EKSTRA
MENÜ

Sarayburnu

Sarayburnu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sarayburnu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.172 Sarayburnu haberi bulunmuştur.

Sarayburnu Haberleri

İstanbul Boğazında aşırı denizanası görülmesinin sebebi nedir İşte gelen açıklama..

İstanbul Boğazı'nda aşırı denizanası görülmesinin sebebi nedir? İşte gelen açıklama..

İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Okyar, "İstanbul Boğazı'nda aşırı denizanası görülmesinin nedeni lodos ve poyraz. Akıntıyla birlikte de boğazda denizanaları yığılmaları oluyor." dedi.

25.11.2020Gündem
Osmanlı hanedanın mahremi Harem-i Hümayun

Osmanlı hanedanın mahremi Harem-i Hümayun

Topkapı Sarayı, İstanbul Sarayburnu'nda, Osmanlı İmparatorluğu'nun 600 yıllık tarihine 400 yılı boyunca, devletin idare merkezi olarak hizmet vermiş. Osmanlı padişahlarının yaşadığı sarayda bir zamanlar 4.000'e yakın nüfus mevcutmuş. 1478’de Fatih Sultan Mehmed tarafından yaptırılan Topkapı Sarayı içinde yer alan Harem-i Hümayun hükümdarın makamı olan Mabeyn-i Hümayun’a bağlı, kendi içinde hiyerarşisi olan bir birim olarak süregelmiş.

24.11.2020Gezi
Bir milletin ağladığı gün

Bir milletin ağladığı gün

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım 1938 sabahı hayata gözlerini yumduğunda tüm ülke yasa boğulmuştu. Ertesi gün bütün gazeteler matem başlıklarıyla çıkmıştı: “Ölüm denilen zalim kuvvet içimizden en büyüğümüzü, en çok sevdiğimizi de aldı.”

10.11.2020Gündem
İstanbulda Formula 1 nedeniyle bazı yollar trafiğe kapatılacak.. İşte yolların kapalı olacağı saatler ve günler

İstanbul'da Formula 1 nedeniyle bazı yollar trafiğe kapatılacak.. İşte yolların kapalı olacağı saatler ve günler

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde İstanbul'da düzenlenecek Formula 1 yarışlarının tanıtımı ve tanıtım filmi çekimleri için 9-10 ve 11 Kasım tarihlerinde bazı yollar trafiğe kapatılacak.

9.11.2020Gündem
Topkapı Sarayında bulunan Fatih Köşkünün kubbeleri orijinaline çevrilecek

Topkapı Sarayı'nda bulunan Fatih Köşkü'nün kubbeleri orijinaline çevrilecek

Topkapı Sarayı'nın Sarayburnu tarafına bakan kısmında yer alan ve denize doğru kaydığı tespit edilen Fatih Köşkü, ziyarete kapatılarak restorasyona alınmıştı. Cumhuriyet döneminde orijinal ahşap kubbelerin yerine beton kubbeler yapılması nedeniyle yaklaşık bin 500 ton ağırlık taşıyan Fatih Köşkü'nün kubbeleri restorasyonla orijinal haline çevrilecek.

22.10.2020Gündem
Harem-i Hümayunun restore edilen 3 bölümü ziyarete açıldı

Harem-i Hümayun'un restore edilen 3 bölümü ziyarete açıldı

Topkapı Sarayı'nın Milli Saraylar İdaresi'ne devriyle hız kazanan restorasyon çalışmaları neticesinde Valide Taşlığı, Ocaklı Sofa ve Çeşmeli Sofa, yerli ve yabancı turistlere kapılarını yeniden açtı.

20.10.2020Keyif
Çalışmalar sona erdi, kapılarını açtı

Çalışmalar sona erdi, kapılarını açtı

Topkapı Sarayı'nın Milli Saraylar İdaresi'ne devriyle hız kazanan restorasyon çalışmaları neticesinde Valide Taşlığı, Ocaklı Sofa ve Çeşmeli Sofa, yerli ve yabancı turistlere kapılarını yeniden açtı.

18.10.2020Gündem
Vodafone İstanbul Yarı Maratonu koşuldu

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu koşuldu

Bu yıl 15’incisi düzenlenen Vodafone İstanbul Yarı Maratonu koşuldu. Erkeklerde Sezgin Ataç, kadınlarda ise Fatma Demir birinci oldu.

20.09.2020Diğer
Son dakika haberler... İstanbullular dikkat Pazar günü bu yollar kapalı

Son dakika haberler... İstanbullular dikkat! Pazar günü bu yollar kapalı

Pazar günü 15. kez gerçekleştirilecek Vodafone İstanbul Yarı Maratonu, için İstanbul Valiliği'nden önemli bir açıklama geldi. Valilik, maraton nedeniyle kapanacak yolları ve saatlerini paylaştı.

19.09.2020Gündem
Sepetçiler Kasrı Nerede Sepetçiler Kasrı Tarihi Hakkında Bilgi, Kahvaltı İle Düğün Fiyatları, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Sepetçiler Kasrı Nerede? Sepetçiler Kasrı Tarihi Hakkında Bilgi, Kahvaltı İle Düğün Fiyatları, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Sepetçiler Kasrı İstanbul'un oldukça güzel mekanları arasında yer alır. Binlerce turist bu güzelliği görmek için Sepetçiler Kasrını ziyarete gelmektedir. Sepetçiler Kasrı nerede, tarihi, giriş ücreti, düğün organizasyonları gibi bilgileri derledik.

16.09.2020Seyahat
Sarayburnundaki Türkiyenin ilk Atatürk Anıtı restore edildi

Sarayburnu'ndaki Türkiye'nin ilk Atatürk Anıtı restore edildi

SARAYBURNU'nda bulunan Türkiye'nin ilk Atatürk anıtı, restore edildi.

2.09.2020Gündem
Telliturnadan haber beklemeyin

Telliturnadan haber beklemeyin

Binlerce yıldır insanoğlu sanata dair tüm ilhamını doğadan alıyor. Bir kuşun hareketlerine bakıp, dans edip şiir yazdık; dertlerimizi duygularımızı türkü yaptık, dereye döktük; etkilendiğimiz doğayı ve canlıları önce mağara duvarlarına, oradan tuvallere taşıdık. Peki, ilham kaynağımız yok olursa elimizde ne kalacak? Hem doğa hem de türkü araştırmacılarıyla konuştuk.

16.08.2020Hürriyet Pazar
Yeşil alanlara koştuk, parklara açıldık

Yeşil alanlara koştuk, parklara açıldık

Salgının zirve yaptığı günlerde, evimizden dışarı çıkamazken kent parklarında açık havanın tadını çıkarmanın hayalini kuruyorduk. Sadece Türkiye’de de değil, dünyanın her yerinde durum aynıydı. Kısıtlamalar sona erince de parklar iyice popülerleşti. Bu etkinin halen devam edip etmediğini anlamak için kendimizi parklara attık. Gördük ki herkes çok mutlu.

Boğaz’ı yüzerek geçip işlerine gidiyorlar

Boğaz’ı yüzerek geçip işlerine gidiyorlar

Ne vapur ne Marmaray kullanıyorlar. Yaz-kış Üsküdar’dan denize atlayıp Sarayburnu’na kadar kulaç atıyorlar. Kıyafetleri, cüzdanları, telefonları yanlarındaki su geçirmez güvenlik balonunun içinde. Kayalıklarda giyinip, kahvaltılarını yapıp sonra işyerlerine dağılıyorlar. Kendilerine ‘Sarayburnu Fatihleri’ diyen bu yüzücü grubunun bir sabahına şahit olduk.

Ayasofya Camisinin açılışı için bazı yollar trafiğe kapatıldı

Ayasofya Camisi'nin açılışı için bazı yollar trafiğe kapatıldı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, yarın kılınacak Cuma namazıyla ibadete açılacak olan Ayasofya Camisi ile ilgili bazı yolları trafiğe kapattı.

23.07.2020Gündem
Son dakika haberi: Ayasofya Camiinde ilk Cuma Namazı öncesi bazı yollar trafiğe kapatılacak

Son dakika haberi: Ayasofya Camii'nde ilk Cuma Namazı öncesi bazı yollar trafiğe kapatılacak

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden Ayasofya Camii'nin Cuma günü ibadete açılması öncesinde kapatılacak yollar duyuruldu. Perşembe günü saat 20.00'dan itibaren Ankara Caddesi, Ord. Prof. Dr. Cemil Birsel Caddesi, Sarayburnu Gülhane Caddesi,  Ahırkapı Caddesi, Aksakal Sokağı, İshakpaşa Caddesi, Küçükayasofyadan Torun Sokağa Katılım, Nakil Bent Sokak, Tavukhane Sokak, Peyhane Sokak, Klodfarer Caddesi, Babıali Caddesi, Alayköşkü Caddesi,  Gülhane İçerisi, Alemdar Caddesi ve Tarihi Yarımadaya Bağlanan Yollar kapalı olacak.

22.07.2020Gündem
Türkiye Hollandayı sollayacak Dünyanın en uzunu açıldı... Yenileri yolda

Türkiye Hollanda'yı sollayacak! Dünyanın en uzunu açıldı... Yenileri yolda

Pandemi dönemiyle birlikte Türkiye'de bisiklet talebi artarken dünyanın en uzun bisiklet yolu da geçtiğimiz hafta Hatay'da açıldı. Yıllardır bisiklet kullanımıyla ünlü olan Hollanda'nın yerini yavaş yavaş Türkiye mi alıyor? İşte bisiklet kullanımıyla ilgili son bilgiler ve artan talep...

20.07.2020Ekonomi
İstanbul Boğazında görüntülendiler Üsküdar, Fatih ve Beşiktaşta...

İstanbul Boğazı'nda görüntülendiler! Üsküdar, Fatih ve Beşiktaş'ta...

İstanbul'da Üsküdar, Fatih ve Beşiktaş'ta yapılan kaçak midye avcılığı saniye saniye kameralara yansıdı. Üsküdar'da ise kaçak midye avcılarına baskın yapan polis, 4 şüpheliye 4 bin lira para cezası kesti.

19.07.2020Gündem
Boğaz’ın en güzel kızı

Boğaz’ın en güzel kızı

İstanbul’un tarihine 2 bin 500 yıldır görgü tanıklığı eden İstanbul Boğazı’ndaki tek orijinal ada ve sadece İstanbul’un değil, tüm Türkiye’nin simge yapılarından Kız Kulesi’ni anlatayım size…

19.07.2020Seyahat
Koronavirüs adeta unutuldu... Ne maske ne mesafe: Bu parti normal değil

Koronavirüs adeta unutuldu... Ne maske ne mesafe: Bu parti normal değil

Yasaksız ilk hafta sonu İstanbullular’ın akınına uğrayan Caddebostan ve Moda’da koronavirüs adeta unutuldu. Moda sahilde önceki gece parti vardı. Dans sırasında sosyal mesafe de maske de yoktu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bu görüntülere “Kutlamalara daha var. Çok fazla normalleşmeyelim” diyerek tepki gösterdi.

8.06.2020Gündem
Megapoldeki vahşi hemşerilerimiz

Megapoldeki vahşi hemşerilerimiz

Ormanı, suyu bol; iki iklimin, iki kıtanın ve iki denizin kesişme noktası... Sadece insanlar için değil, başka birçok canlı için de ‘taşı toprağı altın’ İstanbul’un. Şehrin karmaşasında dikkatten kaçıyorlar ama çoğu bizden çok uzun zamandır buralı. Ekolog Kerem Ali Boyla ile şehrin bu eşsiz zenginliğine göz attık.

Son dakika haberi: Yasaksız ilk hafta sonu: Sanki salgın hiç olmamış gibi

Son dakika haberi: Yasaksız ilk hafta sonu: Sanki salgın hiç olmamış gibi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşın mağdur olmaması için bu hafta sonu getirilen sokağa çıkma yasağını iptal ettiğini açıklarken, “Maske-mesafe-temizlik kurallarına titizlikle riayet etmenizi önemle rica ediyorum” dedi. Ancak salgın sonrası yasaksız geçen ilk hafta sonunda vatandaşlar parklara, sahillere, AVM’lere, kafe ve restoranlara adeta akın etti. Maske-mesafe kuralı ise sanki salgın hiç yaşanmamış gibi ihmal edildi. Kadıköy Moda sahilinde bazı vatandaşların sosyal mesafeye dikkat etmeden dans ettiği görüntüler sosyal medyada tepki çekti. Sağlık Bakanı Koca da görüntüleri paylaşarak "Maske, mesafe kuralına moda olarak uyalım" uyarısında bulundu.

7.06.2020Gündem
Dünya Bisiklet Gününde validen pedala kuvvet

Dünya Bisiklet Günü'nde validen pedala kuvvet

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “3 Haziran Dünya Bisiklet Günü”nde 23 kilometre pedal çevirerek Florya’daki evinden Cağaloğlu’ndaki makamına bisikletle geldi.

4.06.2020Gündem
Amatörler 19 Mayıs öncesi Türk bayrağını dalgalandırdı

Amatörler 19 Mayıs öncesi Türk bayrağını dalgalandırdı

İstanbul Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunun organize ettiği törende tekneler boğazda ay yıldızlı bayrağı dalgalandırdı

16.05.2020Futbol
İstanbulda meydanlar boş kalırken sahiller yoğunlaştı

İstanbul'da meydanlar boş kalırken sahiller yoğunlaştı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında bazı ilçelerde "Evde Kal" çağrılarına uyulduğu, bazı ilçelerde ise araç trafiği ile cadde ve sokaklardaki insan sayısında artış olduğu görüldü. İstiklal Caddesi normal günlere oranla sakinken caddeye çıkan vatandaşların maske taktıkları gözlendi. Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstiklal Caddesi'ndeki dünkü yoğunlukla ilgili, "İstiklal Caddesi, bugün iyi bir görüntü vermedi. Bir kareye bu kadar insan girmesi için çok erken." ifadelerini kullanmıştı.

6.05.2020Haber
Bakan Koca tepki göstermişti... İstiklal Caddesinde yine aynı manzara...

Bakan Koca tepki göstermişti... İstiklal Caddesi'nde yine aynı manzara...

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında bazı ilçelerde "Evde Kal" çağrılarına uyulduğu, bazı ilçelerde ise araç trafiği ile cadde ve sokaklardaki insan sayısında artış olduğu görüldü. İstiklal Caddesi normal günlere oranla sakinken caddeye çıkan vatandaşların maske taktıkları gözlendi. Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstiklal Caddesi'ndeki dünkü yoğunlukla ilgili, "İstiklal Caddesi, bugün iyi bir görüntü vermedi. Bir kareye bu kadar insan girmesi için çok erken." ifadelerini kullanmıştı.

6.05.2020Gündem
Sarayburnunda yunuslardan görsel şölen

Sarayburnu'nda yunuslardan görsel şölen

İSTANBUL'da deniz trafiğinin azalması, balık avı yasağının ardından yunuslar daha sık görülmeye başladı. Yunuslar dün akşam saatlerinde Fatih Sarayburnu'nunda sahile yakın noktalarda ortaya çıktı. Dans edercesine birbirleriyle yüzen yunuslar, görsel şölen oluşturdu. Çok sayıda martının da peşlerinden giderek onlara eşlik ettikleri görüldü. Uzun süre sahile yakın şekilde yüzen yunuslar daha sonra gözden kayboldu.

24.04.2020Haber
Sarayburnunda yunuslardan görsel şölen

Sarayburnu'nda yunuslardan görsel şölen

İSTANBUL'da deniz trafiğinin azalması, balık avı yasağının ardından yunuslar daha sık görülmeye başladı.

24.04.2020Gündem
Herkes sokağa koştu... Koronayı unuttuk Biz bu işi yanlış anladık

Herkes sokağa koştu... Koronayı unuttuk! Biz bu işi yanlış anladık

Hafta sonları getirilen sokağa çıkma yasağının amacı, salgının yayılma hızının kesilmesi ve izolasyonun olabildiğince sağlanması. Ancak iki gün evde kalan halk, yasak biter bitmez sokağa koştu. İki gündür korona da sosyal mesafe de unutuldu...

15.04.2020Gündem
İstanbul için dün turuncu alarm verilmişti Ağaç devrildi, şiddetli rüzgar var

İstanbul için dün 'turuncu' alarm verilmişti! Ağaç devrildi, şiddetli rüzgar var

İstanbul’da dün yapılan “turuncu” fırtına alarmı sabah saatlerinde etkisini gösterdi.

5.04.2020Gündem
Güneş yüzünü gösterince sahile akın ettiler, zabıta ekipleri uzaklaştırdı

Güneş yüzünü gösterince sahile akın ettiler, zabıta ekipleri uzaklaştırdı

İstanbul'da bulutlu havanın ardından güneşin yüzünü göstermesiyle birlikte 'Evde Kal' çağrılarına rağmen çok sayıda vatandaş Yenikapı ve Sarayburnu sahiline gitti. Sahilde yürüyüş yapan vatandaşları zabıta ekipleri uzaklaştırdı.

3.04.2020Gündem
İstanbul sokaklarında koronavirüs sakinliği

İstanbul sokaklarında koronavirüs sakinliği

İstanbul'da 65 yaş ve üstündeki vatandaşlar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında alınan sokağa çıkma kısıtlamasına ikinci haftada genel olarak uyarken, bazı vatandaşlar ise uyarıları dikkate almayarak dışarı çıktı.

1.04.2020Seyahat
Yasağa uymayan vatandaşlar balık tutmaya devam ediyor

Yasağa uymayan vatandaşlar balık tutmaya devam ediyor

Yeni tip korona virüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında vatandaşların evde kalmalarına yönelik yapılan tüm uyarılara rağmen Fatih Sarayburnu sahilinde balıkçılar olta atmaya devam etti. Muhabirin evde kalması gerektiği konusunda uyardığı balıkçı, ‘Nasıl güzel çıktım mı diyerek’ muhabir ile dalga geçti.

28.03.2020Haber
Sarayburnu açıklarında denizden ceset çıktı

Sarayburnu açıklarında denizden ceset çıktı

FATİH, Sarayburnu açıklarında denizden 40'lı yaşlara ait erkek cesedi çıktı. Üzerinden kimlik çıkmayan, ceset incelenmek üzere Adli Tıp Morgu'na kaldırıldı.

11.03.2020Gündem
Atatürk’ün yurt gezilerinde kullandığı vagonu: Beyaz Tren

Atatürk’ün yurt gezilerinde kullandığı vagonu: Beyaz Tren

Ankara Gar kompleksi içinde yer alan “Kurtuluş Savaşında Atatürk Konutu ve Demiryolları Müzesi", 1920 yılında Atatürk’ün konutu ve Başkomutanlık Karargahı olarak en önemli iç ve dış kararlara tanıklık eden alanda yer alıyor. Müze binasının yanındaysa, Atatürk’ün yurt içi gezilerinde kullandığı vagon olan 'Beyaz Tren' sergileniyor.

18.02.2020Seyahat
İstanbullular sahile akın etti

İstanbullular sahile akın etti

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesini fırsat bilen İstanbullular, parklara ve sahillere akın etti. Güneşin ve sıcak havanın keyfini çıkaran vatandaşlar, güneşli havayı görünce mutlu olduklarını ve çocuklarıyla beraber dışarı çıktıklarını söyledi.

2.02.2020Gündem
Emektar vapur yeniden Boğazda İstanbulun tanıtımını yapacak

Emektar vapur yeniden Boğaz'da! İstanbul'un tanıtımını yapacak

İlk olarak 1976'da suya indirilen, 37 yıl boyunca şehir hatlarında hizmet ettikten sonra emekliye ayrılan ve şimdi de tekrar İstanbullularla buluşan eski ismiyle Şehit Adem Yavuz vapuru, Türk turizmine katkı için İstanbul Boğazı'nda gezi turlarına başladı.

22.01.2020Seyahat
Topkapı Sarayında dikkat çeken görüntü... 24 saat takip ediliyor

Topkapı Sarayı'nda dikkat çeken görüntü... 24 saat takip ediliyor

TOPKAPI Sarayı'nın zemin kayması 35 fore, 350 mini kazıkla durduruldu. Kaymanın yaşandığı sarayın içindeki bölge ve çevresi ile Fatih Köşkü'ne sismik hareketleri an be an takip eden 'Aletsel Gözlem Cihazları' yerleştirildi.

25.12.2019Gündem
İstanbulda İDO ve BUDOdan sefer iptalleri

İstanbul'da İDO ve BUDO'dan sefer iptalleri

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uyarısı ile İstanbul'da beklenen lodos gece etkisini göstermeye başladı. Lodos nedeniyle, İDO çok sayıda seferini BUDO da tüm seferleri iptal etti.

21.12.2019Gündem
Kış Omega’ya takıldı

Kış Omega’ya takıldı

Aralık ayı ortasında 20 dereceye çıkan hava sıcaklığı dün İstanbulluları sokağa döktü. Trafik kilitlendi, montlar çıkarıldı, denize girenler bile oldu. Ancak meteoroloji uzmanlarına göre bu sıcaklıklar zor günlerin habercisi: “Ocak ayında da beklenen yağış olmazsa durum kritik.” Sıcaklığın kasım ayından itibaren mevsim normallerinin üzerine çıktığını, aralıkta ise 5-6 derece yüksek seyrettiğini belirten meteoroloji uzmanlarına göre İstanbul’a hâlâ soğuk ve yağış gelmemesinin nedeni alçak basınç sistemine geçit vermeyen ‘Omega Bloku’...

15.12.2019Gündem
Ortaya çıkan manzara korkutmuştu Kazıklar çakıldı, kayma durdu

Ortaya çıkan manzara korkutmuştu! Kazıklar çakıldı, kayma durdu

Topkapı Sarayı Müzesi’nin Sarayburnu tarafına bakan ve denize doğru kaydığı tespit edilen yamacına, 4.5 metre yüksekliğinde 39 metre uzunluğunda istinat duvarı yapıldı. Ayrıca aynı yamaca 150 cm çapında 35 fore kazık ile 50 cm çapında 578 mini kazık çakıldı.

12.12.2019Gündem
Kazıklar çakıldı, kayma durdu

Kazıklar çakıldı, kayma durdu

Topkapı Sarayı Müzesi’nin Sarayburnu tarafına bakan ve denize doğru kaydığı tespit edilen yamacına, 4.5 metre yüksekliğinde 39 metre uzunluğunda istinat duvarı yapıldı. Ayrıca aynı yamaca 150 cm çapında 35 fore kazık ile 50 cm çapında 578 mini kazık çakıldı.

12.12.2019Kitap Sanat
İstanbulda lodos ve sağanak yağış etkili oluyor

İstanbul'da lodos ve sağanak yağış etkili oluyor

Meteoroloji'den yapılan uyarıların ardından beklenen lodos sabah saatlerinden itibaren etkisini göstermeye başladı.

29.11.2019Gündem
İstanbul’da elektrik kesintisi - Büyükçekmecede elektrikler ne zaman gelecek

İstanbul’da elektrik kesintisi - Büyükçekmece'de elektrikler ne zaman gelecek?

İstanbul’un çeşitli ilçelerinde elektrik kesintisi yaşanıyor. Özellikle Büyükçekmece’de meydana gelen elektrik kesintisinin ne zaman sona ereceği ilçede ikamet eden vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Peki, İstanbul’un başka hangi ilçelerinde elektrik kesintisi yaşanıyor? Büyükçekmece'de elektrikler ne zaman gelecek?

29.11.2019Gündem
İstanbul için tarihi gün... Binlerce kişi Sarayburnu’na geldi

İstanbul için tarihi gün... Binlerce kişi Sarayburnu’na geldi

Panama bandıralı MSC Lirica adlı gemi, İtalya’nın Venedik limanından tura başladı. 1973 yolcusu ve 720 mürettebatlı gemi saat 12.00 sıralarında İstanbul’a geldi. 275 metre uzunluğunda 48 metre yüksekliğindeki gemi son yıllarda Türkiye’ye gelen en büyük kruvaziyer olma özelliği taşıyor. Avrupa’nın farklı noktalarından gelen turistler ise bugün boyunca İstanbul’un keyfini çıkartacak.

16.11.2019Ekonomi

Yazar Sonuçları

Sadelik ve huzur adası Kıbrıs

Bu yıl tüm tatil planlarının temel belirleyicisi pandemi ve onun hayatlarımıza getirdiği yeni normal. Nispeten riski az bulunan rotalar ve oteller tercih sebebi olarak öne çıkıyor. Kıbrıs da öyle bir yer işte. Vaka sayısı yok denecek kadar az. Üstelik, KKTC’ye gittiğinizde hem doğa hem kültür tatili için pek cömert olduğunu göreceksiniz. İster deniz-güneş-kum üçlüsünün tadını çıkarabilir ister tarihte katman katman bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

17.08.2020

19 Mayıs 1919 kurtuluşun ilk adımı

101 yıl evvel yeni Türkiye’nin ilk mareşali ama kuşkusuz ünlü savaşçılarla dolu milletin geleneğini arkasında taşıyan genç komutan Mustafa Kemal Paşa, Samsun’a çıktı.

17.05.2020

Ve o Atatürk heykeli onarılıyor

24 Şubat’ta sormuştum: “Türkiye’nin ilk Atatürk Anıtı böyle sahipsiz kalır mı?

16.03.2020

Türkiye’nin ilk Atatürk anıtı böyle sahipsiz kalır mı?

Sarayburnu sahilinde yürürseniz... Orada, kıyıya doğru sahipsiz bir anıt görürsünüz.

24.02.2020

Üniversite böyle mi yönetilir kardeşim

İSTANBUL Üniversitesi’nde son birkaç haftadır yaşananlara şöyle bir baktığımızda “Üniversite nasıl yönetilmez?” sorusunun cevabını bulabiliriz.

7.01.2020