GeriModa Trendleri Alışverişe hazırlıksız çıkmayın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alışverişe hazırlıksız çıkmayın

Abone Olgoogle-news

"Herşeyin olduğu gibi alışverişe çıkmanın da kendine göre belli başlı kuralları var. Örneğin alışverişe saat kaç gibi çıkılacağı, nasıl çıkılacağı gibi..."

Hayatın bir parçası halini alan alışverişte, dikkate alınacak olan basit kuralların, para, zaman ve enerji kaynaklarından üst düzeyde yarar sağlıyor. Bilinçli alışverişte ilk adım alışverişin planlanması.

Planlama çok önemli

Alışverişin planlanması aşamasında, iyi organize edilmiş ön bilgiler toplayın. Alışverişte kullanılacak gelir ve diğer kaynakları belirleyip, planlayın. Bu gelirin nasıl harcanacağını tespit edin. Mümkünse alışverişi çarşı ve dükkanların tenha olduğu gün ve saatlerde yapın. Planlama aşamasında mutlaka bir alışveriş listesi hazırlayın.

Alışveriş yaparken de dikkat edilmesi gerekenler var:

Bir ürünün reklamından veya uluslararası bir markayı taşımasından etkilenerek tercih edilmesi yerine; fiyat, kalite, işlevsellik gibi faktörler gözönüne alınmalıdır. Yabancı ürünlerle aynı kalitede olan Türk mallarının tercih edilmesi, ekonomik çıkar sağlayacağı gibi ülke sanayisinin gelişmesi açısından da önem taşımaktadır. Özellikle dayanıklı tüketim mallarını satın alırken, ürünün kalitesi ve işlevine mi, yoksa markasına mı para ödediğinizi kendinize sorun. Yerli malı ürün almak yerine ithal mal hayranlığının, özellikle genç tüketicilerin zaman zaman niteliksiz malları satın almaları sonrası pişmanlıklara yol açtığını unutmayın.

Alıcıların, alışverişlere yorgun ve aç karnına çıkılmaması gerekiyor.

Malın fiyat ve kalitesini değişik yerlerden araştırmadan satın almayın. Satın alınacak mallardan beklenen yarar ve hizmeti daima aklınızda bulundurun. Fiyatı uygun olan mallar arasından, Türkçe tanıtım ve kullanma kılavuzu veya TSE markası olanları tercih edin. Alışverişinizi ağır maddeler en son alınacak şekilde yapın. Alışveriş için etiketleri ve malların teşhir şeklini, ürünlerin üzerinde bulunduran mağazalara gidin.

False