EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Gözlemci

Gözlemci haberleri sayfasında güncel ve son dakika Gözlemci hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 6.047 Gözlemci haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Gözlemci Haberleri

Nobel Ödülü V.S. Naipaulun

Nobel Ödülü V.S. Naipaul'un

2001 Nobel Edebiyat Ödülü Trinidad doğumlu İngiliz yazar Vidiadhar Surajprasad Naipaul'a (V.S. Naipaul)verildi. Naipaul, ”öykülerinde zekice ve gözlemci anlatım tarzından dolayı bu ödele değer görüldü. Naipaul 1 milyon dolarlık para ödülünün de sahibi oldu.

11.10.2001Gündem
Nobel Ödülü V.S. Naipaulun

Nobel Ödülü V.S. Naipaul'un

2001 Nobel Edebiyat Ödülü Trinidad doğumlu İngiliz yazar V.S. Naipaul'a verildi. Naipaul, zeki ve gözlemci anlatım tarzından dolayı bu ödüle değer görüldü.

11.10.2001Gündem
Nobel Edebiyat Ödülü Naipaulun

Nobel Edebiyat Ödülü Naipaul'un

2001 Nobel Edebiyat Ödülü Trinidad doğumlu İngiliz yazar Vidiadhar Surajprasad Naipaul'a (V.S. Naipaul)verildi. Naipaul, "yapıtlarındaki zekice ve gözlemci anlatım tarzından dolayı bu ödüle değer görüldü. Naipaul 1 milyon dolarlık para ödülünün de sahibi oldu.

11.10.2001Gündem
Gezgin yazara Nobel

Gezgin yazara Nobel

2001 Nobel Edebiyat Ödülü, Trinidad doğumlu İngiliz yazar V. S. Naipaul'a verildi. Naipaul'ün öykülerinde, ‘‘bastırılmış tarihlerin varlığını görmemizi sağladığı’’ için bir milyon dolarlık ödülü almaya hak kazandığı açıklandı.

11.10.2001Gündem
Hocamız haklı çıktı

Hocamız haklı çıktı

Kaleci Rüştü ‘‘Hocamızın istediklerinden birini eksik yapınca başarılı olamadık’’ dedi. Ogün ise ‘‘Oktay'ı görmedim’’ diye kendini savundu.

19.10.2001Spor
Elçiden Ecevite ‘yaşlı’ iması

Elçiden Ecevit'e ‘yaşlı’ iması

AB dönem başkanlığını Ocak 2002'den itibaren üstlenecek olan İspanya'nın Ankara Büyükelçisi Manuel De La Camara'dan hükümete yönelik ciddi eleştiriler geldi.

6.11.2001Gündem
Herkes barış planı hazırlıyor

Herkes 'barış planı' hazırlıyor

Filistin lideri Yaser Arafat ve İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres son 72 saat içinde 3 kez görüşerek, ''gizli bir müzakere yürütülüyor'' iddiasına ağırlık kazandırdı. Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Powell'ın yeni bir Ortadoğu barış planı ilan edeceği belirtililerken İsrail Başbakanı Şaron da, Peres ile ortak bir barış planı üzerinde çalıştıklarını duyurdu. El Hayat gazetesi ise Arafat'ın tek yanlı olarak devlet ilan etmeye hazırlandığını iddia etti.

6.11.2001Dünya
4. Avrasya Ekonomi Zirvesi yarın başlıyor

4. Avrasya Ekonomi Zirvesi yarın başlıyor

Marmara Grubu Vakfı tarafından organize edilen, ''4. Avrasya Ekonomi Zirvesi'', yarın başlıyor. 3 gün sürecek zirvede Avrasya'da hukuk birliği, Avrasya'da enerji kaynaklarının dağılımı ve geleceği konuları ele alınacak.

7.11.2001Ekonomi
WTO kanferansı 9 Kasımda

WTO kanferansı 9 Kasım'da

Dünya Ticaret Örgütü (WTO) Bakanlar Konferansı, 9-13 Kasım tarihleri arasında Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenecek. Konferansa, Devlet Bakanı Toskay ve Dış Ticaret Müsteşarı Tüzmen katılacak.

7.11.2001Ekonomi
Yunan basını: Cem Kıbrısta taviz vermiyor

Yunan basını: Cem Kıbrıs'ta taviz vermiyor

Yunan basını, Dışişleri Bakanı İsmail Cem`in Atina ziyaretinin, Ankara`nın Kıbrıs konusunda tavır değiştirmemesine rağmen ikili ilişkilerde ilerlemenin devam ettiği mesajını verdiği yorumunu yaptı.

8.11.2001Dünya
Ana görüşme maddesi Kıbrıs

Ana görüşme maddesi Kıbrıs

Atina'da bulunan Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile Yunan Dışişleri Bakanı Papandreu arasındaki en önemli görüşme konusu Kıbrıs oldu. Cem, konfederasyonun çözüm olduğunda ısrar etti. Yunanistan ve Türkiye arasında ise mültecilerin iadesi protokolü ve 3 güven artırıcı anlaşma da imzalandı.

8.11.2001Dünya
Ana görüşme maddesi Kıbrıs

Ana görüşme maddesi Kıbrıs

Atina'da bulunan Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile Yunan Dışişleri Bakanı Papandreu arasındaki en önemli görüşme konusu Kıbrıs oldu. Cem, konfederasyonun çözüm olduğunda ısrar etti. Yunanistan ve Türkiye arasında ise mültecilerin iadesi protokolü ve 3 güven artırıcı anlaşma da imzalandı.

8.11.2001Dünya
Kuzey İttifakı: 2 yıl içinde seçim

Kuzey İttifakı: 2 yıl içinde seçim

Afganistan`ın başkenti Kabil`e dün giren Kuzey İttifakı yetkililerinden Yunus Kanuni, iki yıl içinde seçim yapılmasını beklediklerini ve geçici hükümetten yana olduklarını söyledi.

14.11.2001Dünya
Kocaeli korkuyor

Kocaeli korkuyor

İstanbulspor maçında yardımcı hakeme atılan pet şişe başlarına iş açtı. Körfez temsilcisi sahalarının kapatılması endişesi yaşarken, yöneticiler, ‘‘Saha kapatma cezası gelirse bu haksızlık ve ayırımcılık olur. İstanbul'da 3 büyüklerin oynadığı karşılaşmalarda sahaya her türlü yabancı madde atılıyor’’ dediler.

22.11.2001Spor
Türkiye de Afgan zirvesine katılıyor

Türkiye de Afgan zirvesine katılıyor

Türkiye, daha önce müdahil olmamak için büyük özen gösterdiği Afganistan'da Taliban muhalifi güçlerin toplantısına son dakika gelişmesi sonucu katılma kararı aldı.

24.11.2001Dünya
Afganistan konferansı başladı

Afganistan konferansı başladı

Yeni Afganistan yönetiminin tartışılacağı konferans, Taliban dışındaki tüm grupların katılımıyla Bonn'da başladı.

27.11.2001Gündem
Üç günde anlaşırız

Üç günde anlaşırız

Afganistan'ın geleceğinin ele alındığı Bonn konferansına katılan Kuzey İttifakı delegesi Hüseyin Enveri, ‘‘Üç gün içinde’’ bir geçiş hükümetinin kurulması konusunda anlaşmaya varılmasını beklediklerini söyledi.

27.11.2001Dünya
Türkiye ile AB arasında Konvansiyon belirsizliği

Türkiye ile AB arasında 'Konvansiyon' belirsizliği

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarını, 14-15 Aralık tarihlerinde bir araya getirecek olan Laeken zirvesi yaklaşırken, AB’nin geleceğinin ve reformlarının tartışılacağı, ‘Konvansiyon’ olarak adlandırılacak platformda Türkiye’nin yer alıp almayacağı netleşmedi.

30.11.2001Dünya
4 yıl sonra ilk kez yüzyüze

4 yıl sonra ilk kez yüzyüze

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides, dört yıl aradan sonra ilk yüz yüze görüşme için yarın Lefkoşa’da biraraya gelecek. Denktaş’ın girişimleri sonucu yapılacak görüşme, BM Genel Sekreteri’nin, adada ikamet eden Kıbrıs Özel Temsilci Yardımcısı Zbigniew Wlosowicz’in, Uluslararası Lefkoşa Havaalanı’ndaki ikametgahında saat 10.00’da başlayacak.

3.12.2001Dünya
İsrail, Arafatın karargahını vurdu

İsrail, Arafat'ın karargahını vurdu

İsrail, dün meydana gelen intihar saldırılarına misilleme olarak, Filistin lideri Arafat`ın Gazze'deki karargahını ve evini yerle bir etti. Saldırı sırasında Arafat'ın bölgede olmadığı öğrenildi.

3.12.2001Gündem
Kıbrısta sürpriz bahar

Kıbrıs'ta sürpriz bahar

1950'lerde Hamlet Mason Locası'nın üyesi olan iki lider Denktaş ve Klerides, Kıbrıs'ta ilk kez umut ışıkları yaktı. Zirveye BM Temsilcisi De Soto sadece gözlemci olarak katıldı.

5.12.2001Dünya
Çatışmalara uluslararası tepki

Çatışmalara uluslararası tepki

Ortadoğu'da zirveye tırmanan şiddet uluslararası platformda gerginlik tırmandırdı. Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Ortadoğu`daki `anlamsız şiddet döngüsünü` kınadı. Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Mahir de ABD`den, Filistinlilere yönelik saldırılarını durdurması için İsrail`e baskı yapmasını istedi.

5.12.2001Gündem
Keşif Gücüne Türk komutan

Keşif Gücü'ne Türk komutan

Türkiye ile Irak arasında sık sık soruna neden olan Kuzey'den Keşif Harekatı'nın komutası Türk komutana geçiyor.

6.12.2001Gündem
IMF Arjantine kredi vermedi

IMF Arjantin'e kredi vermedi

Uluslararası Para Fonu (IMF), mali çöküşün eşiğindeki Arjantin`in istediği 1.3 milyar dolarlık acil krediye yeşil ışık yakmadı.

6.12.2001Ekonomi
IMF, Arjantinin ipini çekti

IMF, Arjantin'in ipini çekti

Uluslararası Para Fonu (IMF), iflasın eşiğindeki Arjantin'in istediği 1.3 milyar dolarlık acil krediye yeşil ışık yakmadı.

7.12.2001Ekonomi

Yazar Sonuçları

Acı tatlı kırıntılar

BU halk gerçekten çok sabırlı. Koşullar ne kadar zorlarsa zorlasın bu kadar felaketten sonra bile sokaklara dökülmedi, oraya buraya saldırmadı.

22.11.2001