EKSTRA
MENÜ

Sarayburnu

Sarayburnu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sarayburnu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.170 Sarayburnu haberi bulunmuştur.

Sarayburnu Haberleri

Sarayburnu fatihleri

Sarayburnu fatihleri

Kendilerine Sarayburnu Fatihleri diyorlar. Sabahın erken saatlerinde Boğaz’ın sularına kendilerini bırakıyorlar. Üsküdar’dan suya atlayıp Cankurtaran’dan çıkan da var, Sarayburnu-Cankurtaran hattında yüzen de... Kahvaltılarını Huzur Dolmuş Durağı adını verdikleri Cankurtaran’da yapıyorlar. Tornacı, kuyumcu, doktor, avukat, banka yöneticisi... Boğaz’a tutkuyla bağlılar.

23.08.2018Gündem
İlk Atatürk heykeli göründü

İlk Atatürk heykeli göründü

SARAYBURNU'nda bulunan Türkiye'nin ilk Atatürk Heykeli'nin çevresindeki metal paravanlar 14 yıl sonra kaldırıldı.

19.08.2018Kitap Sanat
İlk Atatürk heykelini çeviren metal paravanlar 14 yıl sonra kaldırıldı

İlk Atatürk heykelini çeviren metal paravanlar 14 yıl sonra kaldırıldı

Sarayburnu'ndaki Türkiye'nin ilk Atatürk Heykeli'nin çevresindeki metal paravanlar 14 yıl sonra kaldırıldı.Atatürk heykeli Avusturyalı ünlü heykeltıraş Heinrich Krippel tarafından yapıldı. Heykel 3 Ekim 1926'da Sarayburnu'ndaki yerine törenle koyuldu. 2004 yılında Marmaray Projesi sebebiyle Atatürk heykelinin de içinde bulunduğu Sarayburnu Parkı'nın bir kısmı metal perdelerle kapatıldı. Heykeli çeviren metal perdeler geçtiğimiz günlerde kaldırıldı. Heykel ve zarar gören çevresi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) çalışma başlattı. Çalışmalarla ilgili projenin önümüzdeki günlerde açıklanacağı belirtildi.

19.08.2018Haber
Sarayburnunda 14 yıl sonra bir ilk

Sarayburnu'nda 14 yıl sonra bir ilk

İstanbul, Sarayburnu’nda bulunan Türkiye’nin ilk Atatürk Heykeli’nin çevresindeki metal paravanlar 14 yıl sonra kaldırıldı.

19.08.2018Gündem
İlk Atatürk heykelini çeviren metal paravanlar 14 yıl sonra kaldırıldı

İlk Atatürk heykelini çeviren metal paravanlar 14 yıl sonra kaldırıldı

İSTANBUL Sarayburnu'nda bulunan Türkiye'nin ilk Atatürk Heykeli'nin çevresindeki metal paravanlar 14 yıl sonra kaldırıldı.

19.08.2018Gündem
TDK Başkanından çok tartışılacak öneri...  Fazla vergi alınabilir

TDK Başkanı'ndan çok tartışılacak öneri... 'Fazla vergi alınabilir'

Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin, Türkçenin doğru kullanımıyla ilgili farkındalığın yükseltilmesi gerektiğini vurgulayarak, özellikle şirket, dükkan tabelalarında yabancı isimlerin kullanılmasıyla ilgili çeşitli yaptırımların uygulanabileceğini söyledi.

8.08.2018Gündem
6 yıl 8 ay cezaya Somalı gerekçe

6 yıl 8 ay cezaya Somalı gerekçe

İstanbul Sarayburnu açıklarında, Sahil Güvenlik botuyla çarpışan ve 4 askerin şehit olmasına neden olan ‘M/V Tolunay’ isimli kuru yük gemisinin kaptanı Abdullah Hamadı’ya verilen 6 yıl 8 ay hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı. Hâkim, verdiği karardan altı gün sonra sonuçlanan Soma davasına atıf yaparak hazırladığı gerekçesinde “Yüzlerce kişinin ölümüne sebep olan olaylarda bile en fazla 15 yıl hapis verilirken bu ceza orantılı” ifadelerine yer verdi.

24.07.2018Gündem
Meteorolojiden İstanbul için son dakika uyarısı

Meteoroloji'den İstanbul için son dakika uyarısı

İstanbul'da bugün aşırı sıcaklar vatandaşları bunalttı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden ise İstanbul'un Avrupa Yakası için son dakika gök gürültülü sağanak yağış uyarısı geldi.

23.07.2018Gündem
Müzeyyen Senar doğum gününde Googleın unutmadığı isim oldu Müzeyyen Senar kimdir

Müzeyyen Senar doğum gününde Google'ın unutmadığı isim oldu! Müzeyyen Senar kimdir?

Müzeyyen Senar ya da diğer bir tabirle Cumhuriyetin Divası, vefatının üzerinden 3 yıl geçmesiyle birlikte, doğum gününde Google tarafından unutulmadı. Türk Sanat Musikisine kazandırdığı eserler ile unutulmazlar arasında yerini alan Müzeyyen Senar, 2015 yılında 97 yaşındayken Ege Üniversitesi Hastanesi'nde hayatını kaybetmişti. Peki, Müzeyyen Senar kimdir? İşte, duayen sanatçı hakkında bilinmesi gereken bazı detaylar

15.07.2018Gündem
Sarayburnu sahili plaja döndü

Sarayburnu sahili plaja döndü

İstanbul’da hafta sonunu değerlendirmek isteyen vatandaşlar Sarayburnu sahiline akın etti. Bazı vatandaşlar yürüyüş yaparken, bazı vatandaşlar da denizin tadını çıkardı. Renkli görüntülerin yaşandığı Sarayburnu sahili havadan görüntülendi.

8.07.2018Gündem
Plaja döndü Taşların üstünde güneşlendiler

Plaja döndü! Taşların üstünde güneşlendiler

İstanbul’da hafta sonunu değerlendirmek isteyen vatandaşlar Sarayburnu sahiline akın etti. Bazı vatandaşlar yürüyüş yaparken, bazı vatandaşlar da denizin tadını çıkardı. Renkli görüntülerin yaşandığı Sarayburnu sahili havadan görüntülendi.

8.07.2018Gündem
Boğazdaki faciada kaptana 6 yıl 8 ay

Boğaz'daki faciada kaptana 6 yıl 8 ay

SARAYBURNU’nda Sahil Güvenlik botuyla çarpışan ve dört askerin şehit olmasına neden olan kuru yük gemisinin kaptanı 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

6.07.2018Gündem
4 askerin şehit olduğu bot kazası davasında karar

4 askerin şehit olduğu bot kazası davasında karar

Sarayburnu açıklarında sahil güvenlik botuna çarparak 4 askerin şehit olması 3 askerin de yaralanmasına neden olan kuru yük gemisinin kaptanı Abdullah Hamadi, "Taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olmak" suçlarından 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. İki sanık hakkında da beraat kararı verildi.

6.07.2018Gündem
Başbakan Yıldırımdan İstanbul mitinginde flaş mesajlar...

Başbakan Yıldırım'dan İstanbul mitinginde flaş mesajlar...

Başbakan Binali Yıldırım, Yenikapı'daki miting alanından muhalefet partilerine seslenerek, "Ortada bir eseriniz yok. Millet neye göre size destek versin" dedi.

17.06.2018Gündem
İstanbulda birçok yol trafiğe kapandı

İstanbul'da birçok yol trafiğe kapandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı Yenikapı'daki  "Büyük İstanbul Mitingi" nedeniyle Avrasya Tüneli ile bazı yollar trafiğe kapatıldı.

17.06.2018Gündem
İstanbullular dikkat Yarın bazı yollar kapalı

İstanbullular dikkat! Yarın bazı yollar kapalı

AK Parti'nin yarın Yenikapı'da düzenleyeceği Büyük İstanbul Mitingi nedeniyle kentte bazı yollar trafiğe kapatılacak.

16.06.2018 Gündem
İstanbul’da bazı yollar trafiğe kapatıldı…

İstanbul’da bazı yollar trafiğe kapatıldı…

İstanbul'da Harbiye'deki İslam İşbirliği Teşkilatı Toplantısı ve Yenikapı'daki  "Kudüs Buluşması" nedeniyle Avrasya Tüneli ile bazı yollar trafiğe kapatıldı.

18.05.2018Gündem
Dikkat... İstanbulda bazı yollar trafiği kapatıldı

Dikkat... İstanbul'da bazı yollar trafiği kapatıldı

İstanbul'da Harbiye'deki İslam İşbirliği Teşkilatı Toplantısı ve Yenikapı'daki "Kudüs Buluşması" nedeniyle Avrasya Tüneli ile bazı yollar trafiğe kapatıldı.

18.05.2018Gündem
İstanbulda bazı yollar trafiğe kapatıldı

İstanbul'da bazı yollar trafiğe kapatıldı

İstanbul'da Harbiye'deki İslam İşbirliği Teşkilatı Toplantısı ve Yenikapı'daki "Kudüs Buluşması" nedeniyle Avrasya Tüneli ile bazı yollar trafiğe kapatıldı. İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirileceği toplantı sebebiyle Taşkışla Caddesi, Mete Kavşağı, Gümüş Caddesi, Mim Kemal Öke Caddesi, Vali Konağı Caddesi, Abdi İpekçi ve Kadırgalar Caddesi trafiğe kapatıldı. Yenikapı'daki "Kudüs Buluşması" mitingi nedeniyle de Atatürk Bulvarı'ndan gelip Unkapanı Köprü'den Sirkeci'ye katılım, Taksim istikametinden gelip Unkapanı Köprüden Sirkeci'ye katılım, Balat sahil Abdulezel Paşa Caddesi'nden gelen akım Unkapanı köprü altından Sirkeci istikametine kapatılacak, Ragıp Gümüşpala Caddesi, Reşadiye Caddesi, Hamidiye kavşaktan Sirkeci meydan istikameti, Sirkeci sahil Kennedy Caddesi, Sarayburnu Çatladıkapı, Kumkapı, Yenikapı, Yedikule Demirhane Caddesi, Zeytinburnu ek hizmet binası sahil kuzeye katılım arası çıkan tüm yollar ile tüm cadde ve sokaklar, Edirnekapı, Millet Caddesi, Cevizlibağ'dan Topkapı Tünele 10. Yıl caddesi katılım ve 10. Yıl Caddesi Genç Osman Caddesi Sahil Kenedy Caddesine kadar gidişli gelişli ve bu caddeye çıkan tüm cadde ve sokaklar, Avrasya tünel çift yönlü olarak, Zeytinburnu Demirhane Caddesinden Kazlıçeşme otopark alanı onuncu yıl istikameti ve Demirhane caddesine çıkan tüm cadde ve sokaklar, Bakırköy Sahil Kenedy Caddesi Ekrem Kurt Bulvarı Taşhanlar Varyan ile Galata Köprü arası gidiş ve geliş trafiğe kapatıldı.

18.05.2018Haber
İstanbullular dikkat Yarın bu yollar trafiğe kapalı

İstanbullular dikkat! Yarın bu yollar trafiğe kapalı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, yarın Yenikapı'da düzenlenen Kudüs Buluşma Programı'yla ilgili olarak trafiğe kapatılacak yolları açıkladı.

17.05.2018Gündem
Boğaz’daki 9 mahalle ile imar barışı

Boğaz’daki 9 mahalle ile imar barışı

İstanbul Boğazı’ndaki 9 mahalle imar barışı kapsamına alındı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, “Boğaz Kanunu’nda denizi gören öngörünümde olan tepelerin arka taraflarını, yamaçlarını barışa dahil ettik” dedi.

12.05.2018Ekonomi
Fatihin külhanı

Fatih'in külhanı

Topkapı Sarayı Seferli koğuşunda devam eden restorasyon şaşırtmaya devam ediyor. Daha önce Fatih döneminden kalma hamamın tespit edilip açığa çıkarıldığı yerde, bu sefer hem bir tarihi çeşme hem de hamamın külhanı (su ısıtma alanı) tespit edildi.

29.04.2018Gündem
‘Ay Işığında İstanbul’ yeni sahibini arıyor

‘Ay Işığında İstanbul’ yeni sahibini arıyor

Ünlü deniz ressamı Ayvazovski’nin ‘Ay Işığında İstanbul’ adlı tablosu Beyaz Müzayede tarafından satışa çıkarılıyor.

25.04.2018Kitap Sanat
Benziyor demişti, DNAsı tuttu

'Benziyor' demişti, DNA'sı tuttu!

Sarayburnu’nda kimliği belirsiz bulunan cesedin, İstanbul’a geldikten bir gün sonra kaybolan İtalyan Alessandro Filori’ye ait olduğu DNA testiyle kesinleşti. Dosya cinayet masasına devredildi.

30.03.2018Gündem
Kaybolan İtalyanın cesedi denizden çıktı

Kaybolan İtalyan'ın cesedi denizden çıktı

İstanbul'a iki hafta önce gelen ve bir gün sonra kaybolan 33 yaşındaki İtalyan Alessandro Fiori'nin cesedi Sarayburnu'ndan çıktı. Oğlunu aramak için Türkiye'ye gelen baba Eligio Fiori cesedi teşhis ederken, kesin sonuç için DNA testi yapılacak. Fiori'nin kafasında yara izi olduğu öğrenildi.Edinilen bilgiye göre, İtalya'da bir pazarlama şirketinde müdür olan 33 yaşındaki Alessandro Fiori, 13 Mart günü İstanbul'a gelerek Şişli'de bir otele yerleşti. Bir gün sonra gezmek için otelden ayrılan Fiori'den bir daha haber alınamadı. Oğluna telefonla ulaşamayan baba Eligio Fiori, İstanbul'a gelerek polise kayıp başvurusunda bulundu. Babanın kayıp başvurusu üzerine Kayıplar Büro Amirliği ekipleri harekete geçerek, Şişli'de bir otele yerleştiğini ve bir gün sonra otelden çıktığı tespit etti. Çalışmalarını sürdüren polis ekipleri Sarayburnu'nda bir cesedin kıyıya vurduğu ihbarı üzerine harekete geçti. Cesedin Alessandro Fiori'ye ait olduğu anlaşıldı. Baba Eligio Fiori de Adli Tıp Kurumuna gönderilen cesedi teşhis etti. Kesin sonuç için DNA testi yapılacağı öğrenilirken cesedin kafasında yara izi olduğu bilgisi edinildi.

29.03.2018Haber
İstanbulda kaybolan İtalyanın cesedi bulundu

İstanbul'da kaybolan İtalyan'ın cesedi bulundu

İtalya'da muhasebecilik yapan 33 yaşındaki Alessandro Firoi, turist olarak geldiği İstanbul'da kayboldu. Polisin bulmak için büyük uğraş verdiği Firoi’nin cesedi dün akşam Sarayburnu sahilinde bulundu.

29.03.2018Gündem
Kıştan sonra yazdan önce mutluluk verecek 77 güzel şey

Kıştan sonra yazdan önce mutluluk verecek 77 güzel şey

Dört gün önce, 21 Mart’ta gün ve gece eşitlendi; artık önümüz gittikçe erken ağaran günler ve uzadıkça uzayan akşamüstleri. Sokağa çıkmak, seyahat etmek, keşfedip ilham almak için daha çok vaktimiz, daha müsait bir iklim ama asıl önemlisi yaşam dolu bir doğa ve cıvıl cıvıl insanlar var. Sadece tabiat ve toplum mu? Sinemadan tiyatroya, müzik dünyasından festivallere kadar her şey canlanıyor ve göz alıcı renklere bürünüyor... Peki şunu yoksa bunu mu giymeli, acaba evi nasıl dekore etmeli, önce kimi seyretmeli, nasıl kokteyl içmeli? Bunca alternatif içinden hangisine, nasıl karar vermeli? İşte bunlar da baharın tatlı ikilemleri...

24.03.2018Hürriyet Pazar
Kadıköyde bulundu... En az 2 bin yıllık

Kadıköy'de bulundu... En az 2 bin yıllık

İstanbul Kadıköy’deki General Ali Rıza Ersin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin inşaat kazısı sırasında Roma dönemine ait ve en az 2 bin yıllık olduğu düşünülen lahit bulundu. Lahit ve içerisindeki kemiklerin Kadıköy’ün 2 bin yıllık sakinlerine ışık tutacağı belirtildi.

28.02.2018Gündem
Unutamadığım dost: Yaşar Kemal

Unutamadığım dost: Yaşar Kemal

Yaşar Kemal aramızdan ayrılalı üç yıl olmuş. Yıldönümlerinde anılar tazelenir, en azından kitaptaki işaretli satırlar yeniden okunur. Konuşmaları kulağınızda çınlar, birlikte yurtiçi ve yurtdışı geziler bellekte yeniden yaşanır...

22.02.2018Kitap Sanat
Tarihinin en büyük restorasyonunu geçiren Topkapı Sarayı havadan görüntülendi

Tarihinin en büyük restorasyonunu geçiren Topkapı Sarayı havadan görüntülendi

Tarihinin en büyük restorasyon çalışmasını geçiren Topkapı Sarayı havadan görüntülendi. Görüntülerle sarayda devam eden çalışmalar gözler önüne serilirken restorasyon tamamlandığında 340 bin metrekarelik bir alan Topkapı Sarayı’nın gezi alanına dahil edilecek.

12.02.2018Gündem
Restorasyonu devam eden Topkapı Sarayındaki çalışmalar görüntülendi

Restorasyonu devam eden Topkapı Sarayı'ndaki çalışmalar görüntülendi

Tarihinin en büyük restorasyon çalışmasını geçiren Topkapı Sarayı havadan görüntülendi. Görüntülerle sarayda devam eden çalışmalar gözler önüne serilirken restorasyon tamamlandığında 340 bin metrekarelik bir alan Topkapı Sarayı’nın gezi alanına dahil edilecek. Gülhane Parkı'ndaki çöken duvar ve Fatih Köşkü'nde meydana gelen çatlaklarla gündeme gelen Topkapı Sarayı, tarihinin en kapsamlı restorasyon sürecini yaşıyor. Topkapı Sarayı’nda restorasyonu tamamlanan alanları ve ziyaretçilere kapalı alanlarda devam eden restorasyon çalışmalarını İhlas Haber Ajansı görüntüledi. Fatih Sultan Mehmed tarafından 1478'de yaptırılan ve yaklaşık 400 sene boyunca Osmanlı Devleti’nin idare merkezi olan sarayda devam eden çalışmalar havadan drone ile de görüntülendi. Tarihinin en büyük restorasyon çalışmasını geçiren sarayın birçok bölümünde yürütülen çalışmalar havadan çekilen görüntülerle gözler önüne serildi. Restorasyon çalışmalarının titizlikle yürütüldüğü sarayın birçok bölümünde iskelelerin olduğu görüldü. Görüntülerde Topkapı Sarayı'nın binalarından avlu ve bahçelerine kadar birçok noktasında güçlendirme, restorasyon, peyzaj, teşhir ve tanzim çalışmaları sürdüğü görüldü. Asırlardır ayakta olan sarayın çeşitli bölümlerinde restorasyon çalışmaları sürerken bir yandan da Türkiye’den ve dünyadan çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor. Saraydaki restorasyon çalışmaları tamamlandığında ise ziyaretçilere kapalı olan birçok alan yerli ve yabancı vatandaşların ziyaretine açılacak. İstanbul Boğazı ve Haliç arasındaki tarihi İstanbul yarımadasının ucundaki Sarayburnu’nda bulunan sarayın havadan görüntüsü yıllarca Osmanlı Devleti’nin yönetim merkezi olan sarayın ihtişamını da gözler önüne serdi. Yaklaşık 300 milyon liraya mal olacak olan restorasyon projesinde yüzlerce işçi, restoratörler, akademisyenler, nakkaşlar, ve çeşitli bilim dallarındaki uzmanlar sarayı eski günlerine kavuşturmak için çalışıyor.

12.02.2018Haber
Darbe sanığı pilot kendini böyle savundu

Darbe sanığı pilot kendini böyle savundu

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında Harp Akademileri Komutanlığı'ndaki faaliyetler ve eylemlerle Akademi Komutanı Korgeneral Tahir Bekiroğlu'nun kaçırılarak cezaevine konulmasına ilişkin, aralarında 3 generalin de bulunduğu 116'sı tutuklu, 1'i firari 122 sanığın yargılandığı davanın 25. duruşması tamamlandı. Eski pilot üsteğmen Kerime Yıldırım savunma yaptı.

17.01.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Uçak biletleri neden pahalı

SON zamanlarda yaz mevsiminin de etkisiyle uçak bileti fiyatlarında önemli artışlar gözleniyor.

9.08.2018

İstanbul nasıl İstanbul oldu?

Hepimizin bildiği o meşhur Sezen Aksu şarkısı kulağımıza gelip, “Ah İstanbul İstanbul olalı / Hiç görmedi böyle keder / Geberiyorum aşkından / Kalmadı bende gururdan eser” sözleri duyulduğunda, hiç düşündünüz mü, ne kadar bir süreden bahsediliyor olabilir?

13.07.2018

Beyoğlum!

“Dur! Bırak, kalsın, açma televizyonu / Bana İstanbul’u anlat nasıldı? / Şehirlerin şehrini anlat nasıldı? / Beyoğlu sırtlarından yasak gözlerimle bakıp / Köprüler, Sarayburnu, minareler ve Haliç’e / Deyiverdin mi bir merhaba, gizlice”(Nazım Hikmet)

7.07.2018

İstanbul’u gece dolaşmak

BİR şehri anlamak, onun gerçek yüzünü, kimliğini öğrenmek için mutlaka geceleri dolaşmak gerekir.

27.01.2018