Katliam karşıtlarına ABD’den sert müdahale

Güncelleme Tarihi:

Katliam karşıtlarına ABD’den sert müdahale
Oluşturulma Tarihi: Nisan 26, 2024 07:00

ABD’nin önde gelen üniversitelerindeki Filistin yanlısı gösterilere yönelik sert polis müdahalesi, gerginliğin tırmanmasına neden oldu. Beyaz Saray’ın protestoları “anti-semitizm” bağlamında değerlendirmesi ise olası İsrail etkisini gündeme getiriyor.

Haberin Devamı

Geçen hafta ABD’nin New York kentindeki Columbia Üniversitesinin kampusünde Filistin yanlısı protestocuların kamp kurmasıyla başlayan ve gerek Beyaz Saray’ın gerekse İsrail yanlısı lobilerin hedef göstermesiyle daha da büyüyen ve ülke çapına yayılan protesto gösterileri, ülkede gerilimi tırmandırıyor. Gösterilerde Teksas güvenlik güçlerine göre dün toplamda 34 kişi gözaltına alındı. Güney California Üniversitesi’nde polisin müdahalesinde ise Los Angeles polisi 93 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Çarşamba günü Teksas polisinin Teksas Üniversitesindeki sert müdahalesi ise gerilimi başka bir boyuta taşıdı.

‘SINIR DIŞI EDELİM’

İsrail’in Gazze’deki katliamını protesto etmek için Austin şehrindeki Teksas Üniversitesinde toplanan öğrenciler, çevik kuvvetin sert müdahalesine maruz kaldı. Kampusten gelen görüntülerde öğrencilerin yere yatırılarak ters kelepçe ile gözaltına alındığı görülüyor.

Haberin Devamı

Konu hakkında sosyal medyadan paylaşım yapan Teksas Valisi Greg Abbott, “Tutuklamalar şu anda yapılıyor ve kalabalık dağılıncaya kadar devam edecek. Bu protestocular hapse atılmalı. Teksas’ta anti-semitizm hoş görülmeyecektir. Nokta” dedi. Ayrıca Abbott, “Yahudi karşıtı” protestolara katılan öğrencilerin sınır dışı edilmesi gerektiğini savundu.

Katliam karşıtlarına ABD’den sert müdahale

NETANYAHU MU ETKİLEDİ

Kampuslerdeki Filistin protestolarına yönelik polis şiddeti özellikle Beyaz Saray’ın ve ABD Başkanı Joe Biden’ın geçtiğimiz pazar ve pazartesi günü yaptığı açıklamalardan sonra artış gösterdi. Beyaz Saray Sözcüsü Andrew Bates, pazar günü, “Yahudi öğrencileri ve Yahudi topluluğunu hedef alan şiddet ve fiziksel korkutma çağrıları açıkça Yahudi karşıtı, vicdansız ve tehlikelidir” diyerek öğrencileri kınamıştı. Ertesi gün ise Başkan Biden, “antisemitik protestoları kınıyorum” demişti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da olaylarla ilgili, “Amerika’nın üniversite kampuslerinde olup bitenler korkunç. Yahudi karşıtı çeteler önde gelen üniversiteleri ele geçirdi” sözleriyle protestoların durdurulması çağrısında bulundu.

Haberin Devamı

YAHUDİ KARŞITLIĞI İDDİASI

Netanyahu’nun protestoları durdurma çağrısı, Başkan Biden’ın kınaması ve çevik kuvvet güçlerinin kampuslere yollanarak öğrencilerin gözaltına alınması, İsrail hükümetinin ABD’nin iç işlerine olan etkisinin bir kez daha sorgulanmasına sebep oldu. Ülke çapında protestolara öncülük eden kampus gruplarının çoğu, şiddeti ve antisemitizmi kınadıklarını söylediler. Ayrıca İsrail karşıtı protestolara katılan Yahudi Amerikalılar da bulunuyor. Buna rağmen Washington’da üretilen söylem, “Yahudi karşıtlığı” çerçevesinde ilerliyor. Sıkı bir İsrail dostu olan Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson, Columbia Üniversitesini ziyaret ederek, Başkan Biden’ın harekete geçmesi gerektiğini savundu ve Ulusal Muhafızların görevlendirilmesini talep etti.

Haberin Devamı

FİLİSTİN PROTESTOLARI ÜLKEYİ GERDİ

Columbia Üniversitesinde Filistin yanlısı öğrenciler, okulun, Filistin işgalini ve Gazze’deki soykırımı destekleyen şirketlere devam eden finansal yatırımlarını protesto amacıyla kampüse çadır kurarak eylem yapıyor. Gösteri dalgasına Georgetown ve Georgia Washington Üniversiteleri de katıldı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!