GeriAlışveriş Saç Bakımı Hakkında En Çok Merak Edilenler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Saç Bakımı Hakkında En Çok Merak Edilenler

Saç Bakımı Hakkında En Çok Merak Edilenler

"Hangi besinler saçlara iyi geliyor, hangisi uzamasına yardımcı oluyor? Pantene'in Madrid'deki gelişmiş inovasyon merkezinde markanın kullandığı son teknolojiyi uzmanlar eşliğinde inceledik. İngiliz Beslenme Uzmanı Charlotte Debeugny ile saç bakımı ve sağlığı üzerine röportaj gerçekleştirdik. İşte beslenmeden bakıma uzmanından tavsiyeler..."

1. Yediğimiz yemekler saçlarımızı nasıl etkiliyor? 

Yediğimiz yemeklerin gerçek anlamda saçlarımıza etkisi vardır. Örneğin hemoglobinlerimizdeki demir eksikliği saç dökülmelerine yol açar. Hemoglobinler bütün hücrelere oksijen taşır, buna saçların uzaması için gerekli olan hücreler de dahildir. Çinko saç kökleri için çok önemli bir vitamindir. Çinko eksikliği saçları güçsüzleştirir.

Saç Bakımı Hakkında En Çok Merak Edilenler

2. Hangi besinler saçlara iyi geliyor? Hangi besinlerdeki vitaminleri almalıyız? 

Bütün besinler saçlarımız için iyidir! Dengeli Akdeniz Diyeti (tam tahıllı ürünler, balık yağı, kuruyemişler, çinko, demir, C vitamini, A vitamini, E vitamini gereksinimini karşılar. Dikkat edilmesi gereken ilave edilmiş şeker ve alkol benzeri ürünlerin vücüdumuza almamamızdır.

3. Şampuan satın alırken hangi vitaminler içeren şampuan satın almalıyız?

Şampuanları saçlarımızın besin kaynağı olarak düşünmeliyiz. Birçok şampuan vitaminler, mineraller, çinko, C vitamini ve E vitamini gibi önemli besleyicilere sahiptir. Ayrıca birçok şampuan Biotin ve B7 vitamini gibi saç ve ten sağlığı için hücrelerin kullandığı bileşenlere sahiptir. Yeni Pantene Şampuanı içerdiği besleyici yağlar ile saçların nemli kalmasını sağlamaktadır.

4. Saçlarımızı her gün yıkamamız doğru mudur?

Bu tam da benim cevaplayacağım bir soru! Ben saçlarımı iki günde bir yıkarım. Bence saçları sık sık yıkamak saç derisini kurutur ve hergün saçlarını kurutmak da saçların nemini emer. Ama tekrar söylüyorum bu soruyu cevaplayacak uzman ben değilim.

5. Hangi besinler saçlarımızın uzamasına yardımcı olur?

Çinko içeren bütün besinler (et, kabuklu yemişler, tohumlar, lifli sebzeler ve bezelye) saçların uzamasına yardımcı olur. Ayrıca protein alımı (et, tavuk, balık, yumurta, sebzedeki proteinler özellikle bezelye ve mercimek) saçların uzaması için gerekli proteini karşılamaktadır.

Saç Bakımı Hakkında En Çok Merak Edilenler

6. Şok diyetler saçlarımızı nasıl etkiler?

Bazı diyetler saç sağlığı için gerekli olan (çinko, demir, C vitamini gibi) besleyici öğelerden yoksundur. Diyetler ile ilgili önemli olan yediğin yemeğin miktarını düşürmek de olsa önemli olan yediğin aldığın besinlerin kalitesidir. Sloganımız "Vücuduna cömert ve saçlarına karşı nazik ol" olmalıdır.

7. Pantene Diyet fikri nasıl ortaya çıktı? Bu diyet hangi beslenme öğelerine sahip?

Akdeniz Diyeti temel alınmıştır ve her yaşa uygundur. 

8. Hangi alışkanlıklar saçlara zarar veriyor?

Özellikle kötü diyetler, diyeti bozmak, stres, sigara içmek ve yüksek ısıda saçları kurutmak.

Saç Bakımı Hakkında En Çok Merak Edilenler

9. Sizin saç bakımı rutininiz nasıldır?

Ben çok tembel ve saçlarıma şekil verme konusunda çok kötüyüm. Saçlarımı 2-3 günde bir yıkarım. Şampuan ve sonrasında saç kremi kullanırım. Saçlarımın kendi kendisine kurumasını beklerim. Saç nemlendirici maskesini de hafta bir uygularım - eğer unutmazsam!

10. Saç bakımı hakkında kadınlara söyleyeceğiniz son bir şey var mı?

Dengeli beslenme, stres seviyemi kontrol etme ve her gün gülümseyecek bir şeyler bulmam benim saç sağlığım ve kendi sağlığım için önemlidir. Gülümsemek saç sağlığı ile çok ilgisi olmasa da endişe ve stresimi atmam konusunda bana yardımcı oluyor. Baş aşağğı durma pozisyonu hakkında bazı tartışmalar var. Bu pozisyonda kafa dersine daha fazla kan pompalandığı için saçların uzamasına yardımcı olduğu düşünülüyor. Ne kadar az bir bilimsel veri de olsa eğer sağlık durumun iyiyse bu pozisyonu deneyebilirsin.

False