EKSTRA
MENÜ

Rekolte

Rekolte haberleri sayfasında güncel ve son dakika Rekolte hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 2.441 Rekolte haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Rekolte Haberleri

Rekolte oyunuyla fiyatı ayarlıyorlar

'Rekolte oyunuyla fiyatı ayarlıyorlar'

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, fındık üreticisinin mağduriyetine zemin oluşturan diğer kurum ve kuruluşların rekolte açıklamalarına asla müsaade edilmemesini isteyerek, “Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) hızlı ve fazla alım yapmalı, alım merkezlerini artırmalı, çiftçimize ödemeleri peşin yapmaya gayret göstermeli” ifadesini kullandı.

27.09.2021Ekonomi
Prof. Dr. Türkeş: Üretim planında coğrafya eksik

Prof. Dr. Türkeş: Üretim planında coğrafya eksik

Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden Prof. Dr. Murat Türkeş, “Hayatımızı mühendisler planlıyor ama onlarda coğrafya ve iklim eğitimi çok düşük. Bu bilgi eksikliği ile yapılan planlamalar üretim süreçlerini riske atıyor. Bilgisizlik yüzünden su kaynakları kirleniyor, tarımsal rekolte düşüyor” dedi.

17.09.2021Ekonomi
Rekolte düştü Tarlada 28, tezgahta 120 TL

Rekolte düştü! Tarlada 28, tezgahta 120 TL

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, ’yeşil altın’ olarak bilinen Antep fıstığında, iklim değişikliği ve ’yok yılı’ nedeniyle rekolte düşüşü yaşandı. Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, tarladan 28-33 lira arasında alınan ben fıstığın işlendikten sonra tüketiciye 120 liradan satıldığını söyledi. Çolak, bölgedeki fıstık fiyatlarının tüccarlar tarafından belirlendiğini, fahiş fiyatların önlenebilmesi için TMO’nun alım yapması gerektiğini belirtti.

10.09.2021Haber
Antep fıstığında rekolte düştü Tarlada 28, tezgahta 120 TL...

Antep fıstığında rekolte düştü! Tarlada 28, tezgahta 120 TL...

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, ’yeşil altın’ olarak bilinen Antep fıstığında, iklim değişikliği ve ’yok yılı’ nedeniyle rekolte düşüşü yaşandı. Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, tarladan 28-33 lira arasında alınan ben fıstığın işlendikten sonra tüketiciye 120 liradan satıldığını söyledi. Çolak, bölgedeki fıstık fiyatlarının tüccarlar tarafından belirlendiğini, fahiş fiyatların önlenebilmesi için TMO’nun alım yapması gerektiğini belirtti.

10.09.2021Ekonomi
Dünyada ilk ülke oldu... Felaket çok hızlı geldi Tüm dünya tehlikede

Dünyada ilk ülke oldu... Felaket çok hızlı geldi! Tüm dünya tehlikede

Birleşmiş Milletler'e (BM) göre Madagaskar, dünyada "iklim değişikliği kaynaklı kıtlık" görülen ilk ülke olmak üzere. BM yetkilileri, ada ülkesinde on binlerce kişinin, 4 yıldır yağmur yağmaması nedeniyle şimdiden "feci" seviyelerde açlık çektiğini söylüyor.

25.08.2021Ekonomi
Güvenlik önlemleri üst düzeye çıkarıldı... Yeşil altın nöbeti

Güvenlik önlemleri üst düzeye çıkarıldı... 'Yeşil altın' nöbeti!

Batman yöresinde 'yeşil altın' olarak bilinen fıstığın hasat döneminin başlamasıyla birlikte, arazilerdeki güvenlik önlemleri üst düzeye çıkarıldı. Bekçiler, geceleri bahçelerin çevrelerinde av tüfekleriyle ağaçlardaki mahsulün çalınmaması için nöbet tutuyor.

23.08.2021Gündem
İklim krizinin öteki yüzü: Tarlalar kırmızı alarm veriyor

İklim krizinin öteki yüzü: Tarlalar kırmızı alarm veriyor!

İklim krizine bağlı olarak gittikçe artan sel ve yangın felaketlerinin, önümüzdeki yıllarda güçlenerek süreceği öngörülüyor. Uzmanlara göre, iklim krizi yakın gelecekteki gıda krizinin de habercisi... Üstelik iklim değişikliği Türkiye'nin tarımını tehdit etmeye şimdiden başladı. Fındık, ayçiçeği yüzümüzü güldürse de buğday, arpa, nohut, mısır ve üzüm alarm veriyor. İşte Türk tarımındaki son durum ve bizi bekleyen tehlike...

19.08.2021Ekonomi
Fındıkta ihracatında rekor hedefleniyor

Fındıkta ihracatında rekor hedefleniyor

Türkiye'nin fındık piyasasında etkin rol oynaması ve bu alanda istikrar oluşturulması hedefiyle çeşitli çalışmalar yürütülürken, bu sezon tüketimin de artmasıyla 3 milyar dolarlık rekor ihracat bekleniyor.

16.08.2021Ekonomi
Fındıkta tüketimin artırılmasıyla bu sezon 3 milyar dolarlık rekor ihracat hedefleniyor

Fındıkta tüketimin artırılmasıyla bu sezon 3 milyar dolarlık rekor ihracat hedefleniyor

Fındık Tanıtım Grubu Kurucusu ve İlk Başkanı Ömer Faruk Doğan "Ülke içinde tüketim seviyemiz yüzde 30-40'lara yükseltilmediği sürece Türkiye'de kendi ürünümüzün piyasasına hakim olma gücümüz azalacaktır" dedi.

16.08.2021Ekonomi
Fındık fiyatı, üreticileri memnun etti

Fındık fiyatı, üreticileri memnun etti

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan'ın, Giresun kalite fındık 27 TL, levant kalite fındığın 26,5 TL'den alınacağını açıklaması, üreticileri memnun etti.

12.08.2021Ekonomi
Bal rekoltesi düştü

Bal rekoltesi düştü

Türkiye'nin önemli bal üretim merkezlerinden biri olan ve 2018 yılında coğrafi işaret alan Kars balını kuraklığın, yurtta üretilen çam balının ise ülkenin dört bir yanında başlayan yangınların vurduğu bildirildi.

12.08.2021Ekonomi
Aydında sezonun ilk kuru inciri kilosu 250 liradan satıldı

Aydın'da sezonun ilk kuru inciri kilosu 250 liradan satıldı

Türkiye'de kuru incir üretiminin en önemli merkezi Aydın'da sezonun ilk ürünü Aydın Ticaret Borsasınca kilosu 250 liradan satın alındı.

11.08.2021Ekonomi
Fındıkta 30 TL beklentisi

Fındıkta 30 TL beklentisi

Türkiye’de ağustos başında itibaren fındık tarlaları hareketlenmeye başlayacak. Binlerce üretici fındıklarını toplamaya başlayacak. Ancak üreticiler bu yıl fındık rekoltesinde bir düşüş bekliyor. Yaşanan aşırı sıcak ve soğuk havaların fındıkta verimi etkilediğine dikkat çeken üreticiler, “Maliyetlerimizde de artış yaşandı. Bu yıl bir kilogram fındık fiyatının en az 30 TL olmasını bekliyoruz” dedi.

16.07.2021Ekonomi
Bursa’da 1200 rakımlı dağların zirvesinde ahududu hasadı

Bursa’da 1200 rakımlı dağların zirvesinde ahududu hasadı

Bursa’nın İnegöl ilçesinde 1200 rakımlı dağların zirvesinde yetişen ahududunun hasadı başladı. 300 dönüm alanda 600 ton rekolte beklenen ahududunun kilosu ise 30 TL’den alıcı buluyor.

15.07.2021Ekonomi
Emtia piyasası geçen hafta zirvelere oynadı

Emtia piyasası geçen hafta zirvelere oynadı

Emtia piyasasında geçen hafta pozitif bir seyir izlenirken, şekerde 4 yılın, kurşunda 3 yılın, Brent petrolde ve doğal gazda 2,5 yılın en yüksek seviyeleri görüldü.

5.07.2021Ekonomi
Bakan Pakdemirliden fındık alımına ilişkin açıklama

Bakan Pakdemirli'den fındık alımına ilişkin açıklama

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, fındıkla ilgili iç ve dış piyasaları yakından takip ettiklerini belirterek, "Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu sene de hasattan önce TMO fındık alım fiyatlarının açıklanması için çalışma yapıyoruz." ifadesini kullandı.

1.07.2021Ekonomi
Antalyanın iklimi 2100de Kahire gibi olacak deyip uyardı: Turizm olmayacak, insanlar sıcaktan düşüp ölecek

'Antalya'nın iklimi 2100'de Kahire gibi olacak' deyip uyardı: 'Turizm olmayacak, insanlar sıcaktan düşüp ölecek'

Kuraklık haritalarında Türkiye'nin büyük bölümü 'olağanüstü kurak', 'çok şiddetli kurak', 'şiddetli kurak' olarak gösteriliyor. Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mehmet Levent Kurnaz, Antalya için ürküten sözler söyledi. 2100 yılında Antalya'nın ikliminin aynen Kahire gibi olacağını söyleyen Kurnaz, ''Çukurova, Urfa, hepsi aynı şekilde olacak. Bu yüzyılın sonunda sıcaklıklar büyük ihtimalle 4-5 derece artmış olacak" dedi. 2100 yılında Antalya'da turizm olmayacağını savunan Prof. Dr. Kurnaz, “İnsanlar sıcaktan düşüp ölecek. Tamamen içeride ve klimayla yaşayabilecek böyle günlerde. Bu durumu ancak iklim değişikliği önlenebilirse değiştirmek mümkün'' diye konuştu.

1.07.2021Gündem
Bakan Pakdemirliden yem fiyatlarını müdahale sinyali

Bakan Pakdemirli'den yem fiyatlarını müdahale sinyali

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yetiştiricileri yüksek yem maliyetleri altında ezdirmeyeceklerini belirterek, "Bu kapsamda Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO), mevcut stoklarını kullanarak ve takviye ederek besici ve yetiştiricilerimizin yanı sıra yem sektöründeki tüm kullanıcıların ihtiyacını uygun fiyatla karşılamak üzere güçlü bir şekilde piyasalara müdahale edeceğiz." ifadesini kullandı.

14.06.2021Ekonomi
Fındığı dolu vurdu Rekoltede büyük kayıp beklentisi...

Fındığı dolu vurdu! Rekoltede büyük kayıp beklentisi...

Oordu’da geçen hafta etkili olan fırtına ve dolu, fındık bahçelerinde zarara yol açtı. Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça hasar tespit çalışmalarının yapıldığını belirterek, "Fındık rekoltesinde genelde yüzde 25’e varan bir düşüş görüleceğini tahmin ediyoruz” dedi.

13.06.2021Ekonomi
Üreticiler fındık fiyatının açıklanmasını bekliyor

Üreticiler fındık fiyatının açıklanmasını bekliyor

Türkiye'nin fındık üretiminin yüzde 27'sinin gerçekleştirildiği Batı Karadeniz'de üreticiler, fındık fiyatının sezon başlamadan önce açıklanmasını bekliyor.

11.06.2021Ekonomi
Devlet desteğiyle başladı... Manisada üretip dünyaya ihraç ediyor

Devlet desteğiyle başladı... Manisa'da üretip dünyaya ihraç ediyor

Manisa'nın Demirci ilçesinde 6 yıl önce Tarım ve Orman Bakanlığının sertifikalı fidan desteğinden faydalanarak 60 dekar arazisinde 2 bin 500 badem fidanını toprakla buluşturan Cihan Yıldırım, yurt dışına "organik badem" gönderiyor.

6.06.2021Ekonomi
Kuru meyve trendi dünyada yükselişte

Kuru meyve trendi dünyada yükselişte

ULUSLARARASI Kuru ve Kabuklu Meyveler Kongresi (International Nut and Dried Fruit Council-INC), tarafından 25-27 Mayıs’ta gerçekleşen 2021 INC 3D Çevrimiçi Konferansı tamamlandı. Konferans, dünyanın 70’ten fazla ülkesinden kuru ve kabuklu meyve endüstrisindeki bin 300’den fazla sektör profesyonelini bir araya getirdi.

6.06.2021Ekonomi
Gaziantepte hasadına başlanan kiraz, 40 ülkeye ihraç ediliyor

Gaziantep'te hasadına başlanan kiraz, 40 ülkeye ihraç ediliyor

Gaziantep'te üretilen 'Ziraat 900 Napolyon' cinsi kirazın hasadına başlandı. Mevsimsel şartlar nedeniyle rekoltenin geçen yıla göre yüzde 70 düştüğü kentte hasadı yapılan kiraz, yurt içinin yanı sıra 40 ülkeye ihraç ediliyor.

3.06.2021Haber
ÇAYKUR yaş kontenjan ve kota uygulaması ile ilgili açıklamada bulundu

ÇAYKUR yaş kontenjan ve kota uygulaması ile ilgili açıklamada bulundu

ÇAYKUR Genel Müdürlüğünden "Üreticilerimiz müsterih olsun, ÇAYKUR açıkladığı kota oranında çayın alımını gerçekleştirecektir." açıklaması yapıldı.

3.06.2021Ekonomi
Türkiye kuraklığa karşı teyakkuzda

Türkiye kuraklığa karşı teyakkuzda

Ticaret Bakanlığı, 31 Mayıs tarihli genelgesinde buğdaya ilişkin başlıkta değişiklik yaptı.

2.06.2021Ekonomi
TMOdan hububat piyasasına müdahale planı

TMO'dan hububat piyasasına müdahale planı

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, "Piyasayı anlık olarak yakından takip ediyoruz, gerekmesi halinde hızlı kararlar alıyoruz. Olağan dışı dönemlerde olağanüstü kararlar alınabilmektedir. Bu gereklilik dolayısıyla piyasa düzeni ve istikrarı için bütün müdahale yöntemlerini gündemimizde tutuyoruz" dedi.

1.06.2021Ekonomi
Gönüllü kadınlar, pazardaki sebze meyve atıklarını toplayıp gübreye dönüştürüyor

Gönüllü kadınlar, pazardaki sebze meyve atıklarını toplayıp gübreye dönüştürüyor

Tarımsal kuraklığın etkilerini azaltıp, yıpranan toprağın iyileştirilmesi, verimin artırılması ve sağlıklı gıdaların üretilmesi amacıyla Topraktan Tabağa Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve Kayapınar Belediyesi iş birliğiyle semt pazarlarında çöpe giden sebze meyve atıkları gönüllüler tarafından toplanıp, çeşitli işlemlerin ardından kompost gübreye dönüştürülerek yeniden tarıma kazandırılıyor.

30.05.2021Ekonomi
Altı ton üründen elde ediliyor Litresi 7 bin euroyu buluyor

Altı ton üründen elde ediliyor! Litresi 7 bin euroyu buluyor

Burdur'daki Lisinia Doğa Proje Alanı'nda 140 dekar alanda dikilen gül fidesinden bu yıl 50 tona yakın rekolte bekleniyor. Doğa Proje Alanı Sorumlusu Öztürk Sarıca, "4 ile 6 ton arası gülden 1 litre yağ elde edebiliyorsunuz. Şu an fiyatlar 5-7 bin euro ama kalitesi daha düşük yağlar 4 bin euro civarında alıcı buluyor" dedi.

27.05.2021Ekonomi
İç Anadoluda kuraklık hububat üreticilerini endişelendiriyor

İç Anadolu'da kuraklık hububat üreticilerini endişelendiriyor

İç Anadolu Bölgesi'nde bahar yağıları yetersiz kalınca kuraklık baş gösterdi. Yozgat'ta il merkezi ve birkaç ilçede yüzde 80-90 oranında kuraklık yaşanırken, Kırıkkale Ticaret Borsası Başkanı Harun Sümer bundan sonra yağacak yağmurun da faydasının olmayacağını belirtti.

23.05.2021Haber
Ekipler hasar tespiti için bölgede İç Anadoluda vahim tablo

Ekipler hasar tespiti için bölgede! İç Anadolu'da vahim tablo!

İç Anadolu Bölgesi'nde bahar yağıları yetersiz kalınca kuraklık baş gösterdi. Yozgat'ta il merkezi ve birkaç ilçede yüzde 80-90 oranında kuraklık yaşanırken, Kırıkkale Ticaret Borsası Başkanı Harun Sümer bundan sonra yağacak yağmurun da faydasının olmayacağını belirtti.

23.05.2021Ekonomi
Karpuz üreticileri fiyattan memnun

Karpuz üreticileri fiyattan memnun

Kentte bu yıl yaklaşık 110 bin dekarda ekilen karpuzdan, 745 bin ton civarında rekolte bekleniyor. Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru "Karpuz fiyatlarından çiftçimiz memnun. Tarlada 3-3,5 lira civarında satılıyor" dedi.

22.05.2021Ekonomi
Buğdayda rekolte beklentisi 17.5 milyon ton

Buğdayda rekolte beklentisi 17.5 milyon ton

Yaklaşan buğday hasadı dönemi dolayısıyla Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz, değerlendirmelerde bulundu.

13.05.2021Ekonomi
Ülker’den yerli bisküvilik  buğday için yeni proje

Ülker’den yerli bisküvilik buğday için yeni proje

Gıda şirketi Ülker, ilk hasadı 2020 Temmuz ayında gerçekleştirilen “Aliağa Bisküvilik Buğdayı” projesinden sonra yeni bisküvilik buğday türleri elde etmek için bir kez daha kolları sıvadı. Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü’yle birlikte hazırlanan 5+5 yıllık “Bisküvilik Buğday Geliştirme Programı”nı hayata geçirecek olan Ülker, bu sayede yeni bisküvilik buğday çeşitlerinin ülke tarımına kazandırılmasını hedefliyor.

10.05.2021Tarım
1700 rakımlı yaylada nohut ekimi öncesi tarlada ay yıldız simgesi oluşturuldu

1700 rakımlı yaylada nohut ekimi öncesi tarlada ay yıldız simgesi oluşturuldu

ANTALYA'nın Gazipaşa ilçesinde 1700 rakımlı Cimbiti Yaylası'ndaki 100 dekar araziye nohut ekimi öncesi traktörle ay yıldız simgesi oluşturuldu. Ekim sırasında bölgedeki doğal güzellik de dronla havadan görüntülendi.

3.05.2021Gündem
Sarıcakaya ilçesinde üretiliyor  Romanya, Almanya, İtalya ve Singapura satılıyor

Sarıcakaya ilçesinde üretiliyor! Romanya, Almanya, İtalya ve Singapur'a satılıyor

Sarıcakaya ilçesinde yetiştirilen kuşkonmazlar, ülkede birçok şehre gönderilirken Romanya, Almanya, İtalya ve Singapur gibi ülkelere de ihraç ediliyor.

24.04.2021Ekonomi
Narenciye ihracatında yılın ilk çeyreğinde mandalina ve limon öne çıktı

Narenciye ihracatında yılın ilk çeyreğinde mandalina ve limon öne çıktı

Türkiye'den 2021'in ilk çeyreğinde yapılan yaklaşık 300 milyon dolarlık narenciye ihracatının 232 milyon dolarlık kısmını mandalina ve limon oluşturdu.

8.04.2021Ekonomi
Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz: Hizmette tasarruf etmedik

Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz: Hizmette tasarruf etmedik

Türkiye’ye örnek olan önemli hizmetlere imza attıklarını söyleyen Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz, “Tasarruf yaptık, ancak hizmette tasarruf yapmadık. Tüm imkânlarımızı Kahramankazanımız için seferber ettik ve etmeye devam edeceğiz. Kahramankazanımız Ankara’nın ve Türkiye’nin parlayan yıldızı olacak” dedi.

8.04.2021Ekonomi
Doğu Karadenizde kozalak akarı alarmı Kilosuna 10 TL ödeme yapılıyor

Doğu Karadeniz'de 'kozalak akarı' alarmı! Kilosuna 10 TL ödeme yapılıyor

Fındıkta uç kurumalarıyla verim ve kalitede yüzde 70 oranında kayıplara neden olan, yaprak ve sürgün gözlerine zarar veren ‘kozalak akarı' için harekete geçildi. Zararlı 'kozalak akarı' toplamaya teşvik için kilo başına üreticilere 10 TL ödeme yapılmaya başlandı.

7.04.2021Gündem
Gaziantepte bal üretimi 42 kat arttı Hedef 500 ton

Gaziantep'te bal üretimi 42 kat arttı! Hedef 500 ton

Gaziantep'te, arı yetiştiricileri, bal üretim dönemi için tüm hazırlıklarını tamamladı. Gaziantep Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nebi Koca, 10 yıl önce yılda sadece 10 ton bal üretilen Gaziantep'te geçen yıl 420 ton bal üretildiğini belirterek, "Bu yıl hedefimiz, 500 ton bal üretmek" dedi.

6.04.2021Ekonomi
32 TL’nin altındaki bala dikkat

32 TL’nin altındaki bala dikkat

Türkiye’de bal tüketimi her geçen gün artıyor. Ancak sahte veya kalitesiz ballar da sofralara gelebiliyor. Balın iyi olup olmadığının anlaşılması için ise analiz edilmesi dışında hiçbir yöntem olmadığı ifade ediliyor. Uzmanlar, bir kilogram çiçek balının üreticide 30-32 TL olduğunu, bu fiyatın altında olanlara dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor.

26.03.2021Ekonomi

Yazar Sonuçları

Marmarabirlik daha da güçlenebilir

Zeytin hasat mevsimi için geri sayım başladı.1 ay sonra yavaş yavaş zeytinde hasat telaşı başlayacak.

22.09.2021

Eylül bereketi

Sonbahar Ege için bereket demektir.

6.09.2021

İstanbul da cayır cayır yanabilir

Ege ve Akdeniz’de özellikle çam ormanlarında çıkan ve günlerce söndürülemeyen büyük orman yangınları İstanbul için de ciddi bir uyarı vermektedir. 1960 ve 80’li yıllarda İstanbul’da Hazine arazilerine sahip çıkmak amacıyla takriben 400 bin dönüm (İstanbul ormanlarının yüzde 16’sı) çam ormanı oluşturuldu.

12.08.2021

Fındıkta altın yıl bekleniyor

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel “Bu yıl fındığın altın yılı olacak. Diğer üretici ülkelerden İtalya’da don nedeniyle fazla fındık üretimi beklenmiyor” açıklamasını yaptı.

28.04.2021

Çocuğu pozitif olan ve Roma’da yaşayan bir annenin yaşadıkları

Bugün Roma, ‘sarı’ bir pazartesiye uyanacak.Mekanlar açık. En sevilen kahve yerinde içilebilecek.

26.04.2021