Almanya’da şimdi de oy kullanma yaşı tartışması!

Güncelleme Tarihi:

Almanya’da şimdi de oy kullanma yaşı tartışması
Oluşturulma Tarihi: Şubat 26, 2024 12:24

SPD’li Federal Meclis Başkanı Baerbel Bas, seçme yaşının 18’den 16’ya düşürülmesini savunurken, CDU/CSU ile FDP karşı çıkmayı sürdürdü.

Haberin Devamı

FEDERAL Meclis Başkanı Baerbel Bas (SPD), haziran ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde Almanya’da 16 yaşını dolduranların ilk kez oy kullanma hakkına sahip olacaklarına dikkati çekerken, bunun Federal Meclis seçimlerinde de uygulanmasını istedi. Bas, “Bu demokrasi için de iyi olacak” derken, ana muhalefet CDU/CSU’nun yanı sıra koalisyon ortağı FDP buna daha önceki dönemlerde olduğu gibi yine karşı çıktı. Baerbel Bas, “Seçme yaşının 16’ya düşürülmesi için Anayasa’da değişiklik gerektiren çoğunluğu sağlama çabasını sürdüreceğinin altını çizerken, “Gençler ne kadar erken oy kullanırlarsa, daha sonraki yıllarda sandık başına gitme olasılığı da o kadar yüksek olur” dedi.

‘16’SINDA OY KULLANMAYA HAYIR’
Hükümet ortağı Yeşiller, Baerbel Bas’ın önerisine destek verirken, CDU ve CSU ile FDP’li politikacılar, şu anda olduğu gibi genel seçimlerde ancak 18 yaşını doldurarak reşit olanların oy kullanmalarında ısrar edeceklerini yinelediler. Federal Meclis Başkan Yardımcısı Wolfgang Kubicki (FDP), yasalara göre ancak 18 yaşını dolduranların ticari ehliyet sahibi olduklarını hatırlatırken, oy kullanma yaşının 16’ya düşürülerek ülkenin geleceğinde söz hakkına sahip olmalarının anlamsız olacağını savundu. CDU/CSU Meclis Grubu Genel Sekreteri Thorsten Frei da “Ebeveynlerinin onayı olmadan diğer alanlarda bağımsız karar verme hakları olmayanlara ülkenin kaderini belirleyen seçimlerde oy kullanmalarına izin verilmesi mantıksızdır” diyerek Baerbel Bas’ın önerisine karşı çıktı. Federal Meclis Başkan Yardımcısı Katrin Göring-Eckardt (Yeşiller) ise “Genç insanlar toplumun destekçisidir. Kendi gelecekleriyle ilgili kararlar verme konusunda her türlü haklara sahip olmalılar” açıklamasında bulundu.

Haberin Devamı

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ GEREKİYOR
SPD, Yeşiller ve FDP’nin 7 Aralık 2021 tarihinde imzaladıkları Koalisyon Sözleşmesi’nde, “Biz aktif seçim (oy kullanma) yaşını Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri için 16’ya düşüreceğiz. Federal Meclis seçimlerinde de oy kullanma yaşının 16’ya düşürülmesi için Anayasa’da değişiklik istiyoruz” denildiği halde, küçük ortak FDP’nin şimdi buna karşı çıkması, SPD ile Yeşiller’i şaşırttı. Anayasa’da değişiklik yapılması gerekmediği için AP seçimlerinde 16 yaşında oy kullanılmasını içeren tasarı 10 Kasım 2022’de hükümet partilerinin oylarıyla kabul edilerek yasalaştı. Ancak Alman Anayasası’nın 38’inci maddesinde “Oy kullanma hakkına ancak 18 yaşını dolduran sahiptir” koşulu yer aldığından seçme yaşının düşürülmesi için Anayasa’da değişiklik gerekiyor. Bu değişiklik için de Federal Meclis’te milletvekillerinin üçte ikisinin desteğine ihtiyaç var. CDU/CSU’nun desteği olmadan ise bu mümkün değil.

Haberin Devamı

BAZI EYALETLERDE MÜMKÜN
Baden-Württemberg, Brandenburg, Bremen, Hamburg, Mecklenburg-Vorpommern ve Schleswig-Holstein eyaletlerinde 16 yaşını dolduranlar eyalet parlamentosu seçimlerinde oy kullanma hakkına sahip. Aşağı Saksonya, Berlin, Kuzey-Ren Vestfalya, Saksonya-Anhalt ve Thüringen’de de 16 ve 17 yaşındakilerin seçme hakkı var. Almanya genelinde yalnız Baden-Württemberg’de 2024 yılı itibariyle yerel seçimlerde 16 yaşını dolduranlar seçilme hakkına da sahip.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!