EKSTRA
MENÜ

Baden Württemberg Eyaleti

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 614 haberi bulunmuştur.

Baden Württemberg Eyaleti Haberleri

Kimsesiz Kamil amcanın cenazesi, az daha yakılacaktı

Kimsesiz Kamil amcanın cenazesi, az daha yakılacaktı

Almanya’nın Baden Württemberg eyaleti Pforzheim kentinde, Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesi nüfusuna kayıtlı 1930 doğumlu 91 yaşındaki Kamil Ün isimli Türk vatandaşı, geçen hafta evinde ölü bulundu.

13.09.2021Avrupa
Aşısızların karantina süresindeki ücretleri kesilecek

Aşısızların karantina süresindeki ücretleri kesilecek!

Almanya’da aşı olmayan ve enfekte olduktan sonra karantinaya giren çalışanların karantina süresindeki ücretlerinin kesilmesi gündemde. Konuyla ilgili karar alma yetkisi ise eyaletlerin elinde.

9.09.2021Avrupa
Seçim kampanyası ekibini tanıttı

Seçim kampanyası ekibini tanıttı

Almanya’da seçimlere yaklaşık üç hafta kala Birlik Partileri atağa geçti. Anketlerde dibe vuran CDU/CSU’nun başbakan adayı Armin Laschet, ‘Gelecek Ekibi’ adını verdiği seçim kampanyası ekibini tanıttı. Dört kadın ve dört erkekten oluşan ekip, ekonomiden kültür-sanata, aile politikalarından eğitime kadar farklı alanlarda Laschet’e destek verip seçim kampanyası yürütecek.

3.09.2021Avrupa
3G’si olana kısıtlama yok

3G’si olana kısıtlama yok!

Almanya’da ilk olarak Baden-Württemberg eyaleti korona ile mücadelede baz alınan insidans modelinden 3G diye adlandırılan yeni modele geçti.

17.08.2021Avrupa
Aşı zorunlu mu olacak

Aşı zorunlu mu olacak?

Almanya’da korona krizi başladığından bu yana aşının zorunlu olmayacağı hep vurgulandı. Ancak ilk defa karar verici konumundaki bir siyasetçi korona aşısı zorunluğunun olabileceğini gündeme getirdi.

25.07.2021Avrupa
Delta varyantı hızla yayılıyor

Delta varyantı hızla yayılıyor!

Almanya’da ‘Delta’ adı verilen yeni mutasyonlu koronavirüsün özellikle Bavyera ve Baden-Württemberg eyaletlerinde hızla yayıldığı bildirildi.

17.06.2021Avrupa
Danyal Bayaz eyalet maliye bakanı oldu

Danyal Bayaz eyalet maliye bakanı oldu

Federal Meclis Yeşiller Partisi milletvekili Danyal Bayaz, Baden-Württemberg eyaleti Maliye Bakanı oldu.

9.05.2021Avrupa
Yaşam özgürlüğüme saygı gösterin

Yaşam özgürlüğüme saygı gösterin!

Dünya genelinde şimdiye kadar 131 milyon kişiye Kovid-19 tanısı konuldu. 2 milyon 850 bin kişi yaşamını yitirdi. Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 555 bin, Brezilya’da 331 bin, Hindistan’da 165 bin, İngiltere’de 127 bin, İtalya’da 111 bin, Fransa’da 97 bin, İspanya’da 76 bin, Polonya’da 55 bin kişi Kovid-19 belası yüzünden canından oldu.

7.04.2021Avrupa
Son dakika: DSÖden Avrupaya tepki: Bu yavaşlık kabul edilemez

Son dakika: DSÖ'den Avrupa'ya tepki: Bu yavaşlık kabul edilemez!

AFP'nin son dakika olarak geçtiği habere göre Dünya Sağlık Örgütü flaş bir açıklama yaptı. Avrupa'daki aşılama sürecinin yavaşlığının 'kabul edilemez' olduğu bildirildi.

1.04.2021Dünya
Virüs gecikmeleri affetmiyor

Virüs gecikmeleri affetmiyor

Almanya’da Baden-Württemberg Eyaleti Başbakanı Winfried Kretschmann ve Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder, diğer 14 eyaletin başbakanlarına yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının üçüncü dalgasıyla mücadelede sert tedbirlerin uygulanması çağrısı yaptı.

31.03.2021Avrupa
Baden Württemberg Parlamentosu’nda 3 Türk vekil

Baden Württemberg Parlamentosu’nda 3 Türk vekil

Baden Württemberg eyaleti seçimlerinde 3’ü Türk 9 göçmen kökenli milletvekili parlamentoya girerken Rheinland Pfalz eyaletinde ise sadece iki göçmen kökenli vekil seçilebildi.

16.03.2021Avrupa
Türkiyede futbol oynamak istiyorlar

Türkiye'de futbol oynamak istiyorlar

İkinci lig ve diğer alt liglerde top koşturan onlarca Türk kökenli yetenek keşfedilmeyi bekliyor.

14.03.2021Avrupa
Bir anda AfD’lilerin arasında kaldı

Bir anda AfD’lilerin arasında kaldı

Almanya’nın Baden Württemberg Eyaleti’ne bağlı Lörrach kasabasında yabancı ve İslam karşıtı parti AfD’nin 15 Mart seçimleri için kurduğu standın önünde parti üyeleriyle 60 kişilik AfD karşıtları arasında arbede yaşandı. Olayda, 3’ü polis, 1’i Türk 6 kişi yaralandı.

8.03.2021Avrupa
Almanlar kısıtlamalardan bıktı

Almanlar kısıtlamalardan bıktı

Almanya’da geçen yıl kasım ayından bu yana devam eden koronavirüse karşı mücadele kapsamında alınan sert önlemler Almanları bıktırdı.

28.02.2021Avrupa
Merkel’e isyan başladı

Merkel’e isyan başladı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, koronavirüsle mücadelede başarılı olunması için hayata geçirilen kısıtlamaların ancak vaka sayısının bir haftada 100 bin kişilik nüfus başına 35’i geçmemesi halinde gevşetilmesinler ısrar ederken, bazı eyaletlerden isyan sesleri yükselmeye başladı. Bazı eyaletler, kısıtlamaların gevşetilmesini beklemeden farklı alanda hizmet veren mağazaların açılmasına izin vereceklerini ilan ettiler.

26.02.2021Avrupa
Querdenker şiddete mi hazırlanıyor

Querdenker şiddete mi hazırlanıyor?

Almanya Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV), korona önlemleri karşıtı Aykırı Düşünenler hareketinin giderek şiddete hazırlandığı uyarısında bulundu.

10.12.2020Avrupa
‘Aykırı Düşünenler’e kötü haber... İstihbarat...

‘Aykırı Düşünenler’e kötü haber... İstihbarat...

Almanya’nın Stuttgart kentinde kurulan ve ülke genelinde korona önlemlerine karşı yaptıkları eylemlerle adını duyuran aşırı sağcı ‘Querdenken 711’ (Aykırı Düşünenler) adlı hareket iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından izlenecek.

9.12.2020Avrupa
Almanya’ya kara kış geldi

Almanya’ya kara kış geldi

Almanya kış mevsiminin başladığı aralık ayına karla girdi. Kar ve buzlanma sonucu çok sayıda trafik kazası meydana geldi.

1.12.2020Avrupa
Direksiyon başındayken maske takmak serbest mi

Direksiyon başındayken maske takmak serbest mi?

Almanya’da 2 Kasım’dan bu yana, koronavirüs pandemisiyle mücadele kapsamında günlük hayatımıza yeni kısıtlamalar getirildi. Vaka sayısının bir türlü düşmek bilmediği Almanya’da her şeye rağmen hayat devam ediyor.

21.11.2020Avrupa
Almanyada camiye bomba ihbarı paniğe neden oldu

Almanya'da camiye bomba ihbarı paniğe neden oldu

Almanya'nın Baden-Württemberg eyaleti Mannheim kentindeki Yavuz Sultan Selim Camiine, Camide gizli iki bomba var, en kısa zamanda patlayacak, her taraf kan gölüne dönecek. Müslümanlar ölecek yazılı e-posta gönderilmesi korkuya neden oldu

13.11.2020Dünya
Almanyada camiye çirkin tehdit

Almanya'da camiye çirkin tehdit

Almanya'da Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Mescid-i Aksa Camiine tehdit mektubu gönderildi.

6.11.2020Dünya
Nürtingen’de yangın: İki kişi öldü çok sayıda kişi yaralandı

Nürtingen’de yangın: İki kişi öldü çok sayıda kişi yaralandı

Almanya’nın Baden Württemberg eyaleti sınırları içinde kalan Nürtingen’de dün gece çıkan yangında iki kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi ise yaralandı.

2.11.2020Avrupa
Ortaklar arasında gönüllü korona polisi tartışması

Ortaklar arasında gönüllü korona polisi tartışması

Baden Württemberg eyaleti hükümet ortakları arasında gönüllü korona polisi tartışması çıktı. Eyalet hükümetinin küçük ortağı CDU eyalet meclis milletvekili Thomas Blenke, 670 gönüllünün polis üniforması giyip, silah kuşanıp sokaklarda korana kurallarına uymayanları uyarmak için görevlendirilmesini önerdi.

27.10.2020Avrupa
Market tamamen kül oldu

Market tamamen kül oldu

Almanya’nın Baden Württemberg eyaleti sınırları içinde kalan Wendlingen’de dün çıkan yangın büyük paniğe yol açtı. Bir market zincirinin şubesinde başlayan yangın nedeniyle bina kullanılmaz hale geldi.

16.10.2020Avrupa
Almanya’da korona alarmı

Almanya’da korona alarmı

Almanya’da mayıs ayından bu yana bir günde yeni korona vaka sayısı ilk kez bini aştı. Almanlar salgının başında olduğu gibi ikinci bir karantina dönemi bekliyor.

6.08.2020Avrupa
Tuna Nehri iki kişiyi yuttu

Tuna Nehri iki kişiyi yuttu

Almanya’da Tuna Nehri biri 13 yaşında kız, diğeri 25 yaşındaki iki kişiyi yuttu. 13 yaşındaki kız akıntıya kapıldı. 25 yaşındaki kişi ise yüzerken birden sularda kayboldu.

31.07.2020Avrupa
Almanya’da üç Türk kadına ırkçı saldırı

Almanya’da üç Türk kadına ırkçı saldırı

Almanya’nın Baden Württemberg Eyaleti’ne bağlı Kehl kasabasının Kork köyündeki kum ocağı göletinin yanında mangal yaptıkları için üç Türk kadın ırkçı saldırıya uğradı. Fiziksel şiddete maruz kalan kadınları, çevredeki yabancı gençler zor kurtardı.

29.07.2020Avrupa
Irkçılığa hayır sinyali

Irkçılığa hayır sinyali

Tam da, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) beyaz bir polisin şiddet kullanması sonucu siyahi bir vatandaşın yaşamını yitirmesi üzerine dünyanın çeşitli kesimlerinde ırkçılık tartışmalarının yoğun alarak yeniden gündeme geldiği bir dönemde...

27.07.2020Avrupa
‘Ana dilimiz geleceğimizdir’

‘Ana dilimiz geleceğimizdir’

Baden Württemberg Eyaleti’ne bağlı Blumberg şehrindeki bir ilkokulda teneffüste arkadaşıyla Türkçe konuşan 9 yaşındaki kız öğrenciye Almanca ödev cezası veren öğretmene tepkiler büyüyor. Baden Türk Okul Aileler Birlikleri Dernekleri Federasyonu, Almanya Türk Toplumu (TGD), Almanya Türk Veli Dernekleri Federsyonu (FÖTED) ve Almanya Türk Öğretmenler Birliği Federasyonu (ATÖF), yaptıkları ortak açıklamada uygulamanın ana dile getirilen kısıtlama olduğu, öğrencinin gelişimi ve eğitimi açısından bunun kabul edilemez olduğu dile getirildi.

26.07.2020Avrupa
Okullarda burkayı tamamen yasakladı

Okullarda burkayı tamamen yasakladı

Almanya’nın Baden-Württemberg Eyaleti’nde belediye meclisi, okullarda çocukların burka giymesini yasakladığını açıkladı.

23.07.2020Avrupa
Şimdi de Türkçe cezası

Şimdi de Türkçe cezası

Son dönemlerde koronavirüs belasına aldırış etmeden sokaklarda, parklarda, sahillerde el ele kol kola dolaşan, Mayorka (İspanya) meyhanelerinde sarmaş dolaş eğlenen insanların görüntüleri ekranlara geldiğinde, şüphesiz sağduyulu herkesin aklından, “Bu kadar da olmaz” demek geçmiştir.

18.07.2020Avrupa
Kaçak yakalandı

Kaçak yakalandı

Almanya’nın Baden Württemberg Eyaleti’ne bağlı Oppenau’da, pazar günü silahla dört polisi tehdit edip beylik tabancalarını gasp ederek ormanlık alana kaçan 31 yaşındaki Yves Rausch yakalandı.

17.07.2020Avrupa
Türk öğrenciye garip ceza: Neden okulda Almanca konuşuruz. Anlat

Türk öğrenciye garip ceza: Neden okulda Almanca konuşuruz. Anlat!

Almanya’nın Baden-Württemberg Eyaleti’ne bağlı Heidelberg kenti yakınlarında bulunan bir okulda, arkadaşlarıyla okul bahçesinde Türkçe konuşan 9 yaşındaki öğrenciye öğretmeni tarafından ceza verildi.

15.07.2020Avrupa
4 polisin silahını gasp etti: Havadan, karadan aranıyor

4 polisin silahını gasp etti: Havadan, karadan aranıyor!

Almanya’nın Baden Württemberg Eyaleti polisi pazar gününden beri alarmda. Yüzlerce polis, helikopterler ve köpeklerle ‘çok tehlikeli’ olarak nitelenen silahlı bir kaçağın peşine düştü. Tüm aramalara rağmen kaçak hâlâ yakalanamadı.

14.07.2020Avrupa
Elektrikli otomobiller için kurulan şarj istasyonları hızla artıyor

Elektrikli otomobiller için kurulan şarj istasyonları hızla artıyor

Dünyanın önde gelen otomobil üreticisi ülkelerden Almanya'da elektrikli otomobillere hizmet veren şarj istasyonlarının sayısı son 12 ayda 10 bin artarak 27 bin 730'a ulaştı.

9.06.2020Teknoloji
Almanya’da parti havasında protesto

Almanya’da parti havasında protesto

Almanya’da koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında kapatılan gece kulübü ve disko sahipleri ‘partili’ protesto gerçekleştirdi.

1.06.2020Avrupa
‘Açılım tartışması alemi’ sona erdi

‘Açılım tartışması alemi’ sona erdi

Almanya’da Başbakan Angela Merkel, sıkı korona önlemlerinin temmuz ayına kadar devamını istedi. Ancak eyaletlerin ayrı baş çekmesi üzerine Merkel pes etti. Şimdi her eyalet kendi başına hareket edecek. Eyalet başbakanları korona kararlarında Merkel’i devre dışı bıraktı. Merkel’le eyalet başbakanları arasında artık ortak konferans da olmayacak.

26.05.2020Avrupa
Palmer ikilemi

Palmer ikilemi!

Son dönemdeki korona önlemleri konusundaki çıkışlarıyla büyük tepki toplayan ve partisinin eş başkanaları tarafından kapı gösterilen Yeşillerli Tübingen Büyükşehir Belediye Başkanı Boris Palmer’e Yeşillerli bir grup sahip çıktı.

12.05.2020Avrupa
‘Akıllı bir beyin, bize gelirse seviniriz’

‘Akıllı bir beyin, bize gelirse seviniriz!’

Yeşillerli Tübingen Büyükşehir Belediye Başkanı Boris Palmer’in partisi ihracını isterken, FDP Baden Württemberg Eyaleti teşkilat Başkanı Michael Theurer, “Kavgacı, akıllı bir beyin. Ses tonu hep doğru olmuyor, ama farklı görüşler getiriyor. Bize gelirse, seviniriz” diyerek FDP’ye geçmesini teklif etti.

10.05.2020Avrupa
Tehlikeli bölgeler

Tehlikeli bölgeler

Almanya son 7 gün içinde yüz bin kişi başına 50 yeni vakanın aştığı yerlerde önlemlere geri dönüş şartıyla açıldı. Hangi şehir ve vilayetlerde yeni vaka sayısı 50’nin üzerinde?

7.05.2020Avrupa
Türk gönüllülerden her gün 300 ramazan pidesi

Türk gönüllülerden her gün 300 ramazan pidesi

Almanya’nın Baden-Württemberg Eyaleti’ndeki Ostfildern beldesinde Türkler, ramazan ayı boyunca sığınmacılara günlük 300 ramazan pidesi dağıtıyor.

7.05.2020Avrupa
YTB’den ‘Sadaka Dolabı’na 3 ton gıda desteği

YTB’den ‘Sadaka Dolabı’na 3 ton gıda desteği

Almanya’nın Baden-Württemberg Eyaleti’nde yer alan Kirchheim unter Teck kentindeki DİTİB Sultan Ahmet Camii Derneği öncülüğünde ihtiyaç sahipleri için örnek bir proje başlatıldı. Caminin önüne ihtiyaç sahiplerinin almaları için ‘Sadaka Dolabı’ kuruldu. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ise kampanyaya destek vererek 3 ton gıda yardımında bulundu.

6.05.2020Avrupa
Bu adam akıllanmaz

Bu adam akıllanmaz!

Tartışmalı sözleriyle tepki çeken Yeşillerli Tübingen Belediye Başkanı Boris Palmer’in partiden ihracı gündemde. Üyeler parti yönetimine hitaben kaleme aldıkları açık mektupta, “Akıllanmaz” ve “Bu siyasi hayalet sürücüyü bir an evvel durdurun” çağrısı yaptı. Yeşiller Eş Başkanı Habeck de “Benim de artık sabrım tükendi” dedi.

4.05.2020Avrupa
DİTİB iftar paketi dağıttı

DİTİB iftar paketi dağıttı

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Ostfildern Camisi’nde kurulan hayır marketinde ihtiyaç sahiplerine iftar paketi dağıtılıyor.

1.05.2020Avrupa
Stuttgart Türk Başkonsolosluğu Nerededir Konsolosluk İletişim Bilgileri, Adresi, Telefon Numarası Ve Çalışma Saatleri

Stuttgart Türk Başkonsolosluğu Nerededir? Konsolosluk İletişim Bilgileri, Adresi, Telefon Numarası Ve Çalışma Saatleri

Türk Başkonsoloslukları dünyada genellikle her ülkede belirli bölgelerde yer almaktadır. Türk Başkonsoloslukları o bölgede yaşayan Türklerin bazı işlerini gerçekleştirmek ile görevlidir. Yurt dışında yer alan konsolosluklardan biri de Stuttgart Türk Başkonsolosluğu'dur. Peki, Stuttgart Türk Başkonsolosluğu nerededir? Konsolosluk iletişim bilgileri, adresi, telefon numarası ve çalışma saatleri nelerdir? İşte merak edilen tüm detaylar.

9.04.2020Seyahat
Almanyada Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 1500ü geçti

Almanya'da Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 1500'ü geçti

Almanya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1500'ü geçti.

5.04.2020Dünya
‘Disiplini elden bırakmayın, tehlike geçmedi’

‘Disiplini elden bırakmayın, tehlike geçmedi’

Almanya, sosyal temas yasağını sıkı biçimde uygulamaya çalışıyor. Koronavirüs salgının hızla yayılmaya devam etmesi üzerine ülkede hastane ve yoğun bakım kapasitelerinin artırılması, maske ve solunum cihazlarının acilen tedariki için eyaletler seferberlik içinde. Rehabilitasyon merkezleri ve oteller hastanelere dönüştürülüyor.

24.03.2020Avrupa
Bir kent daha yasakladı

Bir kent daha yasakladı

Almanya, koronavirüs yayılmasını yavaşlatmak için günlük hayatı önemli ölçüde kısıtlayan önlemler aldı. Ancak önlemlere rağmen koronavirüs hızla yayılıyor. 24 saat içinde yeni koronavirüs vakası 2 bin 800 civarında arttı. 15 bini aşkın vaka sayısıyla dünyada 5’inci sırada.

20.03.2020Avrupa
Kovid-19 yargıyı da yavaşlattı

Kovid-19 yargıyı da yavaşlattı

Kovid-19 salgını Almanya’da hukuk sistemini de sarstı. Acil davalar dışında yargılanmalar yapılmıyor, avukatların dosya talepleri karşılanamıyor, birçok duruşma tarihi de ertelendi. Cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlülere de ziyaret kısıtlaması getirildi.

19.03.2020Avrupa
Corona virüsü hastalarına bakan Türk hemşireden son dakika önemli uyarılar

Corona virüsü hastalarına bakan Türk hemşireden son dakika önemli uyarılar

ALMANYA’da çalıştığı hastanenin enfeksiyon bölümünde yatan 3 koronavirüs hastasının tedavisiyle ilgilenen 25 kişilik ekipte yer alan Türk hemşire Canan Emcan, 60 yaş üzeri insanları, bağışıklık sistemlerini yüksek tutmaları konusunda uyardı.

14.03.2020Dünya