EKSTRA
MENÜ

Deterjan

Deterjan haberleri sayfasında güncel ve son dakika Deterjan hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 2.368 Deterjan haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Deterjan Haberleri

Banyo fayansları nasıl temizlenir Banyo fayanslarındaki lekeler en iyi nasıl silinir

Banyo fayansları nasıl temizlenir? Banyo fayanslarındaki lekeler en iyi nasıl silinir?

Ev içerisinde sürekli hijyenik kalması gereken yerler arasında şüphesiz banyo geliyor. Tabii bunun temel nedeni sağlıktır. Özellikle belirli bir zaman içerisinde kirlenen fayansların mutlaka periyodik olarak temizlenmesi gerekir. Peki, banyo fayansları nasıl temizlenir? Banyo fayanslarındaki lekeler en iyi nasıl silinir tüm detayları ile derledik.

Çamaşır makinesi kokusu nasıl temizlenir

Çamaşır makinesi kokusu nasıl temizlenir?

Çamaşır makinesi kokusu nasıl temizlenir? Yazımızı sonuna kadar okuyun, çamaşır makinesindeki kötü kokudan kolayca kurtulun.

15.10.2021Temiz Sözlük
Mikrodalga nasıl temizlenir İçi yanmış mikrodalga ve yağları nasıl temizlenmeli

Mikrodalga nasıl temizlenir? İçi yanmış mikrodalga ve yağları nasıl temizlenmeli?

Mutfak; hijyen açısından oldukça önemli bir konumdadır. Ev içerisindeki hijyen konusunda başta yer alan mutfak içerisinde pek çok yemeğin pişirilmesinden ötürü, bu duruma dikkat etmek çok önemlidir. Bunun yanı sıra mutfak gereçlerinin de sıklıkla temizlenmesi oldukça gereklidir. Mikrodalga fırını; en fazla kirlenen mutfak gereçleri içerisinde bulunmaktadır. Bu yüzden mikrodalga fırınının belli aralıklarla temizlenmesi, hijyen açısından yararlı olacaktır. Peki mikrodalga nasıl temizlenir? İçi yanmış mikrodalga ve yağları nasıl temizlenmeli? İşte, tüm detaylar.

13.10.2021Lezizz
Dibi tutan tencere nasıl temizlenir Dibi tutmuş çelik, teflon tencere yağı nasıl yıkanır

Dibi tutan tencere nasıl temizlenir? Dibi tutmuş çelik, teflon tencere yağı nasıl yıkanır?

Hanımlar zamanlarının büyük bölümünü mutfakta geçiriyorlar. Mutfakta bazı durumlar neticesinde mutfak kazaları oluşabiliyor. Özellikle de dibi tutan tencerelerin yıkamada doğru metodu uygulanmalıdır. Dibi tutan tencere nasıl temizlenir? Dibi tutmuş çelik, teflon tencere yağı nasıl yıkanır? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

13.10.2021Lezizz
Bez ayakkabı nasıl temizlenir Beyaz bez ve file ayakkabı lekelesi nasıl çıkar

Bez ayakkabı nasıl temizlenir? Beyaz bez ve file ayakkabı lekelesi nasıl çıkar?

Ayakkabılar içerisinde şüphesiz en çok etkilenen renk beyazdır. Diğer yandan beyaz renkli ayakkabılar beğenildiği için de yaygın şekilde kullanılır. O yüzden beyaz bez ayakkabıları nasıl temizlenmesi gerektiği merak ediliyor. Peki, bez ayakkabı nasıl temizlenir? Beyaz bez ve file ayakkabı lekesi nasıl çıkar? İşte, merak edilen tüm detaylar.

12.10.2021Lezizz
Alışverişte Büyük Ekim fırsatları Bütçenizi rahatlatacak birbirinden özel indirimleri keşfedin

Alışverişte 'Büyük Ekim' fırsatları! Bütçenizi rahatlatacak birbirinden özel indirimleri keşfedin!

Yılın bu günleri tam anlamıyla bir alışveriş festivaline dönüşüyor. Büyük Ekim fırsatları, bütçenizi rahatlatacak farklı indirim ve kampanya seçenekleri sunuyor. Şimdi tüm ihtiyaçlarınızı karşılamanın, gardıropları yenilemenin ve sonbahara yepyeni bir başlangıç yapmanın tam zamanı! %60’a varan indirimlerden, fırsat ürünlerine; sepete özel indirimlerden, ikinci ürün avantajlarına kadar birbirinden özel indirim ve alışveriş fırsatları sizi bekliyor. Gelin birlikte keşfedelim…

12.10.2021Trend Ürünler
Tırnak Eti Bakımı Nasıl Yapılmalı Tırnak Eti Bakımı İçin Evde Doğal Çözüm Önerileri

Tırnak Eti Bakımı Nasıl Yapılmalı? Tırnak Eti Bakımı İçin Evde Doğal Çözüm Önerileri

Tırnak bakımı özellikle kadınlar için oldukça önemlidir. Tırnak bakımı deyince akla gelen ilk soru da tırnak eti bakımı nasıl olmalı sorusu oluyor. Tırnak etini kesmenin zararından bahseden uzmanların yanında manikür ve pedikür yaparken, çok çabuk beliren tırnak etlerinin mikrop kapmaması için neler yapılması gerektiği konusu sıklıkla araştırılıyor. Peki, tırnak eti bakımı nasıl yapılmalı? İşte, tırnak eti bakımı evde doğal çözüm önerileri….

12.10.2021Kişisel Bakım
Market alışverişinde kış ihtiyaçlarını tamamlamanın tam zamanı

Market alışverişinde kış ihtiyaçlarını tamamlamanın tam zamanı!

Ekim ayının gelmesiyle birlikte artık evimizde her alanda kışa hazırlık başladı! Dekorasyondan market alışverişine kadar yaptığınız değişiklikler, sonbahar ve kış aylarını daha kolay geçirmenize yardımcı olacak, sizi canlı tutacaktır. Havanın erken kararması, soğuk ve yağışlar, dışarı çıkma, markete gitme isteğinizi azaltabilir. Kış ihtiyaçlarınızı düşünen market alışverişi tüyolarımızla alışverişte kolaylığın tadını çıkarın.

11.10.2021Trend Ürünler
Kahraman bakkalın hesabı bitmiyor

'Kahraman bakkal'ın hesabı bitmiyor

Bu hafta İşin Peşinde köşesi için Maltepe’de bir bakkal dükkânında mesai yaptık. Müşterinin istediği ürünü hemen bulup vermek ve fiyatını söylemek biraz tecrübe istiyor. Bakkalda en zor iş ise ürünlerin fiyatlarını hesaplamak. Zira her ürünün kâr marjı farklı. Toptancıdan alınan ürünü, tüm market ve online platformlara bakarak fiyatlandırdım. Bunun için ciddi bir matematik gerekiyor. Fiyatlandırma sırasında marketler arasında dağlar kadar fiyat farkı olduğunu gördüm. Bu makas bazen yüzde 25, bazen yüzde 50’yi aşıyor. Ama mahalle bakkalı bu marketlerden daha ucuza satmak zorunda. Mahalle bakkalları ‘marketler daha ucuz’ algısının yanlış olduğunu bu durumun eskide kaldığını söylüyor. Bakkallar artık e-ticarete de iş yapıyor.

4.10.2021Ekonomi
Naoh asit mi baz mı, kuvvetli baz mı ve molekül ağırlığı nedir Sodyum hidroksit ph değeri ve kullanım alanları

Naoh asit mi baz mı, kuvvetli baz mı ve molekül ağırlığı nedir? Sodyum hidroksit ph değeri ve kullanım alanları

Kimyasal açıdan öne çıkan birçok farklı madde asit ya da baz özelliği taşımaktadır. Aynı zamanda amaca uygun olarak değişik alanlarda kullanılan ürünler olarak da ifade edilir. Peki NAOH asit mi baz mı, kuvvetli baz mı ve molekül ağırlığı nedir? Sodyum hidroksit ph değeri ve kullanım alanları üzerine merak edilen bilgileri derledik.

2.10.2021Araştırma
Tüylenen kazak nasıl temizlenir

Tüylenen kazak nasıl temizlenir?

Kazaklar neden tüylenir, tüylenen kazak nasıl temizlenir öğrenin ve kazakların tüylenmemesi için uygulayabileceğiniz ipuçlarını keşfedin.

Gömlek nasıl ütülenir

Gömlek nasıl ütülenir?

Çabuk kırışan ve zor ütülenen gömlekleri kolayca pürüzsüz hale getirmek mümkün! Yazımızı sonuna kadar okuyun, gömlek ütülemek korkutucu olmaktan çıksın!

Çamaşır makinesi nasıl temizlenir, kireç sökücü dökülür mü Çamaşır makinesi kazan kireci nasıl temizlenir

Çamaşır makinesi nasıl temizlenir, kireç sökücü dökülür mü? Çamaşır makinesi kazan kireci nasıl temizlenir?

Her alanda işlerimizi kolaylaştırmak için kullanılan birçok elektronik eşya bulunuyor. Çamaşır makineleri de, herkesin kullandığı bir elektronik eşyadır. Çamaşır makinesini olan kişiler, nasıl temizleme yapacağı hakkında birçok araştırma yapabiliyor. Kireç sökücü dökülüp dökülmeyeceği de araştırılan bir bilgidir. Çamaşır makinesi nasıl temizlenir, kireç sökücü dökülür mü? Çamaşır makinesi kazan kireci nasıl temizlenir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

23.09.2021Araştırma
Endüstriyel enzim pazarının 2 milyar doları Türkiye ve yakın coğrafyasında

Endüstriyel enzim pazarının 2 milyar doları Türkiye ve yakın coğrafyasında

LIVZYM Biyoteknoloji Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Serdar Uysal "Teknolojiden petrokimyaya, aşı ve ilaçtan otomobil ve savunmaya onlarca farklı alanda yürütülen bu sürecin önemli aktörlerinden biri de enzim. Türkiye'de gıda sektöründe kullanılan enzimin önemli bir kısmının üretimiyle birlikte, ülkemiz ithalatını önemli ölçüde ikame etmek mümkün" dedi.

20.09.2021Ekonomi
Sabahın erken saatlerinde başlıyor Alışveriş için Bulgaristandan resmen akın ediyorlar

Sabahın erken saatlerinde başlıyor! Alışveriş için Bulgaristan'dan resmen akın ediyorlar

Bulgaristan'dan alışveriş yapmak için Edirne'ye gelen turistler kent merkezi ve pazarda yoğunluğa neden oldu.

17.09.2021Ekonomi
‘Hal’lerde eşzamanlı denetim

‘Hal’lerde eşzamanlı denetim

Ticaret Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı, tarımsal ürün piyasalarında gerçekleşen aşırı fiyat artış iddialarını soruşturmaya başladı. Ticaret Bakanlığı müfettişlerince İstanbul Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali Bayrampaşa Şubesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali Ataşehir Şubesi’nde de denetimler gerçekleştirildi.

14.09.2021Ekonomi
Son dakika... İstanbul için tehlike çanları... Tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı

Son dakika... İstanbul için tehlike çanları... Tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı

İstanbul'da ağustos ayında günlük ortalama 3 milyon 340 bin metreküp su tüketilerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşıldı. Barajlardaki doluluk oranı bir ayda yüzde 66,95'ten yüzde 57,74'e düştü. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Ajlan Sunay, "Su tasarrufunun milli bir politika olarak ele alınması ve uyarıların daha baskın şekilde devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

1.09.2021Gündem
Son dakika... İçişleri Bakanlığından 81 ile yeni genelge 5 başlıkla gönderildi

Son dakika... İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ile yeni genelge! 5 başlıkla gönderildi

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “2021-2022 Eğitim Öğretim Yılında Alınacak Trafik Tedbirleri” konulu genelge gönderdi. 5 başlık altında gönderilen genelgede, yeni dönemde okul servislerinde ve okul çevrelerinde alınacak tedbirler ile yürütülecek denetimler ve bilgilendirme/ farkındalık çalışmaları anlatıldı.

27.08.2021Gündem
Yün Nasıl Yıkanır Sodayla Veya Deterjanla Çamaşır Makinesinde Yün Yıkanır Mı

Yün Nasıl Yıkanır? Sodayla Veya Deterjanla Çamaşır Makinesinde Yün Yıkanır Mı?

Ev eşyalarında yün kullanılan birçok eşya bulunuyor. Yünlerini temizlemek isteyenler nasıl yıkanacağını öğrenmek adına bazı araştırmalar yapabiliyor. Yünün yıkanma şekilleri kişiler tarafından özenli olarak araştırılıyor. Sodayla veya deterjanla çamaşır makinesinde yünün yıkanıp yıkanmadığı kişilerce merak edilen bir bilgidir. Yün nasıl yıkanır? Sodayla veya deterjanla çamaşır makinesinde yün yıkanır mı? İşte, tüm detaylar.

26.08.2021Araştırma
Kaz Tüyü Mont Nasıl Yıkanır Çamaşır Makinesinde Kaz Tüyü Mont Yıkanır Mı Şişme Mont Nasıl Temizlenir

Kaz Tüyü Mont Nasıl Yıkanır? Çamaşır Makinesinde Kaz Tüyü Mont Yıkanır Mı? Şişme Mont Nasıl Temizlenir?

Temizliğe karşı daha duyarlı olduğumuz şu günlerde bazı kıyafetleri bilinçsizce yıkamamız sebebi ile deforme olmasına neden olmaktadır. Her kıyafetin belirli yıkama ve saklama koşulları bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de kaz tüyü montlardır. Peki, Kaz tüyü mont nasıl yıkanır? Çamaşır makinesinde kaz tüyü mont yıkanır mı? Şişme mont nasıl temizlenir? Sizin içi m tüm detayları ile derledik.

26.08.2021Araştırma
Bulaşık Makinesi Neden Su Almaz Yeni Bulaşık Makinesinin Su Almamasının Sebebi

Bulaşık Makinesi Neden Su Almaz? Yeni Bulaşık Makinesinin Su Almamasının Sebebi

Bulaşık makinelerinde yaşanan en önemli sorunlardan biri su almaması olarak öne çıkar. Böyle durumlarda ne yapılması gerektiğini bilmeyen birçok kişi paniğe kapılabilir. Peki, bulaşık makinesi neden su almaz? Yeni bulaşık makinesinin su almamasının sebeplerini sizler için derledik.

21.08.2021Araştırma
Yüzey gerilimi nedir, nelere bağlıdır Yüzey gerilimi etkileyen faktörler nelerdir

Yüzey gerilimi nedir, nelere bağlıdır? Yüzey gerilimi etkileyen faktörler nelerdir?

Bilimsel anlamda terimler farklı anlamları ifade edebilir. Özellikle yüzey gerilimi de merak uyandırmaktadır. Yüzey Gerilimi nedir, nelere bağlıdır? Yüzey Gerilimi etkileyen faktörler nelerdir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

19.08.2021Araştırma
Avcılarda sahte içki operasyonu: Bina sakinlerini deterjan üretiyoruz diyerek kandırdılar

Avcılar'da sahte içki operasyonu: Bina sakinlerini 'deterjan üretiyoruz' diyerek kandırdılar

İstanbul Avcılar'da bir binanın girişindeki işyerinde sahte içki üretiminde kullanılmak üzere getirilen 1 ton 900 kilo etil alkol ele geçirildi. Binada oturanlar zaman zaman yoğun alkol kokusu aldıklarını, sorduklarında burada deterjan üretimi yapıldığının söylediğini belirtti.

5.08.2021Haber
Avcılarda bir garip olay

Avcılar'da bir garip olay!

İstanbul Avcılar'da bir binanın girişindeki işyerinde sahte içki üretiminde kullanılmak üzere getirilen 1 ton 900 kilo etil alkol ele geçirildi. Binada oturanlar zaman zaman yoğun alkol kokusu aldıklarını, sorduklarında burada deterjan üretimi yapıldığının söylediğini belirtti.

5.08.2021Gündem
Avcılarda bir garip olay Komşular şaşkın...

Avcılar'da bir garip olay! Komşular şaşkın...

İstanbul Avcılar'da bir binanın girişindeki işyerinde sahte içki üretiminde kullanılmak üzere getirilen 1 ton 900 kilo etil alkol ele geçirildi. Binada oturanlar zaman zaman yoğun alkol kokusu aldıklarını, sorduklarında burada deterjan üretimi yapıldığının söylediğini belirtti.

5.08.2021Gündem
Müsilajla mücadele sürüyor: Çare fosfatsız deterjan

Müsilajla mücadele sürüyor: Çare fosfatsız deterjan

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Eyyüp Karahan, Marmara Denizi’ndeki müsilaj kirliliğinin önlenmesine ilişkin yapılan çalışmaların 1 ay sonunda sonuç verdiğini ve müsilajın deniz yüzeyinden tamamen temizlendiğini söyledi.

30.07.2021Gündem
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çalışma başlattı Kamu kurumlarında zorunlu hale gelecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çalışma başlattı! Kamu kurumlarında zorunlu hale gelecek

Marmara'nın kâbusu olan müsilajla ilgili çalışmalar sonuç verdi, deniz yüzeyinden temizlendi. Marmara Denizi’ni korumak amacıyla Marmara Denizi Eylem Planı’nda yer alan 22 madde hayata geçirilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Marmara'da müsilaja yol açan fosfor yükünü azaltmak için harekete geçti. Çevre Yönetimi Genel Müdürü Eyyüp Karahan, "Fosfor ve yüzey aktif madde içeren temizlik malzemelerinin kullanımı aşamalı olarak azaltılacak. Kamu kurum ve kuruluşlarımızda fosfat içermeyen temizlik ürünlerinin kullanımını da zorunlu hale getireceğiz" dedi.

29.07.2021Gündem
Mehmet Ali Erbil gözyaşları içinde anlattı: Babam sevmiyordu o adam nasıl sevsin

Mehmet Ali Erbil gözyaşları içinde anlattı: Babam sevmiyordu o adam nasıl sevsin!

Mehmet Ali Erbil, 'Paylaş Benimle' programına konuk oldu. Psikolog Gökhan Çınar'a içini döken Erbil, çocukluk yıllarını anlatırken gözyaşlarına boğuldu. 'Üvey baban seni hiç mi sevmedi' sorusuna cevap veren ünlü komedyen, 'Babam sevmiyordu o adam nasıl sevsin' dedi.

29.07.2021Magazin
Borda ihracat hedefi 1 milyar $

Borda ihracat hedefi 1 milyar $

Bor rezervinin yüzde 73’üne sahip olan Türkiye’nin bu yıl sonunda 1 milyar dolarlık ihracat hedefini yakalayacağı tahmin ediliyor.

19.07.2021Ekonomi
Kolloid nedir ve kollodi karışım örnekleri nelerdir

Kolloid nedir ve kollodi karışım örnekleri nelerdir?

Günlük yaşam içerisinde pek çok kişinin duyduğu kelimeler arasında kolloid gelir. Kimyasal bir yapı üzerinden ele alınsa bile, birçok farklı malzeme veya üründe de ele alındığını söylemek mümkün. Peki, kolloid nedir ve kolloid karışım örnekleri nelerdir? İşte bu yapı konusunda merak edilen bilgiler.

19.07.2021Araştırma
BPA nedir ve zararları nelerdir BPA nelerde bulunur

BPA nedir ve zararları nelerdir? BPA nelerde bulunur

Bisfenol A olarak da bilinen BPA, son dönemlerde en merak edilen ve İnternetten araştırılan kısaltmalar arasında geliyor. Peki, BPA nedir ve zararları nelerdir? BPA nelerde bulunur? İşte bu kısaltma ve yapı konusunda tüm detayları derledik.

19.07.2021Araştırma
Muğlada endişelendiren görüntü Denizin üstünde yağ ve deterjan tabakası oluştu

Muğla'da endişelendiren görüntü! Denizin üstünde yağ ve deterjan tabakası oluştu

Muğla'nın Datça ilçesinin mavi bayraklı Kumluk Plajı’nda deniz yüzeyinin görüntüsü endişelendirdi. Kirliliğin yağmur sulama kanalına atılan yağ ve deterjan karışımı atık olduğu; kaynağının ise araştırıldığı bildirildi. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü yetkilisi Gıda Mühendisi İlke Curacı ise benzer şikayetlerin 1 aydır kendilerine ulaştığını söyledi.

10.07.2021Gündem
Meyve ve sebzelerin üzerindeki tehlike: Yıkamak da yetmiyor | Nasıl kurtulacağız

Meyve ve sebzelerin üzerindeki tehlike: Yıkamak da yetmiyor | Nasıl kurtulacağız?

Meyve ve sebzelerin üzerindeki tarımsal ilaç kalıntıları sağlığımızı tehdit ediyor. Karbonatlı, limonlu, sirkeli su, bu maddenin temizlenmesi için yeterli mi? Peki hangi meyve ve sebzeler daha riskli, hangileri güvenli? 10 soruda inceledik...

9.07.2021Gündem
Granit Nedir, Nerelerde Kullanılır Granit Nasıl Temizlenir Ve Parlatılır

Granit Nedir, Nerelerde Kullanılır? Granit Nasıl Temizlenir Ve Parlatılır?

Granit kelimesi Fransızca dilinden geçmiştir. Dilimizde de granit şeklinde kullanılmaktadır. Bu Fransızca sözcük İtalyanca granito kelimesinden alıntıdır. Bu kelime de taneli grenli anlamına gelmektedir. Kelime İtalyanca grono kelimesinden türetilerek granit halini almıştır. Tohum, zerre ve tane anlamlarını ifade etmektedir. İtalyanca bu kelime de Latince granum sözcüğünden evrilmiştir. Sizler için granit nedir, nerelerde kullanılır, granit nasıl temizlenir ve parlatılır tüm detayları ile derledik.

6.07.2021Araştırma
Nefes darlığı neden olur, nasıl geçer Psikolojik nefes darlığına iyi gelen evde bitkisel doğal çözüm önerileri ve kurtulmanın yolları

Nefes darlığı neden olur, nasıl geçer? Psikolojik nefes darlığına iyi gelen evde bitkisel doğal çözüm önerileri ve kurtulmanın yolları

Nefes darlığı, ileri boyutlara taşındığında öksürük, baş ağrısı gibi can sıkıcı belirtiler gösterebilir. Psikolojik gibi çeşitli durumların ağır bastığı nefes darlığı rahatsızlığına bazı yöntemler çözüm olabilmektedir. Nefes darlığı, evde doğal bitkiler ve bazı besinlerin tüketilmesi ile de çözüme kavuşturulabilmektedir. Peki, konuşurken yorulma, nefes darlığı neden olur ve nefes darlığına ne iyi gelir, nasıl geçer? İşte, nefes darlığına iyi gelen evde bitkisel kesin çözüm önerileri

3.07.2021Sağlık
Otomobil çarptı

Otomobil çarptı

İZMİR Narlıdere’deki bir akaryakıt istasyonunda işletme sahibi ve personelinin bakımını üstlendiği ‘Linda’ isimli köpeğin otomatik oto yıkama bölümündeki dev fırçalarda serinlediği görüntüler sosyal medyada büyük ilgi görmüştü.

3.07.2021Gündem
Sunroof Nedir Ve Ne İşe Yarar Arabada Sunroof Önemli Midir

Sunroof Nedir Ve Ne İşe Yarar? Arabada Sunroof Önemli Midir

Otomobiller kullanıcıların ihtiyaç ve taleplerine yönelik yeni tasarımlarla eskisinden daha iyi donanımlara sahip olarak üretiliyor. Sürüş sırasında yolcuların ve sürücülerin konforunu düşünen araç özelliklerinden birisi de sunrooftur. Sunroof nedir ve ne işe yarar? İşte, merak edilen tüm detaylar.

27.06.2021Araştırma
Nilüfer Çayında korkutan görüntü Siyaha büründü: Bu artık su değil

Nilüfer Çayı'nda korkutan görüntü! Siyaha büründü: Bu artık su değil

Bursa'da Marmara Denizi’ne dökülen Nilüfer Çayı; tarım, sanayi ve evsel atıklar nedeniyle siyaha boyandı. Kirli suyun çaya aktığı noktalar dronla havadan görüntülendi. Suda canlı yaşamının kalmadığını belirten DOĞADER Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demir, “Bu artık bir su değil, kimyasal atık” dedi. Demir ayrıca, “4 milyona yaklaşan nüfusumuzla, 20’den fazla sanayi bölgemizle biz bütün evsel ve sanayi atığımızı Nilüfer Çayı’na bırakıyoruz. Bunu hem evimizde hem de sanayimizde yapıyoruz. Yani sanayicimiz kadar evdeki teyzemiz de suçlu.'' ifadelerini kullandı.

20.06.2021Gündem
Bu da trend oldu Mavi keklerin sırrı ne

Bu da trend oldu! Mavi keklerin sırrı ne?

Sosyal medyada sık sık karşımıza çıkan meydan okumalara bir yenisi eklendi. Katılımcıların birçoğunun mavi kek fotoğraflarıyla katıldığı bu meydan okumanın arka planında önemli bir çalışma yatıyor.

15.06.2021Dünya
Müsilajdan sonra bir kabus daha: “Artık ağ atmak istemiyoruz”

Müsilajdan sonra bir kabus daha: “Artık ağ atmak istemiyoruz”

Günlerdir Marmara Denizi’ndeki müsilaj sorununu konuşuyoruz, peş peşe gelen felaket fotoğrafları ile iyice endişelenmeye başladık. Ancak İstanbul Boğazı için bir başka tehdit de denizanası istilası. Bizi bekleyen tehlikeler neler? Konunun uzmanları hurriyet.com.tr’ye anlattı.

14.06.2021Gündem
Kofaktör Nedir Ve Nerede Sentezlenir Kofaktör Organik Midir İnorganik Midir

Kofaktör Nedir Ve Nerede Sentezlenir? Kofaktör Organik Midir İnorganik Midir

Lise yıllarında biyoloji derslerinde çok sık duyduğumuz sözcükler arasında yer alan kofaktör ve koenzim terimleridir. Biyoloji ve biyokimya derslerinde sıkça anlatılan bu terimler pek çok kişinin de ilgisini çekiyor. Kofaktör nedir ve nerede sentezlenir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

10.06.2021Araştırma
İÜde müsilaj incelemesinin ilk sonuçları. Pandeminin  müsilaja etkisi

İÜ'de müsilaj incelemesinin ilk sonuçları. Pandeminin müsilaja etkisi

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Hidrobiyoloji Anabilim Dalı Plankton Araştırma Laboratuvarı, deniz salyasında ilk incelemesini tamamladı. Salyaya tek hücreli canlı türlerinin neden olduğu anlaşıldı. Tek hücreli canlıların çoğalmasında fosfor ve azotun etken olduğunu söyleyen Prof.Dr. Neslihan Özdelice, "2 seneye yakın hepimiz evde kaldık, yoğun deterjan kullandık. Deterjan içeriklerinde yoğun fosfor var. Yeme içme alışkanlığı bile arttı, bunlar bile etken" dedi.

8.06.2021Haber
Çevreci uygulamalarla 1.5 milyon ağacı kurtardı

Çevreci uygulamalarla 1.5 milyon ağacı kurtardı

Çevreci üretim modeli ile örnek olan İpeker Tekstil, bu uygulamaları ile 1.5 milyon ağacın yükünü aldı. 243 bin 828 ton karbon salınımını engelledi.

5.06.2021Ekonomi
Vestel üretimini artırırken, kaynak kullanımını azaltıyor

Vestel üretimini artırırken, kaynak kullanımını azaltıyor

Vestel, Dünya Çevre Günü vesilesiyle sürdürülebilir ve çevreci yaklaşıma dikkat çekiyor. Bu anlayış ile üretim süreçlerinde karbon ayak izini azaltan Vestel, ürettiği ürünlerle de tüketicilere sürdürülebilir bir yaşam sunmayı hedefliyor.

4.06.2021Teknoloji
Kırıkkaleden 45 ülkeye ihraç ediliyor

Kırıkkale'den 45 ülkeye ihraç ediliyor

Kırıkkale'de 67 yıldır kolonya üretimi yapan firma, ürünlerinin önemli bir kısmını Avrupa ülkelerine satıyor.

2.06.2021Ekonomi

Yazar Sonuçları

Gençlik sosyal medyadan ‘tik’ kapıyor

İnternetten virüs bulaşmasına alışmıştık... Peki sosyal medyadan gençlerin birbirine tik bulaştırmasına ne demeli? Ya da ‘Zoom dismorfisine’, yani özellikle Z Kuşağı’nın düşük çözünürlüklü bilgisayar, telefon kameralarda kendini gördüğü hali bir süre sonra beğenmemeye başlamasına... Hepsinin nedeni yine dönüp dolaşıp stres ve belirsizliğe dayanıyor. Bu nedenle teknolojiyi yasaklamak da aslında bir çözüm değil.

12.09.2021

Küçük bir atölyeden şirketler grubuna

FARKLI alanlarda eğitim alan üç mühendis Şükrü, Günseli ve Sabri Ünlütürk, 1987’de 5 dikiş makinesiyle tekstil sektörüne ilk adımı atar. 1992’de ise ekibe Elvan Ünlütürk katılır. Fason üretimle başlayan hikaye süreç içinde grup şirketine dönüşür. Bugün 2 bine yakın çalışanıyla Sun Grup, tekstil ve hazır giyim sektörlerinde müşterilerine katma değerli ürünler sunarak ülkeye döviz kazandırıyor. Bugün 36 mağazası bulunan Jimmy Key’de ise hedef, her yıl Türkiye’de 5 mağaza açmak. Ayrıca, bu markayı yurtdışına taşımak da gündemde.

18.07.2021

Marmara’yı nasıl bitirdik!

Marmara Denizi’nin hali için ağlaşıyoruz. Artık mavi bayraklı sahillere inanmıyoruz. Balıklar denizin altında oksijensizlikten ölüyor. Sahillerde oturanlar daha şimdiden yazlıklarına gitmek için endişe duyuyorlar.

1.06.2021