MENÜ

Kalp Sağlığı

Kalp Sağlığı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kalp Sağlığı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 6.666 Kalp Sağlığı haberi bulunmuştur.

Kalp Sağlığı Haberleri

Sağlıklı Olan Hangisi: Çikolata mı Kakao mu

Sağlıklı Olan Hangisi: Çikolata mı Kakao mu?

Çikolata, hemen hepimizin en sevdiği lezzetlerden biri. Bu besin hakkında söylenen olumlu-olumsuz pek çok şey var. Bugün şu soruya açıklık getireceğiz; çikolata mı sağlıklı yoksa kakao mu? Diş Hekimi Zafer Kazak anlatıyor.

10.08.2020İyi Yaşam
Kayıp tat ve koku duyuları aranıyor

Kayıp tat ve koku duyuları aranıyor

COVID-19 geçirmiş okurlarımızdan mesajlar geliyor; hastalığı atlattıklarını ama tat ve koku alma duyularının eskisi gibi olmadığını söylüyorlar. Virüs sebebiyle kaybolan tat ve koku alma duyuları ne zaman ve nasıl geri gelir? Kronik rahatsızlığı olmayan 20’li 30’lu yaşlarındaki gençlerin de COVID-19’dan yoğun bakıma düşmesi nasıl açıklanabilir? İşte yanıtlar…

9.08.2020Gündem
Lav Taşı Nedir, Nerelerde Ve Nasıl Bulunur Lav Taşı Nasıl Anlaşılır Özellikleri Ve Faydaları

Lav Taşı Nedir, Nerelerde Ve Nasıl Bulunur? Lav Taşı Nasıl Anlaşılır? Özellikleri Ve Faydaları

Son dönemlerde oldukça popüler hale gelen lav taşı, pek çok özelliği ile dikkat çekmektedir. Süs eşyası, takı gibi birçok farklı şekilde yoğun olarak kullanımına rastlamaktadır. İnsan sağlığı açısından sağladığı faydalarla tanınan bu değerli taşa dair Lav taşı nedir, nerelerde ve nasıl bulunur? Lav taşı nasıl anlaşılır? Özellikleri ve faydalarını detayları ile derledik.

7.08.2020İyi Yaşam
Kaçış sendromu hastalığı nedir Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir

Kaçış sendromu hastalığı nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Kaçış sendromunda krizden 24 saat önce gribal enfeksiyon benzeri belirtiler olabileceğini söyleyen Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Baran, hastalıkla ilgili önemli bilgiler verdi.

6.08.2020Sağlık
Sağlıklı Kilo Nasıl Verilir Karın Bölgesi Nasıl İnceltilir

Sağlıklı Kilo Nasıl Verilir? Karın Bölgesi Nasıl İnceltilir?

Kilo vermek isteyen ve sağlıklı bir vücuda kavuşmak isteyenler için aradığınız sorularınızın cevaplarını Spor Hocası Osman Çelik veriyor.

4.08.2020İyi Yaşam
Bu öneriler kalbi koruyor

Bu öneriler kalbi koruyor

Bazı basit uygulamalarla kalp hastalıklarına karşı önlem alınabileceğinin altını çizen Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ender Semiz, kalbimizi korumamızı sağlayacak 10 önlemi anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

30.07.2020Sağlık
Kronik rahatsızlığı olanlar bayramda et tüketimine dikkat etmeli

Kronik rahatsızlığı olanlar bayramda et tüketimine dikkat etmeli

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Gökçe Şirin, yağlı et tüketimlerine bağlı olarak kandaki kolesterol seviyelerinin artması damar sertliği hastalarında ciddi rahatsızlıklar oluşturabileceğini söyledi.

29.07.2020Sağlık
Koronavirüs kalbe de zarar veriyor

Koronavirüs kalbe de zarar veriyor

Almanya’da yapılan iki araştırma sonucunda, koronavirüsü atlatan veya bu hastalıktan ölen kişilerde kalp hasarı belirtileri bulundu. Koronavirüsün kişilere kalp kriziyle aynı zararı verdiği belirtildi.

28.07.2020Avrupa
Bu ağrıları dikkate alın Omurga sağlığını olumsuz etkiliyor

Bu ağrıları dikkate alın! Omurga sağlığını olumsuz etkiliyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında vaka sayısında yaşanan azalma ile birlikte alınan önlemler ile normalleşme adımları 1 Haziran itibariyle atılmaya başladı. Özellikle dijital bağımlılığın arttığı bu süreçte vücudun çatısını oluşturan, hareket etmemizi, sağlıklı nefes almamızı sağlayan ve kalp sağlığı ile sinirlerin korunmasında büyük öneme sahip omurga sağlığına çok dikkat edilmesi gerekiyor.

23.07.2020Sağlık
Çikolatanın Kalbe Faydaları Neler

Çikolatanın Kalbe Faydaları Neler?

Çikolatanın kişiyi mutlu etmenin yanı sıra kalp sağlığı için de faydalı olduğu bildirildi.

Yazın Kalp Sağlığını Korumak İçin 9 Öneri

Yazın Kalp Sağlığını Korumak İçin 9 Öneri

Hava sıcaklıklarının yükselmesi ile birlikte kalp hastalığı riski de artarken, özellikle kalp krizi vakalarına sık rastlanıyor. Öte yandan koronavirüs tehlikesine karşı da dikkatli olunması gereken bu süreçte kalp sağlığını korumak için bazı önlemler alınması önem taşıyor. Kardiyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Hatice Betül Erer, yaz aylarında kalp sağlığının korunması için dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

20.07.2020İyi Yaşam
Yaz döneminde kalbiniz için bunlara dikkat edin

Yaz döneminde kalbiniz için bunlara dikkat edin

Yaz sıcaklarının iyiden iyiye kendini gösterdiği şu günlerde, kalp rahatsızlığı olanların da ekstra dikkatli olması gerekiyor. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ali Hikmet Kırdök, sıcakların kalp sağlığı üzerindeki etkilerini ve bu dönemde kalbimizi korumanın yollarını anlattı.

20.07.2020Sağlık
Kalbini seven bunları yesin Hepsi ömrü uzatıyor

Kalbini seven bunları yesin! Hepsi ömrü uzatıyor

Sağlıklı kalbe giden yol, sağlıklı besinlerden geçiyor. Çünkü bu besinler, damarları temizleyerek ve kan basıncını düşürerek kalp sağlığına önemli katkılar sağlıyor. Kardiyoloji Uz. Dr. Deniz Şener, kalp dostu besinler hakkında bilgi verdi.

3.07.2020Sağlık
Bilim insanları duyurdu: Günde yarım çay kaşığı tüketen aşırı kilolu kadınlarda...

Bilim insanları duyurdu: Günde yarım çay kaşığı tüketen aşırı kilolu kadınlarda...

Hayatın devamlılığı için vazgeçilmez organların başında gelen kalp sağlığı söz konusu olduğunda önemli rol oynayan gıdaları biliyor musunuz?

Sağlıklı Bir Kalp İçin Beslenmenize Eklemeniz Gereken 3 Besin

Sağlıklı Bir Kalp İçin Beslenmenize Eklemeniz Gereken 3 Besin

Kalp hastalığı, tüm dünyada en önde gelen önüm nedenlerinden biri olarak gösteriliyor. Neyse ki, kalp hastalığı ve yüksek tansiyon gibi hastalıkların riskini sağlıklı bir yaşam tarzı ile azaltabilirsiniz.

Kalbini seven bol bol tüketsin Hepsi öyle faydalı ki…

Kalbini seven bol bol tüketsin! Hepsi öyle faydalı ki…

Uzmanlar, bazı gıdaların damarları temizleyerek kandaki kolesterol oranını azalttığı ve kan basıncını düşürdüğünü belirtiyor. Peki, hangi besin nasıl bir fayda sağlıyor?

12.06.2020Sağlık
Kalbini seven bol bol yesin Bu yiyecekler ömrü uzatıyor

Kalbini seven bol bol yesin! Bu yiyecekler ömrü uzatıyor

Diyetisyen Deniz Zünbülcan, hayat kurtaran ve ömrü uzatan o listeyi açıklıyor.

24.05.2020Sağlık
Uzmanından kalp sağlına karşı alınması gereken önlemler

Uzmanından kalp sağlına karşı alınması gereken önlemler

Kalp ve damar hastalıklarına karşı alınması gereken önlemleri sıralayan ve risk yoksa bile 5 yılda bir kontrolün önemine dikkat çeken Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Neyyir Tuncay Eren, “TÜİK verilerine göre 2018 yılında Türkiye’de 162 bine yakın kişi dolaşım hastalıkları nedeniyle yaşamını yitirdi. Erken tanı koyulmak ve uygun tedaviler yapılarak bu 162 bin kişinin en az 100 bininin yaşamını kurtarmak mümkündü” dedi.

14.05.2020Sağlık
Koronavirüse Karşı 12 Öneri

Koronavirüse Karşı 12 Öneri

Yeni koronavirüs (Covid -19) küresel ölçekte hayatın her alanını etkisi altına almış durumda. Hastalığın ilk ortaya çıktığı ülkelerden gelen veriler; koronavirüsten 65 yaşın üzerindekiler ile özellikle hipertansiyon ve kalp hastalarının daha çok etkilendiklerini gösteriyor. Bu durum, koronavirüsün başlıca akciğer ile kalbi tutması ve bu grup hastalarda bağışıklık sisteminin zayıf olmasıyla açıklanıyor diyen Kardiyoloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Selçuk Görmez, kalp hastalarına koronavirüse karşı 12 öneride bulundu.

24.04.2020İyi Yaşam
Salgın döneminde kalp hastaları nelere dikkat etmeli

Salgın döneminde kalp hastaları nelere dikkat etmeli?

Koroner kalp hastalığı veya hipertansiyonu olan 65 yaşın üzerindekilerin enfekte olma riski ve hastalığı daha şiddetli yaşama ihtimallerinin yüksek olduğunu söyleyen Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Alp Burak Çatakoğlu, koronavirüs sürecinde kronik kalp ve tansiyon hastalarının nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda önemli bilgiler verdi.

20.04.2020Sağlık
Çocuklarda kalp hastalıklarıyla ilgili merak edilenler

Çocuklarda kalp hastalıklarıyla ilgili merak edilenler

Çocuklarda kalp hastalığının sebepleri ve belirtilerinin yetişkinlerden farklı olduğunu belirten Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayhan Çevik, 13-19 Nisan Dünya Kalp Sağlığı Haftası’nda önemli açıklamalarda bulundu.

Kalp hastaları koronavirüse karşı düzenli uyumalı

Kalp hastaları koronavirüse karşı düzenli uyumalı

Salgının ortaya çıkmasından bugüne kadar yapılan tıbbi araştırmalar sonucu COVID-19’un daha çok kalp hastalarını etkilediğine dikkat çeken Kardiyoloji Bölümü Uzm. Dr. Kemal Kunovac, “Koronavirüsün yaş grubu ayrımı yapmadan kronik kalp ve hipertansiyon hastalığı olanlarda ölüm oranının yaklaşık yüzde 15 daha yüksek olduğu saptandı. Kalp, damar ve hipertansiyon hastaları evden çıkarken mutlaka maske takmalı ve sosyal mesafeyi korumalıdır. Dengeli beslenmeli ve bol sıvı almalıdır. Düzenli uyku uyumaları büyük önem taşır. İlaçları düzenli kullanmaya özen göstermeliler.” dedi.

17.04.2020Sağlık
Kalp ameliyatı olanlar için koronavirüs uyarısı

Kalp ameliyatı olanlar için koronavirüs uyarısı

Salgın öncesi kalp ameliyatı olan hastaları koronavirüs konusunda uyaran Kalp Damar Cerrahı Prof. Dr. Mustafa Güden, “Kalp ameliyatı olmuş hastalar artık iyileştim, herhangi bir sıkıntı olmaz düşüncesinde olmamalı. Kalp ameliyatı olan hastaların koronavirüs ile ilgili geçirecekleri enfeksiyon daha sıkıntılı olabilir. Normal toplumun göstermiş olduğu hassasiyetten daha fazlasını göstermeleri gerekir” dedi.

16.04.2020Sağlık
Obez kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmada günde yarım çay kaşığı tüketenler...

Obez kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmada günde yarım çay kaşığı tüketenler...

Hayatın devamlılığı için vazgeçilmez organların başında gelen kalp sağlığı söz konusu olduğunda önemli rol oynayan gıdaları biliyor musunuz?

Diyet listelerinin vazgeçilmezi... Kalorisi de çok düşük

Diyet listelerinin vazgeçilmezi... Kalorisi de çok düşük

Baharın gelişiyle sadece 15-20 gün tezgahlarda görebildiğimiz çağla, hem çok sağlıklı hem de düşük enerji içeriğine sahip bir meyvedir. Uzman Diyetisyen Hilal Konak, çağla meyvesinin faydalarını sıraladı.

2.04.2020Sağlık
Negatif Enerjimizi Üzerimizden Atmak İçin Yapabileceğimiz Şeyler

Negatif Enerjimizi Üzerimizden Atmak İçin Yapabileceğimiz Şeyler

Alışkın olmadığımız durumlarla karşılaştığımızda savunmasız hissederiz ve içsel çatışmalarımızı yatıştırmakta güçlük çekeriz. İç huzurumuzu arttırarak negatif enerjimizi üzerimizden atmak için neler yapabileceğimize odaklanalım.

31.03.2020İyi Yaşam
Pandemi topyekûn mücadele demek

Pandemi topyekûn mücadele demek

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) önceki gün koronavirüs nedeniyle pandemi, yani salgın ilan etti. Peki pandemi ilanı ne anlama geliyor, koronavirüsle mücadelede ne sağlayacak, hayatımızda neler değiştirecek? Tüm bu soruları uzmanlar Hürriyet için yanıtladı...

13.03.2020Gündem
Kabak çekirdeğinin faydaları nelerdir Kabak çekirdeği neye iyi gelir

Kabak çekirdeğinin faydaları nelerdir? Kabak çekirdeği neye iyi gelir?

Kabak çekirdeğinin faydaları konusunda uzun zamandır birçok yorum yapılıyor. Kabak çekirdeğinin faydaları nelerdir? Kabak çekirdeği hangi rahatsızlıklara iyi gelir? Sorularına birçok kişi cevap arıyor. İşte kabak çekirdeği ile ilgili tüm detaylar.

4.03.2020Sağlık
Pekmezin faydaları nelerdir Üzüm, dut ve andız pekmezinin faydaları

Pekmezin faydaları nelerdir? Üzüm, dut ve andız pekmezinin faydaları

İştah açıcı özelliği bulunan pekmez, kan yapıcı özelliklere sahiptir. Pekmez kullanımının düzenli olarak yapılması, bağışıklık sisteminin daha güçlü hale gelmesini sağlar. İşte pekmez çeşitleri, faydaları ve tüketimi konusundaki ayrıntılar.

26.02.2020Gündem
Soğuk havalarda kalbinizi koruyacak 6 öneri

Soğuk havalarda kalbinizi koruyacak 6 öneri

Kış mevsimi deyince akla çoğunlukla gribal enfeksiyonlar gelse de soğuk hava kalp hastalıklarında da artışa neden oluyor; hatta kalp krizi riskini yüzde 30 oranında artırıyor. Özellikle kalp, yüksek tansiyon, diyabet, akciğer hastalığı ve obezite gibi rahatsızlıkları olanların yanı sıra sigara içenler ve yaşlılarda da risk fazlalaşıyor. Bu nedenle göğüsteki sıkışma ve ağrı hissinin ciddiye alınması gerekiyor.

24.02.2020Sağlık
Televizyon Karşısında Miskinlik Kadınların Kalp Sağlığını Bozuyor

'Televizyon Karşısında Miskinlik' Kadınların Kalp Sağlığını Bozuyor

Yeni bir çalışma, televizyon karşısında saatlerce miskinlik yapan kadınların sağlığının, sanılandan daha fazla risk altında olduğunu gösterdi.

19.02.2020İyi Yaşam
Bebeklikten itibaren önerilen testler hayat kurtarıyor

Bebeklikten itibaren önerilen testler hayat kurtarıyor

İç Hastalıkları Bölümünden Uz. Dr. Erhan Aydın, sağlıklı bir yaşam için hayat boyu yapılması gereken testler hakkında bilgi verdi.

11.02.2020Yenidoğan
Günde 500 Gram Yoğurt, Meme Kanserini Önlüyor

Günde 500 Gram Yoğurt, Meme Kanserini Önlüyor

İçinde kalsiyum, protein, B vitaminleri, potasyum ve magnezyum gibi birçok vitamin ve mineral bulunduran yoğurdun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, kalp ve kemik sağlığını da koruduğunu belirten Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Karagöl, “Yapılan araştırmalar fazla süt ürünü tüketenlerde yüzde 15’lik meme kanseri azalması tespit edildiğini gösteriyor. Günlük 500 gram (2 su bardağı) yoğurdun tüketimi meme kanserinin önlenmesini sağlıyor” dedi.

Gribal enfeksiyonlara kış meyveleri ile savaş açın

Gribal enfeksiyonlara kış meyveleri ile savaş açın

Kış aylarında bazı insanlar haftalarca grip yüzünden başını kaldıramıyor, bazıları ise hiç gribe yakalanmamayı başarabiliyorlar. Peki, gribe yakalanmayanlar ne yapıyorlar, ne yiyip içiyorlar da gripten bu şekilde korunabiliyor dersiniz? İşte soğuk kış günlerinde gribal enfeksiyonlardan korunmak için yemeniz gereken kış meyve ve sebzelerinin listesini Uzm. Dyt. Hatice Gürgen veriyor.

28.01.2020Sağlık
Tüm hastalıkların kaynağı hareketsizlilk

Tüm hastalıkların kaynağı hareketsizlilk

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sedat Bekler, çağımızın en büyük sorunlarından hareketsizliğe karşı uyardı. Dr. Bekler, fiziksel aktivitenin temel olarak kas ve iskelet sisteminin düzgünlüğünü sağlamanın yanında kilo alımını önlediğini, kalp ritmini düzenlediğini, bağırsak fonksiyonlarını normalleştirdiğini belirtti.

27.12.2019Sağlık
Acı biber kalbe yarıyor

Acı biber kalbe yarıyor

İtalya’da yapılan bir araştırma, haftada 4 kez acı biber tüketmenin kalp krizi riskini yüzde 40 oranında azalttığı sonucuna ulaştı.

18.12.2019Dünya
Hava kirliliği kalbi sigara kadar tehdit ediyor

Hava kirliliği kalbi sigara kadar tehdit ediyor

Hava kirliliğinin kalp sağlığı üzerindeki olumsuz etkisine dikkat çeken Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Muzaffer Değertekin, "Son çalışmalar gösteriyor ki hava kirliliği kalbe en az sigara içmek kadar zarar veriyor" dedi.

16.12.2019Sağlık
Canan Karatay tavuk döneri ateşledi

Canan Karatay tavuk döneri ateşledi!

İç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, geçtiğimiz günlerde verdiği bir röportajla tavuk döner tartışmasının fitilini ateşledi. “Başından beri tavuk dönere karşıyım. Tavuk döner olan büfelerin önünden geçerken bile midem bulanıyor” diyen Prof. Dr. Karatay’ın bu sözlerine konunun uzmanlarından cevap geldi. İşte o yanıtlar:

10.12.2019Gündem

Yazar Sonuçları

Kalp krizi belirtileri herkes için aynı değildir, bu nedenle hepsini bilmelisiniz

Tamamen sağlıklı olan birinin sindirim güçlüğüne benzer bir ağrı yaşamasının sebebi muhtemelen gerçekten sindirim güçlüğüdür. Ancak kalp hastalığı risk faktörlerinden çoğuna sahip birinin ilk kez bu ağrıyı yaşamasının sebebi kalp krizi olabilir.

26.07.2020

Kaliteli Uyku İçin Bu Besinleri Tüketin

Uyku, yaşamın önemli bir parçasıdır. Ne yazık ki yoğun ve tempolu çalışma, stresli bir hayat uyku düzeninin bozulmasına yol açmaktadır. Sağlıklı kalmak, daha az hastalanmak, bağışıklık sistemini güçlü tutmak ve en iyi şekilde yaşamı sürdürebilmek için kaliteli uyumak önemlidir. Bazı besinler içeriğindeki bileşikler sayesinde uykunuzu desteklemekte ve kalite uyumanıza yardımcı olabilmektedir.

8.07.2020

Sağlık Deposu Yaz Meyveleri

Bol vitamin ve mineral içeren, lezzetli tatlarıyla sofralarımızdan eksik etmediğimiz yaz meyveleri. Özellikle ara öğünlerde tercih edilen meyveleri uygun porsiyonlarda tüketmek önemlidir.

4.07.2020

Yaz meyvelerinin faydaları-2

Geçen haftaki yazımda yaz meyvelerinin faydalarından ve porsiyon miktarından bahsetmiştim. Porsiyon miktarına çok fazla takılmayın, bir avuç büyüklüğündeki taze meyveyi 1 porsiyon olarak kabul edebilirsiniz. Bilgi mahiyetinde meyvelerin porsiyon miktarını da sizlerle paylaşıyorum. Bu hafta da meyve listemize devam ediyoruz.

27.06.2020

Omega-3’ün en temel 5 faydası

Omega-3, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu ama üretemediği yağ asitleridir. Ülkemizde ve diğer pek çok ülkede omega-3’e göre 15 kat daha fazla omega-6 yağ asidi tüketilmektedir. İdeal oran 4’e 1 (her 4 gr omega-6 için 1 gr omega-3) veya 2’ye 1 olarak belirlenmiştir. Bu sebeple kalp sağlığı ve beyin gelişimi için hedefiniz daha fazla omega-3 almak olmalıdır.

6.06.2020

K Vitaminin Sağlımızdaki Yeri

Son zamanlarda yapılan çalışmalar K vitaminine bakış açımızı oldukça genişletmiştir.

21.05.2020

İnsanlar marketlerde dip dibe ama mezarlık ziyareti yasak

Okurumuz Günsel B., Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin “koronavirüs salgını nedeniyle mezarlıkların geçici süreyle ziyarete kapatılması” yönünde aldığı kararı eleştirmiş.

20.04.2020

2020’nin diyet tavsiyesi hangisi

US News and World Report, beslenme uzmanları, diyabet ve kalp uzmanları ile görüşerek 2020’nin en iyi ve en kötü diyetlerini açıkladı:

20.01.2020
Siyah pirinç yiyen yaşlanmıyor

Siyah pirinç yiyen yaşlanmıyor

Birçok faydası olan siyah pirinç yaşlanma etkilerini azaltıyor, kanserden koruyor.

3.01.2020

Zararsız görünen yüksek kalorili besinler

Kalorisi az gibi görünen bazı besinler kilo almanıza sebep olabilir! Peki, zararsız gibi görünen ancak tahmin ettiğinizden de yüksek kaloriye sahip olan besinlerin hangileri olduğunu biliyor musunuz? Diyetisyen Şeyma Yılmaz, bizi tuzağa düşüren gıdalardan birkaçını bizlerle paylaştı.

25.12.2019

Güzellik algısı yıkıldı

2019 Dünya Güzeli Zozibini Tunzi tacını taktıktan sonra öyle güzel bir konuşma yaptı ki, gönlümüzü fethetti, gözlerimizi yaşarttı.

12.12.2019

Fermente Yiyecekler Probiyotik Yerine Geçer mi?

Fermente yiyecekler; yaşayan bir kültürün büyümesi ve metabolizması yardımıyla başlangıç yiyeceğini fermente yiyeceğe döndürmesi sonucu oluşur. Fermentasyon işlemi; başlangıç yiyeceğinin tat, doku, aroma, mikrobiyal bileşen ve sağlığa yararında değişime yol açabilmektedir. Fermente yiyeceklerin; probiyotik yerine geçtiği söylenmektedir. Ama acaba gerçekten yerine geçiyor mu ?

8.12.2019