EKSTRA
MENÜ

Saksonya Anhalt

Saksonya Anhalt haberleri sayfasında güncel ve son dakika Saksonya Anhalt hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 383 Saksonya Anhalt haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Saksonya Anhalt Haberleri

Almanya’da yine mülteci gerilimi

Almanya’da yine mülteci gerilimi

Almanya’nın Saksonya eyaletinde yer alan Chemnitz kentinde önceki hafta mülteci gençlerle çıkan kavgada bir Alman’ın hayatını kaybetmesinin tartışmaları sürerken, yeni bir ölümlü kavga daha yaşandı

9.09.2018Dünya
Yine mültecilerle kavga ve yine bir Alman ölü

Yine mültecilerle kavga ve yine bir Alman ölü

Almanya’nın Saksonya Eyaleti’ndeki Chemnitz kentinde önceki hafta mülteci gençlerle çıkan kavgada bir Almanın hayatını kaybetmesinin tartışmaları sürerken, yeni bir kavga ve ölüm olayı daha yaşandı.

9.09.2018Avrupa
ABde Batı Nil Virüsü paniği

AB'de Batı Nil Virüsü paniği

Balkanlar ve Doğu Avrupa'da görülen Batı Nil virüsü vakaları son dört yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Dünya Sağlık Örgütü, salgının yayılmasında aşırı sıcaklarla yağmur ve bunu takip eden kuru havanın etkili olduğunu belirtiyor.

1.09.2018Dünya
Almanyada okullar şiddet rekoru kırıyor

Almanya'da okullar şiddet rekoru kırıyor

Almanya’da ilk ve orta öğretim kurumlarında kırılan şiddet rekoru korkutucu boyutlarda. Küfür, hakaret, fiziksel şiddete kadar varan şiddet olayları kimi eyaletlerde yüzde 114 artarken ağır fiziksel yaralamalarda Berlin başı çekiyor.

22.07.2018Avrupa
‘Nefret’e karşı, 10 eyalette operasyon

‘Nefret’e karşı, 10 eyalette operasyon

Almanya’da internet üzerinden paylaşım yada yorum yaparak ‘nefret’ suçu işlemekle suçlanan 29 kişi hakkında soruşturma başlatıldı.

15.06.2018Avrupa
Alman Yargıtayı araç güvenlik kamerasını onayladı

Alman Yargıtayı araç güvenlik kamerasını onayladı

Almanya’da Federal Yargıtay, araç kamerasının kayıtlarının delil olarak kabul edilmesine karar verdi.

15.05.2018Avrupa
Suriyeli aileye köpekli saldırı

Suriyeli aileye köpekli saldırı

Almanya’nın Saksonya-Anhalt eyaletinin Magdeburg kentinde bir kişinin, Suriyeli bir aileye saldırıda bulunduğu bildirildi.

15.05.2018Avrupa
54 bin öğrenci İslam dersi alıyor

54 bin öğrenci İslam dersi alıyor

Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre 2017-2018 eğitim-öğretim döneminde İslam’la ilgili din dersi alan öğrencilerin sayısı iki sene öncesine göre 12 bin artarak 54 bin oldu.

1.05.2018Avrupa
Sürücüler dikkat Her yerde radar var

Sürücüler dikkat! Her yerde radar var

Almanya’da radar günü. Ülke genelinde bu yıl altıncı kez yapılan radar kontrolleri, 7 eyaleti kapsıyor.

18.04.2018Avrupa
Almanya’da bu hafta 150 bin kamu çalışanı iş bıraktı

Almanya’da bu hafta 150 bin kamu çalışanı iş bıraktı

Ayda en az 200 euro olmak üzere yüzde 6 ücret artışı talep Alman kamu çalışanlarının, işverenler üzerindeki baskıyı artırmak üzere yaptığı uyarı grevinde bir hafta içinde 150 bin kamu çalışanı iş bıraktı. Grev nedeniyle hükümet ve belediyelerin kamu hizmetleri aksadı, bazı eyaletlerde metra ve tramvaylar çalışmadı.

14.04.2018Avrupa
Eyaletlerin uyum bakanları toplandı

Eyaletlerin uyum bakanları toplandı

Almanya’da eyaletlerin uyum bakanları, Nürnberg’te toplandı. 13’üncü kez yapılan toplantıya Bavyera Eyaleti Uyum Bakanı Emilia Müller başkanlık yaptı. Bugün sona erecek kongrenin sloganı ‘Bütünleşme-Yönlendirme Yoluyla Birleşme’ oldu.

16.03.2018Avrupa
AfD’li ‘deve çobanı’ istifa ediyor

AfD’li ‘deve çobanı’ istifa ediyor

Türkleri aşağılamak için ‘deve çobanı’ ve ‘kimyon tüccarı’ benzetmesi yapan aşırı sağcı parti AfD’nin Saksonya Anhalt Eyalet Meclisi milletvekili ve partinin eyalet teşkilat başkanı Andre Poggenburg baskılar üzerine istifa ediyor.

8.03.2018Dünya
Alman Meclisi’nde Deniz Yücel tartışması

Alman Meclisi’nde Deniz Yücel tartışması

Eski Yeşiller Eşbaşkanı Cem Özdemir, Alman Meclisi’nde yaptığı ateşli konuşmada, aşırı sağcı AfD’yi yerden yere vurdu. AfD sıralarını gösteren Özdemir, “Bu mecliste ırkçılar oturuyor” dedi.

23.02.2018Dünya
AfD’liler Türklere niye bu kadar düşman

AfD’liler Türklere niye bu kadar düşman?

Almanya’da aşırı sağcı parti AfD’nin Grup Başkanı Alexander Gauland, Türklere “Kimyon tüccarı” ve “Deve çobanı” diyen partisinin milletvekili Andre Poggenburg’u savundu. Gauland, “Türkler buraya ait değil” dedi.

22.02.2018Dünya
Türklere yapılan çirkin benzetme Almanyayı karıştırdı

Türklere yapılan çirkin benzetme Almanya'yı karıştırdı

Aşırı sağcı AfD'li bir politikacının Türklere yönelik hakaret içerikli ifadelerine Cumhurbaşkanı ve Adalet Bakanından da tepki geldi. Dresden Başsavcılığı bir suç duyurusu üzerine inceleme başlatıldığını açıkladı. Deutsche Welle Türkçe'de yer alan haber şöyle:

16.02.2018Dünya
Alman ırkçı partinin yöneticisinden Türklere çirkin sözler: Deve çobanları defolsun

Alman ırkçı partinin yöneticisinden Türklere çirkin sözler: "Deve çobanları defolsun"

Almanya’da aşırı sağcı AfD partisi yine Türklere saldırdı. AfD’nın Saksonya Anhalt Teşkilatı Başkanı Andre Poggenburg, “Bu deve çobanları defolup geldikleri yere geri gitmeli” dedi.

15.02.2018Dünya
Schulz’a meydan okuyor, Merkel’in kaderiyle oynuyor

Schulz’a meydan okuyor, Merkel’in kaderiyle oynuyor

Almanya'da kurulması düşünülen ‘Jamaika’ modeli koalisyon seçeneğini FDP yıktı. Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier liderlerle tek tek görüştü ve muhalefette kalmayı tercih eden Martin Schulz’u koalisyon görüşmeleri için ikna etti. Şimdi de Kevin Kühnert diye bir çocuk çıktı ortaya. Hem kendi partisinin lideri Schulz’a meydan okuyor, hem de Merkel’in kaderiyle oynuyor.

19.01.2018Dünya
‘İkna edemezse’ kendi de gider mi

‘İkna edemezse’ kendi de gider mi?

SPD’nin 21 Ocak Pazar günü yapacağı olağanüstü kurultayda delegeler, CDU/CSU ile koalisyon görüşmelerine ya onay verecek ya da hayır diyecek.

18.01.2018Dünya
SPD’liler ortak olmak istemiyor

SPD’liler ortak olmak istemiyor!

Almanya’da Sosyal Demokrat Birlik Parti’nin (SPD) Saksonya Anhalt eyalet teşkilatı, Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ve SPD arasında koalisyon ön görüşmelerinden uzlaşı çıkmasına tepki gösterdi.

14.01.2018Dünya
Kapağı açan polis vahşetle karşılaştı

Kapağı açan polis vahşetle karşılaştı

Almanya’nın Saksonya Anhalt Eyaleti’nde ihbar sonucu bir eve baskın düzenleyen polis, derin dondurucuda yeni doğan iki bebek cesedi buldu.

3.01.2018Dünya
Almanya’da ev almak hayal oluyor

Almanya’da ev almak hayal oluyor

Almanya’da giderek artan emlak fiyatları, geliri düşük aileleri korkutmaya başladı. Metrekare fiyatları son üç yılda yüzde 25 artış gösterirken, Alman Kiracılar Birliği 80 bin yeni sosyal konut yapılmasını istedi.

12.12.2017Ekonomi
Karakış Avrupayı vurdu Kırmızı alarm verildi...

Karakış Avrupa'yı vurdu! Kırmızı alarm verildi...

Batı Avrupa'da şiddetli kar yağışı ve fırtına hayatı olumsuz etkilerken, yetkililer, halkı olası risklere karşı uyardı. Hollanda, Fransa, Belçika, Almanya, İngiltere, İsviçre, İsveç ve İtalya başta olmak üzere Batı Avrupa ülkelerinde, kötü hava koşulları nedeniyle alarm verildi.

12.12.2017Dünya
Regine Hildebrandt Brül Kahramanlar’a

Regine Hildebrandt Brül Kahramanlar’a

SPD'nin 15 yıldan beri, uyum alanında çalışmalar yürüten kurum ve inisiyatiflere verdiği Regine Hildebrand ödülünü bu yıl Brühl Kahramanlar adlı spor kulübü ile Natur schafft Wissen gGmbH adlı kuruluş aldı. Her iki kurum 10'ar bin euroluk para ödülü de kazandı.

27.11.2017Dünya
Parayla saadet olur mu

Parayla saadet olur mu?

Türkçe’de “Parayla saadet (mutluluk) olmaz” diye bir söylem vardır. Yapılan kamuoyu yoklamalarına baktığımızda bunun hiç de öyle olmadığı görülüyor. Dünyanın çeşitli kesimlerinde olduğu gibi Almanya’da da insanların çok büyük bir bölümü ‘parayla mutluluğun artacağı’ görüşünde birleşiyor.

11.11.2017Dünya
Olası ortaklar, erken seçimi göze alabilir mi

Olası ortaklar, erken seçimi göze alabilir mi?

Almanya’da dört parti arasında iki haftadır süren koalisyon ön görüşmelerinde iyimserlik havası esiyor. Dört parti, arada büyük görüş farklılıklarına rağmen, görüşmelerden memnun.

3.11.2017Dünya
Herwart öğleden sonra Almanya’yı vuracak

Herwart öğleden sonra Almanya’yı vuracak

Almanya’nın kuzeyi ile doğusunun bir bölümünde etkili olan Herwart adlı kasırga, bugün öğleden sonra ülkenin genelini etkisi altına alacak. Kasırganın hızının yer yer saate 130 kilometreye kadar çıkması bekleniyor.

29.10.2017Dünya
Pazartesi göstericilerine ihanet

Pazartesi göstericilerine ihanet

Almanya’da genel seçimler yapıldı. Ama alınan sonuçlar haklı olarak sağduyulu insanların tedirginliğini de artırdı. Çünkü 23 Mayıs 1949 tarihinde Anayasa’nın kabulüyle resmen kurulan Federal Almanya Cumhuriyeti’nin tarihinde ilk kez ırkçı, sağ popülist, İslam düşmanı bir parti olan Almanya İçin Alternatif (AfD), Federal Meclis’e girdi.

27.09.2017Dünya
‘Meclis kürsüsünden naziler konuşacak’

‘Meclis kürsüsünden naziler konuşacak’

Almanya’da bu hafta pazar günü yapılacak genel seçim öncesi ülkede aşırı sağ ve sağ popülizm tedirginliği belirgin bir biçimde arttı.

20.09.2017Dünya
Merkel’e ölçüsüz tepkileri görünce...

Merkel’e ölçüsüz tepkileri görünce...

Başbakan Angela Merkel, 2005 yılında koltuğuna oturduğunda Almanya’da 5 milyonun üzerinde işsiz vardı. Birçok Avrupa Birliği (AB) ülkesinde işsiz sayısı sistematik olarak artarken, Almanya’da Merkel’in 12 yıllık görev döneminde bu rakam 2.5 milyona düştü.

9.09.2017Dünya
Almanya’da yoksulluk artıyor

Almanya’da yoksulluk artıyor

Almanya’da yoksulluk riski altındaki çocukların sayısı artıyor. Her beş çocuktan birinin ailesi geçim sıkıntısı çekiyor.

30.08.2017Ekonomi
Weil’a destek verdi: Ben de yapardım

Weil’a destek verdi: Ben de yapardım

Almanya’da otomotiv devi VW’nin merkezi Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı Stephan Weil’ın konuşmasını şirket yönetimine kontrol ettirmiş olması doğru mu? Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, “Ben de öyle yapardım” dedi.

8.08.2017Dünya
Milyonlarca euro maddi zarara yol açtı

Milyonlarca euro maddi zarara yol açtı

Almanya’da günlerdir yağan yağmurlar nihayet bitti ama geride büyük bir enkaz bıraktı. Yağmurun yol açtığı zarar milyonlarca euro ile telaffuz ediliyor.

28.07.2017Dünya
Almanların ‘Kara Dev’i de tarih oldu

Almanların ‘Kara Dev’i de tarih oldu

Almanya’nın en uzun süre başbakanlığını (1982-1998) yapan Helmut Kohl, ben 1973 yılında “Elveda Fransa” (Adieu la France) deyip Almanya’ya geçtiğimde Rheinland-Pfalz Eyalet Başbakanı’ydı.

19.06.2017Dünya
Ya sizin evetçiler

Ya sizin evetçiler?

ALMANYA’da son dönemlerde en sık duyduğum soru, Türkiye’deki anayasa değişikliği ile ilgili referandum ve Avrupalı Türkler.

24.05.2017Dünya
Özel timler sabaha karşı evleri bastı

Özel timler sabaha karşı evleri bastı

Almanya’da özel timler, bu sabaha karşı birçok yerde evlere baskınlar düzenledi. Bazı kişiler gözaltına alındı. Baskınlar radikal İslamcı terör şüphesiyle yapıldı.

10.05.2017Dünya
Bu şaşkınlık niye

Bu şaşkınlık niye?

ALMANYA’da geçen hafta en çok bir Alman üsteğmenin ırkçı olduğunun ortaya çıkması konuşuldu, tartışıldı.

8.05.2017Dünya
Yüksek okul seviyemiz yetersiz

Yüksek okul seviyemiz yetersiz

Almanya’nın Aşağı Saksonya, Bremen ve Saksonya Anhalt eyaletlerindeki Türk vatandaşlarına hizmet sunan Hannover Başkonsolosluğu’na atanan Banu Malaman, vatandaşların sorunlarını çözmeye öncelik vereceklerini söyledi.

20.04.2017Dünya
Avrupa Türklerin tercihini tartışıyor

Avrupa Türklerin tercihini tartışıyor

Türkiye’de pazar günü yapılan anayasa değişikliği referandumunda oy kullanan Avrupalı Türklerin ağırlıklı olarak ‘Evet’i tercih etmeleri, eski uyum tartışmalarını yeniden alevlendirdi.

19.04.2017Dünya
Avrupa ‘Evet’çi Türkleri tartışıyor

Avrupa ‘Evet’çi Türkleri tartışıyor

16 Nisan Anayasa değişikliği referandumda Avrupa’daki bazı ülkelerden Türkiye ortalamasının üzerinde ‘Evet’ oyu gelmesi Avrupa’da tartışma yarattı. Uyum konusu yeniden tartışılırken, ‘Evet’ oylarının daha çok Türk siyasetçilerin engellendiği ülkelerde yüksek çıkması dikkat çekiyor.

18.04.2017Dünya
Sosyal demokratlarda ‘Sol’ tedirginliği

Sosyal demokratlarda ‘Sol’ tedirginliği

ALMANYA’da köklü partiler, 1990 yılında iki Almanya’nın resmen birleşmesinden sonra politika sahnelerine çıkan eski Doğu Almanya’daki Sosyalist Birlik Partisi’nin (SED) uzantısı konumundaki Demokratik Sosyalizm Partisi’ne (PDS) de ve 2005 yılında Sol Parti adını alan yeni oluşuma da, hep mesafeli kalmayı yeğlediler.

12.04.2017Dünya
Kriz önce Avrupalı  Türkleri vuruyor

Kriz önce Avrupalı Türkleri vuruyor

Ne zaman Türkiye ile Almanya veya Türkiye ile AB arasında hafif bir serin rüzgar esse, bu Avrupa’daki Türklere fırtına olarak yansıyor. Bu sefer Türkiye-AB arasında fırtınalar esiyor ve Avrupa’daki Türklere kasırga olarak dönüyor.

18.03.2017Dünya
Almanyada bir eyaletten daha toplantı yasağı

Almanya'da bir eyaletten daha toplantı yasağı

Almanya’da Saarland eyaletinin ardından bir eyaletten daha yabancı politikacılara toplantı yasağı açıklaması geldi. Saksonya Anhalt Eyaleti Başbakanı Haseloff, "Politikalarımızı Nazi Almanyası ile kıyaslar ve seçim çalışması yapmaya kalkarlarsa, o zaman hoş geldiniz diyemem" dedi.

15.03.2017Dünya
1 yıl içinde 91 camiye saldırıda bulunuldu

1 yıl içinde 91 camiye saldırıda bulunuldu

Yeşiller milletvekili Monika Lazar’ın soru önergesine Alman hükümeti adına verilen cevapta, 2016 yılında camilere karşı 91 saldırının yapıldığı belirtildi.

14.02.2017Dünya
ATM’ye para taşıyan çalışanlar grev yaptı

ATM’ye para taşıyan çalışanlar grev yaptı

Almanya’da ATM’lere para taşıyan çalışanlar iş bırakma eylemi yaptı.

13.01.2017Dünya
Almanya’da kar hayatı felç etti

Almanya’da kar hayatı felç etti

Almanya’da kara kış yaşanıyor. Bazı bölgelerde kar yağışı hayatı olumsuz etkilerken, bazı bölgelerde ise fırtına ve kasırga maddi hasarlara yol açtı. Elektrikler kesildi, okullar kapandı, çatılar uçtu.

13.01.2017Dünya
‘Merkel cezaevine Merkel istifa’

‘Merkel cezaevine Merkel istifa!’

Almanya Başbakanı Angela Merkel, genel başkanlığını yaptığı Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’ni (CDU) yeniden güçlendirmek için bir süredir yeniden yollara düştü.

7.12.2016Dünya
Almanya’da kuş gribi 12 eyalete yayıldı

Almanya’da kuş gribi 12 eyalete yayıldı

Almanya’da kuş gribinin son olarak Saksonya-Anhalt’da ortaya çıkmasıyla bu salgından etkilenen eyaletlerin sayısı 12’ye yükseldi.

24.11.2016Dünya
Hoşgörü ve mutluluk

Hoşgörü ve mutluluk

ÜNLÜ Türk şairi Nazım Hikmet, eşine ithafen yazdığı Saman Sarısı adlı şiirinde ünlü Türk ressamı ve yakın dostu Abidin Dino’ya şöyle seslenmişti:

28.10.2016Dünya
Almanya sızıntıyı temizlemek için harekete geçti

Almanya sızıntıyı temizlemek için harekete geçti

Almanya, polis teşkilatına sızan aşırı sağcı grup ‘Reichsbürger’ (İmparatorluk Vatandaşı) üyelerini temizlemek için harekete geçti. Almanya’nın birçok eyaletinde soruşturma başlatıldı.

24.10.2016Dünya

Yazar Sonuçları

O uçağın uçuş kayıtları

SURİYE’deki saldırıyla ilgili olarak çok net bir durum var.

24.11.2016