EKSTRA
MENÜ

Saksonya Anhalt

Saksonya Anhalt ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Saksonya Anhalt haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 380 Saksonya Anhalt haberi bulunmuştur.

Saksonya Anhalt Haberleri

Sırasını beklemeden aşı oldu, görevden alındı

Sırasını beklemeden aşı oldu, görevden alındı

Almanya’nın Saksonya-Anhalt eyaletine bağlı Halle kentinin bağımsız Belediye Başkanı Bernd Wiegand, sırası gelmeden koronavirüs aşısı olduğu gerekçesiyle görevinden alındı.

16.06.2021Avrupa
Demokrasi kazandı mı acaba

Demokrasi kazandı mı acaba?

İki Almanya resmen 3 Ekim 1990 tarihinde birleştikten sonra eski Doğu Almanya sınırları içinde oluşturulan Saksonya Anhalt’ta, geçen hafta pazar günü eyalet parlamentosu seçimleri yapıldı. Herkes seçim sonuçlarını heyecanla bekliyordu. Saat 18.00’de sandıklar kapandıktan sonra televizyon ekranlarına ilk tahminler yansımaya başladı.

9.06.2021Avrupa
Üçlü koalisyonu kimse istemiyor

Üçlü koalisyonu kimse istemiyor

Almanya’nın Saksonya Anhalt eyaletinde yapılan seçimlerden sonra yeni bir koalisyon hükümeti kurulmasının olası alternatiflere rağmen hiç de kolay olmayacağı yönünde sinyaller başladı.

8.06.2021Avrupa
‘Türk Armin’i sevindiren sonuç

‘Türk Armin’i sevindiren sonuç

Almanya’da 26 Eylül genel seçimleri öncesi son eyalet seçimleri olan Saksonya Anhalt’ta Başbakan Merkel’in Hıristiyan Demokrat Partisi (CDU) sürpriz bir zafere imza attı. Sonuçlar CDU’dan Merkel’in yerine aday ‘Türk Armin’ lakaplı Armin Laschet’in de yüzünü güldürdü.

8.06.2021Dünya
‘CDU için iyi bir gün’

‘CDU için iyi bir gün’

Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Sekreteri Paul Ziemiak, partisinin Saksonya-Anhalt Eyalet Meclisi seçimlerinde çok iyi bir sonuç aldığını söyledi.

7.06.2021Avrupa
CDU bütün hesapları bozdu

CDU bütün hesapları bozdu

Eski Doğu Almaya sınırları içinde oluşturulan yeni eyaletlerden Saksonya Anhalt’ta pazar günü yapılan eyalet seçimlerinde, Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) beklenmedik bir başarı göstererek özellikle sağ popülistlerin hesaplarını altüst etti.

7.06.2021Avrupa
Gözler Saksonya-Anhalt seçimlerinde

Gözler Saksonya-Anhalt seçimlerinde

Almanya’da gözler hafta sonu yapılacak Saksonya-Anhalt’taki eyalet parlamentosu seçimlerine çevrildi. Geçen hafta yapılan anketlerde AfD, CDU’yu da geçerek ilk sırada yer alırken, son anketlerde ise başa baş bir yarış görünüyor.

4.06.2021Avrupa
Saksonya Anhalt’ta AfD önde

Saksonya Anhalt’ta AfD önde

Insta tarafından yapılan son ankete göre 6 Haziran’da yapılacak Eyalet Parlamentosu seçimlerinden sağ popülist AfD’nin en güçlü parti olarak çıkması bekleniyor.

27.05.2021Avrupa
Berlin de, AfD’yi takibe alacak

Berlin de, AfD’yi takibe alacak!

Almanya’da birçok eyalette olduğu gibi Berlin Anayasaya Koruma Teşkilatı da aşırı sağcı parti AfD’nin Berlin teşkilatını, ‘güvenlik için tehdit şüphesi’ statüsüne aldı.

3.05.2021Avrupa
Alman yapımı Sputnik V aşısı

Alman yapımı Sputnik V aşısı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, yurt dışında imajı iyi olmayan Sputnik V aşısını Almanya’daki fabrikalarda ürettirip, ‘Made in Germany’ etiketiyle dünya piyasasına sürmeyi planladığı ileri sürüldü.

2.05.2021Avrupa
CDU’da istifalar başladı

CDU’da istifalar başladı

Almanya’da CDU ile CSU arasındaki başbakan adaylığı yüzünden başlayan tartışmalar tam anlamıyla kardeş kavgasına dönüştü. CSU Genel Başkanı ve Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder’in adaylığını destekleyen Berlin, Saksonya Anhalt ve Thüringen eyaletleri başta olmak üzere başka eyaletlerde de CDU’dan istifalar başladı.

23.04.2021Avrupa
CDU’da Laschet’e isyan

CDU’da Laschet’e isyan

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlerde muhafazakâr kanadın Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı ve Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Başbakanı Armin Laschet’i başbakan adayı göstermesine tepkiler arttı. Tepkilerin daha çok eski Doğu Almanya sınırları içinde oluşturulan yeni eyaletlerdeki CDU’lulardan geldiği görüldü.

22.04.2021Avrupa
Yeşiller’in başbakan adayı Annalena Baerbock

Yeşiller’in başbakan adayı Annalena Baerbock!

Almanya’da Yeşiller, partinin Eş Başkan Annalena Baerbock’un başbakan adaylığını ilan etti. CDU/CSU’da ise başbakan adaylığı adeta ‘kardeş kavgasına’ dönüştü.

19.04.2021Avrupa
Başbakan adayı için Ralph Brinkhaus’un ismi gündemde

Başbakan adayı için Ralph Brinkhaus’un ismi gündemde

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlere Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri’nin (CDU/CSU) Federal Meclis Grup Başkanı Ralph Brinkhaus’u başbakan adayı göstermesi önerildi.

2.04.2021Avrupa
Merkel konuştu, tartışma başladı: Almanya neden birlikte hareket edemiyor

Merkel konuştu, tartışma başladı: Almanya neden birlikte hareket edemiyor?

Artan vaka sayılarıyla pandemide üçüncü dalgayı yaşayan Almanya'da Merkel'in geçen hafta sonu verdiği bir röportaj tartışma yarattı. Almanya'nın idari yapısı gerçekten Covid-19'a karşı elini zayıflatıyor olabilir mi?

2.04.2021Dünya
Korona toplantılarını ‘ti’ye alan tweet’ine rekor beğeni geldi

Korona toplantılarını ‘ti’ye alan tweet’ine rekor beğeni geldi

Korona döneminde sosyal medyayı daha sık kullanmaya başlayan ve toplantılarda ‘Candy Crush’ oynadığını açıklayan Thüringen Eyaleti Başbakanı Bodo Ramelow yine attığı esprili bir tweet’le gündeme geldi.

23.03.2021Avrupa
İki kolon oynadı 4.8 milyon euro kazandı

İki kolon oynadı 4.8 milyon euro kazandı

Hafta sonu çekilen şans oyunu ‘Cumartesi Lotto’sunda geçen hafta iki kişi büyük ikramiyeyi paylaştı.

16.03.2021Avrupa
AfD’ye mahkeme desteği

AfD’ye mahkeme desteği

Almanya’da iç istihbarattan sorumlu Federal Anayasa Koruma Teşkilatı’nın (BfV) raporlarına göre, ‘sağ popülist’ Almanya için Alternatif (AfD), demokrasi ve anayasa karşıtı aşırı sağcı bir partidir. Nitekim Brandenburg, Saksonya, Saksonya Anhalt ve Thüringen Eyalet Anayasa Koruma Teşkilatları AfD’yi ‘şüpheli vaka’ olarak sınıflandırıp faaliyetlerini birkaç yıldır izlemektedir.

15.03.2021Avrupa
Berliner nedir, nasıl yapılır Adım adım berliner tarifi

Berliner nedir, nasıl yapılır? Adım adım berliner tarifi

Berliner bir diğer adıyla Alman pastası için kullanılan terminoloji Almanya'nın birçok yöresinde farklı adlandırılmaktadır. Biçim ve yapımı itibarı ile donuta benzeyen Berliner tatlısının tarifinde basit malzemeler yer almaktadır. Peki, berliner nedir, nasıl yapılır? İşte adım adım berliner tarifi...

Merkel’e isyan başladı

Merkel’e isyan başladı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, koronavirüsle mücadelede başarılı olunması için hayata geçirilen kısıtlamaların ancak vaka sayısının bir haftada 100 bin kişilik nüfus başına 35’i geçmemesi halinde gevşetilmesinler ısrar ederken, bazı eyaletlerden isyan sesleri yükselmeye başladı. Bazı eyaletler, kısıtlamaların gevşetilmesini beklemeden farklı alanda hizmet veren mağazaların açılmasına izin vereceklerini ilan ettiler.

26.02.2021Avrupa
Kısıtlamaların kaldırılması için 4 maddelik plan

Kısıtlamaların kaldırılması için 4 maddelik plan

Almanya’da hükümetin kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılması için 4 maddelik bir plan hazırlanmasını istediği ortaya çıktı. Diğer yandan hafta sonunda yapılan CDU’nun Anhalt teşkilatının düzenlediği kurultayda kuralların devre dışı bırakıldığı gözlendi.

22.02.2021Avrupa
Aşı sırası gelmeden aşı yaptırdılar

Aşı sırası gelmeden aşı yaptırdılar

Almanya’da aşılama başlamadan önce ilk olarak kimlere aşı yapılacağı uzun süre ülkenin gündemini meşgul etmişti. Etik komisyonu ve uzmanların önerileri doğrultusunda hazırlanan listenin ilk sırasında 80 yaş üstü ve sağlık sektörü çalışanları yer aldı. Ancak Alman Haber Ajansı’nın (dpa) araştırmasına göre 9 eyalette aşı sırası kendisine gelmediği halde farklı yaş ve meslek gruplarındaki insanlara aşı yapıldığı tespit edildi.

12.02.2021Avrupa
Kara kış geldi

Kara kış geldi

Almanya’ya kara kış geri geldi. Önceki gün başlayan yağışlar nedeniyle ülkenin çeşitli kesimlerinde kar kalınlığı 50 cm’ye kadar ulaştı. Beklenmedik kar ve buzlanma nedeniyle otoyollarda birçok trafik kazası meydana gelirken, bazı yollar trafiğe kapatıldı.

7.02.2021Avrupa
Almanya’da kötü hava koşulları hayatı olumsuz etkiliyor

Almanya’da kötü hava koşulları hayatı olumsuz etkiliyor

Almanya’da hafta sonu kötü hava koşulları, ülkenin özellikle kuzey kısımlarında hayatı olumsuz etkilerken, Saksonya eyaletinde bir kadın sürücü kaygan yolda meydana gelen kazada yaşamını yitirdi.

30.01.2021Avrupa
İstihbarat, AfD’yi aşırı sağcı şüphelisi olarak yakın takibe aldı

İstihbarat, AfD’yi aşırı sağcı şüphelisi olarak yakın takibe aldı

Yabancı karşıtı ve İslam düşmanlığı politikaları ve açıklamalarıyla bilinen Almanya için Alternatif (AfD) partisi istihbarat tarafından aşırı sağcı şüpheli olarak sınıflandırıldı.

26.01.2021Avrupa
Aşı olmayan 7 hasta bakıcıyı işten kovdu

Aşı olmayan 7 hasta bakıcıyı işten kovdu

Almanya’da aşı olmayı kabul etmeyen yedi hasta bakıcının işine son verildi. Çalışanların iş sözleşmesini fesheden hasta bakım şirketi sahibi, “Hastalarımı korumak için her şeyi yaparım. Benim ahlaki sorumluluğum bunu gerektiriyor” dedi.

24.01.2021Avrupa
Ne zaman normale döneriz

Ne zaman normale döneriz

Almanya karantina süresini sadece ocak ayı sonuna kadar uzatmakla kalmadı. Önlemleri çok daha sertleştirdi. Hareket özgürlüğü ve özel buluşmalar son derece kısıtlandı. Enfeksiyon sayılarının yüksek olduğu yerlerde kentin 15 km dışına çıkmak yasak.

6.01.2021Avrupa
2021 siyasette değişim yılı olacak

2021 siyasette değişim yılı olacak

Almanya’da bu yılın ağırlıklı gündem konusu koronanın yanı sıra federal ve eyalet parlamentosu seçimleri olacak. Federal seçimlerle birlikte altı eyalette seçmenler sandık başına gidecek. Başbakan Merkel de 16 yıllık başbakanlık sürecini tamamlayıp siyaset arenasından çekilecek. CDU ve Sol Parti de yeni yönetimini ve liderlerini seçecek.

4.01.2021Avrupa
Almanya’da aşı sevinci

Almanya’da aşı sevinci

Almanya’da koronavirüse karşı aşı kampanyası başladı. 400’ün üzerinde aşı merkezinde randevu sistemiyle aşı yapılıyor. Aşıya gidenlerden kimlik, varsa aşı karnesi isteniyor.

27.12.2020Avrupa
Almanya’da ilk aşı 101 yaşındaki Kwoizalla’ya yapıldı

Almanya’da ilk aşı 101 yaşındaki Kwoizalla’ya yapıldı

Almanya’da Covid-19’a karşı aşı ilk aşılama 101 yaşındaki Ediht Kwoizalla’ya yapıldı.

27.12.2020Avrupa
Almanyadaki ırkçı saldırgana ömür boyu hapis cezası verildi

Almanya'daki ırkçı saldırgana ömür boyu hapis cezası verildi

Almanya'nın Saksonya-Anhalt eyaletindeki Halle kentinde 2 kişiyi öldürmek ve 51 kişiyi de öldürmeye teşebbüsten yargılanan ırkçı terörist Stephan Balliet ömür boyu hapis cezasına çaptırıldı.

21.12.2020Dünya
‘Korkakça bir saldırı’ deyip ırkçıya ağırlaştırılmış ömür boyu verdi

‘Korkakça bir saldırı’ deyip ırkçıya ağırlaştırılmış ömür boyu verdi  

Almanya’da iki kişiyi öldürmek ve 51 kişiyi de öldürmeye teşebbüsten yargılanan ırkçı terörist Stephan Balliet, ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çaptırıldı. Naumburg Eyalet Yüksek Ceza Mahkemesi Hakimi Ursula Mertens “Korkakça bir saldırı” diyerek sanığın cezasını açıkladı.

21.12.2020Avrupa
Noel hediyesi, erken tahliye

Noel hediyesi, erken tahliye

Almanya’da eyaletlerin adalet bakanları, yılbaşında cezasını tamamlayacak hükümlülerle ilgili, Noel Bayramı’nı ve yeni yılı aileleriyle geçirmeleri için erken tahliye kararı aldı. Hükümlüler tahliye edilmeye başlandı. Ancak Bavyera erken tahliye kararını uygulamayacak.

20.12.2020Avrupa
Yoğun bakımda alarm

Yoğun bakımda alarm

Almanya’nın bazı eyaletlerinde koronavirüs (Kovid-19) salgınında tedavi gören hastaların artması sebebiyle yatak sıkıntısı yaşanıyor.

17.12.2020Avrupa
Almanya’da bazı eyaletlerdeki hastanelerde yatak sıkıntısı yaşanıyor

Almanya’da bazı eyaletlerdeki hastanelerde yatak sıkıntısı yaşanıyor

Almanya’nın bazı eyaletlerinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında tedavi gören hastaların artması sebebiyle yatak sıkıntısı yaşanıyor.

17.12.2020Dünya
‘Ortak sorunlar ortaklaşa mücadeleyle çözülür’

‘Ortak sorunlar ortaklaşa mücadeleyle çözülür’

Eylül ayında göreve gelen Hannover Başkonsolosu Gül Özge Kaya görev bölgesindeki Türk Sivil Toplum Kuruluşları ve Alman yetkililerini ziyaret etmeye devam ediyor.

7.12.2020Avrupa
CDU’da AfD sancısı

CDU’da AfD sancısı

Eski Doğu Almanya sınırları içindeki yeni eyaletlerden Saksonya Anhalt’da Hıristiyan Demokrat Birlik Parti (CDU), Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Yeşiller’den oluşan ‘Kenya Koalisyonu’ (siyah-kırmızı-yeşil) son günlerde iyice çatırdamaya başladı. Hem de yapılması planlanan ayda 86 Cent’lik zam yüzünden.

7.12.2020Avrupa
Almanya’da başbakan adayı arayışı

Almanya’da başbakan adayı arayışı

Almanya’da genel seçimler gelecek yıl muhtemelen eylül ayında yapılacak. Nitekim Hıristiyan Sosyal Birlik Partili (CSU) Federal İçişleri, İmar ve Yurt Bakanı Horst Seehofer, seçimlerin 26 Eylül 2021’de yapılmasını önerdi. Bu konuda son kararı Alman Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier verecek. Ancak daha şimdiden ön hazırlıklar başladı.

23.11.2020Avrupa
Önce annesini öldürdü, sonra kendi başına sıktı

Önce annesini öldürdü, sonra kendi başına sıktı

Almanya’nın Saksonya Anhalt eyaletindeki Vielbaum köyünde 25 yaşındaki bir genç aralarında çıkan tartışma sonucu annesini tek kurşunla öldürdü.

22.11.2020Avrupa
50 polisin cep telefonuna el konuldu

50 polisin cep telefonuna el konuldu

Almanya’da Magdeburg Savcılığı’nın, çok sayıda polis hakkında internet üzerinden aşırı sağcı içerik paylaştıkları gerekçesiyle inceleme başlattığı bildirildi.

22.11.2020Avrupa
En büyük müze soygununda dev baskın: 3 kişi tutuklandı

En büyük müze soygununda dev baskın: 3 kişi tutuklandı

Almanya bugün güne Berlin’deki polis baskınlarıyla uyandı. Geçen yıl Dresden’deki Yeşil Kubbe Müzesi’nden paha biçilmez hazineleri çalarak büyük soygunu gerçekleştiren şüphelileri yakamak için yapılan baskınlarda üç kişi tutuklanırken asıl hedefte karıştığı suçlarla tanınan Remmo ailesi vardı.

17.11.2020Avrupa
Almanyann Dünya Mirası Listesindeki kasabası: Quedlinburg

Almanya'nn 'Dünya Mirası Listesi'ndeki kasabası: Quedlinburg

Almanya'nın Saksonya-Anhalt eyaletinin batısında yer alan şirin kasabası Quedlinburg, Avrupa'nın en güzel kasabalarından birisi olarak gösteriliyor.

17.11.2020Seyahat
Maas: ‘Sınırlar kapanmayacak’

Maas: ‘Sınırlar kapanmayacak’

Almanya’da son 24 saatte tespit edilen yeni koronavirüs vaka sayısı 14 bin 177 olarak açıklandı. Robert Koch Enstitüsü cumartesi günü son bir günlük vaka sayısını 19 bin 59 olarak duyurmuştu. Pazar günü vaka sayısının düşük olmasının nedeni ise hafta sonu kapalı olan test merkezlerinden sağlıklı bilgi akışının olmaması gösteriliyor.

1.11.2020Avrupa
Almanya gelecek yıl ‘seçim yılı’ olacak

Almanya gelecek yıl ‘seçim yılı’ olacak

Almanya’da gelecek yıl hem federal seçimler yapılacak hem de bazı eyaletlerin parlamento üyeleri yeniden seçilecek.

29.10.2020Avrupa
Restoranlar iflasla karşı karşıya

Restoranlar iflasla karşı karşıya

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile eyalet başbakanlarının dün yaptığı toplantıda, kasım ayı boyunca restoranlarda masalara servis yapılması yasaklandı. Restoranlar sadece dışarıdan alınan siparişleri karşılayacak, ev ve iş yerlerine servis yapabilecek. Restoran ve etkinlik düzenleyen şirket sahipleri ile çalışanları, bu karara tepki gösterdi.

29.10.2020Avrupa
Eyaletlere göre yeni korona kuralları: Cezalar cep yakıyor

Eyaletlere göre yeni korona kuralları: Cezalar cep yakıyor

Almanya’da koronavirüs sayılarının hızlı artması ve riskli bölge sayısının da çoğalması ülkede tedirginliğe yol açtı. Eyalet hükümetlerinin ise hayata geçirdiği yeni önlemler ve kısıtlamalar eyaletten eyalete değişiyor.

23.10.2020Avrupa
Mantıksız Kovid-19 düzenlemeleri

Mantıksız Kovid-19 düzenlemeleri

Almanya, baştan beri Kovid-19 olarak tanınan koronavirüs belasına karşı kararlı bir mücadele verdi. Başarılı da oldu... Hiç şüphesiz bu başarıya ulaşılmasında, Başbakan Angela Merkel başta olmak üzere Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn ve eyalet başbakanları etkin rol oynadılar. Son dönemlerde vaka sayısının artmaya başlaması üzerine geçen hafta yeni kararlar alındı. Ancak alınan bazı kararlar kafaları karıştırdı.

14.10.2020Avrupa
Polis et sektöründeki kaçak işçilerin peşinde

Polis et sektöründeki kaçak işçilerin peşinde

Almanya’da beş eyaletteki et kombinasyonlarına ve sektördeki taşeron firmalara polis baskınlar düzenlendi. Polis et sektöründe kaçak çalışanların peşine düştü.

23.09.2020Avrupa
İşte Almanya’da eyalet eyalet son durum

İşte Almanya’da eyalet eyalet son durum

Almanya’da koronavirüse yakalananların sayısı her geçen gün artıyor. Günlük vaka sayısı ülke genelinde 2000 sınırına çok yaklaştı.

16.09.2020Avrupa
Sığınmacı Jalloh’un ölümü hâlâ sır

Sığınmacı Jalloh’un ölümü hâlâ sır!

Sığınmacı Oury Jallah’ın 15 yıl önce Dessua’daki polis karakolundaki hücrede elleri ve ayakları bağlı halde yanarak ölmesindeki karanlık noktaları aydınlatmak için görevlendirilen iki özel soruşturmacı, raporunu tamamladı.

28.08.2020Avrupa