EKSTRA
MENÜ

1915 Olayları

1915 Olayları ile ilgili tüm haberleri ve son dakika 1915 Olayları haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.367 1915 Olayları haberi bulunmuştur.

1915 Olayları Haberleri

Beyaz Saray Sözcüsü’nden skandal ‘soykırım’ ifadesi

Beyaz Saray Sözcüsü’nden skandal ‘soykırım’ ifadesi

BEYAZ Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, önceki gün basın toplantısında siyahlara yönelik polis şiddetini protesto eylemlerinde ABD’de heykellere yönelik saldırıları sayarken hedef olan sözde ‘Ermeni soykırımı anıtına’ da işaret ederek skandal bir açıklama yaptı.

8.07.2020Dünya
Fransadaki seçimlerde Türkiye karşıtı aday hezimete uğradı

Fransa'daki seçimlerde Türkiye karşıtı aday hezimete uğradı

Fransa'da yapılan yerel seçimlerde, Türkiye karşıtlığıyla bilinen ve 1915 olayları hakkındaki sözlerine Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun sert tepki gösterdiği Fransız milletvekili Sonia Krimi büyük hezimete uğradı.

29.06.2020Dünya
Yüksek İstişare Kurulu toplantısı sona erdi 1915 olaylarıyla ilgili asılsız iddialara karşı adım atılacak

Yüksek İstişare Kurulu toplantısı sona erdi! 1915 olaylarıyla ilgili asılsız iddialara karşı adım atılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı'nda, 1915 olayları hakkında Türkiye karşıtı asılsız iddialara karşı atılacak adımlar ele alındı.

16.06.2020Gündem
Ukrayna’da Ermeni Soykırımı ifadesinin yasaklanmasında önemli rol oynayan milletvekili Ludmila Marçenko DHA’ya konuştu

Ukrayna’da 'Ermeni Soykırımı' ifadesinin yasaklanmasında önemli rol oynayan milletvekili Ludmila Marçenko DHA’ya konuştu

Ukrayna'da sözde Ermeni soykırımı ile ilgili yapılacak etkinlikleri yasaklanması kararında önemli rol oynayan  Halkın Hizmetkârı Partisi milletvekili Ludmila Marçenko, " Keşke herkes Türkler gibi merhametli olsa. Ermeni soykırımı diye bir şey yoktur. Parlamentoya böyle bir şey olmadığnı anlattık. Vekil arkadaşlarımız da tasarıyı kabul etti" diye konuştu.

4.06.2020Dünya
Dışişleri Bakanlığından Çekya Senatosuna 1915 olayları tepkisi: Bu karar bizim için yok hükmündedir

Dışişleri Bakanlığı'ndan Çekya Senatosu'na '1915 olayları' tepkisi: 'Bu karar bizim için yok hükmündedir'

Dışişleri Bakanlığı, Çekya Senatosu'nda 1915 olaylarına ilişkin alınan kararın, Türkiye tarafından yok hükmünde sayıldığını duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Bizim için yok hükmünde olan bu karar, günlük çıkarlar peşinde koşarak tarihi masa başında yazmaya çalışanların beyhude çabalarından başka bir şey değildir. Dışişleri Bakanı Tomas Petricek'in bu kararın hükümetin tutumunu yansıtmadığını kaydettiğini not ediyoruz" denildi.

21.05.2020Gündem
Washington Büyükelçisi Kılıçtan Trumpın sözlerine tepki

Washington Büyükelçisi Kılıç'tan Trump'ın sözlerine tepki

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, ABD Başkanı Donald Trump'ın 1915 olaylarıyla ilgili yaptığı açıklamaya tepki göstererek bunun "tamamen kabul edilemez nitelikte" olduğunu belirtti.

24.04.2020Gündem
Son dakika haberler: Türkiyeden Trumpın 1915 olaylarına ilişkin açıklamasına tepki

Son dakika haberler: Türkiye'den Trump'ın 1915 olaylarına ilişkin açıklamasına tepki

Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Donald Trump'ın 1915 olaylarına ilişkin açıklaması hakkında, "İç siyasi mülahazalarla yapılan bu açıklamanın bizim için hiçbir geçerliliği yoktur. Açıklamada serdedilen iddiaları reddediyoruz." ifadesini kullandı.

24.04.2020Dünya
Son dakika haberler... Trumptan 1915 olayları açıklaması

Son dakika haberler... Trump'tan 1915 olayları açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump, 24 Nisan 1915 olayları ile ilgili yaptığı açıklamada ’Büyük Felaket' anlamına gelen "Meds Yeghern" ifadesini kullandı.

24.04.2020Dünya
Asalanın avukatı koronavirüsten öldü

Asala'nın avukatı koronavirüsten öldü

Ermeni diasporasının Fransa’daki önde gelen isimlerinden ve çok sayıda Türk diplomatın şehit edilmesinden sorumlu olan Ermeni terör örgütü ASALA’nın avukatı Patrick Deveciyan, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

30.03.2020Dünya
Son dakika haberi:  TBMMden ABDye ortak tepki

Son dakika haberi: TBMM'den ABD'ye ortak tepki

 TBMM Genel Kurulunda ABD Senatosunun "Ermeni kararı"nı kınayan ve reddeden karar metni kabul edildi.

13.12.2019Gündem
TBMM Başkanı Şentop: ABDnin meselesi Ermeniler değil

TBMM Başkanı Şentop: ABD'nin meselesi Ermeniler değil

TBMM Başkanı Şentop, "ABD'nin meselesi Ermeniler, 1915'te yaşanan olaylar değil. Türkiye'de şu anda müzakere edilen konularla ilgili mevzi elde etmek için elinde ne varsa kullanıyor." dedi.

13.12.2019Gündem
1915 olaylarına özel site

1915 olaylarına özel site

CUMHURBAŞKANLIĞI, 1915 olaylarıyla ilgili İngilizce özel bir internet sitesi hazırladı.

9.12.2019Gündem
Son dakika... Kritik toplantı 4 saat sürdü... İşte alınan kararlar

Son dakika... Kritik toplantı 4 saat sürdü... İşte alınan kararlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen toplantı 4 saat 10 dakika sürdü. MGK Bildirisi'nde, Barış Pınarı Harekatı'nın ele alındığı belirtilerek, amacına ulaşana kadar sürdürüleceği vurgulandı.

26.11.2019Gündem
Dijital diplomasi

Dijital diplomasi

Türkiye hakkındaki olumlu/olumsuz tüm propaganda faaliyetlerine karşı söylem birliği sağlamak amacıyla ‘Ulusal Kamu Diplomasisi Strateji Belgesi’ hazırlanacak. Bu kapsamda ‘1915 olayları’ ve ‘Pontus iddiaları’na karşı dijital diplomasi kanallarıyla diplomasi yürütülecek.

15.11.2019Gündem
Şentop: Türkiye, önemli bir diplomatik başarı elde etmiştir

Şentop: Türkiye, önemli bir diplomatik başarı elde etmiştir

TÜRKİYE Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyareti ile ilgili olarak, "Ben Cumhurbaşkanımızın ziyaretinin hem görüşme, konuşma, oradaki doğru bilgileri aktarmasının önemli olduğunu görüyorum. Türkiye, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde gerçekten önemli bir diplomatik başarı elde etmiştir" dedi.

14.11.2019Gündem
Dışişleri’nden Yunanistan Cumhurbaşkanı’na tepki

Dışişleri’nden Yunanistan Cumhurbaşkanı’na tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “Yunanistan’ın Türkiye’ye hasım çevrelerin yanında yer almaya ve bu çevrelerin ülkemiz aleyhindeki görüş ve tutumlarına destek olmaya devam ettiğini görüyoruz” dedi.

7.11.2019Gündem
Şentop: TBMM tavrını güçlü bir şekilde ortaya koydu

Şentop: TBMM tavrını güçlü bir şekilde ortaya koydu

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, ABD Temsilciler Meclisi'nin aldığı karara tepki göstererek, "Türkiye'nin uluslararası alanda bu bölgede itibarlı durumundan rahatsız olan çevreler var. Bunu önemsemiyoruz” dedi.

31.10.2019Gündem
Ankara’dan ABD’ye sert tepki: İntikam almak istiyorlar

Ankara’dan ABD’ye sert tepki: İntikam almak istiyorlar

ABD Temsilciler Meclisi’nin 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanıması ve Barış Pınarı harekâtı nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını öngören kararına Ankara’dan sert tepki geldi. ABD’nin Ankara Büyükelçisi Satterfield, Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu “İki kararın sebebi, Suriye’de özellikle oyunu bozmamızdır. Bunun intikamını almaya çalışıyorlar” dedi.

31.10.2019Gündem
Son dakika... ABD Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına çağrıldı

Son dakika... ABD Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Satterfield, ABD Temsilciler Meclisinde oylanan yasa tasarılarıyla ilgili Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

30.10.2019Dünya
Son dakika... ABDden 2 skandal karar Türkiyeden çok sert tepki

Son dakika... ABD'den 2 skandal karar! Türkiye'den çok sert tepki

ABD Temsilciler Meclisi'nin Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusuna yönelik operasyonuna ilişkin Türkiye'ye bazı yaptırımlar getirilmesini öngören yasa tasarısını oy çokluğu ile kabul etmesinin ardından Dışişleri Bakanlığı'ndan sert tepki geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada "ABD Temsilciler Meclisi’nce bugün kabul edilen kararı reddediyoruz." denildi ve "Barış Pınarı Harekatımız gerekçe gösterilerek ülkemize yaptırım uygulanmasını öngören bir yasa tasarısının ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmesini şiddetle kınıyoruz." ifadeleri kullanıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da "Barış Pınarı Harekatı’yla büyük oyunu bozduk. Projeleri hüsrana uğrayanlar raflardaki köhne tasarılara sarıldılar. Bizden bu yolla intikam alacaklarını sananlar yanılıyorlar. Tarihi siyasete alet edenlerin bu utanç verici kararı; Hükümetimizin ve Halkımızın gözünde yok hükmündedir!" dedi.

29.10.2019Dünya
Fransa’da bir dönem kapandı

Fransa’da bir dönem kapandı

Fransız siyasetinin önemli bir dönemine damga vuran eski Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chriac (87) yaşamını yitirdi.

27.09.2019Dünya
Fransa’da bir dönem kapandı

Fransa’da bir dönem kapandı

Fransız siyasetinin önemli bir dönemine damga vuran eski Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chriac (87) yaşamını yittirdi.

27.09.2019Dünya
Ermeni davasının reddi Türkiyeyi suçlamak isteyenlerin önüne duvar ördü

"Ermeni davasının reddi Türkiye'yi suçlamak isteyenlerin önüne duvar ördü"

ABD'de yaşayan Ermenilerin 1915 olaylarında "ailelerinin varlıklarına el koyulduğu" iddiasıyla açtıkları davalarda Türk tarafının avukatlığını üstlenen David Saltzman, Temyiz Mahkemesinin ret kararına ilişkin "Bu karar, Türkiye aleyhine suçlamalarda bulunmak isteyenlerin önüne büyük bir duvar ördü." dedi.

29.08.2019Dünya
ABDli Ermenilerin Türkiyeden tazminat ve toprak talebine ret

ABD'li Ermenilerin Türkiye'den tazminat ve toprak talebine ret

ABD’deki Ermenilerin 1915 olayları dönemine ilişkin aileleri adına istedikleri tazminatlar ve araziler için açtıkları davalarda Kaliforniya Temyiz Mahkemesi ret kararı verdi.

25.08.2019Dünya
Türkiye ziyareti her şeyi değiştirdi

Türkiye ziyareti her şeyi değiştirdi

Geçmişte 1915 Ermeni olaylarını ‘soykırım’ olarak kabul eden Kolombiya’nın Armenia kenti, Türkiye ziyaretinin ardından kararı geri aldı. 2019’un başındaki ziyaretin ardından Türkiye’den etkilenen kent yetkilileri, belediye meclisinin duvarına Osman Hamdi Bey’in ‘Kaplumbağa Terbiyecisi’ isimli tablosunu boyatmıştı.

18.08.2019Dünya
Kolombiya’yı karıştıran resim

Kolombiya’yı karıştıran resim

Kolombiya’nın Armenia (Ermenistan) Belediyesi, 2014 yılında isim benzerliğinden ötürü Ermenilere yönelik 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanıdı. Şubat ayında Kolombiyalı meclis üyelerinin Türkiye ziyareti sonrasında belediye binasının duvarına Osman Hamdi Bey’in ‘Kaplumbağa Terbiyecisi’ tablosundan esinlenmiş bir resim yaptırılması ülkede tartışma başlattı

12.07.2019Dünya
İsveçten 1915 olayları ile ilgili ders gibi açıklama

İsveç'ten "1915 olayları" ile ilgili ders gibi açıklama

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, "1915 Ermeni ve Süryani soykırımı iddialarını kabul etmemiz zor görünüyor. Bir ülkeyi soykırımcı ilan etmek için elinizde güçlü deliller olması lazım." dedi.

5.07.2019Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan: İstanbula 2 dev şehir hastanesi yapıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İstanbul'a 2 dev şehir hastanesi yapıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'un Fethi'nin 566. yılı kutlamaları iftar programında konuştu. Erdoğan, "İstanbul'un iki yakasına 7 bin yataklı iki dev şehir hastanesi yapıyoruz." dedi.

29.05.2019Gündem
Devlet arşivlerine hibe edildi… Kamuya açıldı

Devlet arşivlerine hibe edildi… Kamuya açıldı

İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin genel sekterliği ve iki dönem İçişleri Bakanlığı ile Meclis-i Mebusan başkanlığı yapan Hacı Mehmed Adil Arda'ya ait 1283 belge, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığına hibe edilerek kamuya sunuldu.

5.05.2019Gündem
Dışişlerinden Portekize sert tepki

Dışişleri'nden Portekiz'e sert tepki

Türkiye, Portekiz Parlamentosu'nun 1915 olayları hakkında yaptığı açıklamayı reddetti.

27.04.2019Dünya
Washingtonda yaşayan Türklerden Ermeni iddialarına karşı protesto

Washington'da yaşayan Türkler'den Ermeni iddialarına karşı protesto

ABD'nin başkenti Washington'da toplanan yüzlerce Türk, 1915 olayları nedeniyle Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği Rezidansı önünde eylem yapan Ermenileri protesto etti.

25.04.2019Haber
Washingtonda yaşayan Türklerden Ermeni iddialarına karşı protesto

Washington'da yaşayan Türkler'den Ermeni iddialarına karşı protesto

ABD'nin başkenti Washington'da toplanan yüzlerce Türk, 1915 olayları nedeniyle Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği Rezidansı önünde eylem yapan Ermenileri protesto etti.

25.04.2019Dünya
ABD yönetimine bir tepki daha...

ABD yönetimine bir tepki daha...

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, ABD Başkanı Donald Trump'ın 1915 olaylarıyla ilgili yaptığı açıklamaya tepki gösterdi.

24.04.2019Gündem
Son dakika... Beyaz Saraydan 1915 olayları açıklaması

Son dakika... Beyaz Saray'dan 1915 olayları açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump, Ermeniler tarafından 1915 olaylarının yıl dönümü olarak kabul edilen 24 Nisan'a ilişkin Ermenice "Büyük Felaket" anlamına gelen "Meds Yeghern" ifadesini kullandı.

24.04.2019Dünya
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altundan 1915 olayları mesajı: Siyasi çıkarlara alet edilmeden ele alınmalı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun'dan '1915 olayları' mesajı: Siyasi çıkarlara alet edilmeden ele alınmalı

CUMHURBAŞKANLIĞI İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, "1915 olayları, doğru ve gerçek bilgiler ışığında, siyasi çıkarlara alet edilmeden ele alınmalı ve üçüncü ülkelerin tek taraflı tasarruflarına dayalı ideolojik okumalardan vazgeçilmelidir" dedi.

24.04.2019Gündem
F-35’in ortağıyız

F-35’in ortağıyız

ABD ile Türkiye arasında S-400 anlaşmazlığı devam ederken Amerikan-Türk Konseyi (ATC) tarafından Washington’da düzenlenen konferansta konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Tehditler, ültimatomlar ve süre vermeler yapıcı değil ve müttefiklik ruhuna aykırıdır. Biz F-35’lerin alıcısı değil ortağıyız” dedi.

16.04.2019Dünya
Fransız tarihçi Maxime Gauin: Doğru bildiklerinizi savunmaya devam edin

Fransız tarihçi Maxime Gauin: "Doğru bildiklerinizi savunmaya devam edin"

1915 olaylarıyla ilgili görüşleri nedeniyle radikal Ermenilere karşı hukuk mücadelesi veren Fransız tarihçi Maxime Gauin, Fransa’da Türkiye ve 1915 olayları üzerine çalışan Fransız aydınlarını, radikal Ermenilerin tüm baskılarına rağmen argümanlarını savunmaya devam etmeye çağırdı.

19.03.2019Gündem
Paşinyan İran’dan Türkiye’ye seslendi

Paşinyan İran’dan Türkiye’ye seslendi

Ermenistan’da geçen yıl ‘Kadife Devrim’ ile iktidara gelen Başbakan Nikol Paşinyan, İran’a gerçekleştirdiği ilk ziyaretinde Türkiye’ye mesajlar verdi.

1.03.2019Dünya
Macron’un ‘soykırım’ kararına büyük tepki

Macron’un ‘soykırım’ kararına büyük tepki

Göreve geldiği günden bu yana 1915 Ermeni olayları konusunda izlediği aktif ve Ankara’yı rahatsız eden politikalarla dikkat çeken Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 24 Nisan’ı ‘Ermeni soykırımını anma milli günü’ ilan etti.

7.02.2019Dünya
Dünyada 2018 böyle geçti

Dünyada 2018 böyle geçti

Savaşlar, çatışmalar, siyasi krizler, terör saldırıları, kazalar ve doğal afetler, 2018'de de dünya gündemini meşgul etti.

22.12.2018Dünya
Ekonomi silah olarak kullanılamaz

Ekonomi silah olarak kullanılamaz

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, ambargo ve kısıtlamaların ülkeleri yeni arayışlara sürüklediğini belirterek, “Türkiye olarak dış ticarette karşılıklı olarak ulusal para kullanılması teklifini önemsiyor ve destekliyoruz” dedi.

9.10.2018Gündem
ABDde Türkiye karşıtı tasarı veto edildi

ABD'de Türkiye karşıtı tasarı veto edildi

ABD'nin California eyaletinde Ermeni iddiaları gerekçe gösterilerek kamu çalışanlarının emeklilik fonlarıyla Türkiye'nin finansal araçlarına yatırımını yasaklamayı öngören ve yasama organlarından geçen tasarı Vali Jerry Brown tarafından veto edildi.

6.10.2018Dünya
Oktay’dan 1915 çıkışı: Fikir terörüne vardı

Oktay’dan 1915 çıkışı: Fikir terörüne vardı

CUMHURBAŞKANI Yardımcısı Fuat Oktay, 1915 olayları konusunda, “Ermeni diasporasına boyun eğerek, Türk tezlerini yasaklayan parlamentoların kararlarına saygı duymuyoruz, duymayacağız” dedi. Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Türk Tarih Kongresi’nde açıklamalarda bulunan Oktay, şunları söyledi:

1.10.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Sivilleri hedef alan işgalci Ermenistan

Konu uluslararası ilişkiler de olsa, devletlerarası ve uluslararası çıkarlar göz önünde bulundurulsa da insan hayatı söz konusu olduğunda gerçekleri olduğu gibi söylemek ve gereğini yapmak gerekir. Doğruyu söyleyip gereğini yapacak olanların başında da uluslararası kurum ve kuruluşlar gelir, gelmeli.

7.10.2020

Ermeni aşı kabak tadı verdi!

Her 24 Nisan’da hop oturup hop kalkarız! Zira o gün, ABD Başkanı’nın 1915 olayları için konuşacağı gündür. Her yılki mutat konuşmasında kullanacağı ifadeye dikkat kesiliriz. 1915 olayları için ‘soykırım’ ifadesini sarf etmemesi için adeta yırtınırız!

27.04.2020

Bir yaprak daha

24 Nisan’dayız.

24.04.2020

Londra’dan Vaşington’a

Birleşik Krallık’ta ilgiyle beklenen Avam Kamarası seçimi 12 Aralık tarihinde yapıldı. Muhafazakar Parti erken seçimden galip olarak çıkmayı başardı ve tek başına hükümeti kurmayı sağlayacak milletvekili sayısına ulaştı.

17.12.2019

ABD ve Ermeni soykırım iddiaları

Geçen hafta Türkiye’de dikkatler kısa bir süreliğine de olsa Suriye konusundan başka bir konuya kaydı; ABD Temsilciler Meclisi’nin Ermeni “soykırım” iddialarını tanıyan bir “kararı” kabul etmesi konuşuldu.

5.11.2019

Çevremizdeki sorunlar

Türkiye’nin bulunduğu coğrafyanın hemen her bölgesinde sorunlar ve ciddi krizler yaşanmaktadır. Orta Doğu’da yaşanan sorunlar, çatışma ve savaşalar Türk dış politikasının odak noktasındadır.

6.06.2019