EKSTRA
MENÜ

Çatal

Çatal haberleri sayfasında güncel ve son dakika Çatal hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 4.409 Çatal haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Çatal Haberleri

Kaçak hafriyatçılar işi abarttı, güpegündüz boş arsaya döküm yapıp kaçtılar

Kaçak hafriyatçılar işi abarttı, güpegündüz boş arsaya döküm yapıp kaçtılar

İstanbul Arnavutköy, Taşoluk Mahallesi sakinlerinden Sincar Çatal, evinin balkonundan dışarıya bakarken, sokağa giren kamyonun sürücüsünün hafriyat yükünü bir binanın yanındaki boş arsaya döktüğünü fark etti. Çatal, seslenerek hafriyat kamyonu sürücüsünü durdurmaya çalışsa da bunda başarılı olamadı.

18.10.2021Haber
Hafriyatçılar işi abarttı Güpegündüz boş arsaya döküm yapıp kaçtılar

Hafriyatçılar işi abarttı! Güpegündüz boş arsaya döküm yapıp kaçtılar

İstanbul Arnavutköy, Taşoluk Mahallesi sakinlerinden Sincar Çatal, evinin balkonundan dışarıya bakarken, sokağa giren kamyonun sürücüsünün hafriyat yükünü bir binanın yanındaki boş arsaya döktüğünü fark etti. Çatal, seslenerek hafriyat kamyonu sürücüsünü durdurmaya çalışsa da bunda başarılı olamadı.

18.10.2021Gündem
Sensiz olmaz keşkek

Sensiz olmaz keşkek!

Havalı et tabakları yerine, kemik suyunda pişirilip taze dövülmüş keşkek servis eden bir lokanta nasıl sevilmez ki! Üç masalı ‘minik dev’ Herise’nin köz patlıcanı incirle, balkabağını mor soğanla birleştirdiği incelikli mezeleri de kaçmaz...

16.10.2021Lezzetli Hayat
Tavuk göğsü nasıl haşlanır Kemiksiz tavuk göğsü haşlama suyuna ne konur, kaç dakikada haşlanır

Tavuk göğsü nasıl haşlanır? Kemiksiz tavuk göğsü haşlama suyuna ne konur, kaç dakikada haşlanır?

Herkesin çok sevdiği tavuk ürünlerinden birisi kemiksiz tavuk olarak bilinmektedir. Kemiksiz tavuk hem lezzetli hem de çok kullanışlı bir yiyecektir. Kemik bulunmayan bu tavuk türü ile çok sayıda yemek yapma şansınız vardır. Sizler için Tavuk göğsü nasıl haşlanır? Kemiksiz tavuk göğsü haşlama suyuna ne konur, kaç dakikada haşlanır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.10.2021Lezizz
Kontrfile nasıl pişirilir Kontfile nasıl terbiye edilir

Kontrfile nasıl pişirilir? Kontfile nasıl terbiye edilir?

Kontrfile özellikle et restoranlarında en çok tercih edilen et cinsleri arasında yer almaktadır. Özellikle Avrupa ve Amerika'da bu et cinsi sıklıkla kullanılmaktadır. Kontrfile nasıl pişirilir? Kontrfile nasıl terbiye edilir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.10.2021Lezizz
Köfte nasıl pişirilir En iyi köfte nasıl yapılır Köftenin piştiğini nasıl anlaşılır

Köfte nasıl pişirilir? En iyi köfte nasıl yapılır? Köftenin piştiğini nasıl anlaşılır?

Herkesin en çok sevdiği yemeklerden birisi köftedir. Köfteyi evde pişirdikten sonra servis şeklinde veya ekmek arasında zevkle yiyebilirsiniz. Özellikle çocuklar köfte yemeyi çok severler. Tabi büyüklerde köfteye asla dayanamaz. Köfte nasıl pişirilir? En iyi köfte nasıl yapılır? Köftenin piştiği nasıl anlaşılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.10.2021Lezizz
Karnabahar nasıl haşlanır Karnabahar ne kadar süre haşlanmalı Suyu işe yarar mı

Karnabahar nasıl haşlanır? Karnabahar ne kadar süre haşlanmalı? Suyu işe yarar mı?

Karnabahar; kış mevsiminde çok fazla tüketilen sebzeler içerisinde bulunmaktadır. Karnabaharın haşlanma süresi; karnabaharın pişirileceği eşyaya göre farklılaşmaktadır. Bunların dışında; karnabaharları çok fazla bir şekilde haşlamak, besin değerini düşürür. Peki karnabahar nasıl haşlanır? Karnabahar ne kadar süre haşlanmalı? Suyu işe yarar mı? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.10.2021Lezizz
9 Aylık bebek gelişimi: 9 aylık bebeğin beslenmesi, uyku düzeni nasıl, kilosu ve boyu kaç olmalı

9 Aylık bebek gelişimi: 9 aylık bebeğin beslenmesi, uyku düzeni nasıl, kilosu ve boyu kaç olmalı?

Anne babalar için bebeklerinin gelişimi doğduğu ilk andan itibaren araştırılmaya başlar. Aylık, hatta haftalık gelişimi merak edilen bebeklerin bu yazımızda 9 aylık olanları hakkında bilgiler paylaşacağız. 9 Aylık bebeğin beslenmesi, uygu düzeni nasıl olur? Kilosu ve boyu kaç olmalı? İşte detaylar…

Şekerbura nedir, nerenin tatlısı, nasıl hazırlanır İşte şekerbura tarifi ve malzemeleri

Şekerbura nedir, nerenin tatlısı, nasıl hazırlanır? İşte şekerbura tarifi ve malzemeleri

Hem göze hem damağa hitap eden bir tatlı olan şekerbura tatlısı son zamanların en sevilen hamur işi tarifleri arasında yer alıyor. Peki, şekerbura nedir, nerenin tatlısı, nasıl hazırlanır? Misafirlerinize lezzetli bir beş çayı menüsü hazırlamak istiyorsanız, işte şekerbura tarifi ve malzemeleri ile yapım aşamaları…

O ağır tencerelerde bir marifet olduğu belliydi

O ağır tencerelerde bir marifet olduğu belliydi!

Benim ‘demir döküm’ maceram 5 yıl önce kendi ekşi mayamı yapıp evde sağlıklı ekmek pişirme derdine düşünce başladı. Ekmeği döküm tencerede pişirmek taş fırın etkisi yaratıyor; güveçlere sınıf atlatıyor. Tavalarının alametifarikasıysa etleri muhteşem mühürlüyebilmesi...

Karpuz suyu nasıl yapılır ve çıkarılır Karpuz suyu tarifi ve yapımı

Karpuz suyu nasıl yapılır ve çıkarılır? Karpuz suyu tarifi ve yapımı

Modern yaşam, getirdiği konforun yan sıra olumsuz yönleri ile de çağdaş insanın sağlığını etkileyen bir olgudur. Bilinçlenen bireyler, olanaklar ölçüsünde sağlıklı beslenerek, spor yaparak hem ruh hem de beden sağlığını korumaya çalışmaktadırlar. Kiloyu korumak, yeterli egzersiz yapmak ve besinleri mevsiminde tüketmek gibi alışkanlıkları edinmeye çalışmaktadırlar. Beslenme uzmanları özellikle doğal gıdaları mevsiminde tüketmenin önemine vurgu yapmaktadırlar. Meyve sularını paketlenmiş hazır ürünlerden değil de taze olarak hazırlayıp tüketmek gerektiği bilinmektedir. Meyve ve sebze sularını evde hazırlamak sanıldığı kadar zor değildir. Meyve suyunun nasıl hazırlanacağı, karpuz suyunun nasıl elde edileceği merak konusu olmaktadır. İşte ilgiyle okuyacağınız karpuz suyu nasıl yapılır, nasıl çıkarılır, karpuz suyu tarifi ve yapımı gibi konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

30.09.2021İyi Yaşam
Japon Balığı Türlerive Özellikleri Nelerdir Dişi Japon Balığı Nasıl Belli Olur, Sahibini Tanır Mı

Japon Balığı Türlerive Özellikleri Nelerdir? Dişi Japon Balığı Nasıl Belli Olur, Sahibini Tanır Mı?

Japon balığı; balık besleyen kişilerin en fazla tercih ettiği balık çeşitleri içerisinde yer almaktadır. Japon balıkları hem görünümleri hem de özellikleriyle çok sevimli canlılardır. Sazangiller familyasına ait olan Japon balıklarının pek çok çeşidi soğuk suda yaşar. Peki Japon balığı türleri ve özellikleri nelerdir? Dişi japon balığı nasıl belli olur, sahibini tanır mı detayları ile derledik.

24.09.2021Araştırma
MasterChefte kaşık atmak ne demek Şefin çatal kaşık atması ne anlama geliyor Yeni bölüme damga vuran anlar....

MasterChef'te kaşık atmak ne demek? Şefin çatal kaşık atması ne anlama geliyor? Yeni bölüme damga vuran anlar....

MasterChef yeni bölüm fragmanıyla beraber kaşık atmak yeniden gündeme geldi. Her sezon ekranlarda görmeye alışık olduğumuz MasterChef'te şeflerin çatal ya da kaşık atması 2021 sezonunda oldukça hızlı yaşandı. MasterChef Türkiye'nin yeni bölüm fragmanında, Somer Şef'in tadım sonrası bir yarışmacıya övgü yağdırarak kaşık atması dikkat çekti. Peki, MasterChef'te kaşık atmak ne demek ve ne anlama geliyor? İşte, o konuyla ilgili merak edilen bilgiler....

23.09.2021Televizyon
En büyük kayıp anaokulu ve ilkokulda

En büyük kayıp anaokulu ve ilkokulda

İki haftalık yüz yüze eğitim sürecinde öğretmenler öğrencilerini hem sosyal duygusal hem de akademik yönden hazır bulunuşluk düzeylerini gözlemlediler. En büyük kayıp anaokulu ve ilkokul öğrencilerinde. Salgın sürecinde çocukların çok büyük bir bölümü erken çocukluk eğitim alamadılar. Evlerde yetişkinlerle birlikte yaşadılar, akranlarıyla oynayamadılar.

20.09.2021Eğitim
Kasabanın sırrı çözüldü

Kasabanın sırrı çözüldü

Kastamonu Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal’ın bulunduğu bağ evine yapılan silahlı saldırı ile ilgili soruşturma 13 ay sonra tamamlandı. Silahlı saldırıyı gerçekleştirdiği öne sürülen 4 şüpheli hakkında, ‘silahla tehdit ve silahla mala zarar verme’ suçlamaları ile dava açıldı.

20.09.2021Gündem
İncirin binbir şekli

İncirin binbir şekli

İncirin iyice ballandığı erken sonbahar, bu meyvenin tadını çıkarmak için ideal! Hele ki incir üretiminde dünyada birinci olan ülkemizde... Sarı lop, Bursa siyahı, morgüz, bardacık... Sizin favoriniz hangisi?

18.09.2021Lezzetli Hayat
Rabianın zaferi: ‘Konuşamaz’ dediler, 23 enstrüman çalıyor

Rabia'nın zaferi: ‘Konuşamaz’ dediler, 23 enstrüman çalıyor

Çocukken doktorların “Konuşamayabilir” dediği 25 yaşındaki otizmli Rabia Aytek, şimdi konservatuvarlı ve 23 enstrüman çalabiliyor. Rabia’nın müzik yeteneğini çamaşır makinesinin çıkarttığı sesleri taklit ederken keşfeden öğretmen annesi Canan Çatal, otizmli ailelere “Asla vazgeçmeyin. Çocuğunuzu keşfedin” tavsiyesinde bulundu.

16.09.2021Gündem
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2023 hedeflerimiz küresel senaryolara karşı başkaldırıdır

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2023 hedeflerimiz küresel senaryolara karşı başkaldırıdır

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Polatlı'da Sakarya Zaferi'nin 100. Yıl Dönümü Kutlama Programı'nda açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023'e endekslendiğimiz hedeflerimiz, küresel senaryolara karşı bir başkaldırıdır. Alın terimizle ve yeri geldiğinde kanımızla, istikbaline sahip çıkan bir ülke olduğumuz gerçeğini kabul ettirdik" dedi.

13.09.2021Gündem
Okul çocuklarında ihmale gelmez 8 önlem

Okul çocuklarında ihmale gelmez 8 önlem!

Yazın kavurucu sıcaklarından sonbaharın serin ve yağışlı havasına geçtiğimiz bugünlerde okulların da açılıp kapalı ortamlarda zaman geçirilmesiyle üst solunum yolu enfeksiyonlarında artış yaşanıyor. Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Serdar Baylançiçek, pandemi sürecinde okul dönemi çocuklarında alınacak basit ama etkili önlemleri anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Emine Erdoğan Türk mutfağı kitabını ve aile mutfağını anlattı: Nisan yağmurundan yoğurt mayalıyorum

Emine Erdoğan Türk mutfağı kitabını ve aile mutfağını anlattı: 'Nisan yağmurundan yoğurt mayalıyorum'

Emine Erdoğan ‘Türk Mutfağı’ kitabının nasıl çıktığını anlatırken, aile mutfağının da sırlarını paylaştı: “Ne yazık ki Türk mutfağı denince akıllara hâlâ sadece baklava ve kebap geliyor. Kitapta benim için özel değeri olan iki tarif de var. Leblebi unu helvası ve tarifini Mali First Lady’sinden aldığım zencefil şerbeti. Mikroorganizmalar açısından çok zengin nisan yağmuru ile yoğurt mayalamayı bir gelenek haline getirdim. Evimizde sabah kahvaltılarında çorba olmazsa olmazımızdır. Tayyip Bey de kahvaltıda çorbayı çok sever."

12.09.2021Gündem
Maserati Hangi Ülkenin Markası Ve Nerede Üretiliyor Maserati Ne Zaman Kuruldu, Sahibi Kim Ve Kısaca Tarihçesi

Maserati Hangi Ülkenin Markası Ve Nerede Üretiliyor? Maserati Ne Zaman Kuruldu, Sahibi Kim Ve Kısaca Tarihçesi

Maserati, en tanınan markalardan bir tanesidir. Bu markanın kim tarafından kurulduğunu, nerede üretildiğini ve ne zaman kurulduğunu sizler için derledik.

31.08.2021Araştırma
Makarna hamuru nasıl yapılır, nasıl saklanır, nasıl kurutulur Evde makarna hamuru yapımı için püf noktaları

Makarna hamuru nasıl yapılır, nasıl saklanır, nasıl kurutulur? Evde makarna hamuru yapımı için püf noktaları

Makarna, fazla vakti olmayanlar için en pratik yemeklerdendir. Ancak ev yapımı katkısız makarna yapmak başlangıçta biraz zaman alabilir. Yine de yaz sonu makarna hamuru hazırlayıp kış boyunca tüketebileceğiniz ihtimalini düşünürsek, bu kadar uğraşa değer gibi görünüyor. Peki, makarna hamuru nasıl yapılır, nasıl saklanır? Evde kolay makarna hamuru yapımı için püf noktaları…

Kalp bağı ne olacak

Kalp bağı ne olacak

Ayça ve Atakan Çatal çiftinin, evlat edinip ‘Mustafa Kemal’ adını verdiği 3 yaşındaki çocuğun velayeti, evlat edinmek için yasal sürenin tamamlanmaması nedeniyle biyolojik babası Aziz Ö.’ye verildi. Çatal çifti, “Kan bağımız yok ama kalp bağımız var” dedi.

21.08.2021Gündem
Baba ortaya çıktı, evlat edinilen Mustafa Kemali aldı

Baba ortaya çıktı, evlat edinilen Mustafa Kemal'i aldı

Adana'da sağlık sorunları nedeniyle çocuk sahibi olamayan Ayça (41) ve Atakan Çatal (42) çiftinin, evlat edinip 'Mustafa Kemal' adını verdiği 3 yaşındaki Umut'un velayeti, çiftin koruyucu aile statüsünde olması ve evlat edinmek için yasal sürenin tamamlanmaması nedeniyle biyolojik babası Aziz Ö.’ye verildi. Atakan Çatal, Mustafa Kemal’in valizini odasından çıkarırken, '3 yılımızı bir bavula sığdırdık. Bizi ölmeden öldürdüler. Evlat acısı hissediyorum. Oğlumla kan bağımız yok ama kalp bağımız var.' şeklinde konuştu.

20.08.2021Haber
Adanada baba ortaya çıktı, dünya başlarına yıkıldı

Adana'da baba ortaya çıktı, dünya başlarına yıkıldı

Adana'da sağlık sorunları nedeniyle çocuk sahibi olamayan Ayça (41) ve Atakan Çatal (42) çiftinin, evlat edinip 'Mustafa Kemal' adını verdiği 3 yaşındaki Umut'un velayeti, çiftin koruyucu aile statüsünde olması ve evlat edinmek için yasal sürenin tamamlanmaması nedeniyle biyolojik babası Aziz Ö.’ye verildi. Atakan Çatal, Mustafa Kemal’in valizini odasından çıkarırken, '3 yılımızı bir bavula sığdırdık. Bizi ölmeden öldürdüler. Evlat acısı hissediyorum. Oğlumla kan bağımız yok ama kalp bağımız var.' şeklinde konuştu.

20.08.2021Gündem
Adanada baba ortaya çıktı, dünya başlarına yıkıldı: Bizi ölmeden öldürdüler

Adana'da baba ortaya çıktı, dünya başlarına yıkıldı: Bizi ölmeden öldürdüler

Adana'da sağlık sorunları nedeniyle çocuk sahibi olamayan Ayça (41) ve Atakan Çatal (42) çiftinin, evlat edinip 'Mustafa Kemal' adını verdiği 3 yaşındaki Umut'un velayeti, çiftin koruyucu aile statüsünde olması ve evlat edinmek için yasal sürenin tamamlanmaması nedeniyle biyolojik babası Aziz Ö.’ye verildi. Atakan Çatal, Mustafa Kemal’in valizini odasından çıkarırken, '3 yılımızı bir bavula sığdırdık. Bizi ölmeden öldürdüler. Evlat acısı hissediyorum. Oğlumla kan bağımız yok ama kalp bağımız var.' şeklinde konuştu.

20.08.2021Gündem
Şehit Muhammed Öztürk son yolculuğuna uğurlandı Gözyaşları sel oldu

Şehit Muhammed Öztürk son yolculuğuna uğurlandı! Gözyaşları sel oldu

Irak'ın kuzeyindeki Pençe-Şimşek Operasyonu bölgesinde şehit olan sözleşmeli er Muhammed Öztürk'ün (23) cenazesi, memleketi Kastamonu'nun Taşköprü ilçesinde toprağa verildi.

16.08.2021Gündem
Hangi teleskopu alalım

Hangi teleskopu alalım?

Amatör astronom Mustafa Aydın, teleskop almak için bütçemizi ve yapmak istediğimiz gözlem türünü belirlememiz gerektiğini söylüyor. Ay, gezegenler, derin uzay objeleri ya da astrofotoğrafçılık için alınacak teleskopların farklı olduğunu belirtiyor. Bir başka amatör astronom Zafer Emecan, yeni başlayan gökyüzü gözlemcileri, orta seviyedekiler ve profesyoneller için teleskop önerileri veriyor...

‘Büyülü Sofra’nın mutsuzları...

‘Büyülü Sofra’nın mutsuzları...

Fantastik bir akışta ilerleyen romanı ‘Büyülü Sofra’da Kleopatra, Ebussuud Efendi, Drakula, Tolstoy, Camille Claudel, Amy Winehouse, Don Kişot, Yunus Emre gibi karakterleri aynı masa etrafında buluşturan Nuriye Akman, “Bu isimlerin ortak yanı mutsuzlukları. Bedensizler ama zihinleri hâlâ açık. Nihai akıbetlerini beklerken eski hayatlarını sorguluyorlar” diyor.

6.08.2021Kitap Sanat
Alevler tsunami gibi geldi

Alevler tsunami gibi geldi

Manavgat’ta orman yangınlarının en ağır hasarı verdiği 5 mahalleyi gezdik. ‘Tsunami gibiydi’ diye tarif edilen dev alevler evleri yutarken geride simsiyah taşlar ve küller kalmıştı...

4.08.2021Gündem
Öğrenmeyi düzenleme becerisi ve akademik başarı

Öğrenmeyi düzenleme becerisi ve akademik başarı

Üniversite sınav sonuçları pek çok adayın genel başarı ortalamasının barajı geçemediği gerçeğini bizlere gösterdi. Aslında pandeminin eğitimde yarattığı aksaklıkların olumsuz sonuçları olacağı öngörülmekteydi. Ancak eğitimde pandeminin asıl dramatik sonuçlarının önümüzdeki üç dört yılda ortaya çıkacağını unutmamak gerekiyor.

2.08.2021Eğitim
Balgama ne iyi gelir ve nasıl geçer Balgam neden olur Evde balgamı geçiren doğal ve bitkisel çözümler

Balgama ne iyi gelir ve nasıl geçer? Balgam neden olur? Evde balgamı geçiren doğal ve bitkisel çözümler

Balgam, alt solunum yollarında ve akciğerlerde üretilmiş olan bir mukus çeşididir. Sinüsler, akciğerler, burun, ağız, gastrointestinal sistemler ve boğazın astar dokuları ile üretilen balgam, çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Balgama iyi gelen bazı doğal ve bitkisel çözümlerle evde çare bulunabilir. Peki balgama ne iyi gelir? Evde balgam nasıl geçer? Balgam neden olur? Öksürük ve balgama ne iyi gelir? Balgamlı öksürük nasıl geçer? Boğaz ağrısı ve balgama ne iyi gelir? İşte balgamın nedenleri ve evde balgam atan doğal ve bitkisel çözümler...

26.07.2021Sağlık

Ece Erken ile eşi Şafak Mahmutyazıcıoğlu19.250 TL'lik hesabı görünce...

Ece Erken ile eşi Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nun gittikleri bir mekanda hesap yüzünden kavga çıkardıkları iddia edilmişti. Bir açıklama yapan Ece Erken " Hesap ödememek için değil, ödenen hesaba edilen bir sitem söz konusu" dedi.

25.07.2021Magazin
Sulu sulu, mis kokulu

Sulu sulu, mis kokulu

Kalorisi düşük; lif, vitamin ve mineral yönünden oldukça zengin... Tezgâhlarda hâlâ bol bol şeftali görüyorken ünlü şeflerden aldığımız tariflere bir göz atın... Bu meyveyle leziz tatlılar yapabilir veya salatalarınıza değişik bir tat katabilirsiniz.

Tatil göçü başladı; sürücülere yol hipnozu uyarısı

Tatil göçü başladı; sürücülere 'yol hipnozu' uyarısı

Kurban Bayramına sayılı günler kala, gözleri açık uyumak olarak da bilinen yol hipnozuna karşı uzmanlar uyarılarda bulundu. Uzun yola çıkacak kişilere Nöroloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Onultan, "Bu durum yolculuktan 2,5 saat sonra ortaya çıkıyor. Gece yola çıkmamak ve sık sık molalar vermek gerekiyor" dedi.

17.07.2021Haber
Yola çıkanlar dikkat 2.5 saat sonra hipnotize olabilirsiniz

Yola çıkanlar dikkat! 2.5 saat sonra hipnotize olabilirsiniz

Kurban Bayramına sayılı günler kala, gözleri açık uyumak olarak da bilinen yol hipnozuna karşı uzmanlar uyarılarda bulundu. Uzun yola çıkacak kişilere Nöroloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Onultan, "Bu durum yolculuktan 2,5 saat sonra ortaya çıkıyor. Gece yola çıkmamak ve sık sık molalar vermek gerekiyor" dedi.

17.07.2021Ekonomi
Bakanlıktan Kurban Bayramı öncesinde genelge Satış ve kesim yerlerinde yeni tedbirler

Bakanlıktan Kurban Bayramı öncesinde genelge! Satış ve kesim yerlerinde yeni tedbirler

Tarım ve Orman Bakanlığı, Kurban Bayramı'nın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının gölgesinde kutlanacak olması nedeniyle kurban satış ve kesim yerlerine yönelik bir dizi tedbir aldı.

10.07.2021Gündem
Pandemi nedeniyle aylıklar düşecek mi

Pandemi nedeniyle aylıklar düşecek mi?

Birçok ülkede olduğu gibi Almanya’da da pandeminin olumsuz etkileri kendini günlük hayatta hissettirmeye devam ediyor. Geçen yıldan bu yana pandemi nedeniyle binlerce kişini işini kaybederken, emekliler de “Acaba aylıklarımız düşecek mi?” telaşına kapıldı. Bu sorunun yanıtını vermeden önce, emeklilerin yüzünü güldürecek bir başka haberden söz edelim. En azından ülkenin doğusunda yaşayan emeklilerin yüzü gülecek bu haberle.

10.07.2021Avrupa
Granit Nedir, Nerelerde Kullanılır Granit Nasıl Temizlenir Ve Parlatılır

Granit Nedir, Nerelerde Kullanılır? Granit Nasıl Temizlenir Ve Parlatılır?

Granit kelimesi Fransızca dilinden geçmiştir. Dilimizde de granit şeklinde kullanılmaktadır. Bu Fransızca sözcük İtalyanca granito kelimesinden alıntıdır. Bu kelime de taneli grenli anlamına gelmektedir. Kelime İtalyanca grono kelimesinden türetilerek granit halini almıştır. Tohum, zerre ve tane anlamlarını ifade etmektedir. İtalyanca bu kelime de Latince granum sözcüğünden evrilmiştir. Sizler için granit nedir, nerelerde kullanılır, granit nasıl temizlenir ve parlatılır tüm detayları ile derledik.

6.07.2021Araştırma

Yazar Sonuçları

Yurt dışına çıkarılması yasak olan ırklar

Ülkemizde bazı kedi ve köpek ırklarının ülke sınırlarının dışına çıkarılması yasak olup, istisnai durumlarda Tarım ve Bakanlığı’nın özel iznine tabiidir.

19.10.2021

İbrahim Edhem Paşa

İbrahim Edhem Paşa, Avrupa’ya ilk giden, gönderilen gençlerden değil, çocuklardandır. Ciddi bir biçimde Fransa’nın yüksek okullarında ve üniversitede bir meslek edinmiştir; maden mühendisliği ve jeoloji. Doğu ve Batı bilgilerini bünyesinde birleştiren, Doğu-Batı dillerini iyi bilen ilginç kişilikli bir sadrazamdır.

3.10.2021

Ustalığı başka, lezzeti bambaşka Trabzon yağlı pidesi

Pide denince hemen aklıma düşen, gözlerimi parlatan tatlardan Trabzon’un yağlı pidesi. Çatal bıçakla yemek ayıp; kenarlarından koparıp ortasındaki yumurta sarısını patlatmak, peynir ve tereyağının keyfine varmak gerek. Bu özel lezzeti, tarifimle kolayca pişirip bir hafta sonu klasiği haline getirebilirsiniz!

25.09.2021

Izgara Sebzelerle Milföy Tavuk Bagetler

Yaz aylarında sevdiklerinize farklı bir ana öğün hazırlamak isteyenlere mutlaka tavsiye edeceğim ızgara sebzelerle milföy tavuk bagetleri sizlerin beğenisine sunuyorum.

25.08.2021

Çek bi Adana...

Adana kebap yemesi sevap... Sevmeyen kaç kişi olabilir ki? Dünyanın dört bir yanından ülkemize gelen turistlerin ilk merak ettiği şey kebap. Kebabın ana vatanı ise bilindiği üzere Adana. Kabul ediyorum orada kebabı bir başka yapıyorlar. Bunun en büyük nedeni, orada yetişen hayvanın eti. Türk mutfağında lezzetlerimiz arasında 65’inci sırada yer alan bu kebapta kullanılan et , doğal ortamda ve kendine has bir floraya sahip bölge yaylalarında yetiştirilmiş koyunlardan elde ediliyor. Kebabı yaparken salça, sebze, karabiber, içyağından başka bir şey konulmaz. Salata ve yeşillikle hele hele iyi bir ustanın elinden yerseniz tadına doymazsınız. “Peki bunu yemek için illa Adana’ya mı gideceğiz” diyeceksiniz... Açık söyleyeyim imkanı olan varsa tabi ki gitsin. Kesin olarak şunu söylüyorum; Adana ve diğer iller diye ikiye ayırıyorum bu lezzeti. “Gidecek ne zamanım ne imkanım” var diyenlere, Adana’yı aratmayacak 3 kebapçı öneriyorum...

23.08.2021

Fakir yemeğinden ziyafet sofrasına...

Karslılar eskinin mütevazı kavılca bulgurunu artık en önemli misafirlerine sunuyor, ikramlarının baş tacı yapıyor. Tekrar gün yüzüne çıkan, düşük glüten oranı ve yüksek besin değerleriyle tavsiye edilen bu antik tohumun daha uzun yıllar üretilebilmesi için hepimizin sofralara dahil etmesi şart.

21.08.2021

Gravyer ve kavılca peşinde Kars...

Kars’ı birçok kez ziyaret ettim; bu kez gidiş amacım bölgenin antik buğdayı kavılca. Kavılcanın yanına tabii ki gravyeri, kazı ve diğer lezzetleri de ekledim, en iyilerinden Kars lezzet önerileri hazırladım.

15.08.2021

Duygusal bir popüler kültüre sahip olmak isteyenler için liste

Frida Kahblo: Kendisinin fotoğrafının bulunduğu bir tişört, bir şapka ya da bir çantaya sahip olsanız iyi olur.

19.07.2021

Moral bozmak istemem Avrupa’yı izleyelim

VALLA keyfinizi kaçırmak istemem, çünkü benim de kaçsın istemiyorum. Ama Avrupa medyası, birkaç gündür dördüncü dalga haberleriyle çıkıyor.

9.07.2021