EKSTRA
MENÜ

Kulu

Kulu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kulu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.825 Kulu haberi bulunmuştur.

Kulu Haberleri

Fetullah’tı, Fethi oldu

Fetullah’tı, Fethi oldu

Fetullah D. (27) isimli genç, FETÖ’nün gerçekleştirdiği darbe girişiminden sonra isminin sıkıntılara yol açtığını savunarak avukatı Fırat Bilici, aracılığıyla adının değiştirilmesi talebiyle Kulu Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı.

22.11.2020Gündem
Hataysporda 1 futbolcunun Kovid-19 testi pozitif çıktı

Hatayspor'da 1 futbolcunun Kovid-19 testi pozitif çıktı

Süper Lig ekibi Atakaş Hatayspor'da, 1 futbolcunun yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testi pozitif çıktı.

21.11.2020Futbol
Bakara Suresi Oku - Bakara Suresi Anlamı, Tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu (Diyanet Meali)

Bakara Suresi Oku - Bakara Suresi Anlamı, Tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu (Diyanet Meali)

Medine döneminde inen Bakara Suresi, Adını, 67-73. âyetlerde yer alan 'bakara (sığır)' kelimesinden alır. Sûre, İslâm hukukunun ana konularıyla ilgili pek çok hüküm içermektedir. Bakara oku sayfamızda sizler için Bakara surelerinin anlamı, tefsiri ve Diyanet Türkçe meali yer almaktadır. Ayrıca Bakara surelerini ezberlemek isteyen kişiler Bakara Suresi Türkçe ve Arapça okunuşu detaylarına ulaşabilirler.

19.11.2020Namaz Sureleri
Yasin Suresi Oku ve Dinle - Yasin Türkçe ve Arapça Okunuşu, Anlamı, Duası, Fazileti ve Faydaları (Diyanet Meali & Tefsiri)

Yasin Suresi Oku ve Dinle - Yasin Türkçe ve Arapça Okunuşu, Anlamı, Duası, Fazileti ve Faydaları (Diyanet Meali & Tefsiri)

Yasin suresi Mekke döneminde inmiştir. 83 âyettir. Adını ilk ayette geçen "Ya-Sin" kelimesinden almıştır. Yapılan tefsirlerde "Ya-Sin" kelimesi "Ey İnsan" anlamına geldiği söylenmektedir. Sure içerisinde insanın sahip olduğu ahlaki sorumluluklarının yanı sıra, vahiyden, güzel peygamberimiz Hz. Muhammed'i (S.A.V) yalanlayan kureyş kabilesinden ve Antakya halkına gönderilen elçilerden bahsedilmektedir. Sure içerisinde değinilen diğer konular arasında Allah'ın (C.C) birliğini ve kudret sahibi oluşunu gösteren deliller, öldükten sonra tekrar dirileceği, hesap ve ceza günü konu edilir. Sizler için Yasin Suresi Oku ve Dinle içeriğimizde sureyi anlamak ve ezberlemek isteyenler için Yasin suresi konusu, anlamı, önemi, fazileti, faydaları tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu ile birlikte Diyanet Meali için tüm detayları bir araya getirdik. Ayrıca Diyanet tarafından hazırlanmış olan mukabele videosu ile yasin dinleme imkanı elde edebilirsiniz.

19.11.2020Namaz Sureleri
Mülk Suresi Oku ve Dinle - Tebareke Suresi Türkçe ve Arapça Okunuşu, anlamı, fazileti, tefsiri (Diyanet Meali)

Mülk Suresi Oku ve Dinle - Tebareke Suresi Türkçe ve Arapça Okunuşu, anlamı, fazileti, tefsiri (Diyanet Meali)

Mülk suresi Medine zamanında inmiştir. Tebareke suresi olarak da adlandırılan sure 30 ayetten oluşmaktadır. Adını birinci ayette geçmekte olan "El-mülk" kelimesinden alır. Sure içerisinde başlıca yer alan konular arasında; Allah'ın azameti, Allah'ın birliğinin ve kudretinin delilleri, öldürtükten sonra dirilmeyi ve inkar edenlerin nasıl bir akıbete sahip olacağı yer alır. Okunması oldukça faziletli olan bu sure için hazırladığımız Mülk suresi oku ve dinle içeriğimizde Tebareke suresi Türkçe ve Arapça okunuşu, anlamı, faziletleri, tefsiri ve Diyanet meali yer almaktadır. Sureyi ezberlemek isteyen kişiler Türkçe okunuşundan faydalanabilirler.

19.11.2020Namaz Sureleri
Son dakika haberi: Azerbaycana asker gönderilmesine ilişkin tezkere TBMMde kabul edildi

Son dakika haberi: Azerbaycan'a asker gönderilmesine ilişkin tezkere TBMM'de kabul edildi

Son dakika haberine göre; Azerbaycan'a asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi ve Resmi Gazete'de yayımlandı. AK Parti Sivas Milletvekili, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı İsmet Yılmaz, Meclis'te AK Parti grubu adına yaptığı konuşmada, "Türk askeri neredeyse orada huzur vardır, orada barış vardır, orada kardeşlik vardır" dedi. Ayrıca Tezkere üzerinde CHP Grubu adına söz alan CHP İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz ise, CHP'nin, dost ve kardeş Azerbaycan'ın tasada ve kıvançta her zaman yanında durduğunu söyledi.

17.11.2020Gündem
Ankarada feci kaza 4 kişi yaralandı

Ankara'da feci kaza! 4 kişi yaralandı

Ankara’nın Bala ilçesinde 3 aracın karıştığı zincirleme kazada 4 kişi yaralandı.

1.11.2020Gündem
İzmir sokakta geceledi

İzmir sokakta geceledi

Tarihinin en büyük depremiyle sarsılan İzmir, geceyi dışarıda geçirdi.

1.11.2020Gündem
‘Tarihi bilmeyenler, Cumhuriyet’in değerini anlayamazlar’

‘Tarihi bilmeyenler, Cumhuriyet’in değerini anlayamazlar’

Cumhuriyetimizin 97’nci yılının sevincini yaşarken, tarihi, tarihçinin değerlendirmesini istedik ve bunun için çaldık IKG Enstitüsü’nün kapısını. Cumhuriyeti kendi değer yargıları içinde 40 yıldır Almanya Türkleri’ne müthiş bir heyecanla anlatan Kültür, Tarih ve Entegrasyon Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Dr. Latif Çelik ile çıkalım istedik tarihi seyir içerisindeki cumhuriyet yolculuğuna. Hür ve bağımsız bir Türkiye’ye giden yolda ödenen bedellerin adsız kahramanlarını adeta yaşayarak anlatan Dr. Latif Çelik, sorularımızı cevaplamadan önce “Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti idealleri ve vatan için can veren İstiklal Savaşı Gazileri’nin aziz hatıraları önünde saygı ile eğilmek gerek” diyerek başladı sözlerine...

31.10.2020Avrupa
Drift yapan sürücüye 8 bin 200 lira para cezası

Drift yapan sürücüye 8 bin 200 lira para cezası

KONYA'nın Kulu ilçesinde otomobiliyle cadde ortasında drift yapan sürücü İ.K. hakkında, trafik güvenliğini tehlikeye düşürdüğü gerekçesiyle 8 bin 200 lira idari para cezası uygulanıp, ehliyetine 2 ay süreyle el konuldu. Sürücünün drift yaptığı anlar ise mobese kameralarına yansıdı.

30.10.2020Gündem
Konyada durdurulan iki otomobilde 58 kilo esrar ele geçirildi: 4 gözaltı

Konya'da durdurulan iki otomobilde 58 kilo esrar ele geçirildi: 4 gözaltı

Konya'nın Kulu ilçesinde, iki farklı otomobilde yapılan aramada 58 kilo 416 gram esrar ele geçirildi, yabancı uyruklu 4 şüpheli gözaltına alındı.

16.10.2020Gündem
Hayvanlar tükeniyor, doğa alarmda, insanlık seyrediyor

Hayvanlar tükeniyor, doğa alarmda, insanlık seyrediyor

Yaklaşık 50 yıl içinde hayvanların yüzde 68’i yok oldu. Peki, biz ne yapıyoruz? Geçen gün düzenlenen Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik Zirvesi’nde olduğu gibi sadece konuşuyoruz. Şimdilik…

11.10.2020Hürriyet Pazar
60 yılda 70e yakın göl kurudu

60 yılda 70'e yakın göl kurudu

Türkiye'de kuruyan ve tehlike altındaki göllerle ilgili yeni bir rapor hazırlayan göl uzmanı Dr. Erol Kesici, Türkiye'de son 60 yılda, Marmara Denizi'nin yüz ölçümünden daha büyük, neredeyse üç Van Gölü büyüklüğünde 70'e yakın doğal gölün kuruduğunu açıkladı.

5.10.2020Seyahat
Herkesin kaçtığı yere koşan adam

Herkesin kaçtığı yere koşan adam

Hayatının ilk dört yılında ölümün kıyısındaymış Coşkun Aral. Doğuştan gelen hastalıklarla savaşmış ve büyük bir zafer kazanıp galip gelmiş. Kaderin cilvesi onu, ömrünün geri kalanında ölümün kol gezdiği savaş alanlarına itmiş...Foto muhabiri, kâşif, belgeselci gazeteci Coşkun Aral’ın Siirt’te başlayıp dünyanın dört bir yanında maceradan maceraya, cepheden cepheye taşınan hayat hikâyesini dinledik. Kendi deyimiyle: İşte bir foto muhabirinin yaşamöyküsü…

4.10.2020Gündem
Sağlık Bakanlığı okul rehberi hazırladı: Sınıfta COVID çıkarsa...

Sağlık Bakanlığı okul rehberi hazırladı: Sınıfta COVID çıkarsa...

Sağlık Bakanlığı ‘COVID-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ni yeniledi. ‘Okullarda COVID-19 Pozitif Vaka Çıkması Durumunda Yapılması Gereken Uygulamalar Bölümü’nün eklendiği rehberde, alınacak önlemler şöyle sıralandı:

3.10.2020Eğitim
6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Namazın Kılınışı konu anlatımı

6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Namazın Kılınışı konu anlatımı

Namaz, Kuran'ı Kerimin ayetlerinde en çok bahsedilen ibadettir Beş vakit namaz, ergenlik çağına girmiş tüm erkeklere ve kadınlara farz kılınmıştır. Farz olan bir diğer namaz ise Cuma namazıdır. 6. sınıf öğrencileri için ''Namazın Kılınışı'' konusunu ayrıntılarıyla anlattık.

22.09.20206. SINIF
5. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Allah Vardır Ve Birdir konu anlatımı

5. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Allah Vardır Ve Birdir konu anlatımı

Dinimizde imanın şartları 6 tanedir. Bu şartlardan ilki Allah'a imandır. Her Müslüman Allah'ın varlığına ve birliğine inanır. Birlik inancına ise ''tevhit'' adı verilir. 5. sınıflar için ''Allah vardır ve birdir'' konusu örnek ayetler ve hadislerle anlattık.

22.09.20205. SINIF
Kızılay ekibine alçak saldırı İnsanlığı vurdular

Kızılay ekibine alçak saldırı! İnsanlığı vurdular

Kızılay’ın savaş mağduru sivillere hizmet veren El Bab’daki Sevgi Mağazası’nda görevli üç çalışanı, terör saldırısına uğradı. ‘Uluslararası hukuka göre dokunulmaz’ kurumlardan Kızılay’ın aracında çapraz ateşe alınan ekipten bir kişi şehit oldu.

15.09.2020Gündem
7. Sınıf Sosyal Bilgiler Osmanlı Devletinde Islahat Hareketleri konu anlatımı

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Osmanlı Devleti'nde Islahat Hareketleri konu anlatımı

Islahatın kelime anlamı yeniliktir. Osmanlı Devletinde birçok padişah eğitim, yönetim ve kültür alanında ıslahatlar gerçekleştirmiştir. İlk ıslahatlar ise I. Ahmed tarafından hukuk alanında yapılmıştır. 7.sınıflar için Osmanlı Devletinde ıslahat hareketlerini anlattık.

14.09.20207. SINIF
Amentü duası Türkçe ve Arapça okunuşu- Amentü duası anlamı, meali

Amentü duası Türkçe ve Arapça okunuşu- Amentü duası anlamı, meali

Amentü duası Türkçe ve Arapça okunuşu ve anlamı her dönemde yoğun ilgi görüyor. Amentü, Arapça’da amene fiilinin birinci tekil şahsıdır ve inandım manasına gelmektedir. Kur’an’da üç yerde, söz sahibinin imanını açıklarken kullandığı bir ifade olarak geçmektedir. İşte amentü duasının Türkçe Arapça okunuşu ve anlamı

10.09.2020Dualar
Ettehiyyatü duası Türkçe ve Arapça okunuşu- Diyanet Ettehiyyatü duası anlamı, meali

Ettehiyyatü duası Türkçe ve Arapça okunuşu- Diyanet Ettehiyyatü duası anlamı, meali

Ettehiyyatü duası Türkçe ve Arapça okunuşu namaz kılmak isteyen Müslümanlar tarafından yoğun ilgi görüyor. Ettehiyyatü duası tüm vakit namazlarında okunmaktadır. Sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazlarında oturuşlarda bu dua okunur. İşte Ettehiyyatü duası okunuşu ve anlamı

10.09.2020Dualar
Tuz Gölü’nde TEKNOFEST roketleri

Tuz Gölü’nde TEKNOFEST roketleri

TEKNOFEST heyecanı bu yıl Tuz Gölü’ne taşındı. TEKNOFEST 2020 Roket Yarışması’na katılan gençlerin birbirinden çarpıcı çalışmaları arasında ‘Ceren Özdemir’ adı verilen bir roket de vardı.

5.09.2020Gündem
Konyada takla atan hafif ticari aracın sürücüsü ağır yaralandı

Konya'da takla atan hafif ticari aracın sürücüsü ağır yaralandı

Konya'nın Kulu ilçesinde, hafif ticari aracın bariyere çarpıp takla atması sonucu ehliyetsiz sürücü ağır yaralandı.

4.09.2020Gündem
Konyadaki Düden Gölü kurudu

Konya'daki Düden Gölü kurudu

Konya'nın Kulu ilçesinin 5 kilometre doğusunda ve Tuz Gölü'nün kuzey batısında yer alan, "kuş cenneti" olarak da bilinen Düden Gölü ve yakınındaki Küçük Göl kurudu.

31.08.2020Seyahat
Flamingoların yaşam alanı daralıyor

Flamingoların yaşam alanı daralıyor

Konya'nın Kulu ilçesinde, çoğu flamingo olmak üzere 200’e yakın kuş türüne ev sahipliği yapan Düden Gölü'nde, kontrolsüz sulama ve küresel ısınma nedeniyle başlayan kuraklık yüzünden, kuşların yaşam alanı daralmaya başladı. Kulu Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı Murat Uludağ, "Flamingoların yaşam alanı gittikçe daralıyor. Daracık bir alana kısılmışlar. Gelin hep birlikte kuşlarımıza sahip çıkalım" dedi.

31.08.2020Seyahat
Konyadaki Küçük Göl pembeye büründü

Konya'daki 'Küçük Göl' pembeye büründü

Konya'nın Kulu ilçesindeki 'flamingo cenneti' Düden Gölü'ne komşu Küçük Göl, iklim değişikliği ve bilinçsiz sulama sonucu kurudu. Tatlı su gölü olan Küçük Göl, suların azalmasına bağlı olarak artemia salina bakterisi nedeniyle pembeye büründü. Kuraklığın izleriyle birleşen renk, bölgede güzel manzara oluşturdu.

28.08.2020Seyahat
Küçük Göl, kuruyunca pembeye büründü

Küçük Göl, kuruyunca pembeye büründü

KONYA'nın Kulu ilçesindeki 'flamingo cenneti' Düden Gölü'ne komşu Küçük Göl, iklim değişikliği ve bilinçsiz sulama sonucu kurudu. Tatlı su gölü olan Küçük Göl, suların azalmasına bağlı olarak artemia salina bakterisi nedeniyle pembeye büründü. Kuraklığın izleriyle birleşen renk, bölgede güzel manzara oluşturdu.

27.08.2020Haber
Küçük Göl, kuruyunca pembeye büründü

Küçük Göl, kuruyunca pembeye büründü

KONYA'nın Kulu ilçesindeki 'flamingo cenneti' Düden Gölü'ne komşu Küçük Göl, iklim değişikliği ve bilinçsiz sulama sonucu kurudu. Tatlı su gölü olan Küçük Göl, suların azalmasına bağlı olarak artemia salina bakterisi nedeniyle pembeye büründü. Kuraklığın izleriyle birleşen renk, bölgede güzel manzara oluşturdu.

27.08.2020Gündem
Görüntüler Konyadan... ‘Görsellik çarpıcı olsa da acı verici

Görüntüler Konya'dan... ‘Görsellik çarpıcı olsa da acı verici'

KONYA'nın Kulu ilçesindeki 'flamingo cenneti' Düden Gölü'ne komşu Küçük Göl, iklim değişikliği ve bilinçsiz sulama sonucu kurudu. Tatlı su gölü olan Küçük Göl, suların azalmasına bağlı olarak artemia salina bakterisi nedeniyle pembeye büründü. Kuraklığın izleriyle birleşen renk, bölgede güzel manzara oluşturdu.

27.08.2020Gündem
8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Asr Suresi Ve Anlamı konu anlatımı

8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Asr Suresi Ve Anlamı konu anlatımı

Mekke döneminde inen Asr Suresi, toplam 3 ayetten oluşur. Kuran-ı Kerim'in en kısa surelerinden biridir. Asr, ikindi, uzun vakit ve çağ gibi anlamlara gelir. 8. sınıflar için Asr Suresini ve anlamını açıkladık.

24.08.20208. SINIF
5. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Tahiyyat Duası Ve Anlamı konu anlatımı

5. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Tahiyyat Duası Ve Anlamı konu anlatımı

Namazlarda okunan Tahiyyat duasının diğer adı Ettehiyyatü Duasıdır. Namazların ilk ve son oturuşlarında okunması gerekir. 4 rekat kılınan namazlarında 2. ve 4. rekatında okunur. 5. sınıflar için Tahiyyat Duasının anlam ve önemini anlattık.

18.08.20205. SINIF
8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Kuranın Ana Konuları konu anlatımı

8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Kur'an'ın Ana Konuları konu anlatımı

Kuran-ı Kerim'de birçok farklı konu kıssalar ile birlikte aktarılmıştır. Bu konuların başında tevhid ve iman gelir. Aynı zamanda Müslümanlara farz olan ibadetler ve her müminin uyması gereken kurallar da Kuran'ın ana konularını oluşturur. 8. sınıflar için Kur'an'ın ana konularını madde madde anlattık.

14.08.20208. SINIF
İstanbulda tepki çeken olay Saldırıya uğrayan kadın yaşadığı dehşeti anlattı

İstanbul'da tepki çeken olay! Saldırıya uğrayan kadın yaşadığı dehşeti anlattı

İstanbul Alibeyköy'de kadın sürücüye saldıran Emre E. emniyetteki işlemlerinin ardından Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi. Trafikte saldırıya uğrayan Sena Koçak, korku dolu anları anlattı.

14.08.2020Gündem
Konyada şarampole devrilen otomobildeki 4 kişilik aile yaralandı

Konya'da şarampole devrilen otomobildeki 4 kişilik aile yaralandı

KONYA’nın Kulu ilçesinde, kontrolden çıkan otomobil, takla atarak, şarampole devrildi. Kazada, sürücü ile araçtaki eşi ve 2 çocuğu yaralandı.

10.08.2020Gündem
Gebze Teknik Üniversitesi koronavirüs ilacı için sona yaklaştı

Gebze Teknik Üniversitesi koronavirüs ilacı için sona yaklaştı

Gebze Teknik Üniversitesinde yeni tip koronavirüs tedavisinde yaygın kullanılan "Favipiravir" ilacının sentezi ve üretimine yönelik geliştirilen yöntemler, proje ortağı Milli Savunma Bakanlığına sunulacak.

7.08.2020Teknoloji
En üst düzey denetim

En üst düzey denetim

Türkiye genelinde dün, şu ana kadarki en büyük koronavirüs denetimi yapıldı. İçişleri Bakanı Soylu, Bakan Yardımcısı Ersoy, 81 ilin valileri, kaymakamlar ve belediye başkanları ile askeri yetkililer de sokak sokak gezerek denetime çıktı.

7.08.2020Gündem
Erkan Genç kimdir Konyaspor başkan adayı Erkan Genç hakkında bazı bilgiler

Erkan Genç kimdir? Konyaspor başkan adayı Erkan Genç hakkında bazı bilgiler

Konyaspor'da yaklaşan Genel Kurul'da başkan adaylığını ilan eden bir diğer isim Erkan Genç oldu. Dış ticaret alanında faaliyet gösteren aile şirketinin yönetim kurulunda yer alan Erkan Genç, daha önce Konya Anadolu Selçukluspor takımının da başkanlık görevini yürütmüştü. Peki, Erkan Genç kimdir nereli ve kaç yaşında? İşte, o isim hakkında bazı bilgiler

6.08.2020Spor Arena
Ankara-Konya karayolunda feci kaza

Ankara-Konya karayolunda feci kaza

Ankara-Konya karayolu Kulu kavşağında meydana gelen trafik kazasında 5 kişi hayatını kaybetti.

3.08.2020Haber
Son dakika... Ankara-Konya karayolunda feci kaza: 5 ölü

Son dakika... Ankara-Konya karayolunda feci kaza: 5 ölü

Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde, park halindeki TIR'a arkadan çarpan, gurbetçi ailenin bulunduğu otomobildeki 2'si çocuk 5 kişi yaşamını yitirdi.

3.08.2020Gündem
Zeki Müren’i eleştiren Özdemir Erdoğanın çıplak pozları sosyal medyada

Zeki Müren’i eleştiren Özdemir Erdoğan'ın çıplak pozları sosyal medyada

Özdemir Erdoğan’ın Zeki Müren’i eleştiren sözlerinin ardından 30 yıl önce verdiği çıplak pozlar sosyal medyaya düştü.

4.07.2020Magazin

Yazar Sonuçları

Bağlıca Bulvarı-Çevre Yolu bağlantısında son durum

Hürriyet Ankara okurları geçen hafta bu köşeden Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne(ABB) şu soruyu yöneltmişti: “Bağlıca Bulvarı-Çevre Yolu bağlantısı neden hâlâ bitmedi?”

16.11.2020

Türk Curie’leri

Eğer korona aşısı başarıyla ruhsat alabilirse bunu insanlığa hediye edenler de bir Türk karı-koca olacak. BioNTech’in kurucuları Uğur Şahin ve Özlem Türeci. Tıpkı radyasyon alanındaki çalışmaları nedeniyle Nobel Fizik Ödülü alan “Pierre ve Marie Curie” gibi.

11.11.2020

Ne izlesem, okusam, dinlesem

Marvel Sinema Evreni’nin merakla beklenen ancak küresel pandemide yolu ertlenen yeni macerası “Black Widow” sinemalarda. Avengers ekibinin en dikkat çekici kahramanlarından olmasına rağmen solo filmine ancak 20 yıl sonra kavuşan Black Widow’a bir kez daha Scarlett Johansson hayat veriyor. Kevin Costner ve Diane Lane’i buluşturan “Gitmesine İzin Ver”, Kosova sinemasından “Yabancı” ve Kate Mara ile Nick Robinson’ı buluşturan televizyon dizisi “A Teacher”, haftanın diğer seyir seçenekleri. Haftanın kitabı, Orhan Pamuk’un İstanbul’un gecelerine ve arka sokaklarına fotoğraf makinesiyle daldığı foto-romanı “Turuncu”, haftanın albümü de Gaye Su Akyol’un isyana davet eden 3 şarkılık EP’si “Yort Savul!: İsyan Manifestosu”.

6.11.2020

Cumhuriyet Bayramı ve milletine sevdalı Bakan 

Bugün genç devletimizin yönetim şeklinin belirlendiği tarihin yıl dönümü. 1923 yılının 29 Ekim günü, henüz 3 yaşında olan Ankara Hükümeti, aile saltanatı değil, Türk milletinin egemenliğini benimsedi. 

30.10.2020

Biz olduk

Cumhuriyet Bayramı nedeniyle şöyle bir kolaçan ettim etrafı... Manzara-i umumiye şöyleydi:

30.10.2020

DOT oyuna ormanda devam ediyor!

15 sene boyunca altı mekânı kendine ‘oyun alanı’ olarak sıfırdan kuran DOT ekibi şimdi Kemerburgaz Kent Ormanı’nda tiyatro yapacak. Oyunlar farklı hava koşullarında da sürecek. Şimdilik kamp sandalyelerinde izlenecek oyunlar dışında burada atölyeler, müzik dinletileri, kadın edebiyat buluşmaları da olacak yakında.

17.10.2020

2-3 milyar kişi 2-3 üç hafta boyunca İstanbul’u izleyecek, dinleyecek, konuşacak

Oldu, oluyor; geldi, geliyor derken nihayet Formula 1, 13-15 Kasım’da resmen yeniden Türkiye’de. Dokuz sene önce ev sahipliğini yitirdiğimiz bu önemli yarışları ülkemize kazandıran isimse bu yarışlar için inşa edilen pist Intercity İstanbul Park’ın patronu Vural Ak. Kendisi de bir yarışçı ve otomobil koleksiyoneri olan işadamı, duyurunun yapılmasının ardından ilk röportajını Hürriyet Pazar’a verdi: “2017’de Formula 1’in yeni sahiplerini Türkiye’ye davet ettim. Cumhurbaşkanı bizi kabul etti. Zaten o günden beri çok yakın görüşüyorduk...”

20.09.2020

Halil Sezai neresinden tutsanız dökülüyor

Yaşlı bir adamı döverken görüntüleri ortaya çıkan müzisyen Halil Sezai, bir açıklama yaparak güya özür diledi, yaptığının hayvanlık olduğunu bile kabul etti ama olmuyor, kesmiyor, gönüller soğumuyor.

18.09.2020

Mitolojiyle iç içe geçmiş sarsıcı bir kadın romanı

Geçenlerde yazar Özlem Ertan’la Ara Kafe’de buluştuk, kendisinden müjdeli bir haber aldım. Gerek “Âşık Kadınlar Denizhanesi” ve “Benim Güzel Ölülerim” romanlarıyla gerekse çeşitli derlemeler ile dergilerde yayımlanan gotik öyküleriyle hatırı sayılır bir okur kitlesi kazanan Özlem Ertan’ın üçüncü romanı “Dolunay Ayini”, ekim ayı içinde edebiyatseverlerle buluşacak. Aynı zamanda gazeteci ve arkeolog olan Özlem Ertan, bu yeni kitabında İstanbul’un pagan tarihiyle iç içe geçmiş sarsıcı bir kadın öyküsü anlatıyor.

26.08.2020