Ünlü isimler neden siyasete atıldı

14 Mayıs’taki milletvekili genel seçimleri için 26 parti de milletvekili aday listelerini Yüksek Seçim Kurulu’na gönderdi. Listelerde dikkat çeken önemli bir detay da ünlü oyuncu ve müzisyenlerin öne çıkmış olması. Diziler, filmler ya da konserler derken, kendi meslekleri maddi-manevi anlamda daha tatminkâr ve hatta ‘dertsiz,’ tasasız’ ‘gürültüsüz’ olabilecekken neden siyasete soyundular dersiniz? Sordum. İşte yanıtı.

Haberin Devamı

DEVLET ADAMI OLMAK İSTİYORUM

Ünlü isimler neden siyasete atıldı

Payitaht Abdulhamid’in Tahsin Paşa’sı ünlü yazar ve oyuncu Bahadır Yenişehirlioğlu AK Parti’den 1. Sıra Manisa Milletvekili Adayı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Yanımda ol” teklifini görev telakki ettiğini belirten Yenişehirlioğlu her ne kadar yazar ve aktör kimliğiyle tanınsa da kendisinin asıl mesleği avukatlık. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin mezunu olan Yenişehirlioğlu edebiyat dünyasına ilk adımı 2011 yılında attı ve eserleriyle ‘son dönemin en iyi çıkış yapan yazarları’ arasına girdi. Bu başarıyı beyazperde ve dizilere de taşıyan Yenişehirlioğlu eğer seçilirse ailesindeki ilk siyasetçi de olmayacak. Zira kendisi İzmir’in ilk belediye başkanı Yenişehirli Ahmet Efendi’nin de torunu. Peki onu, edebiyat dünyasını ve aktörlüğü bırakıp siyasete atılmaya teşvik eden neydi? Şöyle yanıtlıyor: “Siyasetçi değil devlet adamı olmak ve Cumhurbaşkanımız ile aynı yolda yürümek için AK Parti’ye katıldım. Amerika, PKK, PYD, Kandil ve FETÖ’nün tüm gücüyle saldırdığı, dahi düşman bellediği ülkemiz ve milletimizin bekası için mücadele imkânı verildiği için de çok memnunum. Türkiye bugün geldiği noktadan yükseğe sıçramaya hazırdır. Manisalı vatandaşlarımız teveccüh ederlerse ben de hazırım.”

Haberin Devamı

DERDİM SEÇİMLER DEĞİL NESİLLER

Ünlü isimler neden siyasete atıldı

CHP’de ise durum biraz daha farklı. Liste dışı kalan ünlü; Candan Erçetin, Onur Akın ve Filiz Taçbaş gibi isimler daha çok dikkat çekti. Yönetmen-yazar-müzisyen kontenjanından sadece Onur Aydın var. İstanbul 2. Bölge 11. sıradan aday. ‘Neden siyaset?’ soruma şu cevabı veriyor: “Türkiye’nin onca yıldır içinde bulunduğu gerek sosyal gerek hukuksal gerekse giderek büyüyen ekonomik sorunlarının, sadece siyasal önermelerle çözülebileceğine inanmıyorum da ondan. Asıl sorun, bireysel ve toplumsal kapasitemizin istenilen düzeyde verimli olamamasıdır ve bu girdaptan çıkmanın yolu ise sürekli görmezden gelinen aydınlanma çağının hayata geçirilmesi ile mümkündür.  Köy enstitüleri ile adım atılan aydınlanma hayali maalesef kısa sürdü. Kültür, sanat ve eğitimi önceleyerek, Atatürk’ümüzün hedef gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine çıkabiliriz. Bu uzun yolda bir taş koyabilme hayali ile sahadayım. Benim derdim seçimler değil, nesillerdir.”

Haberin Devamı

ŞİMDİ ZAMANIYDI

Ünlü isimler neden siyasete atıldı

Trabzon-spor’un efsane kaptanı ve eski teknik direktörü Ünal Karaman, İYİ Parti Konya 1’inci sıradan aday:Saffet Sancaklı ile takım arkadaşlığı yaptık. Alpay Özalan milli takımlarda talebem oldu. Onlar dostlarım. Eminim ki kendi güçlerince milletimize hizmet etmeye çalıştılar. Benim için doğru zaman ise şimdiydi. Mevcut duruma baktığımda benim için en uygun olanının İYİ Parti olduğunu düşündüm ve siyasete bu şekilde atıldım. Güçlü bir Ünal Karaman Meclis’te olacak.”

BENİ SORUMLULUKLAR SİYASETE ÇEKTİ

Ünlü isimler neden siyasete atıldı

Oyuncu Mehmet Aslantuğ da TİP’ten Muğla 1’inci sıradan aday. 20 yıldır merkez sağ ve soldan adaylık konusunda teklif geldiğini söyleyen Aslantuğ, gazeteci Candaş Tolga Işık’ın ‘Neden şimdi?’ sorusuna şu yanıtı verdi: “TİP teklif getirmeseydi siyasete girmezdim. Yarattıkları heyecan dalgasının da uzun süredir takipçisiydim. Bir arada olursak mutlu olacaklarını dile getirdiler, bu beklentiyi boşa düşürmek ise yapamayacağım bir şey. Türkiye bambaşka bir sınavdan geçiyor, beni de siyasetin içine çeken bu sorumluluktur.”

Haberin Devamı

RAHMETLİ HOCAMIZIN İZİNDEYİZ

Ünlü isimler neden siyasete atıldı

Cumhur İttifakı’na katılan Yeniden Refah Partisi de Karadenizli şarkıcı Davut Güloğlu’nu İstanbul 1’inci bölge ikinci sıradan aday gösterdi. 2022’de partisinin Kültür Sanattan Sorumlu Genel Başkan Danışmanı olan Güloğlu, “Rahmetli hocamız Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın Milli Görüş çalışmalarına, haklı gördüğüm davasına ve mücadelesine destek vermek için Refah Partisi gençlik kademelerinde görev almıştım zaten. Günümüzde muhterem Erbakan Hoca’mızın mahdumu Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan’ın ‘yeniden’ diyerek bayrağı devraldığını ve aynı yoldan yürüdüğünü gördüğüm için de kendilerine kader arkadaşlığı yapmak istedim. İnancımın temelinde; milletimizin derdi, ihtiyaçları ve adil düzen yer almaktadır. Bir sanatçı olarak yalnızca sevenlerimin değil, Milli Görüş’e inananların da sesi olmak üzere bu yola çıktım. Umuyorum hayırlara vesile olur” diyor.

Haberin Devamı

SİYASET BİLİMCİYİM HİZMET İÇİN HAZIRIM

Ünlü isimler neden siyasete atıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın biyografik filmi ‘Reis’te eşi Emine Erdoğan’ı canlandıran, Seksenler dizisindeki ‘Yıldız’ karakteriyle çok sevilen Özlem Balcı, Milliyetçi Hareket Partisi’nden Muğla 1’inci sıradan milletvekili adayı oldu. Konservatuvarlı bir oyuncu olarak gönüllere taht kursa da aslında çift anadal yaptı; siyaset bilimi okudu. Peki, siyasete neden soyundu? Diyor ki: “E, siyaset de benim mesleğim. Okulunu da okudum. Ama oyunculuk ile öne çıktığım için kimse bu yönümü bilmiyordu. Şimdi öğrendiler. Ayrıca belgeli futbol hakemiyim de. Boş durmayı sevmeyen bir Yörük kadını, efe torunuyum. Hatta Atatürk dedeme bizzat ‘Efe’ soyadını kendisi vermiş. Kadınların siyasetteki yerinin artması en büyük temennim, halkımız teveccüh ederse kadınların sesi olma niyetindeyim. Kız çocukların erken evlendirilmesi, eğitim sorunları, eşit işe eşit ücret gibi kadınları ilgilendiren önemli konularda ve Z kuşağının sorunları, tarım politikaları, sokak hayvanlarının korunması konusunda benim de söyleyeceklerim var. Hizmet için hazırım.”

Yazarın Tüm Yazıları