EKSTRA
MENÜ

Safran

Safran ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Safran haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.412 Safran haberi bulunmuştur.

Safran Haberleri

Karabük Valisi Gürelden misafirlik uyarısı

Karabük Valisi Gürel'den misafirlik uyarısı

KARABÜK Valisi Fuat Gürel, kentte vaka sayılarının gittikçe artığını ve tehlikeli boyutlara ulaştığını belirterek, misafirliğin sonlandırılmasını, kalabalık ortamlardan uzak durulmasını istedi.

30.10.2020Gündem
MasterChefte kim elendi İşte 25 Ekimde MasterChefte bu hafta elenen isim...

MasterChef'te kim elendi? İşte 25 Ekim'de MasterChef'te bu hafta elenen isim...

MasterChef'te bu hafta kimin elendiği merak ediliyor. Haftada beş gün ekrana gelen yarışmada dün son dokunulmazlık oyununun ardından eleme potası belli oldu. Potada bulunan altı yarışmacıdan Emir, Esra ve Sefa başarılı tabaklar yaparak ilk turda eleme potasından çıkmayı başardılar. Peki MasterChef'te kim elendi? İşte elenen isim ve son bölümde yaşananlar

26.10.2020Televizyon
Safranın kilosu ne kadar Safran kaç TL İşte safran fiyatı hakkında bilgi

Safranın kilosu ne kadar? Safran kaç TL? İşte safran fiyatı hakkında bilgi

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan tarihi evleriyle ünlü Karabük'ün Safranbolu ilçesinde yetiştirilen, boya, kozmetik, ilaç ve gıda gibi birçok alanda kullanıldığı için 'mucize bitki' olarak da adlandırılan safran bitkisi, fiyatı ile de merak edilenler arasında yer alıyor. Peki, safranın kilosu ne kadar? Safran kaç TL?

25.10.2020Keyif
Okulöncesi eğitimde yeni uyarılar: 10 dakikada bir derslikler havalandırılacak

Okulöncesi eğitimde yeni uyarılar: 10 dakikada bir derslikler havalandırılacak

Okulöncesi eğitim kurumları haftada beş gün altı etkinlikle saati 30 dakikada olacak şekilde yüz yüze eğitim yapıyor. Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, okulöncesi eğitimle ilgili 81 il valiliğine bir yazı gönderdi.

22.10.2020Eğitim
Safran nedir, nerede yetişir İşte safran bitkisinin kullanım alanları

Safran nedir, nerede yetişir? İşte safran bitkisinin kullanım alanları

Ağırlığının 100 bin katı suyu sarıya boyayabilen safran, farklı özellikleriyle gıda, tıp ve giyim sektörlerinde kullanılabiliyor. Safranın en büyük özelliği hücre yenileyici olması. Dünyada da safran mutluluk iksiri olarak bilinir. Peki, safran nedir? Safran nerede yetişir? İşte safran bitkisinin faydaları…

17.10.2020Sağlık
Hasadına başlandı... Kilosu 40 bin TL

Hasadına başlandı... Kilosu 40 bin TL!

Karabük'ün Safranbolu ilçesinde gıda, tıp ve giyim sektörlerinde kullanılan, kilogramı 40 bin TL'den satılan safranın hasadına başlandı.

17.10.2020Gündem
Safranda hasat başladı Kilosu 40 bin liradan satılıyor

Safranda hasat başladı! Kilosu 40 bin liradan satılıyor

Karabük’ün Safranbolu ilçesiyle özdeşleşen safran bitkisinin hasadı başladı.

Safran hasadı başladı Kilosu 40 bin lira

Safran hasadı başladı! Kilosu 40 bin lira

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve "En iyi korunan 20 kent" arasında bulunan Karabük’ün Safranbolu ilçesiyle özdeşleşen ve kilosu 40 bin liradan satılan safran bitkisinin hasadı başladı. Hücre yenileme ve vücut direnci yükseltme özelliği de bulunan Safran özellikle korona virüs salgını nedeniyle bu yıl en rağbet gören ürünlerin başında geldi.

16.10.2020Ekonomi
Paella nedir ve nasıl yapılır Kolay paella tarifi

Paella nedir ve nasıl yapılır? Kolay paella tarifi

Paella tarifi, özünde pirinç bulunan İspanyol pilavıdır. İspanya'nın en çok tüketilen yemeklerinden birisi olan paella içerisinde tavuk suyu, sebze, safranın ana malzemelerini oluşturduğu paella, Valencia bölgesinin simgesel ürünüdür. Deniz mahsüllerinden, çiftlik hayvanlarından ve sebzelerden bir araya getirilebilen paella için fırın kullanımı gerekmektedir. Peki, paella nasıl yapılır? İşte, kolay paella tarifi

Tarihi ilçeyi esnaf tanıtıyor

Tarihi ilçeyi esnaf tanıtıyor

Dünyanın en iyi korunan 20 kenti arasında yer alan Safranbolu’da, iş yeri sahipleri de ilçenin tanıtımı için gönüllü turizm elçiliği yapıyor. Lokum imalatçıları, gruplar halinde gelen turistlere lokum ve safran çayı ikramında bulunup, ilçe hakkında bilgi veriyor.

12.10.2020Seyahat
Yüz yüze eğitime geçişte son hazırlıklar

Yüz yüze eğitime geçişte son hazırlıklar

Milli Eğitim Bakan Yardımcıları Mustafa Safran ve Reha Denemeç ile 81 il milli eğitim müdürünün katılımıyla, yüz yüze eğitimin ikinci aşamasıyla ilgili toplantı düzenlendi.

9.10.2020Eğitim
Fetih Suresi Oku ve Dinle - Fetih Duası Türkçe ve Arapça Okunuşu, Fazileti, Anlamı (Diyanet Meali & Tefsiri)

Fetih Suresi Oku ve Dinle - Fetih Duası Türkçe ve Arapça Okunuşu, Fazileti, Anlamı (Diyanet Meali & Tefsiri)

Fetih suresi Medine döneminde inmiştir. 28 âyettir. Sure adını 1, 18 ve 27. âyetlerde geçen “fetih” kelimesinden almıştır. Mekke'nin fethedileceği müjdesini konu alır. Bu sure ile birlikte Müslümanların müşriklere karşı zafer kazanacağı müjdelenmiştir. Ayrıca önemli dönemlerde ordumuzun muzafferiyet kazanması için fetih duası olarak okunmaktadır. Fetih suresi oku ve dinle sayfamızda sizler için Fetih suresi anlamı, fazileti, meali, tefsiri, Türkçe ve Arapça okunuşu Diyanet Mealiyle detaylarını bir araya getirdik. Ayrıca Fetih Suresi meali (Diyanet) yine içeriğimizde yer almaktadır.Diyanet mukabele videosu üzerinden Fetih suresini kolayca dinleyebilirsiniz.

Safranboluda En iyi korunan ev seçildi

Safranbolu'da "En iyi korunan ev" seçildi

Karabük'ün Safranbolu ilçesinde, "Kültürel miras ve korumacılık" temasıyla düzenlenen "21. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali" kapsamında "En iyi korunan ev"in sahibine plaket verildi.

26.09.2020Keyif
Afrika’da safran üretmek için proje tasarlayıp Teknofest’te finale kaldılar

Afrika’da safran üretmek için proje tasarlayıp Teknofest’te finale kaldılar

Erzurum'da özel bir kolejin öğrencileri, tarım teknolojileri alanında hazırladıkları ’Kıtlıkla Mücadelede 10 Yıllık Eylem Planı’ projesiyle Teknofest’te finale kaldı. Afrika topraklarında safran üretimi planlayan öğrencilerin projesi hayata geçirilirse, 1 hektar alanda 10 yılda 13 milyon lira kar elde edilecek.

25.09.2020Teknoloji
Pandemi döneminde veli eğitimi başlıyor

Pandemi döneminde veli eğitimi başlıyor

MEB, ‘Pandemi Döneminde Veli Eğitimi’ kapsamında 15 programdan oluşan yeni bir paket hazırladı. Eğitim paketi, salgın döneminde çocukla iletişim, evde eğitici oyun etkinlikleri, özbakım becerileri, sağlıklı beslenme, öğretmenle iletişim, verimli ders çalışma teknikleri, zaman yönetimi, sosyal etkileşim, aile içi iletişim, eğitim okur yazarlığı, EBA okur yazarlığı ve din eğitimi gibi başlıklardan oluşuyor. Veli eğitiminde ilk dersi 25 Eylül’de Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk verecek.

24.09.2020Eğitim
Gebzede elektrikler ne zaman gelecek 5 Eylül Gebze elektrik kesintisi bilgileri

Gebze'de elektrikler ne zaman gelecek? 5 Eylül Gebze elektrik kesintisi bilgileri

Gebze elektrik arıza birimi aracılığıyla elektrikler ne zaman gelecek sorusuna yanıt arayan vatandaşlar, internet üzerinden araştırmalarına başladı. Sanayi bölgesi olan Gebze'de elektrik kesintisi ile birlikte pek çok işletme ve konut sahibi, Gebze elektrik arıza birimine ulaşmak üzere internet üzerinden araştırmalarını gerçekleştirdi. Peki, Gebze'de elektrikler ne zaman gelecek? İşte bazı detaylar

5.09.2020Gündem
Klasik lezzete farklı yorumlar

Klasik lezzete farklı yorumlar

Bolluk ve bereket getirdiğine inanılan ‘aşure’ için kazanlar kaynamaya başladı. Bugün hicri takvimin ilk ayı olan muharremin 10’uncu, yani aşure günü. Bu vesileyle jürimize en iyi aşureyi tadabilmek için gidilmesi gereken mekânları sorduk...

Zerde nasıl yapılır Osmanlı mutfağından günümüze gelen zerde tatlısı yapılışı ve tarifi

Zerde nasıl yapılır? Osmanlı mutfağından günümüze gelen zerde tatlısı yapılışı ve tarifi 

Zerde tatlısı tarifi, geleneksel tatlı lezzetlerinin başında geliyor. Hazırlaması oldukça kolay olan zerde tatlısı, özel günlerde misafir sofralarınız için farklılık yaratabilir. Pirinçle su pişirilerek hazırlanan zerde tatlısını denemek istiyorsanız tarifimize göz atabilirsiniz. Peki, Zerde nasıl yapılır, malzemeleri nelerdir ? İşte, Osmanlı mutfağından günümüze gelen zerde tatlısı tarifi ve adım adım yapılış aşaması.

81 il müdürüyle 21 Eylül’e hazırlık çalışması

81 il müdürüyle 21 Eylül’e hazırlık çalışması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 81 il milli eğitim müdürüyle yeni eğitim öğretim yılına yönelik son hazırlıkları ve çalışma stratejilerini belirledi.

14.08.2020Eğitim
Yazın rengi turuncu

Yazın rengi turuncu

İlhamını güneşin tonlarından aldığı için farklı ortamlara göre tasarlanmış versiyonlarıyla her yerde karşımıza çıkıyor. Mevsime çok yakışıyor; bronzlaşmış tenle harika uyum sağlıyor, sezonun yüksek enerjisine eşlik ediyor.

Yüksek besin değeriyle tam bir şifa deposu Fiyatı ise dudak uçuklatıyor

Yüksek besin değeriyle tam bir şifa deposu! Fiyatı ise dudak uçuklatıyor

İçinde barındırdığı zengin besin değerleriyle şifa deposu olarak bilinen İspanyol safranı, aktarlarda kilosu 15 bin liraya alıcı buluyor.

Sultan Reşadın torununa büyü oyunu

Sultan Reşad'ın torununa büyü oyunu

Osmanlı hanedanı soyundan gelen N.H.H., Hakan C. ve eşi tarafından dolandırıldığını iddia etti. Hakan C.’nin “Sende ve ailende büyük bir büyü var. Kilo kilo safran suyuyla yıkanacaksın” diyerek safran parası olarak kendisinden 460 bin lira aldığını öne sürdü.

22.07.2020Gündem
Sorumluluk sınavı tarihi 2020: Lise sorumluluk sınavı ne zaman İşte yapılan son açıklama

Sorumluluk sınavı tarihi 2020: Lise sorumluluk sınavı ne zaman? İşte yapılan son açıklama

Sorumluluk sınavı tarihi, gündemde yer almaya devam ediyor. Corona virüsü nedeniyle, mart ayından beri devam eden uzaktan eğitim sistemi 19 Haziran Cuma günü karne notlarının açıklanmasıyla son buldu. Karnelerin açıklanmasının ardından gözler lise sorumluluk sınavlarına çevrildi. 22- 30 Haziran'da yapılması planlanan sorumluluk sınavı ileri bir tarihe ertelendi. Peki, Lise sorumluluk sınavı ne zaman? İşte, ayrıntılar...

21.07.2020Eğitim
Sorumluluk sınavı tarihi 2020: Lise sorumluluk sınavı ne zaman

Sorumluluk sınavı tarihi 2020: Lise sorumluluk sınavı ne zaman?

Sorumluluk sınavı tarihi, gündemde yer almaya devam ediyor. Corona virüsü nedeniyle, mart ayından beri devam eden uzaktan eğitim sistemi 19 Haziran Cuma günü karne notlarının açıklanmasıyla son buldu. Karnelerin açıklanmasının ardından gözler lise sorumluluk sınavlarına çevrildi. 22- 30 Haziran'da yapılması planlanan sorumluluk sınavı ileri bir tarihe ertelendi. Peki, Lise sorumluluk sınavı ne zaman? İşte, ayrıntılar...

17.07.2020Eğitim
Pedagojik formasyon kaldırıldı mı Formasyon için Bakan Selçuktan açıklama: Hak kaybı olmayacak

Pedagojik formasyon kaldırıldı mı? Formasyon için Bakan Selçuk'tan açıklama: Hak kaybı olmayacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk pedagojik formasyon ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bir süredir gündemde olan pedagojik formasyonla ilgili Selçuk, hak kaybı olmayacağını belirterek, "Hukuki süreçler yeni sona erdi. pedagojik formasyonun kaldırılmasının temel sebebi, yüz binlerce üniversite mezunu gencin, ihtiyacı olmayan alanlarda sürekli olarak formasyon belgesine yüklü miktarlarda ücret ödeyerek sahip olmaları ve sonrasında bir beklentiye girmeleriyle ilgiliydi." dedi. İşte, Pedagojik formasyonda yeni sistemle ilgili Bakan Selçuk'un yaptığı açıklamada son dakika gelişmeler.

15.07.2020Eğitim
Pedagojik Formasyon kalktı mı MEBden formasyon için yeni hamle

Pedagojik Formasyon kalktı mı? MEB'den formasyon için yeni hamle!

Pedagojik Formasyon kaldırıldı mı? sorusu gündemde yer almaya devam ediyor. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran imzalı yayınlanan karara göre, formasyonla ilgili yeni düzenleme hayata geçiyor. Buna göre formasyon yerine yüksek lisans yöntemi ile bu aşama tamamlanabilecek. Yeni düzenlemeye göre, Pedagojik Formasyon yerine ‘Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans Programı’nın geçeceği bildirildi. İşte, ayrıntılar.

7.07.2020Eğitim
MEB, destekleme yetiştirme kursları başlıyor

MEB, destekleme yetiştirme kursları başlıyor

MEB, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı destekleme ve yetiştirme kursları yaz dönemi iş takvimini belirledi. Buna göre başvurular 7-9 Temmuz’da alınacak, dersler ise 20 Temmuz’da başlayacak.

6.07.2020Eğitim
Yaz kitapları 2020

Yaz kitapları 2020

Bu sene pandeminin gölgesinde geçen yazın rehavetini alacak, zihninizi başka türlü meşgul edecek, sizi kahramanlarıyla yeni yollara düşürecek kitaplar... Kitap eki editörleri ve eleştirmenler pandemi yazında size eşlik edecek kitapları seçti.

2.07.2020Kitap Sanat
Sorumluluk sınavı ne zaman, sorumluluk sınavı ertelendi mi İşte MEBden gelen açıklama

Sorumluluk sınavı ne zaman, sorumluluk sınavı ertelendi mi? İşte MEB'den gelen açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), lise son sınıf öğrencilerinden sorumlu dersi bulunanlar için sorumluluk sınavı yapılmasına karar verdi. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, ortaöğretim kurumlarında 22-30 Haziran arasında yapılması planlanan sorumluluk sınavlarının eylül ayına alındığını açıkladı. Yapılması planlanan sorumluluk sınavları, sadece 12'inci sınıflardan isteyen öğrencilere yönelik uygulanacak. Peki, lise sorumluluk sınavı ne zaman yapılacak?

25.06.2020Gündem
Lise sorumluluk sınavı ne zaman, ertelendi mi MEBten 2020 sorumluluk sınavı tarihiyle ilgili açıklama

Lise sorumluluk sınavı ne zaman, ertelendi mi? MEB'ten 2020 sorumluluk sınavı tarihiyle ilgili açıklama

Lise sorumluluk sınavı ne zaman? Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) sorumluluk sınavı tarihleri, son yapılan açıklamanın ardından gündeme geldi. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran tarafından yapılan açıklamaya göre, haziran ayında yapılması planlanan sorumluluk sınavları ileri bir tarihte gerçekleşecek. Safran, "Ortaöğretim kurumlarının tüm sınıf düzeylerinde yapılması planlanan sorumluluk sınavları, yine aynı tarihler arasında, sadece 12'inci sınıflardan isteyen öğrencilerimize yönelik uygulanacaktır." dedi.

23.06.2020Gündem
Sorumluluk sınavı ne zaman, sorumluluk sınavı ertelendi mi İşte MEBden gelen açıklama

Sorumluluk sınavı ne zaman, sorumluluk sınavı ertelendi mi? İşte MEB'den gelen açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), lise son sınıf öğrencilerinden sorumlu dersi bulunanlar için sorumluluk sınavı yapılmasına karar verdi. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, ortaöğretim kurumlarında 22-30 Haziran arasında yapılması planlanan sorumluluk sınavlarının eylül ayına alındığını açıkladı. Yapılması planlanan sorumluluk sınavları, sadece 12'inci sınıflardan isteyen öğrencilere yönelik uygulanacak. Peki, lise sorumluluk sınavı ne zaman yapılacak?

22.06.2020Gündem
Sorumluluk sınavı ne zaman yapılacak 2020 Lise sorumluluk sınav tarihi açıklandı mı

Sorumluluk sınavı ne zaman yapılacak? 2020 Lise sorumluluk sınav tarihi açıklandı mı?

Sorumluk sınavı tarihleri araştırılan konular arasında yerini aldı. Liselerin tüm sınıf düzeylerinde uygulanması planlanan sınav ile ilgili açıklama yapıldı. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran ilk etapta sınavın 12'inci sınıflardan isteyen öğrencilere yönelik yapılacağını açıkladı. Peki lise sorumluluk sınavı ne zaman yapılacak?

19.06.2020Gündem
Sorumluluk sınavları ertelendi

Sorumluluk sınavları ertelendi

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, ortaöğretim kurumlarında 22-30 Haziran arasında yapılması planlanan sorumluluk sınavlarının eylül ayına alındığını açıkladı.

19.06.2020Eğitim
Öğretmen seminer çalışmaları ne zaman Seminerler uzaktan mı olacak

Öğretmen seminer çalışmaları ne zaman? Seminerler uzaktan mı olacak?

Seminerler uzaktan mı olacak? Öğretmen seminerleri için Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran'dan açıklama geldi. Safran, tüm öğretmen ve okul yöneticilerinin katılacağı eğitimlerin, 22-30 Haziran tarihleri arasında online olarak gerçekleşeceğini duyurdu. Açıklamanın ardından gözler, öğretmen semineri takvimine çevrildi. İşte, Öğretmen seminer çalışmaları tarihi konuyla ilgili yapılan o açıklama.

18.06.2020Gündem
MEB’den öğretmenleri ilgilendiren önemli karar

MEB’den öğretmenleri ilgilendiren önemli karar!

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), öğretmenlerin katılacağı haziran mesleki çalışma dönemi faaliyetlerinin, uzaktan çevrim içi öğretim ortamlarında yürütüleceği açıklandı.

17.06.2020Gündem
Miniklere de uzaktan karne

Miniklere de uzaktan karne

Okulöncesinde, ilk ve ortaöğretim kurumlarındaki gibi karne zaten verilmiyor. Ama öğretmenlerin gözlemlerini ve gelişim raporlarını içeren belgeler düzenleniyordu. Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerine aykırı olacak şekilde okulöncesi eğitim kurumlarında, eğitim öğretim dönemi bitiminde ‘belge töreni’ adı altında organizasyonlar yapılmayacağı, sene sonu belgelerinin elektronik ortamda velilerin erişimine açılacağı bildirildi.

13.06.2020Eğitim
Kent ölçeğinde 45 yıldır korunan kültürel miras: Safranbolu

Kent ölçeğinde 45 yıldır korunan kültürel miras: "Safranbolu"

Osmanlı döneminden kalma ahşap evlerin yanı sıra cami, han, hamam, köprü, çeşme ve lonca çarşıları gibi tarihi eserlerin 12 Haziran 1975'te alınan kararla kent ölçeğinde korunmaya başlamasıyla geleceğe taşınan Karabük'ün Safranbolu ilçesi, bugün "dünyada en iyi korunan ilk 20 kent" arasında gösteriliyor.

12.06.2020Keyif
MEBde görev değişimi

MEB'de görev değişimi

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürü Hamza Aydoğdu'nun Aksaray Valisi olarak atamasının ardından yerine Milli Eğitim Bakanı Özel Kalem Müdürü Ömer İnan getirildi.

10.06.2020Eğitim
MEB Personel Genel Müdürü Ömer İnan kimdir nereli ve kaç yaşında

MEB Personel Genel Müdürü Ömer İnan kimdir nereli ve kaç yaşında?

Milli Eğitim Bakanı Personel Genel Müdürü olan Ömer İnan, yeni görevine başlamasının ardından biyografisi ile gündemde yer aldı. Bakanlık bünyesinde görev alan pek çok çalışanın merakla araştırdığı Ömer İnan, bu görevinden önce özel kalem müdürlüğünü üstlenmişti. Peki, Ömer İnan kimdir kaç yaşında ve nereli? İşte, Ömer İnan hakkında merak edilen bazı bilgiler

10.06.2020Eğitim
Reges, A Luxury Collection Resort & SPA, Çeşme’de Marriott farkı

Reges, A Luxury Collection Resort & SPA, Çeşme’de Marriott farkı

Reges, a Luxury Collection Resort & Spa, Çeşme Marriott International otel grubunun lüks otel kategorisindeki Luxury Collection markasının Türkiye’deki üçüncü oteli olarak 2019 yılının Haziran ayında Çeşme’de hizmete girdi.

9.06.2020Ekonomi

Yazar Sonuçları

Sonbahar bereketinin peşinde, yollarda...

Bu yıl öyle şaşaalı ve kalabalık festival ya da hasat etkinlikleri yok ama bu hasat olmayacağı anlamına da gelmiyor. Eğer önemli olan sonbaharın güzelliğini yaşamak, doğanın bereketine şahitlik edip minik bir güz tatili kaçamağı için fırsat yaratmaksa size Türkiye’nin farklı coğrafyalarına dağılmış birbirinden güzel nedenler sunabilirim.

12.10.2020

Safranbolu’yu keşfetmenin tam zamanı

Geçen hafta Safranbolu’daydım. Safranbolu Belediyesi tarafından organize edilen 21. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali, 25-27 Eylül tarihleri arasında pandemiye rağmen gerçekleştirildi. Üç gün boyunca yeniden ve başka bir gözle izlediğim Safranbolu, UNESCO kenti ve dünyada tümüyle korunabilmiş 20 şehirden biri.

7.10.2020

Zamanı gelmişken bir tutam baharat

Eylül'ü geride bırakırken sonbahar kapımızı çaldı ve ardından kış... Tek endişemiz sağlığımız aslında. Hasta olmamak için gereken tedbirleri almak, hijyen çok önemli ve kapalı alanlarda, kalabalıklarda kalmamak. Pandemi sürecinde en çok da aldığımız her nefesin kıymetini anladık. Temiz havan, sağlıklı gıda, el sıkışıp dokunabilmek ne kadar değerliymiş.

1.10.2020

Ege'nin mavi ve yeşil güzeli: Akyaka

Tabiat ana tek bir noktadan başlayıp tüm dünyaya yayılmış olsaydı, muhtemelen o ilk çıkış noktası Akyaka olacaktı, yerküre biriktirdiği suyu toprakla buluşturmak için elbette Azmak’ı seçecekti ve o ilk rüzgar tüm tabiatı selamladığı dansını, tüm renklerini de etrafına toplayarak, Gökova körfezinde yapacaktı. Kim bilir, belki de her şey böyle başlamıştır? Birileri bana bu hikâyenin gerçekleşmediğini kanıtlamadığı sürece tüm kalbimle inanmayı seçeceğim çünkü ağaçla ağaç, rüzgarla rüzgar, suyla su oldum ve tabiatın en ham haline karıştım Akyaka’da tam 7 gün boyunca.

1.09.2020

Sevdanın son vuruşu

Gastronomi sektöründe sunduğunuz ürünün lezzeti ve sunumu kadar ismi ve hikayesi de çok önemlidir. Yemeğin ismi farklı olduğu kadar, merak uyandırıcı ve sıra dışı olmalıdır. Daha önceden hiç duymadığınız ve sizi şaşırtan bir yemeği asla unutamazsınız. Yemeğin lezzeti ne kadar önemli ise pazarlanması da bir o kadar önemlidir.

31.08.2020

Fethiye lezzet noktaları

Pandemi sonrası Ege-Akdeniz lezzet ve keşif turlarımıza tekrar hızlıca başladık. Restoranlar pandemi dolayısıyla sıkı hijyen şartlarında açıldı ve hizmetlerine devam ediyor.

25.08.2020

21 Eylül'de okullar böyle açılacak

21 Eylül’de okulları açmayı planlayan Milli Eğitim Bakanlığı’ndan son hazırlıkları öğrendim. Bilim Kurulu’nda bulaş ve bulaştırma riskinin 15 yaş üstünde fazla olduğu, en az bulaşın 10 yaş altında bulunduğu görüşünün ortaya çıkması üzerine Bakanlık bürokratları çalışma yaptı. Buna göre yüz yüze eğitime ilk olarak anasınıfı, birinci ve ikinci sınıflar başlayacak. Haftada iki gün ders yapılacak, çarşamba-pazar okullarda büyük temizlik olacak. Seyreltilmiş sınıfa seyreltilmiş müfredat hazırlanıyor. İşte 21 Eylül sonrası eğitimin nasıl olacağına ilişkin tüm detaylar...

15.08.2020

Şerbet Geleneğimiz

Türk mutfak kültüründe hem saray hem halk mutfağında önemli bir yere sahip olan şerbet kültürü bugünlerde de gastronomi sektörünün menülerinde yerini almaya başladı. Geçen hafta şerbet kültürünün Osmanlı öncesinde de var olduğunu anlatmaya çalıştığımız yazımıza, bu hafta şerbet kültürünün hem saray hem de halk mutfağındaki yeri ve önemini anlatacağım sizlere.

3.08.2020

Urla Gezi Rehberi - Urla'da Gezilecek Yerler

İzmir’in şirin mi şirin ama pek de minik olmayan bir ilçesidir Urla. 727 kilometrekarelik yüz ölçümüyle de İzmir’in en büyük ilçelerindendir hatta. Son yıllarda gastronomik açıdan harikalar yaratan restoranlarıyla sözünü ettiriyor. Aynı zamanda üzüm bağlarıyla da meşhur.

17.07.2020

Yemek bilimcileri iyi ki var!

Dünden bugüne yemek kültürümüzün gelişimini yemek bilimcilerimiz sayesinde öğrendik. Onlar olmasaydı yoğurdu ya da şekeri nasıl keşfettiğimizi asla bilemezdik...

5.07.2020