EKSTRA
MENÜ

Çocuk Yetiştirme

Çocuk Yetiştirme ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Çocuk Yetiştirme haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.584 Çocuk Yetiştirme haberi bulunmuştur.

Çocuk Yetiştirme Haberleri

Çocuklarda büyüme ve gelişme ile ilgili doğru bilinen yanlışlar

Çocuklarda büyüme ve gelişme ile ilgili doğru bilinen yanlışlar

Birçok ebeveynin, çocuklarını yetiştirme sürecinde endişe duyabildiğini ve bu süreçte çevrelerindeki birçok kişinin de deneyimlerini paylaştığını söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Meltem Uğraş, her çocuğun farklı olduğunu hatırlatarak çocukların gelişme sürecindeki doğru bilinen yanlışlıkları anlattı.

15.04.2021Sağlık
İhanete uğradıklarını hissediyorlar... Anneler karar verme yorgunluğu yaşıyor

İhanete uğradıklarını hissediyorlar... Anneler karar verme yorgunluğu yaşıyor

Çocuk bakımı, ev ve iş arasında sıkışan anneler pandemi sürecinde iyice zorlaşan koşullar sebebiyle ‘karar verme yorgunluğu’ yaşıyor. Birçoğu havlu atma noktasına geldi! Uzmanlar annelerin durumunun sadece tükenmişlik sendromuyla açıklanamayacağının altını çiziyor ve “Anneler ihanete uğramış hissediyor” diyor. Çocuk bakımı ve ev işlerinde sahada olmayan babalar, esneklik sağlamayan işverenler ve zayıf kalan toplumsal destek sistemleri başlıca sebepler. Annelerle ne yaşadıklarını konuştuk, uzmanlardan da konuyla ilgili öneriler aldık...

Temel ödenekte Türk emekliye çifte standart

Temel ödenekte Türk emekliye çifte standart?

Geçen haftaki yazılarımızda, Almanya’da bu yılın başında yürürlüğe giren ve geçim sıkıntısı çeken emeklilere maddi destek sağlamayı amaçlayan temel emeklilik ödeneği hakkında genel bilgiler verdik. Bilindiği gibi söz konusu ödenekten yararlanmak için en az 33 yıl sigortalılık süresine sahip olunması gerekiyor. Bu haftaki yazımızda, asgari sigortalılık şartını yerine getirmek için hangi sürelerin dikkate alındığı sorusu başta olmak üzere, Türkiye’deki sigortalılık sürelerinin ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen aylıkların temel emeklilik ödeneği hesabında dikkate alınıp alınmadığını, ek gelirlerin, söz konusu ödeneğin miktarına nasıl etki ettiği konularına açıklık getireceğiz.

6.02.2021Avrupa
Soru ve cevaplarla temel emeklilik

Soru ve cevaplarla temel emeklilik

Almanya’da düşük gelirli emeklilerin maddi durumunu iyileştirmeyi amaçlayan temel emeklilik yasası, bu yılın başında yürürlüğe girdi. Bu haktan kimlerin yararlanabileceği, temel emekliliği hak etme şartlarının ne olduğunu, kime ne kadar oranda maddi destek sağlanacağını sizler için araştırdık. Bugünkü yazımızda soru ve cevaplarla temel emeklilik konusunu detaylarıyla inceleyeceğiz.

23.01.2021Avrupa
İğrenç iddianın ardından her yerde aranıyordu 14 yaşındaki kız bulundu...

İğrenç iddianın ardından her yerde aranıyordu! 14 yaşındaki kız bulundu...

Adana’da 20 gün önce yurttan kaçtıktan sonra her yerde aranan 14 yaşındaki Y.Y., sokağa çıkma kısıtlamasında arkadaşı Leyla B. (28) ile dolaştığı sırada polis ekiplerince bulundu. Karakola götürülen Y.Y., kendisini almak isteyen annesi Derya Durukan ile gitmek istemeyince, polis tarafından tekrar yetiştirme yurduna götürüldü. Anne Durukan, 'Kızım bu süre zarfında kimlerle kaldıysa hepsinden şikayetçi olacağım’' dedi.

10.01.2021Gündem
Yeni yılda hayatımızda neler değişecek

Yeni yılda hayatımızda neler değişecek!

Almanya’da her kesimi yakından ilgilendiren yeni düzenlemeler ve yasalar 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe giriyor. Emekli maaşından vergi düzenlemelerine, taşıt vergisinden asgari ücrete kadar bir dizi yenilikler yeni yılla birlikte hayata geçecek. Büyük tartışmalara yol açan ve yaklaşık 1 milyon 300 bin yaşlıyı ilgilendiren Temel Emeklilik Yasası ve çocuk parasında artışı öngören yasa da yeni yılda yürürlüğe giriyor.

30.12.2020Avrupa
Aile Danışmanı nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Aile Danışmanı olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Aile Danışmanı nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Aile Danışmanı olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Özellikle günümüzde yaşanan aile içi durumlar ile beraber aile danışmanlığı çok daha önemli noktaya ulaştı. Ele aldığı görev ve sorumluluk kapsamında son dönemlerde en çok ilgi gören meslekler içerisinde yer alıyor. Peki aile danışmanı nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Aile Danışmanı olma şartları, maaşları ve iş imkanları konusunda merak edilenler.

23.12.2020Meslekler
Her yeni annenin bilmesi gereken 7 önemli bilgi

Her yeni annenin bilmesi gereken 7 önemli bilgi

Yeni anneler bebekleri ile ilgili her konuda fazlaca endişeleniyor. Görünüşe göre bebekler de annelerine her zaman endişelenecekleri yeni sebepler veriyor. Sık sık çocuk doktorunun kapısını çalan bu annelere verilmesi gereken çok değerli bilgiler var. Bunlardan bazıları…

2.12.2020Yenidoğan
7 adımda bebeğinize hazırlanın

7 adımda bebeğinize hazırlanın

Bir bebeğe hazırlanırken yapmanız gereken çok şey var. Bebek sahibi olmak harika bir deneyimdir ancak biraz düşünmek ve planlamak gerekir. Bu planlama hem kendinizi hem de evinizi planlamak olarak düşünebilir. Bu fikirler bebeğe hazırlanırken yapmanız gereken şeylerden sadece birkaçı. Bebek sahibi olmak hayatınızda büyük bir değişiklik olacaktır ancak kesinlikle buna değecektir. İşte bir bebeğe hazırlanırken yapılacak en önemli 7 şey…

Ebeveynler çocukları dünyanın merkezine koymamalı

Ebeveynler çocukları dünyanın merkezine koymamalı

Ankara’da iki çocuk arasında yaşanan ve bir çocuğun hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan olay, şiddet konusunu bir kez daha gündeme getirdi. Uzmanlar konuyu sadece oyunlara bağlayarak açıklamanın yeterli olmadığını, televizyon dizilerinin ve çocukların yetiştirilme tarzının önemli bir etken olduğuna dikkat çekiyor. Ebeveynlerin eğitim seviyesinin de çocuk gelişiminde etkili olduğunu belirten uzmanlar, hayatın merkezine konularak ve agresif büyütülen çocukların önemli dezavantajlara sahip olacaklarını ifade ediyor.

20.11.2020Çocuk-Aile
Biz kaldık galiba

Biz kaldık galiba

Demet Akalın, çok sevdiği kocaman logolu kıyafetleri kızına da giydirmeye başlamış.

10.11.2020Magazin
Geniş çekirdek aile, yalnızlığın en büyük ilacı

Geniş çekirdek aile, yalnızlığın en büyük ilacı

İleri yaşlardaki insanların en büyük psikososyal sorununun yalnızlık olduğunu belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kültürümüzdeki geniş çekirdek aile kavramının yalnızlık sorununa çok değerli bir çözüm sunduğuna dikkat çekiyor. İleri yaştaki kişilerin bilgi ve birikimlerini çocuklarına ve torunlarına aktarmasının önemli olduğunu kaydeden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, dede-torun ilişkisinin çocuğun sosyalleşmesine katkılarının büyük olduğunu vurguladı.

23.09.2020Sağlık
Anne baba mı olmalı yoksa arkadaş mı

Anne baba mı olmalı yoksa arkadaş mı?

Çocuğun gelişiminde anne ve baba tutumlarının önemine işaret eden uzmanlar, çocuğa arkadaş gibi yaklaşmak yerine sınır çizilmesi gerektiğini vurguluyor. “Çocuğunuzun arkadaşı değil, anne-babası olun” diyen uzmanlar, anne ve babanın çocuğunu iyi tanımasını, çocuğun mizaç ve kişisel özelliklerine uygun şekilde davranış modeli geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Bebekli Aile Buluşmaları’nı Antalya’dan evlerinize taşımaya devam ediyoruz

Bebekli Aile Buluşmaları’nı Antalya’dan evlerinize taşımaya devam ediyoruz!

Bebeklerin bilişsel ve sosyal gelişiminde beslenmenin öneminin konuşulduğu söyleşide, Hürriyet Gazetesi aile-çocuk yazarı Ömür Kurt sordu, Uzman Dr. Ali Fuat Serpen yanıtladı.

10.09.2020Advertorial
6 adımda bebeğiniz için hazırlık yapın

6 adımda bebeğiniz için hazırlık yapın

Bir bebek sahibi olmak harika bir deneyimdir ancak öncesinde birtakım planlamaları yapmak gerekir. Bebek sahibi olacağınız için tatlı bir sevinç içerisinde olduğunuzdan yapacak çok şeyiniz vardır elbette. Bu süreci hem keyifli hem de organize bir şekilde geçirmek için hazırlık yaparken işinizi kolaylaştıracak 6 önemli nokta:

6.08.2020Yaşam
Bebekli Aile Buluşmaları’nı Gaziantep ve Şanlıurfa’dan evlerinize taşımaya devam ediyoruz

Bebekli Aile Buluşmaları’nı Gaziantep ve Şanlıurfa’dan evlerinize taşımaya devam ediyoruz!

Bebeklerin bilişsel ve sosyal gelişiminde beslenmenin öneminin konuşulduğu söyleşide, Hürriyet Gazetesi aile-çocuk yazarı Ömür Kurt sordu, Uzman Dr. Ender Saraç yanıtladı.

9.07.2020Advertorial
Öğrenmenin ‘yeni normal’i

Öğrenmenin ‘yeni normal’i

Eve kapandığımız günlerde popülerleşen ve hayatımızdaki yerini sağlamlaştıran yeniliklerden biri de ‘çevrimiçi’ eğitimler... Dijital platformlar üzerinden yapılan seminerler, atölye çalışmaları ve konferansların 20 bin kişi ağırlayanı bile var. Alanlarında uzman isimler aklınıza gelebilecek pek çok konuda dersler veriyor...

TRT EBA TV kanallarında yaz okulu programı başlıyor

TRT EBA TV kanallarında yaz okulu programı başlıyor

MEB tarafından 29 Haziran’da TRT EBA TV kanallarında başlatılacak yaz okulunda, çocukların ve gençlerin ilgi ve isteklerine uygun tasarlanmış yeni nesil öğrenme içeriklerinin ve etkileşimli sunumların yer alacağı farklı kuşak programlar ekranlarda olacak.

28.06.2020Eğitim
Son dakika: Bakan Selçuk paylaştı Öğrenciler dikkat Yarın başlıyor...

Son dakika: Bakan Selçuk paylaştı! Öğrenciler dikkat! Yarın başlıyor...

MİLLİ Eğitim Bakanlığı'nca, TRT EBA TV kanallarında 28 Ağustos'a kadar yayımlanacak 'Yaz Okulu' programları yarın başlayacak. Bakan Ziya Selçuk, "Yaz okulu; öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve ailelerimiz için keyifli ve öğretici içerikler sunuyor" dedi.

28.06.2020Gündem
6 adımda bebeğiniz için hazırlık yapın

6 adımda bebeğiniz için hazırlık yapın

Bir bebek sahibi olmak harika bir deneyimdir ancak öncesinde birtakım planlamaları yapmak gerekir. Bebek sahibi olacağınız için tatlı bir sevinç içerisinde olduğunuz için yapacak çok şeyiniz vardır elbette.

24.06.2020Yenidoğan
Bizim Hikaye ne zaman yayınlanıyor İşte Bizim Hikaye karakterleri ve oyuncu kadrosu

Bizim Hikaye ne zaman yayınlanıyor? İşte Bizim Hikaye karakterleri ve oyuncu kadrosu

Bizim Hikaye dizisi tekrar bölümleriyle yeniden izleyici karşısına çıkıyor. Serdar Gözelekli'nin yönetmen koltuğunda oturduğu Bizim Hikaye dizisinde Hazal Kaya, Burak Deniz ve Reha Özcan gibi oyuncular yer alıyor. Perşembe akşamı yeniden ekranlara gelen Bizim Hikaye 23 Mayıs 2019'da ekrana gelen 70. bölümüyle final yapmıştı. İşte, Bizim Hikaye oyuncuları ve konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler...

11.06.2020Televizyon
Bebekli Aile Buluşmalarının dokuzuncu durağı Antalyaydı

Bebekli Aile Buluşmaları'nın dokuzuncu durağı Antalya'ydı

“Bebelac Çocuk Devam Sütleri ve Hürriyet iş birliği ile Bebekli Aile Buluşmaları'nın dokuzuncu durağı Antalya'ydı. Bebeklerin bilişsel ve sosyal gelişiminde beslenmenin öneminin konuşulduğu söyleşide, Hürriyet Gazetesi aile-çocuk yazarı Ömür Kurt sordu, Uzman Dr. Ali Fuat Serpen yanıtladı.

27.05.2020Advertorial
Evde disiplin nasıl oluşturulmalı

Evde disiplin nasıl oluşturulmalı?

Disiplin; fark edilmeden uygulanan, sevgi ve anlayışla beslenen, gerektiğinde esneme payına sahip bir anlayıştır. Evde ve ailede disiplin, aile bireylerinin günlük hayatlarını bilinçli ve sağlıklı bir şekilde yürütmelerini sağlayan bir düzen olduğunu belirten Uzman Psikolog Ceylan Şekerci, konuyla ilgili önerilerini sundu.

Bebekli Aile Buluşmaları’nı Antalya’dan evlerinize taşımaya devam ediyoruz

Bebekli Aile Buluşmaları’nı Antalya’dan evlerinize taşımaya devam ediyoruz!

Sevgili aileler, evde zaman geçirdiğimiz bu günlerde, bebeklerimizin bilişsel ve sosyal gelişimiyle ilgili değerli bilgileri içeren geçmiş buluşmalarımızı ekranlarınıza getiriyoruz🤗

18.05.2020Anne Baba
Bebeğinizin bilişsel gelişimiyle ilgili bilgileri evlerinize taşıyoruz

Bebeğinizin bilişsel gelişimiyle ilgili bilgileri evlerinize taşıyoruz

Sevgili aileler, evde zaman geçirdiğimiz bu günlerde, bebeklerimizin bilişsel ve sosyal gelişimiyle ilgilideğerli bilgileri içeren geçmiş buluşmalarımızı ekranlarınıza taşımaya devam ediyoruz :)Bebelac Çocuk Devam Sütleri’yle Bebekli Aile Buluşmaları’nın 8. Durağı Başakşehir İstanbul’du!Hürriyet Gazetesi aile-çocuk yazarı Ömür Kurt sordu; Dr. Ali Fuat Serpen bebeklerin bilişsel ve sosyalgelişiminde beslenmenin önemini anlattı, Nutricia Pazarlama Direktörü Pelin Aydoğdu ise anneliktecrübelerini paylaştı.

20.03.2020Anne Baba
Emeklilerin gelirlerini 1.300 memur inceleyecek

Emeklilerin gelirlerini 1.300 memur inceleyecek

Almanya’da hükümetin aldığı karar uyarınca 2021 yılından itibaren 1.3 milyon dar gelirli emeklinin yararlanabileceği temel emeklilik takviyesi önümüzdeki yılın başından itibaren hayata geçirilecek. Vergi gelirleriyle finanse edilmesi planlanan bu uygulamadan özellikle yıllarca düşük gelirli işlerde çalıştıkları için aylığı düşük emeklilerin yararlandırılması amaçlanıyor.

15.03.2020Avrupa
Almanya’da 1.3 milyon emekliye müjde

Almanya’da 1.3 milyon emekliye müjde!

Almanya’da hükümet, dar gelirli emeklilerin yüzünü güldürecek bir karara imza attı. Aylarca süren yoğun tartışmalardan sonra geçen ay, Almancası ‘Grundrente’ olan temel emeklilik güvencesini karara bağlayan hükümet, emekli aylığıyla geçimini sağlayamayanlara destek amacıyla hayata geçirilecek olan temel emeklilik güvencesinin kıstaslarını da belirledi. Bugünkü yazımızda, temel emekliliğin ne olduğunu, kimlerin bundan yararlanabileceğini ve aranan şartları açıklamaya çalışacağız.

8.03.2020Avrupa
Papiss Demba Cisse: Her zaman hazır olda yaşadım

Papiss Demba Cisse: "Her zaman 'hazır ol'da yaşadım"

Alanyaspor'un başarılı futbolcusu Papiss Cisse, sülalesi profesyonel asker olduğu için her zaman 'hazır ol'da yaşadığını, ailesinin verdiği eğitim sayesinde doğru yoldan hiç sapmadığını ve bunun karşılığını aldığını söyledi.

2.03.2020Futbol
Ebeveynliğin formülleri

Ebeveynliğin formülleri

“Bilinçli ebeveynlik hem ebeveyni hem de çocuğu temelden dönüştürecek güce sahip bir süreci içerir” diyen Uzman Psikolog Ceylan Şekerci, çocuk yetiştirme süreci ile ilgili önemli tavsiyelerde bulundu.

Bebekli Aile Buluşmaları Gaziantep ve Şanlıurfa’ydı

Bebekli Aile Buluşmaları Gaziantep ve Şanlıurfa’ydı!

Bebeklerin bilişsel ve sosyal gelişiminde beslenmenin öneminin konuşulduğu söyleşide, Hürriyet Gazetesi aile-çocuk yazarı Ömür Kurt sordu, Prof. Dr. Ender Saraç yanıtladı.

22.01.2020Advertorial
Bebekli Aile Buluşmaları’nı Gaziantep ve Şanlıurfa’dan evlerinize taşımaya devam ediyoruz

Bebekli Aile Buluşmaları’nı Gaziantep ve Şanlıurfa’dan evlerinize taşımaya devam ediyoruz!

Bebekli Aile Buluşmaları’nı Gaziantep ve Şanlıurfa’dan evlerinize taşımaya devam ediyoruz!Sevgili aileler, evde zaman geçirdiğimiz bu günlerde, bebeklerimizin bilişsel ve sosyal gelişimiyle ilgilideğerli bilgileri içeren geçmiş buluşmalarımızı ekranlarınıza taşımaya devam ediyoruz.Bebelac Çocuk Devam Sütleri’yle Bebekli Aile Buluşmaları’nın 6. ve 7. durağı Gaziantep veŞanlıurfa’ydı! Hürriyet Gazetesi aile-çocuk yazarı Ömür Kurt sordu; Uzman Dr. Ender Saraç bebeklerinbilişsel ve sosyal gelişiminde beslenmenin önemini anlattı, Nutricia Pazarlama Direktörü PelinAydoğdu ise annelik tecrübelerini paylaştı. Bebeğinizin ayına göre bilişsel gelişimi için hemen tıklayın.Annelerin yoğun ilgisiyle karşılanan söyleşi sonrasında herkese Hürriyet Kitap’tan çıkan 200 AdımdaÇocuk Yetiştirme Rehberi armağan edildi.Katılımın ücretsiz olduğu etkinliklerimize bebeğinin gelişimi ile ilgili bilgi almak, merak ettiği tüm soruları uzman konuşmacılarımıza sormak isteyen tüm anne ve babaları bekliyoruz :) (Sponsorlu içerik)

15.01.2020Anne Baba
Çocuğunuzun arkadaşı değil, anne babası olun

Çocuğunuzun arkadaşı değil, anne babası olun

Çocuğun gelişiminde anne ve baba tutumlarının önemine işaret eden uzmanlar, çocuğa arkadaş gibi yaklaşmak yerine sınır çizilmesi gerektiğini vurguluyor. “Çocuğunuzun arkadaşı değil, anne-babası olun” diyen uzmanlar, anne ve babanın çocuğunu iyi tanımasını, çocuğun mizaç ve kişisel özelliklerine uygun şekilde davranış modeli geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Bebekli Aile Buluşmaları’nın sekizinci durağı İstanbul Başakşehir’di

Bebekli Aile Buluşmaları’nın sekizinci durağı İstanbul Başakşehir’di!

Bebeklerin bilişsel ve sosyal gelişiminde beslenmenin öneminin konuşulduğu söyleşide, Hürriyet Gazetesi aile-çocuk yazarı Ömür Kurt sordu, Çocuk Sağlığı Hastalıkları Uzmanı Ali Fuat Serpen yanıtladı.

19.12.2019Etkinlikler
Bebekli Aile Buluşmaları’nın beşinci durağı İstanbul’du

Bebekli Aile Buluşmaları’nın beşinci durağı İstanbul’du!

Bebeklerin bilişsel ve sosyal gelişiminde beslenmenin öneminin konuşulduğu söyleşide, Hürriyet Gazetesi aile-çocuk yazarı Ömür Kurt sordu, Prof. Dr. Ender Saraç yanıtladı.

18.12.2019Advertorial
Bebekli Aile Buluşmalarının 5. Durağı İstanbul’du

Bebekli Aile Buluşmalarının 5. Durağı İstanbul’du!

Bebelac Çocuk Devam Sütleri’yle Bebekli Aile Buluşmaları’nın 5.durağı İstanbul’du! Hürriyet Gazetesi aile-çocuk yazarı Ömür Kurt sordu; Prof. Dr. Ender Saraç bebeklerin bilişsel ve sosyal gelişiminde beslenmenin önemini anlattı, Nutricia Pazarlama Direktörü Pelin Aydoğdu ise annelik tecrübelerini paylaştı. İstanbullu annelerin yoğun ilgisiyle karşılanan söyleşi sonrasında herkese Hürriyet Kitap’tan çıkan 200 Adımda Çocuk Yetiştirme Rehberi armağan edildi. Katılımın ücretsiz olduğu etkinliklerimize bebeğinin gelişimi ile ilgili bilgi almak, merak ettiği tüm soruları uzman konuşmacılarımıza sormak isteyen tüm anneleri bekliyoruz. )Sponsorlu İçerik)

11.12.2019Anne Baba
Bebekli Aile Buluşmalarının son durakları Gaziantep ve Şanlıurfaydı

Bebekli Aile Buluşmaları'nın son durakları Gaziantep ve Şanlıurfa'ydı

Bebeklerin bilişsel ve sosyal gelişiminde beslenmenin öneminin konuşulduğu söyleşilerde, Hürriyet Gazetesi aile-çocuk yazarı Ömür Kurt sordu, Uzman Doktor Ender Saraç yanıtladı.

5.12.2019Etkinlikler
Kuantum okuma kursu ile dakikada 20 bin kelime okumak mümkün

'Kuantum okuma kursu' ile dakikada 20 bin kelime okumak mümkün

Avrupa'nın en hızlı okuyan kişisi İngiltere'den Dan Holloway. 2018'de yapılan bir yarışmada dakikada 1700 kelime okuduğu tespit edildi.

28.11.2019Teknoloji
Bebekli Aile Buluşmaları’nın dördüncü durağı Ankara’ydı

Bebekli Aile Buluşmaları’nın dördüncü durağı Ankara’ydı!

Bebeklerin bilişsel ve sosyal gelişiminde beslenmenin öneminin konuşulduğu söyleşide, Hürriyet Gazetesi aile-çocuk yazarı Ömür Kurt sordu, Prof. Dr. Ender Saraç yanıtladı.

4.11.2019Advertorial
Bebekli Aile Buluşmalarının 4. durağı Ankaraydı

Bebekli Aile Buluşmaları'nın 4. durağı Ankara'ydı!

Hürriyet Gazetesi aile-çocuk yazarı Ömür Kurt sordu; Prof. Dr. Ender Saraç bebeklerin bilişsel ve sosyal gelişiminde beslenmenin önemini anlattı, Nutricia Pazarlama Direktörü Pelin Aydoğdu ise annelik tecrübelerini paylaştı. Ankaralı annelerin yoğun ilgisiyle karşılanan söyleşi sonrasında herkese Hürriyet Kitap’tan çıkan 200 Adımda Çocuk Yetiştirme Rehberi armağan edildi. (Sponsorlu içerik)

24.10.2019Anne Baba

Yazar Sonuçları

Hülya neden böyle Hülya derdini söyle

“Masumiyet” dizisinde Hülya Avşar’a öyle bir filtre yapılmış ki kadının burnu bile yok. Herkesin dikkatini çekmiş, TT oldu. Eğer bu istek ekipten gelmişse o kolay: Bir dahaki bölüm kaldırırsın filtreyi, olur biter. Ama bu talep Hülya Avşar’dan geliyorsa o fena işte. Zamansız bir kadının zamanla kavgası gibi.

2.04.2021

Anne babanın kişiliği çocukları nasıl etkiliyor?

Ana babanın kişiliği ve çocuklarına gösterdikleri özen çocukların kişiliğini etkiliyor. Öyle ki çocukları ile ilgili onların ihtiyaçlarını karşılayan, sevecen olan, vakit ayıran anne babaların çocukları özgüvenli yetişirken, bunların olmadığı ailelerde çocuklar daha güvensiz, kendi içine kapanık, insanlardan uzak ve insan ilişkilerinde başarısız kişiler olarak büyüyorlar.

14.11.2020

Girişimci çocuk nasıl yetiştirilir?

Birçok aile, girişimciliği risk ve tehlike olarak algılanmaktadır. Yeni iş kurmak, piyasada yer almak, ciddi bir öz disiplin ve motivasyon gerektirirken, girişimcilik hayalleri de pek çok insanın aklından hayatında bir kez dahi olsa geçmiştir. Bir şeyler üretme, satma, kendi işini kurma planları her ne kadar umut ve heyecan dolu olsa da çevredeki insanların ön yargıları ile karşı karşıya kalınmış ve vazgeçirilmişlerdir. Peki, girişimcilik yalnızca kendi işini kurmak mıdır? Girişimcilik bir eylem midir yoksa bir ideal mi?

27.10.2020

Çocuk gelişiminde sürpriz

Geçen sene verdiğim, ‘Dijital Dünya ve 21.YY Anne Babalığı’ seminerinde şu cümleyi kullanmışım: ‘21. yy anne babalığı, çocukların gelişimsel ihtiyaçlarıyla bilgi çağının ve gelişen teknolojinin kazanımlarını kesiştirebilme sanatı ve geleceğin şartları öngörülemeyen dünyasında başarılı olabilecek bireyler yetiştirme stratejileri olarak tanımlanabilir.’

26.09.2020

Her ev bir okul, her oda bir sınıf

Uzaktan eğitim süreci başlıyor. Anne-babalar çocuklarından disiplin ve başarı bekliyor; çocuklar da ekranı yeniden eğitim için kullanmaya hazırlanıyor. Uzaktan eğitim sürecini daha verimli hale getirmek için neler yapmak gerektiğini uzmanlara sorduk.

29.08.2020

Ozan'ı eleştirenler en çok hangi karenin altına yorum yazdılar

Ozan Güven’in Instagram sayfasına bakarken şunu düşündüm.

8.07.2020

Çocuklarda kaygı bozuklukları

Çocukların içinde bulundukları yaş dönemlerine göre farklı korku ve kaygıları olabilir. Örneğin bebeklik döneminde, yüksek ve ani seslerden, hiç tanımadığı bir yerde annesinden ayrılmaktan korkmak ve buna ağlayarak tepki vermek gelişim sürecinin bir parçasıdır. Ancak 8 yaşındaki bir çocuğun annesinden ayrı kalmaktan korkması ve bu yüzden okula gitmek istememesi ise daha farklı bir durumdur.

19.06.2020

Boşanma sürecinde çocuklar

Hiçbir ilişkiye bir süre sonra biteceği düşüncesiyle başlanmaz tabii ki, ancak sevgi ve saygı süreç içerisinde azaldığında, kişilerin başlangıçta sorun etmediği; statü ve kültür farkı, geçim sıkıntısı, hayatı yorumlama tarzlarındaki farklılıklar gün yüzüne çıkabilir. Bu ve benzer sebeplerden dolayı, kırılmalar yaşanmaya başlar.

19.05.2020

Herkesi duygulandıran o çocuk

Gebze bölgesinde sadece bir tane görme engelliler okulu var. Mevcudu sadece sekiz çocuk. Okuldaki iki öğrenci Suriyeli. Onlardan biri olan Hasan gelecekte müzisyen olmak istiyor. Onun hikâyesi çok başka…

13.12.2019