MENÜ

Hayvanlar

Hayvanlar ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Hayvanlar haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 15.931 Hayvanlar haberi bulunmuştur.

Hayvanlar Haberleri

YASİN SURESİ OKU VE DİNLE - Yasin Türkçe ve Arapça Okunuşu, Anlamı, Fazileti, Tefsiri (Diyanet Meali)

YASİN SURESİ OKU VE DİNLE - Yasin Türkçe ve Arapça Okunuşu, Anlamı, Fazileti, Tefsiri (Diyanet Meali)

Yasin suresi, Kur'an-ı Kerim'in kalbi olarak kabul edilir. Okunmasında çok büyük faziletlerin bulunduğu sure Mekke'de inmiştir. Toplamda 83 ayetten oluşmaktadır. Adını ilk ayette geçen "Ya-Sin" kelimesinden almıştır. Yapılan tefsirlerde "Ya-Sin" kelimesi "Ey İnsan" anlamına geldiği söylenmektedir. Sure içerisinde insanın sahip olduğu ahlaki sorumluluklarının yanı sıra, vahiyden, güzel peygamberimiz Hz. Muhammed'i (S.A.V) yalanlayan kureyş kabilesinden ve Antakya halkına gönderilen elçilerden bahsedilmektedir. Sure içerisinde değinilen diğer konular arasında Allah'ın (C.C) birliğini ve kudret sahibi oluşunu gösteren deliller, öldükten sonra tekrar dirileceği, hesap ve ceza günü konu edilir. Sizler için Yasin Suresi Oku ve Dinle içeriğimizde sureyi anlamak ve ezberlemek isteyenler için Yasin suresi anlamı, fazileti, tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu ile birlikte Diyanet Meali için tüm detayları bir araya getirdik. Ayrıca Diyanet tarafından hazırlanmış olan mukabele videosu ile yasin dinleme imkanı elde edebilirsiniz.

Taklamakan Çölü nerede ve hangi kıtada Taklamakan çölünün sıcaklık, iklim, canlıları ve bitki örtüsü bilgileri

Taklamakan Çölü nerede ve hangi kıtada? Taklamakan çölünün sıcaklık, iklim, canlıları ve bitki örtüsü bilgileri

Taklaman çölü Dünya'nın en ünlü çöllerinden biridir. Taklaman çölü oldukça büyük bir çöldür. Hal böyle olunca çöle her yıl pek çok kişi merak ederek ziyaret etmektedir. Taklaman çölü hakkında bilgi edinmek isteyenler son aylarda en çok araştırdığı konulardan biri de Taklaman çölünün nerede olduğudur. Peki, Taklaman çölü nerede ve hangi kıtada? Taklaman çölünün sıcaklık, iklim, canlıları ve bitki örtüsü bilgileri nedir? İşte, Taklaman çölüne dair bütün detayları sizler için derledik.

31.05.2020Gündem
Gobi Çölü nerede ve hangi kıtada Gobi çölünün sıcaklık, iklim, canlıları ve bitki örtüsü bilgileri

Gobi Çölü nerede ve hangi kıtada? Gobi çölünün sıcaklık, iklim, canlıları ve bitki örtüsü bilgileri

Gobi çölü Dünya'nın en büyük çöllerinden birisidir. Özellikle bitki örtüsü ve konumu itibari ile Gobi çölü oldukça fazla merak edilmektedir. Gobi çölü hakkında bilgi edinmek isteyenler internet ve çeşitli platformlar üzerinden çöl hakkında araştırma yapmaktadırlar. Peki, Gobi çölü nerede ve hangi kıtada? Gobi çölünün sıcaklık, iklim, canlıları ve bitki örtüsü bilgileri nedir? İşte, Gobi çölüne dair bütün bilgiler.

31.05.2020Gündem
Atamaca Çölü nerede ve hangi kıtada Atamaca Çölünün sıcaklık, iklim, canlıları ve bitki örtüsü bilgileri

Atamaca Çölü nerede ve hangi kıtada? Atamaca Çölünün sıcaklık, iklim, canlıları ve bitki örtüsü bilgileri

En çok merak edilen ve bilinen çöller arasında Atacama çölü gelmektedir. Amaca bağlı olarak pek çok kişi bu çöl hakkında bilgi almak adına araştırma gerçekleştirmektedir. Peki Atacama çölü nerede ve hangi kıtada? Atacama çölünün sıcaklık, iklim, canlıları ve bitki örtüsü bilgileri hakkında bilinmesi gereken detaylar.

31.05.2020Gündem
Anneleri öldürülen yavru kurtlar, rehabilitasyon merkezinde koruma altına alındı

Anneleri öldürülen yavru kurtlar, rehabilitasyon merkezinde koruma altına alındı

VAN'ın Erciş ilçesinde, anneleri öldürüldükten sonra bazı kişiler tarafından farklı amaçlar için sahiplenilen ve jandarma ekiplerince düzenlenen operasyonla bulunan 3 yaban kurdu yavrusu, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Korunma ve Rehabilitasyon Merkezi'nde koruma altına alındı. YYÜ Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan, merkeze gelen yaban hayvan yavrularına kreş hizmeti verdiklerini ve özenle doğaya hazırladıklarını söyledi.

30.05.2020Gündem
Kabiliyet kelimesinin eş anlamlısı nedir

Kabiliyet kelimesinin eş anlamlısı nedir?

Eş anlamlısı en çok merak edilen kelimeler arasında kabiliyet gelmektedir. Türkçede buna karşılık olarak bir eş anlamlı sözcük bulunuyor. Peki, kabiliyet kelimesinin eş anlamlısı nedir? İşte bu konu hakkında bilinmesi gereken detaylar.

29.05.2020Gündem
Düden ve Kurşunlu şelaleleri, karların erimesiyle çağladı

Düden ve Kurşunlu şelaleleri, karların erimesiyle çağladı

KÜRESEL ısınma, kurak geçen kış ayları ve kaçak sondajlar gibi nedenlerle su miktarında ciddi azalma yaşanan Düden ve Kurşunlu şelalelerinin debisinde, son yağmurlar ve dağlardaki karların erimesiyle birlikte gözle görülür artış gerçekleşti.

29.05.2020Gündem
Havai fişekleri bir de kedilerden, köpeklerden dinleyin

Havai fişekleri bir de kedilerden, köpeklerden dinleyin!

Gökçe Gökçeer havai fişekleri ilk kez bir çocuk kitabına konu ediyor. Çocukların sabahtan akşama kadar sokakların keyfini çıkardığı, güneşi örtmeyen bahçeli evleri ve mutlu hayvanlarıyla herkesin yaşamak için can atacağı bir mahalleye konuk oluyoruz.

28.05.2020Kitap Sanat
Siverekte sahte hayvan küpesi operasyonu: 14ü veteriner 17 gözaltı

Siverek'te sahte hayvan küpesi operasyonu: 14'ü veteriner 17 gözaltı

ŞANLIURFA’nın Siverek ilçesinde, sahte hayvan küpesi üreten 14'ü veteriner 17 kişi gözaltına alındı.

28.05.2020Gündem
Elazığda göçebelerin zorlu yayla yolculuğu başladı

Elazığ'da göçebelerin zorlu yayla yolculuğu başladı

ELAZIĞ'ın Ağın ilçesinden Sivas'ın Divriği ilçesindeki yaylalara gitmek için yollara düşen göçebelerin yaklaşık 5 gün sürecek zorlu göçü başladı.

28.05.2020Gündem
Milyarlarca yıllık evrim tarihi neden tehdit altında

'Milyarlarca yıllık evrim tarihi' neden tehdit altında?

Bilim insanları, insan etkinliklerinin vahşi yaşam üzerinde oluşturduğu tehdit nedeniyle 50 milyardan fazla yıllık evrim tarihinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söylüyor.

27.05.2020Teknoloji
Riva Deresi 1 ayda simsiyah oldu Eskiden derenin suyunu içiyordum

Riva Deresi 1 ayda simsiyah oldu! "Eskiden derenin suyunu içiyordum"

Beykoz'da Riva Deresi kirlilik nedeniyle özellikle son 1 aydır siyaha döndü. Bir zamanlar balık tutulan, kurbağa sesleri gelen derenin hali içler acısı. Balık kalmadığını, kötü kokudan rahatsız olduklarını söyleyen çevre sakinleri, çözüm bulunmasını istiyor.

26.05.2020Gündem
Bayramda hayvanlar unutulmadı

Bayramda hayvanlar unutulmadı

Mersin Büyükşehir Belediyesince, Ramazan Bayramı’nda ilan edilen 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması boyunca hem sokaklardaki hem de bakımevlerindeki hayvanlara mama ulaştırıldığı bildirildi.

26.05.2020Gündem
Koronavirüs hayvanları nasıl etkiliyor Türk uzmanlar araştıracak

Koronavirüs hayvanları nasıl etkiliyor? Türk uzmanlar araştıracak

Dokuz Eylül Üniversitesi Veteriner Fakültesi, hayvanlarda Kovid-19 varlığı üzerine bilimsel çalışma yapacak.

26.05.2020Teknoloji
Hayvan otlatmaya gitti, tüfekle vurulmuş cesedi bulundu

Hayvan otlatmaya gitti, tüfekle vurulmuş cesedi bulundu

KAHRAMANMARAŞ'ta, dün sabah hayvan otlatmaya gittikten sonra haber alınamayan Ömer Biricik'in (51) arama çalışmaları sonucu tüfekle vurulmuş cesedi bulundu.

25.05.2020Gündem
Göle’de dere taştı, mahsur kalanlar kepçeyle kurtarıldı

Göle’de dere taştı, mahsur kalanlar kepçeyle kurtarıldı

ARDAHAN’ın Göle ilçesinde, 2 gündür devam eden yağmur nedeniyle dere taştı, köyün bir bölümü sular altında kaldı. AFAD ekipleri, mahsur kalanları kepçeyle kurtardı.

25.05.2020Gündem
Son dakika haberi: Erzincanda kar fırtınası felaketi Donarak öldü...

Son dakika haberi: Erzincan'da kar fırtınası felaketi! Donarak öldü...

ERZİNCAN merkeze bağlı Koçyatağı köyünde koyunlarını otlatmak için yaylaya çıkan ve kar fırtınasıÿnedeniyle dönemediği tahmin edilen çoban Süleyman Akpolat’ın (70) yapılan arama çalışmalarında cesedine ulaşıldı. Kahramanmaraş'ta da yoğun kar yağışında mahsur kalan çobanlar ve aileleri kurtarıldı.

25.05.2020Gündem
Hayvanların inanılmaz özellikleri: Şaşıracaksınız...

Hayvanların inanılmaz özellikleri: Şaşıracaksınız...

Hayvanlar da bizim gibi doğanın vazgeçilmez bir parçası; ancak onları gerçekten ne kadar tanıyoruz? İşte öğrenince şaşıracağınız hayvanların inanılmaz özellikleri...

24.05.2020Teknoloji
Elazığda üzücü olayı: 21 hayvan öldü

Elazığ'da üzücü olayı: 21 hayvan öldü

ELAZIĞ'da, tren sürüye çarptı. 20 koyun ve 1 köpek öldü. Elazığ Belediyesi ekipleri, ölen hayvanların tren yolundan kaldırılması için çalışma başlattı.

23.05.2020Gündem
Artık güvende ve mutlu yaşayacaklar

Artık güvende ve mutlu yaşayacaklar

Çoban köpeklerinin saldırtıldığı eşek, vahşet görüntüleri tepki çekince Hayvan Hakları Federasyonu’nca (HAYTAP) sahiplenildi. Tedavisine başlandı. Yakında federasyonun Bursa’daki ‘Emekli Hayvanlar Çiftliği’ne götürülecek. HAYTAP Başkanı Av. Ahmet Kemal Şenpolat’la bu yeni tesisi konuştuk.

Kuduz nedir, belirtileri nelerdir Kuduz nasıl bulaşır

Kuduz nedir, belirtileri nelerdir? Kuduz nasıl bulaşır?

Kuduz, insan ve memeli hayvanların çoğunda beyin dokusunda iltihap meydana getiren, zoonotik (hayvanlardan insanlara bulaşan) bir hastalıktır. Köpek, kedi, keçi, at, eşek, inek gibi evcil hayvanlar ile kurt, tilki, çakal, domuz, ayı, sansar, kokarca, gelincik, kirpi, köstebek gibi yabani hayvanlar kuduza yakalanabilir. Peki, kuduz nedir, belirtileri nelerdir? Kuduz nasıl bulaşır?

22.05.2020Sağlık
Giden Gelmez Dağlarında ilkbahar güzelliği

Giden Gelmez Dağları'nda ilkbahar güzelliği

Konya'nın Seydişehir ilçesindeki Giden Gelmez Dağları'nda, baharın gelmesiyle rengarenk çiçeklerin açtığı yaylalarda, Kovid-19 salgını nedeniyle sakinlik yaşanıyor.

22.05.2020Seyahat
Doğa araştırmacılarından biyolojik çeşitlilik uyarısı

Doğa araştırmacılarından "biyolojik çeşitlilik" uyarısı

Doğa Araştırmaları Derneği Başkanı Osman Erdem, son yıllarda yaşanan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) gibi salgınlardan ders çıkarılarak biyolojik çeşitliliğin korunması gerektiğini belirterek, "Salgınlara neden olan durumlardan ders çıkarmaz, doğayı, biyolojik çeşitliliği tahribe devam edersek ve yaban hayatına kendi ortamlarında yaşama şansı bırakmazsak tüm insanlığı daha kötü günlerin beklediği kaçınılmaz bir gerçek." dedi.

22.05.2020Ekonomi
Hakkaride şehir merkezinde şaşırtan görüntü

Hakkari'de şehir merkezinde şaşırtan görüntü

HAKKARİ’de karayoluna giren küçükbaş hayvanlar, trafiğin aksamına neden olunca, trafik polisleri önlem aldı.

22.05.2020Gündem
Tüketicilerde fiyat hassasiyeti, sektörlerde dijitalleşme artıyor

Tüketicilerde fiyat hassasiyeti, sektörlerde dijitalleşme artıyor

Deloitte, değişen tüketici alışkanlıklarını kategori bazlı incelediği ‘Küresel COVID-19 Salgınının Türkiye’de Farklı Kategorilere Etkileri Raporu’nun ikincisini yayımladı. Hazırlanan “Küresel Covid-19 Salgını’nın Türkiye’de Farklı Kategorilere Etkileri Raporu”na göre, uzaktan eğitim, ulusal market zincirleri ve hobi kategorilerinde yaşanan pozitif eğilim devam ediyor. Özel bankaların, risk algısının yüksek olduğu bu dönemde tedbirli davranmayı seçmesi talebi kamu bankalarına yöneltirken; otomobil kategorisinde talepteki canlanmaya dair ilk işaretler gelmeye başladı.

22.05.2020Teknoloji
Denizlideki çöplükte infial yaratan görüntüler

Denizli'deki çöplükte infial yaratan görüntüler!

DENİZLİ'de iki kamyonetten çöplük alana ölü köpeklerin atıldığı görüntüler sosyal medyada yayılınca, hayvanseverlerin tepkisini topladı. Hayvan Dostları Derneği, sorumluların cezalandırılmasını isterken, Büyükşehir Belediyesi, böyle bir uygulamalarının olmadığını, soruşturma açıldığını duyurdu.

21.05.2020Gündem
Tanzanyadan getirilen çift, kedi ve köpekleri ile karantinada

Tanzanya'dan getirilen çift, kedi ve köpekleri ile karantinada

TANZANYA'dan koronavirüs nedeniyle Türkiye'ye dönen otel işletmecisi Ulvi Berktaş (36) ve eşi, Kırıkkale'de kedi ve köpeği ile birlikte karantinaya alındı. Ulvi Berktaş, kedi ve köpeğini Tanzanya'da bırakamadığı için daha önce ülkeye dönemediğini söyledi.

21.05.2020Gündem
Boğazda şaşkına çeviren görüntü Binlerce balık kıyıya geldi…

Boğaz'da şaşkına çeviren görüntü! Binlerce balık kıyıya geldi…

Sarıyer İstinye Sahili’nde binlerce balık, kıyıya kadar geldi. Nadir rastlanacak bu görüntülere ilk kez şahit olanlar şaşkınlıklarını gizleyemedi

21.05.2020Gündem
Posof’da muhteşem bahar manzarası

Posof’da muhteşem bahar manzarası

Ardahan’ın sınır ilçesi Posof’a bahar bu yıl geç gelse de muhteşem renk cümbüşüyle bir başka görsel şölen oluşturuyor.

21.05.2020Seyahat
Erciyes Üniversitesinde hayvanlar üzerinde Kovid-19 aşısı denemelerine başlandı

Erciyes Üniversitesinde hayvanlar üzerinde Kovid-19 aşısı denemelerine başlandı

Erciyes Üniversitesinde (ERÜ) hayvanlar üzerinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı denemelerine başlandığı bildirildi.

21.05.2020Teknoloji
Bir Zümrüdüanka gibi yenilenme yaşadım

"Bir Zümrüdüanka gibi yenilenme yaşadım"

Dizi ve sinema oyuncusu İpek Tuzcuoğlu, " 'Niye magazin programlarında yoksun? Niye daha çok röportaj vermiyorsun?' diye soruyorlar. Bu benim kendi isteyerek yaptığım tercih, bir ilkesellik ve bir prensip. Dolayısıyla artık beni çok görmüyorlar. Sadece iş noktasında, iş yaptığım zaman röportajlar yapıyorum. Bir seneye yakındır da hiç kimseyle röportaj yapmıyorum. Bir Zümrüdüanka gibi yenilenme yaşadım. Mutluyum, huzurluyum. Kendi ruhumla bu sanatçılığımı, oyunculuğumu buluşturacak alan yakaladım ve o alanda çok mutluyum. Yani gerçek İpek bu aslında." dedi.

20.05.2020Magazin
Elazığda kayıp koyunlar 9 saat sonra bulundu

Elazığ'da kayıp koyunlar 9 saat sonra bulundu

Elazığ'da bir köyden kayıp olan koyunlar jandarma ekiplerinin 9 saatlik çalışması sonucu 6 kilometre uzaklıkta bulunarak sahibine teslim edildi.

20.05.2020Gündem
Büyük gerginlik Sırtıma tahta attılar, patates, soğan fırlattılar

Büyük gerginlik! 'Sırtıma tahta attılar, patates, soğan fırlattılar'

Ankara'da, kullanılmayan binanın bahçesindeki sokak köpeklerini besleyen hayvansever Buket Özgünlü'ye, yan tarafta bulunan site sakinleri balkon ve pencerelerden soğan, patates atarak tepki gösterdi. Özgünlü, "Sokaktaki hayvanları beslememiz bizim en doğal hakkımız" derken, site sakinleri köpeklerin saldırısına uğradıklarını ve çevreye kötü koku yayıldığını da ileri sürdü.

20.05.2020Gündem
Körpe Kelimesinin Zıt Anlamlısı Nedir Körpenin Zıt Anlamlısı

Körpe Kelimesinin Zıt Anlamlısı Nedir? Körpenin Zıt Anlamlısı

Körpe kelimesi Türkçede yaygın kullanılan sözcüklerden biridir. Aynı zamanda pek çok kişi tarafından bu kelimenin zıt anlamlısı da öğrenilmeye çalışılıyor. Peki, körpe kelimesinin zıt anlamlısı nedir? Körpenin zıt anlamlısı hakkında bilinmesi gereken detaylar.

19.05.2020Gündem
Kuzey Egede ilk kez yalancı katil balinalar, Gökçeadada dev vatoz görüntülendi

Kuzey Ege'de ilk kez yalancı katil balinalar, Gökçeada'da dev vatoz görüntülendi

Nesli tükenme tehlikesi altında olan yalancı katil balinalar, Kuzey Ege'de ilk, Ege Denizi'nde ise 25 yıl sonra görüntülendi. İstanbul Üniversitesi (İÜ) Su Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arda M. Tonay, "Yalancı katil balinaların son 30 yıldır tüm Akdeniz'de kaydı 20'den azdır. Ege Denizi'nde ise son 25 yıldır ve Kuzey Ege'de ilk defa yalancı katil balinalar kayıt altına alındı" dedi. Bu arada yine Gökçeada'da dalgıçlar halk arasında "şeytan mantası" olarak bilinen ve görünümüyle uçan bir yarasayı andıran "mobula mobular" türü vatozu görüntüledi.

19.05.2020Gündem
Rüyada Fırtına Görmek Ne Anlama Gelir Rüyada Fırtına Kopması Tabiri

Rüyada Fırtına Görmek Ne Anlama Gelir? Rüyada Fırtına Kopması Tabiri

Rüya yorumcularının rüyaları yorumlaması ile çok merak edilen rüyaların anlamları aranmıştır. Rüyada neredeyse her şey görülebilir. Rüya yorumcularının ilmi ile her şey olabildiğince anlamsal olarak açıklanmıştır. Rüyada fırtına görmek ne anlama gelir? Rüyada fırtına kopması tabiri nedir? İşte detaylar.

18.05.2020Rüya Tabirleri
İnek otlatan kız avukat olmak istiyor

İnek otlatan kız avukat olmak istiyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un, yaylada hayvan otlatırken bir yandan ders dinlediği görüntüsünü paylaştığı lise öğrencisi Ayşenur Doludağ "Hukuk okumak istiyorum, hedefim o yönde. Çünkü bu zamanda kadına şiddet de çok fazla oldu ve ben kadınların hakkını savunmak istiyorum" dedi.

18.05.2020Eğitim
Kuyucuk Gölü eski günlerine dönüyor

Kuyucuk Gölü eski günlerine dönüyor

Kars'ın Arpaçay ilçesinde, Vali Türker Öksüz'ün talimatıyla 'can suyu' ile kurumaktan kurtarılan Kuyucuk Gölü Kuş Cenneti eski günlerine dönüyor. Son haftalarda yağan yağmurların da etkisiyle yavaş yavaş eski eski haline dönen Kuyucuk Gölü'ne geçen hafta 57 türden 3 bin 178 kuş geldi.

18.05.2020Seyahat
Skandal UNESCO mirasına moloz döktüler...

Skandal! UNESCO mirasına moloz döktüler...

Diyarbakır'ın tarihi surlarıyla birlikte, 2015 yılında Türkiye'nin 14'üncü miras alanı olarak Dünya Mirası Listesi'ne eklenen Hevsel Bahçeleri, Dicle Nehri kıyısına dökülen hafriyatla kirletiliyor. Dicle Üniversitesi Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kılıç, Hevsel'in çöp alana dönüştürülmesinin üzücü olduğunu belirterek, "Hafriyat buranın doğal yapısını, burada yaşayan ve üreyen canlıları olumsuz etkilemektedir. Eğer bu genişlerse, listeden çıkma durumunda bile kalabiliriz. Bu büyük bir tehdittir" dedi.

18.05.2020Gündem
Görebilene aşkolsun

Görebilene aşkolsun!

Coğrafyamız muazzam bir canlı çeşitliliğine ev sahipliği yapıyor. Öyle ki bazı türleri görenlerin sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Doğanın uyanışa geçtiği bu dönemde yanıbaşımızdaki gizemli canlıları tanıyalım...

17.05.2020Hürriyet Pazar
Fil Suresi Oku - Fil Suresi Anlamı, Tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu (Diyanet Meali)

Fil Suresi Oku - Fil Suresi Anlamı, Tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu (Diyanet Meali)

Fil Suresi, namazda okunabilecek sureler arasında önemli bir yer tutmaktadır. Toplam 5 ayetten oluşan Fil suresi, fillerle donanmış ordusuyla Kâ’be’yi yıkmaya gelen Ebrehe’nin helâk edilişinden bahsettiği için bu adı almıştır. Sureyi ezberlemek isteyenler için Fil Suresi oku sayfamızda Fil suresi anlamı, tefsiri, Türkçe ve Arapça okunuşu ile birlikte Türkçe diyanet meali yer almaktadır.

16.05.2020Namaz Sureleri
Rengeyiklerini evcilleştiren Türkler: Dukhalar

Rengeyiklerini evcilleştiren Türkler: Dukhalar

Kültürel antropolog Selcen Küçüküstel’in altı yıllık saha deneyimini aktardığı ‘Rengeyiği Türkleri: Dukhalar’ adlı kitabı, Kolektif Kitap etiketiyle yayımlandı. Moğolistan’ın kuzeyindeki Hövsgöl bölgesinde yaşayan göçer bir Türk halkı olan ve rengeyiklerini evcilleştiren Dukhaların modern hayatın dayattıklarına meydan okuyan yaşantısını Küçüküstel’den dinledik.

16.05.2020Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Ege’de ballı fırsatlar

SALGIN hastalıktan korunmada bağışıklık sistemini güçlendirmenin önemi anlaşılınca propolis, ham bal, arı keki, arı sütü gibi ürünlerin reklamları son zamanlarda arttı.

1.06.2020

Onlar sahipleniyor biz sokağa bırakıyoruz

FINANCIAL Times’taki bir haber ilgimi çekti. Pandemi sürecinde İngiltere’de bütün sahipsiz hayvanlar sahiplendirilmiş. Evde çalışmak zorunda kalan milyonlarca kişi barınaklara gidip kendine dost olacak köpekler edinmiş.

30.05.2020

Saint-Saens’ın ‘Hayvanlar Karnavalı’na nasıl katıldım?

Dinlediğiniz bazı müzikler size ayrı bir şekilde dokunur ve içinize işler.

23.05.2020

Sezen Aksu nezaketi

“Ömür’cüm, alttaki yazıyı okumanı rica ederim, kısmen de olsa telafi ettiğimi umarım” diyen bir mesaj geldi telefonuma Sezen Aksu’dan.

19.05.2020

#evdekal’mak tüylü dostlarımıza yaradı

İş, cemiyet ve magazin dünyasının birçok ünlü ismi, hayvan sevgisiyle biliniyor. O isimler karantina döneminde evcil hayvanlarıyla bol bol vakit geçirerek, hem stresten uzaklaşıyor hem de dostlarını mutlu ediyor.

18.05.2020