GeriBeslenme Önerileri Hurma Çekirdeği Nedir Ve Neye İyi Gelir? Hurma Çekirdeği Faydaları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hurma Çekirdeği Nedir Ve Neye İyi Gelir? Hurma Çekirdeği Faydaları

Hurma Çekirdeği Nedir Ve Neye İyi Gelir? Hurma Çekirdeği Faydaları

"Besinlerin birbirinden çok yararı bulunmaktadır. Bu besinler doğru tüketildiği takdirde pek çok hastalığı da önleyebilir. Özellikle bazı meyvelerin çekirdekleri de doğru bir şekilde tüketilebilir. Hurma çekirdeği bu tüketilebilen çekirdekler arasında yer alır. Hurma çekirdeği nedir ve neye iyi gelir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik. "

Hurma çekirdeği çoğu kişide prostat sorunlarının giderilmesini sağlayarak damar sertliklerine de iyi gelmektedir. Hurma çekirdeği safra kesesi taşını düşürmede de oldukça etkilidir.

Hurma Çekirdeği Nedir?

Hurma çekirdeği pek çok hastalığa iyi gelmektedir. Kadın hastalıklarının önlenmesinde etkili olan hurma çekirdeği kan dolaşımını da arttırır. Hurma çekirdeği özellikle safra taşı ve böbrek taşı oluşumunu da engellemektedir. Hurma çekirdeği özellikle bağışıklık sistemine iyi gelir. Ayrıca öksürüğü de hızlı bir şekilde keser. Öğütülmüş hurma çekirdeği düzenli tüketildiği takdirde böbrek taşlarının da hızlı bir şekilde erimesini sağlayacaktır. Bunun yanı sıra hurma çekirdeği afrodizyak bir etkiye de sahiptir.

Hurma Çekirdeği Neye İyi Gelir?

Özellikle Ramazan ayında tüketilen hurma çekirdeği böbrek ve karaciğerin toksinlerden korunmasını sağlar. DNA hasarını da önleyen hurma çekirdeği saçların beyazlamasını da durduruyor. Hurma çekirdeği genellikle öğütülerek toz haline getiriliyor. Karaciğer hasarını önleyen hurma çekirdeği diyabette de oldukça etkili. Hurma çekirdeği düzenli tüketildiği takdirde diyabeti tedavi ediyor. Hurma çekirdeği çoğunlukla diyabetik komplikasyonlara karşı koruyucu bir etki gösteriyor. Hurma çekirdeği genellikle enfeksiyonlara karşı korur. Bunun yanı sıra hurma çekirdeğini tüketmek böbrek ile karaciğer hasarını da önler. Hurma çekirdeği antioksidan açısından oldukça zengindir.

Hurma Çekirdeği Faydaları

Hurma çekirdeğinin sağlığa pek çok yararı bulunmaktadır. Özellikle de ciltteki hasarlara karşı koruyucu bir etki bırakır. İçeriğinde bulunan antioksidan sayesinde hurma çekirdeği cildi de onarır. Sağlıklı saç derisi için hurma çekirdeği tüketmek çok önemlidir. Hurma çekirdeği tüketmek saçları güçlendirir. Saç dökülmesini de engelleyen hurma çekirdeği saç sağlığını da korumaktadır. Günümüzde böbrek taşının düşmesi için hurma çekirdeği tüketilmelidir. Ayrıca safra taşı tedavisinde de hurma çekirdeği kullanılmaktadır.

Hurma Çekirdeği Zararları Var mıdır?

Hurma sağlığa yararlı bir besindir. yalnızca şeker hastası olan kişilerin hurmayı doğru bir şekilde tüketmeleri gerekir. Diyabet hastalarının hurmayı tüketmeleri şekerlerinin yükselmesine neden olabilir. O nedenle şeker hastalığı olan kişiler doktor tavsiyesine göre hurma çekirdeği tüketmeliler.

Hurma Çekirdeği Yutulur mu?

Hurma çekirdeği diğer besinlerin çekirdeklerine göre daha büyüktür. Bu nedenle hurma çekirdeği tüketirken çok dikkatli davranılmalıdır. Hurma çekirdeği yutarak yenilmemeli. Hurma çekirdeği iyice öğütüldükten sonra tüketilmelidir. Bu sayede hurma çekirdeği faydalı olabilir. Öğütülmüş hurma çekirdeğinden kahve yapılıp içilebilir. Ayrıca öğütülen hurma çekirdeği yoğurt ile karıştırılarak da yenilebilir. Öğütülmüş hurma çekirdeği oldukça faydalıdır.

Hurma Çekirdeği Yutmak

Hurma çekirdeği yutmak tehlikeli sonuçlar doğurabilir. O nedenle hurma çekirdeği mutlaka öğütülüp öyle tüketilmelidir. Hurma çekirdeğinin direkt ağız yolu ile yutulması tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Soluk borusuna kaçan hurma çekirdekleri nefes almayı güçleştirebilir. O nedenle hurma çekirdeği mutlaka öğütüldükten sonra tüketilmelidir. Bu çekirdekler öğütüldükten sonra kahve yapılarak tüketilebilir. Böylece hem besin değerini kaybetmez hem de faydalı olacaktır.

Hurma Çekirdeği Yenir mi ya da Nasıl Yenir?

Hurma çekirdeğinin yararları saymakla bitmez. İnsan sağlığına pek çok yararı bulunan hurma çekirdeği özellikle öğütülüp tüketildiğinde sağlığı korur. Hurma çekirdeği emilerek de yenilebilir. Ama asla yutulmamalıdır. Sert ve büyük bir yapısı olan hurma çekirdeği nefes borusuna kaçabilir. Bu da boğulma riski taşır. O nedenle hurma çekirdeği mutlaka doğru bir şekilde tüketilmelidir.

 

False