EKSTRA
MENÜ

Oval Ofis

Oval Ofis haberleri sayfasında güncel ve son dakika Oval Ofis hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 821 Oval Ofis haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Oval Ofis Haberleri

Bidendan Afrika Birliğine koronavirüs aşısı sözü

Biden'dan Afrika Birliği'ne koronavirüs aşısı sözü

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray'da Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta ile yaptığı görüşmede ABD'nin Afrika Birliğine 17 milyon doz Johnson & Johnson Kovid-19 aşısı bağışlayacağını duyurdu.

14.10.2021Dünya
Bidendan Afrika Birliğine koronavirüs aşısı sözü

Biden'dan Afrika Birliği'ne koronavirüs aşısı sözü

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray'da Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta ile yaptığı görüşmede ABD'nin Afrika Birliğine 17 milyon doz Johnson & Johnson Kovid-19 aşısı bağışlayacağını duyurdu.

14.10.2021Dünya
Bidendan Johnsona Kuzey İrlandadaki barış sürecine ilişkin uyarı

Biden'dan Johnson'a Kuzey İrlanda'daki barış sürecine ilişkin uyarı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Beyaz Saray'da ABD Başkanı Joe Biden ile bir araya geldi. İrlanda kökenli olan Biden, Johnson'ı Kuzey İrlanda'daki barış sürecine zarar verilmemesi konusunda uyardı

22.09.2021Dünya
Clinton - Monica Lewinsky skandalı bir diziyle yeniden gündemde O sahneyi çıkarmak haksızlık olacaktı...

Clinton - Monica Lewinsky skandalı bir diziyle yeniden gündemde! 'O sahneyi çıkarmak haksızlık olacaktı...'

ABD'de 90'lı yılların en büyük siyasi olaylarından biri olan Clinton-Lewinsky skandalı, 23 yıl aradan sonra bir kez daha dünyanın gündeminde. Biz de arşivleri açıp "Ne olmuştu?" sorusuna yanıt ararken bugünkü tartışmaları da aktarmayı unutmadık. İşte 9 soruda Clinton-Lewinsky skandalı rehberi...

2.09.2021Dünya
Kabildeki saldırı nedeniyle ertelenmişti Biden ile Bennett arasında kritik görüşme gerçekleşti

Kabil'deki saldırı nedeniyle ertelenmişti! Biden ile Bennett arasında kritik görüşme gerçekleşti

İsrail Başbakanı Naftali Bennett ile Beyaz Saray'da bir araya gelen ABD Başkanı Joe Biden, İran ile nükleer görüşmeler konusunda diplomaside başarı sağlanamazsa başka seçeneklere yönelmeye hazır olduklarını açıkladı.

27.08.2021Dünya
ABD, Afganistan’dan sonra Irak’tan da çıkıyor

ABD, Afganistan’dan sonra Irak’tan da çıkıyor

Biden yönetimi, Afganistan’dan sonra 2021 sonu itibarıyla Irak’taki muharip misyonunu da sonlandırma kararı aldı.

28.07.2021Dünya
Bidendan Afganistan açıklaması Planlarımızda bir değişiklik yok

Biden'dan Afganistan açıklaması! 'Planlarımızda bir değişiklik yok'

ABD Başkanı Joe Biden, Afganistan'dan 11 Eylül'e kadar tamamen çekilme planlarında bir değişiklik olmadığını ancak bir miktar askeri sahada bırakacaklarını açıkladı.

2.07.2021Dünya
Biden imzayı attı 1.9 trilyon dolar dağıtılacak

Biden imzayı attı! 1.9 trilyon dolar dağıtılacak

ABD Başkanı Joe Biden, Kongre'den geçen, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkileriyle mücadele 1,9 trilyon dolarlık ekonomik destek paketini onayladı.

12.03.2021Ekonomi
1.9 trilyon dolarlık destek paketi Temsilciler Meclisinden geçmişti... Ve Joe Biden imzayı attı

1.9 trilyon dolarlık destek paketi Temsilciler Meclisi'nden geçmişti... Ve Joe Biden imzayı attı

ABD Başkanı Joe Biden, Kongre'den geçen, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkileriyle mücadele 1,9 trilyon dolarlık ekonomik destek paketini onayladı. Temsilciler Meclisi'ne gönderilen tasarı, 211'e karşı 220 oyla kabul edilmişti.

11.03.2021Dünya
ABD Başkanı Biden, sağlık sistemine yönelik iki kararname imzaladı

ABD Başkanı Biden, sağlık sistemine yönelik iki kararname imzaladı

ABD Başkanı Joe Biden, ülkenin sağlık sistemine yönelik iki kararnameye imza atarken, bunu önceki Başkan Donald Trump'ın "ülkede yarattığı hasarı ortadan kaldırmak" için yaptığını belirtti.

28.01.2021Dünya
Biden fırtına gibi başladı İlk haftada 43 imza...

Biden fırtına gibi başladı! İlk haftada 43 imza...

ABD'nin yeni lideri, ülkenin yakın tarihinde görevindeki ilk günlerinde en çok karara imza atan Başkan oldu. Biden'ın hedefinde Trump döneminin tartışmalı politikaları ve koronavirüs vardı.

28.01.2021Dünya
ABD’nin yeni Başkanı Joe Biden, Trump’ın kırmızı düğmesini Oval Ofis’ten kaldırttı

ABD’nin yeni Başkanı Joe Biden, Trump’ın kırmızı düğmesini Oval Ofis’ten kaldırttı

Beyaz Saray'da bulunan Oval Ofis’teki masanın üzerinde büyük bir tahta kutuya monte edilmiş düğme, ABD'nin önceki Başkanı Donald Trump'ın masasındaki iki telefonun yanında duruyordu. Yeni Başkan Joe Biden, Trump'ın bıraktığı kırmızı düğmeyi Oval Ofis'ten kaldırttı. Peki kırmızı düğmenin sırrı neydi?

22.01.2021Dünya
Oval Ofis’te Clinton tonları

Oval Ofis’te Clinton tonları

ABD’de gelenektendir, başkan değiştiğinde çalışma makamı olan Oval Ofis tepeden aşağıya temizlenir, eski başkana özgü eşyalar gider, yeni başkanın tercihleri yerini alır. Nitekim bu defa da öyle oldu.

22.01.2021Dünya
Joe Biden açıkladı... Trumpın bıraktığı mektupta neler yazıyor

Joe Biden açıkladı... Trump'ın bıraktığı mektupta neler yazıyor?

Joe Biden ABD'nin 46. başkanı olarak yenin ederek dün görevi Donald Trump'tan devraldı. Trump, beklendiği gibi asırlardır devam eden geleneği bozarak devir teslim ve yemin törenine katılmadı. Ancak Trump'ın bozmadığı bir gelenek vardı ki günün en merak edilen konularından biri olarak dikkat çekti. Trump, yeni başkan Biden'a bir mektup bıraktı. Detayları çok merak edilen ve hakkında türlü spekülasyonlar yapılan mektupla ilgili ilk açıklama Joe Biden'dan geldi.

21.01.2021Dünya
ABD Başkanı Joe Biden göreve başladı... Oval Ofis fotoğraflarında dikkat çeken detaylar

ABD Başkanı Joe Biden göreve başladı... Oval Ofis fotoğraflarında dikkat çeken detaylar!

Geçen yıl 3 Kasım'da gerçekleştirilen seçimleri kazanarak görevdeki Donald Trump'ı mağlup edip 46'ncı ABD Başkanı seçilen Joe Biden ile Başkan Yardımcısı Kamala Harris, yeminlerini ettiler. Biden göreve başlar başlamaz Trump'ın aldığı kararları silen yeni kararnameyi imzalayarak ilk hamlesini gerçekleştirdi. Beyaz Saray'da başkanın çalışma odası olan ve 'Oval Ofis' olarak anılan odada Biden'la birlikte gerçekleşen değişiklikler ise dikkat çekti. Biden'ın özellikle fotoğraf konusundaki tercihleri çok konuşulacağa benziyor.

21.01.2021Dünya
Tüm Amerika’nın başkanı olacağım

Tüm Amerika’nın başkanı olacağım

ABD, en sıradışı başkanlık yemin törenine sahne oldu. Seçim sonuçlarını tanımayan Donald Trump, devir teslime katılmadı. Salgın nedeniyle törene gidemeyen vatandaşı 200 bin bayrak sembolize etti. Yemin edip göreve başlayan Joe Biden, birlik mesajı verdi, ‘Demokrasi üstün geldi. Tüm Amerika’nın başkanı olacağım’ dedi.

21.01.2021Dünya
Joe Biden ABDnin 46ncı Başkanı olarak göreve başladı İşte dünyaya ilk mesajı...

Joe Biden ABD'nin 46'ncı Başkanı olarak göreve başladı! İşte dünyaya ilk mesajı...

ABD'den son dakika haberleri peş peşe geliyor... Geçen yıl 3 Kasım'da gerçekleştirilen seçimleri kazanarak görevdeki Donald Trump'ı mağlup edip 46'ncı ABD Başkanı seçilen Joe Biden ile Başkan Yardımcısı Kamala Harris, yeminlerini ettiler. Biden yemin töreni sonrası dünyaya ilk mesajını verdi: "Bir kez daha demokrasinin kıymetini, demokrasinin kırılganlığını öğrendik. Dostlarım, demokrasi galip geldi." Bu yılki tören corona virüsü (koronavirüs) ve 6 Ocak'taki kanlı Kongre baskını nedeniyle yoğun güvenlik önlemleri altında düzenlendi. Biden, yemin töreninin ardından görevini yürüteceği Beyaz Saray'a çıktı. Oval Ofis'te 15 tane başkanlık kararnamesi imzalayan Biden, böylelikle verdiği sözü yerine getirmiş oldu.

20.01.2021Dünya
Dünya izliyor Trump Beyaz Saraydan ayrıldı, veda konuşmasını yaptı...

Dünya izliyor! Trump Beyaz Saray'dan ayrıldı, veda konuşmasını yaptı...

ABD'de tarihe geçecek bir gün yaşanıyor... Bugün görevdeki son gününü deviren Donald Trump, eşi Melania Trump ile birlikte Beyaz Saray'dan helikopterle ayrıldı. Florida'daki malikanesine geçmeden önce Maryland'deki Andrews Hava Üssü'nde bir konuşma yapan Trump, burada da ayrıştırıcı üslubundan izler taşıyan ifadeler kullanmayı ihmal etmedi. Joe Biden'ın yemin törenine katılmadan Washington DC'yi terk eden ve bu tavrıyla da tarihe geçen Trump, "Başka bir şekilde döneceğiz" dedi.

20.01.2021Dünya
ABD Başkanı Donald Trump, görevden azledilebilir mi

ABD Başkanı Donald Trump, görevden azledilebilir mi?

Trump destekçilerinin 6 Ocak günü Kongre'yi basmalarının ardından, Başkan Trump'ın 'isyana teşvik' gerekçesiyle koltuğu bırakması çağrıları gün geçtikçe artıyor. 3 Kasım'da yapıan seçimi kaybeden Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump, 20 Ocak'taki tevir teslim töreniyle koltuğunu Demokratların adayı seçilmiş Başkan Joe Biden'a devredecek. Ancak çarşamba günü yaşanan olayların Trump'ın kışkırtmasıyla meydana geldiğini düşünenler, Başkan'ın 20 Ocak'tan önce koltuğu yardımcısı Mike Pence'e bırakması gerektiğini söylüyor. Bu isimlerin arasında Temsilciler Meclisi Başkanı, Demokrat Nancy Pelosi de var. Başkanın görev süresi dolmadan koltuğu bırakması için atılacak bazı adımlar var. Ancak devir teslim törenine iki haftadan az bir süre kala bunlar pek mümkün görünmüyor.

11.01.2021Dünya
Suudi Arabistan ve Katar anlaşmayı bugün imzalıyor; yıllar süren abluka bitiyor

Suudi Arabistan ve Katar anlaşmayı bugün imzalıyor; yıllar süren abluka bitiyor!

Suudi Arabistan ile Katar arasında kara, deniz ve hava sınırlarının açılmasına ilişkin anlaşmanın bugün düzenlenen Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi zirvesinde bugün imzalanıyor. Kuveyt de, Körfez ülkelerinin 3 yıldan fazladır Katar'a uyguladığı ambargonun resmen kaldırıldığını duyurdu. Böylelikle Suudi Arabistan, BAE, Mısır ve Bahreyn'in sürpriz niteliğinde bir adımla, Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini dondurması ve hava sahalarını Doha'ya kapatmalarıyla başlayan "Körfez krizi", 3,5 yılın ardından bugün resmi olarak sona eriyor.

5.01.2021Dünya
Yıllar süren Katara yönelik ambargo kaldırdı

Yıllar süren Katar'a yönelik ambargo kaldırdı

Suudi Arabistan ile Katar arasında kara, deniz ve hava sınırlarının açılmasına ilişkin anlaşmanın bugün düzenlenen Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi zirvesinde bugün imzalanıyor. Kuveyt de, Körfez ülkelerinin 3 yıldan fazladır Katar'a uyguladığı ambargonun resmen kaldırıldığını duyurdu. Böylelikle Suudi Arabistan, BAE, Mısır ve Bahreyn'in sürpriz niteliğinde bir adımla, Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini dondurması ve hava sahalarını Doha'ya kapatmalarıyla başlayan "Körfez krizi", 3,5 yılın ardından bugün resmi olarak sona eriyor.

5.01.2021Haber
Sudan ABDnin terörü destekleyen ülkeler listesinden çıkartıldı

Sudan ABD'nin terörü destekleyen ülkeler listesinden çıkartıldı

ABD’nin Hartum Büyükelçiliği, Sudan’ın teröre destek veren devletler listesinden çıkartılma kararının bugünden itibaren yürürlüğe girdiğini açıkladı.

14.12.2020Dünya
Trump hileli seçim sözlerini tekrarlayıp sert çıktı Üçüncü dünya ülkesi gibiyiz

Trump 'hileli seçim' sözlerini tekrarlayıp sert çıktı! 'Üçüncü dünya ülkesi gibiyiz'

ABD Başkanı Donald Trump, ülkedeki başkanlık seçimlerinin hileli olduğunu savunarak, "Bu durum, ülkemiz için bir utanç, sanki üçüncü dünya ülkesi gibiyiz." ifadesini kullandı.

7.12.2020Dünya
Trump ne yapmaya çalışıyor Asker çekme kararı ABD’yi karıştırdı

Trump ne yapmaya çalışıyor? Asker çekme kararı ABD’yi karıştırdı

ABD Başkanı Donald Trump’ın görev süresinin sona ereceği 20 Ocak’a kadar dış politikada kritik adımlar atma çabası kendi partisinden de tepki çekti. Cumhuriyetçi Parti’nin ağır topu Mitch McConnell, Trump’ın Irak ve Afganistan’dan asker çekme kararını sertçe eleştirdi.

19.11.2020Dünya
Trumpın İranın nükleer tesislerine saldırmayı planladığı iddia edildi

Trump'ın İran'ın nükleer tesislerine saldırmayı planladığı iddia edildi

ABD Başkanı Donald Trump'ın görevinin son haftalarında İran'ın nükleer tesislerine saldırmayı planladığı iddia edildi.

17.11.2020Dünya
ABD Başkanı Trumptan flaş Sudan kararı

ABD Başkanı Trump'tan flaş Sudan kararı

ABD Başkanı Donald Trump, Sudan'ı "teröre destek veren ülkeler" listesinden çıkarma kararını imzaladığını Kongreye bildirdi.

23.10.2020Dünya
Trumptan şaşırtan açıklama: Bu hastalık bana tanrının bir lütfu

Trump'tan şaşırtan açıklama: "Bu hastalık bana tanrının bir lütfu"

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisi süren ABD Başkanı Donald Trump, Regeneron isimli firmanın Kovid-19’a karşı geliştirdiği "antikor kokteylinin" kendisine çok iyi geldiğini ve bu ilacı herkes için bedava yapacaklarını belirterek, "Bu hastalığın bana tanrının bir lütfu olduğunu düşünüyorum." dedi.

7.10.2020Dünya
Hastaneden ilk görüntülü mesaj

Hastaneden ilk görüntülü mesaj

Trump, koronavirüs teşhisi konması sonrası hastaneden yayınladığı 4 dakikalık video ile sağlık durumuna ilişkin olumlu mesajlar verdi. Sosyal medyada ise Trump’ın öksürmesi nedeniyle videonun birçok yerden kesilerek birleştirildiği öne sürüldü.

5.10.2020Dünya
Trump’a deneysel tedavi

Trump’a deneysel tedavi

Koronavirüs teşhisi konduktan sonra helikopter ile Walter Reed askeri hastanesine götürülen ABD Başkanı Donald Trump’ın öksürük, burun akıntısı,hafif ateş gibi semptom gösterdiği açıklandı. Trump’a Renegeron tarafından geliştirilen 8 gramlık antikor kokteyliyle deneysel tedaviye başlandı.

4.10.2020Dünya
Son dakika haberi: İsrail-BAE-Bahreyn arasındaki anlaşma resmen imzalandı

Son dakika haberi: İsrail-BAE-Bahreyn arasındaki anlaşma resmen imzalandı

Son dakika haberine göre; İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn arasında varılan "ilişkilerin normalleştirilmesi"ne yönelik anlaşmalar, ABD Başkanı Donald Trump'ın ev sahipliğinde Beyaz Saray'da düzenlenen törenle imzalandı.

15.09.2020Dünya
ABD Başkanı Trump: İsrail ile anlaşmaya 5-6 ülke daha katılabilir

ABD Başkanı Trump: "İsrail ile anlaşmaya 5-6 ülke daha katılabilir"

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail ile BAE arasında imzalanacak normalleşme anlaşmasına 5-6 ülkenin daha katılabileceğini söyledi.

15.09.2020Dünya
Dünya bu ‘şaşkınlığı’ konuşuyor Beyaz Saray’da ilginç anlar…

Dünya bu ‘şaşkınlığı’ konuşuyor! Beyaz Saray’da ilginç anlar…

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'in ABD'de Kosova ile imzaladığı ekonomik normalleşme anlaşmasının içeriği ülkedeki muhalifler tarafından eleştirilirken, Sırp liderin Beyaz Saray'daki görüntüleri de tartışmalara neden oldu.

6.09.2020Dünya
Sırbistan lideri Vucicin normalleşme anlaşması şaşkınlığı kamerada

Sırbistan lideri Vucic'in "normalleşme anlaşması" şaşkınlığı kamerada

ABD Başkanı Trump'ın Sırbistan'ın büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacağı açıklaması sırasında, Sırbistan Devlet Başkanı Vucic'in şaşkınlık yaşadığı ortaya çıktı. ABD Başkanı Donald Trump, Sırbistan Devlet Başkanı Aleksandar Vucic ve Kosova Başbakanı Avdullah Hoti ile Oval Ofis'te bir basın toplantısı düzenledi. İki ülkenin vardığı ekonomik anlaşmanın detaylarını açıkladı. Beyaz Saray'dan anlaşmaya ilişkin yayınlanan son görüntülerde, ABD Başkanı Trump anlaşmanın İsrail'le ilgili maddelerini açıklarken Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic'in yaşadığı şaşkınlık kameralara yansıdı. Vucic'in başını eğdiği, sitemle heyetine baktığı ve kameraya yansıyan o anlar şaşırttı. Birçok kesimden Vucic'in ülkesinin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacağını öngören bir maddeden haberinin olmadığı, anlaşmayı tam olarak bilmeden imzaladığı eleştirileri getiriliyor.

6.09.2020Haber
Kosova ve Sırbistan görüşmelerinden İsrail kârlı çıktı

Kosova ve Sırbistan görüşmelerinden İsrail kârlı çıktı

Kosova ve Sırbistan arasında, ABD Başkanı Donald Trump’ın da katıldığı bir törenle Oval Ofis’te “ekonomik normalleşme” anlaşması imzalandı.

5.09.2020Dünya
Philip Roth’tan patafizik bir roman: İnsan Lekesi

Philip Roth’tan patafizik bir roman: İnsan Lekesi

Pulitzer ve Man Booker dahil olmak üzere pek çok ödül alan Philip Roth imzalı ‘İnsan Lekesi’, Yahudi bir profesör üzerinden insan psikolojisinin derinliklerine inerken Amerika’nın 50 senelik sosyal, kültürel ve siyasal iklimini irdeliyor. Roman, ‘Pastoral Amerika’ ve ‘Bir Komünistle Evlendim’ kitaplarıyla birlikte üçlemeyi tamamlıyor.

21.08.2020Kitap Sanat
Son dakika haberi: Donald Trumptan İsrail-BAE açıklaması: Anlaşma imzalandı

Son dakika haberi: Donald Trump'tan İsrail-BAE açıklaması: Anlaşma imzalandı

Son dakika haberine göre; ABD Başkanı Donald Trump, İsrail ile Birleşik Arap Emirliklerinin ilişkilerini “tamamen normalleştirmeleri” için bir anlaşma imzaladıklarını duyurdu. İsrail ve Trump, İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki anlaşmanın isminin 'İbrahim Anlaşması' (the Abraham Accord) olduğunu söyledi. BAE’den yapılan açıklamada, İsrail ile ikili ilişkilerin tesisi için ortak bir yol haritası belirleme konusunda anlaşıldığı belirtildi. Netanyahu, İsrail ile BAE arasındaki normalleştirme anlaşmasını tarihi bir adım olarak değerlendirdi.

13.08.2020Dünya
Son dakika haberi: Beyaz Sarayda panik Donald Trump, apar topar çıkarıldı

Son dakika haberi: Beyaz Saray'da panik! Donald Trump, apar topar çıkarıldı

Son dakika haberine göre ABD Başkanı Donald Trump, basın toplantısı düzenlediği sırada, programı bölen güvenlik ekibi tarafından salondan çıkarıldı.

10.08.2020Dünya
ABD Başkanı Donald Trump, organize suç örgütü MS-13 mensubunun idamını istediklerini açıkladı

ABD Başkanı Donald Trump, organize suç örgütü MS-13 mensubunun idamını istediklerini açıkladı

ABD Başkanı Donald Trump, organize suç örgütü Mara Salvatrucha'ya (MS-13) yönelik operasyonda yakalanan kişinin idama çarptırılması için çalışacaklarını açıkladı.

15.07.2020Dünya
Bidendan Trumpa ağır suçlama

Biden'dan Trump'a ağır suçlama

Demokrat Başkan adayı Joe Biden, ABD Başkanı Donald Trump'a 3 Kasım'daki başkanlık seçimlerinde “oy çalma girişiminde bulunacağı” suçlaması yöneltti.

11.06.2020Dünya
Twitter’dan Trump’a kararname yanıtı: Gerici ve politize olmuş bir adım

Twitter’dan Trump’a kararname yanıtı: Gerici ve politize olmuş bir adım

Twitter yönetimi, ABD Başkanı Donald Trump’ın sosyal medya platformlarının paylaşımlardan hukuki olarak sorumlu tutulmasına yönelik imzaladığı kararnameye yanıt verdi. Twitter, bu kararnameyi ‘gerici ve politize olmuş bir adım’ olarak değerlendirdi.

29.05.2020Dünya
Yaverinde koronavirüs çıkmıştı Trumptan flaş test kararı

Yaverinde koronavirüs çıkmıştı! Trump'tan flaş test kararı

ABD Başkanı Donald Trump, bir yaverinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) çıkmasının ardından artık her gün test yaptıracağını açıkladı.

7.05.2020Dünya
Önlemlemlerin gevşetilmesi gerektiğini savunan ABD Başkanı Trump: Ölmeleri ihtimal dahilinde

Önlemlemlerin gevşetilmesi gerektiğini savunan ABD Başkanı Trump: "Ölmeleri ihtimal dahilinde"

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinde 72 binden fazla kişinin canına mal olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını için, "11 Eylül saldırılarından ve Pearl Harbor'dan daha kötü" değerlendirmesinde bulundu. İnsanların yıllarca eve kapatılamayacağını savunan Trump, önlemlerin gevşetilmesiyle birlikte daha fazla insanın ölmesinin ihtimal dahilinde olduğunu da dile getirdi.

6.05.2020Dünya
Kovid-19dan Çini sorumlu tutan Trumptan flaş açıklama

Kovid-19'dan Çin'i sorumlu tutan Trump'tan flaş açıklama!

ABD Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) küresel bir salgın haline gelmesinden Çin'i sorumlu tuttu ancak Çin'in virüsü kasten üretmediğini savundu.

5.05.2020Dünya
Son dakika haberi: Trump açıkladı Koronavirüs için Remdesivire acil durum onayı

Son dakika haberi: Trump açıkladı! Koronavirüs için Remdesivir'e acil durum onayı

ABD Başkanı Donald Trump, ABD Gıda ve İlaç İdaresinin (FDA), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisi için Amerikan Gilead ilaç şirketinin ürettiği "Remdesivir" adlı antiviral ilaca "acil durum onayı" verdiğini duyurdu.

1.05.2020Dünya

Yazar Sonuçları

'Ermeni soykırımı' tartışması... Özal ‘Tek atımlık silah’ demişti, bakalım öyle mi çıkacak?

Başbakan Turgut Özal’ın Washington D.C.’ye geldiğinde her zaman kaldığı Madison Oteli’nin 15’inci katındaki suit odasından içeri adım attığımda beni bekleyen sürprizden habersizdim.

27.04.2021

ABD yaptırımlarında ‘mükemmel fırtına’ erken geldi

Geçen Çarşamba günü yayımlanan “ABD yaptırımları yaklaşan mükemmel fırtına mı” başlıklı yazımızda, ABD Başkanı Donald Trump’ın Savunma Bakanlığı (Pentagon) 2021 bütçe yasasına konan bir hüküm uyarınca Türkiye’ye 30 gün içinde yaptırım uygulamasını “zayıf bir ihtimal” olarak gördüğümüzü belirtmiştik.

16.12.2020

Biden işbaşı yaparken Türkiye’ye ABD yaptırımları yaklaşan ‘mükemmel fırtına’ mı?

S-400 hava savunma sistemlerinin yapımcısı Rusya’nın devlet şirketi ROSTEC’in tepe yöneticisi Sergey Chemezov’un önceki günkü açıklamasından öğreniyoruz ki, bu sistemlerin Türkiye’ye transferine ilişkin sözleşmenin uygulaması tamamlanmış bulunmaktadır.

9.12.2020

‘Trump kitapları çok satıyor ama siyasete etkisi yok’

Yeğeni, eski avukatı, eski ulusal güvenlik danışmanı, birbirinden ünlü gazeteciler... Onun hakkında yazıp çizen çok. Donald Trump’tan söz ediyorum. Başkanlık koltuğuna oturduğu daha ilk yılda hakkında 4 bin 500’ü aşkın İngilizce kitap yayınlandı. Çok satanlar listesinin birinci sırasına yerleşen kitapların çoğu Oval Ofis’ten özel yaşamına kadar birçok sırrını açık ediyor. Peki bu kitapların amacı Trump’ı rezil etmek mi, yoksa para kazanmak mı? Amerikan siyasetine etkisi ne olur? Seçimin yönü değişir mi?

21.09.2020