Bugün neler oldu?

Sicil Affı

Güncelleme Tarihi:

Sicil Affı haberleri sayfasında Sicil Affı hakkında son dakika haberler ve güncel bilgiler bulunmaktadır. Toplam 450 Sicil Affı haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber sayfamızdan takip edilebilir.

Çeşitli sebeplerden ötürü kredisini ya da kredi kartının borcunu ödeyemeyen kişiler, yeni bir kredi veya kredi kartı başvurusu yaptıklarında kara listeye takılırlar. Bankalar ya da çeşitli finans kuruluşları bu vatandaşların ödemelerini yapma alışkanlığının bulunmadıklarını düşünerek bu kişilere kredi ya da kredi kartı vermekten çekinirler. Kredi sicil affı ise kara listelere girmiş olan kişilerin isimlerini bu listeden kaldırılması anlamına gelir. Kredi sicilinin bozuk olması anlamına gelen kara listeden çıkabilmek amacı ile öncelikle borçların ödenmesi sonrasında da beş yıl beklemek gerekir.

Sicil Affı Nedir?

Kredi borçları nedeni ile sicili bozuk olan kişiler, kara listelere alınması sebebi ile kredi almakta zorlanan esnafların, yeniden kredi kullanabilir hale, bankalarla tekrar çalışabilecek bir duruma gelmesi için sicil affı yasası bulunur.

Sicili bozuk olan bu kişiler 5 yıl boyunca bankalarla veya finansal kuruluşların sunmuş olduğu kredi, kart, nakit avans gibi imkânlardan yararlanamazlar. Bu kişiler aynı zamanda yine düşük faiz imkânlarından, avantajlı kredi paketlerinden de faydalanamazlar. Sicil Affı ile borçları olan insanlar borçlarını ödeyemediği durumda ya da mevcut borcunu ödeme halinde bulunabiliyor ise bu durumda borçlarını 6 ay içinde ödemeleri halinde sicil affından yararlanarak adlarını kara listeden çıkartabilirler. Herhangi bir borcu olmayıp da a adı kara listede olan kişiler ise bir şey yapmalarına gerek kalmaz adları kara listeden silinir.

Sicil Affı Torba Yasa

Torba Yasa tasarısı ise ödeme tarihi düzenlemesinin yürürlüğe girdiği tarihten daha önce olup da kullanılmış kredinin ödemelerini yapmayan gerçek ya da tüzel kişilerin, ticari faaliyetlerde bulunması ya da bulunmaması durumundaki kişilerle birlikte kredi müşterilerinin, karşılıksız çıkan çekler, protesto edilmiş olan senetler, kredi kartları ve diğer kredi borçlarına ilişkin olarak kayıtları, söz konusu borçlarının yasanın yürürlük tarihinden önce ya da yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yarım sene içinde ödenerek, yeniden yapılandırılması durumu halinde, borçların tamamının ödenmesinin sonrasında Merkez Bankası’nda tutulmuş olan kayıtların silinmesini içerir.

Kredi Sicil Affı Ne Zaman Çıkar?

Yasa ilk olarak 2020 tarihinde Mart ayında gündeme gelerek, ardından da daha önceki aylarda meclis gündeminde konuşulmuştur. fakat Kredi Sicil Affının tam olarak ne zaman çıkacağına dair henüz net bir cevap gelmemiştir.

Sicil Affı haberleri

DAHA FAZLA #SİCİL AFFI HABERLERİ

Sicil Affı’a ait tüm site haberleri