EKSTRA
MENÜ

Mutluluk Hormonu

Mutluluk Hormonu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Mutluluk Hormonu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 994 Mutluluk Hormonu haberi bulunmuştur.

Mutluluk Hormonu Haberleri

4 bin yıllık Aztek tatlısı: Çikolata

4 bin yıllık Aztek tatlısı: Çikolata

Sütlü, beyaz, ruby ve bitter...Çoğu zaman günah keçisi olarak gördüğümüz ve yemekten kaçındığımız çikolata, aslında düşündüğümüz gibi zararlı olmayabilir mi? Mesela diyet ve beslenme uzmanı Elif Nida Zafer “Mutluluk hormonunu harekete geçirip depresyonu önlüyor” diyor. Yarın Bitter Çikolata Günü. Bu vesileyle uzmanların görüşlerine başvurduk, ünlü şeflerden farklı tarifler topladık. Çikolatanın en sağlıklı çeşidi ‘bitter’in cildimize faydalarını da unutmayıp bakım kürü tarifleri de verdik.

Kalp hastalığından tansiyona pek çok şeye iyi geliyor... Bitter çikolatanın faydaları neler

Kalp hastalığından tansiyona pek çok şeye iyi geliyor... Bitter çikolatanın faydaları neler?

Özellikle kadınların vazgeçilmez tutkularından biri olan bitter çikolata, insanı mutlu etmesi, bağışıklığı güçlendirmesi gibi etkileriyle dikkat çekiyor. Aynı zamanda bitter çikolata içinde yoğun olarak bulunan flavonoid güçlü bir antioksidandır, kansere, kalp hastalıklarına ve yaşlanmaya karşı mücadele eder. Uzman Diyetisyen Yeşim Temel Özcan ve Diyetetik Uzmanı Zülal Yalçın, bitter çikolatanın faydalarını anlattı.

6.01.2021Sağlık
Obeziteden depresyona pek çok faydası var... Aspir yağı nedir

Obeziteden depresyona pek çok faydası var... Aspir yağı nedir?

Aspir yağı, latincesi Carthamus tinatoris olan aspir bitkisinin tohumlarından elde edilen bir yağdır. Aspir bitkisi çok uzun yıllardır dünyanın birçok yerinde yetiştirilmekte. Türkiye'de son yıllarda üretimi artan aspir bitkisinden elde edilen organik yağın, zayıflama bronzlaşma ve masajdaki sağlıklı etkisi nedeniyle kadınlar tarafından yoğun talep gördüğünü söyledi. Türkiye Aspir Derneği Başkanı Prof. Dr. Fikret Akınerdem ve Diyetisyen Aylin Hasbay Büyükkaragöz aspir yağı hakkında merak edilenleri açıkladı.

5.01.2021Sağlık
İyilik, Antidepresan Etkisi Yapıyor

İyilik, Antidepresan Etkisi Yapıyor!

İyilik yapmanın psikolojik iyi oluş üzerine çok önemli katkıları bulunuyor. İyilik yapmanın antidepresan etkisi olduğunu belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ilginç bilgiler veriyor.

Soğuk havanın faydası var mı Soğuğun fayları neler İşte uzman yorumu

Soğuk havanın faydası var mı? Soğuğun fayları neler? İşte uzman yorumu

Soğuk havanın da birçok şeye faydalı olduğu bilimsel bir gerçek. Uzmanlar, soğuk havanın özellikle cilt sağlığı için faydalı olduğunu belirtiyor. Konuya dair konuşan Prof. Dr. Bülent Şekerel, soğuk havada kalmanın sağlığa iyi geldiğini vurgulayarak, 'Soğuk hava cilde iyi gelir. Deri gözeneklerini sıkılaştırarak derideki şişkinliği, ödemi azaltır' diyor. Peki, soğuk hava nelere iyi geliyor?

15.12.2020Sağlık
Pandeminin çocuk beslenmesine etkileri

Pandeminin çocuk beslenmesine etkileri

Koronavirüs hastalığı Aralık 2019 tarihinde Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktı. Çin ve birçok ülkede artan vaka bildirimleri nedeniyle, 30 Ocak 2020’de Dünya Sağlık Örgütü Acil Durum Komitesi tarafından koronavirüsü dünya çapında acil olarak önlem alınması gereken bir sağlık durumu olarak ilan edildi.

14.12.2020Eğitim
Spor yapmanın cilt sağlığına ilginç etkileri

Spor yapmanın cilt sağlığına ilginç etkileri

Her zaman günlük hayatımızın bir parçası olması gereken spor, metabolizmanın hızlandırılması ve vücudun hücresel yenilenme hızının artmasına büyük katkı sağlıyor. Spor aynı zamanda cilt sağlığı için de önem taşıyor. Medikal Estetik Hekimi Eylül Yılmaz, konu hakkında bilgiler veriyor.

7.12.2020Kadın
Bağışıklık sistemimize iyi bakmanın yolları

Bağışıklık sistemimize iyi bakmanın yolları

Grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi rahatsızlıklarla baş etmek pandemi nedeniyle bu yıl hiç olmadığı kadar önemli. Koronavirüsle mücadele içindeyken bir de bu hastalıklarla uğraşmamak için vücudumuzun savunma sistemini güçlendirmekte fayda var. Diyet ve beslenme uzmanları Elif Nida Zafer ve Ömür Karamahmut’tan bağışıklık sistemimizi güçlendirecek besin tavsiyeleri aldık. Nörolog Prof. Dr. Derya Uludüz’e de stres seviyemizi ayarlamak ve uykumuzu düzene sokmak için neler yapabileceğimizi sorduk.

Fazla Kilonuzun Nedeni Horlamanız Olabilir

Fazla Kilonuzun Nedeni Horlamanız Olabilir!

Sağlıklı kilo kaybının ancak dengeli diyet, düzenli egzersiz ve kaliteli uyku ile sağlandığına dikkat çeken Prof. Dr. Muhammet Emin Akkoyunlu, "Özellikle horlama gibi uykunun yapısını bozan durumlar varsa fazla kiloya neden olabilir. En yaygın yanılgı; kilo verirsem horlamam geçer yanılgısıdır. Ya o kilolar horlamanıza bağlı meydana geliyorsa?” dedi.

22.10.2020Diyet Rehberi
Fazla kilonuzun nedeni horlamanız olabilir

Fazla kilonuzun nedeni horlamanız olabilir

Sağlıklı kilo kaybının ancak dengeli diyet, düzenli egzersiz ve kaliteli uyku ile sağlandığına dikkat çeken Prof. Dr. Muhammet Emin Akkoyunlu, "Özellikle horlama gibi uykunun yapısını bozan durumlar varsa fazla kiloya neden olabilir. En yaygın yanılgı; kilo verirsem horlamam geçer yanılgısıdır. Ya o kilolar horlamanıza bağlı meydana geliyorsa?” dedi.

22.10.2020Sağlık
Bu Yiyecekler Ruh Halini Etkiliyor İşte Mutluluk Hormonu Salgılayan Besinler

Bu Yiyecekler Ruh Halini Etkiliyor! İşte Mutluluk Hormonu Salgılayan Besinler

Gün içinde tüketilen bazı besinler mutluluk hormonu salgılanmasını sağlarken, bazıları da kişiyi strese sokabiliyor ya da tam tersi sakinleştirebiliyor. Doğru ve dengeli beslenme, beden sağlığı kadar ruh sağlığı için de büyük önem taşıyor. Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Aslıhan Altuntaş, besinlerin insan psikolojisine etkileri hakkında bilgi verdi.

Eviniz: Spor salonunuz, bahçeniz, oyun alanınız

Eviniz: Spor salonunuz, bahçeniz, oyun alanınız

Evde geçirdiğimiz zamanı değerlendirmekte ustalaştık. Yine de önerilere kulak vermekte fayda var. Sonbaharı da evde karşılarken uzmanlar tavsiyeler verdi: Spor alanınızı yaratabilir, bir köşeyi küçük bir bahçeye dönüştürebilir, oyunlara da daha çok yer açabilirsiniz!

27.09.2020Hürriyet Pazar
Kabak çekirdeği içindeki triptofan doğal bir antidepresan

"Kabak çekirdeği içindeki triptofan doğal bir antidepresan"

Verilere göre dünya genelinde erkeklerde en çok tespit edilen ikinci kanser türü prostat kanseri. Yapılan araştırmalar ise prostat kanserine karşı korunmada kabak çekirdeğinin faydalı olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca kabak çekirdeğinin bir diğer faydası ise içerdiği triptofan nedeniyle, mutluluk hormonu olarak bilinen serotonini arttırması. Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Havva Kılınç, "Kabak çekirdeği mesane ve prostat sağlığı açısından çok önemlidir. Prostat kanseri açısından önermekteyiz. Özellikle menopoz sonrası kadınlarda ve ilerleyen yaşlarda erkeklerde tüketilmesi gereken bir kuruyemiştir" dedi. Buse ÖZEL Hüseyin ÇAKMAK / İSTANBUL (DHA)

24.08.2020Haber
Kabak çekirdeği içindeki triptofan doğal bir antidepresan

"Kabak çekirdeği içindeki triptofan doğal bir antidepresan"

KABAK çekirdeğinin, ​mutluluk hormonu olarak bilinen serotonini artırdığı ve antidepresan özelliği taşıdığına değinen Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Havva Kılınç, "Kabak çekirdeği mesane ve prostat sağlığı açısından da çok önemlidir. Özellikle menopoz sonrası kadınlarda ve ilerleyen yaşlarda erkeklerde tüketilmesi gereken bir kuruyemiştir" dedi.

24.08.2020Sağlık
Korkusuz, sağlıklı doğumun anahtarı hipnozla doğum

Korkusuz, sağlıklı doğumun anahtarı hipnozla doğum

Doğum, kadın bedenindeki doğal bir süreç olmakla birlikte, her kadın için benzersiz ve özel bir olaydır. Yani neşe içinde mutlulukla kutlanması gereken bir durum. Çiftler, normal doğumu korkusuz, kolay ve sağlıklı bir şekilde yapmanın yollarını ararken son yıllarda popüler olan hipnoz ile doğum tekniği ön plana çıkıyor. Bu kapsamda anne adayının anestezi kullanmasına gerek kalmadan, sakin ve rahat bir şekilde doğum yapmasını mümkün kılan bu yöntem özellikle ilk kez anne olacakların yaşadığı doğum stresini en aza indirmesi ve kaygıları net bir şekilde azaltması ile biliniyor.

6.07.2020Doğum
Sporun Cinselliğe Etkisi Var Mıdır

Sporun Cinselliğe Etkisi Var Mıdır?

Sporun cinselliğe etkisi olup olmadığı konusu bir hayli merak ediliyor. Sportif Rekreasyon UzmanıKişisel Spor Eğitmeni (P.T.) Engin Midilli, bu soruyu yanıtladı, önemli bilgiler verdi.

6.07.2020Cinsellik
Güneşe Karşı Alınması Gereken 8 Önlem

Güneşe Karşı Alınması Gereken 8 Önlem

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, mutluluk hormonu salgılatıyor, uyku kalitesini artırıyor, dişleri güçlendiriyor, bazı kanser türlerinde koruyucu oluyor, sağlığımızın vazgeçilmezi D vitamininin sentezlenmesini sağlıyor… Hem fiziksel hem ruhsal sağlığımız üzerinde son derece önemli işlevler üstlenen ‘güneş’ten bahsediyoruz. Ancak tüm bu güzelliklerinin yanı sıra güneş ışınlarına kontrolsüz olarak maruz kaldığımızda bu kez cildimizi yaşlandıran en önemli faktör olarak karşımıza çıkıyor.

Akıllarda Hep O Soru: Diyette Çikolata Yenir mi

Akıllarda Hep O Soru: Diyette Çikolata Yenir mi?

Diyetlerde çok sıkı yasaklar olması çoğu zaman diyet yapan kişiyi kaçamak yapmaya sürükler. Uzmanlar, "Diyette yasak değil, kontrol olur" diyor. Şimdi, o çok merak edilen soruya cevap veriyoruz; diyette çikolata yenir mi?

2.07.2020Diyet Rehberi
Tepkiler çığ gibi büyüyor: “Nasıl bir ahlaksızlık”

Tepkiler çığ gibi büyüyor: “Nasıl bir ahlaksızlık?”

İstediği ayakkabıyı almayan annesini bir mağazanın merdivenlerinden iten kızın videosu sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Alışverişe çıkan genç kızın annesine gösterdiği şiddet bir anda gündem oldu, büyük tepki topladı.

4.06.2020Sağlık
Hürriyet Bilim Kurulu yanıtlıyor: Hastanelerde son durum ne

Hürriyet Bilim Kurulu yanıtlıyor: Hastanelerde son durum ne?

Suna KANLICALI soruyor: Son açıklanan rapora göre Türkiye’de COVID-19 ile izlenen hastaların yüzde 9.5’i ayakta, yüzde 79.4’ü izole servislerde, yüzde 11.1’i yoğun bakım ünitesinde tedavi edilmiş. Şu anda hastanelerin yoğun bakım üniteleri ne vaziyette? Yoğun bakım ve bahsi geçen ‘izole servis’lerde neler yaşanıyor?

27.05.2020Gündem
Sporun gençler üzerindeki faydası

Sporun gençler üzerindeki faydası

Çocukların ve gençlerin sağlıklı gelişimlerini desteklemek adına onları mutlaka bir spor veya sanat dalına yönlendirmenin yararlı olabileceğini belirten Psikolog Serap Duygulu, sporun gençler üzerindeki faydalarıyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Karaciğer Detoksu Nedir ve Nasıl Yapılır

Karaciğer Detoksu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Ramazan ayında uygun beslenerek kolesterolü düşürmenin mümkün olduğunu belirten Prof. Dr. Onur Yaprak, “Bu ayı karaciğerimizde detoks sağlamak için bir fırsata dönüştürebiliriz" dedi, karaciğer detoksunun nasıl yapılacağını anlattı.

Ramazan ayında bağışıklığınızı güçlendirmek için bol bol protein tüketin

Ramazan ayında bağışıklığınızı güçlendirmek için bol bol protein tüketin

Tavuk ve hindi eti, vücut tarafından rahatlıkla sindirilip, kaslarımızın güçlü olmasını sağlarken alınan besinleri enerjiye ve vücudun ihtiyacı olan diğer öğelere çevirmede büyük önem taşıyan enzim aktivitelerini destekleyen B6 ve B12 vitaminleri açısından son derece zengin.

Karantinada kalp yogası

Karantinada kalp yogası

Cerrahpaşa Sağlık Bilimleri Fakültesi koronavirüs salgını nedeniyle evlerinde kalmak zorunda olanlar için kalp yogası projesi başlattı. Uzun süre evde hareketsiz kalmanın kalp ve damar sorunları yaratacağına dikkat çeken fizyoterapistler videolarla kalp yogasının nasıl yapıldığını anlatacak.

25.04.2020Gündem
Mutluluğa giden yol mideden geçer İşte mutluluk veren besinler...

Mutluluğa giden yol mideden geçer! İşte mutluluk veren besinler...

Mutluluk hormanu, yani serotonin salgılanması ruh halimizi, uyku düzenimizi, iştahımızı, hafızamızı ve ilişkilerimizi olumlu yönde etkiliyor. Doğru beslenmek de serotonin salgılanmasında büyük önem taşıyor.

16.04.2020Evdehayat
Aşkın Gözü Gerçekten Kör mü

Aşkın Gözü Gerçekten Kör mü?

Araştırmalar, aşıkken beynin bazı bölgelerinin aktive olmadığını, yani çalışmadığını gösteriyor. Aşkın en coşkulu ruh halinin sadece kalbe değil; beyne, yani zihinsel faaliyetlere de hükmettiğini belirten Uzman Psikolog Selin Karabulut, aşkın sürekli bir coşku hali, gerçekleri abartma eğilimi olduğunu, pembelerin daha bir pembe, denizin daha bir mavi olduğu bir dönem olduğunu anlattı.

11.02.2020Aşk
Şiddetli Adet Sancısının Nedeni Bu Olabilir

Şiddetli Adet Sancısının Nedeni Bu Olabilir!

Adet kanaması başladığında veya başlamasına yakın dönemde karın ve kasıklarda hissedilen kramp tarzındaki ağrılar, ‘adet sancısı’, tıp dilindeki adıyla da ‘dismenore’ olarak adlandırılıyor. Dismenore, adet gören kadınların yarısından fazlasının yakındığı bir durum. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Başar Önal adet dönemindeki sancıların asla ihmal edilmemesi gerektiği uyarısında bulunarak, dikkat edilmesi gereken durumları anlattı.

Dijital çağda anne-baba olmak

Dijital çağda anne-baba olmak

Anne-baba olmak, hiçbir dönemde kolay olmadı. Ama dijital araçların egemen olduğu ve günlük uğraşlarımızın başında bu araçların (bilgisayar, tablet, akıllı telefon gibi) geldiği günümüzde anne ve babaların çoçuklarıyla ilgili kaygılarına yeni bir boyut eklendi.

27.01.2020Eğitim
Orgazmın Pek Bilinmeyen Faydaları

Orgazmın Pek Bilinmeyen Faydaları

Orgazm olmak, uzmanlar tarafından cinsel ilişki sırasında 'zevkin en üst noktası' olarak tanımlanıyor. Bu kadar zevk veren bir şeyin bir de sağlığa muhteşem faydalarını olduğunu söylesek? İşte orgazmın faydaları...

13.01.2020Cinsellik
Beyin sağlığı için en faydalı besinler nelerdir

Beyin sağlığı için en faydalı besinler nelerdir?

Doğal besinlerden uzak, paketli gıdalara yönelim, dengesiz beslenme ve hareketsiz yaşam tüm vücudumuzu etkilediği gibi beyin sağlığını da olumsuz yönde etkiliyor.

6.01.2020Sağlık
Bağışıklık Sisteminiz Kışa Ne Kadar Hazır

Bağışıklık Sisteminiz Kışa Ne Kadar Hazır?

Geç de olsa kışın gelmesi, sağanak yağmurların başlaması ve soğuk havaların kendini göstermesiyle birlikte bağışıklık sistemimiz gücünü yitirmeye başlıyor. Bu durum hastalıkların ve depresyon belirtilerinin baş göstermesine neden oluyor. Diyetisyen Melda Demiröz, kış dönemindeki hastalıklardan korunmak, yakalandığımız hastalıkların daha kolay atlatılmasını sağlamak ve olası depresyon belirtileriyle başa çıkmak için doğru beslenme konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

23.12.2019İyi Yaşam
Balkanlar’ın yeni eğlence başkenti

Balkanlar’ın yeni eğlence başkenti

Turistler Avrupa’da Barselona, Venedik, Dubrovnik gibi şehirlere koştura dursun Sırbistan’ın başkenti Belgrad hızla Balkanlar’ın eğlenceli ve misafirperver metropolüne dönüşüyor. Kaliteyi seven Belgradlılar şeflerin yerel mutfağı geliştirmesinden, barmenlerin kokteyl bilgisinin artmasından hoşnut. Ulusal Müze ile Çağdaş Sanatlar Müzesi de uzun süren restorasyondan sonra tekrar kapılarını açtı.

15.12.2019Seyahat
Depresyonun bir mevsimi var mı

Depresyonun bir mevsimi var mı?

Depresyon, temel belirtileri; isteksizlik, hayattan zevk alamamak, içinden hiçbir şey gelmemek olan bir hastalık halidir. Psikiyatrist Uzm. Dr. Burak Toprak, depresyon belirtilerini, neden depresyona girdiğimizi,mevsim değişikliklerinin ruh halimizi nasıl etkilediğini anlatıyor.

28.11.2019Sağlık
Kışın Su İçmek Üşümeyi Azaltıyor

Kışın Su İçmek Üşümeyi Azaltıyor

Kış aylarında sağlıklı beslenmenin hastalıklara ve depresyona karşı kalkan olduğunu söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Duygu Yıldırım, “Kışın su içmek üşümeyi azaltıyor, vücudun ısı dengesi için kadınlar 10, erkekler ise günde 14 bardak su içmeli, günde 10 adet çiğ fındık bağışıklığı güçlendirir, peynir, kuru fasulye, nohut, elma ve muz ise mutluluk hormonlarını arttırır” dedi.

26.11.2019İyi Yaşam

Yazar Sonuçları

Besinler ruh halimizi nasıl etkiler?

Yiyecekler temelde insan beslenmesini sağlamakla birlikte düşünce biçimini, motivasyon düzeyini, keyif algısını ve depresif duygu durumunu ortaya koyabilecek oldukları da bilinmektedir. Özellikle mutsuz olduğumuz dönemlerde keyif verici etkisi olan yiyecekleri tercih etmek, halsiz ve yorgunken arzu edilen yiyecekler, mutluyken çeşitlendirdiğimiz yemekler belirgin şekilde içerik açısından farklıdır.

13.01.2021

Neden kış aylarında iştahımız artar?

Kış aylarında havaların da soğumasıyla birlikte vaktimizin çoğunu evlerde geçiririz. Bu durum iştahımızı kontrol altına almamızı zorlaştırır. Özellikle izlenilen filmlerle gece yemelerinin önüne geçemeyebiliriz. Ayrıca kış aylarında yaşanan vücudumuzdaki hormon değişimleri ile daha çok yeme isteği duyarız. Tüm bunlar kış aylarında kilo almamıza neden olur.

23.12.2020

Oyun, kaygıya karşı mükemmel bir panzehirdir

Yetişkinler kadar çocukların da kaygı ve korku hissetmeleri normaldir. Ancak halen büyük bir belirsizliğin sürdüğü, her gün salgına dair güncel haberleri duymak zorunda kaldığımız koronavirüs nedeniyle bazı çocukların kaygı düzeyleri yoğun bir artış gösterebilir.

21.12.2020

Strese karşı savaşan besinler

Tüm dünyayı paniğe sürükleyen, sınırları kapattıran ve sokağa çıkma yasaklarını beraberinde getiren Covid-19 salgını nedeniyle bugünlerde çok daha fazla strese maruz kalıyoruz. Evlerimizde vakit geçirmek durumunda olduğumuz bu süreçte ise beslenme programınızda yapacağınız bazı değişikliklerle hem stresle mücadele edebilir hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

7.12.2020

Sosyal ikilemlerden kurtulmak

Dün, “The Social Dilemma” (Sosyal İkilem) belgeselini izlemeden önce şunu fark etmiştim...

21.09.2020

Emzirme ve doğum kontrol yöntemleri

Sizinle pek çok kişinin kafasına takılan soruları ve yanıtları paylaşmak istiyorum.

10.07.2020

Antep’te restoranlar ‘Fıstık Gibi’!

Pandemi sonrası turizmi canlandırmaya yönelik bir atak da Gaziantep’den geldi. Şehirde işletmelere hijyen eğitimi veriliyor, sağlıklı gastronomi için özel tarifler üretiliyor.

28.06.2020

Kadınlar regl dönemi öncesi neden her şeyi yemek ister?

Regl dönemi öncesinde cips ya da çikolata yeme isteğiniz hat safhalara ulaşabilir, bu hormonların oluşturduğu bir etkidir. Bu durumun kabul edilebilir ve bilimsel nedenlere bağlı olduğunu bilmemiz moral olarak bize destek olacaktır.

27.05.2020

Kilo Veremiyorsanız Sebebi Duygusal Açlık Olabilir

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle evlere kapandığımız bu günlerde toplum olarak can sıkıntısından dolayı yemek yeme eğiliminde artış olduğu biliniyor.

20.05.2020

Yaşadığınız Bahar Depresyonu Olabilir

Havaların ısınmaya başladığını penceremizin arkasından hissettiğimiz şu günlerde kış günlerinin o soğuk ve kasvetli havalarını geride bıraktık. Bahar mevsimi aslında doğanın uyanışını, masmavi gökyüzünü, güneşin sıcaklığını aynı zaman da canlılık ve neşeyi, bir bakıma geleceğe yönelik ümitleri ve hayalleri temsil eder. Doğanın bir parçası olan bizler de doğanın bu canlılığı hisseder ve yaşarız.

2.05.2020

Korona günlerindeki aşk gerçekten aşk mıdır

Şu dönemde özellikle Houseparty vesilesiyle tanışan, ilişki yaşamaya başlayan bir hayli insan var.

27.04.2020

Sen mutluluğun yemeğini yapabilir misin Abidin?

Mutluluk hormonu olarak da adlandırılan serotonin tıp dilinde 5-hidroksitriptamin (5HT) olarak bilinir.

16.03.2020
Strese iyi gelen ve mutluluk veren besinler

Strese iyi gelen ve mutluluk veren besinler

Mutluluk hormonu olarak bilinen 'serotonin' hormunu; ruh halimizi oldukça etkileyen ve iştah metabolizması üzerinde etkili bir hormondur. Yapılan araştırmalar; serotonin eksikliğinin uykusuzluk, yeme bozukluğu, depresyon, migren hatta obeziteyi bile tetiklenebileceğini gösteriyor. Peki, vücuttaki serotonin miktarını artırmak için tüketmemiz gereken besinler hangileri?

18.02.2020

Hamilelik sırasında cinsel ilişki nasıl olmalıdır?

Hamilelik sırasında cinsel ilişki, gebeliğin tamamında serbesttir. Bazı kişiler ilişki yaşarsa bebeğe zarar gelir düşüncesi ile cinsel ilişkiden kaçınır. Cinsel ilişkiden sonra kramp gibi geçici kasılmalar olabilir ve bunun yaşanması normaldir. Bu krampın geçmesi için bir süre dinlenmek yeterlidir.

7.01.2020

Bebeğiniz masajla birlikte mışıl mışıl uyusun

Bebeğinizle birlikte birçok uyku rutini denemiş olabilirsiniz. Ama hiçbiri bebeğinizde işe yaramamış olabilir. Anne ile bebeğin hele ki yeni doğan bir bebek ise çevreye alışma, uyku rutini oluşturma gibi konularda erken bir dönem olduğunu öncelikle bilmekte yarar var. Özellikle ilk altı ayı bir rutine bağlı olarak geçirmemiş olabilirsiniz. Yine de geç kalmadınız. Uzmanlar bebeklerin tıpkı yetişkin insanlar gibi bir rutine bağlı olarak uykuya daldığını söylemektedir. Peki nedir bu rutin?

2.01.2020

Bebek masajı nedir? Bebek masajı nasıl uygulanır?

Bebek masajının kökeni Antik çağlara dayanır. Pek çok kültürde bebeğin duyularını harekete geçirmek için kullanılmıştır. Son yıllarda da hayli önem kazanan bebek masajı, bebeğiniz ile sizin aranızdaki en güzel iletişim şekillerinden biridir.

17.12.2019