EKSTRA
MENÜ

Yazarlar

Yazarlar ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Yazarlar haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 33.865 Yazarlar haberi bulunmuştur.

Yazarlar Haberleri

Gençlerbirliği - Fenerbahçe maçı sonrası olay yorum: Bu iki takım kol kola küme düşer

Gençlerbirliği - Fenerbahçe maçı sonrası olay yorum: Bu iki takım kol kola küme düşer

Fenerbahçe'nin Gençlerbirliği'ni 5-1 yendiği maçı yazarlar değerlendirdi. Sarı-Lacivertli takıma övgüler yağdırılırken, Erman Toroğlu'nun 2 takım için "bu sene küme düşerler" sözü de dikkat çekti.

22.11.2020Futbol
Filiz Akın: Sinemayı özlemedim

Filiz Akın: Sinemayı özlemedim

Filiz Akın, sinemayı özlemediğini itiraf etti. Usta oyuncu, “Biz sevgi, saygı, mutlu sonlar, fedakârlıklar üzerine hayatlar sunduk seyirciye. Onlar da bu filmleri çok sevdiler. Görevimin bittiğini hissettiğim an ise sinemaya veda ettim” dedi.

22.11.2020Magazin
Şakir Eczacıbaşı’nı anarak...

Şakir Eczacıbaşı’nı anarak...

‘Beyoğlu’ndan Esintiler’ Beyoğlu Belediyesi’nin kuruluşunun 150’nci yılı nedeniyle, Şakir Eczacıbaşı’nın da katkılarıyla hazırladığımız bir kitaptı. Şakir Eczacıbaşı’nın önayak olmasıyla kurulan Kültür Girişimi olarak düzenlediğimiz sempozyumların ürünü olan kitaplar bugün de yararlanabileceğimiz kaynaklar...

19.11.2020Kitap Sanat
4.Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi 26-28 Kasım’da online yapılacak

4.Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi 26-28 Kasım’da online yapılacak

Kadın ve Demokrasi Derneği'nin T.C Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile birlikte düzenleyeceği 4’üncü Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi, 26-28 Kasım 2020 tarihleri arasında ‘Dijital Çağda İnsan Kalmak’ ana teması ile online yapılacak. Dünya çapında önemli konuşmacıların katılacağı zirvenin açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak.

17.11.2020Ekonomi
Çiğli’den Edebiyat Otobüsü geçti

Çiğli’den Edebiyat Otobüsü geçti

İzmir'de, Çiğli Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikte Edebiyat Otobüsü kapılarını vatandaşlara açarken, programda edebiyatseverler ile yazarlar bir araya geldi, minik okurlara kitap hediye edildi.

14.11.2020Eğitim
Sinirbilimsel komplo

Sinirbilimsel komplo

Serkan Karaismailoğlu’nun ‘nöro-roman’ olarak tanımladığı ‘Mater’ serisinin ilk iki kitabı ‘Pia Mater’ ve ‘Arachnoid Mater’, daha çok sinirbilimsel gelişmelere dayalı bir komplo teorisinin kedi-fare oyunu. Zor ama ilginç bir okuma deneyimi...

12.11.2020Kitap Sanat
Neden hiç büyük kadın sanatçı çıkmadı

Neden hiç büyük kadın sanatçı çıkmadı?

Feminist sanat tarihçisi Linda Nochlin ‘Kadınlar, Sanat ve İktidar’da, kadın sanatçıların yapıtlarının itibarını iade etmek veya kanona kadın sanatçılardan oluşan bir liste eklemekle değil, ideolojik bakımdan iktidarın nasıl işlediğini göstermekle ilgileniyor.

12.11.2020Kitap Sanat
Transhümanizm nedir Transhümanizm ne zaman ve nasıl ortaya çıkmıştır Transhümanizm hakkında bilgi

Transhümanizm nedir? Transhümanizm ne zaman ve nasıl ortaya çıkmıştır? Transhümanizm hakkında bilgi

Transhümanizm, 15. yüzyılda ortaya çıkmış olan Hümanizm akımının bir uzantısıdır. Bu akımda temel hedef bilimsel ve teknolojik gelişmelerden faydalanmak ve insanların çok daha uzun süre yaşamasını sağlamaktır. Sizin için Transhümanizm ile merak edilen her şeyi detaylı bir şekilde araştırdık.

11.11.2020Araştırma
Totalitarizm nedir Felsefede totalitarizm akımı özellikleri, kurucusu ve temsilcileri

Totalitarizm nedir? Felsefede totalitarizm akımı özellikleri, kurucusu ve temsilcileri

Totalitarizm, baskıcı bir ideoloji ve yönetim şeklidir. ''Diktatörlük'' olarak da tanımlanan bu yönetim şekli, 20. yüzyılın başında ortaya çıkmıştır. Totalitarizm nedir, felsefede totalitarizm akımının özellikleri nelerdir? Sizin için araştırdık.

11.11.2020Araştırma
Cinnah Genç Yazarlar Ödülü sahiplerini buldu

'Cinnah Genç Yazarlar Ödülü' sahiplerini buldu

'Atatürk ve Muhammed Ali Cinnah'ın 20'nci Yüzyıldaki Rolü' başlığı altında bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen 'Cinnah Genç Yazarlar Ödülü' Kompozisyon Yarışması sonuçlandı.

11.11.2020Eğitim
Raelizm nedir Raelizm dini hakkında bilgi

Raelizm nedir? Raelizm dini hakkında bilgi

Realizm, 19. Yüzyılda bir edebiyat akımı olarak romantizme tepki olarak ortaya çıkmıştır. Realizm, nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

11.11.2020Araştırma
Oryantalizm nedir Oryantalist ne demek Oryantalizm (şarkiyatçılık) ve tarihi hakkında bilgi

Oryantalizm nedir? Oryantalist ne demek? Oryantalizm (şarkiyatçılık) ve tarihi hakkında bilgi

Oryantalizm, Doğu kültürünü inceleyen bir uzmanlık dalı ve araştırma metodudur. ''Doğu Bilimi'' ve ''Şarkiyatçılık'' adıyla da bilinir. Anlam ve içerik bakımından Oksidentalizm'in (Garbiyatçılık) karşıtıdır. Oryantalizmin temel özellikleri nedir, temsilcileri kimdir? Sizin için derledik.

10.11.2020Araştırma
Ökültizm nedir Ökült ne demek Ökültizm hakkında bilgi

Ökültizm nedir? Ökült ne demek? Ökültizm hakkında bilgi

İnsanların evren ve doğa ile ilişkilerini geleceğe yönelik durumlar ile yorumlanması her zaman merak uyandırmıştır. Astroloji, simya gibi alanlara da benzeyen ökültizm ise herkes tarafından merak edilmektedir. Ökültizm nedir? Ökült ne demek? Tüm ayrıntıları ile detaylı bir şekilde derledik.

10.11.2020Araştırma
Natüralizm nedir Doğalcılık ne demek Felsefede Natüralizm akımı özellikleri, kurucusu ve temsilcileri

Natüralizm nedir? Doğalcılık ne demek? Felsefede Natüralizm akımı özellikleri, kurucusu ve temsilcileri

Natüralizm, hem resim ve edebiyat gibi sanat türlerini hem de felsefeyi kapsayan bir akımdır. 19. yüzyılda ortaya çıkan akım ''Doğalcılık'' ismiyle de bilinir. Natüralizm nedir, felsefede natüralizm akımının en önemli temsilcileri kimdir? Sizin için ayrıntılı bir şekilde araştırdık.

10.11.2020Araştırma
Modernizm nedir Modernizm sanat akımı kurucusu, örnekleri, eserleri ve temsilcileri hakkında bilgi

Modernizm nedir? Modernizm sanat akımı kurucusu, örnekleri, eserleri ve temsilcileri hakkında bilgi

Sanatın önde gelen akımları arasında yer alan modernizm eserlere yansıtmaktadır. Günümüzde pek çok sanatçı Modernizme vurgu yapmaktadır. Modernizm nedir? Bu akımın tarihi, kurucusu ve tüm detaylarını ayrıntılarıyla derledik.

10.11.2020Araştırma
Cemre Ebüzziya: Amerikada okudum ama kendimi Avrupada hayal ediyorum

Cemre Ebüzziya: Amerika'da okudum ama kendimi Avrupa'da hayal ediyorum

İstanbul’un köklü ailelerinden Ebüzziya ailesinin genç yeteneği Cemre Ebüzziya, Hello! dergisi için tarihi yarımada sokaklarında objektif karşısına geçti. Oyuncu, dergiye hakkında merak edilenleri de anlattı.

10.11.2020Magazin
Mizahın zor zamanlarla bir ilişkisi var

Mizahın zor zamanlarla bir ilişkisi var

Araştırmalar mizah duygusuna sahip olanların diğerlerine göre daha uzun yaşadığını, sevdiklerini kaybetmenin acısını kolay atlattığını gösteriyor. İşin uzmanları da hemfikir; “Mizahla başka bir dünya mümkün” diyorlar.

Ferzan Özpetekin Şans Tanrıçasına İtalyadan en iyi film ödülü

Ferzan Özpetek'in 'Şans Tanrıçası'na İtalya'dan en iyi film ödülü

Yönetmen Ferzan Özpetek’in son filmi "Şans Tanrıçası" (La dea fortuna), İtalya’nın en popüler sinema dergisi CIAK‘ın okuyucuları tarafından en iyi film seçildi.

6.11.2020Keyif
Eski güzel günlere özlemin romanı

Eski güzel günlere özlemin romanı

Nobelli yazar Boris Pasternak’ın ‘Bir Hikâye’ isimli novellası, en popüler eseri ‘Doktor Jivago’nun habercisi niteliğinde. Aslında şiirleriyle ünlü Pasternak’ın nesir tarzında yazdığı bu pek bilinmeyen kitabı erken dönem eserlerinin en özgünü tanımını da hak ediyor.

6.11.2020Kitap Sanat
Haydar Ergülen: Şiirle düşünmeye çabalıyorum

Haydar Ergülen: Şiirle düşünmeye çabalıyorum

Haydar Ergülen, iki kitapla okurlarının karşısına çıkıyor: Denemelerini bir araya getirdiği ‘Çerçöp’ ve kelimelere kendi dünyasından anlamlar verdiği ‘Nişanlılar İçin Şarkılı Alfabe’. Ergülen, her iki kitabında da iç dünyasını açıyor. Bir şairin her ne üzerine yazarsa yazsın, şiirden uzaklaşamayacağını hatırlatıyor herkese. Kendisi de öyle diyor zaten: “Yazdığım her şeyi şiirle düşünmeye çabalıyorum.”

6.11.2020Kitap Sanat
Senin şarkını söylüyorum…

Senin şarkını söylüyorum…

1960’ta caz söyleyerek başladığı müzik kariyerini; hayat arkadaşı Erdem Buri ile yolları kesişince, çok sesli Türk popüler müziği ile devam ettiren, 1987’de son konserini Hollanda’da verip, müziği bırakan Tülay German’ın kendi kaleminden çıkan 'Düşmemiş Bir Uçağın Kara Kutusu' adlı anlatısı yeniden basıldı.

5.11.2020Kitap Sanat
Ayşe Erbulak: Polisiye okumak ince zeka ister

Ayşe Erbulak: Polisiye okumak ince zeka ister

Polisiye edebiyatının önemli kalemlerinden oyuncu-yazar Ayşe Erbulak, son romanı “Cinayet A.Ş.”yi okuyucularının beğenisine sundu. Yazar, bu kez yıllarca yaşadığı Norveç’in polisiyesi ile Türk polisiyesini harmanlayıp okura şık bir sentez sunuyor. Aynı zamanda Erbulak Oyunculuk ve Yazarlık Evi, Ajans Ayşe Erbulak ve Dağhan Külegeç Yayınları’nın kurucusu ve yöneticisi olan Ayşe Erbulak’la hem yeni kitabını hem de sanatla çevrili hayatını konuştuk.

5.11.2020Keyif
Klasisizm nedir Klasisizm sanat akımı kurucusu, örnekleri, eserleri ve temsilcileri hakkında bilgi

Klasisizm nedir? Klasisizm sanat akımı kurucusu, örnekleri, eserleri ve temsilcileri hakkında bilgi

Klasisizm, Rönesans ile birlikte ortaya çıkmış bir edebiyat akımıdır. ''Kuralcılık'' ve ''1660 ekolü'' ismiyle de bilinir. Romantizme tepki olarak doğan klasisizmde akılcılık ön plandadır. Akıma bağlı sanatçılar daha çok tiyatro oyunu ve şiir türünde eserler kaleme almıştır. Klasisizmin özellikleri nelerdir, en önemli temsilcileri kimdir? Sizin için araştırdık.

3.11.2020Araştırma
Amerikalılar Avrupanın en güzel şehirlerini seçti... Türkiyeden bir şehir zirveye ortak oldu

Amerikalılar Avrupa'nın en güzel şehirlerini seçti... Türkiye'den bir şehir zirveye ortak oldu

New York merkezli bir seyahat dergisi olan Travel + Leisure her yıl gezginler, yazarlar ve uzman isimlerden oluşturuğu jüri üyeleriyle yaptığı 'Dünyanın En İyi Ödülleri'ni açıkladı. Yapılan kategorilerde en çok dikkati ise Avrupa'nın en güzel 15 şehri çekti. Listeye Türkiye'den de bir şehir girdi. Sıralamadaki yeri ve aldığı puan sizi çok şaşırtacak... İşte Avrupa'nın en güzel 15 şehri.

3.11.2020Seyahat
Son Dakika | Antalyaspor - Fenerbahçe maçının ardından: İddia ediyorum, 9 puan silme cezasına rağmen...

Son Dakika | Antalyaspor - Fenerbahçe maçının ardından: 'İddia ediyorum, 9 puan silme cezasına rağmen...'

Fenerbahçe'nin haftanın kapanışında Antalyaspor'u 2-1 mağlup ettiği maçı yazarlar değerlendirdi. Maç sonu birbirinden ilginç yorumlar yapıldı. Ahmet Çakar'ın çok konuşulacak iddiası ise olay oldu...

3.11.2020Futbol
Dünya modernlikten geniştir

Dünya modernlikten geniştir

François Hartog ‘Eskiler, Modernler, Yabanıllar’da pek çok tarihsel kavram ve tartışmayı aynı anda işletiyor. Eski, modern ve yabanıllığı bir geçmiş tartışmasından öte bir gelecek perspektifine oturtuyor.

30.10.2020Kitap Sanat
Etnoloji nedir ve neyi inceler Etnoloji bilimi hakkında kısaca bilgiler

Etnoloji nedir ve neyi inceler? Etnoloji bilimi hakkında kısaca bilgiler

Etnoloji, insanların milletlere ayrılışını, niteliklerini ve oluşumunu karşılaştırıp sınıflara ayıran bilim dalıdır. Bu bilim dalı ırkların kökenini, türeyiş ve dağılışını araştırıp karşılaştırır. Etnoloji nedir ve neyi inceler? Tüm detaylarıyla sizler için derledik.

30.10.2020Araştırma
Yıllar öncesinin çocuk kitapları

Yıllar öncesinin çocuk kitapları

Eskiden çocuk kitaplarının çoğunun baskısı özensiz ve çeviri eserlerden oluşuyordu. En çok okunan da Kemalettin Tuğcu idi. Günümüzde iyi çocuk yazarları olduğu gibi, baskıların da kalitesi arttı.

29.10.2020Kitap Sanat
Ataol Behramoğlu kimdir

Ataol Behramoğlu kimdir?

Ataol Behramoğlu sosyal medyada paylaşılan bir şiire verdiği yanıtla gündeme geldi. Türk edebiyatının önemli isimlerinden Behramoğlu, Twitter’da kendi imzasıyla paylaşılan şiiri 'Benim böyle bir sözüm yok' diye yanıtladı. Bu paylaşım ardından Ataol Behramoğlu'nun hayatı bir kez daha gündeme geldi. Peki, Ataol Behramoğlu kimdir?

24.10.2020Hayat

Yazar Sonuçları

Hayat suyunun azizliği 

Aslında buna, “Su gibi aziz olmak” veya “ab-ı hayatı aramak” da diyebilirdik. Önemli değil. Su, hayat verdiği gibi, aslında “güzel hayatın” en güzel temsilidir de. 

20.11.2020

Dergiler arasında

Dergiler edebiyatın atardamarıdır.

17.11.2020

Emma Teyze’nin hatırlattıkları...

Geçmişle günümüz ve gelecek arasındaki köprüyü sadece sanatçılar, yazarlar, biliminsanları oluşturmuyor. İsimsiz kahramanların bıraktığı yazılı belgelerin de payı büyük. Elvan Uysal imzalı kitap bunun örneği.

15.11.2020

Orhan Veli anılıyor

Orhan VELİ KANIK (1914-1950) aramızdan ayrılışının 70’inci yıldönümünde Zeytinburnu Belediyesi Kültür Sanat Merkezi’nde anılıyor.

13.11.2020

Piyasalarda ‘pandemi’ tedirginliği

Dünyada artan koronavirüs vakaları, aşı çalışmalarının henüz sonuçlanmaması gibi sebeplerle borsalarda, altın ve petrol fiyatlarında düşüş yaşandı. Almanya ve Fransa gibi ülkelerde koronavirüse karşı arttırılan tedbirler nedeniyle de ülke ekonomilerinin yeniden kapanabileceği endişesi piyasaları tedirgin etti.

1.11.2020

Ulus bilincine dayalı 97. yıl kutlaması

Cumhuriyetimizin bir asrı devirmesine az bir zaman kala, salgın önlemleri nedeniyle meydanlarda geniş katılımlı kutlamalar yapılamasa da Türkiye’nin dört bir yanı kırmızı-beyaz, yürekler 97. yıl coşkusuyla doluydu. Birçok konuda keskinleşen söylem ve ayrılıklardan uzak, her kesimden Cumhuriyet mesajları geldi. Cumhuriyet’in ortak mutabakat noktamız olduğu anlaşıldı mı? Ben de tarihçi-akademisyenlere sordum.

30.10.2020

Erdoğan Karabağ için Putin’e ikili mekanizma öneriyor

Dağlık Karabağ’daki Suriyeli savaşçılar meselesi sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya lideri Vladimir Putin arasındaki diyaloğun gündemine yerleşmiş bulunuyor.

30.10.2020

Seyfettin Hoca nasıl dolandırılmış?

Önemli olan bir ekonomi profesörünün tuzağa düşmesi değil, nasıl düştüğü... Hangi yöntemin kullanıldığı... Prof. Dr. Seyfettin Gürsel’e sordum, anlattı. İşte ayrıntılar...

30.10.2020

Biz olduk

Cumhuriyet Bayramı nedeniyle şöyle bir kolaçan ettim etrafı... Manzara-i umumiye şöyleydi:

30.10.2020

Sahaflar Kadıköy sahilde

Kadıköy sahilinde İstanbul Deniz Otobüsleri iskelesinin arkasında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin organize ettiği, Kadıköy Belediyesi’nin destek verdiği ‘Semt Semt Kitap Günleri’ etkinlikleri başladı.

29.10.2020

Kısa çalışma, ücretsiz izin desteği uzadı. Kimler yararlanacak?

Kısa çalışma ödeneği, ücretsiz izin desteği ve çalışanı işten çıkarma yasağı uzatıldı. Uzatılır uzatılmaz da okuyuculardan sorular gelmeye başladı. Kimileri, kısa çalışma ödeneğine yeni başvuru yapılıp yapılamayacağını soruyor, kimileri de ücretsiz izne ayrılanların destekten yararlanıp yararlanamayacağını merak ediyor. Tüm sorulara açıklık getireyim.

29.10.2020

Cumhuriyetimizin 97. yılı kutlu olsun!

Dil Derneği, Cumhuriyetimizin 87. yılı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Anlamlı içerikli bu mesajı özetleyerek yayınlıyoruz:

29.10.2020

Aşı bahanesiyle uzaktan kumanda sağlık raporu

ŞÜKÜRLER olsun... Nasıl rahatladım, anlatamam... Kolay değil haa... Daha da ne olsun?

29.10.2020

Gökyüzünde hidrojen devrimi

Gökyüzünün en büyük kirleticilerinden biri ne yazık ki uçaklar. Karbon salınımı havacılık sektörünün ağır bir günahı olarak karşımıza çıkıyor. Uçak motorları, bu, bir tür gazyağı türevi olan yakıtı tonlarca tüketiyor. Geriye ciddi bir karbon salınımı ortaya çıkıyor. Oysa hidrojende böyle bir sorun yok. Sıfır karbon stratejisi bugünden başlayarak önümüzdeki zamanların yakıtı olacak.

28.10.2020

İnce’den 47 günde 46 kent

Sivas Kongresi’nin 101. yıldönümü olan 4 Eylül’de Sivas’tan ‘Memleket Hareketi’ gezilerine başlayan Muharrem İnce, Türkiye siyaset tarihinde, belki de dünyada denenmemiş yeni bir yöntemle, 81 ili karış-karış, hem de pandemi ortamının zor şartlarında geziyor...

28.10.2020

Kısa çalışma ödeneği 2 ay daha uzadı

Soru: Yeni yasa ile kısa çalışma ödeneği 2021’nin haziran ayına kadar uzayacak mı? Nakdi ücret desteğinde de süre uzatımı yapılacak mı? Bulut N.

28.10.2020

Erdoğan neden hedefte?

On sekiz yıldır girdiği her seçimi kazanıp tek başına iktidarını sürdüren Sayın Erdoğan, iç ve dış mihrakların neden hedefindedir? Siyaset saikıyla içeridekileri anlamak mümkünse de dışarıdakilerin tekmilinin birden cephe almalarının temelinde derin manalar olsa gerektir.

28.10.2020

Adadan bildiriyorum

En son pandemi öncesi gittiğim Şişli’deki bomontiada (neden o ‘b’yi küçük yazarlar, yıllardır çözemedim), etrafını sarmalayan Dubai gökdelenlerinin ortasında bir Berlin havasındadır her daim.

28.10.2020

Maske takmayanlara kesilen cezalara af yok

Hali hazırda 10 bin liralık vergi borcu için aylık 160 lira (%1.6) faiz işliyor... Geçmiş yıllara ait borçlarda; daha yüksek gecikme zammı oranları da uygulandı. 05 Eylül 2018’den, 30 Aralık 2019’a kadar aylık yüzde 2 ve yüzde 2.5’luk oranlar geçerliydi.

27.10.2020

Taleplere rağmen hayvan hakları yasası ortada yok

Hayvanlara yönelik şiddet görüntülerine bir yenisi Kars’tan eklendi. İki genç, boynuna ip bağladıkları sıpayı göle atıp işkence etmekle kalmadı, utanmadan bu eziyeti sosyal medyadan da paylaştı. Sadece hayvan hakları savunucuları değil, toplumun geniş bir kesimi artık bir an önce hayvan hakları yasasının çıkmasını ve suçluların hak ettikleri cezayı almasını istiyor. Meclis’teki tüm partiler de taslak üzerinde uzlaşmış durumda ancak yasa hâlâ ortada yok! Peki yasa neden çıkmıyor?

27.10.2020