EKSTRA
MENÜ

Aşırı Yağış

Aşırı Yağış haberleri sayfasında güncel ve son dakika Aşırı Yağış hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 2.786 Aşırı Yağış haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Aşırı Yağış Haberleri

Son dakika... Meteoroloji bölgeleri sıraladı ve uyardı Aşırı kuvvetli yağış geliyor: 100 kilogram üzeri...

Son dakika... Meteoroloji bölgeleri sıraladı ve uyardı! Aşırı kuvvetli yağış geliyor: 100 kilogram üzeri...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son hava durumu raporunda çok sayıda kent için sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulundu. Ülke genelinde sıcaklıkların 5 ila 10 derece azalması beklenirken yağışların Zonguldak, Bartın, Düzce, Ordu, Samsun'un doğusu ve Kastamonu'nun kıyı ilçelerinde kuvvetli, Giresun ve Trabzon çevrelerinde çok kuvvetli yer yer şiddetli, Trabzon’un doğusu ve Rize çevreleri ile Artvin’in kıyı kesimlerinde şiddetli ve aşırı olması bekleniyor. İşte Meteoroloji'nin 2 Eylül hava durumu raporu...

2.09.2021Gündem
800 bin yılın rekoru kırıldı 2020de sera gazı salınımı en yüksek seviyeye çıktı

800 bin yılın rekoru kırıldı! 2020'de sera gazı salınımı en yüksek seviyeye çıktı

İklim değişikliğine neden olan atmosferdeki sera gazı yoğunluğunun 2020'de 800 bin yıldır kaydedilen en yüksek seviyeye çıktığı bildirildi.

28.08.2021Dünya
Bilim insanlarından korkutan rapor: Aşırı yağış ve seller daha yaygın hale gelecek

Bilim insanlarından korkutan rapor: Aşırı yağış ve seller daha yaygın hale gelecek

Bilim insanları, iklim değişikliğinin selleri tetikleyen aşırı yağış olasılığını artırdığını ve emisyonların azaltılmaması durumunda bu tür yağışların daha yaygın hale geleceğini ortaya koydu. Dünya Hava İlişkilendirme Girişimi'nin 12-15 Temmuz tarihlerinde iklim değişikliğinin Batı Avrupa'da yaşanan sellere etkisini analiz eden çalışmasına göre, küresel sıcaklık artışı selleri tetikleyen şiddetli yağış olaylarını 1,2 ila 9 kat daha olası hale getirdi.

24.08.2021Gündem
Bakan Muş: Türkiye, cari fazla veren ülke noktasına geldi

Bakan Muş: Türkiye, cari fazla veren ülke noktasına geldi

Türkiye'nin uzun yıllar cari açıkla uğraştığını belirten Ticaret Bakanı Mehmet Muş, krizlerin temelinde bütçe ve cari açık ile borç yükünün olduğunu söyledi.

14.08.2021Ekonomi
Türkiyenin kıyı şeridi tamamen değişecek İşte haritalarla 2100 yılı senaryoları

Türkiye'nin kıyı şeridi tamamen değişecek! İşte haritalarla 2100 yılı senaryoları

Küresel iklim krizinin boyutlarını her geçen gün biraz daha iyi anlıyoruz. Yakın zamanda yaşadığımız yangınlar ve seller, krizin ilk güçlü emareleri ancak önümüzdeki 80 yıllık dönemde ülkemizin haritasının değişmesine yol açacak değişimler maalesef bizi bekliyor...

14.08.2021Gündem
Son dakika haberleri... Bartın, Sinop, Kastamonu ve Karabükteki sel felaketinde son durum... İşte dakika dakika yaşananlar

Son dakika haberleri... Bartın, Sinop, Kastamonu ve Karabük'teki sel felaketinde son durum... İşte dakika dakika yaşananlar

Sağanak yağış dün Bartın, Sinop, Kastamonu ve Karabük’ü felç etti. Dereler ve çaylar taştı, evleri ve işyerlerini su bastı. Bartın-Karabük yolundaki köprü çöktü. Bartın’da 80 yaşındaki bir kadın kayboldu. Yağışların en çok etkilediği yerlerden biri de Kastamonu Bozkurt oldu. LPG tankeri ve çok sayıda araç suda sürüklendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kastamonu, Sinop ve Bartın'daki selde hayatını kaybedenlerin sayısının 17 olduğunu bildirdi. AFAD ise Bartın'da kaybolan bir kişiyi arama çalışmalarının sürdüğünü duyurdu. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, selin etkili olduğu bölgelerdeki valiler ve kaymakamlarla telefon görüşmesi gerçekleştirdi, devletin tüm imkanlarıyla seferber olduğunu bildirdi. Kızılay Başkanı Kerem Kınık, "Afetin boyutları çok büyük. İlçeye ulaşım sıkıntılı. 72 saat kritik lütfen duyarlı olalım" mesajını paylaştı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, devam eden sağanağın, Kastamonu'nun kuzeyi ile Sinop ve Samsun çevrelerinde geceden itibaren etkisini artırarak yarın öğleye kadar kuvvetli olacağını belirtip vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması yönünde uyarıda bulundu.

12.08.2021Gündem
Sinop Ayancıkta felaketin boyutu ortaya çıktı Dehşete düşüren kareler

Sinop Ayancık'ta felaketin boyutu ortaya çıktı! Dehşete düşüren kareler

Gelen son dakika haberine göre, Sinop’un Ayancık ilçesinde metrekareye düşen 240 kilogram yağışın ardından bölge halkının evlerinde mahsur kaldığı, altyapı ve üstyapıda hasarların meydana geldiği sel ve taşkının hasarı, gün ağarınca ortaya çıktı. Sinop Belediyesi tarafından da su uyarısı yapıldı. Sosyal medyadan yapılan açıklamada, 'Erfelek Barajı çevresinde meydana gelen sel baskınları nedeniyle içme suyu artırma tesisimize giren su, fotoğraflarda da görüldüğü üzere neredeyse çamur seviyesine ulaşmıştır.' dedi.

12.08.2021Gündem
Bartın, Sinop, Kastamonu  ve Samsun’u sel vurdu

Bartın, Sinop, Kastamonu ve Samsun’u sel vurdu

Dün sağanak yağış nedeniyle Bartın, Sinop, Kastamonu ve Samsun’da sel meydana geldi. Yerleşim yerlerindeki caddeler nehire döndü. Yollar çöktü, çok sayıda araç ve ev hasar gördü, birçok vatandaş mahsur kaldı, 2 kişi sele kapılarak kayboldu.

12.08.2021Gündem
Sele teslim olan Ayancık ilçesi havadan görüntülendi

Sele teslim olan Ayancık ilçesi havadan görüntülendi

Sinop'ta sabah saatlerinde aşırı yağış sele sebep oldu. Aşırı yağışların ardından Ayancık ilçesinin son hali havadan görüntülendi.

11.08.2021Haber
Son dakika haber Bartın, Sinop ve Kastamonu felaketi yaşadı İşte dakika dakika tüm gelişmeler...

Son dakika haber! Bartın, Sinop ve Kastamonu felaketi yaşadı! İşte dakika dakika tüm gelişmeler...

Son dakika haberi... Türkiye yangınların ardından bu kez ciddi bir sel felaketiyle karşı karşıya... Kastamonu, Bartın ve Sinop'ta etkili olan şiddetli sağanak bazı bölgelerde sele yol açtı, ağaçlar sürüklendi, çok sayıda ev ve iş yeri sular altında kaldı. Sinop'un Ayancık ilçesinde köprülerde yaşanan çökme ve heyelanlar nedeniyle bazı köylere ulaşım sağlanamıyor. Bölgede helikopterle tahliye çalışması yürütülüyor. Kastamonu'na bağlı Azdavay da selden etkilenen kentler arasında... Azdavay Belediye Başkanı Osman Nuri Civelek de, "Tarihte böyle bir şey görmedik. Dere yataklarının hepsi taştı" dedi. Bartın'da mahsur kalan AK Parti Milletvekili Cumhur Ünal ile İl Başkanı İsmail Altınöz'ün de aralarında bulunduğu bazı siyasetçiler itfaiye ekiplerince kurtarıldı. İçişleri Bakanlığı, Bartın, Sinop ve Kastamonu için kritik bir uyarı yayınladı. AFAD, "Kastamonu’da sel sularına kapılan 2 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Bartın'da kaybolan 1 vatandaşımızı arama çalışmaları devam etmektedir." açıklamasında bulundu. İşte dakika dakika sıcak gelişmeler...

11.08.2021Gündem
Son dakika...Bartın, Sinop ve Kastamonu felaketi yaşadı İşte son durum

Son dakika...Bartın, Sinop ve Kastamonu felaketi yaşadı! İşte son durum

Bartın, Sinop ve Kastamonu'da etkili olan şiddetli sağanak bazı bölgelerde sele yol açtı, araçlar sürüklendi, çok sayıda iş yeri ve evi su bastı. Bartın-Karabük yolunda sel nedeniyle çökme meydana geldi, 2 köye ulaşım sağlayan köprüler yıkıldı, su baskınları yaşandı. Evlerinde mahsur kalan bazı vatandaşlar ise AFAD, UMKE ve itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı. Öte yandan, Bartın Valisi Sinan Güner, evi yıkılan 80 yaşındaki bir kadının sel sularına kapılıp kaybolduğunu duyurdu. Sinop Belediye Başkanı Bülent Ayhan ise bölgedeki hastanenin önlem amaçlı tahliye edildiğini söyledi. Azdavay Belediye Başkanı Osman Nuri Civelek de, 'Tarihte böyle bir şey görmedik. Dere yataklarının hepsi taştı.' dedi. Selin vurduğu Ayancık ilçesine bağlı Yenikonak köyüne yönlendirilen helikopterle mahsur kalan bazı kişiler kurtarıldı. CNN Türk muhabiri Ahmet Türkeş de Kastamonu'daki durumu canlı yayında aktardı.

11.08.2021Gündem
Son dakika: Sinop Ayancıkta şiddetli yağış... Prof. Dr. Orhan Şen önümüzdeki 3 güne dikkat çekti ve uyardı

Son dakika: Sinop Ayancık'ta şiddetli yağış... Prof. Dr. Orhan Şen önümüzdeki 3 güne dikkat çekti ve uyardı

Sinop’un Ayancık ilçesinde etkili olan sağanak sele neden oldu. İlçe merkezindeki dere taşarken, araçlar suya kapıldı, evlerinde mahsur kalanlar için ekipler çalışma başlattı. CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen yağışların önümüzdeki 3 gün yağışların devam edeceğini belirtti. Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu ise, 'Meteoroloji’nin uyarısı sonrası önlemlerimizi aldık ancak metrekareye 270 kilogram yağış düştü. Olağanüstü bir yağış miktarı.' dedi.

11.08.2021Gündem
Aşırı yağış ve kuvvetli rüzgarlar Japonyada hayatı olumsuz etkiliyor

Aşırı yağış ve kuvvetli rüzgarlar Japonya'da hayatı olumsuz etkiliyor

Japonya'da sağanak ve kuvvetli rüzgarlar sonrası binlerce kişiye tahliye uyarısı verildi, tren seferleri durduruldu.

10.08.2021Dünya
Lupit alarmı: 235 bin kişiye tahliye uyarısı yapıldı

Lupit alarmı: 235 bin kişiye tahliye uyarısı yapıldı

Japonya'nın batı ve güney bölgelerini etkisi altına alan Lupit tayfunu sonrası 235 bin kişiye tahliye uyarısı yapıldığı belirtildi.

9.08.2021Dünya
Mirinae ve Lupit uyarısı: 108 kilometre hızla ilerliyor

'Mirinae' ve 'Lupit' uyarısı: 108 kilometre hızla ilerliyor!

Japonya'da, Mirinae ve Lupit tayfunlarına karşı uyarıda bulunuldu.

8.08.2021Dünya
Afganistanda bilanço ağırlaşıyor: Sel felaketinde ölenlerin sayısı 60a yükseldi

Afganistan'da bilanço ağırlaşıyor: Sel felaketinde ölenlerin sayısı 60'a yükseldi

Afganistan'ın doğusundaki Pakistan sınırında bulunan Nuristan vilayetinde yaşanan sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 60 oldu.

31.07.2021Dünya
Son dakika... Afganistanda sel: 40 ölü

Son dakika... Afganistan'da sel: 40 ölü!

AFP'de yer alan son dakika gelişmesine göre, Afganistan'ın kuzeyinde yaşanan sel nedeniyle 40 kişi hayatını kaybetti. Sel felaketinin yaşandığı bölgede 150 kişinin ise kayıp olduğu açıklandı.

29.07.2021Dünya
Son dakika... Peş peşe uyarılar Prof. Dr. Orhan Şen gün verdi: Aşırı sıcak alarmı

Son dakika... Peş peşe uyarılar! Prof. Dr. Orhan Şen gün verdi: Aşırı sıcak alarmı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü son hava durumu raporunda aşırı sıcaklık uyarısında bulunmuştu. Yeni sıcak hava dalgasını canlı yayında yorumlayan Prof. Dr. Orhan Şen, "Bu bir önceki sıcak hava dalgasından biraz daha fazla gözüküyor. İstanbul ve Marmara için söylüyorum. Geçen sıcak hava dalgasında İstanbul 35 dereceyi görememişti. Bu sefer İstanbul'da sıcaklık 35 dereceyi geçecek gibi görünüyor" dedi.

28.07.2021Gündem
Arhavide etkili olan aşırı yağış sonrası ev iş yerlerini su bastı

Arhavi'de etkili olan aşırı yağış sonrası ev iş yerlerini su bastı

Meteoroloji'nin Doğu Karadeniz için yaptığı uyarının ardından beklenen yağış başladı. Artvin'in Arhavi ilçesinde etkili olan sağanağın ardından iki mahalleyi su bastı. Cadde ve sokaklar sular altında kalırken mahallelerdeki bazı binaların giriş katlarına da su doldu.

27.07.2021Haber
Son dakika... Doğu Karadenizde alarm Peş peşe uyarılar... Cami hoparlörlerinden anons yapılıyor

Son dakika... Doğu Karadeniz'de alarm! Peş peşe uyarılar... Cami hoparlörlerinden anons yapılıyor

Meteoroloji'nin uyarılarının ardından Doğu Karadeniz'de beklenen kuvvetli yağış başladı. Trabzon ve Ordu'da cami hoparlörlerinden kuvvetli sağanak ve sel uyarısı yapıldı. CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, "Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin bu bölgelerde biraz problem olacak gibi gözüküyor. Dere yataklarından yükseklere doğru çıkmaları lazım" açıklamasını yapmıştı.

27.07.2021Gündem
Doğu Karadenizde alarm Cami hoparlörlerinden anons yapılıyor

Doğu Karadeniz'de alarm! Cami hoparlörlerinden anons yapılıyor

Meteoroloji'nin son verilerine göre Doğu Karadeniz'de kuvvetli yağış bekleniyor. Yağışların yarından itibaren etkisini azaltması bekleniyor. Trabzon ve Ordu'da cami hoparlörlerinden kuvvetli sağanak ve sel uyarısı yapıldı. CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, "Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin bu bölgelerde biraz problem olacak gibi gözüküyor. Dere yataklarından yükseklere doğru çıkmaları lazım" açıklamasını yapmıştı.

27.07.2021Haber
Avrupadaki aşırı yağışların, 2100 yılına kadar karalarda 14 kat artması bekleniyor

Avrupa'daki aşırı yağışların, 2100 yılına kadar karalarda 14 kat artması bekleniyor

Geçen hafta başta Almanya olmak üzere birçok Avrupa ülkesini vuran şiddetli yağışlar çok sayıda can ve mal kaybına sebep olmuştu. Uzmanlara göre Avrupa'daki aşırı yağışların, 2100 yılına kadar karalarda 14 kat artması bekleniyor. Newcastle Üniversitesi araştırmacısı Dr. Abdullah Kahraman, Türkiye'nin de gelecekte kuraklık konusunda sıkıntı yaşayabileceği yönünde ciddi uyarılarda bulunuyor.

26.07.2021Haber
Bilim insanlarından iklim değişikliği ve kürüsel ısınma uyarısı... Türkiye detayına dikkat çektiler

Bilim insanlarından iklim değişikliği ve kürüsel ısınma uyarısı... Türkiye detayına dikkat çektiler!

Geçen hafta başta Almanya olmak üzere birçok Avrupa ülkesini vuran şiddetli yağışlar çok sayıda can ve mal kaybına sebep olmuştu. Uzmanlara göre Avrupa'daki aşırı yağışların, 2100 yılına kadar karalarda 14 kat artması bekleniyor. Newcastle Üniversitesi araştırmacısı Dr. Abdullah Kahraman, Türkiye'nin de gelecekte kuraklık konusunda sıkıntı yaşayabileceği yönünde ciddi uyarılarda bulunuyor.

26.07.2021Dünya
Son dakika... Doğu Karadenize peş peşe aşırı sağanak yağış uyarısı Prof. Dr. Şen tek tek sıraladı

Son dakika... Doğu Karadeniz'e peş peşe aşırı sağanak yağış uyarısı! Prof. Dr. Şen tek tek sıraladı

Meteoroloji'nin son dakika hava durumu raporunda Doğu Karadeniz için kuvvetli yağış uyarısında bulunuldu. CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, canlı yayında riskli illeri sıralayarak uyarılarda bulundu. Prof. Dr. Şen, "Samsun'dan Artvin'e kadar olan bölgede yarın, bu gece yarısından itibaren kuvvetli yağış olasılığı gözüküyor. Dere yataklarından yükseklere doğru çıkmaları lazım" dedi.

26.07.2021Gündem
Belçikada aşırı yağışlar yeniden sele neden oldu

Belçika'da aşırı yağışlar yeniden sele neden oldu

Belçika'da 10 gün önce meydana gelen sel felaketinin ardından ülkenin güneydoğusundaki Namur ve Dinant gibi şehirler bir kez daha sele teslim oldu.

25.07.2021Haber
Belçikada aşırı yağışlar yeniden sele neden oldu

Belçika'da aşırı yağışlar yeniden sele neden oldu

Belçika'da 10 gün önce meydana gelen sel felaketinin ardından ülkenin güneydoğusundaki Namur ve Dinant gibi şehirler bir kez daha sele teslim oldu.

25.07.2021Dünya
Sel felaketinde maddi hasarı kim karşılayacak

Sel felaketinde maddi hasarı kim karşılayacak?

Almanya’da başta Kuzey Ren Vestfalya olmak üzere ülkenin batısındaki birçok bölgede etkili olan aşırı yağışlar sonucu meydana gelen sel felaketi ve su taşkınları, binlerce ev ve binada milyonlarca euro tutarında maddi hasara yol açtı.

24.07.2021Avrupa
Son dakika: Peş peşe afetler sonrası kritik sözler Mevsimler yer mi değiştirdi Prof. Mikdat Kadıoğlu yanıtladı

Son dakika: Peş peşe afetler sonrası kritik sözler! Mevsimler yer mi değiştirdi? Prof. Mikdat Kadıoğlu yanıtladı

Türkiye'de ve dünyada yaşanan sel felaketlerinin ardından havadaki değişim ve küresel ısınma yeniden gündeme geldi. CNN TÜRK yayınında önemli açıklamalarda bulunan Prof. Mikdat Kadıoğlu, "Yağışların şiddetleneceğini 20 yıldır söylüyoruz ama sen ne yaptın bunun için? Eskisi gibi mazgal yapıyoruz. Onlar 30 yıl öncesine göre hazırlanmış durumda… Değişen iklim ama bizde hiç değişen bir şey yok" dedi.

22.07.2021Gündem
Almanya’da selde ölenlerin sayısı 171’e yükseldi

Almanya’da selde ölenlerin sayısı 171’e yükseldi

Almanya’da Rheinland-Pfalz, Kuzey-Ren Vestfalya ve Bavyera eyaletlerinde aşırı yağışların neden olduğu sel ve su baskınlarında ölenlerin sayısı 171’e çıktı.

21.07.2021Avrupa
Avrupa niye sele teslim oldu

Avrupa niye sele teslim oldu

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden Almanya ve Belçika’da yaşanan asrın sel felaketinin yol açtığı 150’den fazla can kaybı ve yıkımın ardından kamuoyu ‘Niye böyle oldu’ sorusunun yanıtını arıyor.

18.07.2021Dünya
İstanbul için yağış uyarısı

İstanbul için yağış uyarısı

Meteoroloji uzmanları, bugün için Marmara Bölgesi’nde ‘süper hücre’ uyarısında bulundu. Gök gürültülü sağanak yağışların, İstanbul, Sakarya, Kocaeli, Düzce ve Yalova’da etkili olacağı tahmini yapılırken, sel ve su baskınlarının yaşanabileceği belirtildi. Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü de yağışlara karşı vatandaşları uyardı.

6.07.2021Haber
Son dakika... İstanbul ve çok sayıda kent için uyarı İşte son radar görüntüsü...

Son dakika... İstanbul ve çok sayıda kent için uyarı! İşte son radar görüntüsü...

Meteoroloji'nin son dakika hava durumu raporuna göre bugün çok sayıda kentimizde kuvvetli yağışlar bekleniyordu. Gök gürültülü sağanak yağışlar, İstanbul, Sakarya, Bursa, Kocaeli, Düzce ve Yalova’da etkili oldu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü de yağışlara karşı vatandaşları uyarılarda bulundu.

6.07.2021Gündem
TCDD: Aşırı yağışlar nedeniyle Ankara-Konya YHT seferleri iptal edildi

TCDD: Aşırı yağışlar nedeniyle Ankara-Konya YHT seferleri iptal edildi

Ankara-Konya YHT hattının bir kesiminde başlayan aşırı yağışlar nedeniyle tren seferleri iptal edildi.

3.07.2021Gündem
Bakan Murat Kurumdan müsilaj açıklaması

Bakan Murat Kurum'dan müsilaj açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Yaptığımız ilk çalışmalar çerçevesinde bugün itibarıyla müsilajın tehlikeli atık olmadığı veya toksik özellik göstermediği tespitini yaptık." dedi. Kurum ayrıca "Marmara Denizi'ne kirlilik taşıyan kaynakların tamamını kontrol altına almak için, tüm arıtma tesislerine Sürekli Atıksu İzleme Sistemi getiriyoruz." şeklinde konuştu.

15.06.2021Haber
Müsilaj için harekete geçildi Gerekli adımlar atılıyor

Müsilaj için harekete geçildi! Gerekli adımlar atılıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Yaptığımız ilk çalışmalar çerçevesinde bugün itibarıyla müsilajın tehlikeli atık olmadığı veya toksik özellik göstermediği tespitini yaptık." dedi. Kurum ayrıca "Marmara Denizi'ne kirlilik taşıyan kaynakların tamamını kontrol altına almak için, tüm arıtma tesislerine Sürekli Atıksu İzleme Sistemi getiriyoruz." şeklinde konuştu.

15.06.2021Gündem
Bursada yağış etkili oldu, sel meydana geldi

Bursa'da yağış etkili oldu, sel meydana geldi

Bursa'da etkili olan sağanak ve dolu nedeniyle cadde ve sokaklar gölü döndü, yayalar ve sürücüler zor anlar yaşadı.

2.06.2021Haber
Hakkaride sular altında kalan Yüksekova, havadan görüntülendi

Hakkari'de sular altında kalan Yüksekova, havadan görüntülendi

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde 2 gün boyunca etkili olan yağmur, eriyen kar suları ve Nehil Çayı'nın taşması nedeniyle ilçede bazı mahalleler sular altında kaldı. Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekil İdris Akbıyık, yağışlardan dolayı yaklaşık 20 köyün zarar gördüğünü söyledi. Meteoroloji yetkilileri, ilçede yağışların aralıklarla süreceğini belirtti.

26.03.2021Haber
Yüksekova sular altında kaldı Meteorolojiden yağış uyarısı geldi

Yüksekova sular altında kaldı! Meteoroloji'den yağış uyarısı geldi

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde 2 gün boyunca etkili olan yağmur, eriyen kar suları ve Nehil Çayı'nın taşması nedeniyle ilçede bazı mahalleler sular altında kaldı. Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekil İdris Akbıyık, yağışlardan dolayı yaklaşık 20 köyün zarar gördüğünü söyledi. Meteoroloji yetkilileri, ilçede yağışların aralıklarla süreceğini belirtti.

26.03.2021Gündem
4 SORU 4 YANIT | Bir gün güneş ertesi gün kar Bu havalar tarımı nasıl etkiliyor

4 SORU 4 YANIT | Bir gün güneş ertesi gün kar! Bu havalar tarımı nasıl etkiliyor?

Türkiye bu kış oldukça ilginç günler yaşadı, yaşamaya da devam ediyor. Kar yağdıktan sonra bir anda günlük güneşlik olan hava, sonrasında yerini yine şiddetli kar yağışına bıraktı. Yağışlar barajların doluluk oranının artması noktasında sevindirici olsa da havaların bu ani değişiminin hepimizin hayatını etkileyen bir etkisi daha var: Toprağa ve tarım ürünlerine verdiği zarar.

28.02.2021Gündem

Prof. Dr. Çetin böyle duyurdu: Maalesef yaz aylarının tamamında...

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hüseyin Çetin, kuraklık ve yağış azlığı nedeniyle çevrede oluşan durağan su birikintilerinin sivrisinek popülasyonunu artırdığını söyledi. Prof. Dr. Çetin, “Maalesef önümüzdeki yaz aylarının tamamında Türkiye'nin birçok bölgesinde sivrisinek popülasyonunda artış bekliyoruz" dedi.

26.02.2021Gündem
Fatih Köprüsü’nün yeni tehdidi Kar suyu

Fatih Köprüsü’nün yeni tehdidi! Kar suyu

Edirne’de yağan kar, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fetih seferinde üzerinden geçtiği Fatih Köprüsü için risk oluşturdu. Uzmanlar kar sularının getirdiği molozlara karşı uyardı.

22.02.2021Gündem
Kızılcık Nasıl Yetişir Kızılcık Türkiyede En Çok Ve En İyi Nerede Yetişir Ve Nasıl Yetiştirilir

Kızılcık Nasıl Yetişir? Kızılcık Türkiye'de En Çok Ve En İyi Nerede Yetişir Ve Nasıl Yetiştirilir?

Türkiye pek çok meyvenin ve bitkinin anavatanıdır. Özellikle sağlığa yararlı olan ve birbirinden lezzetli meyveler ülkenin dört bir yanında yetişiyor. Kızılcık ise en lezzetli meyveler arasında yer alıyor. Kızılcık nasıl yetişir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

16.02.2021Bitki Bakımı
Domates Nasıl Yetişir Domates Türkiyede En Çok Ve En İyi Nerede Yetişir Ve Nasıl Yetiştirilir

Domates Nasıl Yetişir? Domates Türkiye'de En Çok Ve En İyi Nerede Yetişir Ve Nasıl Yetiştirilir?

Her yemekte ve her öğünde kullanılan domates, sofraların vazgeçilmez sebzelerindendir. Domates tarlada ve evlerde saksı içinde yetiştirmeye uygun bir sebzedir. Farklı türleri olan domates nasıl yetişir? Türkiye'de domates en iyi ve en çok nerede yetiştirilir? Domates yetiştiriciliği ile ilgili detaylı bilgileri sizler için derledik.

16.02.2021Bitki Bakımı
İzmir’deki hortumun görüntüleri ortaya çıktı İzmirde bugün hava durumu nasıl olacak

İzmir’deki hortumun görüntüleri ortaya çıktı! İzmir'de bugün hava durumu nasıl olacak?

İzmir'deki hortum felaketinin etkileri devam ediyor. Urla ve Çeşme ilçelerinde kuvvetli yağış, dolu ve fırtınanın ardından oluşan hortum nedeniyle Alaçatı’da bir inşaat alanındaki konteyner ile vinç direği devrildi, bazı evlerin çatıları uçtu. Yaralıların olduğu İzmir'deki hortumun görüntüleri ise felaketi gözler önüne serdi. Doğal afetin ardından bölgeye AFAD, itfaiye ve 110 AKS ekipleri sevk edildi. Peki, İzmir'de bugün hava durumu nasıl olacak? İşte, İzmir'deki hortum felaketinde son durum ve hava durumu raporu.

11.02.2021Gündem
Muğla Akyaka sahiline ağaç kazıklı önlem

Muğla Akyaka sahiline ağaç kazıklı önlem

Muğla'nın Ula ilçesine bağlı Akyaka beldesinde, sahil şeridinde kumların denize kaymasını engellemek için 4 metre uzunluğunda ağaç kazıklar ile önlem alındı.

10.02.2021Haber
Akyaka sahilde ilginç önlem

Akyaka sahilde ilginç önlem

Muğla'nın Ula ilçesine bağlı Akyaka beldesinde, sahil şeridinde kumların denize kaymasını engellemek için 4 metre uzunluğunda ağaç kazıklar ile önlem alındı.

10.02.2021Gündem
Radara alınan gıda fiyatlarında çözüm bütüncül yaklaşımda

Radara alınan gıda fiyatlarında çözüm bütüncül yaklaşımda

Türkiye'de enflasyonla mücadele konusunda kararlı bir duruş benimseyen ekonomi yönetimi, son yıllarda tüketici fiyatları endeksindeki artışın sürükleyicisi konumundaki gıdadaki fiyat hareketlerini radarına alırken, uzmanlar lisanslı depoculuk sisteminin daha yaygın hale getirilmesi, mevcut seraların gözden geçirilmesi ve aracı zincirindeki kişi sayısının azaltılması gibi bütüncül bir yaklaşımın önemini vurguluyor.

9.02.2021Ekonomi
Ergene Nehrinin alarm seviyesi turuncuya döndü

Ergene Nehri'nin alarm seviyesi 'turuncu'ya döndü

Edirne aşırı yağış ve karların erimesiyle taşan nehirlerdeki su seviyesi düşüyor. Ergene Nehri için verilen kırmızı alarm, 'turuncu'ya döndü.

5.02.2021Gündem

Yazar Sonuçları

Küresel ısınma bizi mahvedecek

Sel ve su baskın felaketlerini daha sık yaşamaya başladık. Herkesin merak ettiği konu sanırım şu; bu felaketlerin, iklim değişikliği yani küresel ısınma ile bir ilgisi var mı, varsa nasıl? Uzmanlar hemfikir. “Evet var, hatta doğrudan ilişkili’ diyorlar. ‘Küresel ısınmayla artan buharlaşmaya ilaveten atmosferde aşırı yağış bırakan sistemlerin, fırtınaların daha yavaş hareket etmesi. Yani belli bir bölgeye aşırı yağış bırakılıyor” diye ekliyorlar.

22.07.2021