GeriKadın Sağlığı Burun Estetiği Ameliyatı Ve Sonrası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Burun Estetiği Ameliyatı Ve Sonrası

Burun Estetiği Ameliyatı Ve Sonrası

"Estecenter Plastik Cerrahi ve Saç Ekimi Merkezi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Erdem Güven burun estetiği ameliyatı ve sonrası hakkında önemli bilgiler verdi..."

Burun estetiği ameliyatı cinsiyetten bağımsız olarak uygulanan bir operasyondur. Bu ameliyatlar hem estetik açıdan, hem de fonksiyonel olarak gerçekleştirilir. Ameliyat sırasında estetik olarak burunda güzel bir yapı yaratılırken, fonksiyonel açıdan rahat nefes alan bir organ elde edilmeye çalışılır. Burunda olan kemerli bir yapı, burun ucu düşüklüğü gibi sorunları olan kişilerin burun estetiği ameliyatı yaptırması gerekir. Burun solunumun ilk aşaması olduğundan, solunum fonksiyonunun ameliyat sırasında korunması da, oldukça önemlidir.

Burun Estetiği Ameliyatı Ve Sonrası

Burnun estetik bir yapıya sahip olması, kişilerin önem verdiği konular arasında yer alır. Bu ameliyatla burun istenildiği gibi şekillendirilmekte ve estetik bir burun yaratılmaktadır. Yapılan burun estetiğinin amacı, burnu şekil, büyüklük ve genel görünümüyle yüze uyumlu hale getirmektir. Uygulanan burun estetiği ameliyatıyla burun yapısı uzatılabilir, kısaltılabilir, küçültür ya da büyültülebilir. Burun kontüründe değişim yapılabilir, burun delikleri küçültülebilir, kemer adı verilen burun üstündeki kemik yapı küçültülerek, burun yapısı daha oyuk bir hale getirilebilir, burun ucu sivriltilebilir ya da yuvarlak hale getirebilir. Kısaca burun estetiği ameliyatıyla burundaki kemikler ve kıkırdaklarla ilgili tüm değişimler yapılabilir. Bunun yanında burunda deviasyon yani septumda eğrilik varsa, ameliyat sırasında bu sorunda giderilebilir. Yapılacak değişimler doktorun muayenesi sonrasında belirlenebilir.

Burun estetiği ameliyatının öncesinde neler yapılmalıdır?

Burun estetiği ameliyatı olmak isteyen kişiler öncelikle estetik cerrahla iyi bir iletişim kurmalıdır. Ameliyatın başarılı bir şekilde yapılması için, hastaların doktoruna bu konuda beklentilerini aktarması ve doktoruyla birlikte ortak kararlar alarak ameliyat için planlama yapılmalıdır. Yapılacak ameliyat burunda olan solunum sorunundan veya travmalardan dolayı uygulanmadığında, bu estetik bir operasyon olarak değerlendirilmektedir. Hastalar ameliyat öncesinde doktoruna solunum güçlüğü, alerjileri, kullanmakta olduğu ilaçlar ve sigara alışkanlığı konusunda aydınlatıcı bilgiler vermelidir. Kişinin bu ameliyattan bekledikleri, ameliyat için olan endişeleri mutlaka bu aşamada görüşülmelidir. Eğer hasta sigara içiyorsa, ameliyattan en az 15 gün önce bunu bırakmalıdır. Bu önlem sigaranın dolaşım bozukluğuna neden olması yüzünden alınmaktadır. Ayrıca ameliyat sonrasında ameliyat yerinin iyileşme döneminde de sigaranın içilmemesi gerekir. Bu yara yerlerinin daha çabuk iyileşmesine katkı sağlayacaktır. Ayrıca kan sulandırıcı ilaçlarında ameliyattan en az iki hafta önce kesilmesi gerekir.

Burun Estetiği Ameliyatı Ve Sonrası

Burun estetiği ameliyatıyla kusursuz bir burun yapısına sahip olunur mu?

Ameliyatı olmak isteyen kişilerin burun yapısı başlangıçta mükemmel bir yapıya sahip değildir. Kişiler hayalinde kurduğu bir burun yapısına sahip olmak isterler. Fakat ameliyatla burnun yeni şekli, burnun eski haline göre belirlenebilir. Bu istenilen burun yapısına tam olarak tıbbi yöntemlerle ulaşılamayacağını göstermektedir. Yapılan ameliyattan memnun olan hastalar burunda yapılan değişimleri kabul etmiş ve fazla beklentisi olmayan kişilerdir. Yeni burun şekilleriyle tatmin olan kişiler, ameliyat sonucunu sorun haline getirmezler. Ameliyatla yüz ifadesinde güzel bir görünüm gerçekleşse de, kişilerde yepyeni bir görünümü elde edilemez. Bu nedenle bunları doktor ile konuşan kişiler, sonrasında hayal kırıklığı yaşamaz. Ameliyattan önce burun yapısında az miktarda asimetri varsa, bu ameliyat sonrasında da aynı olacaktır. Bunun nedeni burnun her iki tarafının ameliyatla eşit hale getirilememesindendir.

Burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Burun estetiği ameliyatı burun deliklerinden yapılan kesilerle gerçekleştirilir. Bu şekilde burun içinde, burun sırtında ve burun ucunda olan şekil bozuklukları düzeltilir. Ameliyatta hastanın sonrasında fazla şişlik ve morarma yaşamaması için, kemik ve kıkırdaklar kırılmadan ve titiz bir işçilikle şekillendirilir. Uygulanan anestezi genel, lokal ya da sedasyon yoluyla olabilir. Ameliyat sonunda burun deliklerine yerleştirilen tampon, burun sırtına koyulan alçı atelle ameliyat sonlandırılır. Burun estetiği ameliyatı genellikle 1-2 saat sürmekte ve hastalar aynı gün içinde evlerine dönebilmektedir. Ameliyat sonrasında yüzde şişme, burunda ağrı, baş ve kas ağrısı, halsizlik gibi şikâyetler gözlenebilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Ve Sonrası

Burun estetiği ameliyatı sonrasında iyileşme süreci nasıl olur?

Uygulanan burun estetiği ameliyatından sonra hastaların herhangi bir sorun yaşamaması halinde, aynı gün içinde ya da bir gün sonra evlerine gitmesi gerçekleşir. Ameliyattan sonra oluşacak şişlik ve morluklar 3-4 gün içerisinde tamamen kaybolur. Bunun daha hızlı iyileşmesi için burun ve göz çevresine 2 gün süreyle belli aralıklarla buz uygulaması yapılmalı ve hastanın yattığı zaman başını yüksekte tutması tavsiye edilmektedir. Ameliyattan sonra ödem ve şişliğin uzun süre geçmemesi durumu daha çok kalın ve yağlı bir cilt yapısına sahip olan hastalarda görülür. Ayrıca ameliyattan sonra birkaç gün boyunca burundan kan gelmesi de normal sayılır. Ameliyat öncesinde yapılacak tetkiklerde bunlara dikkat edilmesi ve daha hassas bir çalışma yapılması gerekir. Ameliyattan sonra hastaların işlerine dönmesi 1 haftalık bir süreci kapsar. Burun estetiği ameliyatı sonrasında iyileşme sürecinde fazla yatak istirahati yapılmasına gerek yoktur. Bu sebeple hastaların kendisini zorlamadan dolaşması ve hareket etmesi kısıtlanmaz. Yapılan ameliyat sonrasında burnun gerçek şeklini görebilmek için en az 6 ay beklenmelidir. Bu sürede burnun darbelerden korunması ve ı güneş ışığına maruz bırakılmaması sağlanmalıdır. Bunun yanı sıra burnun planlandığı gibi tam şeklini alması için gözlük kullananalar, bu süreçte lens kullanmalıdır. Ameliyat sonrasında hastalar istedikleri gibi bir burun şekline sahip olduklarını gördüklerinde, ameliyatı oldukları için mutlu olacaklardır. Bu iyileşme sürecinde hastalar düzenli olarak doktor kontrollerine gitmesi gerekir.

Kaynak : http://www.estecenter.com/

False