EKSTRA
MENÜ

Yardımlaşma

Yardımlaşma ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Yardımlaşma haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 17.835 Yardımlaşma haberi bulunmuştur.

Yardımlaşma Haberleri

Samsundaki skandal görüntü tepki çekmişti Harekete geçildi

Samsun'daki skandal görüntü tepki çekmişti! Harekete geçildi

Samsun'un Ayvacık ilçesinde küçük yaştaki çocuğun eline tabanca verip, havaya ateş ettiren kişinin mahalle muhtarı olduğu belirlendi. Görüntülerle ilgili polis soruşturma başlattı.

24.06.2021Gündem
Bakan Yanık: 108 bin haneye 1000 lira verdik

Bakan Yanık: 108 bin haneye 1000 lira verdik

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 108 bin 262 haneye nakdi yardımda bulunulduğunu açıkladı.

24.06.2021Ekonomi
Ali Polat Bengiserp kimdir Galatasaray 2. Başkanı Polat Bengiserp iş hayatı ve kariyeri

Ali Polat Bengiserp kimdir? Galatasaray 2. Başkanı Polat Bengiserp iş hayatı ve kariyeri

Galatasaray 2. Başkanı olarak ilan edilen Ali Polat Bengiserp, kariyeri ve biyografisi ile merak ediliyor. Galatasaray Spor Kulübü içerisinde ve ilişkili derneklerde daha önce de görev alan Polat Bengiserp, Galatasaray Lisesi mezunlarındandır. Peki, Ali Polat Bengiserp kimdir ve ne iş yapar? İşte, o isim hakkında detaylı bilgiler

23.06.2021Spor Arena
Son dakika.. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından 81 ile Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele genelgesi

Son dakika.. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan 81 ile 'Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele' genelgesi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 81 İl Müdürlüğü'ne “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” konulu genelge gönderdi. Genelge kapsamında nüfusu 100.000’in üzerinde olan belediyelere konukevi açma konusunda bilgilendirme ve rehberlik sağlanacak, afet ve acil durumlarda kamu kurumlarının tesisleri konukevi olarak kullanılabilecek. Ayrıca kadına yönelik şiddetle mücadeleye erkeklerin daha yoğun katılımını sağlamak üzere farkındalık ve bilinçlendirme çalışmaları yapılacak. Bakan Yanık, ''3 bin 500 ASDEP personelimizi bu alanda aktif kullanarak mücadeleyi sahada bir üst aşamaya taşıyoruz'' dedi.

23.06.2021Gündem
İşitme engelli ve okuryazar olmayanlara özel uygulama

İşitme engelli ve okuryazar olmayanlara özel uygulama

RİZE'de 'Özel İnsanlara Özel Proje' uygulamasıyla, işitme engelli ve okuryazarlığı olmayan vatandaşlar, kamu binaları girişlerine yerleştirilen ekranlardaki sesli, alt yazılı ve işaret dili seçenekli videolarla, kimseye ihtiyaç duymadan işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

17.06.2021Gündem
İşbirliği nasıl yazılır TDKya göre bitişik mi ayrı mı yazılır İşbirliği yazımı

İşbirliği nasıl yazılır? TDK'ya göre bitişik mi ayrı mı yazılır? İşbirliği yazımı

Cümle içerisinde birleşik isim olarak kullanılan iş birliği kelimesi, 20. yüzyılın ilk çeyreğinde literatüre girdi. Belli bir amaç doğrultusunda yapılan ortaklaşa çalışmalar ve gerçekleştirilen umumi faaliyetlerin tümüne iş birliği denir. Birçok kişi tarafından bu kelimenin bitişik mi yoksa ayrı mı yazıldığı merak ediliyor. TDK'ya göre iş birliği nasıl yazılır? Sizin için örnek kelimeler ve cümlelerle derledik.

11.06.2021Sözlük
Ortada gizemli bir paket varsa mutlaka açılır...

Ortada gizemli bir paket varsa mutlaka açılır...

Charlotte Habersack’ın beş kitaplık serisinin ilk kitabı ‘Sakın Açma Isırır’ın konusuydu. Serinin ikinci kitabında yine Nemo, Fred ve Ada ile birlikteyiz ve işte yine göndereni belli olmayan bir paket Nemo’nun kapısının önünde: ‘Sakın Açma Yapışır!’

10.06.2021Kitap Sanat
Son dakika... Kurban vekalet ücreti açıklandı

Son dakika... Kurban vekalet ücreti açıklandı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, 2021 yılı vekalet yoluyla kurban kesim bedelinin yurt içinde 1125 lira, yurt dışında 925 lira olarak belirlendiğini açıkladı.

10.06.2021Ekonomi
Galatasaraylılar, geleneksel ‘Pilav Günü’ne evlerinden katıldı

Galatasaraylılar, geleneksel ‘Pilav Günü’ne evlerinden katıldı

Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından Galatasaray Lisesi’nin geleneksel ‘Pilav Günü’, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da pandemi tedbirleri nedeniyle online gerçekleşti. Galatasaraylılar Derneği’nin organizasyonu ile gerçekleştirilen etkinlikte Candan Erçetin, Korhan Abay gibi ünlü isimler sahne aldı. Galatasaray Liseliler, lise bahçesinden gerçekleştirilen etkinliği evlerinden takip etti.

9.06.2021Gündem
Evde öğrenme

Evde öğrenme

Okul öncesi dönem, bilişsel, sosyal-duygusal, fiziksel, dil gelişimi alanında önemli değişimlerin yaşandığı, gelişimin hızlı ve en yoğun olduğu kritik bir dönemdir. Bu dönemde edinilen temel bilgi, beceri ve alışkanlıkların çocuğun gelecek yaşamını etkileyecek olması nedeniyle bu dönemde gelişimi destekleyici etkinlikler ayrı bir öneme sahip. Okul öncesi dönem çocuklarının çok yönlü ve bütüncül olarak gelişimini besleyen en önemli uğraşı ve gereksinimi oyundur. Çocukların oyunları sırasında kullandıkları materyaller ise öğrenmelerini ve gelişimsel alanlara yönelik becerilerini destekler.

9.06.2021Eğitim
Son Dakika: N’Golo Kante: Bir gün mutlaka Türkiye’ye gelip futbol oynayacağım

Son Dakika: N’Golo Kante: "Bir gün mutlaka Türkiye’ye gelip futbol oynayacağım"

Son olarak İngiliz ekibiyle Şampiyonlar Ligi kupasına uzanan, Fransa Milli Takımı ile Dünya Kupası şampiyonluğu yaşayan Chelsea’nin Fransız ön liberosu N’Golo Kante tam bir Türkiye hayranı.

9.06.2021Futbol
İnşirah Suresi Okunuşu - Elemneşrahleke Türkçe Anlamı, Arapça Yazılışı ve Fazileti (Diyanet Meali)

İnşirah Suresi Okunuşu - Elemneşrahleke Türkçe Anlamı, Arapça Yazılışı ve Fazileti (Diyanet Meali)

İnşirah Suresi Mekke döneminde inmiştir. 8 âyettir. İnşirah Suresi Türkçe Okunuşu sayfamız üzerinden İnşirah suresi anlamı, fazileti, Arapça yazılışı ve Diyanet Meali okunabilir. Halk tarafından Elemneşrahleke suresi olarak bilinen sure hakkında tüm detaylar..

İmece nedir İmece tanımı ve TDK sözlük anlamı

İmece nedir? İmece tanımı ve TDK sözlük anlamı

İlk kez 16. yüzyılda kaleme alınmış eserlerde karşımıza çıkan imece kelimesinin sözlük anlamı yardımdır. Daha çok ''imece usulü'' şeklinde kullanılır. Köylerde uzun yıllardan beri süregelen bu gelenek, Orta Asya Türklerinde ve Doğu toplumlarında da yaygındır. İmece nedir? TDK'ya göre imece kelimesinin tanımını ve sözlük anlamını detaylı bir şekilde derledik.

7.06.2021Sözlük
Milli Voleybolcu Ebrar Karakurt: İyi sporcudan öte iyi bireyler yetiştirmeyi hedefliyoruz

Milli Voleybolcu Ebrar Karakurt: İyi sporcudan öte iyi bireyler yetiştirmeyi hedefliyoruz

Bu yıl İtalya’ya transfer olan genç voleybolcu Ebrar Karakurt kendi adıyla bir akademi kurdu. Eğitimde eşitlik sağlamaya çalışan Karakurt’un hedefi gençlerin, sporun ötesinde, hayat becerilerini geliştirebilmelerine destek olmak.

MÜSİAD ve Bereket Sigorta güçlerini birleştirdi

MÜSİAD ve Bereket Sigorta güçlerini birleştirdi

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan "Tekafül sigortacılığının, Türkiye'de oldukça önemli bir alternatif risk yönetim sistemi olarak kullanılabilecek durumda olduğunu söylemek mümkün" dedi.

3.06.2021 Ekonomi
Vergisel işlemlere yönelik çok taraflı anlaşma yürürlük tarihleri belirlendi

Vergisel işlemlere yönelik çok taraflı anlaşma yürürlük tarihleri belirlendi

Cumhurbaşkanı Kararlarıyla vergisel işlemlere yönelik bazı çok taraflı anlaşmaların yürürlük tarihleri tespit edildi.

1.06.2021Ekonomi
Niyazi Yelkencioğlu, Galatasaray Divan Kurulu başkanlığına aday oldu

Niyazi Yelkencioğlu, Galatasaray Divan Kurulu başkanlığına aday oldu

Galatasaray Kulübü’nde 18 Haziran tarihinde gerçekleşecek olan Divan Kurulu Başkanlığı seçimi için Niyazi Yelkencioğlu adaylığını açıkladı.

30.05.2021Futbol
Bakan Elvan: Hedeflerden geri adım atmayacağız

Bakan Elvan: Hedeflerden geri adım atmayacağız

Ekonomi yönetimi olarak politikaları, güçlü, sağlıklı ve sürdürülebilir bir büyüme patikasının sağlanması yönünde şekillendirdiklerini belirten Bakan Lütfi Elvan, “Kısa vadeli kazanımlar uğruna, orta ve uzun vadeli hedeflerimizden asla geri adım atmayacağız” dedi. Şimdiye kadar merkezi bütçeden 79 milyar TL’lik pandemi desteği verildiğini ifade eden Elvan, yıl sonunda bu tutarın 109 milyar TL’ye ulaşacağını söyledi.

29.05.2021Ekonomi
İnsan Kaynakları Liderlerinin Büyük Buluşması CHRO Summit 1 Haziran’da düzenlenecek

İnsan Kaynakları Liderlerinin Büyük Buluşması CHRO Summit 1 Haziran’da düzenlenecek

İş dünyasının önde gelen yöneticileri, Fortune Türkiye & DataExpert iş birliği ve BMI organizasyonuyla 1 Haziran’da düzenlenecek CHRO Summit 2021’de bir araya gelecek. RESHAPE temasıyla düzenlenen zirvede pandeminin etkisiyle ortaya çıkan yeni düzende çalışma hayatının geçireceği dönüşüm ve şirketlerin bu dönüşüme nasıl ayak uyduracağı gibi konular ele alınacak.

28.05.2021Ekonomi
Bakan Elvandan önemli açıklama: Asla geri adım atmayacağız

Bakan Elvan'dan önemli açıklama: Asla geri adım atmayacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, ekonomide kısa vadeli kazanımlar uğruna uzun vadeli hedeflerden vazgeçilmeyeceğini söyledi.

28.05.2021Ekonomi
Lonca Nedir Lonca Düzeni, Sistemi Ve Teşkilatı Nedir

Lonca Nedir? Lonca Düzeni, Sistemi Ve Teşkilatı Nedir?

Lonca kelimesinin kökeni, 18. yüzyılda İtalya’da kullanılan ‘loggiya’ kelimesine dayanıyor. Lonca, belli bir iş kolunda çalışan kalfa, usta ve çırakları da içine alan bir dernek anlamına geliyor. Lonca nedir? sizler için derledik.

26.05.2021Araştırma
Nefes kredisinde sona gelindi

Nefes kredisinde sona gelindi

Son kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dile getirdiği ‘nefes kredisi’ hakkında bilgi veren Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “Nefes kredisi ile ilgili çalışmalarda sona gelindi. Çarşamba gününe kadar teknik detayların netleşmesini planlıyoruz. Faiz ve geri ödeme koşullarını bu hafta açıklayacağız” diye konuştu.

26.05.2021Ekonomi
Ayvalıkta fırtınada zarar görenlere 436 bin lira kaynak

Ayvalık'ta fırtınada zarar görenlere 436 bin lira kaynak

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık "21 Mayıs 2021 tarihinde, Balıkesir Ayvalık’ta meydana gelen fırtınada zarar gören vatandaşlarımızın ihtiyaçları için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımıza 436 bin TL kaynak aktardık. Acil ihtiyaçların karşılanması için çalışmalarımızı hassasiyetle yürütüyoruz." dedi.

25.05.2021Ekonomi
Bakan Kocadan DSÖnün organize ettiği DSAda İsraile sert tepki

Bakan Koca'dan DSÖ'nün organize ettiği DSA'da İsrail'e sert tepki

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) en üst karar alma organı olan Dünya Sağlık Asamblesinin (DSA) 74'üncüsü İsviçre'nin Cenevre kentinde video konferans yöntemiyle gerçekleştiriliyor. Genel kurulda konuşma yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'sağlık üzerinde nutuk atanlar çocukların yaşam hakkını gözetmeden hastaneleri hedef aldılar' diyerek İsrail'e tepki gösterdi.

24.05.2021Gündem
OYAK, Tamekin satın alma anlaşmasının onayı için Rekabet Kurumuna başvurdu

OYAK, Tamek'in satın alma anlaşmasının onayı için Rekabet Kurumu'na başvurdu

OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem "Tamek ürünlerinin mevcut pazar paylarını kısa vadede iki ila üç katına, orta vadede ise dört ila beş katına çıkarmayı hedefliyoruz" dedi.

24.05.2021Ekonomi
‘Karıncaezmez Şevki’ler, takım elbiseli beyler, bayanlar... Ah nerede o eski maçlar

‘Karıncaezmez Şevki’ler, takım elbiseli beyler, bayanlar... Ah nerede o eski maçlar'

Futbolun renkli ismi Yılmaz Vural ile bir araya geldik… Çocukluğunun takım elbiselerle gidilen eski maçlarına ‘Hey gidi yıllar!’ dedik, Almanya’da Kemal Sunal’la nasıl film çektiğinin hikâyesini dinledik. Geçen yıl COVID sebebiyle uzun süre yoğun bakımda kalan Yılmaz Hoca, bu sürecin sonunda hayata başka gözlerle bakmaya başlamış: “Yaşanmamış bir dakikaların önemini anladım… En büyük hayalim Türk sporu ve sporcularının arkada değil hep en önlerde olması… Asıl bunları konuşmalıyız.”

23.05.2021Gündem
Hünkar İskelesi Antlaşması Nedir Hünkar İskelesi Antlaşması Tarihi, Maddeleri, Önemi Ve Sonuçları Kısaca Özeti

Hünkar İskelesi Antlaşması Nedir? Hünkar İskelesi Antlaşması Tarihi, Maddeleri, Önemi Ve Sonuçları Kısaca Özeti

Tarih boyunca İstanbul'da birçok antlaşmalar yapılmıştır. İstanbul'da yapılmış olan önemli antlaşmalardan birisi olan Hünkar iskelesi antlaşması bu bağlamda önemli bir antlaşmadır. Osmanlı devleti zamanında imzalanmış olan Hünkar iskelesi antlaşması önemli maddeler içeriyordu. Hünkar iskelesi antlaşması sosyal medyadan da bilgisi paylaşılan bir antlaşmadır. Peki hünkar iskelesi antlaşması hangi devletlerle imzalandı? Hünkar iskelesi antlaşmasında ki önemli maddeler nedir? Bu antlaşma hangi tarihte ve nerede imzalandı? İşte hünkar iskelesi antlaşması ile ilgili tüm detaylar.

16.05.2021Araştırma
Avrupa’da bayram coşkusu

Avrupa’da bayram coşkusu

Avrupa’nın birçok ülkesinde camilere akın eden Müslümanlar bayram namazını koronavirüs önemleri çerçevesinde maske ve mesafe kurallarına uyarak kıldı. Verilen vaazlarda İsrail’in, Filistin’e saldırısı kınandı.

13.05.2021Avrupa
Büyükelçi Tuncalı’dan Ramazan Bayramı mesajı

Büyükelçi Tuncalı’dan Ramazan Bayramı mesajı

KKTC’nin Londra Büyükelçisi Oya Tuncalı, Ramazan Bayramı için bir kutlama mesajı yayımladı. Koronavirüs salgını nedeniyle farklı bir ramazan dönemi geçirildiğine dikkat çeken Tuncalı, şunları söyledi:

10.05.2021Avrupa
Kripto yasasında sona gelindi

Kripto yasasında sona gelindi

Kripto varlıklar için bir taslak çalışması hazırladıklarını açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “Arkadaşlarımız çalışmaların yaptı. Konuyu Cumhurbaşkanımıza arz edeceğiz, uygun görmesi halinde de adımımızı atacağız. Gelir İdaresi tarafında da vergilendirme konusunda bir çalışma yürütüyoruz. Bizim ‘bu yasaklansın’ gibi bir yaklaşımımız kesinlikle yok” diye konuştu.

8.05.2021Ekonomi
Pandemi süreç devam ediyor ne demek

Pandemi süreç devam ediyor ne demek?

Pandemi süreç devam ediyor ifadesi, pek çok kişinin gündemindeki konu olmaya devam ediyor. Sosyal yardım başvurusunda bulunan ve sorgulama ekranı üzerinden bu ifadeyle karşılaşan kişileri, konunun detaylarını araştırıyor. Peki, pandemi süreç devam ediyor ne demek? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

7.05.2021Gündem
Son dakika haberi... Hazine Ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan açıkladı Kripto parada flaş gelişme

Son dakika haberi... Hazine Ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan açıkladı! Kripto parada flaş gelişme

Hazine Ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Hande Fırat'ın CNN Türk'te yayınlanan Gece Görüşü programına katıldı. Ekonomideki son gelişmeleri değerlendiren Bakan Elvan, Hakan Çelik ve Hacer Boyacıoğlu'nun sorularını yanıtladı. Bakan Elvan, kripto para platformlarıyla ilgili taslak çalışmasının yapıldığını söyledi. Bakan Elvan, "128 milyar dolar" tartışmasıyla ilgili olarak "MB Kanunu'na göre yaşanan tamamen yasaldır." dedi. Koronavirüsle mücadelede 133,7 milyar liranın harcandığını söyleyen Bakan Elvan, 206 milyar liralık Tarım Kredi, esnaf kredi ile vergi ve prim borcunun ertelendiğini ve bugüne kadar kredi programları kapsamında firmalara 315 milyar liralık kredi verildiğini belirtti. Öte yandan Bakan Elvan 2021'de %5'in üzerinde bir büyüme beklediğini ifade etti.

6.05.2021Ekonomi
EİKP ödemesi nedir EİKP destek programı yardımı merkez ödeme ne demek

EİKP ödemesi nedir? EİKP destek programı yardımı merkez ödeme ne demek?

EİKP ya da tam açılımı ile Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi, pek çok vatandaşın hesabına destek programı yardımı merkez ödeme adı altında yatırıldı. Hesaplarında veya kendilerine gelen mesajda, EİKP destek programı yardımı merkez ödeme ifadesini gören pek çok kişi, internet üzerinden bu terimi araştırmaya başladı. Peki, EİKP nedir ve EİKP destek programı yardımı merkez ödeme ne demek? İşte, EİKP ödemesi hakkında detaylı bilgiler

6.05.2021Gündem
Ansaar derneği yasaklandı

Ansaar derneği yasaklandı

Federal İçişleri Bakanlığı, Almanya’da selefi hareketine bağlı Ansaar International yardımlaşma derneği ve derneğe bağlı yan kuruluşları yasakladı. Yasakla birlikte ülke genelinde 10 eyalette derneğe bağlı mekanlarda arama yapıldı. Yasaklanan dernekler arasında eski futbolcu Anis Ben-Hatıra’nın Vakfı ve Somali Enformasyon ve Danışma Komitesi de yer alıyor.

5.05.2021Avrupa
Manisa Valiliği, destek almadığı iddiasıyla çay kazanını atan esnafa 5 bin 100 lira ödendiğini açıkladı

Manisa Valiliği, destek almadığı iddiasıyla çay kazanını atan esnafa 5 bin 100 lira ödendiğini açıkladı

Manisa Valiliği, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle uygulanan 17 günlük tam kapanma tedbirleri kapsamında işletmesi kapatıldığı için geçinemediğini ve desteklemeden yararlanmadığını öne sürerek çay kazanını sokağa atan kahveciye farklı tarihlerde toplam 5 bin 100 lira destekleme ödemesi yapıldığını bildirdi.

4.05.2021Gündem
Sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır 1100 TL sosyal yardım parasını kimler alacak İşte 1100 TL sosyal yardım başvuru şartları

Sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? 1100 TL sosyal yardım parasını kimler alacak?? İşte 1100 TL sosyal yardım başvuru şartları

1100 TL sosyal yardım parası hakkındaki araştırmalar hız kazandı. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca (SYDV) salgın nedeniyle dönemsel ihtiyaç sahibi olduğu değerlendirilen hanelere yönelik olarak yardım kapanmayası başlıyor. Bir önceki kapanmada, Sosyal Destek Programının başvuruları e-devlet üzerinden alınmıştı. Şimdi de 2 milyonun üzerinde ihtiyaç sahibi haneye, hane başı 'Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı' ile 1100 TL tutarında verilecek nakdi destek için başvuruların nasıl olacağı merak konusu oldu. Peki, sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? 1100 TL sosyal yardım parası kimlere verilecek?

4.05.2021Gündem
Türkiye’nin ‘En Etkin 50 CHRO’su belli oldu

Türkiye’nin ‘En Etkin 50 CHRO’su belli oldu

İK fonksiyonunun fark yaratan rolüne ve önemine dikkat çekmek amacıyla hazırlanan Fortune Türkiye “En Etkin 50 CHRO” araştırması sonucunda belirlenen liste, DataExpert iş birliğiyle yürütüldü. Listeye göre Türkiye’nin en büyük şirketlerinin İK koltuğunda oturan yöneticilerinin yüzde 68’i kadınlardan oluşuyor. Listeye Demirören Medya İnsan Kaynakları Grup Başkanı Elif Karacaoğlu da girdi.

4.05.2021Ekonomi
İngilizce günlük konuşma kalıpları nelerdir Günlük konuşulan kalıplar ve anlamları

İngilizce günlük konuşma kalıpları nelerdir? Günlük konuşulan kalıplar ve anlamları

İngilizce artık hayatımızın her alanına girmiş durumda. Özellikle internet üzerinde gezinirken ya da bir konu hakkında yorum okurken karşımıza sıklıkla İngilizce konuşma kalıpları çıkıyor. Aynı zaman bire bir ilişkiler içerisinde de bu bilgilere ihtiyacımız olabilir. Peki, İngilizce konuşma kalıpları nelerdir? Gün içinde konuşulan kalıplar ve anlamları ne şekildedir? İşte bu konu hakkında tüm bilmeniz gerekenler.

4.05.2021Sözlük

Yazar Sonuçları

Memleket sevdalısı büyük başkanı anarken

GENELDE hep böyle başladım, bugün de geleneği bozmayayım...

15.06.2021

Sorgun elden gidiyor mu?

Hürriyet Bursa gazetesi abonesi Keles Sorgun Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Muharrem Ulutaş’ın çok ciddi endişeleri var. Buyurun hep birlikte okuyalım, özetimle:

1.06.2021

Bir toz bulutunun içinde yürümek

Haftalardır bir toz bulutunun içinde yol alıyoruz.

29.05.2021

Para ile saadet olur mu

Ünlü sanatçı Hülya Avşar katıldığı bir programda ‘Şu hayatta zenginlik kadar kötü bir şey yok’ dedi, bir kadim tartışmanın da fitilini ateşledi. ‘Para ile saadet olmaz’ atasözü her ne kadar Hülya Avşar’ı desteklese de dünya genelinde yapılan iki farklı araştırmaya göre çoğumuz (yüzde 70’ten fazla) para ile saadetin mümkün olduğunu düşünüyoruz. Buraya bir ‘ama’ bırakmakta fayda var. Çünkü uzmanlar da Hülya Avşar ile aynı görüşte. Para, güç, şan, şöhret önemli olsa da yanılsamadan ibaret olabilir...

27.05.2021

Türkiye’nin müzeler zaferi

Avrupa Müze Forumu, 44 yıldır her sene Avrupa’daki müzeleri farklı kategorilerde değerlendirip ödüller veriyor. Geçen sene pandemi sebebiyle tören düzenlenemediği için bu sene hem 2020 hem de 2021 ödüllerini açıkladılar. Altı kategoride toplam 88 müzenin aday olduğu ödül töreninde üç ilimizden üç müzemiz ödüle layık görüldü; Çanakkale’deki Troya Müzesi, Eskişehir Odunpazarı Modern Müze ve Bayburt Beşpınar Köyü Kenan Yavuz Etnografya Müzesi… Kurucu, yönetici ve tüm çalışanlarıyla büyük bir teşekkürü hak eden müzelerimizi tam kapanma bittiğinde ziyaret etmenizi öneririm.

14.05.2021

Gönüllerdeki bayram

Bayram, “sevinç, eğlence günü” demek. Bu bayram hepimiz ayrı evlerde olsak bile gönüllerimiz bir olacak; acıda da sevinçte de...

12.05.2021

Tam kapanmada sınavlar için 15 kilit öneri

Yaklaşık 4 milyon öğrenci ve ailelerini ilgilendiren LGS ve YKS için geri sayım başladı. Ancak adaylar ve aileleri hazırlık konusunda kaygılı. Evlerde tam kapanmayı yaşadığımız bu dönemde neler yapılması gerektiğini Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Özge Hacıfazlıoğlu 15 adımda anlattı...

8.05.2021

Ev işi yaparak hem eğlensin hem öğrensin

Çocuklarına ev işi yaptırmaktan çekinen anne-babalar aslında pek de doğru bir şey yapmıyor. Çünkü uzmanlar çocukların ev işi yapmasının onların fiziksel ve zihinsel gelişimine katkı sağladığını söylüyor.

8.05.2021

Candan olsun da

Atalar “az veren candan, çok veren maldan” demiş. Peki ya çok bağışta bulunan da “candan” verirse...

6.05.2021

Utanan neden ben oluyorum ki

Hürriyet Bursa gazetesi abonesi olan Emekli İtfaiye Çavuşu Mustafa Günhen’in: “Utanan neden ben oluyorum ki” dediği e-postasını özetimle aktarıyorum:

4.05.2021