üniversitesinin (PAÜ) raporunda 14 fay hattından söz edilirken, özel bir şirketin hazırladığı raporda ise 3 fay hattının olduğu ve bunların ciddi bir risk taşımadığı savunuluyor.

20.06.2006Gündem
Gelecekteki teleskoplar neleri görecek

Gelecekteki teleskoplar neleri görecek?

Güneş sistemi dışındaki gezegenleri, yıldızları ve galaksileri incelemek amacıyla dünyadaki tüm uzay bilim adamları yeni kuşak aletler geliştiriyor. İşte önümüzdeki yıllarda uygulamaya konacak olan iddialı projelerden bazıları.

23.06.2006Spor
Konya Meke Gölü alarm veriyor

Konya Meke Gölü alarm veriyor

Konya'nın Karapınar ilçesi Belediye Başkanı Mehmet Mugayıtoğlu, “Dünyanın Nazar Boncuğu” olarak bilinen Meke Gölü'nün, sıcaklığın etkili olması ve su seviyesinin düşmesi nedeniyle adeta çamur gölü haline geldiğini söyledi.

26.06.2006Gündem
Eski CHP Merkez İlçe Başkanının çiftliğine saldırı

Eski CHP Merkez İlçe Başkanı'nın çiftliğine saldırı

Manisa merkeze bağlı Gülbahçe köyü sınırları içerisinde yer alan ve henüz kuruluş aşamasında olan bir tavuk üretme çiftliği, bir grup tarafından önce yerle bir edildi daha sonra da ateşe verilmek istendi.

27.06.2006Gündem
İşçiler emekli oldu ortada baraj yok

İşçiler emekli oldu ortada baraj yok

Türkiye'nin batısındaki 13 ilde elektrik kesintisi yaşanmasıyla başlayan tartışmalar gözleri halen yapımı tamamlanamayan hidroelektrik santrallere çevirdi. Kırbaşı beldesine bağlı Gürsöğüt ve Kargı Barajlarının yapımı 50 yıl önce planlanmasına rağmen, inşaat çalışmasına halen başlanamadı.

14.07.2006Ekonomi
Ölümden döndü, pes etmedi Kuzey Irak’ta petrol çıkardı

Ölümden döndü, pes etmedi Kuzey Irak’ta petrol çıkardı

Pet Holding’in patronu Güntekin Köksal, Petoil şirketiyle ABD’nin operasyonu öncesinde girdiği Kuzey Irak’ta mide kanaması geçirip, ölümden dönmesine rağmen pes etmedi, sonunda Kürt Federe Bölgesi’nde petrol çıkarmayı başardı. Köksal, şimdi bu petrolü Türkiye’ye getirmenin yollarını arıyor.

18.07.2006Ekonomi
Metroda faciaya kılpayı

Metroda faciaya kılpayı

Zemin etüdü yapan özel bir inşaat şirketinin sondaj aleti, İstanbul Metrosu'nun Mecidiyeköy bölümünde tavanı deldi. Buradan tünele sarkan borulara çarpan tren hasar gördü.

9.08.2006Gündem
Türkiye’ye özgü bir metro kazası

Türkiye’ye özgü bir metro kazası

Örneği çok zor görülebilecek ve yetkililerin bile "Allah korudu. Dünyanın en önemli facialarından biri haline gelebilirdi" dediği türden bir faciya kıl payı ile atlatıldı. İzinsiz yapılan sondaj taksim-4. Levent Metro Hattı’nı, deldi. Bir metro trenini boruların ucuna çarparak hafif hasar aldı.

9.08.2006Gündem
İstanbul Belediyesi: Büyük facia olabilirdi

İstanbul Belediyesi: Büyük facia olabilirdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mesut Pektaş Taksim-4. Levent Metro hattında sondaj olayının vehametini şu sözlerle dile getirdi:

10.08.2006Gündem
Şişli Belediyesi: Biz izin vermedik

Şişli Belediyesi: Biz izin vermedik

Şişli Belediyesi, bir inşaat firmasının Mecidiyeköy'deki zemin etüdü çalışmaları sırasında metro hattının tavanını delmesiyle ilgili faaliyetin hukuka aykırı ve izinsiz olduğunu bildirdi.

10.08.2006Gündem
Metronun tavanını delen firmaya dava

Metronun tavanını delen firmaya dava

Hem Büyükşehir hem de Şişli Belediyesi, İstanbul'un göbeğinde zemin etüdü için yapılan sondajı görmeyince Taksim-4.Levent Metro Hattı’nda faciya ramak kaldı. Şişli Belediyesi "Biz izin vermedik, yapılan çalışma hukuksuz; müeyyidesi imar kanunun 42. maddesinde belli" derken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, firma hakkında suç duyurusunda bulundu.

10.08.2006Gündem
Volga Dış Tic.: Bizim metro kazasıyla ilgimiz yok

Volga Dış Tic.: Bizim metro kazasıyla ilgimiz yok

Volga Dış Ticaret ve Danışmanlık Limited Şirketi, Taksim Metrosu'nun tavanının delinmesiyle ilgili olarak, şirketlerinin sadece arazi sahibi olduğunu, yapılan çalışmalar ve bunun neticesinde oluşan hadiselerle hiçbir bağlantılarının bulunmadığını bildirdi.

10.08.2006Gündem
Metroda bin kişi yanarak ölebilirdi

Metroda bin kişi yanarak ölebilirdi

İstanbul Ulaşım A.Ş, Şişli’de izinsiz sondaj çalışması yaparken metro tünel çemberini delen Volga ve Geos şirketlerinin yöneticileri hakkında, Şişli Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Dilekçede, kazanın ucuz atlatıldığı, bin kişinin yanarak ölebileceği belirtildi.

10.08.2006Gündem
Yüzyılın gerzekliğine inceleme

Yüzyılın gerzekliğine inceleme

Taksim-4. Levent Metrosu üzerinde izinsiz yapılan sondaj çalışmasının tünel ve metro araçlarında neden olduğu hasarla ilgili hakim ve bilirkişi heyeti inceleme yaptı.

11.08.2006Gündem
Canım memleketim

Canım memleketim

Burası Türkiye... Kimi İstanbul’un göbeğinde 25 metrelik sondaj yapıp metronun tavanını deler. Kimi de fotoğraftaki gibi kayalara böyle yazı yazar...

12.08.2006Gündem
Metronun delinmesinde Büyükşehir’in ihmali var

Metronun delinmesinde Büyükşehir’in ihmali var

TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Mehmet Ali Candaş, zemin etüdü sondajı sırasında, Taksim-4. Levent metro hattının delinmesinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, birinci derece ihmal ve sorumluluğu olduğunu söyledi.

15.08.2006Gündem
Kurslar açılıyor ama eğitmen yok

Kurslar açılıyor ama eğitmen yok

Milli Eğitim Bakanlığı, Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde her alanda eğitim görmüş eleman yetiştirmek amacıyla birbirinden ilginç tam 600 kurs açtı.

17.08.2006Ekonomi
Birkaç kere bulunan ve hep unutulan Apollon Tapınağı artık kaybolmayacak

Birkaç kere bulunan ve hep unutulan Apollon Tapınağı artık kaybolmayacak

Biga Yarımadası’nın güneybatı ucundaki Gülpınar beldesinde bulunan Apollon’a ait Smintheus kutsal alanının keşfi, 18. yüzyıl sonunda Avrupalı gezginlerin merakıyla oldu. Jean Baptiste Le Chevalier, 1785’te Lektum-Babakale’den Alexandria Troas’a giderken tapınağın toprak üstünde kalan kalıntılarını gördü ve arkeoloji dünyasına duyurdu.

20.08.2006Kelebek

Yazar Sonuçları

İstanbul’un 1600 yıllık kayıp surları bulundu

İSTANBUL’da bundan kısa bir müddet önce şehir tarihinin en büyük arkeolojik buluşlarından biri yapıldı ve şehrin kurucusu olduğu kabul edilen Roma İmparatoru Konstantin’in asırlardan buyana aranan kayıp surları bulundu.

17.06.2006

Gerzek demeden önce

İSTANBUL’un göbeğinde izinsiz sondaj yaparken, metroyu da delecek bir kazaya yol açılmasını Hürriyet "Yüzyılın gerzekliği" manşetiyle duyurdu.

10.08.2006

THY’yi yönetenlerin ellerine sağlık!

YILLAR önce THY uçaklarına korkarak binerdik. Çünkü uçakları sık sık kaza yaptığı için THY güvenilirliği epeyce düşük bir şirketti.

10.08.2006

İstanbul Kazı Festivali

Her şeye iyi tarafından bakacaksınız.

Benim daima yaptığım budur!

11.08.2006

Rezil müfredat

Sevgili günlük; Geçen gün, bir kısım medya, tesadüfen Nişantaşı’nda bir kafede, büyük bir masanın etrafında toplaştık.

12.08.2006