MENÜ

Psikoloji

Psikoloji ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Psikoloji haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 8.203 Psikoloji haberi bulunmuştur.

Psikoloji, insan davranışları ve zihinsel süreçleri ile birlikte bunların altında yatan nedenleri inceleyen ve araştıran bilim dalıdır. Psikoloji diğer bilimlere kıyasla çok daha kısa bir geçmişe sahiptir. Bu kısa süre içinde psikoloji değişik biçimlerde tanımlanmıştır. İlk tanım insan zihninin yapısının incelenmesi biçimindeydi. İnsan zihnini gözleyebilmenin olanaksızlığı karşısında psikologlar, psikolojiyi "gözlenebilen davranışların bilimsel incelemesi" biçiminde tanımlamışlardır. İnsan zihninin davranış üzerindeki etkisini kabul etmeyen bu yaklaşıma, psikoloji içinde tepki oluşmaya başlamış, bellek süreçleri ve düşünme gibi zihinsel işlevleri inceleyen bilişsel psikoloji ortaya çıkmıştır.

Psikoloji Haberleri

Sosyal medya ‘yaşamın sahte vitrini’ olabiliyor

Sosyal medya ‘yaşamın sahte vitrini’ olabiliyor

Araştırmalar sosyal medyayı bilinçsizce kullanan bireylerin özgüvenlerinin olumsuz yönde etkilendiğini gösteriyor. Sosyal medya kullanma alışkanlığının artması nedeniyle gençler “ hayat ile ilgili bir şeyleri kaçırma” tehlikesi ile karşı kaşıya kalıyor. Uzman Danışman Psikolog Ani Eryorulmaz, sosyal medyada geçirilen zaman uzadıkça bireylerin yalnızlık, kaygı, depresyon ve kıskançlık seviyelerinin arttığına dikkat çekiyor.

13.08.2020İlişkiler
Albert Riera: Fatih Terim bir okul gibi...

Albert Riera: "Fatih Terim bir okul gibi..."

Galatasaray Futbol Takımı'nda yardımcı antrenörlüğe getirilen Albert Riera, sarı-kırmızılı ekibe faydalı olacağına inandığını söyledi.

13.08.2020Futbol
Üniversite adayları hayal kırıklığına uğramamak için gerçekçi olmalı

Üniversite adayları hayal kırıklığına uğramamak için gerçekçi olmalı

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sefa Bulut, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2020-YKS) kapsamında tercih yapacak üniversite adaylarına, puanları ve ilgi alanlarına göre tercih yapmaları gerektiğini belirterek, hedeflerini yüksek tutmaları ama hayal kırıklığına uğramamak için de tercih yaparken gerçekçi olmaları uyarısında bulundu.

13.08.2020Eğitim
Beyin avcılarından adaylara öneriler: Yeteneklerinizi keşfedin iç sesinizi dinleyin

Beyin avcılarından adaylara öneriler: Yeteneklerinizi keşfedin iç sesinizi dinleyin

Tercih dönemi zorlu bir süreç. Adaylar sevdikleri alanı mı yoksa kolayca iş bulabilecekleri bir bölümü mü tercih edecek? İş başvurularında üniversite mi bölüm mü önemli? Okurken gelecekteki kariyeri için neler yapılmalı? İşverenler yeni mezunlarda hangi özellikler arıyor? İş dünyasıyla başarılı çalışanları buluşturan ‘head hunter’lara bu soruları sorduk. Beyin avcıları hem tercihte rehber olacak önerilerde bulundu hem de üniversite yaşamı boyunca kişisel gelişim için yapılması gerekenleri ve iş görüşmelerine yönelik ipuçları verdi.

12.08.2020Eğitim
Masabaşı istemiyorsanız bu meslekler tam size göre

Masabaşı istemiyorsanız bu meslekler tam size göre

Gelecek hedeflerini kişiliğinin getirdiği özelliklere göre belirlemek ve eğitim kariyerini bu doğrultuda planlamak isteyen adaylar, mutlu bir yaşam için kendilerine en uygun meslek seçimini yapmaya hazırlanıyorlar. “Ben masabaşı işi istemiyorum” diyenler için, dört duvarın dışında sahada yapılan meslekleri araştırdık. Pilotluk, kaptanlık, gazetecilik, mühendislik, arkeologluk gibi bazı iş alanlarının keyifli ve zor yönlerini bu işleri yıllardır meslek edinenler anlatıyor.

11.08.2020Eğitim
Kızım ve ben öldürülmeden bir an önce dava açılsın demişti Cinsel istismarla suçlanan üvey babaya dava

'Kızım ve ben öldürülmeden bir an önce dava açılsın' demişti! Cinsel istismarla suçlanan üvey babaya dava

Aksaray'da A.S.'nin (33) 10 ay önce kendisine şiddet uyguladığı, ilk eşinden olan 14 yaşındaki kızına da cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla şikayetçi olduğu eşi C.E.S. hakkında zincirleme olarak 'çocuğa cinsel istismar' suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. A.S. sığınma evinden avukatına gönderdiği videoda, "Kızım ve ben öldürülmeden bir an önce davanın açılmasını istiyorum" diyerek yardım istemişti.

11.08.2020Gündem
2020-YKS’de tercihin püf noktaları

2020-YKS’de tercihin püf noktaları

Tercih yapılırken istek sırası önemli. Adayların ilgi alanına göre en çok istediği bölümlerden başlayarak tercih yapması daha sağlıklı olur. Açıkta kalmamak adına istenilmeyen bölümler tercih listesine alınmamalı.

10.08.2020Eğitim
25 yaşında robot psikoloğu oldu

25 yaşında robot psikoloğu oldu

İnsan-robot etkileşimini ve robot-robot etkileşimini inceleyen robot psikoloji, geleceğin mesleklerinden. Bu alanda çalışan 25 yaşındaki Ecem Tuğlan, NASA tarafından dünyanın sayılı robopsikologlarından biri olarak gösterildi. 2016’da yazdığı ve NASA’ya gönderdiği ‘Androidler elektrikli deja-vu yaşarlar mı?’ başlıklı makalesi ile bu başarıyı elde eden Tuğlan, bilim dünyasına özel bir sosyal medya platformu kurmak için de çalışıyor.

9.08.2020Ekonomi
Üniversitelerde ‘yüz yüze’ tanıtım günleri

Üniversitelerde ‘yüz yüze’ tanıtım günleri

Üniversite tercih maratonu başladı. Süreç 14 Ağustos’a kadar devam edecek. Adaylar ve aileleri tercihler öncesi daha sağlıklı karar verebilmek için üniversiteleri ziyaret edip bilgi alıyor. Uygulamaları yerinde görmek için İstanbul’daki üniversiteleri veliler ve öğrenci adaylarıyla dolaştık.

7.08.2020Eğitim
Açıköğretim psikoloji bölümü kaldırıldı mı Psikoloji lisans programları YKS tercih kılavuzundan çıkarıldı

Açıköğretim psikoloji bölümü kaldırıldı mı? Psikoloji lisans programları YKS tercih kılavuzundan çıkarıldı

Açıköğretim psikoloji bölümü kapandı mı? sorusu, YKS tercih kılavuzundan çıkarılmasıyla gündeme geldi. İletişim Başkanı Altun, 'Cumhurbaşkanımız, 'açıköğretim psikoloji lisans programlarının kapatılmasının daha yararlı olacağı' yönündeki görüşünü Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına bildirmiştir." ifadesini kullandı.Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuya ilişkin görüşünü YÖK'e bildirmesinin ardından bugün başlayan tercih süreci öncesi açıköğretim psikoloji lisans programları, YKS tercih kılavuzundan çıkarıldı.

6.08.2020Eğitim
Açıköğretimde psikoloji YKS Kılavuzundan çıkarıldı

Açıköğretimde psikoloji YKS Kılavuzu'ndan çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Açıköğretim psikoloji lisans programlarının kapatılmasının daha yararlı olacağı" yönündeki görüşünü YÖK Başkanlığına bildirmesinin ardından, ilgili programlar YKS tercih kılavuzundan çıkarıldı.

6.08.2020Eğitim
Cumhurbaşkanı açıköğretimde psikoloji lisans programlarının kapatılmasını önerdi

Cumhurbaşkanı açıköğretimde psikoloji lisans programlarının kapatılmasını önerdi

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu'nun raporu doğrultusunda 'açıköğretim psikoloji lisans programlarının kapatılmasının daha yararlı olacağı' yönündeki görüşünü YÖK'e bildirdiğini duyurdu.

6.08.2020Eğitim
Son dakika... Merakla beklenen rapor sunuldu Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşünü YÖKe bildirdi

Son dakika... Merakla beklenen rapor sunuldu! Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşünü YÖK'e bildirdi

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu'nun raporu doğrultusunda “açıköğretim psikoloji lisans programlarının kapatılmasının daha yararlı olacağı” yönündeki görüşünü YÖK'e bildirdiğini duyurdu.

6.08.2020Gündem
Erdoğan: Açıköğretimde psikoloji programı kapatılsın

Erdoğan: Açıköğretimde psikoloji programı kapatılsın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu’nun sunduğu raporun ardından, tartışmalara neden olan, açıköğretim üniversitelerindeki psikoloji lisans programlarının kapatılması yönünde YÖK’e görüş bildirdi.

6.08.2020Gündem
Açık psikoloji eğitiminde kararı Erdoğan açıklayacak

Açık psikoloji eğitiminde kararı Erdoğan açıklayacak

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, açıköğretim psikoloji lisans eğitiminin açılması üzerine başlayan tartışmalar üzerine geçtiğimiz hafta uzmanlarla görüşerek Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu’na konuyu inceleme talimatı vermişti.

5.08.2020Gündem
Merakla beklenen rapor Cumhurbaşkanı Erdoğana sunuldu

Merakla beklenen rapor Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunuldu

Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu, açıköğretim psikoloji lisans programları hakkındaki görüş ve değerlendirmelerini içeren ön raporunu tamamlayarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sundu.

4.08.2020Gündem
Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu toplanıyor

Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu toplanıyor

Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu, bugün toplanıyor. Kurumdan yapılan açıklamada psikoloji eğitimi hakkında rapor hazırlama çalışmalarına başlanacak.

4.08.2020Eğitim
Tercihleri yaparken bu detaylara dikkat

Tercihleri yaparken bu detaylara dikkat

2020 kılavuzu uzun bekleyişin ardından yayımlandı. Kılavuzla birlikte tercih takvimi de belli oldu. Sonuçların 27 Temmuz’da açıklanmasının ardından 6-14 Ağustos’ta tercihler yapılacak. Bu yıl devlet üniversitelerinde çok önemli bir kontenjan değişimi olmazken, vakıf üniversitelerinde az da olsa artış oldu. Eğitim uzmanı Salim Ünsal, kılavuzdaki değişiklikleri inceledi ve şu önemli ayrıntıları paylaştı:

4.08.2020Eğitim
Bu tercih sizin tercihiniz

Bu tercih sizin tercihiniz

Pandeminin gölgesinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları açıklandı ve yine bir tercih döneminin hararetli günlerine merhaba dedik. Şimdi bazı evlerde sevinç bazı evlerde ise hüzün yaşanıyor. Gelen sonuçları memnuniyetle karşılayanlar olduğu gibi “Ah keşke biraz daha çalışsaydım da daha iyi bir sıralama elde etseydim” diyenler de olmuyor değil. Keyifsiz sonuçları yaşanan olumsuzluklara bağlamak da biraz âdettendir. Adaylar bu yıl haksız da sayılmaz.

3.08.2020Eğitim
Erdoğandan uzaktan psikoloji talimatı

Erdoğan'dan uzaktan psikoloji talimatı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kamuoyunda tartışmalara neden olan açıköğretim psikoloji eğitimi için devreye girdi. Konunun uzmanlarıyla görüşen Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Eğitim Öğretim Politikaları Kurulu’na konuyla ilgili rapor hazırlaması için talimat verdi.

3.08.2020Gündem
Son dakika haberler... İletişim Başkanı Altun duyurdu: Cumhurbaşkanı Erdoğandan önemli talimat

Son dakika haberler... İletişim Başkanı Altun duyurdu: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli talimat

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıköğretim konusu dahil olmak üzere psikoloji eğitimi hakkında ivedi bir rapor hazırlamaları için Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu'na talimat verdiğini bildirdi.

2.08.2020Gündem
Psişik ne demek Psişik nedir Psişik TDK kelime anlamı

Psişik ne demek? Psişik nedir? Psişik TDK kelime anlamı

Az çok psişik kelimesinin ne anlama geldiği konusunda birçok kişi bilgi sahibidir. Ancak tam olarak hangi anlam ile karşılık bulduğuna dair birçok insan tam bilgiye sahip değildir. Peki, psişik ne demek? Psişik nedir? Psişik TDK kelime anlamına ait bilgileri derledik.

1.08.2020Sözlük
Normatif ne demek Normatif nedir Normatif TDK kelime anlamı

Normatif ne demek? Normatif nedir? Normatif TDK kelime anlamı

Normatifin kelime anlamı, düzgüsel demektir. Normatiflik, bilimsel alanda kendine pek çok kullanım alanı buluyor. Normatiflik kısaca, ideal ve optimum olarak adlandırılır. Aynı zamanda kişi bazında düşünüldüğü zaman bir düşünce biçimi ya da hayat mottosu olarak da bilinir. Normatif nedir? Hangi anlamlarda kullanılır tüm bu soruların cevabını derledik.

1.08.2020Sözlük
Engel tanımadı, Türkiye birincisi oldu

Engel tanımadı, Türkiye birincisi oldu

Uğur Okulları Aydın Kampüsü öğrencisi Halid Oğuz Serçe, bugün açıklanan YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) sonuçlarına göre TYT (Temel Yeterlilik Testi) alanında 503 puanla Türkiye birinciliğini elde etti. Doğuştan yüzde 60 görme engeli bulunan Serçe, aynı zamanda EA (Eşit Ağırlılık) alanında da Türkiye ikincisi oldu. Psikoloji alanında uzmanlaşmak istediğini söyleyen Serçe, başarısının ise düzenli çalışmak ve sosyal hayattan kopmamak ile geldiğini anlattı.

27.07.2020Eğitim
Kılıçla öldürmeye 14 yıl hapis

Kılıçla öldürmeye 14 yıl hapis

Sokak ortasında samuray kılıcıyla bir kişiyi öldüren Issa M. 14 yıl hapis cezası aldı. Katil cezasını psikoloji kliniğinde geçirecek.

27.07.2020Avrupa
İşte bu senenin YKS şampiyonları

İşte bu senenin YKS şampiyonları

Üniversite adaylarının merakla beklediği gün geldi ve ÖSYM, 2020 YKS sonuçlarını açıkladı. Bu sene Türkiye’nin farklı illerinden 15 birinci çıktı. TYT, AYT ve YDT'te beşer aday 500 tam puan alarak birinciliği paylaştı. İşte bu senenin şampiyonları:

27.07.2020Eğitim
Karavana çevirdiği panelvanı evi oldu

Karavana çevirdiği panelvanı 'evi' oldu

Osmaniyeli üniversite öğrencisi Ozan Avşar, yurt ya da evde kalmak yerine "Küpşeker" adını verdiği panelvan karavanda yaşamayı tercih ediyor.

27.07.2020Seyahat
Koronavirüs kaygısıyla başa çıkma

Koronavirüs kaygısıyla başa çıkma

Salgın hastalıklar, özellikle yeni koronavirüs gibi tedavisine ilişkin henüz kesin bilginin olmadığı pandemiler, belirsizlik nedeniyle doğal olarak toplumda yaygın korkuya, kaygıya ve endişeye yol açar. Yaşadığımız korku ve stres aslında ilk kez başımıza gelen olağanüstü bir duruma verdiğimiz olağan bir tepkidir. Peki bu durumla nasıl başa çıkmamız gerekiyor?

27.07.2020Eğitim
Buz müzesi yaz ayında ziyaretçilerine iki mevsimi birden yaşatıyor

Buz müzesi yaz ayında ziyaretçilerine iki mevsimi birden yaşatıyor

Kış aylarının en sert geçtiği kentlerden Erzurum'da, Atatürk Üniversitesi ile Kuzeydoğu Kalkınma Ajansının iş birliğinde kurulan "Ata Buz Müzesi" ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

23.07.2020Seyahat
‘Frekans’ sanatseverlerle buluştu

‘Frekans’ sanatseverlerle buluştu

Boşnak asıllı sanatçı Yasemen Latife Ayvaz ve Hamza Arslan'ın Bodrum'daki arthgallerybodrum’da açılan Frekans adlı sergisi 30 Eylül'e kadar sanatseverlerle buluşacak.

22.07.2020Keyif
Buz müzesi yaz ayında ziyaretçilerine iki mevsimi birden yaşatıyor

Buz müzesi yaz ayında ziyaretçilerine iki mevsimi birden yaşatıyor

Kış aylarının en sert geçtiği kentlerden Erzurum'da, Atatürk Üniversitesi ile Kuzeydoğu Kalkınma Ajansının iş birliğinde kurulan "Ata Buz Müzesi" ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

21.07.2020Keyif
PKKnın dağa kaçırdığı kızı için HDPliler hakkında suç duyurusunda bulundu

PKK'nın dağa kaçırdığı kızı için HDP'liler hakkında suç duyurusunda bulundu

DİYARBAKIR'da terör örgütü PKK tarafından kaçırılan kızı Gamze Laçin (27) için Halkların Demokratik Partisi (HDP) il binası önünde oturma eylemi yaparken, sağlık sorunları nedeniyle yaşadığı İzmir'e dönen ve nöbetini burada sürdüren Mehmet Laçin, kızını kaçırdığını ileri sürdüğü HDP yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Kızına ulaşana kadar nöbete devam edeceğini anlatan Laçin, "Ben kızımı almadan bu can bende olduğu sürece bu kapıdan kalkmayacağım. Onlar kaçar ben kovalarım. Bunlar Halkların Demokratik Partisi değil, halkların çocuğunu dağa kaçıran partisi bu" diye konuştu.

20.07.2020Gündem
Mehmet Özdilek kariyerinde ilki yaşadı

Mehmet Özdilek kariyerinde ilki yaşadı

Büyükşehir Belediye Erzurumspor Teknik Direktörü Mehmet Özdilek, ilk kez çalıştırdığı bir TFF 1. Lig takımını Süper Lig'e çıkarmanın mutluluğunu yaşıyor.

19.07.2020Futbol
Yaşadığı kâbusu anlattı: Taciz ve şiddet...

Yaşadığı kâbusu anlattı: Taciz ve şiddet...

Aksaray'da A.S. (33) kendisine şiddet uyguladığı, ilk eşinden olan 14 yaşındaki kızına da cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla eşi C.E.S. hakkında şikayette bulundu. Kızı ile birlikte koruma altına alınarak başka bir ilde yurda yerleştirilen A.S., 9 ay geçmesine rağmen eşi hakkında adli kontrol veya tutuklama tedbiri uygulanmadığı ve dava açılmadığını söyledi. Sığınma evinde çekip avukatına gönderdiği videoda A.S., "Kızım ve ben öldürülmeden bir an önce davanın açılmasını istiyorum" dedi.

16.07.2020Gündem
Danla Biliç kimdir, boyu ve kilosu kaç

Danla Biliç kimdir, boyu ve kilosu kaç?

Danla Biliç, Cemal Can'ın Survivor 2020'nin şampiyonu olmasıyla birlikte sosyal medya üzerinden araştırılan isim olmaya başladı. Video paylaşım sitesi Youtube ve sosyal medya platformları sayesinde ünlenen Danla Biliç, yakın arkadaşı Cemal Can'ın şampiyonluk kutlamalarında hazır bulundu. Arkadaşını destekleyen Danla Biliç, ekran başındaki pek çok izleyici tarafından boy ve kilo bilgileri ile gündemde yer aldı. Peki, Danla Biliç kimdir, boyu ve kilosu kaç? İşte, o isim hakkında bazı bilgiler

15.07.2020Hayat
Berkan Karabulut kimdir, kaç yaşında Survivor Berkanın hayatının bilinmeyenleri

Berkan Karabulut kimdir, kaç yaşında? Survivor Berkan'ın hayatının bilinmeyenleri

Survivor 2020’de 12 Temmuz akşamı elenen isim Berkan Karabulut oldu. Survivor Dominik Finali son gününde yapılan elemede rakiplerine göre daha az SMS oyu alan Survivor Berkan, yarışmaya veda etti. Bu sonucun açıklanması sonrasında Survivor Berkan Karabulut'un hayat hikayesi yeniden merak konusu oldu. Peki, Berkan Karabulut kimdir, kaç yaşında? Survivor Berkan'ın hayatının bilinmeyenleri

13.07.2020Televizyon
Sosyal medya platformları neden bağımlılık yaratıyor

Sosyal medya platformları neden bağımlılık yaratıyor?

Sosyal medya platformları ticaretten eğlenceye, eğitimden psikolojik sebeplere kadar pek çok sebeple kullanıcı sayılarını artırmaya devam ediyor.

11.07.2020Teknoloji
Nurettin Topçu kimdir, ne zaman öldü

Nurettin Topçu kimdir, ne zaman öldü?

Anadolu ve İslam medeniyeti sentezi için çabalayan, 'Hareket' dergisinin kurucusu, sosyolog, felsefeci, yazar ve öğretmen Nurettin Topçu vefatının 45. yılında anılıyor. Sorbonne Üniversitesi'nde felsefe doktorası veren ilk Türk Nurettin Topçu'nun 'İsyan Ahlakı' adıyla Türkçe'ye çevrilen tezi, Paris'te 1934'te, Türkiye'de ise 1990'da Kültür ve Turizm Bakanlığınca yayımlanmıştı. Peki, Nurettin Topçu kimdir, ne zaman öldü?

10.07.2020Gündem
Stresle Nasıl Başa Çıkılır İşte Öneriler...

Stresle Nasıl Başa Çıkılır? İşte Öneriler...

Stres, yaşanan olaylardan daha çok, kişi tarafından nasıl algılandığıyla ilişkilidir. Klinik Psikoloğu Damla Alkan, stresin, günlük yaşantımızın dengesinde bozulmaya neden olan veya bozulma olasılığının olduğu her türlü deneyim olduğunu belirterek, stresli durumlarda, stres dağıtan aktivitelere veya alternatif başka alanlara yönelmeyi önerdi, uyarılarda bulundu.

6.07.2020İyi Yaşam
Okulda zorlu pandemi süreci ve şefkat

Okulda zorlu pandemi süreci ve şefkat

2020 bizim için zorlayıcı bir yıl oldu öncelikle bunu kabul edelim. Özellikle eğitim alanında. Pandemi nedeniyle aniden değişen sistem, şaşkın ve yorulmuş ebeveynler, öğretmenler. Ne olduğunu anlamamış evlere sıkışmış öğrenciler. Şefkat zorlayıcı duygu ve durumlarda adeta bir cankurtarandır. Şefkat size ne çağrıştırıyor diye sorduğumda, insanlardan çoğu zaman anne gibi olmak, yumuşak kalpli olmak, sıcaklık, fedekarlık gibi cevaplar alırım.

6.07.2020Eğitim

Yazar Sonuçları

Ali Koç’tan transfer bombası

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, eylül ayında dev bir transfere imza atıyor! Başkan, Fenerbahçe’nin yıldız oyuncusu Ozan Tufan için kız istemeye gidecek.

5.08.2020

Tercihleri yaparken bu detaylara dikkat

2020 kılavuzu uzun bekleyişin ardından yayımlandı. Kılavuz ile birlikte tercih takvimi de belli oldu. Sonuçların 28 Temmuz’da açıklanmasının ardından 6-14 Ağustos’ta tercihler yapılacak. Bu yıl devlet üniversitelerinde çok önemli bir kontenjan değişimi olmazken, vakıf üniversitelerinde az da olsa artış oldu. Eğitim uzmanı Salim Ünsal, kılavuzdaki değişiklikleri inceledi ve şu önemli ayrıntıları paylaştı:

1.08.2020

Kendinizle nasıl konuştuğunuza dikkat ettiniz mi?

İç sesiniz sizinle nazik bir şekilde mi konuşuyor? Yoksa eleştiriyor, suçluyor, yakınıyor ve hatta aşağılıyor mu?

29.07.2020

Tercihler başlıyor, öğrencilerin gelecekleri şekilleniyor

LGS sonuçları açıklandı ve lise tercihleri başladı. Beklenen YKS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte 6-14 Ağustos tarihleri arasında da üniversite tercihleri başlayacak.

24.07.2020

Ayrılık psikolojisi

İlişkilerde, evliliklerde ayrılık söz konusu olduğunda her ne kadar doğal bir olgu olsa da çok zor gelir insana, hele ki arada kuvvetli bir bağ varsa. Çünkü insanoğlu var olan düzeni devam ettirme gibi bir bilinç dışı motivasyona sahiptir. O yüzdendir ki alıştığı ilişkinin, düzenin bitecek olması bazen dünyanın sonu gibi gelebilir insana.

22.07.2020

Beklentilerinizin götürdüğü yerde misiniz?

Birçok ruhsal hastalığın kaynağında karşılanmayan beklentiler yatar. Onaylanmamış düşüncelerinizin ve beklentilerinizin yarattığı hayal kırıklığıyla beraber üzerinizde biriken stres; bağışıklık sisteminizi zayıflatarak, sizi fiziksel hastalıklara da açık hale getirir.

22.07.2020

Çocuklarınıza büyük insan gibi davranın

Çocuklarımıza büyük insan gibi davranmak onların büyüdükleri zaman kişilikleri olan, sorumluluk alan ve sınırlarını bilen kişiler olmalarını sağlayacaktır.

17.07.2020

Eleştiriler karşısında neden kötü hissederiz?

Kişiselleştirdiğiniz eleştiriler sebebiyle acı çekersiniz. Eğer insanların söylediği şeyler sizi incitiyorsa, iç dünyanızda onları haklı buluyor olabilirsiniz. Üzüntünüze kişiler sebep olmuş gibi görünse de kaynağında, sizin kendi hakkınızdaki düşünceleriniz yatıyordur. Diğer insanlar sizin benlik değerinizi veremezler. Hiçbir eleştiri, onu üstünüze almadığınız takdirde sizi üzemez.

8.07.2020

Gizli depresyon içinde olabilir miyiz?

Depresyon kavramını kamuoyunda sıklıkla duymuşuzdur hatta şarkılara bile konu olmuştur. Bir nevi çökkünlük hali olan ve davranışlarımıza yansıyan bu duygu durum bozukluğu artık gizli depresyon veya diğer adıyla maskeli depresyon gibi çok daha farklı biçimlerde de gözlemlenmeye başladı.

7.07.2020