GeriSağlıklı Yaşam Fatma ana eli otu nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır? Fatma ana eli otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fatma ana eli otu nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır? Fatma ana eli otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Fatma ana eli otu nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır? Fatma ana eli otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

"Doğada bulunan çok sayıda faydalı ot bulunmaktadır. Bu otların çok önemli faydaları olduğu görülmektedir. Bu faydaları ile bu otlara karşı büyük bir ilgi vardır. Fatma ana eli otu nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır? Fatma ana eli otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir? İşte, merak edilen tüm detaylar."

Fatma ana eli otu halk arasında sıkça kullanılan otlardan birisidir. Bu otun yaygın olarak kullanılması ile birçok hastalık ortadan kalkmıştır.

Fatma Ana Eli Otu Nedir?

Fatma ana eli otu, halk arasında sıklıkla kullanılan şifalı otlardan birisidir. Bu otun yıllar boyu kullanıldığı bilinmektedir.

Fatma Ana Eli Otu Ne İşe Yarar?

Fatma ana eli otu, halk tarafından Meryem ana eli otu olarakta bilinmektedir. Bu otun yaygın şekilde kullanıldığı ve çok işe yaradığı görülmektedir. İnsanların birçoğu bu otun faydalarını bilmektedir. Bilmeyen kişiler ise meraklı bir şekilde bu otu araştırmaktadırlar.

Fatma Ana Eli Otu Nerede Yetişir ve Bulunur?

Fatma ana eli otu, Güney Afrika'da yaygın olan bir ot türüdür. Bu şifalı ot türünün ana vatanı Namib Çölleri olarak bilinmektedir. Fatma ana eli otunun yetiştiği alanlar Arabistan'da bulunmaktadır.

Fatma Ana Eli Otu Hangi Mevsimde Olur ve Yetiştiriciliği Mümkün müdür?

Fatma ana eli otu için ilk aldığı yağmur çok önemlidir. Bu yağmuru gövdesinde depolayan bitkinin uzun süre canlılığını koruduğu görülmektedir. Bu yüzden oldukça dayanıklı bir bitkidir. Bitkinin yetiştiği bölgenin yağmur alması lazımdır. Özellikle ekim ve kasım aylarında ilk yağmurlar bu bitkiye çok iyi gelmektedir. Yani sonbahar mevsimi bitkinin gelişimi için yararlıdır.

Fatma ana eli otunu yetiştirmek için gerekli koşulların sağlanması gerekmektedir. Bu koşullar sağlandığı takdirde bu bitkiyi yetiştirebilirsiniz.

Fatma Ana Eli Otu Nasıl Kullanılır? Fatma Ana Eli Otunun Kullanımı

Fatma ana eli otunun kullanımı oldukça kolaydır. Genel olarak bu otun suyu elde edilerek içilmektedir. Tabi bu kullanım şekli hangi hastalık için kullanacağınıza göre değişebilir.

Hamile kalmak için kullanım şekli;

Hamile kalma düşüncesi olan kişiler bu ottan bir miktar sürahiye atarak bekletmelidirler. Bu bekletme süresi yaklaşık olarak 1 gün olmalıdır. Bu bekletme sürecinden sonra her akşam bir bardak bu sudan içebilirsiniz. Hem kadının hem de erkeğin bu sudan içmesi gerekmektedir.

İdrar kaçırma problemi olanlar için kullanım şekli;

İdrar kaçırma problemi olan kişilerde bu otu suda beklettikten sonra günde bir bardak şekilde içmelidir. Bu sayede idrar kaçırma problemi azalmaktadır.

Cilt yaraları olanlar için kullanım;

Cilt yarası olan kişiler Fatma ana eli otunu suda beklettikten sonra bu suyu bir kaba almalıdırlar. Kol, bacak ve buna benzer suya sokulacak kısımları suda 5 dakika bekletmek yararlı olmaktadır.

Fatma Ana Eli Otu Faydaları Nelerdir, Neye Yarar ve İyi Gelir? 

 Oldukça çok faydası olan bu otu herkes zevkle kullanmaktadır. Zaten otun faydaları duyuldukça insanların ilgisi artmaktadır.

 - Östrojen takviyesi sağlar,

 - İdrar kaçırmayı önler,

 - Hamile kalmaya yardımcı olur,

 - Doğum sancılarını azaltır,

 - Cilt yaralarına iyi gelir,

 - Erkeklerde sperm sayısını arttırır.

Fatma Ana Eli Otunun Zararları Var mıdır?

 Fatma ana eli otu doğru bir şekilde kullanıldığı zaman zarar göstermez. Ancak otun fazla veya yanlış kullanımı zarara neden olabilir. Bu yüzden bu otu uygun bir şekilde kullanmak lazımdır.

Fatma Ana Eli Otu Nerede Satılır?

Fatma ana eli otu birçok yerde satılmaktadır. İnternet üzerinden veya aktardan bu şifalı otu satın alabilirsiniz. Tabi bazı kişiler bu otu asıl yetiştiği bölgeden almak istemektedirler. Bu yüzden Arabistan'a giden kişiler yardımıyla bu ot getirtilebilir. 

False