EKSTRA
MENÜ

Tobb

Tobb haberleri sayfasında güncel ve son dakika Tobb hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 4.599 Tobb haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ya da kısaca TOBB ETÜ, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin bir iştiraki olan Türkiye Odalar ve Borsalar Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından 2003 yılında Ankara'da kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. Üniversitenin kurulmasına ilişkin karar 1 Temmuz 2003 tarihli ve 25155 sayılı resmî gazetede yayınlanmıştır.

Tobb Haberleri

Yüzlerce yöresel ürün bir arada

Yüzlerce yöresel ürün bir arada

Anadolu’nun dört bir yanından gelen yöresel ve coğrafi işaretli ürünler Yöresel Ürünler Fuarı’nda bir araya geldi. ‘Sizin oraların nesi meşhur?’ sloganıyla düzenledikleri YÖREX’e bu yıl ilginin yoğun olduğunu belirten Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, yerel üretici ve firmalara ulusal market zincirleriyle yüz yüze görüşme imkânı sağlandığını da söyledi.

21.10.2021Ekonomi
Bakan Varanktan uzaktan çalışma açıklaması

Bakan Varank'tan uzaktan çalışma açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ar-Ge tasarım merkezleri ile teknoparklarda çalışan personelin 2022 sonuna kadar yüzde 50 uzaktan çalışmaya devam edebileceğini açıkladı.

17.10.2021Ekonomi
Türkgözü Sınır Kapısı 100 milyon liralık yatırımla modernize ediliyor

Türkgözü Sınır Kapısı 100 milyon liralık yatırımla modernize ediliyor

Çift giriş-çıkışlı gümrük binalarının yanı sıra, restoran, satış mağazası ile personelin kullanacağı lojmanların da oluşturulacağı sınır kapısı, son teknolojik imkanlarla donatılacak.

16.10.2021Ekonomi
Avrupadaki Türk derbisinde kazanan Nesibe Aydın

Avrupa'daki Türk derbisinde kazanan Nesibe Aydın!

Nesibe Aydın, FIBA Kadınlar Avrupa Kupası D Grubu'ndaki ilk maçında, Bellona Kayseri Basketbol'u 84-57 yendi.

14.10.2021Basketbol
Türkiye Basketbol 1. Ligi maçları ne zaman başlıyor İşte tarih bilgisi

Türkiye Basketbol 1. Ligi maçları ne zaman başlıyor? İşte tarih bilgisi

Türkiye Basketbol 1. Ligi'nde 2021-2022 sezonu oynanacak tek karşılaşmayla başlayacak. Ligde Balıkesir Büyükşehir Belediyespor, 1 Ekim'de Antalya Güneşi'ni konuk edecek. Saat 18.00'de oynanacak mücadele TRT Spor Yıldız ekranlarından yayımlanacak. İşte, Türkiye Basketbol 1. Ligi yeni sezonu hakkında bilgiler...

30.09.2021Spor Arena
Devlet ve vakıf üniversitesi ayrımı yapmıyoruz

Devlet ve vakıf üniversitesi ayrımı yapmıyoruz

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, "Eğitim-öğretim, üniversite-sanayi iş birliği, Ar-Ge ve inovasyon konusunda devlet ve vakıf üniversiteleri bakımından bir ayrım gözetmiyoruz" dedi.

30.09.2021Eğitim
TOBB’dan AFAD’a 50.5 milyon lira yardım

TOBB’dan AFAD’a 50.5 milyon lira yardım

TOBB ile bağlı oda ve borsalar tarafından doğal afetler için toplanan yardımlara ilişkin çek, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nda (AFAD), İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve AFAD Başkanı Yunus Sezer’e takdim edildi.

30.09.2021Ekonomi
Bakan Varank: Dijital dönüşüm alanında yeni bir vergi teşvik programı üzerinde çalışıyoruz

Bakan Varank: Dijital dönüşüm alanında yeni bir vergi teşvik programı üzerinde çalışıyoruz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, dijital dönüşüm alanında yeni bir vergi teşvik programı üzerinde çalıştıklarını belirterek, "Dijital dönüşümü hızlandırmak amacıyla, KOBİ'lerimizin dijital dönüşüm harcamalarını vergi teşviki kapsamına alacağız."

17.09.2021Ekonomi
Kuruan şirket sayısı ağustosta arttı

Kuruan şirket sayısı ağustosta arttı

Kurulan şirket sayısı ağustosta bir önceki aya göre yüzde 30,7 artarak 8 bin 804'e, kapanan şirket sayısı da yüzde 28,7 artışla 1328'e yükseldi.

17.09.2021Ekonomi
Çevre konusunda geç kalıyoruz

'Çevre konusunda geç kalıyoruz'

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, Türkiye’nin dijital ve çevreci dönüşüm eylem planları olması gerektiğini bildirdi.

6.09.2021Ekonomi
Türkiyede kartlı harcamalar ocak-nisan döneminde yüzde 41 arttı

Türkiye'de kartlı harcamalar ocak-nisan döneminde yüzde 41 arttı

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu "Salgın süreci, e-ticaretin asla ihmal edilmemesi gerektiğini bir kez daha gösterdi" dedi.

2.09.2021Ekonomi
Antalya Ticaret Borsası Başkanı Çandır: 20 milyar Euro hayal değil

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Çandır: 20 milyar Euro hayal değil

Dünyada coğrafi işaret pazarının büyüklüğünün 200 milyar dolar seviyelerinde olduğunu ifade eden Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, “Türkiye ise yöresel ürün potansiyeli ile 20 milyar Euro’luk kazanç sağlayabilir. İtalya, parmesan peynirinden 1.5 milyar Euro gelir sağlarken, 200’ün üzerinde yerel çeşidi bulunan Türkiye’nin 20 milyar Euro’luk kazancı hayal olmasa gerek” dedi.

25.08.2021Ekonomi
TÜGİAD ile TOBB’dan ‘dijital ve yeşil’ işbirliği

TÜGİAD ile TOBB’dan ‘dijital ve yeşil’ işbirliği

Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Genel Başkanı Nilüfer Çevikel, Yönetim Kurulu Üyeleri, Şube Başkanları, Kurul ve Komisyon Başkanları ile birlikte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ziyaret etti.

25.08.2021Ekonomi
Yeni Concorde motoru birincilik getirdi

Yeni Concorde motoru birincilik getirdi

Amerikan Havacılık ve Uzay Enstitüsü (AIAA) tarafından düzenlenen uçak motoru tasarım yarışmasında, sesten iki kat hızlı uçan efsane uçak Concorde’un motorunu yeniden tasarlayan ETU-Phoenix Takımı, 1’inci oldu.

12.08.2021Eğitim
‘Bursa teknoloji üssü olacak’

‘Bursa teknoloji üssü olacak’

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), TOBB ve Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve TOGG CEO’su Gürcan Karakaş’ı Bursa iş dünyası ile buluşturdu. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Bursa’ya bir fabrikadan fazlasını inşa ediyoruz. Sadece bir üretim üssü değil, teknoloji üssü inşa ediyoruz” dedi.

11.08.2021Ekonomi
İşsizlikte hızlı düşüş

İşsizlikte hızlı düşüş

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2021 yılı haziran ayında bir önceki aya göre 823 bin kişi azalarak 3 milyon 399 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 2.5 puanlık azalış ile yüzde 10.6 seviyesinde gerçekleşti. TÜİK verilerine göre, işsizlik oranı 2018 mayıs ayından bu yana en düşük seviyeyi gördü.

11.08.2021Ekonomi
Otobüs şoförleri alarm veriyor Ölümüne yorgunlar... Tablo korkunç çözüm belli

Otobüs şoförleri alarm veriyor! Ölümüne yorgunlar... Tablo korkunç çözüm belli

Son günlerde meydana gelen trafik kazaları otobüslerin güvenliğini gündeme getirdi. Alınan önlemlerle son 10 yılda ölümlü trafik kazalarının yüzde 50 düşürüldüğünü ancak hâlâ atılması gereken bir dizi adımların bulunduğunu söyleyen Otobüsçüler Federasyonu Başkanı, TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım, o önlemleri özetle şöyle sıraladı...

10.08.2021Gündem
1.5 milyon fidan bağışı

1.5 milyon fidan bağışı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yanan orman alanlarını eski haline kavuşturmak amacıyla birliğin 1.5 milyon üyesi adına 1.5 milyon fidan bağışında bulunduklarını bildirdi.

6.08.2021Ekonomi
Orman yangınlarına ilişkin STKlerden ortak açıklama

Orman yangınlarına ilişkin STK'lerden ortak açıklama

Türkiye'nin önde gelen meslek örgütü, sendika konfederasyonları ve sivil toplum örgütleri (STK) yaptıkları ortak açıklamada, orman yangınlarıyla mücadelede imkanlar ölçüsünde devletin ve milletin yanında olduklarını bildirdi.

4.08.2021Ekonomi
İş dünyasından fidan seferberliği

İş dünyasından fidan seferberliği

Türkiye, birçok faklı noktada çıkan orman yangınlarını söndürmek için seferber olurken, yanan bölgelerin tekrar yeşillendirilmesi için Türk iş dünyası kaybedilen ormanlık alanlara fidan dikim kampanyası başlattı.

31.07.2021Ekonomi
Son dakika... Dev şirketler yangın bölgeleri için harekete geçti

Son dakika... Dev şirketler yangın bölgeleri için harekete geçti

Orman yangınları ile mücadele devam ederken şirketler de yardım kampanyaları ile mücadeleye destek olmaya başladı. Türkiye'nin önde gelen zincir marketleri bölgede ihtiyaç duyulan malzemelerin tedarik edileceğini açıklarken, TOBB maddi yardımda bulunulacağını, TİM ve TESK de ağaçlandırma kampanyaları başlatılacağını ifade etti.

30.07.2021Ekonomi
TOBBdan yanan ormanlar için 5 milyon lira

TOBB'dan yanan ormanlar için 5 milyon lira!

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, birçok şehirde çıkan orman yangınları nedeniyle 5 milyon lira destek verildiğini açıkladı.

30.07.2021Ekonomi
Coğrafi işaretli ürünler e-ticaretle güçlenecek

Coğrafi işaretli ürünler e-ticaretle güçlenecek

TOBB ve Hepsiburada coğrafi işaretli ürünler için harekete geçti. Buna göre yerli üretici e-ticaret için teşvik edilecek üretici ürünlerini e-ticaretle Türkiye’nin her bölgesine satabilecek.

13.07.2021Ekonomi
Almanyadan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğluna devlet nişanı

Almanya'dan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'na devlet nişanı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier tarafından Almanya Federal Cumhuriyeti Devlet Nişanı'na layık görüldü. Hisarcıklıoğlu'na nişanı Almanya Büyükelçisi Jürgen Schultz takdim etti.

9.07.2021Ekonomi
AB-Türkiye Dostluk Grubundan Brüksel’de resepsiyon

AB-Türkiye Dostluk Grubundan Brüksel’de resepsiyon

Avrupa Parlamentosu’ndaki AB-Türkiye Dostluk Grubunun, Türkiye-AB ilişkilerinin gelişmesine katkı sağlamak amacıyla Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlediği resepsiyonda, 12 yaşındaki keman sanatçısı Defne Güngör konser verdi.

8.07.2021Avrupa
Hedef 100 milyar dolarlık ticaret

Hedef 100 milyar dolarlık ticaret

Salgına rağmen 2020’de Rusya ile ticaret hacminin 22 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirten TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Asıl hedefimiz Rusya ile ticaret hacminin 100 milyar dolara ulaştırılması. Ticaret, enerji, müteahhitlik, yatırım ve turizm alanlarındaki işbirliklerimiz hedefe ulaşmamıza yardımcı olacak” dedi.

25.06.2021Ekonomi
Kırgızistan Cumhurbaşkanı’na TOBB ETÜ’den fahri doktora

Kırgızistan Cumhurbaşkanı’na TOBB ETÜ’den fahri doktora

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’a Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) tarafından fahri doktora unvanı verildi.

11.06.2021Ekonomi
Sanatçılar TOBB çatısı altında bir araya geldi

Sanatçılar TOBB çatısı altında bir araya geldi

Koronavirüs salgını nedeniyle zor bir dönem geçiren sanatçılar seslerini daha iyi duyurabilmek için TOBB bünyesinde örgütlendi. Gerekli adımlar atılmazsa bir sektörün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını belirten TOBB Kreatif Endüstriler Meclisi Başkanı Ata Kavame, bir yol haritası çağrısında bulunuyor.

6.06.2021Ekonomi
Çevreye kirletmeye dayalı model sürdürülebilir değil

Çevreye kirletmeye dayalı model sürdürülebilir değil

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ‘5 Haziran Dünya Çevre Günü’ nedeniyle bir mesaj yayımladı.

5.06.2021Ekonomi
Kurulan şirket sayısı yüzde 204,5 arttı

Kurulan şirket sayısı yüzde 204,5 arttı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), nisanda geçen yılın aynı ayına göre, kurulan şirket sayısında yüzde 204,5, kapanan şirket sayısında ise yüzde 130,1’lik artış yaşandığını açıkladı.

21.05.2021Ekonomi
TOBB ve Visa’dan Akıllı KOBİ ile dijitalleşme seferberliği

TOBB ve Visa’dan "Akıllı KOBİ" ile dijitalleşme seferberliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu "Dijitalleşmek isteyen KOBİ’ler çözüme, çözüm sunan şirketler ise KOBİ’lere ulaşmakta zorluklar yaşıyorlar. Bu sorunu ortadan kaldırmak ve dijitalleşme konusunda tüm çalışmaları tek bir çatı altında toplamak üzere Visa ile birlikte Akıllı KOBİ projesini geliştirdik" dedi. Visa Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel "Tüm KOBİ’lerimizi dijitalleşme yolculuklarında destek almak üzere platforma giriş yapmaya davet ediyoruz" açıklamasında bulundu.

6.05.2021Ekonomi
Nesibe Aydın: 68 - Galatasaray: 58

Nesibe Aydın: 68 - Galatasaray: 58

Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi play-off yarı final 4. maçında Nesibe Aydın, Galatasaray'ı 68-58 mağlup ederek seride 2-2 eşitliği sağladı.

30.04.2021Basketbol
Nesibe Aydın 73-81 Galatasaray (Seride durum 2-1e geldi)

Nesibe Aydın 73-81 Galatasaray (Seride durum 2-1'e geldi)

Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi play-off yarı final serisi üçüncü maçında Galatasaray, deplasmanda Nesibe Aydın'ı 81-73 mağlup etti.Bu sonuçla Galatasaray, seride 2-1 öne geçti.

28.04.2021Basketbol
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlunu kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'nu kabul etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nu kabul etti.

28.04.2021Gündem
KOBİlerin dijital dünyaya hazırlanması masaya yatırıldı

KOBİ'lerin dijital dünyaya hazırlanması masaya yatırıldı

KOBİ’lerin dijitalleşmelerini sağlamak amacıyla T.C. Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle, TOBB’un himayesinde düzenlenen “Türkiye Teknoloji Buluşmaları’’ sektör temsilcileri ve akademisyenleri online platformda bir araya getirmeye devam ediyor. Vodafone Business ve Akbank ana sponsorluğunda gerçekleştirilen online etkinlikte dijital dönüşüm, e-ticaret ve e-ihracat konuları ele alınırken dijital gelişmelerin yarattığı yeni dünya, alanında uzman isimlerin değerlendirmeleriyle masaya yatırıldı.

28.04.2021Teknoloji
Türk-İş, Hak-İş, TİSK ve TOBBdan ortak açıklama

Türk-İş, Hak-İş, TİSK ve TOBB'dan ortak açıklama

Türk-İş, Hak-İş, TİSK ve TOBB Cumhurbaşkanı Erdoğan'a kısa çalışma ödeneğiyle ilgili teşekkür etti ve "Kısa Çalışma Ödeneği'nin uzatılmasını çok kıymetli buluyoruz. Salgınla mücadele sürecinin devam etmesi başta olmak üzere, son dönemde yaşanan diğer zorluluklar sebebiyle tüm çalışma hayatının ihtiyacı vardı" açıklamasında bulundu.

21.04.2021Ekonomi

Yazar Sonuçları

Laparoskopik safra kesesi ameliyatı

Sevgili okurlar... İnsanın yapacağı her şey vücut sağlığına bağlı ve “Her işin/şeyin başı sağlık” sözü, biz hekimler için de geçerli.

22.10.2021

Anadolu’nun DNA’sı YÖREX

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, 12 yıl önce ‘Sizin Oraların Nesi Meşhur?’ sloganıyla Yöresel Ürünler Fuarı ‘YÖREX’i hayata geçirdi. Çandır’ın attığı maya tuttu, Türkiye yöresel ürünleri ve coğrafi işaretli ürünlerle tanıştı.

22.10.2021

‘Sizin oraların nesi meşhur’

Antalya Ticaret Borsası (ATB) öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) desteğiyle düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı “YÖREX” bugün 11’inci kez kapılarını açıyor. 24 Ekim Pazar gününe kadar ANFAŞ Fuar Merkezi’nde düzenlenecek fuarda 5 gün boyunca yöresel Anadolu’nun doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine yüzlerce ürün ziyaretçiyle buluşacak.

20.10.2021

Fotoğrafın hukuk çizgisi

Sevgili okurlar... “Fotoğraf üzerindeki telif hakkı” konusu çok araştırılıyor. Türkiye Foto Muhabirleri Derneği(TFMD) Başkanı olarak bana da en çok yöneltilen sorulardan biri bu konu oluyor.

5.10.2021

Diş tedavilerinde anestezi uygulamaları

Diş hekimi korkusu, ek hastalıklar ya da lokal anestezinin yetersiz kalması gibi nedenlerden ötürü cerrahi girişimlerin yapılamadığı durumlarda, “sedasyon” veya “genel anestezi” ile de diş tedavilerini aksatmadan yaptırmak mümkün. Peki tüm bu anestezi uygulamaları nedir ve nasıl uygulanır? Bu konuda merak edilenleri TOBB ETÜ Hastanesi’nin anestezi doktorlarından Uz. Dr. Merve Bayraktaroğlu’na sordum ve şu yanıtları aldım:

17.07.2021

Durup dururken

Hatırlıyorum da, uzun ömürlü hükümetler, bütün kurumlarla kavgalı olurdu... Şimdi, muhalafet herkesle kavgalı.

6.07.2021