EKSTRA
MENÜ

Aile İlişkileri

Aile İlişkileri ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Aile İlişkileri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.948 Aile İlişkileri haberi bulunmuştur.

Aile İlişkileri Haberleri

Pandemi Sürecinde Aile İçi İletişimi İyileştirmek İçin Öneriler

Pandemi Sürecinde Aile İçi İletişimi İyileştirmek İçin Öneriler

Pandemi sürecinin devam ettiği  bu günlerde ev içinde aile ilişkileri de durumdan etkilendi. Çocukların okula gitmemesi, ebeveynlerin evden çalışması ve sürekli kapalı ortamda bulunmak günlük hayatta karmaşalara yol açar hale geldi. İlişkilerde kavga, yanlış anlaşılma ve gerginliklerin arttığı bu günleri sakin ve huzurlu geçirebilmek için çözüm önerilerini Evlilik ve İlişki Danışmanı Sevgi Keleş anlattı.

11.01.2021Evlilik
Çocuğunuzun daha iyi bir dinleyici olmasını sağlamanın yolları

Çocuğunuzun daha iyi bir dinleyici olmasını sağlamanın yolları

Çocuklar ebeveynleriyle konuşmaya başladığında bir süre sonra ebeveynlerin dikkati dağılır. Özellikle de bir işle meşgulken çocuk bir şeyler anlatıyorsa pek de dinlenmez. Ancak tüm dikkatinizle çocuğunuzu dinlemek bir ebeveyn olarak yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri. Peki çocukların iyi bir dinleyici olması nasıl sağlanır?

11.01.2021İlişkiler
Öfke krizleriyle nasıl baş edilir İşte ailelere öneriler...

Öfke krizleriyle nasıl baş edilir? İşte ailelere öneriler...

Çocukların duygularıyla özellikle de öfkeleriyle başa çıkamayıp streslerini çığlık atarak, bağırarak, bir şeyler fırlatarak ya da bir şeylere vurarak ifade etmeleri nadir görülen bir durum değildir. Öfke krizi olarak adlandırabileceğimiz bu durum hem aileler, hem de çocuklar için oldukça zor ve stresli bir durumdur.

YTB, koronaya rağmen hizmetlerini sürdürdü

YTB, koronaya rağmen hizmetlerini sürdürdü

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), koronavirüs salgınının olumsuz etkilerine rağmen bu yıl da yurt dışında yaşayan vatandaşlara yönelik hizmetlerini devam ettirdi.

21.12.2020Avrupa
Cahide  Düşmemişti, bu onun tercihiydi

"Cahide ' Düşmemişti', bu onun tercihiydi"

Türk sinemasının en parlak yıldızıydı Cahide. Filmlere bile sığmayacak bir ömür yaşayan, kayan bir yıldız... Artemis Yayınları İclal Aydın Kitap Kulübü’nün sunduğu, deneyimli yazar Eyüphan Erkul’un kaleme aldığı “Cahide: Melekler Yeryüzünde Yaşayamaz”, Cahide Sonku’nun hayat öyküsüne dayanan etkileyici ve dramatik bir biyografik roman. Cahide’nin zirveden yokluğa uzanan hayatı hiç bu kadar ayrıntılı işlenmemişti. Seneler süren bir çalışmanın eseri olan roman, bir kuşağın anılarını tazelerken genç nesle ülkenin gelmiş geçmiş en büyük yeteneklerinden birini tanıtmayı hedefliyor. Eyüphan Erkul ile bir araya geldik, Cahide’nin gölgede kalan öyküsünü konuştuk…

5.12.2020Keyif
Aile Ve Tüketici Bilimleri Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Aile Ve Tüketici Bilimleri Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Meslek seçimi yapmak büyük bir özen gerektirir. Kişisel yeteneklere ve ilgi alanlarına göre meslekler seçilmelidir En çok tercih edilen mesleklerden bir tanesi de aile ve tüketici bilimleri bölümüdür. Aile ve tüketici bilimleri bölümü nedir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

Falda Geyik görmek nedir Kahve falında geyik görmenin anlamı

Falda Geyik görmek nedir? Kahve falında geyik görmenin anlamı

Fallar geçmişten günümüze bize farklı konularda bilgiler vermiş ve bu bilgiler ışığında geleceğimizi şekillendirmeye yardımcı olmuştur. Günümüz de hala fallara inanan ve önemli anlamlar içerdiğini düşünen kişilerin sayısı da oldukça fazla. Özellikle kahve falı en çok tercih edilen fal olarak değer görüyor. Kahve falının içeriğini sizler için derledik.

19.11.2020Kahve Falı
Çocuklarda bu üç sorunun cevabı çok önemli

Çocuklarda bu üç sorunun cevabı çok önemli

Prof. Dr. Mustafa Koç, Okul öncesi ve ilkokul birinci sınıfların okula başladığı düşünüldüğünde, her bir velinin çocuğunun bulunduğu eğitim kademesine göre bir özeleştiri yapmasının faydalı olacağını söyledi.

8.10.2020Eğitim
Son dakika haberi: ‘Devlete sızalım’ diyen şeyh, müridin çocuğuna istismardan tutuklandı

Son dakika haberi: ‘Devlete sızalım’ diyen şeyh, müridin çocuğuna istismardan tutuklandı

“Devletin kontrol mekanizmalarında olalım” sözleriyle sosyal medyanın gündemine oturan Fatih Nurullah takma adlı sözde tarikat lideri Eyüp Fatih Şağban (58), bir müridinin 12 yaşındaki kızını istismar ettiği iddiasıyla tutuklandı.

3.09.2020Gündem
Türkiye İş Bankası 96 yaşında

Türkiye İş Bankası 96 yaşında

İş Bankası Genel Müdür Adnan Bali "Pandeminin ardından üretimde yerelleşme eğilimi güçlenecek ve ticarette coğrafi yakınlığın önemi artacak. Bu iki unsur, Türkiye'nin coğrafi konumunun kıymetini daha da arttıracak" dedi.

25.08.2020Ekonomi
7. Sınıf Sosyal Bilgiler Kültürel Farklılıklar Konu anlatımı

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Kültürel Farklılıklar Konu anlatımı

Dünyada yaklaşık 8 milyar insan yaşamaktadır. Farklı kıtalarda ve ülkelerde yaşayan insanların dilleri, dinleri ve buna bağlı olarak kültürleri farklılık gösterir. Coğrafya, gelenek ve görenekler de kültürlerin oluşmasında etkilidir. 7. sınıflar için kültürel farklılık konusunu örneklerle anlattık.

14.08.20207. SINIF
Salgın süreci aile ilişkilerini nasıl etkiledi

Salgın süreci aile ilişkilerini nasıl etkiledi?

Pandemi sürecinde aile ilişkilerinin nasıl etkilendiği ve sürecin aile içi sorunlara etkisiyle ilgili bir araştırmayı gerçekleştiren Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Hüseyin Taylan ve Sosyal Hizmet Bölüm Başkanı Doç. Dr. İsmail Barış, konuyla ilgili önemli noktalara değindi, araştırma sonuçlarını paylaştı.

12.08.2020İlişkiler
Ayurveda nedir Faydaları nelerdir İşte Ayurveda ile ilgili merak edilenler...

Ayurveda nedir? Faydaları nelerdir? İşte Ayurveda ile ilgili merak edilenler...

Ayurveda, insanoğlunun bilinen en eski tıbbi sistemi ve dünyadaki en eski ve en kapsamlı ruhsal öğretileri olma özelliğine sahiptir. Peki Ayurveda nedir? Faydaları nelerdir? Doçent Dr. Hasib Sheikh, konuyla ilgili merak edilenleri anlattı.

18.06.2020Sağlık
Son Dakika | Fenerbahçeden altyapı projesi: Yıldızlar elden kaçmayacak

Son Dakika | Fenerbahçe'den altyapı projesi: Yıldızlar elden kaçmayacak

Serdar Dayat altyapı koordinatörlüğüne, Serhat Pekmezci de altyapı scout sorumluluğuna getirilirken, 1.5 yılda tüm Türkiye taranarak 11-18 yaş grubunda belirlenen 120 çocuğun 59’u transfer edildi. Hedef 3-5 yıl içinde buradan çok sayıda ismi A takıma çıkarmak.

10.05.2020Futbol
3 haftada online eğitim süresi 6 milyon 573 bin dakikayı geçti

3 haftada online eğitim süresi 6 milyon 573 bin dakikayı geçti

Corona virüse karşı alınan önlemler kapsamında eğitim ve öğretim süreci online olarak devam ederken, Bilfen Okulları da online eğitim istatistiğini açıkladı. Evden eğitimin ilk 3 haftasında online-offline eğitim süresi 6 milyon 573 bin dakikayı geçti.

20.04.2020Gündem
Tahrim Suresi Oku - Tahrîm Suresi Anlamı, Tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu (Diyanet Meali)

Tahrim Suresi Oku - Tahrîm Suresi Anlamı, Tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu (Diyanet Meali)

Tahrim suresini okuyan vatandaşlar, Tahrim suresinin anlamını ve tefsirini araştırıyorlar. 12 ayetten oluşan sure içerisinde Hz. Peygamber’in eşleriyle olan bazı münasebetleri ile, mutlu bir aile yuvasının oluşturulmasının temel prensipleri konu edilmektedir. Medine döneminde inen sure adını birinci ayetten almıştır. İşte Tahrim suresi anlamı, Türkçe ve Arapça okunuşu….

16.04.2020Namaz Sureleri
Son dakika: MYK sonrasında Ömer Çelik’ten önemli açıklamalar

Son dakika: MYK sonrasında Ömer Çelik’ten önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile parti genel merkezinde yapılan Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik açıklamalarda bulundu. Çelik açıklamasında "Eğer biz bugün İdlib'den çekilirsek sınırlarımızın içine kadar gelirler. Türkiye sınırlarını korumak için bu harekatları yapmak zorundadır. Göçü önlemek için harekatları yapmak zorundayız. Hedefimiz bize saldıran rejim unsurlarıdır" dedi.

2.03.2020Gündem
Bu “Fanatik” başka Fanatik

Bu “Fanatik” başka Fanatik

Çocukları için en iyisini yapmaya çalışırken kendilerini çatışma içinde bulan bir ailenin komedisini anlatan “Fanatik” oyunu şu sıralar herkesin dilinde. Başroller Salih Bademci, Neslihan Arslan ve Nurhan Özenen ile bir araya geldik ve izleyiciye vermek istedikleri mesajları konuştuk.

2.03.2020Magazin
Ağaçlar Ayakta Ölür Nevra Serezli daha da büyür

'Ağaçlar Ayakta Ölür' Nevra Serezli daha da büyür

Genç ve güzel bir kadına soruyorlar; “Neden mutsuzsun, n’oldu?” diye.“İşimi kaybettim, işim yok” diyor. Ordaki biri “Bu dünyanın sonu değil” cümlesiyle cevap veriyor.

30.01.2020Keyif
Rafadan Tayfa Göbeklitepe filmine rekor izleyici

"Rafadan Tayfa Göbeklitepe" filmine rekor izleyici

TRT Çocuk'un sevilen çizgi dizisi Rafadan Tayfa'nın ikinci sinema filmi "Rafadan Tayfa Göbeklitepe", animasyon türünde açılış rekoru kırdı.

4.01.2020Keyif
Ömer Çelikten son dakika mülteci mesajı: Türkiye bu yükü tek başına kaldırmayacak

Ömer Çelik'ten son dakika mülteci mesajı: Türkiye bu yükü tek başına kaldırmayacak

AK Parti MYK toplantısı sonrası Sözcü Ömer Çelik açıklamalarda bulundu. Çelik, "Bundan sonra mülteci meselesinin Türkiye'den çok müttefiklerimizin meselesi Avrupa'nın meselesi haline geleceğini açık bir şekilde ifade ediyoruz.. Uluslararası toplumu uyarıyoruz. Türkiye bu yükü tek başına kaldırmayacak." ifadelerini kullandı.

23.12.2019Gündem
Bu hafta burçları neler bekliyor Haftalık burç yorumları

Bu hafta burçları neler bekliyor? Haftalık burç yorumları

Astroloji tutkunları haftalık burç yorumlarını yeni haftanın ilk gününden bu yana inceliyor. Peki, bu hafta hangi burçlar için olumlu geçecek? On iki burcu aşk, sağlık ve kariyer konularında neler bekliyor? İşte, haftalık burç yorumları…

9.10.2019Astroloji
7 Ekim Haftalık Burç Yorumları

7 Ekim Haftalık Burç Yorumları

7 Ekim haftalık burç yorumunuzu okudunuz mu? Bu hafta hangi burçlar için olumlu geçecek? Başak burcu 7 Ekim haftası yorumu ne söylüyor? Kova burcunu 7 Ekim haftası neler bekliyor? Uzman Astrolog Aygül Aydın, bu hafta burçları nelerin beklediğini açıkladı.

7.10.2019Astro Gündem
24 Eylül ATV canlı yayın akışı içerisinde neler var

24 Eylül ATV canlı yayın akışı içerisinde neler var?

ATV canlı yayın akışı içerisinde neler var sorusu, kanalda yayınlanacak olan dizi, film ve programlar hakkında bilgi almak isteyen pek çok kişinin araştırdığı konu olmaya başlandı. Peki, 24 Eylül ATV canlı yayın akışı içerisinde neler yer alıyor? İşte, ATV canlı yayın akışı içerisinde yer alan dizi, program ve filmler hakkında bilgiler

24.09.2019Televizyon
Alzheimer hasta yakınlarının 3te 1i depresyonda

Alzheimer hasta yakınlarının 3'te 1'i depresyonda

Alzheimer hastaları ve yakınları üzerine yapılan son araştırmalara göre hastanın bakımını üstlenen kişilerin yüzde 90’ını kadınlar oluşturuyor. Bu kişilere yüzde 40 oranında gelin veya damadı bakarken aynı çalışma bakımı üstlenen kişilerin 3’te 1’inde depresyon ve anksiyete gibi psikolojik problemlerin yaşandığını gösteriyor.

10.09.2019Sağlık
Sırlar uzun süre sır olarak kalamaz

Sırlar uzun süre sır olarak kalamaz

Netflix’in gençlik dizilerinden ‘Élite’nin Madrid setindeyiz. Bir sahnenin çekimini izledikten sonra ikişer, üçer kişilik gruplar halinde bizimle tanışmaya gelen oyuncularla sohbet ediyoruz... İZLEMEDEN GEÇMEYİN Elçin Yahşi öneriyor elcinyahsi@ekranella.com

Şehrin ucundan bize seslenenler

Şehrin ucundan bize seslenenler

Şehrin ucunda geçen yeni romanı ‘Hayatın Ucu’nda bir ihtiyar ile gelininin, çaresizlikle yalnızlığın buluşturduğu iki insanın hikâyesini anlatan Metin Celâl, “Merkeze uzak sitelerde yeni bir yaşam kültürü oluşuyor. Buralardaki insanları, insan ilişkilerini yazmak istedim. Yapayalnız kalan insanların ruh halini anlatmaya çalıştım” diyor.

25.07.2019Kitap Sanat
Köpüklü satırlar, kuma yazılı sözcükler ve kadınlar

Köpüklü satırlar, kuma yazılı sözcükler ve kadınlar

Ursula K. Le Guin’in birbiriyle bağlantılı 12 öyküden oluşan kitabı ‘Denizyolu’, Oregon’un Klatsand adlı küçük bir sahil kasabasında geçiyor. Her öyküde karşımıza çıkan özgür ruhlu kadınlar, Le Guin’in her seferinde başardığı gibi okurunu bilmediği diyarlara, hiç kurmadığı hayallere davet ediyor.

25.07.2019Kitap Sanat
Altın Lale Kız Kardeşlerin

Altın Lale 'Kız Kardeşler'in

38. İstanbul Film Festivali, Rahmi Koç Müzesi'nde gerçekleştirilen ödül töreniyle sona erdi. Uluslararası yarışmada 'Sinek Kuşu' filmiyle Bora Kim büyük ödül Altın Lale'nin sahibi olurken ulusal yarışmada Emin Alper'in yönettiği 'Kız Kardeşler', hem Altın Lale en iyi film hem de en iyi yönetmen ödülünü kazandı.

17.04.2019Kitap Sanat
Kaf-Kaftan psikolojik devrim

Kaf-Kaf'tan psikolojik devrim!

Tüm Türkiye'ye örnek olması gereken proje...

7.03.2019Basketbol
Atv yayın akışında bugün hangi programlar var

Atv yayın akışında bugün hangi programlar var?

Atv’nin 22 Ocak tarihli yayın akışı televizyon izleyicileri tarafından merak konusu oldu. Özellikle Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz ve Ziraat Türkiye Kupası takipçileri Atv yayın akışını araştırıyor. Peki, Atv yayın akışında bugün hangi programlar var?

22.01.2019Televizyon
Erkekler Bu 8 Şeyi Güzellikten Daha Çok Önemsiyor

Erkekler Bu 8 Şeyi Güzellikten Daha Çok Önemsiyor

Büyük ilişkiler karşılıklı çekim ile başlarken, uzun vadede dış görünüşten çok daha önemli faktörler devreye giriyor. Erkeklerin uzun bir ilişkiye girmek istediklerinde gerçekte ne aradıklarını bilmek mi istiyorsunuz? İşte erkeklerin güzellikten daha çok önem verdiği 8 şey...

21.01.2019Aşk
Obezite, birçok sağlık sorununu beraberinde getiriyor

Obezite, birçok sağlık sorununu beraberinde getiriyor

Obezite Cerrahı Prof. Dr. Hüseyin Ayhan Kayaoğlu, obezitenin sağlık problemlerini beraberinde getirdiğini belirterek, "Erken dönemlerde başvurup, sebebi ortaya konabilirse, hastalar tekrardan hızlı şekilde normal kilosuna gelebiliyor" dedi.

19.12.2018Sağlık

Yazar Sonuçları

Engel değil, destek olun

Çoğumuzun belki fark etmeden, anlamadan, empati yapmadan, iletişim ve bağ kurmadan yanından geçtiğimiz kişiler onlar… Onlar ki tıpkı bizler gibi hayatlarına devam ederken sonradan engeli oluşmuş veya doğuştan bazı nedenlerle fiziksel veya zihinsel rahatsızlıkları bulunan kişiler… Yani bu açıdan baktığımızda aslında hepimiz potansiyel engelli bireyleriz demek yanlış olmaz sanırım.

2.12.2020

Bir mirasyedinin anatomisi

Çok konuşulan kitabı ‘Osman’da Ayfer Tunç, toplumsal tarihimizdeki ‘mirasyedi’ tipini irdeliyor. Roman, göndermelerle örülmüş bir eser.

31.10.2020

Köpeklerin insanlarla benzeşen yanları

Köpek, evcilleşme basamağının en üst seviyesinde olan ve insanla yakın dostluğu en eskiye dayanan hayvandır. Yüzyıllardır süre gelen dirsek teması sadık dostumuz köpekleri birlikte yaşadıkları bizlerle benzer davranış ve özellikleri edinmeye itmiştir.

5.08.2020

Zakkumlu bir sokaktan müzikli bayram kutlaması

Üzerine zakkumlar yıkılan bu sokak, İzmir’in Gümüldür’ündeki 66 Evler’de dün çekildi.

23.05.2020

Kadın Olmak - 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Kadın olduğum için kendimi ayrıcalıklı hissediyorum çünkü ben yaratıcı gücün sahibiyim…

5.03.2020

Kendimizden vazgeçmeden iyi anne-baba olamaz mıyız?

Oyunculukları ve rejisiyle iddialı bir iş ‘Evlat’. Kadrosunda Onur Saylak, Sezin Akbaşoğlulları, Şükran Ovalı gibi isimler var. Öte yandan anne-babalığa dair söylemiyle başlıktaki soruya dengeli bir yanıt vermekte zorlanıyor.

8.02.2020

Bir sanat koruyucusunun hayatı

Şefik Kahramankaptan’ın hazırladığı kitap, Ankara Müzik Festivali’ni sürdüren önemli birinin, Mehmet Başman’ın biyografisi.

18.01.2020

YILIN FİLMİNE YORUMUM... Günaha çok çağrı...

Martin Scorsese, Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci, Harvey Keitel gibi bir ‘Rüya takım’a sahip son filmi ‘The Irishman’de, daha önce ‘GoodFellas’, ‘Casino’ gibi filmleriyle ziyaret ettiği mafya dünyasından ölçülü bir destana imza atıyor. Netflix ekranlarında gösterilen ve 3 saat 29 dakikalık süreye sahip olan yapım açgözlülük, şiddet, hırs, ihanet, siyaset, yolsuzluk ve yaşlılık gibi temalarda dolaşıyor.

30.11.2019

Mevsime göre giyinirseniz ağrılarınız azalır

Sevgili Emine Nur Tozan, ağrıları dindiren üstad... Algoloji (Ağrı) Uzmanı Prof. Dr. Emine Nur Tozan, “Mevsime göre giyinirseniz ağrılarınız azalır, renkli giyinerekte ağrınızı uzaklaştırın” diyor.

21.10.2019

Yüz yaşını devirenlerin yaşam sırları

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Türkiye’de ortalama yaşam süresi 75. Ancak bu değişebilir... Yazar Dan Buettner, 100 yaşına kadar yaşayanların alışkanlıklarıyla ilgili çalışmalar yayımladı. Bu rutinleri benimseyerek dalya demeniz mümkün!

18.08.2019

İşte ekranda görmedikleriniz!

‘Gece Kuşu’, kanal yöneticisi tarafından miadının dolduğuna eleştiriler alan popüler bir şov programının sunucusu Katherine Newbury’nin, ayakta kalma mücadelesini ekibine katılan genç bir Hintli kadın yazar üzerinden anlatıyor. Emma Thompson ve Mindy Kaling’in sürüklediği film, yer yer Hollywood’vari formüllere sırtını dayasa da bazı bölümleri itibariyle başarılı bir komedi.

17.08.2019
Okul-aile ilişkileri nasıl olmalı

Okul-aile ilişkileri nasıl olmalı?

Okulda eğlence olmalıdır ancak eğlence ve keyif okulun merkezinde yer alamaz.

13.01.2019

Erken ergenlik demeden önce…

Sırf kapıları çarpıyor, anne babasına bağırıyor, öfkeden çıldırıyor diye sekiz yaşındaki bir çocuk ergenliğe girmiş sayılır mı? Prof. Dr. Bengi Semerci erken ergenliğin bir gerçek olduğunu, ama sebeplerinin bunlar olmadığını söylüyor.

5.01.2019

Ergenlik döneminde ailelere tavsiyeler

Ergenlik dönemi sadece fiziksel değil, aynı zamanda duygusal, zihinsel ve sosyal gelişimin yoğun bir şekilde yaşandığı bir dönemdir. Genellikle 12 yaş civarlarında başlasa da, herkes farklıdır. Kimi çocuk daha erken, kimisi daha geç bu döneme girer.

3.12.2018