EKSTRA
MENÜ

Kampüs

Kampüs haberleri sayfasında güncel ve son dakika Kampüs hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 5.666 Kampüs haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Kampüs Haberleri

İletişim Fakültesinin 56 yaşındaki Havva Ablası Gazetecilik Bölümünü birincilikle bitirdi

İletişim Fakültesi'nin 56 yaşındaki Havva Ablası Gazetecilik Bölümü'nü birincilikle bitirdi

İSTANBUL'da yaşayan bir çocuk annesi 56 yaşındaki Havva Atik hayalini kurduğu ve 2017 yılında kazandığı İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'nin Gazetecilik Bölümü'nü birincilikle bitirdi.

27.09.2021Gündem
Yaşar Üniversitesi’nde yüz yüze eğitimle yeni akademik yıl heyecanı

Yaşar Üniversitesi’nde yüz yüze eğitimle yeni akademik yıl heyecanı

Yaşar Üniversitesi 2021-2022 akademik yılı, Selçuk Yaşar Kampüsü’nde düzenlenen törenle başladı. Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, salgın nedeniyle 1.5 yıllık aranın ardından yüz yüze eğitimin başlandığı kampüste yeniden birlikte olabilmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

24.09.2021Avrupa
Büyükelçi nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Büyükelçi (Konsolos) olma şartları ve maaşları

Büyükelçi nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Büyükelçi (Konsolos) olma şartları ve maaşları

Büyükelçi olmak pek çok kişinin hayalidir. Gerek başka ülkeler görmek ve onların kültürlerini keşfetmek, gerek kendi ülkenin kültürünü taşımak, gerekse maaşları açısından Büyükelçilik oldukça cezp eden bir meslektir. Peki, Büyükelçi nedir, nasıl olunur, görevleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

23.09.2021Araştırma
YÖK Başkanı Özvar: Öğretim görevlilerinin yüzde 88,56’sı aşılandı

YÖK Başkanı Özvar: Öğretim görevlilerinin yüzde 88,56’sı aşılandı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya üniversitelerde alınan tedbirleri açıkladı. Özvar, öğretim görevlilerinin yüzde 88,56’sının aşılandığını söyledi.

21.09.2021Eğitim
YÖK Başkanı Özvar: Öğretim görevlilerinin yüzde 88,56sı aşılandı

YÖK Başkanı Özvar: Öğretim görevlilerinin yüzde 88,56'sı aşılandı

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya üniversitelerde alınan tedbirleri açıkladı. Özvar, öğretim görevlilerinin yüzde 88,56'sının aşılandığını açıkladı.

21.09.2021Gündem
Boğaziçi Üniversitesi COVID-19 önlemleri açıklandı

Boğaziçi Üniversitesi COVID-19 önlemleri açıklandı

Boğaziçi Üniversitesi yeni döneme dair COVID-19 önlemlerini belirledi. Buna göre kampüslere sadece aşı sürecini tamamlayanlar ve 72 saat içinde alınmış PCR testi negatif olanlar kampüse girebilecek. Maske ise kapalı alanlarda zorunlu olacak.

19.09.2021Eğitim
Türkiye’nin ilk yapay zekâ destekli yerli hibrit e-kitap ve sesli kitap uygulaması Boodio, Kolay Kampüs’te

Türkiye’nin ilk yapay zekâ destekli yerli hibrit e-kitap ve sesli kitap uygulaması Boodio, Kolay Kampüs’te!

Türkiye’nin en hızlı büyüyen girişimlerinden Boodio, yeni nesil dijital eğitim platformu Kolay Kampüs’te! Tamamı Türk mühendisler tarafından geliştirilen sistemiyle okumaya hibrit bir soluk getiren Boodio uygulaması ile, okurlar bundan sonra beğendikleri kitapları ister dijital mecrada okuyacak isterse sesli olarak dinleyecekler. Beğendikleri bölümlerin altını çizip sosyal medyada paylaşabilecekler.

17.09.2021Gündem
Kampusa dönüş başladı Kantin çayını bile özlemişiz

Kampusa dönüş başladı! Kantin çayını bile özlemişiz

Bir buçuk yıldır uzaktan eğitim gören üniversiteliler kampuslara dönmeye başladı. Dün yüz yüze eğitime başlayan İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerinin ilk gününe biz de tanıklık ettik. Okullarına kavuşmanın mutluluğunu yaşayan öğrenciler, “Burun kıvırdığımız yemekhaneyi, ucuz otomat çayını bile çok özlemişiz” diyor...

14.09.2021Eğitim
Yüz yüze eğitimde tekrar bir araya geliyoruz

Yüz yüze eğitimde tekrar bir araya geliyoruz

Yükseköğretim için UNESCO’nun bir tanımlamasında “sosyal gelişmede, ekonomik büyümede, rekabet edebilirlikte, küresel kimliğin şekillenmesi ve korunmasında, barış kültürünün desteklenmesinde yükseköğretim yeri doldurulamaz bir kurumdur” deniliyor.

13.09.2021Eğitim
Okullar açıldı, peki öğrencileri neler bekliyor

Okullar açıldı, peki öğrencileri neler bekliyor?

Okulların açıldığı ilk hafta endişeler ve sevinçleri beraberinde getirdi. Peki bu süreçte uzun süre okuldan uzak kalan öğrencileri neler bekliyor? Pandeminin kazançlarını nasıl sürdürmeli?

10.09.2021Eğitim
Özvar, üniversitelerde yüz yüze eğitimin detaylarını açıkladı... Üniversitelerde HES kodu üzerinden dijital takip sistemi oluşturulacak

Özvar, üniversitelerde yüz yüze eğitimin detaylarını açıkladı... Üniversitelerde HES kodu üzerinden dijital takip sistemi oluşturulacak

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, 1,5 yıl öncesinde olduğu gibi 2021-2022 eğitim öğretim döneminde üniversitelerde yüz yüze eğitime geçileceğini, kampüslerde COVID-19 ile ilgili sürecin dijital sistemlerle yakından izleneceğini açıkladı.YÖK Başkanı Özvar, Anadolu Ajansı’na şu açıklamayı yaptı:

8.09.2021Eğitim
YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvardan yüz yüze eğitim açıklaması

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar'dan yüz yüze eğitim açıklaması!

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, 1,5 yıl öncesinde olduğu gibi 2021-2022 eğitim öğretim döneminde üniversitelerde yüz yüze eğitime geçileceğini, kampüslerde Kovid-19 ile ilgili sürecin dijital sistemlerle yakından izleneceğini bildirdi.

8.09.2021Gündem
Dünyanın en iyi 600 üniversitesi açıklandı

Dünyanın en iyi 600 üniversitesi açıklandı

Dünya’da yaygın referans gösterilen üniversite sıralamalarının yayıncısı olan ve İngiltere’de yayınlanan Times Higher Education (THE), 2 Eylül 2021 Perşembe günü, Dünya’nın en iyi üniversiteleri sıralamasını açıkladı. Sıralamada üniversiteler Eğitim, Araştırma, Bilgi Paylaşımı ve Uluslararası Bakış Açısı üzerinden değerlendirildi.

6.09.2021Kampüs
Yelda Demirören Kalyoncu, yeni eğitim öğretim yılında öğrencileri yalnız bırakmadı

Yelda Demirören Kalyoncu, yeni eğitim öğretim yılında öğrencileri yalnız bırakmadı

Kurucu temsilciliğini Yelda Demirören Kalyoncu’nun üstlendiği Ata Koleji, 2021-2022 eğitim öğretim dönemini yeniliklerle karşıladı.

6.09.2021Eğitim
Okulun açılmasını istiyorum ama hevesim de kırıldı

'Okulun açılmasını istiyorum ama hevesim de kırıldı'

2 yıldan beri okullarına gidemiyorlar. Çevrimiçi eğitimle verim alamadıklarını söylüyorlar. Hepsi arkadaşlarını, okulunu çok özlüyor, kampüse dönmek için sabırsızlanıyor. Birçok üniversite öğrencisi ‘Ya tekrar okullar kapanırsa’ diye endişe de duyuyor. Peki okullar açılınca her şey güllük gülistanlık mı olacak? Yüksek ev ve yurt kiraları, geçim sıkıntısı, adaptasyon stresi sardı şimdi de çoğunu...

Üniversitelere salgın rehberi

Üniversitelere salgın rehberi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) COVID-19 salgını ile mücadele kapsamında yüz yüze eğitimlerin başlatılacağı 2021-2022 eğitim öğretim döneminde, üniversite kampüslerinde uygulanacak önlemlere ilişkin 2 ayrı rehber hazırladı.

5.09.2021Eğitim
Üniversitelere salgın rehberi

Üniversitelere salgın rehberi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) COVID-19 salgını ile mücadele kapsamında yüz yüze eğitimlerin başlatılacağı 2021-2022 eğitim öğretim döneminde, üniversite kampüslerinde uygulanacak önlemlere ilişkin 2 ayrı rehber hazırladı:

3.09.2021Eğitim
Üniversitelerde örgün eğitim nasıl olacak YÖKten 2 ayrı yüz yüze eğitim rehberi

Üniversitelerde örgün eğitim nasıl olacak? YÖK'ten 2 ayrı 'yüz yüze eğitim' rehberi

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) Kovid-19 salgını ile mücadele kapsamında yüz yüze eğitimlerin başlatılacağı 2021-2022 eğitim öğretim döneminde, üniversite kampüslerinde uygulanacak önlemlere ilişkin rehber ile eğitim ve öğretim süreçlerine dair 2 ayrı rehber hazırlandı. Rehbere göre; 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı güz döneminden itibaren üniversitelerde örgün programlarda yüz yüze eğitime geçilecek. Salgının seyrine göre yükseköğretim kurumları örgün programlarda harmanlanmış (hibrit) eğitim modeli de kullanılabilecek. 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında sınavlar, yüz yüze yapılacak. Salgının bölgesel ve yerel seyrine göre çevrimiçi sınav uygulamalarından da yararlanılabilecek.

3.09.2021Gündem
Son dakika haberi: Bilim Kurulu toplantısının ardından kritik açıklamalar peş peşe geldi: Yüz yüze eğitimden dönüş yok

Son dakika haberi: Bilim Kurulu toplantısının ardından kritik açıklamalar peş peşe geldi: Yüz yüze eğitimden dönüş yok

Son dakika haberi... Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde en kritik dönemeçlerden biri olarak nitelendirilebilecek 6 Eylül'e dört gün kalırken, Koronavirüs Bilim Kurulu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. Bu tarihte okulların yüz yüze eğitime başlayacak ve üniversitelerin açılacak olması nedeniyle toplantıya Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile YÖK Başkanı Erol Özvar da katıldı. Toplantı sonrası Bakan Koca'nın ardından, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve YÖK Başkanı Erol Özvar önemli açıklamalarda bulundu. Okullarda yüz yüze eğitim için gerekli tüm tedbirler alındı. Yetkili ağızlardan çıkan ortak vurgu ise "Yüz yüze eğitimden dönüş yok" oldu. Öte yandan AVM, restoran ve kafeler için PCR testi zorunluluğu düşünülmüyor.

2.09.2021Gündem
Bilim Kurulu eğitim için toplandı:  Okulları ve üniversiteleri kapatmayacağız

Bilim Kurulu eğitim için toplandı: Okulları ve üniversiteleri kapatmayacağız

Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesinde en kritik dönemeçlerden biri olarak nitelendirilebilecek 6 Eylül’e üç gün kala, Koronavirüs Bilim Kurulu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. Bu tarihte okulların yüz yüze eğitime başlayacak ve üniversitelerin açılacak olması nedeniyle toplantıya Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile YÖK Başkanı Erol Özvar da katıldı. Bakan Özer, “Çocuklarımızın arkadaşlarıyla sınıf ortamında eğitim görmeleri elzemdir. Yüz yüze eğitim bir tercih değil, zorunluluktur. Çocuklarımızdan daha fazla fedakarlık isteyemeyiz. Bunun için gereken adımları attık ve atmaya devam ediyoruz” dedi.

2.09.2021Eğitim
Üniversiteler yüz yüze eğitimle mi açılacak YÖKten üniversiteler için son duyurular

Üniversiteler yüz yüze eğitimle mi açılacak? YÖK'ten üniversiteler için son duyurular

Üniversiteler yüz yüze açılacak mı sorusu için YÖK'ten son dakika açıklaması geldi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2021-2022 eğitim-öğretim döneminde örgün programlarda “yüz yüze eğitime” başlanması için gerekli çalışmaların yürütüldüğünü açıkladı. YÖK Başkanı Özvar, 'Bu yıl, yani 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında salgının gelişme seyri ve ilgili kurum ve kuruluşların uyarıları da dikkate alınarak üniversitelerde örgün eğitim yüz yüze başlayacaktır' açıklamasında bulundu. Peki, Üniversiteler ne zaman açılacak? İşte, üniversitelerin açılış tarihi ve konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

30.08.2021Gündem
Kolay Kampüs, Da Vinci Kids ile çocukları eğitime yeniden adapte edecek

Kolay Kampüs, Da Vinci Kids ile çocukları eğitime yeniden adapte edecek

Yeni eğitim yılı kısa bir süre sonra başlıyor… Çocukların uzun bir aradan sonra “adaptasyon” sorunu yaşamamaları için yeni nesil eğitim platformu olan Kolay Kampüs ve Da Vinci Kids iş birliği çok yönlü çalışıyor…

27.08.2021Gündem
Üniversiteler yüz yüze eğitimle mi açılacak YÖKten üniversiteler açılacak mı sorusuna son dakika açıklaması

Üniversiteler yüz yüze eğitimle mi açılacak? YÖK'ten üniversiteler açılacak mı sorusuna son dakika açıklaması

Üniversiteler yüz yüze açılacak mı sorusu için YÖK'ten son dakika açıklaması geldi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2021-2022 eğitim-öğretim döneminde örgün programlarda “yüz yüze eğitime” başlanması için gerekli çalışmaların yürütüldüğünü açıkladı. YÖK Başkanı Özvar, 'Bu yıl, yani 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında salgının gelişme seyri ve ilgili kurum ve kuruluşların uyarıları da dikkate alınarak üniversitelerde örgün eğitim yüz yüze başlayacaktır' açıklamasında bulundu. Peki, Üniversiteler ne zaman açılacak? İşte, üniversitelerin açılış tarihi ve konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

26.08.2021Gündem
YÖK Başkanı Özvar: Üniversitelerde örgün eğitim yüz yüze başlayacak

YÖK Başkanı Özvar: Üniversitelerde örgün eğitim yüz yüze başlayacak

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, "Bu yıl, yani 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında salgının gelişme seyri ve ilgili kurum ve kuruluşların uyarıları da dikkate alınarak üniversitelerde örgün eğitim yüz yüze başlayacaktır" ifadelerini kullandı. Özvar, "Bununla birlikte yükseköğretim kurumlarımızla koordinasyonun sağlanabilmesi için salgının seyrine göre harmanlanmış eğitim modeli de örgün programlarda halen olduğu gibi kullanılmaya devam edebilecektir" dedi.

26.08.2021Haber
YÖK Başkanı Prof. Dr. Özvar: Üniversitelerde eğitim yüz yüze başlayacak

YÖK Başkanı Prof. Dr. Özvar: Üniversitelerde eğitim yüz yüze başlayacak

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, “Bu yıl, yani 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında salgının gelişme seyri ve ilgili kurum ve kuruluşların uyarıları da dikkate alınarak üniversitelerde örgün eğitim yüz yüze başlayacaktır. Bununla birlikte yükseköğretim kurumlarımızla koordinasyonun sağlanabilmesi için salgının seyrine göre harmanlanmış eğitim modeli de örgün programlarda halen olduğu gibi kullanılmaya devam edebilecektir” dedi.

26.08.2021Eğitim
Son dakika YÖK Başkanından yüz yüze eğitim açıklaması

Son dakika! YÖK Başkanı'ndan 'yüz yüze eğitim' açıklaması

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, "Bu yıl, yani 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında salgının gelişme seyri ve ilgili kurum ve kuruluşların uyarıları da dikkate alınarak üniversitelerde örgün eğitim yüz yüze başlayacaktır" ifadelerini kullandı. Özvar, "Bununla birlikte yükseköğretim kurumlarımızla koordinasyonun sağlanabilmesi için salgının seyrine göre harmanlanmış eğitim modeli de örgün programlarda halen olduğu gibi kullanılmaya devam edebilecektir" dedi.

26.08.2021Gündem
Yeni rektörden Boğaziçi camiasına

Yeni rektörden Boğaziçi camiasına

Boğaziçi Üniversitesi’nde Melih Bulu’nun rektörlük görevinden alınmasının ardından bu göreve atanan Prof. Dr. Naci İnci, tepkilerini sürdüren akademisyen ve öğrencilere sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla seslendi.

25.08.2021Eğitim
Naci İnci Boğaziçililer’e seslendi

Naci İnci Boğaziçililer’e seslendi

Boğaziçi Üniversitesi’nde Melih Bulu’nun rektörlük görevinden alınmasının ardından vekaleten göreve getirilen Naci İnci, 21 Ağustos sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla rektör olarak atandı ve göreve başladı. Atama, Boğaziçi Üniversitesi akademisyen ve öğrencileri tarafından tepkiyle karşılandı. Naci İnci, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla akademisyen ve öğrencilere seslendi.

24.08.2021Eğitim
İlk mezunlarını verdi

İlk mezunlarını verdi

Nişantaşı Üniversitesi Acunmedya Akademi ilk mezunlarını verdi.

24.08.2021Keyif
Bilim Kurulu yüz yüze eğitim rehberi

Bilim Kurulu yüz yüze eğitim rehberi

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Bilim Kurulu’nun hazırladığı rehber doğrultusunda yüz yüze eğitimin başlayacağını hatırlatarak, "Çocuklarımızın okullarına maske ile gelmesi, okullarda maske ve dezenfektan bulundurulması, olabildiğince çocukların kendi arkadaşları ile bir arada olması, sınıflarda masaların seyrek tutulması, camların açık tutulması, teneffüslerin birbirinden farklı zaman dilimlerinde gerçekleştirilmesi, özellikle okul giriş ve çıkışlarında kalabalığa meydan verilmemesi çok önemli" dedi.

21.08.2021Eğitim
Son dakika... İsmail Demir: Akıncının envantere gireceği gün çok yakın

Son dakika... İsmail Demir: Akıncı'nın envantere gireceği gün çok yakın

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir İDEF 2021 Fuarı'nda "Akıncı'nın envantere gireceği gün çok yakın" açıklamasında bulundu.

18.08.2021Ekonomi
Doğru meslek seçimi hayatınızı etkiler

Doğru meslek seçimi hayatınızı etkiler!

Üniversite adaylarının tercih döneminde, ilgi alanlarını ve yeteneklerini keşfederek, kariyerleri için doğru seçimi yapmalarını sağlayacak Meslekilgi Modülü Kolay Kampüs’te!

14.08.2021Eğitim
Üniversite kılıflı villa Kaçak tünel bulundu... Kardeşler davalık

Üniversite kılıflı villa! Kaçak tünel bulundu... Kardeşler davalık

İstanbul Arnavutköy’de kurulması planlanan vakıf üniversitesinin kampüs inşaatı mühürlendi. Mahkeme inşaat için verilen ruhsatı iptal etti. Kampüs binalarının, yerleşkede bulunan villalar için alınan tadilat ruhsatı ile inşa edildiği ortaya çıktı. YÖK, “gerekli şartları taşımıyor” gerekçesi ile üniversite kuruluş başvurusunu reddetti. Ruhsatsız bir tünelin dahi inşa edildiği kampüsün yıkımı gündemde.

13.08.2021Gündem
Çocukların yaz tatillerindeki aktiviteleri, okuldaki ve sosyal yaşamdaki başarılarını etkiliyor

Çocukların yaz tatillerindeki aktiviteleri, okuldaki ve sosyal yaşamdaki başarılarını etkiliyor

Çocukların okulda başarılı olması için okulların açılmasını beklemek sıkça yapılan bir hata. Yaz aylarında spor, sanat ve kültür aktivitelerini içeren yaz kampları ile çocukların gelişimine destek olmak mümkün.

6.08.2021Gündem
Tercih yaparken nelere dikkat etmeli

Tercih yaparken nelere dikkat etmeli?

Milyonlarca kişinin odak noktasını oluşturan YKS sonuçları açıklandı. ÖSYM takvimine göre 2021-YKS tercihleri 5-20 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. İşte üniversitelerden adaylara öneriler...

5.08.2021Eğitim
Okan Üniversitesi Kurucusu Bekir Okan: Öğrencileri iş hayatına hazırlıyoruz

Okan Üniversitesi Kurucusu Bekir Okan: Öğrencileri iş hayatına hazırlıyoruz

Okan Üniversitesi Kurucusu ve Mütevelli Heyet Başkanı Bekir Okan, üniversitelerinin faaliyetlerini bir grup gazeteciye anlattı.

5.08.2021Ekonomi
20 maddede YKS tercihi

20 maddede YKS tercihi

28 Temmuz’da açıklanan YKS’de tercih dönemi bugün başlıyor. Sel ve yangın felaketleri nedeniyle uzatılan tercih süresi, 20 Ağustos’ta son bulacak. Peki, hayatlarının gelecek 40-50 yılını belirleyecek olan meslek tercihi yapacak adaylar nelere dikkat etmeli? Ankara Üniversitesi Temel Eğitim Bölümü Başkanı Prof. Dr. Erten Gökçe, Hacettepe Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arif Özer ile İTÜ Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi Koordinatörü Cem Demirbaş tercih döneminde adayların dikkat etmesi gerekenleri 20 madde halinde sıraladı.

5.08.2021Eğitim
Keşke kampüste olsaydık

Keşke kampüste olsaydık

Üniversiteli olmak pek çok genç için hayalinin gerçekleşmesidir. Ancak koronavirüs güzel hayallerin yoluna taş koydu. Kampüsler ıssız, fakülteler sessiz, derslikler kimsesiz kaldı. Uzaktan eğitimle evlerine dönen öğrencilerin hemen hepsi “ah şimdi kampüste olsaydım” diye iç geçiriyor. İşte üniversitelilerin pandemi boyunca yaşadığı duygular:

3.08.2021Eğitim
Üniversite adaylarına ipuçları: 15 adımda doğru tercih

Üniversite adaylarına ipuçları: 15 adımda doğru tercih

YKS sonuçları açıklandı, üniversite adayları 5-13 Ağustos tarihleri arasında tercihlerini yapacak. Bu yıl sınavın zor olması ve 180 puan tercih barajına takılan adayların çokluğu tercihleri daha kritik hale getirdi.

30.07.2021Eğitim
Yurt dışında lise rehberi

Yurt dışında lise rehberi

LGS sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından, öğrenciler kendine uygun en iyi lisede okumak için tercihlerini yaptı. Türkiye genelinde 2 bin 91 liseye merkezi sınav puanına göre öğrenci yerleştirilecek. Sınavla öğrenci alan okullara ise toplam 177 bin 500 öğrenci alınacak. Anadolu liselerine 59 bin 216, fen liselerine 37 bin 190, sosyal bilimler liselerine 10 bin 142, Anadolu imam hatip liselerine 36 bin 982, mesleki ve teknik Anadolu liselerine 33 bin 970 kontenjan ayrıldı. Tüm bu rakamların yanı sıra lise eğitimindeki alternatiflerden biri de yurt dışına gitmek.. Ama tabii bunun ailelere ciddi bir maddi külfeti var.

22.07.2021Eğitim
Afganistan’daki ABD’li diplomatlar endişeli

Afganistan’daki ABD’li diplomatlar endişeli

Amerikan Washington Post gazetesi, ABD askerlerinin çekilmesi sonrası Afganistan’da kalacak diplomat ve görevlilerin kaygılı olduğunu yazdı.

19.07.2021Dünya

Yazar Sonuçları

YÖK Başkanı Erol Özvar: Üniversitelilerin yarısından fazlası çift doz aşılı

Üniversiteler bu yıl yüz yüze eğitim ağırlıklı olmak üzere yavaş yavaş açılmaya başladı. YÖK Başkanı Erol Özvar, üniversite öğrencilerinin yüzde 65.6’sının çift doz aşısının yapıldığını söyledi, yeni öğretim yılında yüz yüze eğitim ve salgına yönelik alınan önlemleri Hürriyet’e anlattı:

25.09.2021

Kampus kâbus olmasın... Asemptomatik gençlere dikkat

Yüz yüze eğitiminin ikinci ve önemli ayağını üniversiteler oluşturuyor.

19.09.2021

Eylülle birlikte 30 milyonluk eğitim hareketi

Yaklaşık 18 milyon öğrenci, 1 milyon öğretmen, 8 milyon üniversiteli ve eğitim sektörü çalışanlarıyla birlikte 30 milyonu bulan bir hareketlilik başlıyor. 1-3 Eylül’de anaokulu ve ilkokul birinci sınıf öğrencileri için uyum eğitimi yapılacak. 6 Eylül’de de tüm sınıflar haftanın beş günü yüz yüze eğitime başlayacak. Yüz yüze eğitime pandemi arasının ardından uzun bir hazırlık ve okula uyum süreci yaşanacak gibi görünüyor.

28.08.2021

ODTÜ’de ilk şok

YKS tercih süreci devam ederken, @odtuye, Twitter hesabından “ODTÜ’de yaşadığınız ilk şok neydi” diye sordu. Kimi yaya geçidinde yol verilmesine şaşırmıştı, kimi sıraya girmek için bile sıraya girilmesine.

17.08.2021

İzmir’de çifte bayram

YARIN bayram. Geçen yıldan farklı olarak bu sene umut dolu, yüzlerimiz gülerek sevdiklerimizle beraber Kurban Bayramı’nı kutlayacağız. Bir yıl önce bayramı evlere kapanarak geçirmiştik. Çok değil, iki ay önceki bayramda da evlerde kapalıydık. Evlerinde yalnız kalmış büyüklerimizin yanına gidememiş, çocuklarımız-torunlarımız yanımıza gelememiş, şeker gibi bayramı hüzün içerisinde geçirmiştik.

19.07.2021