EKSTRA
MENÜ

Kanuni Sultan Suleyman

Kanuni Sultan Suleyman haberleri sayfasında güncel ve son dakika Kanuni Sultan Suleyman hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 2.719 Kanuni Sultan Suleyman haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Kanuni Sultan Suleyman Haberleri

Bağcılarda otomobile silahlı saldırı: 1 ölü, 1 yaralı

Bağcılar'da otomobile silahlı saldırı: 1 ölü, 1 yaralı

BAĞCILAR'da bir otomobile yapılan silahlı saldırıda bir kişi ölürken bir kişi de yaralandı.

22.09.2020Gündem
Sultan II. Murat’ın inşa ettirdiği, Kanuni Sultan Süleyman’ın namaz kıldığı camii

Sultan II. Murat’ın inşa ettirdiği, Kanuni Sultan Süleyman’ın namaz kıldığı camii

Denizli’nin Honaz İlçesi, Yenimahalle de bulunan ve restore çalışması devam eden Sultan Murat Camii, zengin bir tarihi geçmişe sahip.

17.09.2020Seyahat
Yavuz Sultan Selim Camii Nerede Yavuz Sultan Selim Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Yavuz Sultan Selim Camii Nerede? Yavuz Sultan Selim Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Yavuz Sultan Selim Camii İstanbul'un Fatih ilçesinde yer alıyor. Osmanlı mimarisinin önemli yansımalarından olan Yavuz Sultan Selim Camii ince işçiliği ile göz dolduruyor. İnşası 1519 yılında başlayan Yavuz Sultan Selim Camisinin 1522 yılında tamamlandığı biliniyor. Yavuz Sultan Selim Camii ile ilgili tüm detayları sizler için derledik.

16.09.2020Seyahat
Süleymaniye Camii Nerede Süleymaniye Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Süleymaniye Camii Nerede? Süleymaniye Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Osmanlı Devleti zamanında mimari açıdan değerli pek çok eser yaptırılmıştır. Bu eserlerden bir kısmı da günümüze kadar ayakta durmayı başarmıştır. Süleymaniye Camii de bunlar arasında yer alır. Peki, Süleymaniye Camii nerede ve buraya nasıl gidilir? Bu yapının mimarı kimdir ve özellikleri nelerdir? Sizler için araştırdık.

16.09.2020Seyahat
Sokullu Mehmet Paşa Camii Nerede Sokullu Mehmet Paşa Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Sokullu Mehmet Paşa Camii Nerede? Sokullu Mehmet Paşa Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Osmanlı Devleti'nin yükselme döneminin en önemli isimlerinden biri olan Sokullu Mehmet Paşa'nın Edirne Sarayı'ndan İstanbul'a sadrazamlık makamı uzanan hikayesi kadar adını taşıyan camide merak uyandırıyor. İşte Sokullu Mehmet Paşa Camii nerede? Sokullu Mehmet Paşa Camisi tarihi, özellikleri, hikayesi ve mimarı hakkında detaylı bilgiler.

16.09.2020Seyahat
Rüstem Paşa Camii Nerede Rüstem Paşa Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Rüstem Paşa Camii Nerede? Rüstem Paşa Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Rüstem Paşa Camii, Osmanlı döneminin önemli camilerindendir. Özellikle Mimar Sinan tarafından yapılması ayrı bir önemli kılıyor. Günümüzde olduğu gibi yapıldığı dönemde de ticaret bölgesi içinde yer alıyor. Cami hakkında detaylı bilgiyi sizler için derledik.

16.09.2020Seyahat
Şehzade Camii Nerede Şehzade Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Şehzade Camii Nerede? Şehzade Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Şehzade Camii diğer bir ismiyle Şehzade Mehmet Camisidir bu cami, Mimar Sinan tarafından İstanbul’da yapılmıştır. Bu cami, Şehzade Mehmet’in 22 yaşında vefat etmesi üzerine inşa edilmiştir. 5 yılda yapılan bu cami İstanbul’un en önemli eserleri arasındadır. İşte, tüm detaylar.

16.09.2020Seyahat
Kurşunlu Camii Nerede Kurşunlu Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Kurşunlu Camii Nerede? Kurşunlu Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Anadolu’nun birçok bölgesinde önemli camiler ve külliyeler bulunmaktadır. Türkiye’de bulunan önemli camilerden biri de Kurşunlu Camidir. Kurşunlu Camii nerededir? Kurşunlu Cami tarihi nedir? Kurşunlu Camii özellikleri nedir? Kurşunlu Camii hikayesi nedir ve mimarı kimdir. İşte Kurşunlu Camii hakkında bilgiler.

16.09.2020Seyahat
Şehzadebaşı Camii Nerede Şehzadebaşı Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Şehzadebaşı Camii Nerede? Şehzadebaşı Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Türkiye'nin tarihi camileri sadece ülkemizde değil aynı zamanda Dünya'da da oldukça ünlü camilerdir. Türkiye'nin en ünlü camileri arasında Şehzadebaşı Camii yer almaktadır. Şehzadebaşı Camii gerek tarihi gerek mimari yapısı ile ön plana çıkan ve hem yerli hem de yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği camiler arasında yer almaktadır. Geçtiğimiz aylarda arama motorları trendlerine bakılınca Şehzadebaşı Camii tarihi oldukça fazla aratılmış durumdadır. Bu tarihi camiye gelmeden önce ziyaretçiler öncelikle caminin tarihi hakkında bilgi edinmek istemektedirler. Peki, Şehzadebaşı Camii nerededir? Şehzadebaşı Camisi tarihi ve bu caminin mimari özellikleri nelerdir? Şehzadebaşı Camii hikayesi ve bu caminin mimarı kimdir? İşte Şehzadebaşı Camii ile ilgili her şey.

15.09.2020Seyahat
7. Sınıf Türkçe Öznel-Nesnel İfadeler konu anlatımı

7. Sınıf Türkçe Öznel-Nesnel İfadeler konu anlatımı

Bir kişinin bakış açısını yansıtan, genel bir hükmü bulunmayan ifadelere öznel ifadeler denir. Bu tür ifadeler ''bence'' anlamı değişir ve kişiden kişiye değişir. Nesnel ifadeler ise genel bir yargı taşır. 7 sınıflar için öznel - nesnel ifadeler konusunu örnek cümlelerle anlattık.

14.09.20207. SINIF
Mimar Sinan Camii Nerede Mimar Sinan Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Mimar Sinan Camii Nerede? Mimar Sinan Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Türkiye'de bulunan ve adını ünlü kişilerden almış olan camiler bulunmaktadır. Özellikle Mimar Sinan Camii gerek tarihi ile gerekse de mimari şekli ile ziyaret edilen ve görülmesi gereken tarihi camiler arasındadır. Mimar Sinan Camii adını dönemin en ünlü mimarlarından olan Mimar Sinan'dan almıştır. Mimar Sinan Camii'ni ziyaret etmek isteyen kişiler çeşitli platformlar üzerinden cami hakkında araştırma yapmaktadırlar. Peki, Mimar Sinan Camii nerede? Mimar Sinan Camisi tarihi ve özellikleri nelerdir? Mimar Sinan Camii'nin hikayesi var mı? Varsa bu hikaye nedir? İşte Mimar Sinan Camii ile ilgili tüm her şey.

14.09.2020Seyahat
Mihrimah Sultan Camii Nerede Mihrimah Sultan Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Mihrimah Sultan Camii Nerede? Mihrimah Sultan Camisi Tarihi, Özellikleri, Hikayesi Ve Mimarı Hakkında Bilgi

Mihrimah sultan Camii ülkemizin en bilinen tarihi öneme sahip mimari yapılarından biridir. Bu cami her sene binlerce turisti ağırlamaktadır. Mihrimah Sultan Camii nerededir, tarihi, özellikleri, nasıl gidilir, mimarı kimdir gibi bilgileri bulabilirsiniz.

14.09.2020Seyahat
Yürekler ağza geldi... Tam o an

Yürekler ağza geldi... Tam o an!

Erzurum'da Şehir ve Kültür Araştırmaları Derneği'nce Kanuni Sultan Süleyman'ın kente gelişinin 486'ncı yıl dönümü nedeniyle atlı cirit gösterisi düzenlendi. Dostluk müsabakasında bir ciritçinin attan düşmesi izleyenleri korkuturken, maçtaki tek kadın ciritçi alkış aldı. İzleyicilerin coşkulu tezahüratları arasında devam eden müsabakada Yarımca Atlı Spor Kulübü'nden Erdem Yıldırım atın ayağının tökezlemesi sonrası atıyla yere düştü. İzleyiciler korkutan kazada yerden atı ile birlikte kalkan Yıldırım takımdaki yerini aldı.

14.09.2020Gündem
Yahya Efendi Türbesi Nerede Ve Hangi İldedir Yahya Efendi Türbesi Ziyaret Günleri Ve Saatleri

Yahya Efendi Türbesi Nerede Ve Hangi İldedir? Yahya Efendi Türbesi Ziyaret Günleri Ve Saatleri

Trabzon kadısı Ömer Efendi’nin oğlu Yahya efendi 1495’te Trabzon’da doğmuştur. Kanuni Sultan Süleyman ile süt kardeş olan Yahya efendinin validesi Afife Hatun, küçük şehzade Süleyman’a sütannelik yapmıştır. Tüm ömrünü ilim ve ibadete adayan Yahya efendinin türbesi nerede ve hangi ildedir? Yahya efendi türbesi ziyaret günleri ve saatleri? Yahya efendi türbesi hakkında bilgi ve Yahya efendi türbesi kim tarafından yapıldı yaptırıldı? Bu gibi bilgileri sizler için derledik.

10.09.2020Seyahat
Şehzade Mustafa Türbesi Nerede Ve Hangi İldedir Şehzade Mustafa Türbesi Türbesi Ziyaret Günleri Ve Saatleri

Şehzade Mustafa Türbesi Nerede Ve Hangi İldedir? Şehzade Mustafa Türbesi Türbesi Ziyaret Günleri Ve Saatleri

Şehzade Mustafa, Kanuni Sultan Süleyman’ın oğludur. Kanuni’den sonra tahta geçmesi beklenirken, saray entrikaları yüzünden babası tarafından 1553’de boynu vurdurulmuştur. Mezarı, Osmanlı’nın ilk başkentlerinden olan Bursa’da Şehzade Mustafa Türbesi’nde bulunuyor. Türbe hakkında detaylı bilgiyi sizler için derledik.

10.09.2020Seyahat
Mimar Sinan Türbesi Nerede Ve Hangi İldedir Mimar Sinan Türbesi Ziyaret Günleri Ve Saatleri

Mimar Sinan Türbesi Nerede Ve Hangi İldedir? Mimar Sinan Türbesi Ziyaret Günleri Ve Saatleri

1490 ila 1588 yılları arasında yaşayan Mimar Sinan, Kanuni Sultan Süleyman'ın baş mimarı olarak geniş bir coğrafyada verdiği değerler ile Türk mimari tarihinin en önemli ismidir. Mimar Sinan'ın Türbesi, İstanbul’da Süleymaniye Camii'nin önünde yer alan Eski ağalar Kapısının köşesinde yer alan yol ayrımında yer alan üçgen alanda yer almaktadır. Türk Mimarisine büyük değerler kazandıran Mimar Sinan’ın Türbesini ziyaret etmeli ve bu ünlü mimar hakkında bilgileri sizler için derledik.

10.09.2020Seyahat
Kanuni Sultan Süleyman Türbesi Nerede Ve Hangi İldedir Kanuni Sultan Süleyman Türbesi Ziyaret Günleri Ve Saatleri

Kanuni Sultan Süleyman Türbesi Nerede Ve Hangi İldedir? Kanuni Sultan Süleyman Türbesi Ziyaret Günleri Ve Saatleri

Osmanlı döneminin en parlak zamanında padişah olarak görev yapan ve en değerli padişahlardan birisi olarak gösterilen Kanuni Sultan Süleyman için yaptırılan türbe, dua etmek isteyen kişilerin akınına uğruyor. Kanuni Sultan Süleyman Türbesinin nerede olduğu ve ziyaret saatleri gibi çeşitli bilgileri sizler için derledik.

10.09.2020Seyahat
Mevlana Müzesi Nerede Mevlana Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Mevlana Müzesi Nerede? Mevlana Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Mevlana Müzesi mutlaka gezilmesi gereken ülkemizin nadide müzelerinden bir tanesidir. Mevlana Hazretleri ülkemizin önemli kültür ögelerinden biridir. Mevlana Müzesi ile ilgili bilgileri, içerisinde bulunan eserleri, giriş ücretlerini ve ziyaret saatlerini derledik.

9.09.2020Seyahat
Ayasofya Müzesi Nerede Ayasofya Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Ayasofya Müzesi Nerede? Ayasofya Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Ülkemizde tarihi birçok yapı bulunmaktadır. Bu yapılardan birisi de Ayasofya Müzesidir. Sizlerde Ayasofya müzesinin nerede olduğunu öğrenebilir ve ziyaret edebilirsiniz. Peki Ayasofya Müzesi nerede? Ayasofya Müzesi tarihçesi, eserleri, giriş ücreti ve ziyaret saatleri hakkında bilgileri sizlere detaylıca açıkladık.

8.09.2020Seyahat
Şehzadelerin yetiştiği tarihi sokak kent turizmine hizmet ediyor

Şehzadelerin yetiştiği tarihi sokak kent turizmine hizmet ediyor

Kütahya'da, Osmanlı padişahlarının yanı sıra Şehzade Alaaddin Ali Çelebi ve Şehzade 3’üncü Bayezid’in yetiştiği, tarihi 20 konağın bulunduğu Germiyan Sokağı; restore edilmiş konakları ve dar sokakları ile kent turizmine hizmet ediyor.

2.09.2020Seyahat
Babasını koronavirüsten kaybeden hekim: Maske takmak bu kadar mı zor

Babasını koronavirüsten kaybeden hekim: Maske takmak bu kadar mı zor?

Salgının en yoğun döneminde koronavirüse yakalanan ve bir hafta sonra tüm ailesinin pozitif olduğu ortaya çıkan Aile Hekimi Dr. Muhammet Balcan, "Babam istedi, vatanıma hizmet etmek için yurt dışından gelip göreve başladım. Evimi ayırma fırsatım olmadan salgın başladı. Önce ben, sonra tüm ailem Kovid'e yakalandı. Sigara dahi içmeyen 57 yaşındaki babamı 1,5 ay içinde kaybettik. Her akşam 21.00'de oğlum kucağında bizleri alkışlayan, konfeksiyon işçisiyken zorluklar içinde beni okutan adam, şimdi toprağın altında. Torununun dede diyişini göremedi. Doğum gününü solunum cihazında geçirdi. Emekli olup köye yerleşme hayalleri yoğun bakımda bitti. Bir maske takmak bu kadar mı zor?" dedi.

29.08.2020Gündem
Keşkül nedir Keşkülü fukara (keşkül)  nasıl yapılır Adım adım keşkül tarifi

Keşkül nedir? Keşkülü fukara (keşkül) nasıl yapılır? Adım adım keşkül tarifi

Sütlü tatlılar denildiğinde ilk aklımıza gelenlerden biri de keşkül Osmanlı dönemindeki adıyla keşkülü fukara. Osmanlı’dan günümüze kadar ulaşa keşkül tatlısı, hala en sevilen sütlü tatlılardan. Peki, keşkül tatlısının özelliği nedir? Keşkül nasıl yapılır? Bu çok doyurucu ve lezzetli tatlıyı evde denemek isteyenler için adım adım keşkül tarifini anlattık. İşte keşkül için gerekli malzemeler ve tatlının yapım aşamaları...

Fatihin fethe çıktığı Edirne Sarayı ziyarete açılıyor

Fatih'in fethe çıktığı Edirne Sarayı ziyarete açılıyor

Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethe çıktığı, Kanuni Sultan Süleyman'a ev sahipliği yapan Edirne Sarayı Ören Yeri, kazı çalışmalarının bitmesiyle Edirne'nin yeni turistik cazibe merkezi olacak.

27.08.2020Seyahat
Çağdaş minyatür

Çağdaş minyatür

Pera Müzesi’nde açılan ‘Minyatür 2.0: Güncel Sanatta Minyatür’ sergisi bu geleneksel sanatın teorik potansiyelini vurgulamakla kalmıyor, bir sanat formu olarak yeniden ele alınmasına alan açıyor. Serginin en önemli yanı, minyatürü nostaljik bir biçim olmaktan çıkarıp sorular soran, eleştiren ve tartışmaya olanak sağlayan bir düzleme taşıması.

21.08.2020Kitap Sanat
Kurtarma kazısı başlatılan 72 burçlu Kütahya Kalesinde Frig kalıntıları aranacak

Kurtarma kazısı başlatılan 72 burçlu Kütahya Kalesi'nde 'Frig' kalıntıları aranacak

 Türkiye'nin önde gelen büyük kalelerinden olan tarihi Kütahya Kalesi'nde başlatılan arkeolojik kazılarda, Frigler'e ait izler aranacak.

12.08.2020Keyif
Tarihi Kütahya Kalesinde Frig kalıntıları aranacak

Tarihi Kütahya Kalesi'nde "Frig" kalıntıları aranacak

Türkiye'nin önde gelen büyük kalelerinden olan tarihi Kütahya Kalesi'nde başlatılan arkeolojik kazılarda, Friglere ait izler aranacak. Kütahya Belediyesi ve İl Özel İdaresi sponsorluğunda Kütahya Müze Müdürlüğü tarafından Paşam Sultan Mahallesi yakınında bulunan aşağı kale kısmında başlatılan kurtarma kazısı, Müze Müdürü Serdar Ünan başkanlığında yürütülüyor.

12.08.2020Seyahat
En büyüğü Beşiktaşta...İstanbulda 400ü hala kayıp

En büyüğü Beşiktaş'ta...İstanbul'da 400'ü hala kayıp

Bir grup akademisyen ve araştırmacı tarafından kaybolan tarihi eserlerin bulunması ve yeniden ihya edilmesi için 2007'de kurulan İSTED, İstanbul ve Edirne'de çalışmalar yürütüyor. İstanbul Çevre Kültür ve Tarihi Eserleri Koruma Derneği (İSTED) Başkanı Dr. Erhan Sarışın, 2006'dan bu yana yapılan taramalar neticesinde İstanbul'da 400 civarında kayıp cami bulunduğunu söyledi.

11.08.2020Seyahat
Tarihi yapıya monte edilen ve tepki toplayan klimalar kaldırıldı

Tarihi yapıya monte edilen ve tepki toplayan klimalar kaldırıldı

Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan adına Mimar Sinan tarafından 1548 yılında inşa edilen Üsküdar’daki Mihrimah Sultan Camii’nin külliyesinin bacalarına monte edilen klimalar büyük tepki topladı. İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz tarafından önce tarihi yapıya monte edilen klimaların kaldırılacağı açıklaması yapıldı. Ardından Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla klimaların kaldırıldığını açıkladı.

10.08.2020Haber
Görüntüler büyük tepki toplamıştı... Kaldırıldı

Görüntüler büyük tepki toplamıştı... Kaldırıldı

Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan adına Mimar Sinan tarafından 1548 yılında inşa edilen Üsküdar’daki Mihrimah Sultan Camii’nin külliyesinin bacalarına monte edilen klimalar büyük tepki topladı. İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz tarafından önce tarihi yapıya monte edilen klimaların kaldırılacağı açıklaması yapıldı. Ardından Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla klimaların kaldırıldığını açıkladı.

10.08.2020Gündem
Küçükçekmecede sopalı bıçaklı kavga

Küçükçekmece'de sopalı bıçaklı kavga!

İstanbul Küçükçekmece'de iki grup arasında alacak verecek nedeniyle çıktığı iddia edilen sopalı ve bıçaklı kavgada,1 kişi yaralandı. Kavga anları cep telefonu kamerasına yansıdı.

10.08.2020Gündem
O klima kalkacak

O klima kalkacak

Mimar Sinan yapısı Mihrimah Sultan Külliyesi’nde bacaya monte edilen klima, dün sosyal medyada çok konuşuldu. İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Koruma Kurulu ve binayı kullananlarla görüşüp o klimanın kaldırılacağını duyurdu.

10.08.2020Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğandan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kocaeli Üniversitesi Sağlık Tesisleri ve Araştırma Merkezleri Açılış Töreni'nde konuştu. Erdoğan, "Maalesef maskesini takmaya, ya da maske bulundurup çenesinin altında taşıyanlar var. Yanlış yapıyorsunuz. Allah göstermesin vefat edenleri görüyorsunuz. Hastanelerde yatanların durumunu biliyorsunuz." ifadelerini kullandı. Ayrıca Erdoğan, "Muhalefetin sürekli eleştirdiği, 'gereksiz' dediği sağlık sisteminin önemi görülmüştür. Şov yapmaktan, karamsarlık aşılamaktan kendi asli görevlerinin yapmaya vakit bulamadılar." dedi.

9.08.2020Gündem
Festival, Covid-19 salgınında hayatını kaybedenlere adandı

Festival, Covid-19 salgınında hayatını kaybedenlere adandı

Türkiye'nin tanıtımına büyük katkı sağlayan ve 7 kez "Dünyanın En İyi Kültür ve Sanat Festivali" ödülüne layık görülen Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali bu yıl Covid-19 salgınında yaşamını kaybedenlerin anısına yapılacak.

6.08.2020Seyahat
İstanbulun en büyük mesire alanı Kanuni Sultan Süleyman Şehir Ormanı açıldı

İstanbul'un en büyük mesire alanı Kanuni Sultan Süleyman Şehir Ormanı açıldı

İstanbul’un en büyük mesire alanı Kanuni Sultan Süleyman Şehir Ormanı yaz aylarıyla birlikte şenlenmeye başladı. Beykoz-Ümraniye yolu üzerinde yer alan ve şehrin 5 farklı noktasından kolayca ulaşılan mesire merkezi konumuyla ailelerin yeni gözdesi olacak.

27.07.2020Seyahat
Macaristandaki Gül Baba Türbesine uluslararası ödül

Macaristan'daki Gül Baba Türbesi'ne uluslararası ödül

Gül Baba Türbesi Mirasını Koruma Vakfınca yapılan yazılı açıklamada, Gül Baba Türbesi, Uluslararası Gayrimenkul Federasyonunun (FIABCI) tüm dünyadan ve prestijli projeleri değerlendirdiği "2020 Prix d'Excellence (Mükemmeliyet)" yarışmasında iki ödüle birden layık görüldü.

23.07.2020Keyif
Macaristan’daki Gül Baba Türbesi’ne ‘uluslararası ödül’

Macaristan’daki Gül Baba Türbesi’ne ‘uluslararası ödül’

Türkiye ve Macaristan hükümetlerinin iş birliğiyle restorasyonu yapılan ve Macaristan’daki Osmanlı eserleri arasında yer alan Gül Baba Türbesi, iki mükemmeliyet ödülü aldı.

23.07.2020Avrupa
Sendikacıların kavgasında kan aktı

Sendikacıların kavgasında kan aktı

Belediye-İş Sendikası İstanbul 2 No’lu Şube Başkan Yardımcısı Savaş Doğan, kimliği açıklanmayan DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası temsilcisi tarafından silahla yaralandı.

21.07.2020Gündem
İstanbulda sürücü çarptığı motosikletlinin üzerinden geçip kaçtı

İstanbul'da sürücü çarptığı motosikletlinin üzerinden geçip kaçtı

İstanbul Küçükçekmece'de sağ şeritte ilerleyen motosikletliye çarptığı otomobiliyle üzerinden geçip yoluna devam eden sürücü kayıplara karıştı. Hastaneye kaldırılan ve durumunun iyi olduğu öğrenilen motosikletlinin ailesi kaçan sürücünün bulunmasını istiyor.

16.07.2020Gündem
Mimar Sinan kimdir Ayasofyaya katkılarıyla gündeme gelen Mimar Sinanın hayatı

Mimar Sinan kimdir? Ayasofya'ya katkılarıyla gündeme gelen Mimar Sinan'ın hayatı

Mimar Sinan kimdir? sorusu Danıştay'ın Ayasofya ile ilgili verdiği karar sonrası gündeme geldi. İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye çevrilen 15 asırlık bir tarihe sahip Ayasofya, 500 yıl cami olarak kalmıştı. Osmanlı başmimarı Mimar Sinan 1573’te Ayasofya’nın kubbesini onararak, takviyeli duvarlar yaptı ve eserin bu günlere sağlam olarak gelmesini sağladı. İşte, Ayasofya'da katkıları olan Mimar Sinan'ın hayatıyla ilgili ayrıntılar.

10.07.2020Gündem
Muhteşem Yüzyıl Nurbanu Sultan kimdir

Muhteşem Yüzyıl Nurbanu Sultan kimdir?

Sosyal medya hesabından Muhteşem Yüzyıl dizisini yorumlayan dünyaca ünlü şarkıcı Cardi B, Nurbanu’dan nefret ettiğini ve Hürrem’ci olduğunu söyledi. Bu açıklama ardından Muhteşem Yüzyıl dizisi ve dizinin karakterlerinden biri olan Nurbanu Sultan yeniden gündeme geldi. Peki, Muhteşem Yüzyıl dizisine de konu olan Nurbanu Sultan kimdir?

7.07.2020Gündem
Avrupadan ödüllü İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Avrupa'dan ödüllü İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi

İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi, ülkemizde Türk-İslam eserlerini topluca kapsayan ilk müze. Sultan sarayları dışında günümüze ulaşabilen tek özel saray olan şimdiki binasının geçmişi 16. yüzyıla dayanıyor.

7.07.2020Seyahat
Başakşehirde otomobilin çarptığı kişi hayatını kaybetti

Başakşehir'de otomobilin çarptığı kişi hayatını kaybetti

BAŞAKŞEHİR'de yolun karşısına geçmeye çalışan 65 yaşındaki Ömer Çalık, otomobilin çarpması sonucu ağır yaralandı. Kaldırıldığı hastanede Çalık hayatını kaybederken polis otomobil sürücüsünü gözaltına aldı.

4.07.2020Gündem
Avcılar Köprüsünde lüks cip ters döndü

Avcılar Köprüsü'nde lüks cip ters döndü

AVCILAR Köprüsü'nde sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesiyle kontrolden çıkan lüks cip, bariyerlere çarptıktan sonra yol ortasında ters döndü. Yaralanan sürücü, hastaneye kaldırıldı.

1.07.2020Gündem
İstanbulda böcek ilacı kâbusu Hemen ambulansı aradılar...

İstanbul'da böcek ilacı kâbusu! Hemen ambulansı aradılar...

İstanbul Arnavutköy'de yaklaşık 30 kişinin yaşadığı apartmanda bodrum katı ve merdivenlerdeki böcekler nedeniyle sıkılan ilaçtan zehirlenen 10 kişi hastaneye kaldırıldı

1.07.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Akdeniz hiçbir zaman bir Türk Gölü olmadı

Ama kimi romantik tarihçiler bu konuda ısrarlı.

12.09.2020

Muhteşem Süleyman

1566 yılında bugün (6 Eylül), Osmanlı tarihinin en uzun süre saltanatını süren, hayatı boyunca Bağdat, Tebriz, Viyana, Belgrad, Rodos deniz cengiyle Ortadoğu ve Avrupa atlasını değiştiren, Macaristan krallığının, 1526 yılı 29 Ağustos’undaki Mohaç cengiyle sonunu getiren Muhteşem Süleyman öldü.

6.09.2020

Kalbiniz bu kıyılarda kalacak

Popüler rotaları sevenleri de sakin-yalın kaçış durakları arayanları da mutlu eden bir yanı var Güney Ege’nin. Çünkü her ikisini de sunabilen, aradığınızı mutlaka bulacağınız bolca seçenek vaat eden bir zenginliğe sahip. Bu hafta size hem küçük ve sade hem eğlenceli ve hareketli mekânları derledim. Yazması benden, seçmesi sizden...

24.08.2020

Türk mutfak kültüründe şerbet

Bursa’da zengin meyve çeşitleri tarihte her dönem mutfak kültürümüzü zenginleştirmiş. Başkent olduğu dönemde Bey Sarayı’nda, daha sonrasında da Topkapı Sarayı’nda şerbet kültürünün yerleşmesinde önemli bir rol oynamıştır.

27.07.2020

Galata Kulesi hikayesi

Galata Kulesi hakkında bugüne kadar belki birçok şey duydunuz ya da sadece yolunuzun üstündeydi de bakıp geçtiniz. Kimi zaman da bulunduğu yere oranla, hacimsel büyüklüğünü gölgelik olarak kanıksadınız. Ama karşısına geçip şöyle bir baktınız mı? Neredeyse 1500 yıldır ayakta olan bu yapı kim bilir neler yaşadı, kimleri bağrına bastı, ne hikayeler duydu?

21.07.2020

Kendiniz olun, fazlası değil.

Günaydın yepyeni bir günden hepinize merhaba,

10.07.2020