EKSTRA
MENÜ

Karkamış

Karkamış haberleri sayfasında güncel ve son dakika Karkamış hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 966 Karkamış haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Karkamış Haberleri

ABD Ankara Büyükelçiliğinden taziye mesajı

ABD Ankara Büyükelçiliği'nden taziye mesajı

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, Suriye'de şehit olan polisler için bir taziye mesajı yayınladı.

12.10.2021Haber
ABD Ankara Büyükelçiliğinden şehit polisler için taziye mesajı

ABD Ankara Büyükelçiliği'nden şehit polisler için taziye mesajı

ABD'nin ankara Büyükelçiliği, Suriye'de şehit olan polisler için bir taziye mesajı yayınladı.

12.10.2021Gündem
Son dakika... Gaziantepin Karkamış ilçesine 5 havan mermisi atıldı Valilik açıklama yaptı

Son dakika... Gaziantep'in Karkamış ilçesine 5 havan mermisi atıldı! Valilik açıklama yaptı

Suriye'de terör örgütü PKK/YPG kontrolündeki bölgeden teröristler tarafından atılan 5 havan mermisi, Gaziantep'te Karkamış ilçe merkezine düştü. Yaralananın olmadığı saldırıda bir evde hasar oluştu. Gaziantep Valiliği, saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada ölen veya yaralananın olmadığı saldırıların küçük çaplı maddi hasara yol açtığını belirtti.

11.10.2021Gündem
Bir gezginin kadrajından ‘Türkiye’ masalı...

Bir gezginin kadrajından ‘Türkiye’ masalı...

Seymen Bozaslan, Hürriyet Seyahat gezginlerimizden. Pandemi sürecinde Türkiye’nin 81 ilini fotoğraflayıp ‘Ölmeden Önce Türkiye’de Görülmesi Gereken Yerler’ adlı bir kitap hazırladı. ‘Şehirde Mutlaka’ bölümü etkinlikler, yöresel tatlar gibi önerilerle tam bir rehber. Drone görüntülerinden oluşan 3 saatlik film de kitaptaki QR kodla izlenebiliyor. Bozaslan, Bitlis Hizan’dan Sivas Gürün’e pek bilinmeyen önerileriyle şaşırtırken bilinen noktalara da bir kez daha hayran bırakıyor.

5.09.2021Seyahat
Çingene Kızı mozaiğinin 12 parçasının kopyaları sergilenmek üzere ABDye gönderildi

'Çingene Kızı' mozaiğinin 12 parçasının kopyaları sergilenmek üzere ABD'ye gönderildi

ABD'den 2018 yılında Gaziantep'e getirilen "Çingene Kızı" mozaiğinin 12 parçasının kopyaları, sergilenmek üzere ABD'nin Bowling Green Eyalet Üniversitesi Wolfe Sanat Merkezi'ne gönderildi.

23.08.2021Keyif
Dünyanın ilk gülücük emojisi

Dünyanın ilk gülücük emojisi

Suriye sınırındaki Karkamış’ta, 4 yıl önce yapılan kazı çalışmaları sırasında, üzerinde ‘gülücük emojisi’ olan su matarası bulundu.

1.08.2021Seyahat
Dünyanın ilk gülücük emojisine yoğun ilgi

Dünyanın ilk 'gülücük' emojisine yoğun ilgi

Gaziantep'in Suriye sınırındaki Karkamış ilçesindeki antik kentte 4 yıl önce üzerinde 'gülücük' emojisi olan su matarası bulundu. 3 bin 700 yıllık su matarasının üzerindeki gülücük işaretinin dünyanın ilk emojisi olduğu belirtildi. Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen matarayı, 1 ayda 10 bin kişi ziyaret etti. Gaziantep Müze Müdürü Özgür Çomak, ''Özellikle bu eseri sergilemeye başladığımız günden beri Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nde ziyaretçi yoğunluğu oluşmaya başladı'' dedi.

27.07.2021Haber
Dünyanın ilk gülücük emojisi sergileniyor 4 bin yıllık mataraya yoğun ilgi

Dünyanın ilk 'gülücük' emojisi sergileniyor! 4 bin yıllık mataraya yoğun ilgi

Gaziantep'in Suriye sınırındaki Karkamış ilçesindeki antik kentte 4 yıl önce üzerinde 'gülücük' emojisi olan su matarası bulundu. 3 bin 700 yıllık su matarasının üzerindeki gülücük işaretinin dünyanın ilk emojisi olduğu belirtildi. Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen matarayı, 1 ayda 10 bin kişi ziyaret etti. Gaziantep Müze Müdürü Özgür Çomak, ''Özellikle bu eseri sergilemeye başladığımız günden beri Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nde ziyaretçi yoğunluğu oluşmaya başladı'' dedi.

27.07.2021Gündem
Dünyanın ilk gülücük emojisinin olduğu 4 bin yıllık mataraya büyük ilgi

Dünyanın ilk 'gülücük' emojisinin olduğu 4 bin yıllık mataraya büyük ilgi

Gaziantep'in Suriye sınırındaki Karkamış ilçesindeki antik kentte 4 yıl önce üzerinde 'gülücük' emojisi olan su matarası bulundu. 3 bin 700 yıllık su matarasının üzerindeki gülücük işaretinin dünyanın ilk emojisi olduğu belirtildi. Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen matarayı, 1 ayda 10 bin kişi ziyaret etti.

27.07.2021Gündem
İntiharına engel olmak isteyen esnafı öldüren şüpheli adliyede

İntiharına engel olmak isteyen esnafı öldüren şüpheli adliyede

GAZİANTEP'te, intihara kalkışan ve kendisine engel olmak isteyen Oktay Danabaş'ı (39) tüfekle ateş ederek öldüren Mehmet Y., emniyetteki sorgulamasının ardından adliyeye sevk edildi.

17.06.2021Gündem
Gaziantep plaka kodu kaçtır Gaziantep ve ilçelerinin plaka harfleri

Gaziantep plaka kodu kaçtır? Gaziantep ve ilçelerinin plaka harfleri

Plaka; trafiğe çıkan motorlu taşıtların ön ve arka kısımlarına sabitlenen metal plakalardır. Plakalarda iki basamaklı olan ve ilk sırada yer alan sayı il plaka kodunu tanımlar. Ülkemizde her ilde değişkenlik gösteren bu kod, plakalarda kullanılır. Peki, Gaziantep ilinin plaka kodu kaçtır? Gaziantep ve ilçelerinin plaka harfleri nelerdir? İşte Gaziantep plaka kodu ve plaka harfleriyle ilgili merak edilenler.

27.04.2021Araştırma
Gaziantep Posta Kodu kaçtır Gaziantep ili ve ilçelerinin Posta Kodları

Gaziantep Posta Kodu kaçtır? Gaziantep ili ve ilçelerinin Posta Kodları

Posta kodları kargo trafiğini düzenleyen 5 haneli dijital sayılardır. Ülkemizde posta kodları il ve ilçelere göre farklılık göstermektedir. Gaziantep ilinin posta kodu nedir ve Gaziantep ilçelerinin posta kodları nelerdir? İşte, merak edilen tüm detayları derledik.

8.04.2021Gündem
Fırat Nehrinde yetiştirilen somon balıkları 54 ülkeye ihraç ediliyor

Fırat Nehri'nde yetiştirilen somon balıkları 54 ülkeye ihraç ediliyor

Gaziantep'in Karkamış ilçesinde, Fırat Nehri üzerinde üretilen 4 bin 500 ton somon balığı, geçen yıl 54 ülkeye ihraç edildi. Somon üreticisi Serkan Çiftçi, en çok talebin Rusya'dan geldiğini söyledi.

3.04.2021Gündem
Evin girişine asansör yapıldı, 6 yıl sonra tekerlekli sandalyeyle dışarı çıktı

Evin girişine asansör yapıldı, 6 yıl sonra tekerlekli sandalyeyle dışarı çıktı

GAZİANTEP'in Karkamış ilçesinde çeşitli hastalıklar nedeniyle yürüme yetisini kaybeden Şefik Şahan Gürcü (75), belediyenin evinin önüne yaptığı asansör sayesinde 6 yıl sonra tekerlekli sandalyeyle dışarı çıktı. Gürcü, "Asansör yapılınca dünyalar benim oldu. İlk dışarı çıktığımda mutluluktan ağladım" dedi.

30.03.2021Gündem
Tarım arazilerinden güneş paneli çalan 2 kişi tutuklandı

Tarım arazilerinden güneş paneli çalan 2 kişi tutuklandı

GAZİANTEP’in Nizip ve Karkamış ilçelerinde tarım arazileri üzerine kurulan güneş panellerini çaldıkları iddiasıyla gözaltına alınan 3 şüpheliden 2'si, tutuklandı.

26.03.2021Gündem
5 sınır kapısında 82 milyon liralık kaçak eşya ele geçirildi

5 sınır kapısında 82 milyon liralık kaçak eşya ele geçirildi

GAP Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü'ne bağlı 5 sınır kapısında, 2020 yılında 82 milyon 345 bin lira değerinde gümrük kaçağı eşya ele geçirildi.

20.01.2021Gündem
2020 yılında gümrük kapılarında ticaret hız kesmedi

2020 yılında gümrük kapılarında ticaret hız kesmedi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan "2020 yılında ülkemizin kara sınır kapılarında 3,4 milyon ticari araç giriş-çıkışı gerçekleşti" dedi. Bakan Pekcan "En fazla ticari araç geçişi yapılan sınır kapımız 1 milyon 90 bin ile Irak'a açılan Habur Gümrük Kapısı olurken, bunu 704 bin araç ile Kapıkule, 315 bin araç ile Sarp Gümrük Kapısı izledi" dedi.

17.01.2021Ekonomi
Suriyenin Cerablus kentinde intihar saldırısı son anda engellendi

Suriye'nin Cerablus kentinde intihar saldırısı son anda engellendi

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından özgürleştirilen Suriye’nin Cerablus kentinde bulunan hastaneye yönelik intihar eylemi düzenlemek isteyen DEAŞ’lı 2 terörist güvenlik güçlerince engellendi. Eylem yapmaları son anda engellenen 2 canlı bombanın yapılan tahlillerinde ise kanlarında yüksek miktarda uyuşturucu tespit edildi.

14.01.2021Dünya
Almanya, Fransa, Belçika ve Rusyadan yoğun talep var... Şanlıurfada üretiliyor yurt dışına gönderiliyor

Almanya, Fransa, Belçika ve Rusya'dan yoğun talep var... Şanlıurfa'da üretiliyor yurt dışına gönderiliyor

Türkiye'nin önemli tarım merkezlerinden Şanlıurfa'da Fırat Nehri'nde alabalık yetiştiriliyor. Yetiştirilen alabalıklar Almanya, Fransa, Belçika, Romanya ve Rusya gibi yoğun talepte bulunan birçok ülkeye ihraç ediliyor.

1.01.2021Ekonomi
Son dakika... Kiralarda düzenleme mesajı... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kabineden sonra açıklayacağız

Son dakika... Kiralarda düzenleme mesajı... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kabineden sonra açıklayacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep Düzbağ İçme Suyu İsale Hattı ve Doğanpınar Barajı açılış törenine canlı bağlantı ile katıldı. "Üretimi ve istihdamı sürdürmek için gereken her tedbiri aldık." diyen Erdoğan, "Çiftçiyi, esnafı asla unutmadık. Bunun yanında kiralarda vesaire düzenlemeye gidiyoruz. Onları da Kabine Toplantımızın ardından açıklayacağız." diye konuştu. Erdoğan daha sonra ise Manisa-Akhisar çevre yolu açılış törenine katıldı. "Yatırım düşmanlığına anlam vermek mümkün değildir." diyen Erdoğan, CHP'yi eleştirerek, "Yeter ki yatırımcı Türkiye'ye gelmesin... Yahu yatırımın rengi, ırkı olur mu? Yatırım Avrupa'dan gelince güzel, Katar'dan gelince kötü mü?" ifadelerini kullandı.

12.12.2020Gündem
Koyun otlatırken husumetlisi tarafından öldürüldü

Koyun otlatırken husumetlisi tarafından öldürüldü

GAZİANTEP'te, koyun otlatırken karşılaştığı husumetlisi tarafından tüfekle vurulan Mehmet Gören (45) tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

1.12.2020Gündem
Son dakika haberler: Suriyede bomba yüklü saldırı Yaralılar var

Son dakika haberler: Suriye'de bomba yüklü saldırı! Yaralılar var

Son dakika haberi... Suriye'nin kuzeyinde Fırat Kalkanı Harekatı ile terörden arındırılan Cerablus’ta motosiklete yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 7 kişi yaralandı.

30.11.2020Dünya
Sınır kapısında fıçı içerisinde tereyağı ele geçirildi

Sınır kapısında fıçı içerisinde tereyağı ele geçirildi

Gaziantep Karkamış Gümrük Kapısı'nda, Suriye’den Türkiye’ye giren araçta yapılan aramada 300 kilo tereyağı ile 320 paket sigara ele geçirildi.

7.10.2020Gündem
Sınır kapısında bin 110 paket kaçak sigara ele geçirildi

Sınır kapısında bin 110 paket kaçak sigara ele geçirildi

Gaziantep’in Karkamış Gümrük Kapısı'nda, Suriye’den Türkiye’ye giren iki araçta yapılan aramada, bin 110 paket kaçak sigara ile 2 cep telefonu ele geçirildi.

1.10.2020Gündem
CHPli başkandan şaşırtan korona virüs partisi

CHP'li başkandan şaşırtan korona virüs partisi

Gaziantep Valisi Davut Gül'ün sosyal medya hesabından havaya ateş açan magandalara 44 bin 245 TL ceza kesildiğini açıklamasının ardından CHP Karkamış İlçe Başkanı Mehmet Polat'ın düzenlediği ileri sürülen eğlencede de havaya silahla ateş açılması görüntüleri sosyal medyaya yansıdı.

21.09.2020Haber
CHPli başkanın görüntüleri şoke etti Tepki yağdı…

CHP'li başkanın görüntüleri şoke etti! Tepki yağdı…

Gaziantep Valisi Davut Gül'ün sosyal medya hesabından havaya ateş açan magandalara 44 bin 245 TL ceza kesildiğini açıklamasının ardından CHP Karkamış İlçe Başkanı Mehmet Polat'ın düzenlediği ileri sürülen eğlencede de havaya silahla ateş açılması görüntüleri sosyal medyaya yansıdı.

21.09.2020Gündem
Gaziantep Arkeoloji Müzesi Nerede Gaziantep Arkeoloji Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Gaziantep Arkeoloji Müzesi Nerede? Gaziantep Arkeoloji Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Gaziantep Arkeoloji Müzesi, arkeolojik kazılarla ve satın alma yöntemiyle oluşturulan ilgi çekici ve zengin bir koleksiyona sahip müzedir. Alt Paleolitik Dönemden Cumhuriyet dönemine kadar geçmiş çağlar ziyaretçilere sunuluyor. Arkeoloji Müzesi hakkında detaylı bilgiyi sizler için derledik.

8.09.2020Seyahat
Son dakika... Resmen duyuruldu İhracatta yeni dönem

Son dakika... Resmen duyuruldu! İhracatta yeni dönem

Ticaret Bakanı Pekcan, "Kolay İhracat Platformu ile artık her bir ihracatçımızın, yapay zeka teknolojisi ile çalışan dijital bir danışmanı olacak." dedi.

28.08.2020Ekonomi
Fıstık bahçesinde kanlı olay: Baba ile oğlu öldü Uzman çavuşun da olduğu 7 kişi yaralandı

Fıstık bahçesinde kanlı olay: Baba ile oğlu öldü! Uzman çavuşun da olduğu 7 kişi yaralandı

Gaziantep'in Karkamış ilçesinde kiraya verilen fıstık bahçesinde arazi sahibi ile kiracılar arasında çıkan tartışma silahlı kavgaya dönüştü. Kavgada ateşlenen tüfeklerden çıkan saçmalara hedef olan Mehmet Ağgün (61) ile oğlu Hüseyin Ağgün (34) yaşamını yitirdi, olaya müdahale eden bir uzman çavuşun da aralarında olduğu 7 kişi yaralandı.

9.08.2020Gündem
İki ton Antep fıstığı çaldığı iddia edilen şüpheliler yakalandı

İki ton Antep fıstığı çaldığı iddia edilen şüpheliler yakalandı

Gaziantep'in Karkamış ilçesinde ağaçlardan yaklaşık 2 ton Antep fıstığı çaldığı iddiasıyla iki zanlı gözaltına alındı.

31.07.2020Gündem
Gaziantepte askeri araç devrildi: 5 asker yaralı

Gaziantep'te askeri araç devrildi: 5 asker yaralı

Gaziantep'in Karkamış ilçesinde askeri aracın devrilmesi sonucu 5 asker yaralandı.

21.06.2020Gündem
Fırat Nehri nerede Nereden doğar ve nereye dökülür Fırat nehrinin özellikleri, üzerindeki barajlar ve uzunluğu

Fırat Nehri nerede? Nereden doğar ve nereye dökülür? Fırat nehrinin özellikleri, üzerindeki barajlar ve uzunluğu

Ülkemizde birçok nehir bulunur. Bulunan bu nehirler bulundukları konu itibariyle farklı bölgelerde ve farklı özelliklere sahiptir. Ülkemizde önemli bir yeri olan nehirlerden birisi de Fırat nehridir. Peki Fırat nehri nerede? Nereden doğar ve nereye dökülür? Fırat nehrinin özellikleri, üzerindeki barajlar ve uzunluğu nedir? Sizlere Fırat nehri hakkında bilgileri detaylıca açıkladık.

7.06.2020Seyahat
Türkiyenin ilk online film festivali başlıyor

Türkiye'nin ilk online film festivali başlıyor

Dünyanın en geniş katılımlı ve kapsamlı tematik film festivali olarak yola çıkan “Uluslararası Göç Filmleri Festivali” için geri sayım başladı. Milyonlarca göçmene kucak açan Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenecek festival, 14-21 Haziran tarihleri arasında online olarak gerçekleştirilecek.

28.05.2020Teknoloji
Uluslararası Göç Filmleri Festivalinin startını Bakan Soylu verdi

Uluslararası Göç Filmleri Festivali'nin startını Bakan Soylu verdi

Gaziantep’te düzenlenmesi planlanan ancak salgın nedeniyle ertelenen dünyanın en geniş kapsamlı tematik film festivali ‘Uluslararası Göç Film Festivali’ başladı. Festival, T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde İçişleri Bakanlığı tarafından düzenleniyor. Festivalin ilk toplantısını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptı.

28.05.2020Gündem
Antep fıstığında bu sezon yüksek verim bekleniyor

Antep fıstığında bu sezon yüksek verim bekleniyor

Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Aslan "Rekoltenin en az 240 bin ton ve daha yukarı olacağını tahmin ediyoruz. Bu sezon 'var yılı' olacağı için piyasanın hareketlenmesini ve fiyatlardaki yükselmenin esnemesini bekliyoruz" dedi.

16.04.2020Ekonomi
Gaziantepin İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede Gaziantepde Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Gaziantep'in İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede? Gaziantep'de Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Baklavası ile ünlü Gaziantep aynı zamanda; eğitim, sanayi ve ticaret şehri olarak da bilinmektedir. Ayrıca hala yerleşik yaşamın devam ettiği en eski şehirlerden de biridir. Peki, Gaziantep ilçeleri nelerdir ve şehir hangi bölgede yer almaktadır? Gaziantep ile ilgili merak edilen tüm detayları ve Gaziantep gezilecek yerler listesini sizin için hazırladık.

29.03.2020Seyahat
Sinsi plan evi satılığa çıktı

Sinsi plan evi satılığa çıktı

İngiliz casus ‘Arabistanlı Lawrence’ın, Arapların Osmanlı’ya isyanına dair ön çalışmalarını yaptığı evi satılığa çıkarıldı. 4 katlı ev için 2 milyon 600 bin pound (yaklaşık 20 milyon TL) isteniyor.

9.03.2020Dünya
40 yaşında üniversite okudu, 47 yaşında öğretmen oldu

40 yaşında üniversite okudu, 47 yaşında öğretmen oldu

İlkokul, ortaokul ve liseyi dışarıdan bitiren, 40 yaşında üniversite sınavını kazanan Sakine Çakır, 47 yaşında da atanarak hayalini kurduğu öğretmenlik mesleğine kavuştu.

26.02.2020Gündem
Gümrük görevlilerine kızdı, TIRı ateşe verdi

Gümrük görevlilerine kızdı, TIR'ı ateşe verdi

Gaziantep'in Karkamış ilçesindeki gümrük kapısından yurda girerken, gümrük görevlilerince yapılan kontrolde TIR'ında mazot fazlası olduğu için ceza yazılan Ahmet Kılıçparlar (48), aracını ateşe verdi. Yangın itfaiye ekiplerince söndürülürken, Kılıçparlar gözaltına alındı.

10.01.2020Haber
Cezaya kızdı, TIRını yaktı

Cezaya kızdı, TIR'ını yaktı!

Gaziantep'in Karkamış ilçesindeki gümrük kapısından yurda girerken, gümrük görevlilerince yapılan kontrolde TIR'ında mazot fazlası olduğu için ceza yazılan Ahmet Kılıçparlar (48), aracını ateşe verdi. Yangın itfaiye ekiplerince söndürülürken, Kılıçparlar gözaltına alındı.

10.01.2020Gündem
Son dakika... Bakan Pekcan açıkladı: Cumhuriyet tarihinin en büyük rakamı

Son dakika... Bakan Pekcan açıkladı: Cumhuriyet tarihinin en büyük rakamı

Son dakika... Bakan Pekcan, "Dış ticaret büyümeye 4,7 puanlık rekor katkı sağladı. Bu Türkiye'de 18 yılda görülen dış ticaretin ülke büyümesine en büyük katkısıdır. 2019'da 3,2 milyar lira destek verdik. Bu Cumhuriyet tarihinin büyük ihracat destek rakamı. 2020'de bunu 3,8 milyar liraya çıkaracağız" açıklamasında bulundu.

3.01.2020Ekonomi
Su tutmaya başlayan Ilısu Barajı enerji üretimine hazırlanıyor

Su tutmaya başlayan Ilısu Barajı enerji üretimine hazırlanıyor

Türkiye'nin vizyon projelerinden biri olan GAP kapsamında yapımı tamamlanan Ilısu Baraj Gölü'nde biriken su miktarı 600 milyon metreküpe ulaştı.

12.11.2019Ekonomi
Kendilerini kamufle etmek için Rusya bayrağı astılar

Kendilerini kamufle etmek için Rusya bayrağı astılar

Suriye'nin kuzeyinde Barış Pınarı Harekatı devam ederken, Gaziantep'in Karkamış ilçesinin karşısında bulunan terör örgütü işgalindeki Zor Mağar köyüne Rusya Federasyonu bayrağı asıldı. Binanın çevresinde bir hareketlilik gözlenirken, bayrağın kendilerini kamufle etmek için teröristler tarafından asıldığı öğrenildi.

17.10.2019Haber
Sınırda dikkat çeken görüntü Kendilerini kamufle etmek için bunu yaptılar

Sınırda dikkat çeken görüntü! Kendilerini kamufle etmek için bunu yaptılar

Suriye'nin kuzeyinde Barış Pınarı Harekatı devam ederken, Gaziantep'in Karkamış ilçesinin karşısında bulunan terör örgütü işgalindeki Zor Mağar köyüne Rusya Federasyonu bayrağı asıldı.

17.10.2019Dünya

Yazar Sonuçları

Türkiye ile Rusya arasında İdlib-Tel Rifat eksenli bilek güreşi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın pazartesi akşamı “Artık tahammülümüz kalmadı. Buralardan kaynaklanan tehditleri ya oralarda etkin olan güçlerle birlikte ya da kendi imkânlarımızla bertaraf etmekte kararlıyız” şeklindeki açıklamasıyla birlikte, Suriye’nin kuzeybatısındaki Münbiç ve özellikle de Tel Rifat bölgeleri yeniden projektörlerin altına girdi.

14.10.2021

Türk-Rus ilişkileri bir kez daha stres testinde

Türk-Rus ilişkilerinde bütün dikkatlerin Dağlık Karabağ’da Azeri ve Ermeni birlikleri arasındaki çatışmalara çevrildiği bir sırada Rusya’nın İdlib’de Türkiye’ye yakın bir silahlı muhalif gruba havadan şiddetli bir saldırı düzenlemesiyle denklemin bir ucu Suriye’ye kaymış oldu.

28.10.2020

Arabistanlı Lawrence

İrlandalı bir toprak sahibiyle ailedeki mürebbiyenin çocuğu. Oxford’dan mezun oldu. Bugünkü sınırlarımızda kalan Karkamış’ta, Kuzey Suriye’de muhtelif kazılarda çalıştı. Modern bir Arap milliyetçisi oldu. 19 Mayıs 1935’te yani bundan 85 yıl evvel bir motosiklet kazasıyla genç yaşta öldü. İlginç bir imparatorluğun ilginç adamlarındandır.

23.05.2020

Gazeteci Aykut Tuzcu’yu kaybettik

Gaziantep dünyaya açılan bir penceresini, kendisine gönülden bağlı evladını, potansiyeline hep inanmış, daimi gönüllü elçisi, değerli gazeteci Aykut Tuzcu’yu kaybetti.

10.11.2019

Gözler bugün Soçi’de: Fırat’ın doğusundan İdlib’e giden yol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün Soçi’de Rusya lideri Vladimir Putin ile yapacağı görüşme, Suriye krizinde ABD’nin bu ülkenin kuzeyinden çekilmesiyle birlikte başlayan yeni dönemdeki ilk kritik buluşma.

22.10.2019

Satır aralarıyla Türk-ABD mutabakatının şifreleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence arasında önceki akşam yapılan görüşmelerde Suriye’nin kuzeydoğusunda barışçı bir çözüm çerçevesinin ortaya çıkması memnuniyetle karşılanmalıdır. Türkiye ile ABD arasında varılan mutabakatın ne anlama geldiği konusunda ana başlıklar halinde şu gözlemleri öne sürebilmek mümkündür:

19.10.2019