MENÜ

Köy Enstitüleri

Köy Enstitüleri ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Köy Enstitüleri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 753 Köy Enstitüleri haberi bulunmuştur.

Köy Enstitüleri Haberleri

Köy Enstitülerinin mucizevi hikâyesi

Köy Enstitülerinin mucizevi hikâyesi

Ömür Kurt, ’Karaca ve Mucizeler Köyü’nde yine tarihten ilham verici bir kesiti edebiyatla tatlandırarak çocuklara sunuyor ve onları Cumhuriyet tarihinin en önemli eğitim projelerinden biri olan Köy Enstitüleri ile tanıştırıyor.

23.01.2020Kitap Sanat
Köy Enstitülerinin kurucusu kimdir Köy Enstitüleri ne zaman açıldı ve ne zaman kapatıldı

Köy Enstitülerinin kurucusu kimdir? Köy Enstitüleri ne zaman açıldı ve ne zaman kapatıldı?

Köy Enstitülerinin kurucusu kimdir sorusu, bilgi yarışmaları ve eğitim kaynaklarında sıkça karşılaşılan konular arasında yer alıyor. Eğitim alanında kırsal kesimde yaşayan halk ile kentliler arasındaki bozuk dengeyi eşitlemek için kurulan Köy Enstitüleri, bir süre faaliyet göstermiş ve 1946 yılında durdurulup 1954 yılında tamamıyla kapatılmıştır. Peki, Köy Enstitülerinin kurucusu kimdir ve Köy Enstitüleri ne zaman açıldı? İşte, o konu hakkında merak edilen bazı bilgiler

5.12.2019Gündem
Çorak topraklardan öğrencilere burs çıkacak

Çorak topraklardan öğrencilere burs çıkacak

Karaman’a bağlı Göktepe Belediyesi’nin başkanı Mustafa Doğan, bölge halkıyla birlikte belediye sınırlarında 50 yıldır işlenmemiş arazilere nohut ekti. Doğan, organik tarımla elde ettikleri nohutları online olarak satarak Göktepeli üniversite öğrencilere burs vermeyi planlıyor.

2.07.2019Gündem
Bir çocuğun gözünden Osmanlı’nın son günleri

Bir çocuğun gözünden Osmanlı’nın son günleri

Köy Enstitüleri’nin kurucusu ve Türk aydınlanmasının öncü neferi Hasan Âli Yücel’in çocukluk ve gençlik yıllarını kendine has üslubuyla kaleme aldığı ‘Geçtiğim Günlerden’, Cumhuriyet’in bu efsanevi karakterinin iç dünyasına kapı açarken, imparatorluğun son günlerine farklı bir pencereden bakma imkânı da sunuyor.

13.06.2019Kitap Sanat
Köy Enstitüleri ne zaman kuruldu

Köy Enstitüleri ne zaman kuruldu?

Köy Enstitüleri 79 yaşında. İsmet İnönü’nün desteklediği, Millî Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel tarafından İsmail Hakkı Tonguç'un çabalarıyla açılan Köy Enstitüleri, tamamen Türkiye'ye özgü olan bir eğitim projesiydi. Peki, Köy Enstitüleri ne zaman kuruldu?

17.04.2019Gündem
CHP Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yılmaz Büyükerşen kimdir

CHP Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yılmaz Büyükerşen kimdir?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için seçimlerde adaylığını koyan Yılmaz Büyükerşen, seçim çevreleri tarafından araştırılan isim oldu. Peki, CHP'den daha önce de Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini üstlenen Yılmaz Büyükerşen, 31 Mart 2019 tarihli yerel seçimlerinde oy pusulasında yer alacak isimler arasında bulunacak. Peki, Yılmaz Büyükerşen kimdir ve kaç yaşındadır? İşte, o isim hakkında bazı bilgiler

28.03.2019Gündem
‘Yücel’in Çiçekleri’ Bursa’da açtı

‘Yücel’in Çiçekleri’ Bursa’da açtı

KÖY Enstitüleri'nin hikayesini, projenin mimarı ve dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel'in hayatı üzerinden anlatan 'Yücel'in Çiçekleri' isimli belgesel filmin galası Nilüfer’de yapıldı.

27.02.2019Kitap Sanat
Hasan Ali Yücel’in 58’inci ölüm yıldönümü

Hasan Ali Yücel’in 58’inci ölüm yıldönümü

Türk eğitim sisteminin kurucularından, 1938-1946 yıllarında Milli Eğitim Bakanlığı yapan Hasan Ali Yücel, 58 yıl önce bugün (26 Şubat) hayatını kaybetti.

26.02.2019Eğitim
Fakir Baykurt’un özyaşam öyküsü yayımlandı

Fakir Baykurt’un özyaşam öyküsü yayımlandı

Köy Enstitüleri, tarihimizin en önemli eğitim yuvalarının başında geliyordu. Kısacık ömrüne rağmen onlarca yazar, şair, öğretmen, bilim insanı, aydın yetiştirdi. O aydınlardan biri hiç kuşkusuz ki Fakir Baykurt’tu. Yazıları kitap oldu, kitapları filme çekildi. Peki, ama bu büyük yazarın nasıl bir yaşamı vardı? Yazarın kızı Işık Baykurt’la buluştuk, Fakir Baykurt’un özyaşam öyküsünü konuştuk.

10.12.2018Kampüs
CHP Eskişehir Belediye Başkan Adayı Yılmaz Büyükerşen kimdir

CHP Eskişehir Belediye Başkan Adayı Yılmaz Büyükerşen kimdir?

CHP'nin Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yılmaz Büyükerşen oldu. Eskişehir'de daha önce dört dönem belediye başkanlığı yapan Yılmaz Büyükerşen, CHP'nin 2019 yerel seçimlerinde Eskişehir adayı olarak ilan edilmiştir.

6.12.2018Gündem
‘Yücel’in Çiçekleri’ ile açılıyor

‘Yücel’in Çiçekleri’ ile açılıyor

İstanbul'un modern, kullanışlı ve iddialı kültür sanat merkezlerinden biri haline gelen Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi kapılarını sanatseverlere açıyor.

22.11.2018Kitap Sanat
Öğretmen yerine okula performans

Öğretmen yerine okula performans

Öğretmen performans sisteminden vazgeçen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ‘okul performansı’ uygulayacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni modelle eğitim kurumlarının MR’ının çekileceğini ve tüm okulların Ankara’dan cep telefonundan izleneceğini açıkladı.

8.11.2018Eğitim
Hayatını kitapla kuşatanların fuarı

Hayatını kitapla kuşatanların fuarı

Yaklaşık 750 bin ziyaretçi sayısıyla geçen yıl rekor kıran Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın 37’ncisi yarın TÜYAP Büyükçekmece’de başlıyor. ‘Hayatı Edebiyatla Kuşatmak’ temasıyla 18 Kasım’a kadar yüzlerce imza günü ve etkinliğe ev sahipliği yapacak fuarın bu yılki onur yazarı, Türk edebiyatının büyük ismi Selim İleri olacak.

8.11.2018Kitap Sanat
O siyah önlüğü anlattı

O siyah önlüğü anlattı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitimin ülke ödevi olduğunu ve mutabakat istediğini söylerken köydeki öğrencilik dönemini de anlattı: “Ağabeyimden ablama, ablamdan bana geçen bir önlük var. Annem iki cepten birini atmış, bir cebi de ters çevirip ortaya dikmiş. 700 öğrenci içinde cebi ortada tek öğrenci benim.”

4.11.2018Gündem
Bakandan canlı yayında samimi açıklamalar: Hayalim TIR şoförü olmaktı

Bakan'dan canlı yayında samimi açıklamalar: Hayalim TIR şoförü olmaktı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Tvnet'teki Ayşe Böhürler ile Türk Kahvesi programına katıldı. Eğitim hayatında annesinin yerinin önemli olduğunu ifade eden Selçuk, 2 yıl önce vefat eden annesini hala yanında hissettiğini söyledi. Selçuk, "Çocukluk hayallerinizle bugün geldiğiniz yer uyuşuyor mu?" sorusuna, "Aslında uyuşmuyor. Benim hayalimde nikelajlı büyük bir TIR'da, TIR şoförü olmak vardı." dedi.

4.11.2018Gündem
Bakan Selçuk: Okullara bağlama geliyor

Bakan Selçuk: Okullara bağlama geliyor

MEB Bakanı Ziya Selçuk TVnet’te canlı yayına katıldı. Okullara bağlamanın gelmesi için çalıştıklarını söyleyen Selçuk, “İsteyen her okulda olması ve çocuklarımızın bunun eğitimini alması için çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerde Kars’ta bunun bir lansmanı yapılacak” diye konuştu. Bakan Selçuk ayrıca köy okullarındaki taşımalı eğitimle ilgili bir düzenleme yapmak istediklerini de söyledi.

4.11.2018Eğitim
Hüseyin Şimşek: Asıl sınav üniversiteden çıkışta yapılmalı

Hüseyin Şimşek: Asıl sınav üniversiteden çıkışta yapılmalı

1985 yılında Çağdaşım Anaokulu ile başlayan eğitim kervanına 1991 yılında Marmara Eğitim Kurumları’nı, 1997 yılında da Maltepe Üniversitesi’ni katan Hüseyin Şimşek’in 33 yıl önce başlayan bu eğitim sevdası günümüze kadar artarak devam ediyor. Büyük bir eğitim kampüsü olan 'Marmara Eğitim Köyü'nde açık ve kapalı spor alanları, hayvanat bahçesi, yüzme havuzu, çok sayıda açık ve kapalı amfi, uygulama atölye ve hangarları, laboratuvarlar, büyük bir merkezi kütüphane, her fakülteye özgü ihtisas kütüphaneleri yer alıyor.

28.10.2018Eğitim
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Eğitimin sorunlarını çözmek istiyoruz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: 'Eğitimin sorunlarını çözmek istiyoruz'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Eğitimi bir sorun yumağı haline getirirseniz Türkiye'yi çağdaş uygarlığa ulaştıramazsınız. Bugün eğitim, tam anlamıyla bir sorun yumağıdır. Bütün bileşenleriyle bir araya gelip bu sorunu çözmek, hepimizin ortak görevi olmak zorundadır. Biz buna hazırız. Her ortamda eğiticilerin, eğitimin sorunlarını çözmek istiyoruz." dedi.

6.10.2018Gündem
Üniversitede bilim çalıştayı

Üniversitede bilim çalıştayı

Vakıf üniversitesinde düzenlenen ‘Moleküler Yaşam Bilimleri Üzerine FEBS Çalıştayı: Geleceğin Bilim Adamlarının Eğitimi’ etkinliğinde, geleceğin bilim insanlarını daha iyi yetiştirmek için yapılması gerekenler tartışıldı.

7.09.2018Eğitim

Yazar Sonuçları

Arifiye’yi farklı kılan neydi?

Köy Enstitülerinin yalnız eğitim tarihimizde değil, edebiyat tarihimizde de önemli bir ağırlığı vardır. Köy edebiyatı, gerçekçi edebiyatın birinci elden tanıklığını içerir. Hiç kuşkusuz bunların içinde önemli olanlardan biri Arifiye Köy Enstitüsü’dür.

25.01.2020

Yarıyıl tatilinde Ankara’da çocuklarla gezilebilecek müzeler

Sömestr tatili tüm hızıyla devam ederken çocuklu aileler de çocuklarıyla birlikte vakit geçirebilecekleri yerler arıyor. Soğuk Ankara havalarında sıcak ortamlar arayanlar, soğuk da olsa içinizi ısıtacak eğlencelerle dolu müze ziyaretleri yapmak istemez misiniz? Anlatacağımız müzeler tam da size göre…

25.01.2020

Daha çok okula değil, müzeye ihtiyacımız var

Yazar, şair ve müzecimiz Sunay Akın, bu kez resimli bir kitap yazdı. ‘Aslanlı Yol’ adını taşıyan kitap, 7’den 70’e herkese hitap ediyor ve tarihe damga vurmuş insanların hikâyelerinden oluşuyor. “Sanatın, kitabın, aydınlanmanın yolunda yürüyen insanlar gerçek vatanseverlerdir. Yoksa dünyanın başka bir yerinde de doğabilirdik” diyen Akın’la bir araya geldik hem Aslanlı Yol kitabını hem de aydınlanma tarihimizi konuştuk.

15.01.2020

#2020Ankara hayalleri

Twitter hesabından kentliye seslenen @ankaragelisiyor, “2020’de çocuklar için nasıl bir Ankara istersiniz? #2020Ankara hashtagi ile hayallerinizi yazabilirsiniz” çağrısında bulundu.

7.01.2020

‘Gençler travma yaşıyor’

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, “Gençler travma yaşıyor” dedi.

27.12.2019

Zenginlere değil ancak kendinden daha bilgili insanlara saygı gösteren öğretmen

Bugün Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz. 24 Kasım bizim nesil için bir hayli burukluklarla dolu. Hayata başladığımız öğretmenlerle bugün çocuklarımızın ve torunlarımızın karşılaştıkları eğitim şartları çok farklı. Bizim çocukluğumuzun ve ilk gençliğimizin idealist öğretmeni bugün de var ama eskisinden çok farklı konumda ve sayı azalıyor.

24.11.2019

Orkestralar birlikteliği öğretir

Devlet Sanatçısı Orkestra Şefi Gürer Aykal, orkestraların bir görevinin de Anadolu’da konserler vermek olduğuna dikkat çekerek, çok sesli müziği algılayabilmenin demokrasiyi algılamakla eşit olduğunu söyledi. Aykal, orkestralara seslenerek, “Orkestralar insana birlikte olabilmenin yüceliğini öğretir. Siz orkestralar, Anadolu’ya gidin ki bir disiplin görsünler” dedi.

12.07.2019

Prof. Dr. Kemal Bayazıt’ın ölümü gerçek bir haberdir... Binlerce kişi onun sayesinde hayatta...

TÜRKİYE’de ilk kalp naklini yapan Op. Dr. Kemal Bayazıt’ı (89) kaybettik. Cumhuriyet döneminin ikinci kuşak doktorlarından olan Dr. Siber Göksel, “Bize Bayazıt hakkında çok yazı yazdınız, unutmayın” diye hatırlattı.

27.06.2019

Bayramda köprü geçişlerine dikkat! Nakit para bulundurun

KEMAL Anadol’un dünkü ‘Osmangazi’de ücreti neden nakit alıyorlar?’ yazısı üzerine okurumuz Mustafa Bozdağ da yaşadığı benzer olayı anlatıyor:

31.05.2019

Dünyanın en ilham veren 8 kadınından biri: Dilek Livaneli

O, Dilek Livaneli. Müthiş kadınlarımızdan biri. “Dünyanın en iyi 50 öğretmeni” arasında seçilen ilk Türk...

9.05.2019

6 milyarda bir olabilecek sonuç

DAHA önce Milli Piyango Genel Müdürlüğü ile ilgili iddiaları TBMM gündemine taşıyan Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, ‘10 Numara’ adlı şans oyununun büyük ikramiyesinin 12 adet kazananından 8’inin Bursa’nın Karacabey ilçesinde bir makineden oynandığının ortaya çıkması üzerine konuya yeniden dikkat çekti.

17.04.2019

Fakir Baykurt’un özyaşam öyküsü yayımlandı

Köy Enstitüleri, tarihimizin en önemli eğitim yuvalarının başında geliyordu. Kısacık ömrüne rağmen onlarca yazar, şair, öğretmen, bilim insanı, aydın yetiştirdi. O aydınlardan biri hiç kuşkusuz ki Fakir Baykurt’tu. Yazıları kitap oldu, kitapları filme çekildi. Peki, ama bu büyük yazarın nasıl bir yaşamı vardı? Yazarın kızı Işık Baykurt’la buluştuk, Fakir Baykurt’un özyaşam öyküsünü konuştuk.

12.12.2018

Sanat Engel Tanımaz

“Engel” kelimesi için Türk Dil Kurumu “Bir şeyin gerçekleşmesini önleyen sebep, mâni, mahzur, müşkül, pürüz, mânia, handikap” tanımını yapıyor. Bu doğru ama eksik bir tanım; zira engeller bazılarımızın bir şeyleri gerçekleştirmesini önlemek için yetersiz kalabiliyor. Hayatın her alanında o kadar çok örnek insan var ki bu engelleri alt edebilen… Hatta bu engellerinin zenginleştirdiği sanatlarını icra edenleri görünce söylenecek tek bir şey kalıyor: “Sanat Engel Tanımaz”…

2.12.2018

Haber içinde kalmış manşetlik iki haber

İkisi de dünkü Hürriyet’ten...Biri hükümetten, öteki Adalet ve Kalkınma Partisi saflarından.İkisi de farklı başlıklarla verilmiş iki haberin içinde kalmış...Bugün bu iki çok önemli haberi benim sayfamın manşetine çıkarıyorum.

5.11.2018

Cumhuriyet kültürüne geniş açıdan bakmak

Cumhuriyet’in çeşitli özellikleri, getirdikleri, siyasal ve toplumsal açıdan gazetelerde ve televizyonlarda anlatıldı, yazıldı.

29.10.2018

Müzesiz kalmış bir toplumun hayat damarlarından biri kopmuş demektir

Önce oyuncak, sonra da masal ve oyun müzeleri kurdu. Şimdi ise İstanbul’a bir Okul Müzesi kazandırdı. ‘Müzesi olmayan ülkelerde savaş var’ diyen Sunay Akın’la buluştuk, yeni kurduğu müzeyi ve okul tarihimizi konuştuk.

28.09.2018