EKSTRA
MENÜ

Mehmet Öz

Mehmet Öz ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Mehmet Öz haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 6.403 Mehmet Öz haberi bulunmuştur.

Mehmet Öz 11 Haziran 1960 yılında, Cleveland'de doğdu. Türk-Amerikan hekim ve sunucudur. Columbia Üniversitesi’nde başkan yardımcısı ve cerrahi profesörü. Halen New York Presbyterian Hastanesi’nde Kalp ve Damar Enstitüsü ve Tamamlayıcı İlaç Programını yönetiyor.

Mehmet Öz Haberleri

Ne yediğimizi her zamankinden daha çok önemsiyoruz, öyleyse neden daha çok şişmanlıyoruz

Ne yediğimizi her zamankinden daha çok önemsiyoruz, öyleyse neden daha çok şişmanlıyoruz?

İnsanlık hızla şişmanlıyor. Aylık istatistiklerde bile fark edilebilen bu durum artık alarm veriyor. Çağımız insanının temel kaygılarından biri sağlıklı yaşamakken obezite oranlarındaki artışı uzmanlara sorduk: “Organik etiketlere yersiz hayranlık duyuyoruz, ‘glütensiz’ gibi kavramlara mucize etiketi taktık, ninemizin yediği portakalla bizim yediğimiz arasında çok fark var. Hareket de etmiyoruz!”

Emine Erdoğan güzel haberi Twitterdan duyurdu: Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı kitabı geliyor

Emine Erdoğan güzel haberi Twitter'dan duyurdu: 'Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı' kitabı geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Türkiye'nin asırlık yemek kültürünün tanıtılması için hazırlanan "Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı" kitabına katkı sunan akademisyen, uzman ve şeflerle bir araya geldi.

Emine Erdoğan şeflerle buluştu: ‘Türk mutfağının üstüne mutfak yok’

Emine Erdoğan şeflerle buluştu: ‘Türk mutfağının üstüne mutfak yok’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Türkiye’nin yemek kültürünün tanıtılması için hazırlanan “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” kitabına katkı sunan akademisyen, uzman ve şeflerle bir araya geldi.

19.09.2020Gündem
‘Türkiye pandemide iyi iş başardı’

‘Türkiye pandemide iyi iş başardı’

Amerikan Türk Cemiyeti’nin geçen hafta düzenlediği Covid-19 süreciyle ilgili webinar serisinin ilk konuğu Prof. Mehmet Öz oldu. Amerikan Türk Cemiyeti Eş Başkanı Suzan Sabancı Dinçer pandemi süreci, aşı ve önümüzdeki aylardaki beklentilerle ilgili sorularını Prof. Mehmet Öz’e yönlendirdi.

3.09.2020Ekonomi
“O mu bu mu” sorularının bu haftaki konuğu doktor Mehmet Öz

“O mu bu mu?” sorularının bu haftaki konuğu doktor Mehmet Öz!

İkilemde bırakan “O mu bu mu?” sorularının bu haftaki konuğu, ABD’de yaşayan dünyaca ünlü Türk doktor, yazarımız Mehmet Öz.

10.08.2020Magazin
Dr. Mehmet Öz: Doğum oranlarında karantina bebekleriyle bir dalgalanma olacak

Dr. Mehmet Öz: Doğum oranlarında karantina bebekleriyle bir dalgalanma olacak

İyi bir kardiyalog olmanın ötesinde dünyanın sağlık gündemine yön veriyor. Her ülkede ‘pop star’ muamelesi görüyor. Şimdi 2500’e yakın yıldızın isminin bulunduğu, Hollywood Bulvarı’ndaki ‘Şöhret Yolu’na (Hollywood Walk of Fame) ismini yazdıran ilk Türk unvanına da sahip. Yazarımız Dr. Mehmet Öz’le konuştuk: “Şöhret Yolu’nda bir yıldız sahibi olmayı hiç hayal etmedim. Çocukluk hedefim dünyadaki en iyi kalp cerrahı olmaktı.”

19.07.2020Hürriyet Pazar
ABDde yaşayan Türk Dr. Mehmet Özden koronavirüse karşı ilaç müjdesi

ABD'de yaşayan Türk Dr. Mehmet Öz'den koronavirüse karşı ilaç müjdesi

ABD’de yaşayan ünlü kalp cerrahı Doktor Mehmet Öz, koronavirüs (Covid-19) ile mücadelede etkili ilacın bulunduğunu açıkladı.

30.06.2020Dünya
Mehmet Öz, koronavirüs ile mücadelede etkili ilacın bulunduğunu açıkladı

Mehmet Öz, koronavirüs ile mücadelede etkili ilacın bulunduğunu açıkladı

ABD'de yaşayan ünlü kalp cerrahı Doktor Mehmet Öz, koronavirüs (Covid-19) ile mücadelede etkili ilacın bulunduğunu açıkladı.

30.06.2020Haber
Hollywooddaki Şöhretler Kaldırımına adı yazılacak ilk Türk

Hollywood'daki Şöhretler Kaldırımı'na adı yazılacak ilk Türk

ABD’deki Hollywood Walk of Fame - Hollywood Şöhret Yolu 2021 yıldızları, Hollywood Walk of Fame Başkanı Ellen K. ve Hollywood Ticaret Odası Başkanı ve Ceo’su Rana Ghadban tarafından açıklandı.

20.06.2020Magazin
ABDyi karıştıran iddia: ‘Trump, Mehmet Öz’ü arattı’

ABD'yi karıştıran iddia: ‘Trump, Mehmet Öz’ü arattı’

ABD Başkanı Trump’ın korona kriziyle ilgili görüş alınması için Dr. Mehmet Öz’ü arattığı iddiaları ülkede tartışma yarattı.

8.04.2020Dünya
Virüsü kapmamak için...

Virüsü kapmamak için...

COVID-19’un Türkiye’de görülmeye başladığını öğrendiğimiz andan itibaren hepimizin aklında aynı soru var: Kendimi ve sevdiklerimi bundan nasıl korurum? Her ne kadar virüsün yayılma hızı çok yüksek olsa da ondan korunmak için yapılması gerekenler aslında çok basit. Ama bu önlemleri almayı bir an olsun bırakmamak çok önemli.

Korona nedir Belirtileri, çıkışı, şu anki durumu

Korona nedir? Belirtileri, çıkışı, şu anki durumu

Kökeni hâlâ araştırılıyor. 60 yaş üstü olanlar başlıca risk grubunda. En yaygın ülkelerin başında İtalya ve ABD geliyor. Türkiye’de en çok vaka ve kayıp İstanbul’da.

Prof. Dr. Çilingiroğlu canlı yayında üniversiteden atıldığını iddia etti

Prof. Dr. Çilingiroğlu canlı yayında üniversiteden atıldığını iddia etti

CNN Türk'te yayınlanan Akıl Çemberi programına katılan Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu, canlı yayın sürerken Koç Üniversitesi'nden gelen mektupla üniversiteden atıldığını öğrendiğini söyledi. Prof. Çilingiroğlu, "Koç Üniversitesi'nden benim istifa mektubumu göndermişler. Demişler ki buradaki işiniz bitmiştir, atılmışsınızdır fakülteden. Koç Üniversitesi'ne ihtiyacım yok" dedi. Ancak sosyal medyada Koç Üniversitesi'nden gönderilen mektubun tarihinin 27 Mart olması dikkat çekti.

4.04.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Ne kadar suya ihtiyacımız var?

İnsan bedeni çoğunlukla sudan oluşur. Bazı tahminlere göre bir yetişkin bedeninin yüzde 60’ı su. Yani susuz kalmamanın sağlık için ne kadar önemli olduğu aşikâr. Peki ama ne kadar içmeliyiz?

25.10.2020

Uykunuzu alamadığınızın beş gizli göstergesi

Bitkinlik, asabiyet, odaklanma zorluğu, değişken ruh hali... Bunlar uyku eksikliğinin bilinen belirtileri. Ama başka göstergeler de var. Uyusanız bile uykunuzu alamadığınızı gösteren beş gizli belirtiyi ve bunlara karşı neler yapabileceğinizi sizinle paylaşıyorum.

18.10.2020

‘Çifte bela’ ile mi karşı karşıyayız?

Hava soğudukça COVID-19 vakalarında yükseliş olacağı uyarıları yapılıyor. Bir de influenza salgını tehdidi var. Tıp uzmanlarının ‘ikizdemi’ dediği bu durumla yani iki ciddi virüsle karşılaşmaya hazırlanmak kaygı verici olabilir.

11.10.2020

İfşa furyası

Kerem Tunçeri, Can Yaman, Kubilay Aka, İzzet Yıldızhan, son olarak da Cem Özer...

7.10.2020

Ayıptır ayıp

Bir sosyal medya hesabı var.

5.10.2020

Kalp krizi ile kalp yetmezliği arasındaki farklara dikkat!

İnsanlar kalple ilgili problemleri düşündüğünde akıllara ilk olarak kalp krizi gelir. Ancak konu kalp sağlığı olduğunda odaklanılması gereken başka bir sorun, daha az bilinen kalp yetmezliğidir. Aslında yaygın olsa da birçok insan kalp yetmezliğinin tam olarak neyi ifade ettiğinden emin değil, kalp kriziyle kalp yetmezliğini eşit tutuyor. Eğer özellikle kalp sorunları olan bir aile öykünüz varsa her ikisinin de risklerini ve belirtilerini bilmelisiniz.

4.10.2020

Ağız hijyeni önemli

Tedavi edilmeyen ağız sorunları alzheimer, diyabet gibi başka hastalıkları tetikleyebiliyor. Günlük hayatta kazanacağınız birkaç alışkanlıkla bunun önüne geçmek hiç de zor değil.

27.09.2020

Midenizdeki sorun ciddi mi? 5 belirtiye dikkat!

Mide ağrısı stresten sinire, çok yemekten hızlı yemeye kadar birçok farklı günlük faktörden dolayı oluşabilir. Ancak bazen mide probleminizin başka nedenleri vardır. Bunun muhtemelen doktorunuzu ziyaret etmenizi gerektirecek daha ciddi bir sağlık sorunu olabileceğini gösteren bazı belirtilere birlikte göz atalım.

20.09.2020

Anksiyeteniz mi var, yoksa anksiyete bozukluğunuz mu?

Anksiyete, strese karşı bizi koruyabilecek, normal hatta yardımcı bir tepkiyken ‘anksiyete bozukluğu’ aşırı derecede kaygı ve korkuya neden olur. Hepimizin anksiyetenin belirgin semptomlarını yaşadığı şu günlerde işaretleri bilmek, bununla başa çıkmak için yol gösterici olabilir.

13.09.2020

Stresli bir mesleğiniz varsa dikkate almanız gereken 4 öneri

Ne iş yaparsanız yapın, stres bir şekilde hayatınıza dahil oluyor, kuvvetle muhtemel ofisten çıktığınızda da sizinle kalıyor. Bunun birçok olumsuz etkisi var.

6.09.2020

Yüzünüzü yıkadıktan sonra kirli havlu kullanmak, başınızı klozete sokmaktan daha kötüdür

Tezgâhları ve sürekli dokunulan yüzeyleri temizlemek güzel bir alışkanlık ancak bakteriler aklınıza gelmeyen yerlerde yaşıyor olabilir. En çok da mutfak ve banyo havlularında. Yüzünüzü, ellerinizi ve vücudunuzu kirli bir havluyla kurularken tekrar düşünün.

30.08.2020

Gamsız hayat ‘Sığacık’

“Gamına gamlanıp olma mahzun. Demine demlenip olma mağrur. Ne dem baki, Ne gam baki, Hû. (Fuzuli)

27.08.2020

Güzel bir gülümseme için sağlıklı tarifler

Kanser, diyabet, kalp hastalıkları gibi sağlık problemlerine iyi gelen yiyeceklerin birçoğu dişeti çekilmesi, çürük gibi ağız sağlığı sorunlarının önlenmesine de yardımcı oluyor. Örneğin kereviz ve lahana iltihap oluşumunu önlüyor, karalahana süttekinden daha fazla kalsiyum içeriyor.

23.08.2020

Süt ürünleri yerine kullanabileceğiniz beş alternatif

Sindirim sorunlarınız mı var? Karın ağrısı ve kabızlığınızın ardında yatan sebep süt ürünleri olabilir. Süt ürünü içermeyen bir beslenme düzenine geçmenizi gerektirecek belirtiler varsa bu ürünlerin yerine kullanabileceğiniz leziz alternatifleri öğrenin.

16.08.2020

Doğru tava nasıl seçilir?

Hangi tavalar kızartma için daha uygun? Yapımında kullanılan güvenli maddeler neler? Hem temizlikten zaman kazanmak hem de ailenizin sağlığı için evde başka hangi ürünleri bulundurmak gerekiyor?

9.08.2020

Kalp krizi belirtileri herkes için aynı değildir, bu nedenle hepsini bilmelisiniz

Tamamen sağlıklı olan birinin sindirim güçlüğüne benzer bir ağrı yaşamasının sebebi muhtemelen gerçekten sindirim güçlüğüdür. Ancak kalp hastalığı risk faktörlerinden çoğuna sahip birinin ilk kez bu ağrıyı yaşamasının sebebi kalp krizi olabilir.

26.07.2020

Sağlığınızın gizli düşmanlarına dikkat!

Her gün tercih ettiğimiz birçok yiyeceğin içinde, yaptığınız rejimi ve egzersizleri boşa çıkaracak oranda gizlenmiş şeker olabilir. Hangi diyet planını takip ederseniz edin, evrensel olan tek kural var: Ne kadar az şeker, o kadar iyi.

12.07.2020

Menopoz sonrası dönemde, uykuyla tip 2 diyabet arasında bağlantı var

Diyabetle uyku arasındaki bağlantı uzun süredir biliniyor. Şimdi yeni bir araştırma, diyabetin uyku sorunlarına yol açıp açmadığı konusunu aydınlatıyor.

5.07.2020

COVID-19 aşısı ne zaman bulunacak?

Sosyal mesafe ve ekonomik sorunlardan sıkıldık, birçok insan aşının ne zaman bulunacağını merak ediyor. Kesin olan şu, tüm nüfusa bir ilaç enjekte etmeden önce olabildiğince çok şey bilmek istiyoruz. Ne kadar uzun sürerse sürsün, araştırmacılar güvenli ve etkili bir aşı bulma görevlerine sadık kalacak.

28.06.2020

Çinko ve C vitamini içeren besinleri mutfağınızdan eksik etmeyin

Restoranlar açıldı ancak siz dışarıda yemek yemek istemiyor olabilirsiniz. Dolayısıyla market alışverişinde öğün planlaması hâlâ önemli. Çinko ve C vitamininin bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkisi de aklınızda olsun...

21.06.2020

COVID-19’a bağlı felç, nasıl ortaya çıkıyor?

Son raporlara göre COVID-19, 30’lu ve 40’lı yaşlardaki genç yetişkinlerde ani felç vakalarına sebep olabiliyor. Doğası sürekli değişmekte olan koronavirüs salgınında, bu yeni gelişmeyi işaret eden bilimsel çalışmalar var.

14.06.2020

Güvenli plaj keyfinin 5 altın kuralı

Yaz için yalnızca güneşten korunma ve boğulma riskini dert ettiğimiz günler artık geride kaldı. COVID-19 nedeniyle yüzmeye, güneşlenmeye gitmek başlı başına bir risk. Bazı özel önlemler almanız çok önemli. Gelin üstünden birlikte geçelim...

7.06.2020

Karantinadaki birine nasıl destek olursunuz?

Hiçbirimiz hayatımızdaki insanların hastalığa yakalanmasını istemeyiz. Ama ihtiyaç anında sosyal mesafeye de dikkat ederek onlar için pek çok şey yapabiliriz.

31.05.2020

Kıyafetler ve ayakkabılar COVID-19 bulaştırabilir mi?

Dünya çapında ‘evde kal’ çağrıları günden güne yaygınlaşırken, çoğumuz sokağa çıkmadan yalnızca ev kıyafetleriyle pijamalarını değiştiriyor. Ancak arada bir ihtiyaçlarımızı temin etmek için markete gidebiliyor veya kısa bir yürüyüşe çıkabiliyoruz. Tüm önlemleri alsak ve sosyal mesafeyi korusak bile giydiklerimizle ilgili bazı uygulamaları alışkanlık haline getirmeliyiz.

23.05.2020

Uykusuzluğu uykusuzlukla yenin

Tüm geceyi yatakta dönerek mi geçiriyorsunuz? Birkaç gece uyumayıp yeniden uyuması için beyninize güvenin ya da yataktaki toplam sürenizi kısıtlayın. Uykunuz geri gelecektir.

17.05.2020

‘14 gündür karantinadayım, artık ailemle görüşebilir miyim?’

14 gündür karantinadasınız, COVID-19’un belirtilerini göstermiyorsunuz. Sevdiklerinizi görmeyi iple çekiyorsunuz ve bunun güvenli olup olmadığını merak ediyorsunuz. Maalesef şu an bunun cevabı biraz karışık, neden olduğuna bir bakalım...

10.05.2020

COVID-19’la evde baş etmenin yolları

Araştırmalar koronavirüse yakalananların yüzde 80’inin komplikasyon yaşamadan evde iyileştiğini gösteriyor. Başvurduğunuz uzman, süreci evde geçirebileceğinizi söylüyorsa dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var...

3.05.2020

Tek şehirde maskeli ve seyircisiz

Seyircili futbol, sadece bu sezon değil, gelecek sezon için bile riskli. Futbolcular ‘Edgar Davids gözlüğü artı tıbbi maske’ tarzı bir teçhizatla oynamalı. ‘Tek şehir’ tekrar gündeme alınmalı ve kamu vicdanı zedelenmemeli.

28.04.2020

Haftanın testi

Bu kez soruları Türkiye’nin sevilen fenomen ve yazarlarından Çağla Gürsoy’a yönelttim, iki soruda tekledi. Bakalım siz ne yapacaksınız?

20.04.2020

COVID-19 için doktora ne zaman gitmelisiniz?

Dünyayı sarsan bu hastalığı tecrübe ederseniz ne yapacağınızı bilmek, sizin ve çevrenizdekilerin sağlığı için oldukça önemli. Öncelikle ciddi bir şekilde hasta değilseniz ve bariz semptomlar yaşamıyorsanız iyi hissedene kadar evde kalmanızı öneriyoruz. Diğerlerine bulaştırmamak için 14 gün boyunca kendinizi izole etmekse bu işin anahtarı.

19.04.2020

Konserler ne zaman başlayacak

Koronavirüs günlerinin belirsizliği, konser ve festival alanında da kötümser senaryoları beraberinde getirdi. The New York Times’ın haberine göre festivaller 2021 sonbaharına kadar rafa kalktı.

16.04.2020

Haftanın testi

Soruları bu kez oyuncu Nilgün Belgün’e sordum, bir yanlışı çıktı. Bakalım siz kaç alacaksınız...

13.04.2020

En iyi seçeneğiniz evde kalmak

Koronavirüsler vücudun dışında da yaşama kabiliyetine sahip. Eğer enfekte bir insan kapı koluna dokunursa virüs burada 2 veya 3 gün tutunabilir. Dokunduğunuz şeylere çok dikkat etmelisiniz.

12.04.2020

Ay sonu karantina karnesi

Türkiye’de ilk korona vakasının görüldüğü 10 Mart’tan bu yana bugün tam 1 ay oldu. Bu sürede neler mi yaşadık? Hadi bir özet geçelim.

10.04.2020

Yemekten bulaşma riski ve gıda güvenliği

Restoranda yemeyi hayatımızdan çıkardık ancak hâlâ hazır yemek yiyenler var. Mehmet Öz, yiyeceklerden virüs bulaşma riskini yazdı. Peki, herkesin beklediği sıcaklar, salgına çare olacak mı?

7.04.2020

Çin’deki Yulin mezalimi

Çin hükümeti vahşi hayvan tüketimini yasakladı. Bu korona musibeti, köpeklerin eziyet edilerek yendiği Yulin Festivali’nin iptali için de bir fırsat olabilir. 

7.04.2020

Yemekten bulaşma riski ve gıda güvenliği

Restoranda yemeyi hayatımızdan çıkardık ancak hâlâ hazır yemek yiyenler var. Mehmet Öz, yiyeceklerden virüs bulaşma riskini yazdı. Peki, herkesin beklediği sıcaklar, salgına çare olacak mı?

6.04.2020