EKSTRA
MENÜ

Psikoloji

Psikoloji haberleri sayfasında güncel ve son dakika Psikoloji hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 8.748 Psikoloji haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Psikoloji, insan davranışları ve zihinsel süreçleri ile birlikte bunların altında yatan nedenleri inceleyen ve araştıran bilim dalıdır. Psikoloji diğer bilimlere kıyasla çok daha kısa bir geçmişe sahiptir. Bu kısa süre içinde psikoloji değişik biçimlerde tanımlanmıştır. İlk tanım insan zihninin yapısının incelenmesi biçimindeydi. İnsan zihnini gözleyebilmenin olanaksızlığı karşısında psikologlar, psikolojiyi "gözlenebilen davranışların bilimsel incelemesi" biçiminde tanımlamışlardır. İnsan zihninin davranış üzerindeki etkisini kabul etmeyen bu yaklaşıma, psikoloji içinde tepki oluşmaya başlamış, bellek süreçleri ve düşünme gibi zihinsel işlevleri inceleyen bilişsel psikoloji ortaya çıkmıştır.

Psikoloji Haberleri

Taha Akgülün maçı ne zaman İşte, Taha Akgülün güreş müsabakası hakkında bilgiler

Taha Akgül'ün maçı ne zaman? İşte, Taha Akgül'ün güreş müsabakası hakkında bilgiler

Olimpiyat şampiyonu milli güreşçi Taha Akgül, Tokyo'da da zirveyi hedefliyor. 2016 Rio Olimpiyatları'nda Türkiye'ye tek altın madalyayı kazandıran milli güreşçi Taha Akgül, Tokyo Olimpiyatları'nda da zirvede yer almaya çalışacak. Peki, Taha Akgül'ün maçı ne zaman?

2.08.2021Spor Arena
Haydi Meredith’i bulalım

Haydi Meredith’i bulalım

ABD’de öğrenciyken hasta ve sahipsiz köpeklere ‘ötenazi’ uygulanan bir barınakta gönüllü olarak çalışan Elif Ela Hatipoğlu, Chihuahua kırması ‘Meredith’ adlı köpeği sahiplenerek hayatını kurtardı. Türkiye’ye dönen Elif Ela, tatil için gittiği Antalya’da köpeğini kaybetti. Sokak sokak dolaşarak Türkçe, Rusça ve İngilizce afiş asan Elif Ela, köpeğini bulana 10 bin lira ödül verecek.

30.07.2021Gündem
Boğaziçi’nde rektörlük yarışı başladı

Boğaziçi’nde rektörlük yarışı başladı

1 Ocak tarihinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atanan Melih Bulu, 15 Temmuz 2021’de görevden alındı. Göreve vekaleten rektör yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Naci İnci getirildi. Yüksek Öğretim Kurumu da (YÖK) rektör adaylığı başvuru ilanı yayınladı. Rektör adayları, 2 Ağustos tarihine kadar başvuru yapabilecek.

28.07.2021Eğitim
Bir yere yetişecekmiş gibi alın... Sıcak su ile duş alanlar daha mı yalnız hissediyor

'Bir yere yetişecekmiş gibi alın...' Sıcak su ile duş alanlar daha mı yalnız hissediyor?

Sıcak ve uzun bir banyo yapmaya bayılıyor musunuz? Araştırmalara göre biraz yalnız olabilirsiniz. Her gün alınan duşlar kişiyle ilgili nasıl ipuçları veriyor? Duşla ilgili doğrular ve yanlışlar neler? Anlatıyoruz…

26.07.2021Gündem
Hande Doğandemir: Bizi bir de bedenlerimizle yargılayamazsınız

Hande Doğandemir: Bizi bir de bedenlerimizle yargılayamazsınız

Televizyonun aranan isimlerinden. Son yıllardaysa sanat filmlerinden tiyatroya oyunculuğun her alanında görüyoruz onu. Bir süredir de ‘Daha İyi Bir Yarın’ sinema filmi için sette. Kendini garantici bir tip olarak tanımlayan Hande Doğandemir’le buluştuk. Meslek yolculuğunu, hayatını ve aşkı konuştuk, “Aşka büyük anlamlar yüklemediğini” öğrendik.

25.07.2021Hürriyet Pazar
Osmanlı’yı Halil İnalcık’ın titiz gözüyle okumak...

Osmanlı’yı Halil İnalcık’ın titiz gözüyle okumak...

Osmanlı tarihçiliğinin dünyada önde gelen isimlerinden, söylem değil yöntem tarihçisi Halil İnalcık, ‘Devlet-i Aliyye’nin beşinci cildinde, Sultan 1. Murat ve onun Rumeli’deki faaliyetlerine uzunca yer verir. Çünkü kuruluş öyküsünün ete kemiğe bürünmesinin uzam/uzayı Rumeli’dir...

22.07.2021Kitap Sanat
Sibernetik Nedir Sibernetik Bilimi Ne İşe Yapar

Sibernetik Nedir? Sibernetik Bilimi Ne İşe Yapar?

Bir sistemdeki bilgi süreçlerinin aktarım mekanizmasını ve aynı zamanda yönetimini dış dünyanın ihtiyacına göre insani müdahaleye gerek duymadan kendi kendini kontrol edebilen sistemleri inceleyen bir bilim dalı olan sibernetik nedir ve sibernetik bilimi ne iş yapar tüm detaylarıyla derledik.

22.07.2021Araştırma
Üç kalbi var, kanı yeşil akıyor ve neredeyse hepimizden daha akıllı

Üç kalbi var, kanı yeşil akıyor ve neredeyse hepimizden daha akıllı!

Kafadanbacaklılar familyasının ahtapot, kalamar gibi üyelerini yakından tanıyoruz. Ama ailenin bir üyesi var ki bilim insanlarına göre zekayı anlamanın sırrını onlar saklıyor. Mürekkep balıklarının büyüleyici dünyasına hoş geldiniz...

22.07.2021Dünya
Taha Akgül: Altın için güreşeceğim ama gerçekten zor bir olimpiyat olacak...

Taha Akgül: "Altın için güreşeceğim ama gerçekten zor bir olimpiyat olacak..."

Avrupa, Dünya ve olimpiyat şampiyonu Taha Akgül, Demirören Haber Ajansı'na (DHA) özel röportaj verdi.

21.07.2021Tokyo2020
İnsan, karakter ve irade -2

İnsan, karakter ve irade -2  

Bilgiye ulaşmanın her geçen gün biraz daha kolaylaştığı çağımızda insanlar arasındaki farkın bilgileri ile iradeleri arasındaki bağlantıdan kaynaklandığını söyleyebiliriz. Çünkü sınırsız bilgi ve iletişim olanakları bireyi çıkmaza sürükler, birey doğru olanı seçmek konusunda da çoğu zaman kişilerin yahut grupların etkisi altında kalır.     

19.07.2021Eğitim
Enneagram nedir ve kullanım alanları nelerdir Enneagram kişilik testi neden yapılır

Enneagram nedir ve kullanım alanları nelerdir? Enneagram kişilik testi neden yapılır

Enneagram kelimesinin kökeni Yunancadır. Fakat bu kelime İngilizceden çevrilmiştir. Kelimede yer alan enne sözcüğü Yunanca dokuz demektir. Yine kelimede yer alan agram sözcüğü ise kişilik demektir. Bu iki hecenin birleşiminden meydana gelen sözcüğün anlamı bu şekilde dokuz kişilik tipi manasında kullanılmaktadır. Kavram insanı bir bütün olarak ele almaktadır. İnsanın benliğinin haritasını çıkarmaktadır. Enneagram nedir, kullanım alanları nelerdir, Enneagram kişilik testi neden yapılır detayları ile derledik.

19.07.2021Araştırma
En başarılı motivasyonel kadın konuşmacılar arasına girmeyi başardım

En başarılı motivasyonel kadın konuşmacılar arasına girmeyi başardım

Hale Caneroğlu, 5 yıl boyunca “Avrupa Yakası”nda ‘Yaprak’ karakterini canlandırdı. Şarkıcılık da yapan Caneroğlu, bir gecede eğlence sektörünü bırakmaya karar verdi ve kendine farklı bir yol çizdi. Kişisel gelişim uzmanı ve motivasyonel konuşmacı olan Hande Caneroğlu, yeni hayatını anlattı.

18.07.2021Magazin
Demir Kadın Neslican Tay kimdir İşte kanserle mücadelesiyle ilham olan Neslican Tayın hayat hikayesi

Demir Kadın "Neslican Tay" kimdir? İşte kanserle mücadelesiyle ilham olan Neslican Tay'ın hayat hikayesi

Neslican Tay’ın hayat hikayesi bir beyaz perde projesiyle yeniden gündeme geldi. 'Demir Kadın Neslican', Neslican Tay'ın kanser teşhisi ile başlayan zorlu tedavi sürecini, süreç boyunca ailesinden, çevresinden ve sosyal medya üzerinden kendisine gelen güçlü desteği, hayalleriyle sıkı sıkıya bağlandığı ilham dolu yaşamını konu alacak. Peki, Demir Kadın "Neslican Tay" kimdir? İşte kanserle mücadelesiyle ilham olan Neslican Tay'ın hayat hikayesi

16.07.2021Magazin
Sosyal bilimler nedir ve hangi konularla ilgilenir Sosyal bilimler çalışmaları ve örnekleri

Sosyal bilimler nedir ve hangi konularla ilgilenir? Sosyal bilimler çalışmaları ve örnekleri

İnsan ve insan çevresiyle ilişkilerini ilgilendiren sosyal bilimler içerisinde toplum bilimleri ve toplumsal bilimleri kapsamaktadır. Sosyal bilimler kapsamında insanın geçmişi ile ilgilenen tarih, insanın yaşadığı çevreyle ilgili bilgileri araştıran coğrafya, insanın yaşadığı toplumla ilişkisini ve toplumun özelliklerini inceleyen sosyoloji bilimleri ve bunların alt birimleri olan bölümleri kapsamaktadır. Sosyal bilimler nedir ve hangi konularla ilgilenir? Sosyal bilimler çalışmaları ve örnekleri hakkında tüm bilgileri sizler için derledik.

15.07.2021Araştırma
Psikomotor nedir ve özellikleri nelerdir Psikomotor gelişim, öğrenme, davranış ve beceri hakkında bilgiler

Psikomotor nedir ve özellikleri nelerdir? Psikomotor gelişim, öğrenme, davranış ve beceri hakkında bilgiler

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bile her yıl 5 yaşından küçük 200 milyondan fazla erkek ve kız çocuğunun maksimum bilişsel ve sosyal gelişimlerini gerçekleştiremedikleri konusunda uyarmaktadır. Harvard Üniversitesi Gelişmekte Olan Çocuk Merkezi'ne göre, erken çocukluk döneminde her saniye bir milyondan fazla yeni sinirsel bağlantı kuruluyor. Psikomotor yetenek gelişimi oldukça önemlidir. Peki, Psikomotor nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

15.07.2021Araştırma
Rüyada Uçurum Görmek Ne Anlama Gelir Rüyada Uçurumdan Düşmek Ve Atlamak Anlamı

Rüyada Uçurum Görmek Ne Anlama Gelir? Rüyada Uçurumdan Düşmek Ve Atlamak Anlamı

Rüyalara yönelik popüler bir yaklaşım, onları sabit bir sembol sözlüğü yardımıyla yorumlamaktır. Bu sayede bize ne gibi bir mesaj ya da işaret verdiğini anlamamıza yardımcı olur. Peki, rüyada uçurum görmek ve diğer türevleri ne anlama gelmektedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.07.2021Mahmure
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi 97 sözleşmeli personel alımı yapacak İşte, şartlar ve detaylar

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi 97 sözleşmeli personel alımı yapacak! İşte, şartlar ve detaylar

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi 97 personel alımı için başvuruları kabul ediyor. Ebe, hemşire, sağlık teknikeri, büro personeli gibi unvanlarda istihdam sağlayacak olan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi detayları yayımladı. İşte, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi 97 sözleşmeli personel alımı başvuru şartları

13.07.2021Gündem
Beykoz’da 3 yeni program

Beykoz’da 3 yeni program

Beykoz Üniversitesi, yeni döneme üç yeni programla başlayacak. Lisans düzeyinde ‘Endüstri Mühendisliği’ ve ‘Psikoloji’ alanlarında İngilizce açılacak programlar yanında önlisans düzeyine de ‘E-Ticaret ve Pazarlama’ programı eklendi.

13.07.2021Eğitim
Tedavi için yüzmeye başladı, olimpiyatlarda yarışıyor

Tedavi için yüzmeye başladı, olimpiyatlarda yarışıyor!

Pandemi nedeniyle ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyatları, 23 Temmuz - 8 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek. Dünyanın yakından takip edeceği olimpiyatlarda boy gösterecek sporculardan biri de tedavi için yüzmeye başlayan Elif İldem.

13.07.2021Tokyo2020
Paylaş Benimle programının sunucusu Gökhan Çınar kimdir

Paylaş Benimle programının sunucusu Gökhan Çınar kimdir?

YouTube’da Katarsis adlı kanalında yaptığı sohbetlerle dikkat üzerine çeken Uzman Psikolog Gökhan Çınar, Tv8 ekranlarında yeni bir programın sunuculuğunu üstleniyor. Uzman Psikolog Gökhan Çınar'ın ekranın önünde olacağı "Paylaş Benimle" adlı programda ilginç hayat hikâyeleri aracılığıyla insanlığın ortak yanları vurgulanmaya çalışılacak. Peki, Paylaş Benimle programının sunucusu Gökhan Çınar kimdir?

12.07.2021Televizyon
Bozcaadada rüzgâr ayarlı yaşam

Bozcaada'da rüzgâr ayarlı yaşam

Bozcaada, mitolojideki adıyla Tenedos... Tenes’in oğlu Tenedos’un yurdu… Türkiye’nin köyü olmayan tek ilçesi. İrili ufaklı birçok koya sahip olmasıyla her rüzgârda denize girilecek kuytu bir yer bulmaya olanak sağlıyor. Adayı, pandemi nedeniyle yazı da kışı da burada geçiren yazar, psikoterapist Tuğçe Isıyel’in rehberliğinde gezelim…

11.07.2021Seyahat
Organizasyon Nedir, Basamakları Nelerdir Organizasyon Şeması Nasıl Oluşturulur

Organizasyon Nedir, Basamakları Nelerdir? Organizasyon Şeması Nasıl Oluşturulur?

Organizasyon kelimesinin kökeni Fransızca sözcük olan ''organiser'' fiilinden alıntıdır. Organiser sözcüğü bir yüklem niteliğindedir. Yani yapılan bir eylemi belirtmektedir. Türkçe karşılığı ise parçaları birleştirerek işleyen bir mekanizma kurmak ve örgütlemek anlamlarını ifade etmektedir. Bu anlam dilimizde organizasyon sözcüğüyle kullanılmaktadır. Sizler için organizasyon nedir, basamakları nelerdir, organizasyon şeması nasıl oluşturulur detayları ile derledik.

8.07.2021Araştırma
Üniversiteden yapay zeka ve girişimcilik dersleri

Üniversiteden yapay zeka ve girişimcilik dersleri

MEF Üniversitesi, bugünün ve geleceğin en önemli iki konusu olan  yapay zeka ve girişimcilik alanlarında her bölümün öğrencisi tarafından alınabilecek iki ayrı yandal açtı. “Veri Bilimi&Yapay Zeka” ve “Girişimcilik” yandallarının müfredatı yurt içinde ve yurt dışında disiplinlerarası çalışan 15 akademisyen ve uzmandan oluşan bir kurul ile belirlendi.  2021-2022 akademik yılı içinde başlayacak yandallar, online olarak alınabilme imkanı da mevcut.

8.07.2021Eğitim
Yan etkilerden çekindi, aşı olmadı...  Kızımı bu kadar genç kaybedeceğimi düşünmezdim

Yan etkilerden çekindi, aşı olmadı... 'Kızımı bu kadar genç kaybedeceğimi düşünmezdim'

SARS-CoV-2 virüsünün Hindistan'da ortaya çıkan varyantı Delta, Türkiye ve dünyada özellikle aşılanmamış kişiler arasında endişe verici bir hızla yayılmaya devam ediyor. Birazdan okuyacaklarınız da Delta nedeniyle hayatını kaybeden 45 yaşında bir annenin yürekleri burkan hikayesi...

8.07.2021Dünya
Ayşe Yüksel, Survivor 2021de neler yaşadığını anlattı

Ayşe Yüksel, Survivor 2021'de neler yaşadığını anlattı

Survivor 2021 geride kaldı. Yarışmada 3. olan Ayşe Yüksel hurriyet.com.tr'de Ferit Ömeroğlu'nun konuğu oldu. Ada'da yaşananlarla ilgili itiraflarda bulunan Yüksel, en cömert kimdi sorusuna, "son zamanlarda doriş ile poyrişim sağolsunlar bana çok cömert davrandılar. Bütün iyi özellikleri söyleyebileceğim tek iki kişi var" dedi. İşte o anlar...

8.07.2021Magazin
Ergin Ataman YouTube kanalında Bakan Kasapoğluna konuk oldu

Ergin Ataman YouTube kanalında Bakan Kasapoğlu'na konuk oldu

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu'nun moderatörlüğünü yaptığı ve Türkiye'nin önde gelen spor insanlarının ağırlandığı YouTube kanalına Anadolu Efes Başantrenörü Ergin Ataman konuk oldu.

7.07.2021Basketbol
Saç dökülmesine ne iyi gelir, neden olur ve nasıl önlenir Erkeklerde ve kadınlarda saç dökülmesine iyi gelen yağlar, vitaminler ve besinler

Saç dökülmesine ne iyi gelir, neden olur ve nasıl önlenir? Erkeklerde ve kadınlarda saç dökülmesine iyi gelen yağlar, vitaminler ve besinler

Kadınlarda ve erkeklerde saç dökülmesi çoğu zaman can sıkıcı boyutlara erişebilmektedir. Saç dökülmesi sorunlarıyla karşılaşılmasının ardında yatan nedenleri öğrenmek için öncelikle bir uzmana danışılması gerekirken, evde bazı bitkisel ve doğal çözümlerle de saç dökülmesi önlenebilir. Peki, saç dökülmesine ne iyi gelir? İşte, kadınlarda ve erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri ve saç dökülmesine iyi gelen yağlar, vitaminler ve besinler.

7.07.2021Sağlık
Yaz tatili için öğrencilere telafi rehberi

Yaz tatili için öğrencilere telafi rehberi

Pandeminin gölgesinde eğitim-öğretim yıllarını tamamlayan okullar yaz tatiline girdi. Bazen yüz yüze bazen uzaktan eğitim gören öğrenciler karneleri aldı. Uzmanlar ise “Bu yaz öğrenciler için çok önemli” diyerek bir buçuk yılı evde geçiren öğrencileri uyarıyor. Peki tatilin en verimli şekilde geçmesi için neler yapmalı? Bu yazı nasıl değerlendirmeli? İşte uzman yorumları:

7.07.2021Eğitim
Hayatın Anlamı Nedir Hayatın Anlamını Anlatan Kitaplar..

Hayatın Anlamı Nedir? Hayatın Anlamını Anlatan Kitaplar..

Hayatın anlamı kelime öbeği Arapça dilinden canlı olmak, yaşamak ve yaşam sözcüklerinden gelmektedir. Arapçada yaşam sözcüğünden türemiştir ve alıntı şeklindedir. Canlıydı ya da yaşardı eyleminin mastar halidir. Sizlere her insan için özel anlamı olan hayatın anlamı nedir ve hayatın anlamını anlatan kitaplar konularına dair detayları derledik.

6.07.2021Araştırma
Rizespor kaptanı Selim Ay: Kimseye kolay puan vermeyeceğiz...

Rizespor kaptanı Selim Ay: "Kimseye kolay puan vermeyeceğiz..."

Süper Lig ekibi Çaykur Rizespor'da bu sezon kaptanlık görevini de üstlenecek tecrübeli defans oyuncusu Selim Ay, yeni sezon hazırlıkları ve hedefleri hakkında Demirören Haber Ajansı'na (DHA) özel açıklamalarda bulundu.

5.07.2021Futbol
Soğuk algınlığına ne iyi gelir ve nasıl geçer Evde soğuk algınlığını doğal ve bitkisel yollarla hızlı ne giderir

Soğuk algınlığına ne iyi gelir ve nasıl geçer? Evde soğuk algınlığını doğal ve bitkisel yollarla hızlı ne giderir?

Soğuk algınlığı, üst solunum yollarında ortaya çıkan viral bir enfeksiyon. Genellikle kış aylarında ortaya çıkan soğuk algınlığı, burun tıkanıklığı, halsizlik, öksürük gibi belirtilerle kendisini gösteriyor. Bazı kişilerde hafif C, E vitamini içeren meyveler ve kalsiyum destekli bazı takviye besinler hastalığı olumlu yönde etkiliyor. Bu nedenle soğuk algınlığına iyi gelen bitkisel çaylar ve yiyecekler sayesinde doğal yollarla evde çözüm bulunabilir. Peki soğuk algınlığı nasıl geçer? Evde soğuk algınlığına ne iyi gelir? İşte evde soğuk algınlığını doğal ve bitkisel yollar...

4.07.2021Sağlık
Babası tarafından istismar edildi Oyuncu Melisa Döngelin müthiş mücadelesi...

Babası tarafından istismar edildi! Oyuncu Melisa Döngel'in müthiş mücadelesi...

‘Bizim Hikâye’, ‘Sen Çal Kapımı’, ‘Elif’ gibi popüler dizilerde rol alan Melisa Döngel’in babası tarafından istismar edildiği ortaya çıktı. Yaşanan bu olayı atlatabilmek için birkaç yıl önce psikolojik tedavi gören oyuncu, şimdi de kardeşinin velayeti için cezaevindeki babasıyla mahkemelik oldu.

4.07.2021Magazin
Gribe ne iyi gelir ve nasıl geçer Evde gribi bitkisel ve doğal yollarla hemen ne giderir

Gribe ne iyi gelir ve nasıl geçer? Evde gribi bitkisel ve doğal yollarla hemen ne giderir?

Sıcaklığın azaldığı dönemlerde grip vakaları da artıyor. Özellikle yaşlılarda ve altta yatan kronik hastalığı olanlarda ciddi sonuçlar doğurabilen grip, ciddiye alınması gereken bir sağlık problemi olarak dikkat çekiyor. Ayrıca griple birlikte baş ağrısı, kas ağrısı, burun tıkanıklığı ve öksürük de görülebiliyor. Gribe iyi gelen bitkisel içecek ve yiyecekler yardımıyla doğal yollarla evde çözüm bulunabilir. Peki grip nasıl geçer? Evde gribe ne iyi gelir? İşte gribi hemen kesen öneriler...

2.07.2021Sağlık
LGS sonuçlarını okuma kılavuzu

LGS sonuçlarını okuma kılavuzu

2021 Liselere Giriş Sınavı (LGS) sonuçları 30 Haziran’da açıklanıyor. Sonuçlar açıklanır açıklanmaz velilerin ve öğrencilerin sonuç ekranındaki bilgilerin nasıl değerlendirileceğini Eğitim Uzmanı Salim Ünsal ile konuştuk. Ünsal, bir sonuç ekranını 6 bölgeye ayırarak incelememiz gerektiğini belirtiyor.

30.06.2021Eğitim
Son dakika: Çelikten Kılıçdaroğluna Katar tepkisi Bu haber yalandır

Son dakika: Çelik'ten Kılıçdaroğlu'na Katar tepkisi! 'Bu haber yalandır'

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti MYK toplantısı sürerken açıklamalarda bulundu. Çelik, Katar'dan gelen öğrencilerin sınavsız bir şekilde tıp eğitimi alacağı iddialarıyla ilgili olarak CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na tepki göstererek, "CHP'de özür dileyebilen, özgüvenli kimseler vardı. Daha demokrat kimseler olabiliyordu. Fakat bir şey söyleniyor, yalan olduğu ortaya koyuluyor, hiçbir şey olmamış gibi devam ediliyor. Bu haber yalan bir haberdir" ifadelerini kullandı

28.06.2021Gündem
Koç Üniversitesi’nden mezuniyet töreni

Koç Üniversitesi’nden mezuniyet töreni

Koç Üniversitesi lisans ve lisansüstü eğitimini başarıyla tamamlayan 2020 ve 2021 sınıflarından 2328 öğrenci, 26 Haziran'da canlı olarak düzenlenen, 26 ve 27’inci mezuniyet töreniyle mezun oldu.

28.06.2021Eğitim
Öğrencilerin temel psikolojik ihtiyaçların karşılanması

Öğrencilerin temel psikolojik ihtiyaçların karşılanması

Tüm dünyayı etkisi altına alan küresel salgın, bedensel olduğu kadar ruhsal ve toplumsal bir kriz durumuna dönüştü. Salgın süreci fizyolojik, psikolojik, toplumsal/sosyal ve duygusal anlamda her yaştaki birey için yaşamı zorlaştıran ve ruh sağlığını tehdit eden olağanüstü bir durum. Okul psikolojik danışmanları salgın sürecinde çocuklara ve ailelerine destek olmak amacıyla gerek salgının psikolojik etkilerini azaltmak ve çocukların kendini toparlama gücünü artırmak amacıyla çevrim içi çalışmalarla gerekse normalleşme sürecinde çocukların okula uyum sağlamalarında büyük bir fedakârlık örneği sergilediler.

28.06.2021Eğitim
AYT hakkında uzman görüşleri

AYT hakkında uzman görüşleri

Cumartesi günü TYT ile başlayan YKS maratonu Pazar, AYT ile devam etti. Aynı gün adayların YDT’ye girmesiyle üniversite sınavları sona erdi. AYT sorularını eğitimciler ve uzmanlar şöyle değerlendirdi.

27.06.2021Eğitim
Gloria Estefan: Bu dünyaya insanlara  hizmet etmeye geldim

Gloria Estefan: Bu dünyaya insanlara hizmet etmeye geldim

Gloria Estefan’ın Jada Pinkett Smith’ten devraldığı “Red Table Talk” (Kırmızı Masa Sohbeti) programının yeni sezonu sonbaharda seyirciyle buluşacak. Grammy ödüllü yıldızın, müzisyen kızı Emily Estefan ve televizyon programcısı yeğeni Lili Estefan’la birlikte sunduğu “Red Table Talk: Estefans”, Facebook Watch’ta yayınlanacak. Gloria Estefan’la hem programın detaylarını hem de Emilio Estefan’la 42 yıldır sürdürdüğü mutlu evliliğin sırlarını konuştuk.

27.06.2021Magazin
‘Ekran yorgunluğu’ hayat yorgunluğuna dönmesin

‘Ekran yorgunluğu’ hayat yorgunluğuna dönmesin

Telefon ekranına bakma süreniz günden güne artıyor mu? Ya da WhatsApp bildirim sesleri artık sizi çıldırtıyor mu? Gözleriniz bulanık mı görmeye başladı? Kendinizi tükenmiş ve yorgun hissediyorsanız uzmanların uyarılarına kulak verin: “Araştırmalar sosyal medyayı sık kullananların kaygı problemlerini daha sık yaşadığını gösteriyor. Belki cihazlara değil, uygulamalara sınır koymalısınız.”

27.06.2021Hürriyet Pazar
Bugünü unutun, yarına odaklanın

Bugünü unutun, yarına odaklanın

Bugün YKS maratonunun ilk sınavı TYT yapılıyor, ancak AYT ve YDT sınavları için heyecan devam ediyor. İki sınav arasında geçecek 21 saat 45 dakika ise kritik. Uzmanlar, TYT’den çıkan adayları cevaplara takılmamaları konusunda uyarıyor. İşte eğitim danışmanlarının önerileri:

26.06.2021Eğitim
YKS puan hesaplama 2021: YKS puanı (TYT, AYT, YDT) nasıl hesaplanır..  Puan ve sıralama hesaplama

YKS puan hesaplama 2021: YKS puanı (TYT, AYT, YDT) nasıl hesaplanır?.. Puan ve sıralama hesaplama

YKS puan hesaplama işlemi, 2021 yılında üniversiteye girebilmek için ter döken adayların odağında yer alacak. Sınavda işaretledikleri sorulardan elde edecekleri puanı öğrenmek isteyen öğrenciler, YKS puan hesaplama 2021 ekranına ulaşacak. Peki, YKS puan hesaplama 2021 nasıl yapılır? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

25.06.2021Gündem
Turkovac’ın kahramanı ilk kez Hürriyet’e konuştu: Virüs tanıdıktı

Turkovac’ın kahramanı ilk kez Hürriyet’e konuştu: Virüs tanıdıktı

Türkiye aşı üretiminde önemli bir aşamaya geldi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kayseri Erciyes Üniversitesi’nin geliştirdiği aşı adayının adını ‘Turkovac’ olarak duyurdu. Turkovac’ın faz 3 çalışmaları da başladı. Bugüne kadarki 2 aşamayı büyük bir başarıyla geçen Turkovac’ı geliştiren Prof. Dr. Aykut Özdarendeli ilk kez Hürriyet’e konuştu: “Doktora sonrası ABD’de üç yıl koronavirüs üzerinde çalışmıştım. Pandemi çıkınca en azından tanıdık bir virüs, bunu yenebiliriz diye düşündüm.”

24.06.2021Gündem

Yazar Sonuçları

Geniş aile kültürümüz önemli çözümler sunuyor

Toplumumuz için çok kıymetli olan günleri yaşıyoruz. Paylaşmanın, ortak duygularda buluşmanın, bir arada olmanın kıymetini anladığımız özel günlerde bir araya gelmek, kuşakların buluşması çok değerli. Aile büyüklerinin genç kuşaklara tecrübelerini aktarması her iki taraf için de hem anlamlı hem de çok yararlı. Çocuğun gelişiminde sosyal öğrenmenin pek çok yararı olduğu anlaşıldı. Asırlardır devam eden geniş aile kültürümüz çocuğun gelişiminde önemli çözümler sunuyor.

30.07.2021

Neyi biriktirdiğinize veya sakladığınıza dikkat edin

İskender Savaşır’ın terapistler ve psikoterapi için önerdiği hassasiyeti konumuz bağlamında bize yol gösterici olması adına kişisel yaşamlarımızda da dikkate alabiliriz.

26.07.2021

Takıntısını bir de siz büyütmeyin

Araştırmalar her 20 çocuktan 1’inin takıntılı olduğunu gösteriyor. Bilimsel adı ‘obsesif kompülsif bozukluk’ olan bu durumun kalıcı hale gelmesinin sebeplerinden biri anne-babaların çocuklara takıntılarıyla ilgili çok sert tepkiler vermesi. Uzmanlar “Teşhisi siz koymayın” diyor.

24.07.2021

İTO’dan prestijli bir eser

Osmanlı Arşiv Kayıtlarında Gürcistan ve Gürcüler adlı geniş araştırma kitabı İstanbul Ticaret Odası Kültür ve Sanat Yayınları etiketiyle geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Alanında bir ilk olma özelliği taşıyan araştırma, Mümin Yıldıztaş tarafından hazırlandı.

14.07.2021

Hatalarımız, büyümenin bir parçası

Hayatın bir kullanma kılavuzu yok. Hayatta hata yapmak diye bir şey var. Hepimiz hatalar yapabiliriz. Önemli olan o hatalardan ders çıkarmayı öğrenmek. Hatalarımız büyümenin bir parçasıdır. Hatalarımızla büyümek çok değerlidir. Bunların kıymetini anlamalıyız.

5.07.2021

Bu dünyaya insanlara hizmet etmeye geldim

Gloria Estefan’ın Jada Pinkett Smith’ten devraldığı “Red Table Talk” (Kırmızı Masa Sohbeti) programının yeni sezonu sonbaharda seyirciyle buluşacak. Grammy ödüllü yıldızın, müzisyen kızı Emily Estefan ve televizyon programcısı yeğeni Lili Estefan’la birlikte sunduğu “Red Table Talk: Estefans”, Facebook Watch’ta yayınlanacak. Gloria Estefan’la hem programın detaylarını hem de Emilio Estefan’la 42 yıldır sürdürdüğü mutlu evliliğin sırlarını konuştuk.

27.06.2021