EKSTRA
MENÜ

Müslümanlar

Müslümanlar haberleri sayfasında güncel ve son dakika Müslümanlar hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 11.044 Müslümanlar haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Müslümanlar Haberleri

Tesbih nasıl çekilir Tesbih çekerken ve çekmeden önce ne okunur

Tesbih nasıl çekilir? Tesbih çekerken ve çekmeden önce ne okunur?

Müslümanlar için tesbih çekerek ibadet etmek oldukça önemlidir. Tesbihat esnasında Allah'ı ve Hz. Muhammed'i zikrederek çeşitli istekler dile getirilebilir. Bu nedenle tesbih çekmeden önce ve sonra çeşitli dualar okunur. Sizler için tesbih nasıl çekilir, tesbih çekerken ve çekmeden önce ne okunur, tesbih çekildikten sonra ne okunur, tesbih duası nedir detayları ile derledik.

23.09.2021Araştırma
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Rohinga Müslümanlarını kaderlerine asla terk etmeyeceğiz

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "Rohinga Müslümanlarını kaderlerine asla terk etmeyeceğiz'"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Rohingaların gönüllü, güvenli, onurlu ve sürdürülebilir dönüşleri için çalışmaya devam edilmeli. Rohinga Müslümanlarını kaderlerine asla terk etmeyeceğiz.” ifadesini kullandı.

22.09.2021Dünya
Almanya’daki Türk dernekleri: Kullanılmayan her oy ırkçı partilerin işine yarayacak

Almanya’daki Türk dernekleri: Kullanılmayan her oy ırkçı partilerin işine yarayacak!

Almanya’da faaliyet gösteren Türk dernek ve kuruluş temsilcileri, 26 Eylül’de yapılacak federal seçimlerde Alman vatandaşlığı alan ya da çifte vatandaş olan herkesi sandığa davet ederek, kullanılmayan her oyun ırkçı partilerin işine yaracağına dikkat çekti.

21.09.2021Avrupa
Cuma namazı saati 17 Eylül: İstanbul, Ankara, İzmirde cuma namazı saat kaçta İşte il il cuma namazı vakitleri

Cuma namazı saati 17 Eylül: İstanbul, Ankara, İzmir'de cuma namazı saat kaçta? İşte il il cuma namazı vakitleri

Cuma namazı saati İstanbul, Ankara, İzmir ve 81 il için açıklandı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan 17 Eylül cuma namazı vakitleri ile Müslümanlar abdestlerini alarak ibadetlerine yön verecekler. Cuma günü bulundukları illerde cuma namazını kılacak olan vatandaşlar "Cuma namazı kaçta kılınacak?" sorusunun yanıtını 17 Eylül Diyanet namaz saatleri takviminden alacaklar. Cuma Hutbesi'nin okunmasının ardından cuma namazı öğle ezanına takiben tüm illerde kılınacak. İşte, 17 Eylül İstanbul, Ankara, İzmir ve il il cuma namazı vakitleri.

16.09.2021Gündem
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Toplumu din konusunda aydınlatmak görevimiz

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Toplumu din konusunda aydınlatmak görevimiz

DİYANET İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Anayasa’da belirtilen 'toplumu din konusunda aydınlatma' görevi gereği Başkanlığımız, İslam’ın ilkelerini, Kur’an’ın mesajını ve Resulü Ekrem’in sünnetini en doğru yöntem ve biçimde insanımıza ulaştırmaya çalışmaktadır" dedi.

15.09.2021Gündem
EZAN DUASI Okunuşu - Ezan duası nedir ve nasıl yapılır Diyanet Ezan duası Arapça Yazılışı ve Türkçe Anlamı

EZAN DUASI Okunuşu - Ezan duası nedir ve nasıl yapılır? Diyanet Ezan duası Arapça Yazılışı ve Türkçe Anlamı

Ezan okunduktan sonra okunan dua, İslam alimleri tarafından sünnet olarak belirtilmiştir. Allah'ın büyüklüğünü dile getirmek için ezandan sonra okunan dua, hayırlara vesile olmada şefaatçi olmaktadır. Peki, Ezan duası nedir? Diyanet Ezan duası anlamı nedir? İşte, Ezan duasının Arapça ve Türkçe okunuşu..

15.09.2021Dualar
Mevlid Kandili ne zaman 2021 Mevlid Kandili tarihi

Mevlid Kandili ne zaman? 2021 Mevlid Kandili tarihi

Mevlid Kandili ne zaman sorusu, pek çok Müslümanın araştırdığı konu olmaya devam ediyor. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (S.A.V) doğduğu gün olarak idrak edilen Mevlid Kandili'nin ne zaman başlayacağı Müslümanlar tarafından merak konusu oldu. Bu sene de bu mübarek gecede ibadet ve namazlarla camilere gitmeye hazırlanan vatandaşlar, 2021 Mevlid Kandili tarihini Diyanet bilgisi doğrultusunda araştırıyor. Peki, Mevlid Kandili ne zaman? İşte, merak edilenler.

14.09.2021Gündem
‘Sarrazin’in yarattığı atmosfer yanıtsız kalamazdı’

‘Sarrazin’in yarattığı atmosfer yanıtsız kalamazdı’

Almanya eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff, göçün 60’ıncı yılı etkinlikleri kapsamında Berlinli Türklerin konuğu oldu. İş insanları Bahattin Kaya ve Ali Koban’ın organize ettiği gecenin konukları arasında Kuzey Ren Vestfalya Çocuk, Aile, Mülteci ve Uyum Bakanlığı Müsteşarı Serap Güler de yer aldı. Gecenin onur konuğu olan Wulff, salona girişte ayakta alkışlandı. Wulff, NSU cinayetlerinden, 10 yıl önce söylediği “İslam da Almanya’ya aittir” sözlerine kadar göçle ilgili çok geniş konularda değerlendirmelerde bulundu.

14.09.2021Avrupa
İngilterede Müslüman bir milletvekili, yaşadığı İslamofobik saldırıları gözyaşları içinde anlattı

İngiltere'de Müslüman bir milletvekili, yaşadığı İslamofobik saldırıları gözyaşları içinde anlattı

İngiltere parlamentosunda konuşan Müslüman bir kadın milletvekili yıllar içinde maruz kaldığı İslamofobi ve yaşadığı zorluklarla ilgili bir konuşma yaptı. Genç vekil konuşmasını gözyaşları içinde tamamlarken sosyal medyada yaptığı paylaşım büyük ilgi gördü.

10.09.2021Dünya
Mevlid Kandili ne zaman İşte Mevlid Kandilinin idrak edileceği tarih

Mevlid Kandili ne zaman? İşte Mevlid Kandili'nin idrak edileceği tarih

Hicrî Rebiülevvel ayının on ikinci gecesi olarak da bilinen Mevlid Kandili, Hazreti Muhammed'in dünyaya geldiği gün olarak tüm İslam alemi tarafından kutlanıyor. Müslümanlar bu kutlu günde camileri doldurup taşırıyor ve günü ibadet ederek geçiriyor. Peki, 2021 Mevlid Kandili ne zaman?

8.09.2021Gündem
Yasin Suresi Okunuşu - Yasini Şerif Dinle, Yasin Duası Türkçe Anlamı ve Arapça Yazılışı (Diyanet Meali)

Yasin Suresi Okunuşu - Yasini Şerif Dinle, Yasin Duası Türkçe Anlamı ve Arapça Yazılışı (Diyanet Meali)

Yasin suresi Mekke döneminde inmiştir. 83 âyettir. Adını ilk ayette geçen "Ya-Sin" kelimesinden almıştır. Sizler için Yasin Suresi Oku ve Dinle içeriğimizde sureyi anlamak ve ezberlemek isteyenler için Yasin-i Şerif'in konusu, anlamı, önemi, fazileti, faydaları tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu ile birlikte Diyanet Meali için tüm detayları bir araya getirdik.

Muharrem ayı ne zaman bitecek İşte 2021 Aşure ayının bitiş tarihi

Muharrem ayı ne zaman bitecek? İşte 2021 Aşure ayının bitiş tarihi

Müslümanlar tarafından Hicri yılbaşı olarak kabul edilen Muharrem ayının bitişi için kısa bir süre kaldı. Kur'an-ı Kerimde kıymet verilen dört aydan biri olan muharrem ayının sona ereceği tarih, pek çok kişinin merak ettiği ve araştırdığı konular arasında yer alıyor. Peki, Muharrem ayı ne zaman bitecek?

5.09.2021Gündem
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: İnanç, ikinci plana atılmaya çalışılıyor

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: İnanç, ikinci plana atılmaya çalışılıyor

DİYANET İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, inancın ikinci plana atılmaya çalışıldığını belirterek "İnanç, sokakta olmasın, mahallede olmasın, şehirde olmasın ve insanın içinde olsun gibi bir anlayış var. İnsan ile Allah arasında olsun, evine ve ticaretine, siyasetine, adaletine, yansımasın diye ortalığı ayağa kaldırıyorlar. İnançtan oralar adeta aydınlansın. Bu düşünce insanlığı bu noktaya getirmektedir" dedi.

5.09.2021Gündem
Provokatör bu kez İsveç’te

Provokatör bu kez İsveç’te

Danimarkalı İslam karşıtı aşırı sağcı Sıkı Yön (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan, İsveç’in başkenti Stockholm’de Diyanet İşlerine bağlı Fittja Ulu Camisi önünde elinde Kur’an-ı Kerim ile provokasyon yaptı.

3.09.2021Avrupa
Cuma mesajları 2021 burada En güzel, resimli, kısa, dualı ve anlamlı cuma mesajları (Hayırlı Cumalar)

Cuma mesajları 2021 burada! En güzel, resimli, kısa, dualı ve anlamlı cuma mesajları (Hayırlı Cumalar)

Cuma mesajları her hafta sevdiklerine bu önemli günün geldiğini haber vermek isteyenler tarafından paylaşılıyor. Dini bir öneme sahip olan bu mübarek günde Müslümanlar cemaat ile beraber cuma namazını kılıyorlar. Bolca ibadet edilen cuma gününde birlik ve beraberlik artıyor, kardeşlik bağları daha da kuvvetleniyor. En güzel ve hayırlarla dolu duaları yansıtacak olan farklı ve yeni cuma mesajları yine Whatsapp, SMS ve Facebook paylaşımlarında ilgi görecek. İşte sevdiklerinize gönderebileceğiniz, sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabileceğiniz en güzel, resimli, kısa ve anlamlı cuma mesajları

3.09.2021Gündem
Diyanet bu haftanın cuma hutbesini yayımlandı 3 Eylül Cuma hutbesinin konusu nedir

Diyanet bu haftanın cuma hutbesini yayımlandı! 3 Eylül Cuma hutbesinin konusu nedir?

Yeni haftanın Cuma hutbesi Diyanet tarafından yayınlandı. Diyanet 3 Eylül 2021 tarihli Cuma hutbesini resmi adresinden paylaştı. Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından yayınlanan hutbede bu haftanın başlığı “Allah ilim yolcusuna cenneti kolaylaştırır” olarak duyuruldu.

2.09.2021Gündem
‘Müslümanlar sorumluluk üstlenmeli’

‘Müslümanlar sorumluluk üstlenmeli’

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı Gençlik Forumu 4’üncü Genel Kurulu’na farklı ülkelerden katılan gençlere video mesajla seslendi.

26.08.2021Gündem
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelere seslendi: Tuzaklara düşmememiz gerekiyor

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelere seslendi: Tuzaklara düşmememiz gerekiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı Gençlik Forumu 4'üncü Genel Kurulu'na videomesaj gönderdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Müslüman'a yakışan basiret ve ferasetle hareket ederek emperyalistlerin bizleri çekmek istedikleri tuzaklara düşmememiz gerekiyor" dedi.

25.08.2021Gündem
Emeviler dönemi genel özellikleri ve gelişmeleri nelerdir Emeviler dönemi tarihi

Emeviler dönemi genel özellikleri ve gelişmeleri nelerdir? Emeviler dönemi tarihi

Emeviler dönemi İslam tarihinde yer almış bir tarih devridir. Bu dönemde bazı halifeler görev yapmış ve yeniliklere imza atılmıştır. Ayrıca bu dönemde İslam mimarisi de oldukça gelişmiştir. Emeviler dönemiyle ilgili tarihte halifelerin bilgileri, yaşanan olaylar ve gelişmeler yer almaktadır. Emeviler dönemi genel özellikleri ve gelişmeleri nelerdir detayları ile derledik.

24.08.2021Araştırma
Mevlid Kandili ne zaman idrak edilecek İşte Diyanetin açıkladığı 2021 Mevlid Kandili tarihi

Mevlid Kandili ne zaman idrak edilecek? İşte Diyanet'in açıkladığı 2021 Mevlid Kandili tarihi

Hicrî Rebiülevvel ayının on ikinci gecesi olarak da bilinen Mevlid Kandili, Hazreti Muhammed'in dünyaya geldiği gün olarak tüm İslam alemi tarafından kutlanıyor. Müslümanlar bu kutlu günde camileri doldurup taşırıyor ve günü ibadet ederek geçiriyor. Peki, 2021 Mevlid Kandili ne zaman?

21.08.2021Gündem
İnşirah Suresi Okunuşu - Elemneşrahleke Türkçe Anlamı, Arapça Yazılışı ve Fazileti (Diyanet Meali)

İnşirah Suresi Okunuşu - Elemneşrahleke Türkçe Anlamı, Arapça Yazılışı ve Fazileti (Diyanet Meali)

İnşirah Suresi Mekke döneminde inmiştir. 8 âyettir. İnşirah Suresi Türkçe Okunuşu sayfamız üzerinden İnşirah suresi anlamı, fazileti, Arapça yazılışı ve Diyanet Meali okunabilir. Halk tarafından Elemneşrahleke suresi olarak bilinen sure hakkında tüm detaylar..

20.08.2021Namaz Sureleri
Cuma namazı nasıl kılınır ve kaç rekat Diyanetten Cuma namazı kılınış bilgileri

Cuma namazı nasıl kılınır ve kaç rekat? Diyanet'ten Cuma namazı kılınış bilgileri

Cuma namazı kılınışı ve kaç rekat olduğu, ibadetlerini gerçekleştirmek isteyen Müslümanlar tarafından araştırılıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı bilgiler çerçevesinde Cuma namazı kılınışı ve kaç rekat olduğu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen pek çok Müslüman, internet üzerinden araştırmalarını gerçekleştiriyor. Peki, ellerin semaya açılıp ibadetlerin yerine getirileceği Cuma namazı nasıl kılınır? İşte, Cuma namazı kılınışı ve kaç rekat olduğu hakkında merak edilen bazı bilgiler

20.08.2021Gündem
Cuma namazı saat kaçta İşte il il cuma namazı vakitleri

Cuma namazı saat kaçta? İşte il il cuma namazı vakitleri

20 Ağustos tarihli cuma namazı vakitleri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlandı. Öğle ezanına takiben cuma namazının saati illere göre farklılık gösteriyor. Bulundukları ilin cuma namazı vaktini öğrenmek isteyen Müslümanlar, "cuma namazı saat kaçta kılınacak?" sorusuna yanıtı Diyanet'in namaz vakitleri ekranından alabilecekler. Peki, bugün cuma namazı saat kaçta? İşte il il cuma namazı vakitleri

20.08.2021Gündem
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Hz. Hüseyin, müminlerin zihin ve gönül dünyalarında taht kurmuştur

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Hz. Hüseyin, müminlerin zihin ve gönül dünyalarında taht kurmuştur

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, zulme ve zalimlere karşı destansı direnişi, ihanet ve sadakatsizlik karşısındaki sarsılmaz duruşuyla Hz. Hüseyin'in müminlerin zihin ve gönül dünyalarında taht kurduğunu belirtti.

18.08.2021Gündem
Nürnberg’de İslam karşıtı tehdit

Nürnberg’de İslam karşıtı tehdit!

Nürnberg bölgesinde yer alan 12 bin 500 nüfuslu Hersbruck kasabasının merkezinde hafta sonu bir Türk’ün evinin kapısına İslam’a yönelik tehdit ve çok çirkin sözler içeren notlar bırakıldı.

18.08.2021Avrupa
Aşure günü ne zaman Hangi tarihe kadar sürecek...

Aşure günü ne zaman? Hangi tarihe kadar sürecek...

Aşure Günü'nün tarihi Diyanet 2021 dini günler takviminde belli oldu. “Ramazan orucundan sonra en faziletli oruç, Allah’ın değer verdiği ay olan Muharrem ayında tutulan aşure orucudur…” şeklinde Peygamberimiz tarafından buyurulan manevi gün için geri sayım başladı. Paylaşmanın, dayanışmanın, birlikteliğin ve sevginin ifadesi, bolluk ve bereketin simgesi olan aşure, İslam dünyasında büyük önem taşıyor. Muharrem ayı içerisinde idrak edilen aşure geleneği asırlardır devam ediyor. Peki, Aşure Günü ne zaman, hangi gün? İşte, Muharrem ayının 10. günü idrak edilen Aşure Günü tarihi ve konuyla ilgili bilgiler.

16.08.2021Gündem
Aaron Boupendzadan Fenerbahçe sözleri

Aaron Boupendza'dan Fenerbahçe sözleri

Geçen sezon Süper Lig'de gol kralı olarak transferin gözdesi haline gelen Aaron Boupendza, Hatayspor seçimi ve Fenerbahçe hakkında açıklamada bulundu.

13.08.2021Futbol
Muharrem ayı orucu ne zaman Muharrem orucu kaç gün Diyanet 2021 Muharrem ayı tarihi

Muharrem ayı orucu ne zaman? Muharrem orucu kaç gün? Diyanet 2021 Muharrem ayı tarihi

Muharrem ayı ve Muharrem orucu için araştırmalar devam ediyor. Ramazan orucunda sonra Muharrem ayını bekleyen Müslümanlar oruç ibadetlerine yön vermek üzere 2021 Diyanet takvimine odaklandı. Aşure gününü de içinde barındıran Muharrem ayında ibadetler idrak edilecek. Muharrem ayının 9–10. veya 10–11. günlerinde oruç tutmayı Peygamberimiz'in buyurduğu dini kaynaklarda yer alıyor. Peki, Muharrem ayı ne zaman? Muharrem orucu kaç gün? İşte, Diyanet 2021 Muharrem ayı tarihi hakkında ayrıntılı bilgiler.

11.08.2021Gündem
Aşure günü ne zaman, ayın kaçında 2021 Aşure orucu hakkında bilgiler

Aşure günü ne zaman, ayın kaçında? 2021 Aşure orucu hakkında bilgiler

Aşure günü ve Muharrem ayı tarihi, ağustos ayıyla gündeme geldi. Hicrî takvimin ilk ayı olan Muharrem ayının onuncu günü gerçekleşen Aşure (Aşura) günü İslam inancında önem arz ediyor. "Ramazan orucundan sonra en faziletli oruç, Allah’ın değer verdiği ay olan Muharrem ayında tutulan aşure orucudur" şeklinde dini kaynaklarda adlandırılan Muharrem ayında da vatandaşlar oruç ibadetini idrak edecekler. Peki, Aşure günü ne zaman, ayın kaçında? İşte, Muharrem ayı ve Aşure günü tarihi hakkında ayrıntılı bilgiler.

10.08.2021Gündem
Dünya kenti Aninin yer altı tarihinin ortaya çıkarılması için 4 noktada kazı yapılıyor

Dünya kenti Ani'nin yer altı tarihinin ortaya çıkarılması için 4 noktada kazı yapılıyor

Kars'taki Ani Örenyeri'nde yer altındaki kültür hazinelerinin ortaya çıkarılması için 4 farklı noktada yürütülen kazı çalışmalarında 12 farklı üniversiteden sanat tarihçisi, arkeolog, mimar ve restoratörler görev alıyor.

9.08.2021Keyif
Hicri takvim nedir, özellikleri nelerdir Hicri yılbaşı ne zaman İşte, hicri takvim 2021

Hicri takvim nedir, özellikleri nelerdir? Hicri yılbaşı ne zaman? İşte, hicri takvim 2021

Muharrem ayının yaklaşmasıyla birlikte aşure ve hicri takvimle ilgili araştırmalar da hız kazandı. Müslüman ya da İslami takvim olarak bilinen hicri takvimin özellikleri, ne olduğu ve nasıl hesaplandığı merak konusu. Günümüzde kullandığımız Miladi takvime göre farklılıklar gösteren hicri takvim ile ilgili merak edilenleri haberimizde bulabilirsiniz.

8.08.2021Gündem
Aşure günü ne zaman başlar ve biter

Aşure günü ne zaman başlar ve biter?

Aşure gününün başlayacağı ve biteceği tarih gündeme gelen konular arasında yer alıyor. İslam aileminin heyecanla beklediği aşure günü merak ediliyor. Peki Aşure günü ne zaman başlar ve biter? İşte 2021 Aşure Günü hakkında merak edilenler...

7.08.2021Gündem
Ziyaret Tavafı Nedir Ve Farz Mıdır Ziyaret Tavafı Nasıl Ve Ne Zaman Yapılır

Ziyaret Tavafı Nedir Ve Farz Mıdır? Ziyaret Tavafı Nasıl Ve Ne Zaman Yapılır

Hac ibadeti yerine getirilirken kişinin yerine getirmesi bazı görevleri bulunmaktadır. Ziyaret tavafı da haccın farzları arasında yer almaktadır. Tavaf bir hac terimi olarak bilinmektedir. Ziyaret tavafı nedir ve farz mıdır? Ziyaret tavafı nasıl ve ne zaman yapılır? Ziyaret tavafı ile ilgili merak edilen tüm detayları derledik.

6.08.2021Dini Bilgiler
Zekatın Şartları Nelerdir Zekatın Yükümlülük Ve Geçerlilik Şartları

Zekatın Şartları Nelerdir? Zekatın Yükümlülük Ve Geçerlilik Şartları

Zekat, maddi durumu iyi olan her Müslüman için farz olan ibadetlerden biridir. Kuran'ı Kerimde mümin kullar, namaz kılan, insanlarla güzel konuşan ve ihtiyaç sahiplerine zekat veren kişiler olarak tanımlanmıştır. Maide, Bakara, Araf ve Nisa surelerinde Müslümanlara zekat vermeleri ve ihtiyaçlarından arta kalanları infak etmeleri emredilir. Zekatın geçerlilik ve yükümlülük şartları nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

6.08.2021Dini Bilgiler
Yemin Kefareti Nedir, Kimlere Verilir Ve Ödenmezse Ne Olur Yemin Bozmanın Kefareti

Yemin Kefareti Nedir, Kimlere Verilir Ve Ödenmezse Ne Olur? Yemin Bozmanın Kefareti

Yemin, kutsal bir söz anlamı taşımaktadır. Günlük yaşamda insanlar tarafından kullanılabilmektedir. Bir konu ile ilgili olarak insanların yersiz bir şekilde yemin etmemesi gerekmektedir. Yemin kefareti nedir, kimlere verilir ve ödenmezse ne olur? Yemin bozmanın kefareti nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

6.08.2021Dini Bilgiler
Teyemmüm Abdestinin Farzları Var Şartları Nelerdir

Teyemmüm Abdestinin Farzları Var Şartları Nelerdir?

İslam dini insanlara sağlamış olduğu kolaylıklar ile bilinmektedir. İslam dinine göre başta namaz olmak üzere ibadetler yerine getirilmeden önce abdest alınmalıdır. Fakat su bulunmayan yerlerde insanlar ibadetlerini yerine getirmeden önce teyemmüm abdesti de alabilmektedir. Teyemmüm abdestinin farzları ve şartları nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

6.08.2021Dini Bilgiler
Tekfir Nedir İslamda Tekfir Etmek Ne Anlama Gelir

Tekfir Nedir? İslam'da Tekfir Etmek Ne Anlama Gelir?

Arapçadan dilimize geçmiş olan tekfir kelimesi, ''küfr'' kökünden türetilmiştir. Küfür, hakikatin üstünü örtmek ve gizlemek anlamına gelir. Tekfir ise küfür ya da şirk günahlarından birini işlemiş olan bir kişinin kafir ilan edilmesi demektir. İslam fıkhına göre birini tekfir etmenin birden fazla kriteri vardır. Tekfir nedir? İslam'da tekfir etmek ne anlama gelir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

6.08.2021Dini Bilgiler
Cuma namazı saatleri: 6 Ağustos cuma namazı saat kaçta İstanbul-Ankara-İzmir ve il il cuma namazı vakitleri bilgisi

Cuma namazı saatleri: 6 Ağustos cuma namazı saat kaçta? İstanbul-Ankara-İzmir ve il il cuma namazı vakitleri bilgisi

Cuma namazı saatleri 6 Ağustos tarihi öncesinde açıklandı. Diyanet İşleri Başkanlığınca yayınlanan cuma namazı vakitleri ile İstanbul, Ankara, İzmir ve 81 ilde Müslümanlar cuma namazını idrak edecekler. Müslümanların haftalık ibadetlerini idrak ettiği cuma gününde 6 Ağustos cuma namazı saati bir kaç dakika ilden ilde değişecek. Yaşadıkları ilin cuma namazı vaktine riayet edecek olanlar cuma namazı saat kaçta? sorusunun yanıtını Diyanet namaz saatleri takviminden alacaklar. İşte, Diyanet bilgisi ile tüm illerin cuma namazı saatleri.

6.08.2021Gündem
Tavaf Nedir Ve Nasıl Yapılır Tavaf İhramlı İken Mi Ve Nerede Yapılır Tavafın Çeşitleri Ve Yapılışı

Tavaf Nedir Ve Nasıl Yapılır? Tavaf İhramlı İken Mi Ve Nerede Yapılır? Tavafın Çeşitleri Ve Yapılışı

Diğer din ve inançlarda da yer bulan kutsal mekan ibadeti, İslam inancında hac şeklindedir. Bu bakımdan, hac ibadeti sağlığı ve maddi durumu müsaade eden tüm Müslümanlar için farz kabul edilmektedir. Arafat, ihram ve tavaf gibi terimler bu ibadetin yapılışı sırasında telaffuz edilir. Peki, tavaf nedir, nasıl yapılır ve çeşitleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

5.08.2021Dini Bilgiler
Şia Mezhebi Nedir Ve Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır Şia Görüşleri, Özellikleri Ve Kurucusu

Şia Mezhebi Nedir Ve Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır? Şia Görüşleri, Özellikleri Ve Kurucusu

İslam'da birçok mezhep bulunmaktadır. Bu mezheplerden bir tanesi de Şia mezhebidir. Şia mezhebinin de bir takım kolları bulunmaktadır. Şia mezhebi inancına sahip olan insanlar da bulunmaktadır. Şia mezhebinin ne zaman ortaya çıktığı ve görüşü de merak edilmektedir. Son günlerde Şia mezhebi ile ilgili araştırmalar artmıştır. Peki Şia mezhebi nedir? Şia mezhebi ne zaman ortaya çıkmıştır? Şia mezhebinin görüşleri nelerdir? Şia mezhebinin özellikleri nelerdir? İşte Şia mezhebi ile ilgili tüm detaylar.

5.08.2021Dini Bilgiler
Şeytan Taşlama Nedir Ve Farz Mıdır Şeytan Taşlama Neden, Ne Zaman Ve Nerede Yapılır

Şeytan Taşlama Nedir Ve Farz Mıdır? Şeytan Taşlama Neden, Ne Zaman Ve Nerede Yapılır?

Yükümlülük şartlarını taşıyan Müslümanlar için farz olan hac ibadeti kendi içerisinde bazı vacipleri barındırır. Şeytan taşlama da bu vaciplerden biri olarak kabul edilmektedir. Peki, şeytan taşlama nedir? Haccın hangi bölümünde, nerede ve ne zaman yapılır? Sizler için şeytan taşlama hakkında tüm detayları derledik.

5.08.2021Dini Bilgiler
Sedd-İ Zerai Nedir Seddi Zerai Nedir Ve En Çok Kullanan Mezhep

Sedd-İ Zerai Nedir? Seddi Zerai Nedir Ve En Çok Kullanan Mezhep

İslamiyet, insanların hem dünya hem ahiret hayatını düzenlemektedir. Allah, Kuran'da inananlar için her konuda rehber olacak bilgileri göndermiştir. O kitap bir rehber ve ahiret yolculuğu için en güzel azık olarak tarif edilmektedir. Hz. Muhammed ömrü boyunca imanı, ibadetleri ve amelleri ile hem sahabeye örnek hem de daha sonra gelecek olan Müslümanlar' a yol gösterici olmuştur. Müslüman kişinin çok incelikli bir hayat sürmesi gerektiği anlaşılmaktadır. İşte seddi zerai nedir, ne anlama gelir, en çok hangi mezhep kullanır ve konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

5.08.2021Dini Bilgiler
Say Nedir Ve Nerede Yapılır Say Yapılışı, Geçerli Olmasının Sartları, Vacipleri Ve Sünnetleri

Sa'y Nedir Ve Nerede Yapılır? Sa'y Yapılışı, Geçerli Olmasının Sartları, Vacipleri Ve Sünnetleri

İslamiyet'te insanların yapmakla mükellef oldukları pek çok ibadet bulunmaktadır. İslam'ın beş şartından biri olan Hacca gitmek de böyle bir ibadettir. Şartları taşıyan her Müslüman'a hac vazifesi bir mükellefiyet olarak emredilmiştir. Hac ibadetinin ise teferruatlı bir süreci vardır. Hacca gidecek ve Hac vazifesini eda edecek olan müminlerin bütün bunları iyice öğrenmesi şarttır. İşte hac ve sa'y nedir, nerede yapılır, geçerli olmasının şartları, vacipleri ve konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

5.08.2021Dini Bilgiler

Yazar Sonuçları

Nil nehri kenarında üç milyon ateist mi yaşıyor

Geçtiğimiz 11 Eylül günü, Amerika Birleşik Devletleri ve bütün dünya bundan 20 yıl önce New York’ta İkiz Kuleler’e yapılan terör saldırısının 20’nci yılını anarken, Mısır Devlet Başkanı Sisi işte o gün çok ilginç bir konuşma yaptı.

23.09.2021

Batı Roma’nın çöküşü

Roma İmparatoru I. Theodosius, ölüm tarihi olan 17 Ocak 395’te imparatorluğu oğulları arasında taksim etmişti. 75 yıl sonra Batı Roma’nın son imparatoru Romulus Augustus İtalya’yı işgal eden ve yağmalayan Odoacer’ın Ostrogotları tarafından tahtından edildi.

5.09.2021

Batı’nın kirli oyunu!

21. ASIR’la beraber Batı’nın yeni hedefi, Müslümanları kendi aralarında savaştırmaktır. Zira kendileri için, bundan daha ucuz bir savaş maliyeti yoktur.

23.08.2021

İbretlik sonlar!

ABD’nin ve topyekûn Batı’nın gerçek yüzünü görmeyenler, göremeyenler ve ısrarla görmek istemeyenler Afganistan’ın ve Afganlıların içine düşürüldüğü duruma bir baksınlar.

21.08.2021

Minnettarız

“Çok teşekkür ederiz”, “Sağ olun, var olun”, “Elleriniz dert görmesin”, “Şükranlarımızı sunuyoruz”...

6.08.2021