Kök Hücre Tedavisi ile Ekrem Ağrılarını Yenmek Mümkün - Mahmure
Geri Kadın Sağlığı Kök Hücre Tedavisi ile Ekrem Ağrılarını Yenmek Mümkün
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kök Hücre Tedavisi ile Ekrem Ağrılarını Yenmek Mümkün

Kök Hücre Tedavisi ile Ekrem Ağrılarını Yenmek Mümkün

"Eklem kireçlenmesi orta yaştan sonra en sık görülen sağlık problemlerinden biri. Vücudun tüm yükünü taşıyan ve hareketlerimizin önemli bir kısmını gerçekleştiren dizlerimizde, yaşlanmaya bağlı eklem aşınması, fazla kilolardan kaynaklı aşırı yük baskısı veya bazen de spordan kaynaklı kıkırdak problemleri oluşabiliyor. Dr. Yüksel Büküşoğlu bu ağrıları kök hücre tedavisi ile yenebileceğimizi anlattı."

Yapılan bilimsel çalışmalarda kendi yağ dokumuzdan elden edilen kök hücreler ile gerçekleştirilen eklem kireçlenme tedavisinin hastalarda diz ağrısını önemli ölçüde iyileştirdiği, kıkırdak hacmini geliştirdiği ve eklem kıkırdak kalitesini önemli ölçüde artırdığı görülüyor. Sonuç olarak, kendi kök hücrelerimiz ile eklem tedavisi herhangi bir yan etki olmaksızın diz ağrısı, hareket kabiliyetini ve kıkırdak kalitesini önemli ölçüde artırıyor.

Kök Hücre Tedavisi ile Ekrem Ağrılarını Yenmek Mümkün

Sorun kolayca görülebiliyor

Eklem kıkırdak kaybının tedavisinde artroskopi fiberoptik cihazlar kullanılarak, eklemlerin içlerini görerek, görüntülü muayene edip, eklem içinde meydana gelen hastalık ve yaralanmaların tanı ve tedavisini sıklıkla sağlayan bir yöntemdir. Bilimsel çalışmalar göstermektedir ki, artroskopik yöntem ile uygulanacak kök hücre tedavisi ile sorunun olduğu yer net olarak görülmekte ve kıkırdak yaralanmaları, menisküs yırtıkları, bağ yaralanmaları ve hastalıklarında kullanılmakta ve çok iyi sonuçlar alınmaktadır.

Kök Hücre Tedavisi ile Ekrem Ağrılarını Yenmek Mümkün

Ağrılar neredeyse yok oluyor

Eklemdeki kıkırdak hasarının temizlenmesi ve yırtık menisküsün tümünün veya bir kısmının artroskopik olarak çıkarılmasının ardından hastalar ağrılarında belirgin azalma bildirmektedirler. Dahası, uygulamadan sonra ilk bir yıl içerisinde kıkırdak ve menisküs dokusunda yeniden bir iyileşme, tazelenme ve menisküs hacminde yüzde 15'e varan artış bilimsel olarak görülmüştür. Amerikan Ortopedi Cerrahisi Akademisi tarafından bu konuda yapılan açıklamada “Artroskopik olarak uygulanan kendi kök hücrelerimizin diz ekleminin genel durumunu iyileştirme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir “ denilerek bu konudaki son gelişmeleri bildirmektedir.

False