EKSTRA
MENÜ

Askerlik

Askerlik haberleri sayfasında güncel ve son dakika Askerlik hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 23.025 Askerlik haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Askerlik hizmeti, herhangi bir ülkede belirli bir yaşa gelen vatandaşların, zorunlu olarak, belirli bir süre orduda görev yapması veya anlaşmalı oldukları bir süre boyunca meslek olarak icra etmesi. Ayrıca askerlik veya vatanî görev olarak da bilinir.Ordular, mesleği askerlik olan kişilerin dışında, ya belirli bir süre için zorunlu askerlik hizmetine alınan yetişkin kişilerden ya da gönüllülerden oluşur. Bir tür zorunlu askerlik hizmeti Antik Mısır'da da uygulanırdı. Napolyon Savaşları sırasında Fransa'da, bütün sağlıklı erkekleri askere alındı. Daha sonra Prusya, erkekleri askerlik eğitimi için bir süre askere çağırmaya başladı. Böylece, az sayıda askerden oluşan asıl ordu, savaş zamanında hizmet etmeye hazır, eğitim görmüş yedek askerlerin katılmasıyla büyüyordu.

Amerikan İç Savaşı'nda (1861-65) Güney ve Kuzey, zorunlu askerlik usulüne başvurdular. Ama, 19. yüzyıl boyunca ABD'de ve İngiltere'de barış zamanında zorunlu askerlik uygulanmadı. I. Dünya Savaşı'nda, İngiliz ordusu düzenli askerlerden ve gönüllülerden oluşuyordu. 1930'larda ABD ve İngiltere, oldukça küçük düzenli ordularla yetindiler. Almanya ve Japonya ise, zorunlu askere alma usulü uyguladılar ve büyük ordular kurdular. 1939'da İngiltere zorunlu askere almayı yeniden uygulamaya başladı.

II. Dünya Savaşı, hemen bütün ülkelerin orduya bakışlarını değiştirdi. Çoğunlukla iki yıllık bir süre için gençler askere alınarak güçlü ordular kuruldu. İngiltere'de zorunlu askerlik 1960'a değin sürdü. Günümüzde İngiltere'nin kara, hava ve deniz kuvvetleri gönüllülerden oluşmaktadır. ABD zorunlu askere almayı Vietnam Savaşı nedeniyle sürdürdü ve bu uygulamaya ancak 1973'te son verebildi.


Askerlik Haberleri

Kırıkkale Üniversitesi 132 personel alımı yapacak İşte detaylar

Kırıkkale Üniversitesi 132 personel alımı yapacak! İşte detaylar

Kırıkkale Üniversitesi 132 personel alımı için süreç başladı. Kırıkkale Üniversitesi Rektörlüğü Tıp Fakültesi Hastanesinde çalıştırılmak ve giderleri özel bütçeden karşılanmak kaydıyla, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4'üncü maddesinin (B) fıkrası uyarınca istihdam edilmek üzere sözleşmeli sağlık personeli alacak. İşte, alım hakkında detaylı bilgiler

26.07.2021Gündem
MSB’den indirim taleplerine cevap: ‘Bedelli’nin bedeli düşük

MSB’den indirim taleplerine cevap: ‘Bedelli’nin bedeli düşük

Milli Savunma Bakanlığı, bedelli askerlik ücretinin düşürülmesi çağrılarını ‘popülist söylem’ olarak niteledi.

25.07.2021Gündem
MSBden bedelli askerlik açıklaması

MSB'den bedelli askerlik açıklaması

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, "bedelli askerlik uygulamasının kaldırılması" veya "bedel ücretinin azaltılması" tartışmalarına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada popülist söylemlerle gençlerin duygularının istismar edilmemesi gerektiği, bu tür tartışmaların kahramanlık ve fedakarlıkla görev yapan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personelini olumsuz etkilediği bildirildi.

24.07.2021Haber
Son dakika... MSB kaynaklarından bedelli askerlik açıklaması Bedelli askerlik ücreti azalacak mı

Son dakika... MSB kaynaklarından bedelli askerlik açıklaması! Bedelli askerlik ücreti azalacak mı?

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, "bedelli askerlik uygulamasının kaldırılması" veya "bedel ücretinin azaltılması" tartışmalarına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada popülist söylemlerle gençlerin duygularının istismar edilmemesi gerektiği, bu tür tartışmaların kahramanlık ve fedakarlıkla görev yapan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personelini olumsuz etkilediği bildirildi.

24.07.2021Gündem
KDKdan emsal karar Joker işçi davasında başvurucu haklı bulundu

KDK'dan emsal karar! 'Joker işçi' davasında başvurucu haklı bulundu

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünde taşeron firma üzerinden "joker işçi" olarak çalışan ve sürekli kadroya geçmek için açtığı davayı kazanmasına rağmen kadroya alınmayan başvurucuyu haklı buldu.

24.07.2021Ekonomi
Adıyamanda serinlemek için Atatürk Baraj Gölüne giren genç boğuldu

Adıyaman'da serinlemek için Atatürk Baraj Gölü'ne giren genç boğuldu

Adıyaman'da, Mustafa Kalkan (18) serinlemek için girdiği Atatürk Barajı Gölü’nde boğuldu.

23.07.2021Haber
18 yaşında yaşama veda etti... Yakınları sinir krizi geçirdi

18 yaşında yaşama veda etti... Yakınları sinir krizi geçirdi

Adıyaman'da, Mustafa Kalkan (18) serinlemek için girdiği Atatürk Barajı Gölü’nde boğuldu.

23.07.2021Gündem
Fransada El-Kaide tehdidi nedeniyle terör alarmı verildi

Fransa'da El-Kaide tehdidi nedeniyle terör alarmı verildi

Fransa İçişleri Bakanlığı, terör örgütü El-Kaide tarafından yayımlanan bir videoda Fransa'nın tehdit edilmesi nedeniyle valiliklere teröre karşı teyakkuzda olmaları çağrısında bulundu.

23.07.2021Dünya
Ne bir eksik, ne bir fazla: Ferit Edgü

Ne bir eksik, ne bir fazla: Ferit Edgü

Ferit Edgü’nün kaleminden çıkan hiçbir metinde ‘fazlalık’ bulamazsınız. Yeni öykü kitabı ‘Yolun Gittiği Yer’ bunun ispatı niteliğinde. Öyküleri, müthiş bir doğallığın ve sadeliğin içinden yakalıyor zirveyi. Üstelik kısacıklar. Onları ‘öykü’ haline getiren Edgü’nün saf üslubunun kendisi. Bu saf metinlerin içinde ise bir ‘yabancılaşma’ etkisi altında sıkıntılı ruhlar dile geliyor.

22.07.2021Kitap Sanat
Cizye Nedir Cizye Vergisi Kimden Neden Alınır

Cizye Nedir? Cizye Vergisi Kimden Neden Alınır?

Eski zamanlarda alınan birçok vergi türü bulunmaktaydı. Bu vergiler belirli şartlara göre alınmaktaydı. Özellikle Osmanlı Döneminde çeşitli vergilerin olduğu bilinmektedir. Bu vergiler farklı isimler ile anılmaktaydı. Cizye vergisi de bu anlamda alınan bir vergi türüydü. Sizler için Cizye nedir? Cizye vergisi kimden neden alınır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Araştırma
İçtima nedir ve kelime anlamı ne demek İçtima nasıl yapılır ve ne kadar sürer

İçtima nedir ve kelime anlamı ne demek? İçtima nasıl yapılır ve ne kadar sürer

Özellikle askerlik söz konusu olduğu zaman içtima kelimesi ile çok sık karşı karşıya kalınır. Genelde bu sebepten dolayı birçok kişi bu kelimenin tam olarak ne anlama geldiğini öğrenmeye çalışıyor. Peki, içtima nedir ve kelime anlamı ne demek? İçtima nasıl yapılır ve ne kadar sürer? İşte, merak edilen tüm detaylar.

19.07.2021Araştırma
‘Devletin sınavı için favorilerimi kestim’

‘Devletin sınavı için favorilerimi kestim’

CHP Lideri Kılıçdaroğlu ODTÜ öğrencileriyle buluşmasında, girdiği hesap uzmanlığı sınavına ait bir anısını anlattı: “O zaman solcular favorilerini uzun yaparlardı. Berbere gittim, ‘Niye tıraş oluyorsun’ dedi berber. Dedim, ‘Sınava gireceğim.’ ‘Abi, bu favoriler zaten formüldür. İyi ki tıraş oldun’ dedi.”

18.07.2021Gündem
Bedelli askerlik başvurusu başladı mı Bedelli askerlik ücreti belli oldu Temmuz ayı detayı

Bedelli askerlik başvurusu başladı mı? Bedelli askerlik ücreti belli oldu! Temmuz ayı detayı!

Bedelli askerlik başvuru ücreti ile bedelli askerlik başvuru işlemlerinin detayları belli oldu. Askerlik görevlerini yerine getirecek olanlar yeni bedelli askerlik ücretlerine odaklandı. Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren geçici olarak durdurulan bedelli askerlik başvuru işlemleri yeniden başladı. Başvurular e devlet üzerinden yapılacak. Peki, bedelli askerlik başvuru ücreti ne kadar, başvuru nasıl yapılır? İşte, o konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

18.07.2021Gündem
Temel emeklilik ödemeleri başladı

Temel emeklilik ödemeleri başladı

Almanya’da geçen yıl karara bağlanan ve bu yılın başında uygulamaya konulan, Almancası ‘Grundrente’ olan temel emeklilik kapsamındaki ilk ödemeler bu hafta başladı.

17.07.2021Avrupa

Sivasspor, Pedro Henrique'yle 3 yıllık sözleşme imzaladı

Süper Lig ekibi Sivasspor, Kayserispor forması giyen Pedro Henrique ile 3 yıllık resmi sözleşmeye imza attı.

16.07.2021Futbol
Son dakika... Bedelli askerlik ücreti ne kadar MSBden başvuru ve ücret açıklaması

Son dakika... Bedelli askerlik ücreti ne kadar? MSB'den başvuru ve ücret açıklaması

Geçici olarak 1 Temmuz'da durdurulan bedelli askerlik başvuru işlemlerine e-Devlet üzerinden ve askerlik şubelerince, dövizle askerlik işlemlerine ise dış temsilciliklerce yeniden başlandı. Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, bedelli ve dövizle askerlik hizmeti kapsamında yükümlülerce ödenmesi gereken bedel/döviz miktarlarının 26 Haziran 2019'da yürürlüğe giren 7179 sayılı Askeralma Kanunu'nun 9'uncu ve 39'uncu maddeleri gereğince hesaplandığı aktarıldı.

16.07.2021Gündem
MSBden son dakika duyurusu: Askerlik yerleri açıklandı...

MSB'den son dakika duyurusu: Askerlik yerleri açıklandı...

Askerlik yerleri için açıklama MSB'nin (Milli Savunma Bakanlığı) resmi sosyal medya hesabından geldi. Yapılan yazılı açıklamada "Temmuz/Ağustos/Eylül 2021 döneminde sevke tabi yedek subay, yedek astsubay adayları ile Erbaş ve Erlerin sınıflandırma sonuçları açıklandı." ifadelerine yer verildi. İşte askerlik yerleri sorgulama ekranı hakkında bilgiler...

16.07.2021Gündem
Mehmetçik Vakfı kurban bağışlarını kabul ediyor

Mehmetçik Vakfı kurban bağışlarını kabul ediyor

TSK Mehmetçik Vakfı 1995 yılından itibaren yapmış olduğu vekâleten kurban temin ve kesim faaliyetini, bu sene de Diyanet İşleri Başkanlığı’nın fetva ve tebliğleri ile Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünün konuyla ilgili yayımladığı tebliğ hükümlerine uygun olarak yürüttüğünü açıkladı.

16.07.2021Ekonomi
Türkü nedir ve çeşitleri nelerdir Türkülerin özellikleri ve örnekleri

Türkü nedir ve çeşitleri nelerdir? Türkülerin özellikleri ve örnekleri

Halk tarafından en çok sevilen müzik türlerinin başında türkü gelmektedir. Türkülerin oldukça önemli olduğu bilinmektedir. Eski bir kültürden gelen türkülerin dinleyici kitlesi de oldukça fazladır. Türkülerin içerisinde birçok farklı duygunun işlendiği görülmektedir. Sizler için Türkü nedir ve çeşitleri nelerdir? Türkülerin özellikleri ve örnekleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

15.07.2021Araştırma
Son dakika... İlk kez ortaya çıktı 15 Temmuzda TRTnin işgalinden yeni görüntü

Son dakika... İlk kez ortaya çıktı! 15 Temmuz'da TRT'nin işgalinden yeni görüntü

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde TRT'nin Ankara'daki binasının işgal edilmesine ilişkin yeni görüntü ortaya çıktı. Geçirdiği diş ameliyatından saatler sonra kalkışmayı duyup alana koşan özel güvenlik görevlisi Ersin Eşref Balcı'nın (33) cep telefonu kamerasına yansıyan görüntülerde Balcı ve çevresindekilerin, askerleri ikna etmeye çalışması ve TRT'nin işgalden kurtarıldıktan sonraki sevinçleri yer aldı. Balcı ve çevresindekilerin 'Kendine hakim ol, sen bizim askerimizsin' diyerek, askerleri ikna etmeye çalıştığı görüldü. Balcı, "Rütbeli askerler 'Halkı vurun' emri verirken, ona rağmen askere sarılıp onları ikna etmeye çalıştık" dedi.

15.07.2021Gündem
O gecenin kaderini değiştiren kahramanlar

O gecenin kaderini değiştiren kahramanlar

Çocukken nerede bir asker görse selam verirdi... Oyunlarında hep askerlik vardı. Derler ya, adeta ‘asker doğmuştu’.

15.07.2021Gündem
Üsküdarda esrarengiz cinayette zaman aşımına 2 gün kala 3 gözaltı

Üsküdar'da esrarengiz cinayette zaman aşımına 2 gün kala 3 gözaltı

İstanbul Üsküdar'da 2001 yılında öldürülen Ramazan Aksu (57) cinayetinde polis zaman aşımına iki gün kala 3 kişiyi gözaltına aldı. Suçlamaları kabul etmeyen şüphelilerden biri tutuklanarak cezaevine gönderildi. Yunus B. ev hapsi alırken S.E. adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

13.07.2021Haber
Üsküdarda esrarengiz cinayet Zaman aşımına 2 gün kala 3 gözaltı

Üsküdar'da esrarengiz cinayet! Zaman aşımına 2 gün kala 3 gözaltı

İstanbul Üsküdar'da 2001 yılında öldürülen Ramazan Aksu (57) cinayetinde polis zaman aşımına iki gün kala 3 kişiyi gözaltına aldı. Suçlamaları kabul etmeyen şüphelilerden biri tutuklanarak cezaevine gönderildi. Yunus B. ev hapsi alırken S.E. adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

13.07.2021Gündem
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi 97 sözleşmeli personel alımı yapacak İşte, şartlar ve detaylar

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi 97 sözleşmeli personel alımı yapacak! İşte, şartlar ve detaylar

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi 97 personel alımı için başvuruları kabul ediyor. Ebe, hemşire, sağlık teknikeri, büro personeli gibi unvanlarda istihdam sağlayacak olan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi detayları yayımladı. İşte, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi 97 sözleşmeli personel alımı başvuru şartları

13.07.2021Gündem
Edebiyat ruhsal protezdir -1

Edebiyat ruhsal protezdir -1

“Edebiyat, bizi sınırlı varlığımızın ve duyularımızın ötesine taşıyan bir ruhsal protez gibidir; ona tutunmamızı ve bu sayede sınırlarımızın ötesine erişmemizi sağlar.” Terry Eagleton

12.07.2021Eğitim
Mustafa Kemal’in ‘imkânsız’ yolculuğunun öyküsü

Mustafa Kemal’in ‘imkânsız’ yolculuğunun öyküsü

Yazar ve akademisyen Prof. Dr. Hikmet Özdemir’in Mustafa Kemal’in Samsun’da başlayıp Ankara’da nihayete eren 225 günlük tarihi yolculuğunu lojistik açıdan ele aldığı kitabı ‘Mustafa Kemal’le Anadolu’da Yolculuk’, Milli Mücadele’nin doğuş sürecinde yaşanan zorlukları farklı bir bakış açısıyla ele alıyor.

9.07.2021Kitap Sanat
Bedelli askerlik ücreti 2021: Bedelli askerlik ne kadar oldu Temmuz 2021 bedelli askerlik başvuru ekranı

Bedelli askerlik ücreti 2021: Bedelli askerlik ne kadar oldu? Temmuz 2021 bedelli askerlik başvuru ekranı

Bedelli askerlik ne kadar oldu, sorusu asker adayları tarafından son gelişmeler ile takip ediliyor. Bedeli askerlik ücreti Temmuz 2021 itibariyle yeniden hesaplandı. Memur maaşı üzerinden hesaplanan bedelli askerlik ücreti, döviz ve TL bazında katsayı baz alınarak dikkate alınıyor. Bu hesaplamada memur maaş katsayısı da önem arz ediyor. Memur maaş katsayısının 0.179797 ilan edilmesi ile 2021 yılının ikinci yarısı itibariyle geçerli olacak bedelli askerlik ücreti de netlik kazandı. Peki, 2021 bedelli askerlik ücreti ne kadar oldu? İşte, pek çok kişinin merakla araştırdığı bedelli askerlik tutarı ve başvuru ekranı hakkında detaylı bilgiler

8.07.2021Gündem
Askerlik muayenesi nasıl ve nerede yapılır

Askerlik muayenesi nasıl ve nerede yapılır?

Askerlik muayenesi, vatani görevlerini yapmak isteyen kişilerin gündeminde yer alıyor. Sağlık muayenesi olmadan askerliğe elverişli olup olmadığı netlik kazanacak olan er ya da yedek subay adayları, muayenelerini resmi sağlık kuruluşlarında yapmak zorunda olacak. İşte, Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Müdürlüğünün askerlik muayenesi nasıl ve nerede yapılır sorusu için yayımladığı detaylı bilgiler

8.07.2021Gündem
Son dakika haberi... Yeni bedelli askerlik ücreti belli oldu: 43 bin 151 TL

Son dakika haberi... Yeni bedelli askerlik ücreti belli oldu: 43 bin 151 TL

Haziran ayına ilişkin enflasyon rakamının belli olmasıyla birlikte memur ve memur emeklilerin alacağı zamlar belli oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı da dün 2021 yılı temmuz ayına ait mali ve sosyal haklara ilişkin genelgeyi yayımladı. Genelgenin yayımlanmasıyla birlikte bu yılın sonuna kadar uygulanacak bedelli askerlik bedeli de belli oldu. Buna göre yıl sonuna kadar bedelli askerlik için 43 bin 151 lira ödenecek.

8.07.2021Gündem

E-Devlet borçlanma hesaplama nasıl yapılır? SGK yurtdışı, doğum askerlik borçlanma ekranı

Borçlanma hesaplama ekranı, SGK aracılığıyla erişime açıldı. Doğum, yurtdışı ya da askerlik borçlanması için doğru hesaplama yapmak isteyen vatandaşlar, SGK verilerinin kullanıldığı bu ekran üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilecek. Peki, E-Devlet borçlanma hesaplama nasıl yapılır? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

7.07.2021Ekonomi
Asker ve yoklama kaçağı bedelli yapabilir mi 2021

Asker ve yoklama kaçağı bedelli yapabilir mi 2021?

Asker ve yoklama kaçağı olanlar bedelli askerlik yapıp yapamayacağı konusunda resmi açıklamaları merak ediyordu. Konuyla ilgili Milli Savunma Bakanlığı açıklama yaptı. Peki, asker ve yoklama kaçağı bedelli yapabilir mi? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

7.07.2021Gündem
Enderun Nedir, Neden Kurulmuştur Enderun Mektebi Ne Zaman Kapatıldı

Enderun Nedir, Neden Kurulmuştur? Enderun Mektebi Ne Zaman Kapatıldı?

Osmanlı Devleti'nde Enderun medrese dışındaki en önemli resmi kurum niteliği taşımaktaydı. Enderun sisteminin amacı ve çalışmaları da merak uyandırmaktadır. Enderun nedir, neden kurulmuştur? Enderun mektebi ne zaman kapatıldı? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

6.07.2021Araştırma
LGS sonuçlarını okuma kılavuzu

LGS sonuçlarını okuma kılavuzu

2021 Liselere Giriş Sınavı (LGS) sonuçları 30 Haziran’da açıklanıyor. Sonuçlar açıklanır açıklanmaz velilerin ve öğrencilerin sonuç ekranındaki bilgilerin nasıl değerlendirileceğini Eğitim Uzmanı Salim Ünsal ile konuştuk. Ünsal, bir sonuç ekranını 6 bölgeye ayırarak incelememiz gerektiğini belirtiyor.

30.06.2021Eğitim
Merkel’den veda turları

Merkel’den veda turları

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 22 Kasım 2005 tarihinde başbakanlık koltuğuna oturdu.Hâlâ da oturmakta.Ve daha şimdiden Helmut Kohl’den sonra ‘Almanya’nın en uzun süre başbakanlığını yapan politikacı’ olarak tarihe geçmeyi de garantiledi.

26.06.2021Avrupa
Askeri Ceza Kanununda değişiklik teklifi TBMMde kabul edildi

Askeri Ceza Kanunu'nda değişiklik teklifi TBMM'de kabul edildi

Askeri suçlara ilişkin dava ve işler, suçun işlendiği yerin bağlı olduğu ilin adıyla anılan asliye ve ağır ceza mahkemelerinde ya da askeri birlik ve personel yoğunluğunun gerektirmesi halinde Adalet Bakanlığının önerisi üzerine, Hakimler ve Savcılar Kurulunca (HSK) belirlenen ilçelerde kurulu bulunan asliye veya ağır ceza mahkemelerinde görülecek.

24.06.2021Gündem
Askerlik çarşı izinleri ne zaman açılacak Askerlerin çarşı izinleri açıldı mı

Askerlik çarşı izinleri ne zaman açılacak? Askerlerin çarşı izinleri açıldı mı?

Askerlerin çarşı izinleri, vatani görevlerini yapmakta olan pek çok kişinin gündeminde yer alıyor. Koronavirüs vakaları dolayısıyla bir süredir çarşı izinleri konusunda kısıtlama getirilen askerler için çarşı izni uygulaması merak ediliyor. Peki, normalleşme sürecinde askerlik çarşı izinleri ne zaman açılacak? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

21.06.2021Gündem
Ahmet Muhip Dıranas vefatının 41. yılında anılıyor -

Ahmet Muhip Dıranas vefatının 41. yılında anılıyor -

Şair ve tiyatro yazarı Ahmet Muhip Dıranas'ın vefatının üzerinden 41 sene geçti.

21.06.2021Keyif
İstanbulda iğrenç olay Pişmanlık yok... İndirim de yok

İstanbul'da iğrenç olay! Pişmanlık yok... İndirim de yok

İstanbul'da Faslı üniversite öğrencisi Chaimae H.(21) akşam saatlerinde cinsel saldırıya uğradı. 22 yaşındaki zanlı Mehmet R. önce gözaltına alındı. Ardından 'alkollüydüm, hatırlamıyorum' iddiasında bulununca adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Ancak savcı, "Serbest kalması suçu yaygınlaştırır. Gece yalnız yürüyen kadınların tedirgin olmasına yol açar" diyerek itiraz etti. Bunun üzerine şüpheli tutuklandı. Mahkeme, cinsel saldırı sanığına "Pişman değil" diyerek verdiği hapis cezasında indirim uygulamadı. İstinaf Mahkemesi de "vicdani kanı' başta olmak üzere birçok gerekçe ile cezayı onadı.

21.06.2021Gündem
Haziranla imtihanımız

Haziranla imtihanımız

Her yıl Haziran gelince ülke gündeminin önemli bir kısmını sınavlar işgal ediyor. Ayın başında lise sınavlarına, sonunda ise üniversite sınavlarına her yıl milyonlarca öğrenci katılıyor. Sınavlarla doğrudan teması olmayanlar için gündemin sıcaklığı bir ay sürse de bu sınavlara bizatihi katılan aday öğrencilerin ve onların ailelerinin bütün bir yılının en sıcak gündemini sınavlar oluşturuyor.

21.06.2021Eğitim
Prof. Dr. Hüsamettin Koçan: ‘Gizli gizli Türkan Şoray portresi çizerdim’

Prof. Dr. Hüsamettin Koçan: ‘Gizli gizli Türkan Şoray portresi çizerdim’

Bayburt’un ıssız Bayraktar Köyü’ne bambaşka bir çehre kazandıran ve bugün 20. yaşını geride bırakan Baksı Müzesi’nin kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan ile geçmişe yolculuk yaptık… Hüsamettin Hoca bizi çocukluğuna götürürken adeta pastoral bir tablo içinde gezintiye çıkarıyor… Sanata başlamasında Hayat mecmuasının ve bir de Türkan Şoray’ın büyük etkisi olmuş!

20.06.2021Gündem
OGM işçi alımı başvurusu sayfası: Toplam 2083 işçi alımı yapılacak İşte, İŞKUR OGM işçi alımı başvuru ekranı

OGM işçi alımı başvurusu sayfası: Toplam 2083 işçi alımı yapılacak! İşte, İŞKUR OGM işçi alımı başvuru ekranı

OGM işçi alımı başvurusu İŞKUR üzerinden devam ediyor. 18 Haziran tarihine kadar devam edecek olan OGM işçi alımı başvuru süreci, İŞKUR üzerinden gerçekleşecek. Türkiye genelinde pek çok ilde toplam 2 bin 83 işçi alımı yapacak olan Orman Genel Müdürlüğü, bu alımların 3'ünü daimi, 2 bin 80'ini ise geçici statüsünde gerçekleştirecek. Alım yapılacak her bir OGM ilanı için başvuru şartları farklı olacak. Peki, İŞKUR OGM işçi alımı başvurusu nasıl yapılır? İşte, OGM 2021 işçi alımı başvuru süreci hakkında detaylı bilgiler

18.06.2021Gündem

Yazar Sonuçları

Maaşınızın içinde ek ödeme var

Soru: SSK emeklisiyim. Ocak 2021’den bugüne kadar 6.570 TL emekli maaşı alıyordum, temmuz yüzde 8.45’lik zamla 7.128 TL geçti hesabıma. Ek ödeme bende gözükmüyor, 2014 yılından beri ek ödeme almıyorum. Neden ek ödeme yatırılmıyor? Talat M.

28.07.2021

Nuri Bey’in üniversiteli çocukları

Nuri Bayraktar’ısizlere ‘babalar günü’nde tanıtmak isterdim ama kurban bayramına denk geldi. Örnek bir babanın çocuklarını yetiştirmede gösterdiği azim ve kararlılığı, fedakarlığı sohbet kıvamında bir röportaj ile yansıtmaya çalışacağım.

21.07.2021

Eski şarkılardan umut kesilmez

Aurora geçtiğimiz günlerde yeni single’ı “Cure For Me”yi yayınladı.

16.07.2021

Renk körleri dünyayı nasıl görür?

Pek çok insan renk körlerinin dünyayı sadece siyah-beyaz ve gri tonlarında gördüğünü sanır. Oysa bu büyük bir yanılgı...

14.07.2021

Eşimi artık sevmiyorum

Ailemden kurtulmak için evlendim ama eşimi artık sevmiyorum. Ailem de beni kabul etmiyor...

9.07.2021

Şenol Güneş'e 10 soru

325 milyon Euro’luk kadro değerimiz bizi kıtanın en değerli 10’uncu milli takımı yapıyor. Dolayısıyla Euro 2020 katılımını bir zafer olarak addetmiyoruz ve turnuvanın sonuncusu olarak veda etmemizin sebeplerini öğrenmek istiyoruz. Eğer bu turnuvadaki sorunumuzu doğru teşhis edersek, 2022 elemeleri için gereken tedaviyi de doğru yapacağımıza inanıyoruz.

8.07.2021

Yapılandırmadan yararlanamazsınız

Soru: 1993 yılında vergi mükellefi oldum, 2000 yılı haziran ayında vergi borçlarımı ödeyip mükellefiyetimi kapattım. Bağ-Kur’a kayıt olmadım, hiç prim ödemedim. Emeklilik 58 yaşında görünüyor. Yapılandırmadan faydalanabilir miyim? Borçlanıp ödesem emeklilik yaşım geri gelir mi? Muhammed Ş.

1.07.2021

Eserlerin nakli konusu

Arkeoloji Müzesi eserlerinin nakledileceği Atatürk Havaalanı’nda geçen hafta yangın çıkmıştı. Havaalanı gibi yerlerde bu tarz koleksiyonların korunmasının tesadüfe bırakılması mümkün değildir. Acilen açılacak İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin şimdikinden ayrı bir alanda kurulması kaçınılmazdır.

20.06.2021