EKSTRA
MENÜ

Moğollar

Moğollar ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Moğollar haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.071 Moğollar haberi bulunmuştur.

Moğollar Haberleri

Alamut Kalesi nerede İşte Alamut Kalesinin tarihi

Alamut Kalesi nerede? İşte Alamut Kalesi'nin tarihi

Alamut Kalesi, Hasan Sabbah tarafından ele geçirildikten sonra kale önemini kazanmıştır. Alamut kalesi Moğollar tarafından yerle bir edildikten sonra günümüze kadar hiç onarılmadı. Kale harabe şeklinde şuan savaş kalıntılarını taşıyan bir kaledir. Kale surlarla çevrili olan bir yapıdır. Sert kayalarla inşa edilmiştir.Peki, Alamut Kalesi nerede? İşte Alamut Kalesi'nin tarihi...

7.04.2021Gündem
Barış Manço anılıyor: Biz nasıl unuturuz seni

Barış Manço anılıyor: Biz nasıl unuturuz seni!

Türkiye'nin yetiştirdiği önemli sanatçılardan biri olan, yalnızca Türkiye'de değil, yurt dışında da yaptığı çalışmalarla adından söz ettiren Barış Manço'nun vefatının üzerinden 22 yıl geçti.

1.02.2021Magazin
Barış Manço ölüm yıl dönümünde anılıyor – İşte Barış Manço’nun hayatı ve hafızalara kazınan şarkı sözleri

Barış Manço ölüm yıl dönümünde anılıyor – İşte Barış Manço’nun hayatı ve hafızalara kazınan şarkı sözleri

Anadolu rock ve pop müziğinin önde gelen ismi, besteci, söz yazarı ve TV programcısı Barış Manço, ölümünün 22. yılında anılıyor. 7’den 77’ye herkesin sevgisini kazanan Barış Manço, en sevilen şarkılarının sözleriyle hatırlatılıyor. İşte Barış Manço’nun hayatı ve hafızalara kazınan şarkı sözleri…

1.02.2021Hayat
Unutmak kolay demiştin, alışırsın(ız) demiştin... Unutamadık

Unutmak kolay demiştin, alışırsın(ız) demiştin... Unutamadık

1999 yılının 1 Şubat’ında aramızdan ayrılan Barış Manço, birkaç kuşağın hislerine, duygularına, anılarına değmiş, dokunmuş bir kişilikti. Şarkıları elbette müthişti ve zamana karşı yenilmezliğini her daim korudu, koruyacak da...

1.02.2021Gündem
Baron von Bayrakçı’dan seçim kazanmış başkan pozu

Baron von Bayrakçı’dan seçim kazanmış başkan pozu

Sonar Araştırma’nın sahibi Hakan Bayrakçı, televizyondaki tartışma programlarının en ilginç isimlerinden biri… En son yılbaşı gecesi izleyicilere piyano çalan Bayrakçı ile eski albümlerini karıştırdık. Bir tarafı Atatürk’ün kasabasından diğer tarafı Erzurum’dan gelen Bayrakçı ilk anketini dokuz yaşında yapmış, 15 yaşında siyaseti kafasına koymuş, 18 yaşında dokuz beste, bir konçerto, bir kitap ve yüzlerce şiir sahibi olmuş!

10.01.2021Gündem
Etkileri yapılan çalışmalarla kanıtlandı… İğde, binlerce yıldır şifa kaynağı

Etkileri yapılan çalışmalarla kanıtlandı… İğde, binlerce yıldır şifa kaynağı

Ülkemizin pek çok yerinde yetişebilen iğde şifa deposu bir meyve… Bağışıklığı güçlendiriyor, kür olarak hazırlandığında ise böbrek taşı sorununa iyi geliyor. Faydası ve şifası bol olan iğdenin yararlarını ve nasıl tüketilmesi gerektiğini gelin uzmanlardan dinleyelim…

4.01.2021Sağlık
Anadolu Güneşi: Moğollar

Anadolu Güneşi: Moğollar

Türkiye müzik tarihini değiştirecek bir adım attıkları ilk konserlerinden bu yana, şiarları hep ‘en iyinin peşinde koşmak’ oldu... Adını da koydukları ‘Anadolu-pop’ türüyle Doğu’dan Batı’ya bir köprü kurdular. Ayrı kaldıkları dönemlerde bile müzikten hiç kopmadılar. Moğollar, 53’üncü yıllarını kutladıkları hafta yeni bir albüme imza attı: ‘Anatolian Sun’. Külliyatın özel şarkılarından ve zorlu bir kayıt türü olan ‘direct to disc’ yöntemiyle kaydedilen albüm, 53 yıllık bir kariyerin kırılma noktalarına işaret ediyor.

17.12.2020 Kitap Sanat
Kuruluş Osman Alişar Bey kimdir, ne zaman öldü Alişar Beyin tarihi hayatıyla ilgili bilgiler

Kuruluş Osman Alişar Bey kimdir, ne zaman öldü? Alişar Bey'in tarihi hayatıyla ilgili bilgiler

Kuruluş Osman Alişar Bey, dizinin son bölümünde merak konusu oldu. Tarihi kaynaklarda Kerimüddin Alişîr olarak yer alan Alişar Bey Moğollar ile ittifak kurarak ihanete kalkışması ile biliniyor. Kütahya Bey'i olarak da bilinen Alişar Bey'in ölümü ise dikkat çekiyor. Dizide çok kez ölümle burun buruna gelen Kuruluş Osman Alişar Bey'i oyuncu Saruhan Hünel canlandırıyor. Peki, Kuruluş Osman Alişar Bey kimdir, ne zaman ve nasıl öldü? İşte, Alişar Bey'in tarihi hayatıyla ilgili merak edilen bazı bilgiler.

26.11.2020Televizyon
Online festivali 1 milyon kişi izledi

Online festivali 1 milyon kişi izledi

İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi (İAKM-Cemevi) tarafından geleneksel olarak düzenlenen ve ilk defa dijital olarak gerçekleştirilen 10. Alevi Kültür, Sanat ve Müzik Festivali’ni 3 gün boyunca 1 milyondan fazla kişi izledi.

17.11.2020Avrupa
UNESCO adayı 7 asırlık ören yeri ışıklandırıldı

UNESCO adayı 7 asırlık ören yeri ışıklandırıldı

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde bulunan Şanlıurfa'daki Harran Ören Yeri'nde sürdürülen kazı çalışmaları, yapılan özel ışıklandırmayla artık akşamları da ziyarete açılmaya hazırlanıyor.

16.11.2020Seyahat
Kuruluş Osman 33. yeni bölüm 2. fragmanı yayınlandı - Obaya dönen Osman Bey tutuklanacak mı

Kuruluş Osman 33. yeni bölüm 2. fragmanı yayınlandı - Obaya dönen Osman Bey tutuklanacak mı?

Kuruluş Osman yeni bölüm fragmanı yayınlandı. Çarşamba akşamları izleyici karşısına çıkan Kuruluş Osman 11 Kasım tarihli 33. bölüm fragmanında Osman Bey'in obaya geri döndüğü anda Savcı Bey'in verdiği tepki dikkat çekti. Kulucahisar'dan dönen Osman Bey'in Geyhatu'ya oğlu Mönke'yi teslim etmesi ve kaleyi ele geçirmesi yeni bölüm fragmanına damga vuran diğer anlardan oldu. Peki, Osman Bey tutuklanacak mı? İşte, Kuruluş Osman 33. yeni bölüm fragmanı ve bu haftaki bölümde yaşanacakların özeti.

11.11.2020Televizyon
Türkiyeden dört grup Londra Caz Festivalinde

Türkiye'den dört grup Londra Caz Festivali'nde

Dünyanın en prestijli ve uzun soluklu festivallerinden Londra Caz Festivali, alternatif Türk müziğinin farklı dönemlerinden dört grubun yer aldığı 'İstanbul Psychedelic' konserleri kapsamında bu yıl Moğollar, İlhan Erşahin, BaBa ZuLa ve 2018 yılı Montreux Jazz Festival Talent Award sahibi Islandman'ı ağırlamaya hazırlanıyor.

9.11.2020Kitap Sanat
Kuruluş Osman son bölüm kesintisiz ve tam izle - Kuruluş Osman 33. bölüm fragmanı yayında

Kuruluş Osman son bölüm kesintisiz ve tam izle - Kuruluş Osman 33. bölüm fragmanı yayında!

Kuruluş Osman 32. son bölüm tek parça yayınlandı. Osman Bey'in ağabeyi Savcı Bey'i kurtarmak için harekete geçtiği Kuruluş Osman son bölümünde Gündüz Bey'e yapılan saldırı dikkat çekti. Geyhatu'nun kayı obasına gelmesi ise bu haftaki bölüme damga vuran anlardan oldu. Kuruluş Osman 4 Kasım tarihli son bölümün hemen ardından yeni bölüm fragmanı ekranlara geldi. İşte, kaçıranlar için Kuruluş Osman 32. bölüm full ve tam izleme linki ve yeni bölüm fragmanından ilk görüntüler.

5.11.2020Televizyon
Festival bu yıl online olacak

Festival bu yıl online olacak

İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi (İAKM) tarafından bu yıl 10’uncusu gerçekleştirilecek olan Alevi Kültür, Sanat ve Müzik Festivali, sanatçı, konuk ve katılımcı sayısının yoğunluğu nedeniyle üç güne çıkarıldı.

2.11.2020Avrupa
Türkiye’nin müzikli tarihi

Türkiye’nin müzikli tarihi

Müzik araştırmacısı ve yazarı DJ Murat Meriç, çarşamba günü internet üzerinden altı hafta sürecek atölye programına başladı. Zoom uygulamasıyla gerçekleştirdiği ‘Şarkılarla Cumhuriyet Tarihi’ adlı programda, Türkiye tarihini şarkılar üzerinden anlatırken o döneme ait şarkıları da dinletiyor. Program öncesinde, Meriç’ten, ‘tadımlık’ bilgiler aldık.

Kendimize binlerce yoldaş bulmamız paha biçilemez

Kendimize binlerce yoldaş bulmamız paha biçilemez

Türkiye’nin en uzun ömürlü metal grubu Pentagram, 33’üncü yaşını yeni bir albümle taçlandırıyor. Yayımlanan ‘Bu Düzen Yıkılsın’ teklisiyle müjdelenen çalışmanın temelleri, Demir Demirkan’a göre, “Birlikte üretme arzusu” sayesinde atılmış...

31.10.2020Gündem
Kuruluş Osman 30. son bölüm kesintisiz ve full izle - Kuruluş Osman 31. yeni bölüm fragmanı yayında

Kuruluş Osman 30. son bölüm kesintisiz ve full izle - Kuruluş Osman 31. yeni bölüm fragmanı yayında!

Kuruluş Osman 30. son bölüm tek parça ve kesintisiz yayınlandı. Ertuğrul Bey ile Osman Bey'in kavuşmasının damga vurduğu 21 Ekim çarşamba tarihli Kuruluş Osman son bölümünde, Söğüt'teki veba salgını dikkat çekti. Dizinin hemen ardından izleyenler tarafından heyecanla takip edilen Kuruluş Osman 31. yeni bölüm fragmanı yayınlandı. İşte, kaçıranlar için Kuruluş Osman 30. bölüm full ve tam izleme linki ve Kuruluş Osman 31. yeni bölüm fragmanından ilk görüntüler..

22.10.2020Televizyon
Nasiruddin Tusi kimdir Tusinin hayatına dair detaylı bilgiler

Nasiruddin Tusi kimdir? Tusi'nin hayatına dair detaylı bilgiler

Nasiruddin Tusi 11 Cemâziyelevvel 597’de (17 Şubat 1201) Tûs’ta doğdu. İlmi anlamda pek çok gelişime imza atan Nasiruddin Tusi, dönemin tanınan ilim insanlarından olmuştur. Tûsî, Öklid’in beşinci postulatı olan “koşutlar postulatı”nı yeterince doyurucu bulmamış ve onu “Tûsî postulatı” diye tanınan başka bir şekilde ortaya koymuş, bu postulatı kanıtlamada başarılı olamamışsa da postulatının ne olduğunun açıklığa kavuşmasına ve Öklid dışı geometrilerin ortaya çıkmasına öncülük etmiştir. İşte, Nasiruddin Tusi hakkında detaylı bilgiler

19.10.2020Gündem
Harran’da mistik zamanlara yolculuk... Konik evlerin gizemi

Harran’da mistik zamanlara yolculuk... Konik evlerin gizemi

İnsanlık tarihinin en eski yaşam izlerinden örnekler barındıran Harran, gizemli efsanelerle yüklü tarihi, ilginç, kubbeli evleri ve renkli insanlarıyla unutulmazbir seyahat deneyimi sunuyor.

27.09.2020Seyahat
Selçuklu ve Moğollar arasındaki güç gösterisi Medrese olup yükseldi

Selçuklu ve Moğollar arasındaki güç gösterisi 'Medrese' olup yükseldi

Selçuklu eserlerinin ağırlıkta olduğu Sivas'ta 1270'li yıllarda aynı anda yapımına başlanıp tamamlanan Gök Medrese ve Çifti Minareli Medrese, Selçuklu ile Moğol uzantısı İlhanlı devlet adamları arasındaki güç gösterisi sonucu oluşan hikayeleri ile dikkat çekiyor. Bugün biri yeniden restore edilen, diğeri de kısmen ayakta duran iki yapı, o yıllarda yaşanan hakimiyet arzusunun, taş duvarlara yansıyan örneğini oluşturuyor. Sanat Tarihi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdal Eser, yapıların o dönemin şartlarında devlet adamlarının karşılıklı meydan okuma anlamı içerdiğini ifade etti.

23.09.2020Seyahat
İkinci Kılıç Arslan Türbesi ve köşkü, turizme kazandırılacak

İkinci Kılıç Arslan Türbesi ve köşkü, turizme kazandırılacak

Aksaray’da bulunan Selçuklu Devleti sultanlarından 2'nci Kılıç Arslan'ın türbesi ve köşkü, Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilerek turizme kazandırılacak.

15.09.2020Seyahat
Moğol İmparatorluğu tarihi - Moğol Devleti Kuruluşu, Kurucusu, Hükümdarları, Sınırları Ve Yıkılışı hakkında özet bilgi

Moğol İmparatorluğu tarihi - Moğol Devleti Kuruluşu, Kurucusu, Hükümdarları, Sınırları Ve Yıkılışı hakkında özet bilgi

Cengiz han tarafından kurulmuş olan Moğol imparatorluğu dünyanın yüzde yirmi ikisini kaplaması nedeniyle dikkat çekmektedir. Bu nedenle pek çok araştırmaya konu olmuştur. Siz de Moğol imparatorluğu hakkında bilgi edinmek suretiyle bu büyük devletin kurucusu kimdir? Ne zaman kurulmuştur? Hükümdarları kimler olmuştur sorularının yanıtını sizler için derledik.

25.08.2020Sözlük
Eretna Devleti tarihi - Eretnalılar Kuruluşu, Kurucusu, Hükümdarları, Sınırları Ve Yıkılışı hakkında özet bilgi

Eretna Devleti tarihi - Eretnalılar Kuruluşu, Kurucusu, Hükümdarları, Sınırları Ve Yıkılışı hakkında özet bilgi

Anadolu'da tarihler boyunca pek çok devlet kurulmuştur. Siyasi, askeri ve idari açıdan farklı özelliklere sahip olan bu devletlerden birisi de Eretna Devletidir. Peki Eretna Devleti tarihi - Eretnalılar kuruluşu, kurucusu, hükümdarları, sınırları ve yıkılışı hakkında bilgileri sizlere açıkladık.

25.08.2020Sözlük
Babür Devleti tarihi - Babürlüler Kuruluşu, Kurucusu, Hükümdarları, Sınırları Ve Yıkılışı hakkında özet bilgi

Babür Devleti tarihi - Babürlüler Kuruluşu, Kurucusu, Hükümdarları, Sınırları Ve Yıkılışı hakkında özet bilgi

Farklı dönemlerde yaşamış her medeniyet dünya kültürüne zenginlik katmıştır. En eski kıtalardan biri olan Asya kıtasında her dönemde farklı milletler öne çıkmıştır. Türkler, Çinliler, Japonlar, Moğollar Hintler gibi milletler tarihin farklı sahnelerinde güçlenmiş, zaman zaman birbirlerinden etkilenerek farklı isimlerde devletler kurmuşlardır. Bu devletlerden biri de Babürlülerdir. Peki, Babür Devleti hangi tarihlerde var olmuştur? Kuruluşu hangi tarihe denk gelir? Kurucusu kimdir? Hükümdarları kimlerdir? Sınırları nereye kadar genişlemiştir? Yıkılışı nasıl olmuştur? İşte detaylar.

25.08.2020Araştırma
Asya Hun İmparatorluğu tarihi - Büyük Hun Devleti Kuruluşu, Kurucusu, Hükümdarları, Sınırları Ve Yıkılışı hakkında özet bilgi

Asya Hun İmparatorluğu tarihi - Büyük Hun Devleti Kuruluşu, Kurucusu, Hükümdarları, Sınırları Ve Yıkılışı hakkında özet bilgi

Ön Türk boyları olan Hunlar, Orta Asya’da Tanrı Dağları ve çevresinde kabileler halinde yaşamlarını sürdürüyorlardı. Diğer kabilelerle zaman zaman savaşlara da giren Hunlar, güçlü olmak ve varlıklarını sürdürebilmek için Teoman önderliğinde Büyük Hun İmparatorluğunu kurdular. Bu yazımızda Büyük Hun İmparatorluğu hakkında detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

25.08.2020Sözlük
Anadolu Selçuklu Devleti tarihi - Anadolu Selçuklular Kuruluşu, Kurucusu, Hükümdarları, Sınırları Ve Yıkılışı hakkında özet bilgi

Anadolu Selçuklu Devleti tarihi - Anadolu Selçuklular Kuruluşu, Kurucusu, Hükümdarları, Sınırları Ve Yıkılışı hakkında özet bilgi

Anadolu'nun fethi ile beraber 1077 yılında kurulan Anadolu Selçuklu Devleti, en önemli Türk devletleri arasında yer almaktadır. Yıllar boyunca pek çok önemli hükümdarı ile Anadolu'ya hükmeden Devlet, aynı zamanda birçok önemli eser bıraktı. İşte Anadolu Selçuklu Devleti tarihi - Anadolu Selçuklular kuruluşu, kurucusu, hükümdarları, sınırları ve yıkılışı hakkında özet bilgi.

25.08.2020Sözlük
Hasan Sabbah kimdir

Hasan Sabbah kimdir?

Hasan Sabbah, 1046 ile 1054 yılları arasında İran'ın Kum şehrinde yaşadığı rivayet olunan isimlerdendir. Yemen'in güneyinde hüküm süren Himyeri krallarının soyuna mensup olduğunu kendi kitabı Sergüzeşt-i Seyyidinâ'da anlatan Hasan Sabbah, İran'daki Nizari-İsmaili Devleti'nin kurucusudur. Hasan Sabbah babasının Yemen’den Kûfe’ye göç ettiğini, oradan da Kum’a ve nihayet Rey şehrine geldiğini ve kendisinin de burada doğduğunu kitabında yazmaktadır. Peki, Hasan Sabbah kimdir? İşte, o isim hakkında Diyanet Vakfı'ndan alınan resmi bilgiler

9.07.2020Gündem
Kuruluş Osman 26 . bölümü tek parça yayınlandı - Kuruluş Osman son bölüm izle (Konur Alpe acıklı veda sahnesi)

Kuruluş Osman 26 . bölümü tek parça yayınlandı - Kuruluş Osman son bölüm izle (Konur Alp'e acıklı veda sahnesi)

Kuruluş Osman son bölümü dizinin 17 Haziran tarihli gelişmelerini kaçıranlar için internet üzerinden paylaşıldı. Sezon finali için gün sayan Kuruluş Osman 26. Bölümüyle izleyici karşısına çıktı Kuruluş Osman son bölümüne Göktuğ’un ağabeyi Konur’u yaralaması damga vurdu. Finalde ise Prenses Sofia ve Osman Gazi bir kez daha karşı karşıya geldi. İşte Konur Alp'e acıklı veda sahnesinin ön plana çıktığı Kuruluş Osman son bölümü izlemek isteyenler için link…

18.06.2020Televizyon
Kuruluş Osman 26. yeni bölüm fragmanı yayında: Selcan Hatun obaya yapılan baskında ölecek mi (17 Haziran)

Kuruluş Osman 26. yeni bölüm fragmanı yayında: Selcan Hatun obaya yapılan baskında ölecek mi? (17 Haziran)

Kuruluş Osman 26. yeni bölüm fragmanı ekranlara geldi. Kayı Obası'na yapılan baskında Selcan Hatun'a çekilen kılıcın dikkat çektiği fragmanda, Aygül'ün Hazal Hatun'un canına kast ettiği anlar merak uyandırdı. Kuruluş Osman'ın 17 Haziran tarihli 26. yeni bölümünde, Osman Bey'in elinden kaçan Sofia'nın kuracağı yeni planlar ve ağabeyi Konur'u yaralayan Göktuğ'un akıbeti belli olacak. İşte, Kuruluş Osman 26. yeni bölüm 2. fragmanı ve Kuruluş Osman yeni bölümde yaşanacaklara dair bazı ipuçları...

16.06.2020Televizyon
Kuruluş Osman 25. son bölüm kesintisiz ve tam izle: Kuruluş Osman 26. yeni bölüm fragmanı ne zaman yayınlanacak

Kuruluş Osman 25. son bölüm kesintisiz ve tam izle: Kuruluş Osman 26. yeni bölüm fragmanı ne zaman yayınlanacak?

Kuruluş Osman 25. son bölümüyle 10 Haziran Çarşamba akşamı ekranlara geldi. Düğün toyunda Sofia tarafından kurulan tuzaktan kurtulan Osman Bey'in, bir süredir zorunlu ittifak yaptığı Balgay'la karşı karşıya geldiği anlar, Kuruluş Osman'ın son bölümüne damga vurdu. Hazal Hatun'un ise obada dengeleri nasıl değiştireceği yeni bölümde belli olacak. Kuruluş Osman'ın yayınlanan son bölümü izleyemeyenler, Kuruluş Osman 25. bölümü tam ve kesintisiz izlemenin yollarını arıyor. İşte, Kuruluş Osman 25. son bölüm tam ve kesintisiz izleme linki ve son bölümün özeti.

12.06.2020Televizyon
Kuruluş Osman 25. yeni bölüm 2. fragmanı izle (10 Haziran): Osman Bey ve Balgay karşı karşıya

Kuruluş Osman 25. yeni bölüm 2. fragmanı izle (10 Haziran): Osman Bey ve Balgay karşı karşıya!

Kuruluş Osman yeni bölüm fragmanı ekranlara geldi. Sofia tarafından düğünde kurulan tuzaktan kurutulan Osman Bey'in Balgay'la karşı karşıya geldiği anlar Kuruluş Osman yeni bölüm fragmanında dikkat çekti. Kuruluş Osman'ın 10 Haziran Çarşamba akşamı yayınlanacak olan 25. yeni bölüm fragmanında Göktuğ'un Osman Bey'lerin karşısına çıkıp kılıç çektiği anlar damga vurdu. İşte, Kuruluş Osman 25. yeni bölüm 2. fragmanı ve Kuruluş Osman yeni bölümde yaşanacaklara dair bazı ipuçları...

9.06.2020Televizyon
Kuruluş Osman son bölümde neler oldu Kuruluş Osman 24. bölüm kesintisiz izle linki

Kuruluş Osman son bölümde neler oldu? Kuruluş Osman 24. bölüm kesintisiz izle linki

Kuruluş Osman 24. bölümünde obada ortalık karıştı. Yeşim Ceren Bozoğlu Dündar Bey'in eşi 'Hazal Hatun' rolüyle izleyici karşısına çıktığı Kuruluş Osman son bölümü kaçıran dizi takipçileri, Kuruluş Osman 24. bölümünü internet ortamından kesintisiz izlemenin yollarını arıyor. İşte Kuruluş Osman 24. bölüm kesintisiz izle linki

4.06.2020Televizyon
Kuruluş Osman 24. son bölüm tam ve kesintisiz izle (4 Haziran): Kuruluş Osman 25. yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı

Kuruluş Osman 24. son bölüm tam ve kesintisiz izle (4 Haziran): Kuruluş Osman 25. yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı?

Kuruluş Osman 24. bölümüyle 4 Haziran Çarşamba akşamı ekranlara geldi. Dündar'ın eşi Bahadır'ın annesi Hazal Hatun'un obaya geldiği son bölümde Osman Bey ve Bala Hatun'un düğününde yaşanan olaylar dikkat çekti. Osman Bey'in Moğollara karşı gösterdiği mücadele ise yeni bölüm fragmanında belli olacak. Kuruluş Osman 24. son bölümünü ekranları başında izleyemeyenler, dizinin son bölümünü tam ve kesintisiz izlemek için araştırmalara başladı. İşte, kaçıranlar için Kuruluş Osman 24. son bölüm tam ve kesintisiz izleme linki ve Kuruluş Osman son bölümle ilgili bazı ipuçları...

3.06.2020Televizyon
Kuruluş Osman 24. yeni bölüm fragmanı izle: Osman Bey ve Bala Hatunun düğünü karışıyor

Kuruluş Osman 24. yeni bölüm fragmanı izle: Osman Bey ve Bala Hatun'un düğünü karışıyor!

Kuruluş Osman'ın yeni bölüm fragmanı ekranlara geldi. Çarşamba akşamları sevenlerinin karşısına çıkan Kuruluş Osman'ın yayınlanan 24. bölüm fragmanında, Osman Bey ve Bala Hatun'un düğünündeki gelişmeler dikkat çekti. Dündar'ın diğer eşi Hazal Hatun'un obaya gelmesiyle merak uyandıran anların yaşandığı Kuruluş Osman fragmanında, düğünde kılıçların çekilmesi çarpıcı anlara neden oldu. İşte, Kuruluş Osman 24. yeni bölüm fragmanı izleme linki ve Kuruluş Osman yeni bölüm fragmanından ipuçları...

2.06.2020Televizyon

Yazar Sonuçları

‘Üçüncü yeniler’ bizleri mahvettiler

Son 10 yıl içinde müzik dünyasında yeni bir akım başladı. Alternatif bir müzik türü çıktı ortaya. Kimine göre bu yeni tarz çok ‘modern’, kimine göre ise ‘hayli avam’. Ama “üçüncü yeniler” adı verilen bu müzik gruplarının çok geniş kitlelere ulaştıkları da bir gerçek.

13.03.2021

Fırtınanın ortasında Yunus olmak

Moğollar Anadolu’yu kasıp kavurmuş... Selçuklu sarayında buhran var. İktidar, kapanın elinde kalıyor... Gün geliyor, başkenti isyancılar ele geçiriyor... Kimi beyliklerse, Memluklerin yardımıyla Moğollardan kurtulma peşinde. Ama bu hesap gerçeklere uymayınca Anadolu halkı büyük bir mezalime daha uğruyor... Tarlalar sürülemez, “yaylalar yaylamaz, kışlalar kışlamaz olmuş”. Ticaret yolları tekinsiz; insanlar perişan. Hemen herkeste aynı kaygı: “Acep ne ola benim halim?”      

5.02.2021

Bir Bozkır Masalı: Sivrihisar

Mustafa Çiftci’nin kaleminden süzülen “Gönül Dağı”, seyredenlerin ittifak edeceği hususla, nostaljik kareler manzumesi aslında. Yazarın, memleketi Yozgat’ı (her daim seve seve, her zaman döne döne,) anlattığı dizinin sahnelendiği yer, 'Bozkırda Altmışaltı' değil, Eskişehir’in eskimeyen yüzü Sivrihisar. Hadi biz de sararmış zamanların arasından bozkırın renkli dünyasına bakalım...

13.01.2021

2020 Z RAPORU

Enteresan bir yılı geride bırakmaya hazırlanıyoruz.

31.12.2020

Doğu'nun hayal şehri: Kars

Hayat bu sene bizi önceliklerimizi gözden geçirmemiz için oldukça zorladı. Ben her zaman kendi değerlerimizi anlamanın ve anlatmanın içinde bulunduğumuz zor süreçlere derman olduğuna inanırım. Mimarisi, tarihi, kültürü ve mutfağıyla ülkemizin en ilginç şehirlerinden olan Kars da bence o değerlerden biri. Kars’ı sadece Doğu Ekspresi ile kışın ya da hafta sonu için ziyaret edilen bir yer olarak görmekten öte ruhunu yaşamanızı öneririm. Koruyamadıklarımız ne kadar çok olsa da gördükleriniz sizi büyüleyecek.

27.12.2020

Kulaklara derin kazınanlar

Sadece albümler değil; tekliler, serilerin devamları, ortak işler ve düetler... 2020 korkulduğu kadar verimsiz bir yıl olarak geçmedi. Bu yıl dinlediklerimizi belli başlıklar altında toplayacak olursak karşımıza aşağı yukarı şöyle bir tablo çıkıyor...

26.12.2020

Moğollar nerede biz orada

MOĞOLLAR, 11 Aralık’ta “Anatolian Sun/ Anadolu Güneşi” adlı bir albüm yayınladı.

17.12.2020

Ne izlesem okusam dinlesem

Oscar yarışı için bahislerin açıldığı bugünlerde gözü Meryl Streep’i arayanlara müjde! Usta oyuncuyu bu hafta, HBO için çekilen Steven Soderbergh komedisi “Let Them All Talk”ta ve Ryan Murphy’nin Netflix’e uyarladığı müzikal “The Prom”da izleyeceğiz. Riz Ahmed’i En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ına emin adımlarla götüren “Sound of Metal” ve Tansu Biçer’in unutulmaz performansıyla hatırladığımız Nesimi Yetik filmi “Toz Ruhu”, haftanın diğer seyir seçenekleri... Haftanın albümü Cem Adrian’ın 15. müzik yılına armağanı “Solmayan Şarkılar”, haftanın kitabı ise Atilla Dorsay imzalı “Hayatımızı Değiştiren Filmler: 2015-2020.”

11.12.2020

Mekanda online’ız

Pandemiyle online konser dünyası kuruldu, online konser dünyası da kendi ekonomisini yarattı...

10.12.2020

Hayata

Geçtiğimiz hafta Cuma gününden beri eminim benim gibi birçok müziksever senelerdir beklediği bir albüme kavuşmanın mutluluğunu yaşıyorlar.

9.12.2020

Ben insan değil miyim

Başlık, akıllara önce İbrahim Tatlıses’i getiriyor değil mi? Ancak size bu isimle yayınlanan bir belgesel serisinin ilk bölümünden bahsetmeye geldim. Hoş bu köşeyi okuyanların birçoğu bu bölümü de izledi, eminim.

3.12.2020

İngiltere’den Türkiye’ye problem hep aynı

Gün geçmiyor dünyada da telif ücretleri ve dijital dinleme platformu ücretlendirmeleri yerden yere vurulmasın. Geçtiğimiz günlerde Birleşik Krallık Parlamentosu’ndaki Dijital, Kültür, Medya ve Spor Komitesi’nin düzenlediği “Dijital Müzik Dinleme Ekonomisi” başlıklı toplantıda Radiohead’den Ed O’Brien, Elbow’dan Guy Garvey, Nadine Shah ve Gomez grubuyla Broken Records hareketinin de başında olan Tom Gray dijital olarak bir araya geldi. İki oturumda yapılan toplantının amacı, Spotify, Apple Music, Amazon Music ve Google Play gibi büyük müzik dinleme platformların telif politikalarını tartışmaktı.

26.11.2020

Göbeklitepe biranın tarihini değiştiriyor

Her yıl ağustosun ilk cuma günü, “Uluslararası Bira Günü” olarak kutlanıyor.

9.08.2020

Parkta sanat da var kavga da...

Kadıköy’de salı günü başlayacak ‘Sanat Parkta’ festivali sanata destek vermeyi amaçlayan, iyi niyetli bir girişimken skandallarla anılır oldu. Belediye kaş yapayım derken göz çıkardı, tiyatro camiası birbirine girdi...

1.08.2020

Keyfini Kaçırdığımız Hasankeyf!

M.Ö 8. yüzyıla dayanan, binlerce medeniyete ev sahipliği yapmış ve Mezopotamya'nın bağrında Dicle Nehri ile ferahlayan Hasankeyf'i koruyamadık. Ilısu Barajı ve HES projeleri kapsamında yeni görüntüleriyle hepimizi hüzne boğan Hasankeyf'i 2012'de gezmiş olmak ne büyük bir zenginlikmiş şimdi daha iyi anlıyorum.

14.07.2020