Anadolu arkeolojisine İtalya katkısı

Güncelleme Tarihi:

Anadolu arkeolojisine İtalya katkısı
Oluşturulma Tarihi: Kasım 20, 2023 12:14

İtalyan Kültür Merkezi’nin (İstanbul) bu yıl “Eski Anadolu'da Arkeoloji ve Toplum: Türkiye’deki Arkeolojik Çalışmalara Eğitim, Araştırma ve Kazıda İtalya Katkısı” başlığıyla 14'üncüsünü düzenlediği İstanbul İtalyan Kültür Merkezi Arkeoloji Sempozyumu, Türkiye’deki çeşitli antik kentlerde kazı çalışmaları yürüten 18 İtalyan arkeoloji misyonunu bir araya getirdi. İtalya Büyükelçisi Giorgio Marrapodi ve İstanbul İtalyan Kültür Merkezi Müdürü Salvatore Schirmo’nun da katıldığı 17-18 Kasım'daki sempozyumda paylaşılan bulgular, önümüzdeki günlerde ayrıca kitap haline getirilecek ve sempozyumun kaydı da İtalyan Kültür Merkezi’nin YouTube sayfasında yayınlanacak.

Haberin Devamı

Prehistoryadan Bizans dönemine ve Hitit çağına kadar insanlık tarihinin en temel dönemleri üzerinde çalışmalar yürüten toplam 18 İtalyan arkeoloji misyonu, Anadolu’daki arkeolojik kazılara çok değerli katkılarda bulunuyor. İstanbul İtalyan Kültür Merkezi Müdürü Salvatore Schirmo’nun girişimiyle, Ankara İtalyan Büyükelçiliği himayesinde düzenlenen İstanbul İtalyan Kültür Merkezi Arkeoloji Sempozyumu, Türk topraklarına dağılmış muazzam bir miras üzerinde Türk meslektaşlarıyla birlikte çalışan İtalyan arkeologlara, sahada yürütülen kazı ve araştırmaların sonuçlarını karşılaştırma olanağı sağlıyor. İtalya ve Türkiye arasındaki kültürel diplomasi açısından büyük öneme sahip olan ve uluslararası bilim, akademi ve kültür dünyası tarafından geniş çapta tanınan bu köklü buluşma, bu yıl 14. kez Türkiye’de çalışmalarını sürdüren İtalyan arkeologları İtalyan Kültür Merkezi’nde ağırladı.

Haberin Devamı

Anadolu arkeolojisine İtalya katkısı

İstanbul İtalyan Kültür Merkezi Arkeoloji Sempozyumu
, 17-18 Kasım 2023 tarihleri arasında “Eski Anadolu’da Arkeoloji ve Toplum: Türkiye’deki Arkeolojik Çalışmalara Eğitim, Araştırma ve Kazıda İtalya Katkısı” başlığıyla gerçekleşti. İtalya Büyükelçisi Giorgio Marrapodi ve İstanbul İtalyan Kültür Merkezi Müdürü Salvatore Schirmo’nun açılış konuşmalarıyla başlayan sempozyum, iki gün boyunca Türkiye’nin ve İtalya’nın önemli üniversitelerinden akademisyenlerin farklı konu başlıklarıyla ağırladı. Malatya-Arslantepe, Gaziantep-Karkamış, Yozgat-Uşaklı Höyük, Niğde-Kınık Höyük, Mersin-Yumuktepe, Kayseri-Kültepe, Mersin-Elaiussa, Denizli-Hierapolis gibi birçok önemli antik kentte çalışmalarını sürdüren ekipler, sempozyumda çalışmalarına dair yeni bulguları paylaştılar. 14. İstanbul İtalyan Kültür Merkezi Arkeoloji Sempozyumu, 18 Kasım Cumartesi akşamı, dönemin müzik aletlerinin yeniden üretilerek seslendirildiği ve eski uygarlıkların tarihinin şarkılar aracılığıyla yayıldığını anlatan dikkat çekici Hitit müzikleri konseriyle sona erdi. 

Haberin Devamı

“Eski Anadolu’da Arkeoloji ve Toplum: Türkiye’deki Arkeolojik Çalışmalara Eğitim, Araştırma ve Kazıda İtalya Katkısı” başlıklı 14. İstanbul İtalyan Kültür Merkezi Arkeoloji Sempozyumu’nda paylaşılan bulgular, önümüzdeki günlerde ayrıca kitap haline getirilecek ve sempozyumun kaydı da İtalyan Kültür Merkezi’nin YouTube sayfasında yayınlanacak.

Bilgi için: iicistanbul.esteri.it

BAKMADAN GEÇME!