EKSTRA
MENÜ

İdrar

İdrar ile ilgili tüm haberleri ve son dakika İdrar haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 9.009 İdrar haberi bulunmuştur.

İdrar Haberleri

Doç. Dr. Altıntaş: Kirli havuzlar, cilt hastalıkları için risklidir

Doç. Dr. Altıntaş: Kirli havuzlar, cilt hastalıkları için risklidir

TEKİRDAĞ'da Göğüs ve Uyku Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nejat Altıntaş, Marmara Denizi'ndeki müsilaj nedeniyle vatandaşların serinlemek için havuzlara yoğun ilgi göstereceğini belirterek, kirli havuz suyunun çeşitli hastalıklara neden olduğunu söyledi.

14.06.2021Gündem
Vedi Nedir Vedi Sonrası Güsul Abdesti Almak Gerekir Mi

Vedi Nedir? Vedi Sonrası Güsul Abdesti Almak Gerekir Mi?

Vedi Nedir? Vedi Sonrası Güsul Abdesti Almak Gerekir Mi

10.06.2021Araştırma
Heparin Nedir, Nerede Üretilir Heparin Görevleri Nelerdir, Ne İşe Yarar

Heparin Nedir, Nerede Üretilir? Heparin Görevleri Nelerdir, Ne İşe Yarar?

Sağlık alanında hastalıkları tedavi edebilmek için kullanılan birçok ilaç bulunur. Bu ilaçların birçoğu oluşan rahatsızlığın yan etkilerini önlemeye yararken büyük bir kısmı ise hastalığı asıl nedeni ile mücadele eder. Heparin de bu ilaçlardan birisi olup genellikle hastalık sonrası oluşan reaksiyonları tedavi eden ilaçlar arasındadır. Heparin nedir, nerede üretilir, görevleri nelerdir ve daha fazlasını sizin için derledik.

10.06.2021Araştırma
Ajaxlı kaleci Onananın doping cezası 12 aydan 9 aya indi

Ajaxlı kaleci Onana'nın doping cezası 12 aydan 9 aya indi

Spor Tahkim Mahkemesi (CAS), Hollanda ekibi Ajax'ın kalecisi Andre Onana'ya yasaklı madde kullandığı gerekçesiyle verilen 12 aylık men cezasını 9 aya düşürdü.

10.06.2021Futbol
Sonda Nedir Ve Neden Takılır Sonda Nasıl Ve Nereye Takılır Sondanın Çıkarılması Hakkında Bilgi

Sonda Nedir Ve Neden Takılır? Sonda Nasıl Ve Nereye Takılır? Sondanın Çıkarılması Hakkında Bilgi

Sağlık sorunlarında kişilerin daha kolay ihtiyaçlarınızı giderebilmesi için bazı yöntemler uygulanır. Sonda kişilerin duyduğu ve araştırdığı bir terimdir. Özellikle tıp alanında kullanılan yöntemlerden olması nedeniyle, insanların araştırdığı bir bilgidir. Sonda nedir ve neden takılır? Sonda nasıl ve nereye takılır? Sondanın çıkarılması hakkında merak edilen tüm detayları derledik.

9.06.2021Araştırma
Konvülsiyon Nedir, Tedavisi Nelerdir Bebeklerde Ateşli Havale Belirtileri Nelerdir

Konvülsiyon Nedir, Tedavisi Nelerdir? Bebeklerde Ateşli Havale Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerin bağışıklık sistemi güçlü olmaması nedeniyle daha kolay hasta olabiliyor. Bebeklerde görülen konvülsiyon durumu pek çok kişinin araştırdığı bir durumdur. Bebeklerin ateşli havale geçirdiğinin belirtileri pek çok anne ve babanın merak ettiği konulardan biridir. Konvülsiyon nedir, tedavisi nelerdir? Bebeklerde ateşli havale belirtileri nelerdir? Konvülsiyon durumu hakkında merak edilen tüm detayları derledik.

9.06.2021Araştırma
Kolera nedir, belirtileri nelerdir İşte hastalığın bulaş yolları ve detaylar

Kolera nedir, belirtileri nelerdir? İşte hastalığın bulaş yolları ve detaylar

Kolera salgını, deniz salyası nedeniyle yeniden gündeme geldi. Marmara Denizi'nde kendisin gösteren deniz salyası nedeniyle uzmanlar, kolera salgınının başlayabileceği yönünde uyarılar yaptı. Koleradan en çok kişisel temizlik kurallarına dikkat etmeyen, el yıkama alışkanlığı olmayan, yiyecekleri tüketmeden önce iyi yıkamayan ve yeterince pişirmeden yiyen, güvenli içme ve kullanma suyuna ulaşımın olmadığı toplum ve kişiler etkilenmektedir.Peki, kolera nedir, belirtileri neler? Kolera salgını nasıl ortaya çıkar?

8.06.2021Gündem
Safra kesesi taşı neden olur, belirtileri nelerdir Safra kesesi taşı olanlar ne yemeli İşte, tedavi yöntemleri...

Safra kesesi taşı neden olur, belirtileri nelerdir? Safra kesesi taşı olanlar ne yemeli? İşte, tedavi yöntemleri...

Safra kesesi taşı, şiddetli ağrılara neden olabildiğinden kişiler için zamanında müdahale edilmediğinde istenmeyen sonuçlara neden olabiliyor. Özellikle su tüketiminin az olmasının etkisinin büyük olduğu safra kesesi taşı, karaciğer fonksiyonlarını gerekli su ihtiyacını karşılayamamasından doğan ciddi sorunları beraberinde getirir. Her hastalıkta olduğu gibi safra kesesi taşında da belirtileri önceden fark etmek gerekli müdahalelerin yapılmasından kaynaklı önem taşır. Bu nedenle şiddetli karın ağrıları olanlar safra kesesi taşının belirtilerini, nedenlerini merak etmekteler. Bu haberimizde tüm bu nedenler ve belirtilerle birlikte, safra kesesi taşı olanlar ne yemeli ve tedavisi ile ilgili detayları paylaşacağız. İşte safra kesesi taşı ile ilgili bilinmesi gerekenler…

8.06.2021Sağlık
27 yaşından sonra vücut eskimeye başlar

27 yaşından sonra vücut eskimeye başlar

Her hastalıkta erken teşhisin çok önemli olduğunu belirten Dr. Mehmet Topçu, belli bir yaştan sonra 6 ayda bir kan testlerinin, iki yılda bir de görüntülü ‘MR’ çektirerek vücudun içinin kontrol edilmesinin gerektiğini söyledi: “İnsan vücudunun en zirvede olduğu yaş 27’dir ve o yaştan sonra vücudumuz eskimeye başlar. Saçlarımızın beyazlaması, yüzümüzün kırışması gibi akciğerimiz, karaciğerimiz, damarlarımız ve bütün vücudumuz eskimeye başlamaktadır. 50-60 yaşlarında beynimizin, boyun ve beyin damarlarının hangi halde olduğunu merak etmeliyiz. MR görüntülemeyle bunları kontrol ettirmeliyiz, gerekirse tedavisini yaptırmalıyız.”

29.05.2021Avrupa
Üroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. İlker Çömez cevaplıyor; Böbrek taşı belirtileri nelerdir

Üroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. İlker Çömez cevaplıyor; Böbrek taşı belirtileri nelerdir?

Böbrek taşları ülkemizde oldukça sık rastlanan bir hastalıktır. Böbrek taşı bazen hiç belirti vermezken bazen de özellikle acil servisteki en sancılı, ağrı veren durumlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Böbrekteki taşların idrar kanalına girmesiyle taşın boyutundan bağımsız olarak ciddi ağrılarla ortaya çıkabiliyor. Bu ağrı esnasında ciddi tansiyon ve şeker yükselmesi, karın ağrısı ve hatta bağırsak çalışmasını engelleyen durumlarla karşılaşılabiliyor. Özellikle acil servise idrarda kanama, yanma şikayetiyle başvuran hastalarda akla getirilmesi gereken durumlardan ilki idrar yolu taşlarıdır. Bu taşların tedavisi çok hızlı ve basit şekilde gerçekleştirilebiliyor. Hasta acil servise geldikten veya üroloji polikliniğe başvurduktan sonra hastaya idrar tahlili ve röntgen gibi birtakım tetkikler yapıyoruz. Hastanın taşının boyutunu ve yerini tespit ettikten sonra tedavi planını yapıyoruz. Böbreği koruyabilmemiz için doktora erken başvurmak oldukça önemli.

Gözler şeker sevmiyor

Gözler şeker sevmiyor

Yüksek tansiyon ve şeker hastalığı çağımızın sık rastlanan ve önemli sağlık sorunları arasında yer alır. Vücudu birçok açıdan olumsuz yönde etkileyebilen bu rahatsızlıkların, gözlerin ve görme ile ilgili işlevleri nasıl etkilediği konusunda Medicana Kadıköy Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Fatih Kenar ayrıntılı bilgi verdi.

Uzmanından ödeme karşı öneri: Anason ve yeşil çay

Uzmanından ödeme karşı öneri: Anason ve yeşil çay

Ödemin hangi durumlarda ortaya çıktığından ve belirtilerinden bahseden Medicana Bahçelievler Hastanesi İç hastalıkları uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Alihan Oral, vücutta oluşan ödemin atılabilmesi için ananas ve yeşil çay önerisinde bulundu.

Hekimlerinden annelere tavsiyeler

Hekimlerinden annelere tavsiyeler

Ülkemizde olduğu gibi genç ve çocuk nüfus oranının yüksek olduğu ülkelerde çocuk sağlığı ile ilgili sorunlar ve bunların çözümüne yönelik çalışmalar sağlık sisteminin tüm basamaklarında büyük öneme sahiptir. Çocuk sağlığının korunması, hastalıklarının tedavisi için yapılan çalışmalar ailelerin ve dolayısı ile toplum sağlığının iyileşmesi ve toplumsal gelişiminin sağlanması için de en önemli araçlardan birisidir. Çocuk sağlığı ve hastalıkları çok geniş ve kendi içinde bazı farklılıklar gösteren bir hizmet alanı olarak değerlendirilebilir.

Mesane nedir Vücutta mesane ne işe yarar ve nerededir

Mesane nedir? Vücutta mesane ne işe yarar ve nerededir

Mesane halk arasında idrar kesesi olarak bilinir ve idrarın depolanmasını sağlar. Balona benzer yapıdaki mesane, istemsiz olarak çalışan bir organdır. Mesane nedir ve vücutta nerede bulunur, ne işe yarar tüm detayları ile derledik.

27.05.2021Araştırma
Ürik Asit Nedir Ürik Asit Yüksekliği Ve Düşüklüğü Nedir Değeri Kaç Olmalı

Ürik Asit Nedir? Ürik Asit Yüksekliği Ve Düşüklüğü Nedir? Değeri Kaç Olmalı?

Ürik asit konusu insanların çok fazla karşı karşıya kaldığı en önemli konu başlıkları arasında yer almaktadır. Sizin için çok sorulan Ürik Asit nedir? Ürik Asit yüksekliği ve düşüklüğü nedir? Değeri kaç olmalı şeklindeki soruların yanıtlarını tüm detayları ile birlikte derledik.

26.05.2021Sağlık
Tremor Nedir Ve Neden Olur Tremor Belirtileri, Tanısı Ve Tedavisi

Tremor Nedir Ve Neden Olur? Tremor Belirtileri, Tanısı Ve Tedavisi

İnsanların başına gelebilecek olan birçok hastalık vardır. Bu hastalıkların tedavisi için öncelikle nedenlerin bilinmesi lazımdır. Nedenleri bilinen bir hastalığın belirtilerine bakarak tedavi yöntemleri belirlenebilir. Sizler için Tremor nedir ve neden olur? Tremor belirtileri, tanısı ve tedavisi nelerdir? Tüm detayları derledik.

26.05.2021Sağlık
Toksin Nedir, Nasıl Oluşur Toksin Vücuttan Nasıl Atılır

Toksin Nedir, Nasıl Oluşur? Toksin Vücuttan Nasıl Atılır?

Toksin kelimesi halk arasında sıkça duyduğumuz ancak tam anlamıyla bilgi sahibi olduğumuz bir terim değildir. Sıkça merak edilen toksin nedir, nasıl oluşur? Toksin vücuttan nasıl atılır? İşte, bilinmesi gereken tüm detaylar.

26.05.2021Sağlık
Retansiyon Nedir İdrar Yapamama Üriner Retansiyon Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi

Retansiyon Nedir? İdrar Yapamama Üriner Retansiyon Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi

Günümüzde birbirinden farklı hastalık türleri bulunuyor. Bu hastalıkların belirtileri ortaya çıktığında ise doğru tedavi yöntemlerinin belirlenmesi önemli Özellikle retansiyon da en çok merak edilen hastalıklar arasında yer alıyor. Retansiyon nedir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

26.05.2021Sağlık
Fistül nedir ve nasıl geçer Fistül belirtiler ve tedavisi

Fistül nedir ve nasıl geçer? Fistül belirtiler ve tedavisi

Günümüzde birbirinden farklı hastalık çeşitleri bulunuyor. Özellikle bağışıklık sisteminin yavaşlaması ve ya çevresel faktörlerden dolayı hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Organların yanında bulunan fistül çeşitleri de çok merak ediliyor. Fistül nedir ve nasıl geçer? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

25.05.2021Araştırma
Anatomi nedir ve çeşitleri nelerdir Anatomi bilimi neyi inceler ve hangi alanları kapsar

Anatomi nedir ve çeşitleri nelerdir? Anatomi bilimi neyi inceler ve hangi alanları kapsar

Anatomi bilimi her zaman merak edilen konulardan biridir. Özellikle de insan anatomisi hakkında herkesin bilmesi gereken noktalar mevcuttur. Anatominin önemi kavrandığında; her canlının özellikleri de bilimsel olarak anlaşılmaktadır. Anatomiden ve anatominin ne denli önemli olduğuna dair detayları derledik.

20.05.2021Araştırma
Covid-19 takibinde D-dimer testi neden önemli | 9 SORU 9 YANIT

Covid-19 takibinde D-dimer testi neden önemli? | 9 SORU 9 YANIT

Çoğu kişinin adını daha önce hiç duymadığı 'D-dimer değeri' Covid-19 nedeniyle hayatımıza girdi. Damar içi pıhtılaşmayı gösteren bu değerin adını bir şekilde duyuyor olsak da hakkında çok fazla bilgi sahibi değiliz, ama olmalıyız. D-dimer değerinin korona hastalarındaki takibinin neden hayati önem taşıdığını uzmanlarımız açıkladı...

20.05.2021Gündem
Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu neden olur Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu belirtileri ve tedavisi

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu neden olur? Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu belirtileri ve tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonu, sadece yetişkinlerde değil çocuk ve bebeklerde de karşılaşılan bir durum. Ayrıca çocuklarda yüksek ateşe de neden olabilmektedir. Peki çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu neden olur? Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu belirtileri ve tedavisi...

Siyatik Nedir Ve Neden Olur Siyatik Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Siyatik Nedir Ve Neden Olur? Siyatik Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

İnsan vücudunun en önemli sinirleri içerisinde yer alan ve belden topuğa dek uzanan siyatik sinirlerinde oluşan baskı veya hasarlar ağrıların meydana gelmesine sebep olur. Bu ağrılar, bacaklarda veya kalçada hissedilebilmektedir. Peki Siyatik nedir ve neden olur? Siyatik belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

10.05.2021Sağlık
Fitoterapi Nedir Ve Ne İşe Yarar Fitoterapi Nasıl Yapılır Ve Uygulanır

Fitoterapi Nedir Ve Ne İşe Yarar? Fitoterapi Nasıl Yapılır Ve Uygulanır

Avrupa'da en etkili alternatif tıp yöntemi olarak kabul edilen fitoterapi, tamamen doğal tedaviye odaklanan bir alandır. Fitoterapi nedir, ne işe yarar, nasıl uygulanır ve nasıl yapılır gibi soruların yanıtlarını derledik.

10.05.2021Sağlık
Diyaliz Nedir Ve Çeşitleri Nelerdir Diyaliz Nasıl Yapılır

Diyaliz Nedir Ve Çeşitleri Nelerdir? Diyaliz Nasıl Yapılır

İnsanlar için sağlıklı olmak çok önemlidir. Özellikle düzenli egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmek de önemlidir. Ayrıca böbrek rahatsızlığı yaşayan kişilerin sayısı da her geçen gün artıyor. Böbrek yetmezliği durumunda ise hastaların diyalize girmesi gerekebilir. Diyaliz nedir ve çeşitleri nelerdir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

10.05.2021Sağlık
Dehidrasyon Nedir Ve Nasıl Oluşur Dehidrasyon Belirtileri Nelerdir

Dehidrasyon Nedir Ve Nasıl Oluşur? Dehidrasyon Belirtileri Nelerdir

Dehidrasyon; ihtiyaçtan daha fazla sıvı alındığında veya kaybedildiğinde, bunun sonucunda vücutta normal işlevlerin yerine getirilmesi konusunda yeterli sıvı ve su olmadığında meydana gelen duruma verilen isimdir. Peki dehidrasyon nedir ve nasıl oluşur? Dehidrasyon belirtileri nelerdir? İşte ayrıntılar.

10.05.2021Sağlık
Hatayda cam kemik hastası oğlu ayağa kalksın diye 10 yıldır mücadele ediyor

Hatay'da cam kemik hastası oğlu ayağa kalksın diye 10 yıldır mücadele ediyor

HATAY'da yaşayan 14 yaşındaki cam kemik hastası Mehmet Halit Aktaran'ın annesi, ayağa kalkabilsin diye 10 yıldır mücadele ederek, oğlunu hastane hastane gezdiriyor. Yedi ay önce yapılan kalça çıkığı ameliyatının başarısız sonuçlanmasının ardından bir kez de İstanbul'daki özel bir hastanede operasyon geçiren Aktaran'ın geriye kalan tedavisinin sürdürülebilmesi için 300 bin lira gerekiyor. İkinci kez yapılan ameliyat için gerekli olan parayı Avrupa'da yaşayan Türklerin verdiğini ifade eden anne Fatma Aktaran "Skolyoz, diğer kalçalar, diz açması bunların hepsi olması lazım ki, ilerideki günlerde hem ağrıları hem de yürüme şansı olabilir. 300 bin liraya yakın tutuyor ameliyatlar." dedi.

10.05.2021Gündem
Sistit Nedir, Neden Olur Sistit Belirtileri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sistit Nedir, Neden Olur? Sistit Belirtileri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sistit, her üç kadından birinde görülen ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilen bir rahatsızlıktır. İdrar yolu enfeksiyonu olarak da bilinen bu durumdan korunmak için gerekli önlemlerin alınması oldukça önemli. Peki sistit nedir, neden olur? Sistit belirtileri ve dikkat edilmesi gerekenler...

Hamilelik belirtileri nelerdir, nasıl olur ve ne zaman başlar (İlk hafta 7 günde en erken gebelik belirtileri)

Hamilelik belirtileri nelerdir, nasıl olur ve ne zaman başlar? (İlk hafta 7 günde en erken gebelik belirtileri)

Hamilelik belirtileri, her ne kadar bazı istisnalar olsa da çoğu kadında aynı şekilde görülür. Bu belirtilerin süreleri ve sıklıkları değişiklik gösterebilir. Belirtiler her ne kadar bazı istisnalar olsa da çoğu kadında aynı şekilde görülür. Ayrıca bazı kadınlar regl öncesi dönem ile hamilelik belirtilerini karıştırabilir. Ancak hamileliğin en önemli belirtisi adet (regl) döneminde adet görmemektir. Peki hamilelik nasıl oluşur, ne zaman başlar? hamilelik belirtileri nelerdir? İlk hafta hamilelikte hangi belirtiler görülür? İşte Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Hüseyin Cengiz ve Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Embriyolog Op. Dr. Öznur Dündar Akın'ın verdiği bilgiler doğrultusunda erken hamilelik belirtileriyle ilgili detaylı bilgiler...

Kasık fıtığı nedir, neden olur Kasık fıtığı belirtileri ve tedavisi

Kasık fıtığı nedir, neden olur? Kasık fıtığı belirtileri ve tedavisi

Kasık fıtıkları, karın duvarı fıtıklarının % 80’nini oluşturuyor ve erkeklerde 3 kat daha sık görülüyor. Uzun süre ayakta kalarak iş yapanlar ile bazı meslek gruplarında kasık fıtığının çok çabuk oluşabiliyor. Peki kasık fıtığı nedir, neden olur? Kasık fıtığı belirtileri ve tedavisi...

6.05.2021Sağlık
Mezi Nedir Ve Nasıldır

Mezi Nedir Ve Nasıldır?

Erkekler de ve hanımlarda ikili ilişki esansında avret bölgelerinden bir takım sıvılar gelmektedir. Bu sıvılar bazen meni bazen de mezi olarak adlandırılmaktadır. İlişki esnasın da yada yakınlaşma esnasında gelen bu mezi ne anlama gelmektedir? Nasıl bir sıvıdır? Gusül abdesti gerektirir mi? Hangi durumlara engeldir? İşte mezi sıvısı ile alakalı detaylar.

3.05.2021Sağlık

Yazar Sonuçları

Kalp yetmezliğiyle ilgili merak edilenler

Organlarımızın beslenebilmesi ve çalışabilmesi için gerekli oksijen ve besinler kanla taşınır. Kalbimiz, kanın vücudumuzun en uç noktalarına kadar ulaşabilmesi için bir pompa gibi çalışır. Bu pompa güçlü değilse, organlarımız yeterince beslenemez. Kalbin pompa fonksiyonunun bozulması kalp yetmezliğidir.

21.06.2021

Çocuğu olmayan çiftlerde sıklıkla uygulanan aşılama (inseminasyon) işlemi nedir?

Aşılama infertilite (kısırlık) tedavisinde kullanılan basit, riski az olan bir yöntemdir.

17.06.2021

Prostat büyümesine ameliyatsız mikro işlem

Türkiye’de özellikle 50 yaş üstü erkeklerin üçte birinde görülen prostat hastalıkları arasında en sık karşılaşılanı prostat büyümesidir.

12.06.2021

Gebelik takibi nasıl olmalı?

Gebelik takibi anne ve bebek için çok önemli bir süreçtir. Gebelik takibi süresince kendi sağlığınızı ve bebeğinizin sağlığı izlenir, beslenme ve aktivite yönergeleri sağlanır, doğum ve doğum sırasında neler bekleyeceğinizi açıklanır ve bebeğin bakımı ve beslenmesi konusunda ipuçları sunulur.

1.06.2021

Böbrek taşı oluşumundan korunma yolları

Böbrek taş hastalığı oldukça yaygın izlenen bir sağlık sorunudur ve görülme sıklığı son 30 yılda dramatik bir şekilde artmaktadır. Yaşamı boyunca bir kişinin böbrek taş hastalığına yakalanma oranı 1980’li yıllarda %3 olarak bildirilirken, 90’lı yıllarda bu oran %5, günümüzde ise %10 olarak bildirilmektedir. Bu artıştan özellikle sedanter yaşam tarzı ve değişen beslenme alışkanlıkları sorumlu tutulmaktadır.

1.06.2021

Gerek olmadığı halde endişe duyduğumuz 5 sağlık efsanesi

Sağlığımız söz konusu olduğunda bazen çeşitli kaynaklardan duyduğumuz farklı farklı bilgiler kafamızı karıştırabiliyor. İşte dikkat etmemiz gereken 5 sağlık hurafesi ve bunlara dair doğru bilgiler...

30.05.2021

Kreatinin nedir? Neden yükselir?

Vücut kaslarının metabolik faaliyetlerinin yarattığı kimyasal atık, kreatin olarak bilinir. Kreatin, kaslar için enerji üretimine yardımcı olan önemli bir kimyasal moleküldür. Vücudumuzdaki ana kreatinin kaynağıdır. Vücuttaki kreatinin yaklaşık% 2'si her gün kreatinine dönüştürülür ve atılmak üzere böbreklere taşınır. Böbrekler, kreatininin çoğunu idrar yoluyla yok etme işlevi görür. Böbrekler düzgün çalışmıyorsa kanda kreatinin düzeyi yükselir. Çok fazla protein tüketmek kan kreatinin düzeyini artırabilir.

28.05.2021

Premenstruel sendrom (PMS) ile ilgili merak edilenler

Premenstruel sendrom (PMS); adet öncesi gerginlik sendromudur. Adet döngüsü esnasında kadınların hormon seviyeleri değişir, özellikle yumurtlama zamanı ve sonrasında bu değişiklik bariz bir hal alır.

26.05.2021

Kronik prostatit nedir?

Prostat, erkeklerde semen (meni) içeriğinin bir kısmının üretildiği, idrar kesesinin hemen altına yerleşmiş yaklaşık ceviz büyüklüğünde bir bez dokusudur.

21.05.2021

Erkeklik hormonu testosteron

Testosteron insan ve hayvanlarda bulunan bir hormondur. Erkeklerde testisler tarafından üretilir. Kadın yumurtalıkları az miktarda testosteron üretebilir. Testosteron üretimi ergenlik çağında artmaya başlar ve otuzlu yaşlardan itibaren yavaşlar. Yaşlı erkeklerde testosteron üretimi yaşla birlikte belirgin azalmıştır.

21.05.2021

Laparoskopi ameliyatı nasıl yapılır?

Gelişen teknolojiyle birlikte birçok hastanın korktuğu ameliyatlar artık ağrısız ve kolay bir şekilde, karına küçük delikler açılarak yapılabilmektedir. Laparoskopi ilk başladığı yıllarda sadece teşhis amacı ile kullanılırken, son 20 yıldır jinekolojik hastalıklarının tedavisi amacıyla da uygulanan bir yöntem olmuştur. Günümüzde artık açık ameliyatlar gittikçe azalmaktadır. Ülkemizde özellikle son 15 yıldır, daha önce açık teknikle yapılan operasyonların %90’dan fazlası laparoskopiyle yapılabilmektedir. Miyom ameliyatı, çikolata kisti ameliyatı ve rahim alma ameliyatı günümüzde laparoskopi ile başarıyla uygulanmaktadır. Hatta erken evre kanserlerin tedavisinde, kanser evresinin belirlenmesinde de laparoskopiden yararlanılmaktadır.

20.05.2021

Dişi köpeklerde kızgınlık (kızan)

Dişi köpekler senede 2 defa olmak üzere kızgınlık diye adlandırılan üremeye hazır oldukları döneme girerler. Bu dönemde köpekte fiziksel ve davranışsal bir takım değişiklikler gözlemlenebilmektedir.

19.05.2021

5 adımda tüp bebek tedavisi

Çocuk sahibi olmak için tüp bebek merkezlerine başvuran çiftlerin sayısı günden güne artış gösteriyor. Çiftlerin hayallerine kavuşmasına yardımcı olan tüp bebek tedavisinin nasıl yapıldığı ve sürecin nasıl işlediği en çok merak edilen konuların başında geliyor.

18.05.2021

Miyom nedir?

Miyomlar, rahmin kas dokusundan gelişen kanser olmayan tümörlerdir. Kadınlarda en sık görülen pelvik tümörlerdir. Ancak bu kadar sık görülmesi kadınları korkutmamalıdır. Çünkü miyomların, rahimden çıkarılma ameliyatı olan miyomektomi ameliyatı ancak miyomlar kadınlarda bir şikâyete neden olursa yapılır.

5.05.2021